KERK EN ZENDING De Wieringermeerpolder DONDERDAG 11 JUNI 1936 NED. HERV. KERK Drietal: Te Rotterdam (vac. Dr. J. R. Callenbach), M. J. C. Visser te Leeuwarden, M. N. W. Smit te Kerkrade en M. Groenen- berg te Vlaardingen. Beroepen: Te Ridderkerk, Th. G. Volle- bregt te Hoornaar. Te Doornspijk, D. Th. Keek te Staphorst. Te Doeveren, P. I. Hage. em. pred. te Maartensdijk. Aangenomen: Naar Langerak bez. de Lek. cand. J. Slok te Delft. Bedankt: Voor Arnemuiden, cand. J. Slok te Delft. CAND. TOT DEN HEILIGEN DIENST Op de lijsten van candidaten tot den H. Dienst, 9 Juni j.l. geplaatst, is van de Theol. School te Kampen te schrappen de naam van den heer T. de Haan te Buitenpost en aan de Vrije Universiteit bij te voegen de heer D. A. Zij ls tra, Mathen. laan 370a, Rotter dam. AFSCHEID, BEVESTIGING EN INTREDE Candidaat G. J. de G e u s te Nijmegen hoopt 5 Juli a.s. zijn intrede te doen in de Ned. Herv. Gemeente te Beuningen des namiddags om 2.30 uur, na des morgens te 10 uur beves tigd te zyn door dr. R. B. Evenhuis van Sche- veningen. CLASSIC ALE ZENDINGSDAG De Classicale Zendingsvereeniging van de classis Dordrecht der Ned. Herv. Kerk houdt Zaterdagmiddag 13 Juni te Klaaswaal een Zendingsmiddag met als sprekers: Ds. A. J. van Rennes te Strijen (opening), zende ling A. J. de Neef, Ds. J. J. H. van der Ree te Mijnsheerenland en Ds. G. W. K. Hugen- holtz te Klaaswaal (sluiting). CLASS. ZENDINGSDAG APELDOORN De jaarlijksche zendingsdag van de clas sis Apeldoorn der Chr. Geref. Kerk zal Don derdag 2ö Juni a.s. in „Berg en Bosch-' te Apeldoorn worden gehouden. Als sprekers zullen optreden de heeren Ds. J. Jongeleen, Chr. Geref. predikant te Apeldoorn, Ds. J. L. de Vries van Deventer, ds. W. Kremer van Leeuw arden, ds. J. Thijmes van Nunspeet ec Prof. J. J. van de Schuit te Apeldoorn. MORGENLANDZENDING Jaarvergadering van het Zeeuwsch Comité Gister werd te Goes de 9e jaarvergadering gehouden van het Zeeuwsch Comité voor den arbeid onder de Armeensche Christenen in Syrië. De medewerksters en collectanten Uit de verschillende deelen van Zeeland wa ren tegenwoordig. De presidente verwelkom de in het bijzonder den voorzitter en de sec retaresse van het hoofdcomité, resp. den heer G. L. Baron van Boetzelaer en mej. C. de JVitte te Utrecht. Ds. A. Burger van N. en St. Joosland sprak een wijdingswoord en beantwoordde daarin drie vragen, nl. hoe we Zending drijven, hoe we werken en geven en hoe we bidden. Uit het jaarverslag van de secretaresse, mej. M. S. v. d. Bosch te Goes, bleek, dat het aantal afdeelingen in Zeeland 77 bedraagt, terwijl op 44 scholen giften worden ingeza meld. Niettegenstaande de opbrengst der scholen vermindert, is het totaal bedrag uit Zeeland nog iets gestegen, dank zij het wer ken met busjes. Velen verbinden zich in de zen tijd niet meer tot een vaste jaarlijksche bijdrage, maar in een busje geeft men wel wat. Hierna sprak mej. C. de Witte over: „Alle dag-problemen te Aleppo". Zij schetste hierin de vele en groote moei lijkheden waarmee men heeft te worstelen bij het Zendingswerk in Syrië. De ellende onder de Armeniërs is nog steeds groot. Baron van Boetzelaer sprak het slotwoord, waarin hij zijn blijdschap en dankbaarheid uitsprak pver hetgeen Zeeland voor dezen arbeid jaarlijks bijdraagt. Generale Synode der Geref. Kerken De afvaardiging De Prov. Synode der Geref. Kerken van Overijssel heeft benoemd tot afgevaar digden als primi de predikanten Ds. W. L. Milo te Almelo en Dr. J. Thys te Zwolle en de ouderlingen J. J. Beukenkamp te den Ham en R. Mosma te Rijssen en als secundi de predikanten Ds. H. Meulink