r. sparos DONDERDAG 11 JUNI 1936 TWEEDE BLAD PAG. 51 t S 'ff A.-C1 JU De Cfar. J.V. „Prediker 12: la" te Leiden herdacht gis teren haar 75-jarig bestaan. Foto 'van de leden en oud leden genomen op Groenen- daal", waar men een maal tijd had. Het nieuwe Sophia Kinderziekenhuis, dat aan den Gordelweg te Rotterdam-N. in aanbouw is en dat eerlang het thans bestaande kinderziekenhuis aan den Westersingel zal moeten vervangen, is in zooverre gereed, dat de stellingen worden afgebroken. m - m '-Yt 5 vf VVf' r v Om tijdens de komende lustrumfeesten, welke bij het 300-jarig bestaan van de Universiteit te Utrecht, zullen plaats vinden, een zoo goed mogelijk figuur te slaan, zijn de studenten zich geducht aan 't trainen. Van de beroemde jaarlijksclie „sliow" van het Engelsche leger vond Dinsdag voor ongeveer 50.000 schoolkinderen een oJgemeene repetitie plaats. Met de grootste-belangstelling volgden de kinderen de verrichtingen der talrijke deelnemers aam het groote kijkspel. DE IDEALE VLOER- BEDEKKING P. KAAG HOORN Koffie alsLikeur TURKSCHE KOFFIE IETS BIJZONDERS A. VIRULY Eervol ontslag uit den militairen dienst is verleend aan reserve eerste luitenant A. Viruly, vlieger van de luchtvaartafdeeling. De beer Viruly heeft onlangs in een open brief aan minister Colijn zijn ontslag als reserve-officier gevraagd, omdat hij, zooals hij schreef, voor de daad staande, toch nim mer een nationaal belang zou willen of kunnen dienen, „indien dit moest wezen door willekeurige, niet schuldige mensclien te gaan dooden, met verloochening van een duidelijk christelijk Jjeginsel". Officieele Berichten CONSULAATWEZEN Aan den consul der Nederlanden te Istamboel mr A. M. Koek ia do persoonl. titel van con- sul-'gen. der Nederlanden verleend. DIRECTE BELASTINGEN ENZ. Aan den referendaris der PTT, J. d9 Wit te Middelburg, la eervol ontmag verleend. De re ferendarissen i'e lel. der PTT. P G Demmer. J A van den Brn?k. J Mastenbroek cn H L J v Winkel, zün benoemd tot referendaris der PTT. RECHTERLIJKE MACHT Benoemd tot kantonrechter-plaatsverv. in 't kanton Maastricht: mr J A van Bronkhors't te Maastricht en mr J C H A Vrijens. idem. Her benoemd tot kantonrechter-pl.v.v. in het kan ton Groningen is mr A E Rood. Koningin en Prinses naar den Bosch Prinses wordt Zwanenbroeder. Op 17 Juaia a.s. zullen H.M. de Koningin Prinses Juliana een bezoek brengen aan 's-Hertogenbosch. Des voormiddags zal de veemarkt worden bezichtigd. Voorts zal een kort bezoek worden gebracht aan de catlic- drale basiliek van St. Jan teneinde de res tauratiewerken in oogenschouw te nemen In het gebouw van de Lievevrouwenbroeder schap zal tenslotte het onderscheidings teek en en de oorkonde van Zwanen broeder aan H.K.H. de Prinses worden aangeboden CHR. STAATKUNDIGE PARTIJ Wat mede-Christenen vergeten Aan het jaarverslag van den secretaris der C.S.P. over de jaren 1934 en 1935 is het olgende ontleend: Aan liefde ontbreekt nog wel het éèn en ander. De meeste Christenen staan onver schillig tegenover een staatkundig streven dat gedragen wordt door de Christelijke be ginselen. Bij velen ook is de politiek een zaak waarbij de godsdienstige overtuiging niet mag meespreken. En tenslotte is ook het aantal van degenen, die hun houding te- genaver de C.S.P. laten athangen van de raag, welke personen met de leiding zijn belast, lang niet gering. Zoo zijn de moeilijkheden, waarmede onze partij te kampen heeft, vele en van velerlei aard. Hieraan