Jlicuuu» (üouran t Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken MOOI EDE - 'THOVEKE EBERTO-schoenen BOUWWERKEN HOTEL „FRANSSEN" - Tel. 38 abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevesligd is 235 Franco per posl 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagetijksche zending5.50 Mies bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j cL Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 ^itoertentirpripen: Van 1 tot 5 regelst.17'/» Elke regel meer 0.22'I» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels2.30 Elke regel meer Q.45 Voor liet bevragen aan 't bureau wordt berekend0.10 no. 5804 zaterdag 13 juni 1936 16e Jaargang De komende Grondwetsherziening Het rapport der liberale staatspartij Eenige weken geleden verscheen bij Nijgh en Van Ditmar N.V. Rotterdam een rapport over ..de voorgenomen Grond wetsherziening 1937 naar liberaal inzicht." In deze beschouwing vindt men vooral de meening van den rapporteur der liberale commissie, welke voor dit doel was aan gewezen, en rapporteur was de even be kwame als actieve professor Mr. C. W. de Vries. Wie het genoegen had met dezen „practischen" professor persoonlijk kennis te maken, heeft ervaren, dat hij de gave bezit om moeilijke problemen eenvoudig en klaar voor te dragen in een heldere betoogtrant. Maar wie met deze ervaring gèwapend het rapport leest en tracht door te dringen tot de liberale gedachtensfeer, die voelt zich teleurgesteld en hoopt, dat de professor lijd en gelegenheid zal vin den om de zakelijke opvattingen van het rapport nog eens in populaire vorm om te werken. Want zoo duidelijk als de conclusies Zijn, waarin de commissie haar wenschen voor de Grondwetsherziening heeft samen gevat. zoo ingewikkeld en verbandloos is de toelichting in het rapport. Naar onze meening is eenigszins uit het oog verloren, dat men niet alleen tot 'geestverwanten en partij genooten sprak, die leven in de liberale denkwereld, maar ook tot het groote publiek, in elk geval tot degenen in andere partijen, die politiek meeleven. Ook een rapport, dat zich vasthecht aan een opsomming van enkele onder werpen, welke de regeering in de Grond wetsherziening wil betrekken, zou kunnen steunen op een principieele beginselbe spreking om uit te loopen in onderscheiden vertakkingen over bepaalde voorstellen. Thans werd het een aaneenrijging van losse beschouwingen, waarbij de eigen principes hier en daar verspreid liggen en besloten met een op zich zelf belangrijk historisch overzicht, dat tot grondslag had kunnen dienen. Natuurlijk belet dit niet om het liberale beginsel hier en daar te onderkennen en dan kan vooropgesteld, dat de onderschei ding. welke Dr. Kuyper ons geleerd heeft, inog altijd beteekenis heeft. Vrij nauw keurig maakte deze principieele bestrijder van het liberalisme onderscheid tusschen liberale en liberalistische opvattingen: liberaal heeft daarbij een meer algemeene en gunstige beteekenis: met liberalistisch werd het partij-politieke gevaar van de eenzijdig toegepaste liberale beginselen aangeduid. Tweeërlei lag hierin opgesloten. Ten eerste, dat we het algemeen goede, dat van liberale zijde komt. niet mogen ver werpen of negeeren: anderzijds, dat de liberalistische beginselen nimmer door ons kunnen worden aanvaard. Anders gezegd: wij willen erkennen, dat ons volk in cul tureel en maatschappelijk opzicht veel aan de liberalen te danken heeft, al schrijven we al wat prijzenswaard is niet voor hon derd procent op hun credit-rekening, ge lijk zij zelf vaak zoo gaarne doen: maar wij verliezen ook nimmer uit het oog de principieele tegenstelling tusschen een liberalistische en de Christelijke levens