te Enschedé en H. A. Munnik te Zwolle en de ouderlin gen H. v. d. Vinne te de Krim en H. de Vries te Nijverdal. De Prov. Synode van Gelderland vaardigde af als primi de predikanten Ds. J. Douma te A-nhem en Dr. G. Keizer te Rheden (de Steeg) en de ouderlingen W. H. H. v. d. Born te Zwartebroek en J. v. d. Waals te Nijkerk en als secundi de predikan ten P. C. de Bruyn te Apeldoorn en D. Ch. Karssen te Hattem en de ouderlingen J. Dijk te Anhem en A. Veefkind te Putten. Door de Prov. Synode der Geref. Ker ken van Zuid-Holland (Z.) zijn be noemd tot afgevaardigden de predikanten: W. W. Meijnen van Dordrecht, F. C. Meijster van Rotterdam en de ouderlingen J. Manni van Rotterdam, C. Zwaan van Mechelen en tot secundi de predikanten: N. Buffinga van Rotterdam. E. D. Kraan van VIaardingen en de ouderlingen J. Baoihard van Heerjans- dam en J. Diepenhorst van Strijen. De Prov. Synode van Noor d-H o 1- 1 a n d koos als primi de predikanten Ds. J. L. Schouten te Amsterdam en D. Hoek te Enkhuizen en de ouderlingen J. H. Linscho- ten te Amsterdam en G. A. y. d. Heuvel te Heemstede en als secundi de predikanten A. Schweitzer te Amsterdam-Noord en H. S. Bouma te Amsterdam-Zuid en de ouderlin gen G. v. d. Steen te Amsterdam-West en F. H. Bos te Halfweg. CONFERENTIE VAN GEREFOR MEERDE PREDIKANTEN Uit Noord- en Zuid-Holland en Utrecht Gelijk men zich herinnert, benoemde de conferentie van predikanten der Geref. Ker ken uit Noord-Holland. Zuid-Holland en Utrecht, op 17 Maart j.l. te Amsterdam ge houden. een commissie, die verdere conferen ties over actueele theologische onderwerpen zou hebben voor te bereiden. Deze commis sie bestaat uit Ds. D. Hoek, van Enkhuizen, Ds. H. J. Heida. van Vlaardingen en Ds. P. N. Kruyswijk, van HilverSum. Deze commissie heeft nu Gereformeerde predikanten uit deze provincies uitgenoodigd tot een conferentie, wederom te houden in de theologische faculteitszaal der Vrije Uni versiteit, op Dinsdag 16 Juni, 's morgens 10 uur. Na afdoening van huishoudelijke zaken, hoopt Prof. Dr. F. W. Grosheide te spre ken over: Theologische Exegese. Ook Gereformeerde emeriti-predikanten en candidaten in de theologie, in deee pro vinciën woonachtig, hebben tot deze confe rentie toegang. CR. NAT. ZENDINGSFEEST Op het Chr. Nationaal Zen&ngsfeesfc, dat Woensdag 1 Juli op Raaphorst onder Wasse naar wordt gehouden zullen verschillende per sonen, die pas van de Zendingsvelden terug keerden, het woord voeren. Zoo o.m. de heeren H. M. Bielke, praeees van de Zending der jBroeder-gemeente in Suriname, K. A. Bot, zen deling te Tobelo op Halmahera, F. Eigenbrod, zendeling te Balige, Bataklanden op Sumatra, ds. J. Hofker, predikant der Indische Kerk te Bandoeng, P. Middelkoop, hulpprediker te Ka- pan op Timor, W. F. Schroder, zendeling op Poelau Tello ten Westen van Sumatra. Verder worden voorgesteld de uitgaande zendelingen L. H. Put, J. F. Storm en W. B. de Weerdl De Theologische-School-dag te Kampen zal gelijk we reeds kort gemeld hebben, op Don derdag IS Juni worden gehouden. Des avonds te voren zal te 7 uur in de Burgwal- kerk een bidstond worden gehouden, waarin hoopt voor te gaan Ds. F. C Meijster van Rotterdam. Na afloop zullen do bezoekers van buiten worden ontvangen in de Aula der Theologische School. De vergaderingen van den 18en zullen in de Burgwalkerk worden gehouden, onder lei ding van prof. dr S. Greydanus. De morgenvergadering zal aanvangen te kwart voor tien precies cn omstreeks 12 uur eindigen. Het openingswaard zal worden ge sproken door den rector prof. ór K. Schilder. Daarna zal Ds C. B. Bavinck (Amersfoort) een