moet het ook worden toege schreven, dat ondanks het feit, dat de partij in September a.s. reeds 19 jaren bestaat, er een belangrijke groei der organisatie nog geen sprake is, waaraan het belangrijke en geregelde vertrek van leden, door pen- i, overlijden cn overplaatsing in niet ge ringe mate schuld is. Wanneer een Commissie als bovenbedoel de macht wordt ingesteld dan zal ook voor al moeten worden nagegaan, op welke wijze meer liefde voor de C.S.P. kan worden ge wekt en dan zal daarbinnen o.m. de oplos sing voor een goed deel in deze richting moeten worden gezocht, dat een propagan distische actie op groote schaal voor de par tij op touw gezet wordt: maar een actie, waarbij er uitsluitend op wordt gewezen.dat he^ niet gaat om onze zaak, maar om i zaak. Want dit vergeten onze mede- Christenen en trouwens wij zelf ook zoo vaak. dat God van ons vraagt om de begin selen, die Hij ons in Zijn Woord heeft gege ven, uit te dragen, ook op het terrein van het staatkundig leven. Hierdoor staat onze partij ook zoo sterk. Tmmers, juist omdat het om Gods zaak gaat en Hij niet laat varen het werk Zijner han den, daarom mogen wij vertrouwen, dat ons staatkundig streven in deze landen voortgang zal hebben. Dit vertrouwen mo; ons dan sterken om den arbeid van onze Partij met ijver en opgewektheid voort te zetten onder biddend opzien tot Hem, uit Wien en tot Wien alle dingen zijn. Schenke God ons daarbij Zijn onmisbaren zegen. Nat. Jongerenverbond Een landdag op het kasteel Doorweth. Door het Nat. Jongerenverbond wordt op Zaterdag 11 Juli a.s. een lustrum-landdag georganiseerd op het kasteel Doorwerth bij Arnhem. Minister Deckers en het Tweede Kamerlid, de heer J. J. C. van Dijk zullen een rede houden. Tenslotte zal de algo- tneene Voorzitter van het N.J.V., mr. W. de Vries, op de Westerbouwing het woord .voeren. RUDOLPHSTICHTING Jaarvergadering te Amersfoort Gister heeft de Ver. „Rudolphsitchting" te Achterveld haar 8e jaarvergadering gehou den onder presidium van haar voorzitter Dr. A. A. L. Rutgers. Vooraf ging een verga dering van het Diac. Suppletiefonds onder leiding van den heer W. J. Jungerius. Tot bestuurslid daarvan werd herkozen de heer W. Korvinius. Aan deze vergadering was ver bonden die van het Suppletiefonds voor de Glindhorst, welke eveneens in afdoening van huishoudelijke zaken bestond. Te 11 uur werd de jaarvergadering ge opend door Dr. Rutgers, die een woord van welkom sprak, daarbij een warm woord van waardeering uitende aan den heer M. J. C. Besselaar van Rotterdam, wiens ongesteld heid hem belette, de vergadering der hem zoo lief zijnde stichting bij te wonen. Even eens wijdde spr. eenige woorden aan den heer Schouten, die als bestuurslid heeft ge meend te moeten bedanken. Voorts werd wel kom geheeten de nieuwe predikant der Geref Kerk van De Glind, Ds. 't Hart. De voorzit ter gaf vervolgens een korte beschouwing >er „Onze taak". Het jaarverslag gewaagt van dankbaar heid. Er is veel zorg, maar geen reden tot bezorgdheid. Er blijken 20 Diaconieën verte genwoordigd. De voorz. heet hartelijk wel kom de nieuwe adj. directrice, mej. Fok- Bij de bespreking vam het verslag van den penningmeester wees de voorzitter op het dalend aantal verpleegdagen; ook de contri buties zijn teruggeloopen. De verpleegprijs Op een vraag naar den verpleegprijs deel de de voorz. mede, dat deze lager is dan de werkelijke kosten bedragen. Bij het bestuur heeft verlaging wel een punt van