beschouwing. In dit standpunt komt geen verandering al doet het rapport, in navolging van zekere sympathieën, welke in de laatste jaren in liberale kringen openbaar werden, eenige vriendschappelijke buigingen naar het Evangelie. Tot tweemaal toe treffen we dit in het rapport aan. Op bldz. 12 merkt de schrijver op, dat ,,de vrijheidsrechten het eerst zijn ver kondigd niet door de Staat, maar door *t Evangelie." Vermoedelijk is dit minder een grondstelling, waarop voortgebouwd wordt, dan een sympathie-verklaring, die op zichzelf treffend en belangrijk is, maar welke zonder nadere uitleg toch geen principieele beteekenis heeft. Hoe de vrij heid op het Evangelie steunt of daarvan de vrucht is, wordt niet nader besproken en uitgewerkt. En met een beleefde bui ging voor het Evangelie komen we niet verder. Op bid. 53 vinden wij een althans schijnbaar -principieeler betoog. Daar leest men: „De wetgever stelt het recht niet vast, maar volgt Gods woord en de rechtsovertuiging van den mensch." Dit klinkt althans positiever, al rijst onmiddel lijk de vraag, hoe Gods Woord staat naast de rechtsovertuiging van den mensch. Is deze laatste gegrond op en onderworpen aan het Woord, of stelt de mensch dat naar eigen goedvinden vast na welwillend kennis genomen te hebben van hetgeen Gods Woord over het recht zei. Is het Woord beslissend öf de rede, die niet ge heel buiten de Schrift om, maar toch onaf hankelijk van de Schrift, het rechtlalt? Dat dit laatste gevreesd moet v. _,rden. blijkt duidelijk uit de regel, welke aan dit korte citaat vooraf gaat: „De liberaal ge looft aan de langzame groei van het recht, geleid door des menschen geweten en onderscheidingsvermogen tusschen recht en onrecht." Aldus, de beslissing, welke de autonome mensch neemt, is primair en overheer- schend. al sluit hij de invloed van het Woord niet geheel uit. Chr. Rust-, Herstel!.- en Vacantiehuis Rustig en mooi gelegen op den Paaschberg, vlak bij de bosschen. Pracht-omgeving. Uitst. keuken en verzorging. Bill. cond. voor tijdelijk en doorl. Vraagt Prospectus en inl.: Zr. I. KOOL Oude Arnhemsche weg 19 Telefoon 402 (Adv.) Nu kan het onopzettelijk zijn, doch ook in deze dingen openbaart zich vaak een levensovertuiging, maar het is opvallend, dat het rapport spreekt van Gods woord en dit laatste niet, zooals wij gewoonlijk èn opzettelijk doen. met een hoofdletter schrijft. Deze manier is onder ons gebrui kelijk om daarmee aan te geven, dat wij aan het Woord Gods de hoogste autoriteit toekennen, een normatief en rechtsprekend karakter, waarvoor alles wijkt. De vrij zinnige echter spreekt bij voorkeur over het woord van God en stelt dat Woord daarmee op één lijn met andere schrifturen van groote schrijvers. Van onderwerping aan dat Woord is dan ook geen sprake. Daarnaast valt op, dat heel het rapport door het woord Staat met een hoofdletter geschreven wordt, wat haast aan staats- ergoding zou doen denken. Is daarmee in tegenspraak hetgeen we op bid. 84 lezen: Het is een wijdverspreid misverstand meenen, dat de liberalen, b.v. in de negentiende eeuw zouden gestreefd heb ben naar een libérale Staat als statisch verschijnsel." Als iets. dat voortdurend in evenwicht verkeert, dus? Volstrekt niet. Want er volgt onmid dellijk op, dat „de Staat voor de liberalen een levend organisme." Het moge niet met'zooveel woorden tot uiting komen, maar hier openbaart zich het principieele verschil tusschen de liberale en de Christelijke levensbeschouwing. Ook wij kennen het woord staat, maar wij schrijven het met kleine létter, want de staat is schepsel Gods. zooals de apostel zegt: Het vaste fundament Gods staat: dAv.z. de staatsordening is aan Gods wil