rede houden over het onderwerp: „Be staat er een Schriftuurlijke en Gereformeer de prediking van kenmerken der genade?" De middagvergadering zal aanvangen te twee uur. Hier hopen op te treden Ds H. Veldkamp van Sn eek (onderwerp: Möttlin- gen) en Ds A. S. Timmer, van Bedum (on derwerp: 0Leven uit het geloof alleen"). Met de Spoorwegen is een overeenkomst gesloten, waardoor men resp. 33 en 40 reductie krijgt op één- en tweedaagsohe retours. HOENDERLOO Te Amsterdam heeft de leiding der stichting Hoenderloo haar jaarvergadering gehouden onder voorzitterschap van Mr. H. de Bie van Rotterdam. Deze deelde in zijn openingswoord mede, dat de stichting kern gezond is. Niet alleen wat het uiterfijk be treft. door de vergevorderde ontginningen, die de heide tot een gaarde hebben gemaakt, maar ook innerlijk. In de samenstelling van het personeel komt steeds minder verande ring voor, de leiders zijn thuis in hun werk, wat tezamen de opvoeding verbetert. Het verslag van den penningmeester, den heer H. L. v. Eeghen, wees uit, dat de to taal-telling -van de exploitatierekening over 1935 f 180.000 bedroeg, tegenover '34 f 187.000. De verplegingskosten per jongen en per dar waren f 1,80 tegen f 1,90 over 1934. Voor de jongens in de gezinsverpleging waren deze cijfers onderscheidenlijk f 0.62 en f 0,54. In de cijfers der giften en contributies was een deling merkbpar. De heer A. I e m h o f f, directeur dei- stichting. deelde mede, dat op het einde van 1935 256 jongens op de stichting waren tegen 246 op het einde van 1934; 87 jongens waren in buitenverpleging. In 1935 werden totaal 71 jongens op de stichting opgenomen en 66 in betrekkingen geplaatst In de plaats van ir. C. Beets, die aan de beurt van aftreden en niet herkiesbaar was, werd ir. F. J. A. den Tex te Amsterdam, in het bestuur benoemd. Als nieuwe commissa rissen werden benoemd de heeren mr. F. J. van Beeck Calkoen. S de Clërcq, H. van Wic- kevoort Crommelin van Berkenrode, D. Lij- berse. mr. F. S. K. J. graaf Van Randwijck, mr. dr. H. H. Sillevis Smitt, mr. G. J. Schol ten, J. Vriesendorp van Renesse en jonkvr. J. J. baronesse Mackay. DE MODERNE PELGRIM Arahië is bezig snel te moderniseeren, doch dat gaat niet zonder ernstige schokken. Oude tradities vallen; zoo heeft men in het heilig dom te Mekka electrisehe verlichting aange bracht en de mannen die in opeenvolging van eeuwen bij het onderhoud der tallooze olie lampen werkzaam waren zijn werkloos gewor den. Automobielen transporteeren de pelgrims van en naar Mekka en Medina; de duizenden kameelen en hun begeleiders zyn niet 'meer noodig; het gouvernement van de Hedjaz heeft 300 autobussen in exploitatie gébracht en koning Ibn Saoüd zelve, bezit er 150. An derzijds is de toevloed van pelgrims zeer ver minderd hetgeen vele duizenden werkloos maakt. Medina, dat vóór' den oorlog 80.000 in woners had, telt er thans slechte S00O, KORTE BERICHTEN Het adres van den heer A. Sybran dy, theol. cand., is nu weer: Claee Bockes Bockes Balckstr. 35, Leeuwarden. De nieuwe on derzeeboot „O 16", die dezer dagen haar ■proeftochten be ëindigde. Het schip is ge bouwd. naar het ontwerp van afd. Scheeps bouw van het Departement van Defensie door de Kon. Mij „De Schel de" te Vlissin- gen. KERKBOUW Voor de Geref. Gem. te Akkrum (Fr.) zal op een terrein aan den Radioweg aldaar een kerk worden gebouwd, waarvan de kos ten zullen bedragen 8800. KERKORGEL Het kerkorgel in de Ned. Hervormde Kerk te Strijen zal een voorloopige restauratie ondergaan. In verband met de te verwachten restauratie van de kerk, werd besloten een groote restauratie