gebonden: de staat is van God afhankèlijk. Ten principale is hier aangegeven wat ons in de staatsbeschouwing van de libe ralen scheidt: waaruit natuurlijk niet volgt, dat wij zonder meer en alle conclusies, welke de liberalen bij de Grondwetsher ziening naar voren schuiven afwijzen: maar wel, dat wij bij deze conclusies onze eigen keursteen aanleggen. Of. om terug te keeren naar het begin: wat er goeds in de liberale voorstellen is, zullen we niet verwerpen, omdat het van liberale zijde komt: wat echter een liberalistische geest ademt, aanvaarden we niet, al schijnt het in de praktijk en voor het oogenblik mis schien tamelijk onschuldig. Ook hier geldt: principiïs obsta! GEHAKT IN BLIK VOOR WERKLOOZEN Onverwachte Ministerieele inspectie Gistermiddag heeft de Minister "van Sociale Zaken, Mr. Slingenberg, een on verwacht bezoek gebracht aan de fabriek voor de vervaardiging yan het gehakt in blik te IJmuiden voor de'distributie aan werkloozen. Prof. Dr. H. C. L. E. B e r g e r, directeur van den Veeartsenijkundigen Dienst, zette, voor de rondgang aanving, uiteen, dat bij .ieze fabricage alleen runderen worden ver werkt. welke absoluut geschikt zijn voor de consumptie. Er vinden strenge keuringen plaats, eerst in Beverwijk, waar de koeien worden geslacht, dan door den Gem. Keu ringsdienst en 'lenslotte in het bedrijf zelf door een controleur van de Veehouderij cen trale. Spr. heeft persoonlijk geconstateerd, dat het bedrijf aan alle eischen voldoet. Het is onmogelijk dat zich vuil in de fabriek op hoopt. Steekproeven wezen uit dat het pro duct zich in perfecten toestand bevond. Tijdens de rondgang door het bedrijf toon de de Minister zich zeer voldaan over den gang van zaken. Na afloop gaven de verte genwoordigers van de vakcentrales, die tii aerus de inspectie mede 'tegenwoordig waren, te kennen, dat hij de onderhavige productie eisch moet zijn, dat het te verwerken vleesch niet minder is dan hetwelk de arbeidende klasse in het algemeen in de winkels koopt Zij verklaarden, dat zij bij dit bezoek de overtuiging hadden gekregen, dat dit bedrijf volkoriien met dezen eisch reke ning houdt, zoowel wat kwaliteit als de wijze van bereiding betreft. Antwerpsche staking en de Surtaxes Straatsburg dringt aan op afschaffing Uit Straatsburg wordt bij de Fransche Re geering aangedrongen op afschaffing van de surtaxes bij vervoer over de Nederland sche zeehavens zulks in verband met de sta king in Antwerpen, de nederl. bank Bevoegdheid tot het voeren van een open markt politiek Verlenging van het haar verleende octrooi Ingediend is een wetsontwerp tot verlenging en wijziging van het octrooi der Nederlandsche Bank. Allereerst wordt voorgesteld het recht der bank om als circulatiebank werkzaam te zijn wederom voor een tijdvak van vijftien jaren te verlengen, dus tot 31 Maart 1952. Voorts komt het gewenscht voor, de vor ming van een pensioenfonds verplichtend te De belangrijkste wijzigingen, die voorge steld worden, betreffen de uitbreiding van lc werkkring vande Bank door haar de bevoegdheid te verleenen een zgn. open- marktpolitiek tc voeren. Dit zal mogelijk worden gemaakt door het koopen en ver- koopen.van wissels, binnenlands betaalbaar en van Xederlandsch schatkist papier, dit laatste met de beperking, tfat dit papier zich voor den aankooo in handen der der den' moet bevinden. Door deze laatste beper king wordt voorkomen, dat de. Bank, al dan niet via een emissie van schatkistpapier, rechtstreeks dat papier van den agent van het Ministerie van Financiën zou betrek ken. De bank zal, bij bet voeren van de openmarkt-politiek zooveel mogelijk reke ning lioudén met de speciale belangen van den staat bij de locale geldmarkt. Tot nu toe moest de Bank in vele gevallen de ontwikkeling van de geldmarkt lijdelijk aanzien. Ontvangt de bank de bevoegdheid tot liet. voeren' van een openmarkt-politiek dan .kan zij, beter dan tot nu toe, haar in vloed op de geldmarkt doen. gelden. Verder heeft een wijziging van de winst- verdeeling plaats, noodig geworden in ver band met de tevens door te voeren verhoo ging van het maximum van het reserve fonds van f 5 mill, tot f 20 mill, (dit laatste evenwel eerst nadat het pondenverlies van het jaar 1931 geheel is afgeschreven) en met de vorming van een speciale reserve. Daar voor zal de helft van de inkomsten, voort vloeiende uit.de uitbreiding van den werk kring, worden aangewend. De tantièmes voor directie, commissarissen en commissie van advies zullen worden afgeschaft. Onze zuivel naar Palestina Reeds 20 percent van de import door Holland geleverd Zooals men weet is veel moeite gei om voor onze zuivel in Palestina reclame te maken. O.a. op de jaarbeurs te Tel-Aviv. De resultaten zijn van dien aard, dat naar de correspondent van het A.N.P. bericht ons land reeds een aandeel van 20 percent in de Palestijnsche boterimport heeft veroverd. Palestina kan een goed afzetgebied worden. De vooruitzichten zijn gunstig. Dalende werkloosheidscijfers Gegeven over de tweede helft van Mei Dc directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemid deling deelt mede, dat in de week van 25 tot en met 30 Mei 1936 het aantal leden van ingevolge het werkloosheidsbesluit 1917 ge subsidieerde vereenigingen bedroeg 536.000, waarvan 75.500 landarbeiders. In de maanden Mei tot en met November worden geen gegevens aangaande de werk loosheid van de vereenigingen van landar beiders ontvangen. Van de overige verzekeringen waren ge heel werkloos: In de week 25 t/m 30 Mei 1936 29,2 pc't.: in de vorige verslagweek (4 t/m 9 Mei 1936) 31.6 pet.: in de overeenkomstige verslagweek van 1935 27,8 pet.; in de overeenkomstige verslagweek van 1934 23,4 pcL Bij 1062 organen der openbare arbeids bemiddeling stonden op 30 Mei 1936 (9 Mei) in totaal 409.922 werkzoekenden ingeschreven (428.944), onder wie 388,361 mannen (405.921). Van deze werkzoeken den waren er 392.797 (411.176) werkloos, onder wie 376.133 mannen (393.252). Blijkens mededceling van den direc teur-generaal voor werk verschaf f i ng en steun verleening waren einde April 1936 49.162 werklooze arbeiders geplaatst bij een werkverschaffing. Te Amsterdam heeft zich.een comité ge vormd van Amsterdamsche bakkerspa'troons, hetwelk een actie zal voeren om liet bedrijf gedurende tweemaal 24 uur. te sluiten, om zoodoende de aandacht van de regeering tc vestigen op den noodtoestand waarin de bakkerijen verkeeren. Het comi'é staat op het standpunt, dat zoo spoedig mogelijk zal moeten worden overgegaan tot verbindend-verklaring d' contracten inzake de prijsregelingen kleine opleving merkbaar Eerste kwartaal 1936 bracht voor een aantal fabrieken betere gang van zaken Meer werk in den scheepsbouw Volgens mededeeling van hel Centraal Bureau voor de Statistiek was in het eerste kwartaal van 1936 de ontwikke ling van de bedrijvigheid in de indus trie verre van gelijkmatig. In vrij wat fabrieken was een zekere opleving merk baar. Zelfs zette voor eenige bedrijfs takken 1936 beter in. Voor een groot aantal andere bedrijfstakken ging deze conclusie echter niet op, en was het re sultaat ongunstig vergeleken nij vorig jaar. Wat den scheepsbouw betreft was eind Maart (zeeschepen) in aanbouw pl.m. 146.000 bruto-registerton (44 schepen, w.o. 12 groote tankschepen) tegen pl.m. 104.000 (36) eind December en pl.m. 60.000 (31) eind Maart 1935. De steun van overheids