van het kerkorgel eenigen ■tijd uit te stellen. Het werk werd opgedra gen aap de firma Sommer te Gorinchem, afdeeling Kerkorgelbouw. In de nieuwe Kerk der Ned. Herv. Gemeen te te Ransdorp (gemeente Amsterdam) is in gebruik genomen 't geheel verbouwde pijp orgel. Bij de oplevering bleek het instrument, naar men ons schrijft, aan de hoogste eischen te voldoen, en een bewjje te zijn van prima af levering. De werkzaamheden werden uitge voerd door de orgelbouwers A. S. J. D e k ke r te Goes. ONDERWIJS EN OPVOEDING Theol. Studenten op excursie Bezoek aan „Veldwijk" Van het bezoek, door dé leden van het stu dentencorps F.Q.I. der Theol. School te Kampen aan „Veldwijk" gebracht, konden we gister door plaatsgebrek slechts enkele regelen opnemen. Hier volgt de nadere be schrijving. Na de verwelkoming der bezoe kers heeft Drs. Hamer het woord gevoerd en eraan herinnerd, hoe men in het begin, toen wijlen toen wijlen Prof. Lindeboom het initiatief tot dit werk nam, voor moeilijke vragen stond, als: heeft de kerk hier geen 1-oeping; terwijl de autoriteiten aanvankelijk een vrij gereserveerde houding aannamen te genover dit werk. Desniettemin werd dit werk bijzonder gezegend. Op deze stichting is het eerst begonnen met het z.g. paviljoen- stelsel, wat wel veel duurder, maar beter voor de patiënten is. Zij hebben, doordat mer^ hen zooveel mogelijk in huiselijke sfeer Véfplfegt, Piet den Indruk in 'n gesticht te zjja opgenomen. Daarmee in verband staat de 'arbeidstherapie, die de menschen aan het werk zet, zoodat hun de gedachte van tot niets meer van nut te zijn wordt ontnomen. Bovendien wordt door het verschillende werk (vóór mannen: in kleermakerijen, schilders werkplaats, mattenmakerij, etc., en voor het grootste deel buiten: ontginning, aanleg van een voetbalveld; voor vrouwen: in de keuken, naaikamer, linnenkamer, etc.) de rust zoo wel overdag als 's nachts bevorderd, waar door ook hun gedachten worden afgeleid. Van dit prachtige werk in verschillende gebouwen, die zijn gegroepeerd rondom de kerk, werd in twee groepen onder leiding v'an Drs. Hamer en Drs. Haverkade kennis genomen. Middags gaf Ds. A. Ringnalda een cau serie over den psychologischen kant van het werk. Hij begon met te zeggen, dat men niet moet vergeten, dat de patiënt, die thuis niet meer kan verpleegd worden, niet alleen noodig heeft een maatschappij, maar vooral ook een kerk, de gemeenschap der heiligen. Daarin heeft ieder, die onder de geesteszie ken op deze stichting werkt, zijn taak te zien. Maar laat ook de kerk meer denken aan de stichtingen van barmhartigheid, en voor dit werk bidden. Bij waarachtige zielszorg is het niet voldoende het evangelie te verkondigen en dan „weg te gaan". Neen, men moet weten, welk woord men te brengen heeft. En daarvoor is noodig kennis te nemen van de psychologie van den mensch. Geldt dit voor eiken zielszorger, in het bijzonder voor den zielszorger van geesteszieken. De wijsheid, die van God geschonken moet warden, moet ook practisch worden beoefend. De ziels zorger moet letten op de veelvuldige een zijdigheid, op de bepaalde eischen bij een be paalden leeftijd, verschil in temperament, etc. En daarvoor vindt hij leeringen in de Bijbel: Jezus en de Samaritaansche vrouw, Jezus en de Kananeesche vrouw, etc. en na dat men de zoo vaak gesloten ziel van den mensch heeft doen opengaan, kan de ziels zorger het juiste woord gaan verkondigen. Naar aanleiding van wat aldus werd ver teld, ontstonden nog verschillende vragen op de wandeling der middags, die al wandelend werden beantwoord en besproken. Toen had den de aanleg