wege was aan deze vermeerdering niet vreemd, hetgeen uiteraard ook de ina- chinefabricage ten goede kwam. Voor het hoogoven bedrijf achtte men den toestand op de exportmarkt voor rijwijzer in dit kwartaal weinig veranderd. In het groot bedrij f der gloei lampen- en radio-industrio daalde dc personeelstcrkte sinds eind December met ruim 400 tot rond 12.500 (14.500 eind Maart 1935). Voor de katoenindustrie consta teerde men eenige gedeeltelijke verbetering der vraag, ofschoon deze volgens verschil lende verslagen ten slotte weer een inzin king vertoonde. De werkloosheid bleef aan zienlijk. De export onderging de stimulee- rende invloed der contingenteering in Ned.- In do wol industrie was over het geheel een belangrijke veimindering van orders te constateeren. In dc confectiefabrieken heersch- tt» over het algemeen in de branches hee- ren- en kinderkleeding een normale sei- zoendnikte, maar in de fabrieken van da- meskleeding slapte als gevolg van Duitsche dumping. Een vermindering van de activiteit i nh e t b o u vv b e d r ij f, vergeleken bij 1935, welke temeer een ongunstige factor i: wegens den terugslag, welke verscheidene daarmede nauw samenhangende fabrieken (b.v. steenfabricage, houtzagerijen, enz.) er van ondervinden, treedt naar voren zoowel uit liet aantal woningen, waarvan de bouw in dit kwartaal begon (plm. 8.100 tegen pl.m. 11.500 verleden jaar) als uit het aan tal woningen op het einde van elke maand in uitvoering (eind Maart thans plm. 15.500 en verleden jaar pl.m. 24.700). Glasfabriek Leerdam Mogelijkheid van een beslissing in voor het bedrijf gunstige zin Naar vernomen wordt zijn de bewind voerders van de Glasfabriek Leerdam in de gelegenheid gesteld, de fabrieken nog één week aan de gang-te houden. Het is zeer waarschijnlijk, dat vóór het eind van de vol gende week een definitieve beslissing in zake het al of niet doorwerken zal kunnen worden genomen. Tevens bestaat er aanlei ding oni te veronderstellen, dat die beslis sing voor de glasfabriek Leerdam gunstig zal zijn. VEESMOKKELAARS GESNAPT Den laatsten tijd wordt vaak vee gesmok keld van uit België, welk vee dan verder vervoerd wordt naar de veemarkten. Die in voer geschiedde veel te Baerle Nassau, waar overtreding moeilijk kon geconstateerd worden, wijl meestal werd opgegeven dat het vee (het Belgische) voor Baerle Hertog be stemd was. Thans is echter door een aantal ambtena ren directe grensoverschrijding geconstateerd en namen zij vijf koeien in beslag. Daar de invoer reeds voor dag en dauw geschiedde, kon het gewone voorwendsel niet geaccep teerd worden. Bovendien was het dien dag veemarkt te Den Bosch. DOODELIJK AUTO-ONGELUK Te Naar den stak de 12-jarige C. W. uit Hilversum, die aau den slootkant had zitten visschen en naar zijn vader wilde loo pen, van achter een vrachtauto den Muider straatweg over, juist toen van den kant van Muiden een auto naderde. Het jongetje werd door de auto gegrepen en was op 6lag dood. EEN „GEZELLIGE" BUURMAN In de morgenuren ontdekte een bewoner van de Urkstraat in Tuindorp Buik sloot in Amsterdam-Noord, dat men 's nachts voor zijn woning met kalk op de straat had geschreven „hier woont een fas cist, weest op uw hoede". De man ging on- middelijk naar zijn buurman toe, daar hij deze verdacht bovengenoemde woorden schreven te hebben. Een woordenw isseling volgde, waarbij d;' z.g. fascist een bus carbolineum over het lichaam van zijn buurman gooide. Ook de muren, deuren, kozijnen en ramen kwamen vol te zitten, waarna hij zijn buurman nog een stoot in het gezicht gaf. Deze laatste heeft een aanklacht wegens mishandeling ingediend bij het politiebureau-Adelaarsweg. Herhaaldelijk dreigden na hét gebeurde nog relletjes uit te breken, reden waarom de politie speciale voorzorgsmaatregelen hoeft getroffen. Nader is gebleken, dat de verdach te buurman niet schuldig is aan de straat- kalkerij. V "«Mr"i8ïïol?