van het voetbalveld, de moes tuin, de ontginning, etc, de belangstelling. En verder nog de z.g. vrije woning. Het is een belangrijk werk, dat hier wordt gedaan, dat ieders belangstelling niet alleen, maar ook ieders gebed zeer noodig heeft. ONDER WIJ SBENOEMIN GEN Gouda. Ambachtsschool voor Gouda en omstr. Tot directeur (vac. Goddijn): de heer S. S w a n e v e 1 d, leeraar aan de Ambachts school te Dordrecht. Hardenberg C. N. School. Tot kw. m. a.: de heer H. H. Veldhuizen aldaar. Hilversum: Ghr. Inst. Groen v. Prinste- rer. Tot onderwijzer: de heer Jac. Schep te Lopik. Veenendaal. Chr. ULO school. Tot hoofd (vac. Prins): de heer J. G. Thoo rn es, onderw. Chr. ULO-school te Amster- dam-'s-Gravezandeplein. GESCHIEDENIS VERTELLEN Oók een kunst. En geen kleine. Van menig onderwjjzer(es) staat en valt het „getapt" zijn met hun vertel-talent. Een model van ver tellen is niet te geven, eer een lijst van voor beelden, hoe het niet moet. Maar een heel goed staal van goed vertellen is toch wel de overdruk uit „De School met den Bijbel", een vertelling van den Paaschmorgen door den be kenden paedagoog, den heer H. J. v. W ij 1 e n. Wie zóó Bybelsche Geschiedenis navertellen kan, brengt haar tot vlak bij het kinderge moed en draagt haar over van de gewijde ge beurtenis naar de heiligende werking in het zoo ontvankelijke kinderhart. Deze vertelling ie door Oosterbaan en le Oointre te Goes als boekje uitgegeven. VAC ANTIECURSUS BINNENVAART Naar wij vernemen, zal de Vacantiecursua van directeuren en leeraren der Binnenvaart» scholen van het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart dit jaar gehouden worden van 29 Juli tot en met 1 Aug. De cursus zal wor den gehouden aan boord van het Instructie- vaartuig „Prinses Juliana", onder leiding den heer G. de Jong, directeur van het Onder wij sTonds voor de Scheepvaart. De „Prinses Juliana" zal met de cursisten een tocht maken over het IJsselmeer naar Zwolle en Lemmer. EXAMEN RADIO-AMATEUR Op 7 Juli a.s. en zoo noodig op volgende dagen zal examen worden gehouden tot het verkrijgen van een amateur-radiozendmach tiging of van een verklaring van bevoegd heid tot het bedienen van een amateur- radiozendinrichting. Het examen zal worden gehouden in het gebouw Scheveningscheweg 6 te 's-Graven- liage en te 19 uur aanvangen. Aanmelding dient te geschieden uiterlijk Zaterdag 27 Juni. Zij, die aan dit examen wenschen deel te nemen, moeten hun verzoek om een zend vergunning richten aan den Minister van' Binnenlandsche Zaken, of, om een verkla ring van bevoegdheid, aan den Directeur» Generaal der P.T.T. ACADEMISCHE EXAMBSS lampen. Theol. School. Gesl.ï Thi d.ex.. de heer C. Spek, Breda, iden. Gesl.: Geneeskund' tinchem en de heeren A- W. J. Groothui*. Maas* en A. de Vries, Leeuwarden en gcslaAgtf het le gedeelte van het artsexamen da J. C. Tummers, Bandoeng, ilft. Cand. mijningenieur: de he< Arkel. D. Burger, K. SIderiu*. Geslaagd voor mijningenieur: de he< F. J. Dermout, B. E. Dieperiok. K. r. H. van Eek (met lof), J. A. van A.aaüSar der Kl( inzing, W. van Noord. Sopers en W. A. C. i Geslaagd B. de Boer, IJsbrechtum, A. E. H. Boogh. Apeldoorn, R. Botterweg, Ha* nc-kate. A. C. Budelman, Apeldoorn; S. R. Cap* pel. Vugt. mej. J. Imthorn, Ooatvooxne en mej. N. Vei'* honst, Plershil en de heeren P. R. Berkhout, Nieuw.Helvoet, J. Hazelbag, Rockanje en M, Langbroeit, Middelharnis. Zierikaee. Rijkskweekschool! de daji C. Catsman, te Brouwershaven: J. Mol, Dreisöhor en de heer A. J« Brav«nboeru Noordgouwe. Utrecht. Ned. Herv. Kweekschool Jan va* Nassa/u: de dames J. M. de Haas te Veer boer, J. P. Leeflang en E. J. Soeian, allen té Utrecht. - - - - L.o. Amsterdam- A. Cras. Best (N.-Br.). hikers-assistent. Amsterdam. Mej. ,T, a Krabbendam en de heer M. van Massel. feat* den te Amsterdam. ichlnlsten. Den Haag. Dipl. Al de he©* P. H. Lerentsveld te Kinderdijk, C. Veen* te Hengelo. H. Jongebloed te Delft, D"« den Berg te Groningen; Th. "Weasels Utrecht en P. Duijnstee t« Rotterdam. Stuurlieden. Den Haag. Derde stut groote stoomvaart de heeren H. Algerc Tjaden. C. Swart en F. J. Nleuwenhuls. man kleine stoomvaart de heer E. van Wage* ningen. Raden van Arbeid. Ami terdara, Dipl. de* Ver. van Raden van Arbeid. Gesl. L. C. P. Poll en D. S. Vlietstra, Amsterdam; J. Sch. Welf, X. b. J. Het schijnt dan toch, dat de Franschman gelijk had, die beweerde, dat heel de wereld geschapen was, behalve Neder land. want dat was door de Hollanders in het aanzijn ge roepen. Men moet dit natuurlijk nemen voor wat het is, nl. een lof tuiting op de taaie volharding der Nederlanders, die steeds weer, de eeuwen door. getracht hebben het water te ontne men wat het water hen ontnam. Of ook wel te nemen wat de zee niet eer genomen had. Het is zoolang we in de geschiedenis kunnen terug gaan altijd door de strijd van het water en tegen het water, die we waarnemen op het plekje van de aardbol, dat we Neder» land noemen. En in Nederland is het weer die op de wereld kaart nauwelijks merkbare inbuiging van de kustlijn, de Zuiderzee, waar in de laatste jaren wel een zeer zware strijd is gevoerd, die naar het schijnt nu eens voorgoed door de Nederlanders zal gewonnen zijn. De Zuiderzee is geen zee maar is een meer geworden: het IJsselmeer. Een stukje historie Niemand kan zeggen hoe ons land er ïn den eersten tijd, 'dat hier menschen woonden zal hebben uitgezien. Kaarten maken deed men toen nog niet. De oudste kaart, die bekend is, is de Peutingeriana tabula, een soort wegenkaart der oude Romeinen, die de wegen van het tegenwoordige Britsch-Indië tot aan Spanje aangaf, Doch deze kaart is geen afbeelding van het land, maar een af stand wijzer, zooals blijkt uit bij gaande afbeelding, die het gedeelte van deze kaart dat op ons land betrekking heeft weergeeft. Peutingeriana Tabula Wel zijn er verschillende kaarten verschenen, die een beeld zouden geven van ons land bij het begin van onze jaar telling, doch deze zijn enkel ontworpen naar gegevens, die men meent dat op waarheid gegrond zijn, maar waarvan men geen zekerheid heeft. Volgens enkele geschiedkundigen moet omstreeks 100 v. Chr. ons land er uitgezien hebben als bijgaande kaart laat zien. De kustlijn is maar op enkele plaatsen doorbroken. In het inidden ligt het meer Flevo, ongeveer op de plaats van het tegenwoordige „Val van Urk". Dit meer Flevo werd reeds genoemd door den Spaanschen veel overeenkomst met elkaar vertoonen. Ontstaan van de Zuiderzee Volgens hen heeft men het ontstaan van de Zuiderzee ïn drie tijdperken te denken. De eerste periode begint met een doorbraak van de duinen ten zuiden van het tegenwoordige Texel. Hierdoor ontstond het Marsdiep. Steeds meer stuk ken grond spoelden weg, zoodat na verloop van tijd de Texelstroom ontstond. Nog verder drong de zee Oostwaarts, totdat eindelijk Texelstroom en Vlie, de uitmonding van het meer Flevo. zich met elkaar vereenigden. Tegelijk, volgens Ramaer zelfs al eerder ontstond een tweede uitmonding van Flevo, het Oostvlie. Deze twee uitmondingen zouden zich Noordwaarts weer vereenigd hebben, zoodat een eiland ge vormd werd, het tegenwoordige Grind met de Grindwaard ten Zuiden van Terschelling. Met het vereenigen van Texelstroom en Vlie vangt de tweede periode aan, waarin veel land langs Texelstroom en Oost- en Westvlie de zee ten offer viel, zoodat de kaart van het land geheel veranderde en er ongeveer als bijgaande kaart zal uitgezien hebben. 