«^r,gé£,8°elJ 'nia^rgaicfroéltoTda" Pdreól "o, 20075)! Waar alel »erkW|gbaor, wand* men clch tol da fobrileonla. Firma WEP. J. P. van BOMMELMOERGESTEL EEN GOED BOEK IS EEN ALTIJD WELKOM GESCHENK DOMINEE LAX VAN POPLAR. 25 Jaren predikantsleven in de slums van Londen. Met 4 illustraties. Inleiding v. Prof. Dr. M. J. A. de Vrijer. Ingen. 1.50 Geb. f 2.25 IN HET LAAIENDE LICHT. Een jaar in het Tropenland. Door Mejuffrouw A. VAN VLAARDINGEN; met voorrede v. Dr. J. II. GUNNING J.Hzn. 6 illustr. Ingen. 1.75 Geb. 2.50 Verkrijgbaar in iederen Boekhandel ERVEN J. BIJLEVELD UITGEVERS UTRECHT (Adv.) de leger- en vlootdag Schitterend verloop, ook van de demonstraties De Leger- en Vlootdag te Rotterdarr is een volledig succes geworden. Het mooit weer heeft aangehouden, 's Middags op Wou- destein was het zelfs voortdurend zonne schijn. Vele duizenden waren naar het Kra- lingsche sportveld gekomen om van het voor Rotterdam zoo ongewone militaire schouw spel te genieten. Naar schatting waren er in totaal een kleine twintigduizend. Geheel volgens programma is alles verloo- pen: het appèl waar de aanwezige muziek corpsen, pijpers, hoornblazers en trompetters en tamboers aan deelnamen, onder leiding van kapitein Walther C. Boer en dat eindig de met het Wien Neer lands Bloed. Voorts de veI-schillende oefeningen, waar van de eene al boeiender was dan de andere. Het begon met oefeningen van de wielrij ders. Eerst de opmarsch, waarbij algemeene bewondering trok het rijdende musiceeren van „de muziek''. Per luidspreker werd erbij meegedeeld, dat dit het eenige militaire wiel rijdersmuziekcorps ter wereld is. Het car- rousselrijaen met tot slot de z.g. molen, dooi de drie secties afzonderlijk uitgevoerd, werd met groote belangstelling gevolgd en gaf aan leiding tot hartelijk applaus. Eenige gevechts oefeningen gaven voorts een denkbeeld van het vlug vechtree zijn van dit op snelheid gerichte corps. Na de opmarsch met muziek van de wiel rijders kreeg men een oefening van de Gre nadiers en Jagers met aanval van pantser wagens. Er werd een gevecht tusschen de overigens broederlijk saamlevende corpsen geënsceneerd, waarbij een aanval van de vier pantserwagen (van de Grenadiers) door een sectie zware mitrailleurs der Jagers werd afgeslagen en zich daarna een gevecht met geweren, mitrailleurs en mortieren ontwik kelde, eindigend op een oogenblik waarop het bajonetgevecht van man tegen man zou moeten beginnen. Men kreeg hiermede een goeden indruk van een gevecht, al moest men er rekening mee houden, dat het beperkte terrein de afstanden verkleinde. Een buitengewoon programnummer volgde met de oefening van de Rijdende Artillerie („Gele Rijders"). Hun krijgshaftige, doch niet meer voor gebruik te velde geschikte uitrus ting maakte alles wat tot deze oefening be hoorde tot een oogenlust. De snelheid van hun optreden bij het instellen van de bat terijen en het in galop naar achteren bren gen van voorwagens en paaiden was een on vergetelijk schouwspel en de rondgangen in galop waren opwindende tooneelen, waarbij men zich in den tijd van Napoleon verplaatst kon wanen. Even raakte een paard los. Dit werd door een flink officier echter spoedig opgevangen en dit incident verliep dus zon der ongelukken. Weer een andere, minder romantische maar toch belangwekkende oefening was die van de Motor-Artillerie met het vèr-dragen- de 10 Veld geschut. Men zag de opstelling, het losmaken en achteruitbrengen van de trekauto's, en