'Ons land plm. .100 v. Chr, geschiedschrijver Pomponius Mela, die ongeveer 30 jaar ha Chr. leefde. Latere geschiedschrijvers als Plinius. onge veer 50 jaar na Chr. en de nog meer bekende Tacitus ongeveer 100 jaar na Chr. gewagen van een groot aantal meren, waarvan Flevo dan wel het voornaamste was. In dit meer stroomden een drietal Rijnmonden uit. nl. de IJssel, dan een arm, die door de tegenwoordige Geldersche vallei zou gestroomd hebben en eindelijk de Kromme Rijn met als mond naar het Flevomeer het water, dat we thans Vecht noemen. Het meer Flevo stond weer met de Noordzee in verbinding door een niet zeer breed water, het Vlie, dat vol gens den Frieschen geschiedschrijver Ubbo Emmius (pl.m. 1222 na Chr.) hoewel vroeger wijder toen ter tijd niet meer was dan een beek of vliet. Dit verklaart ook wat Melis Stoke ons mededeelt nl. dat graaf Willem I in 1203 te paard uit Friesland in Zijpe (N.H.) aankwam. Toch moet er in den tijd tusschen Plinius en Tacitus en den tijd van Melis Stoke zich al heel wat hebben afgespeeld tusschen water en land. Wat daar is gebeurd in die jaren weten we niet. Er is genoeg over geschreven doch er bestaat niet veel overeenstemming tusschen de verschillende schrij vers. Alleen twee bekenden op historisch-geografisch gebied, de Zweed Arnold Linde en de Hollander J. L. Ramaer geven een beschouwing over het ontstaan van de Zuiderzee, die De derde periode, die nu volgt, kenmerkt zich door nemen en geven van de zee. Want op sommige gedeelten werd wel land door de zee weggespoeld, doch op andere plaatsen had weer landaanzetting plaats, wat wel blijkt uit de bovenaan gehaalde uitspraak van Ubbo Emmius, die verklaarde, dat het .Vlie vroeger breeder was geweest. Ons land plm. 500 n. Chr. Natuurlijk verliepen er over dit proces eeuwen, gedurende welke het meer Flevo steeds grooter werd. De voorheen er omheen liggende meren vereenigden zich voor het meerendeei met Flevo. Zware stormen vergrootten het vroeger kleind binnenmeer en zoo ontstond de Zuiderzee, welke naam sederfc 1340 bekend is. Zulke zware stormen hadden plaats omstreeks 350, 530y 695 en 730. Maar vooral die van 1170 moet aan het meer Flevo groote uitbreiding gegeven hebben, terwijl ook 123J5 en 1250 bekende stormjaren zijn. Het toen nog onbedijkt€ land had het zwaar te verduren, zooals licht te begrijpen val| en verloor geregeld groote gedeelten aan de waterwolf. Maar het gedeelte tusschen Medemblik, Enkhuizen ed Stavoren heeft het lang volgehouden. In de „Kronyk vafl Friesland" leest men, dat men in 1255 met een „rafter" (pols» stok) en met een „dalye" (vonder) van Stavoren naar Enk* huizen kon gaan; het „was een goet en vast lant". Pas in de kronyken van 1400 wordt melding gemaakt van een zware vloed, zoodat „sedertdien" de groote schepen Enkhuizen en Amsterdam konden bevaren en „Dordrecht niet meer de eenige zeestad was". Sedert omstreeks 1*300 waren de bewoners dezer streken reeds bezig met het aanleggen van dijken om de kracht vanl de zee te keeren. Natuurlijk was dit eerst nog primitief werk* Maar de strijd tusschen de zeekustbewoners en de zee wat daarmee ingeluid. En het zou een langdurige, taaie strijd worden. Omstreeks 1500 zal de kaart van ons land er ongeveel uitgezien hebben als onderstaand kaartje aangeeft. Ons land op het eind van de 15e eeuw

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 8