hoorde het vuur afgeven van de beide kanonnen en was daarna getuige van h< bevestigen van de stukken aan de trekauto' die daarna het terrein verlieten. De oefening van de Mariniers (compagnie school, gesloten excerceeren, handgrepen en défilé) trof de aanwezigen vooral weer door datgene waarom onze mariniers zoo bekend zijn: het stramme en onberispelijke van uit voeren van alle bewegingen, tot zelfs in vuren toe, waarbij men één knal hoorde. De Huzaren uit Den Haag sloten de reeks oefeningen. Wat zij deden was zeker niet minder knap en bewonderenswaardig dan wat de Gele Rijders hadden gepresteerd. De galop-oefeningen met hun vurige paarden, hun gevechtsoefening met het in galop ach terwaarts brengen van de handpaarden boden een adembenemend schouwspel en hun af- marsch In galon met vele knallende schoten was een waardig slot van dezen volkomen geslaasden demonstratie-middag. De Kon. Militaire Kapel speelde ten slotte het Wilhelmus, welk volkslied door velen werd meegezongen. Ontvangst ten Stadliuize cn Taptoe Het slot van den Leger- en Vlootdag werd gevormd door een officieele ontvangst in de Burgerzaal, waarbij de Burgemeester en Oud-Minister van Dijk, voorzitter van „Ons Leger" het woord voerden over den band die tusschen de bevolking van Rotterdam en de weermacht was vernieuwd. Te kwart over 10 werd op den Coolsingel, weder onder overweldigende belangstelling, de taptoe geblazen en geslagen. Gistermiddag is in liet gebouw van »i Departement van Defensie de Capitulan raad geïnstalleerd. O LI A De superieure school voor technisch brielonderwijs ARNHEM Bouwkunde. Waterbouwkunde jSj Werktuig bouwk. Electiotechn Radio Chemische Techniek voornaamste nieuws Dit Nummer bestaat uit VIER bla3en en het ZONDAGSBLAD In België neemt de stakingsbeweging in de mijngebicden toe; de stakingen in Frank rijk verminderen eenigszins. De Fransche Kamer heeft het wetsvoorstel tot invoering der 40-urige arbeidsweek aan genomen. Een wetsontwerp is ingediend waarbij de Nederlandsche Bank bevoegdheid verkrijgt een zgn. openmarkt-politiek te volgen. Op Woud-schoten bij Zeist, is 'de algemeene vergadering van de Ned. Chr. Textielarbci- dersbond Unitasgehouden. Verslag is uitgebracht over de werkzaam- lieden van de Dr Abr. - Kuyp er stichting in 1935. Bij een ernstig mijnongeluk in Limburg zijn twee personen gedood cn is één doode- Lijk gewond. N.V. AANN. MIJ. J. P. v. EESTEREN ROTTERDAM (AM BETONHOUT EISTENHOUT Houthandel „ALBLAS" N.V. WADDINXVEEN Opslagplaatsen te: Rotterdam: Zwaanshals 119—121 's-Gravenhage: Fahrenheitstr. 343 TRIPLEX Vraagt prijs LIJSTWERK (Adv.) ALGEMEENE FRIESCHE 'E'/ENSVERZEKERINGMAATSCHAPPIJ Burmaniahuis, LEEUWARDEN Reeds raim 9.7 millioen grlden is als winst voor de verzekerden beschikbaar gesteld KERKRADE NA TWAALF UUR 's NACHTS IN HET DUISTER Tengevolge van een beslissing van B. en W. van Kerk ra de is, met ingang van den afgeloopen nacht, de gemeente Kerk- rade na twaalf uur des nachts, niet meer verlicht. De maatregel is uit een oogpunt van be zuiniging genomen. KAASVERGIFTIGING IN EEN MIJNWERKERSGEZIN Vierjarig jongetje overleden Vrijdag deden zich vergiftigingsverschijn selen voor bij twee kinderen in het gezin van den mijnwerker Scholgcns te Kerkrade. De heide kinderen, een jongetje van 4 jaar en een meisje van 7 jaar, moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht. Het jon getje is hedenochtend overleden. Het meisje verkeert in levensgevaar. De oorzaak moet gezocht worden in het eten van bedorven VALKENBURG. L. »,Het bekende adres" Alle moderne comfort - Lift - Prima keuken Tarage vrij Pensionprijs 3.50—4.— gld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1