overweging uitgemaakt. De directeur de heer Geleynse vult dit antwoord aan met enkele practische gegevens. De Diaconieën maken tot nu toe geen aanmerking over de hooge verpleeggelden. Het verminderen van het aantal kinderen ligt vooral in de eischen die de Regeering stelt. Aa/n na-zorg wordt thans veel meer gedaan dan vroeger; dit is ook een finantieel bezwaar. voorz. wijst er op, dat de pensioenre geling binnen niet te langen tijd haar beslag zal krijgen. Voor de bestuursverkiezing is inplaats van den candidaat J. Terpstra, Ds. C. v. d. Zaal (Clir. Geref. predikant) gesteld. Periodiek treden af Mr. A. J. Fock, D. W. Reinders, P. Sikma. Uitgèbracht zijn 26 stemmen. Voor deze 4 vacatures worden gekozen de heeren Fock, Reinders, Sikma en Ds. v. d. Zaal. Bij de rondvraag merkt Ds. 't Hart op, dat het voor de Geref. Kerk van De Glind een bélang is, dat er niet te veel kinderen van andere richting op de stichting komen. De voorz. beantwoordt deze opmerking, dat het bestuur kinderen opneemt van Geref. richting en niet alleen van kerkelijk Gere formeerden. De stichting is niet kerkelijk Gereformeerd en wil gaarne samenwerken met allen van Geref. richting. De heer Jun gerius wijst op het gevaar, er in gelegen om meer Chr. Geref. op te nemen. Ligt dat wel in onze lijn? De voorz. ontkent dit gevaar niet, doch ziet er thans nog geen bezwaar in, om aldus samen te werken. Daarna werd de excursie aangevangen naar de stichting te Achterveld, onder lei ding van den directeur. WETTELIJKE REGELING PERSONEELFONDSEN Voorkoming van ineenstorting van particuliere pensioenfondsen De gebeurtenissen bij den Lloyd min. van Sociale Zaken heeft bij den Hoogen Raad v. Arbeid aanhangig gemaakt een voorontwerp wettelijke regeling inz. per- soneelfondsen. Aan dit voor-ontwerp, waar over een commissie uit dien raad prae-advies zal uitbrengen, wordt het volgende ontleend: De gebeurtenissen, welke zich ten aanzien an de pensioenen bij de Kon. Holl. Lloyd hebben voorgedaan, gaven aanleiding tot het instellen van een commissie, welke zou na gaan," welke maatregelen van overheidswege genomen kunnen worden, teneinde in de toekomst de ineenstorting van particuliere pensioenfondsen zooveel mogelijk te voorko- De pensioenvoorziening bij den Lloyd be stond in een verbintenis, van dezen tegen over zijn personeel om bepaalde pensioenen uit te keeren zonder dat het personeel daar toe bijdroeg. Een zelfstandig pensioenfonds is nimmer gesticht. De voor pensioen bestemde gelden vormden dus een geheel met het be drijfskapitaal. De slechte gang van zaken bij den Lloyd nu leidde er ten slotte toe, dat de pensioenen niet meer betaald konden wor den; de pensioengerechtigde moet zich met gewone concurrente-vordering tegenover de vennootschap tevreden stellen. De vraag nu, welke rijst, of het op den weg der overheid ligt, om maat regelen te nemen tot het tegengaan van dgl. teleurstellingen, meent de commissie bevestigend te moeten be antwoorden. Volgens het ontwerp zal als regel gesteld moeten worden, dat pensioenfondsen e.d. al leen gesticht en in stand gehouden mogen worden met inschakeling van de vrijwillige ouderdomsverzekering of een levensverzeke ringmaatschappij. Het ontwerp bedoelt In de eerste en voor naamste plaats het treffen van voorzieningen t. a. v. ondernemingspensioenfondsen of zooals het ontwerp ze noemt: personeelpen- sioenfondsen. Daarnaast wórdt het gewenscht geacht, ook de spaarfondsen aan regelen te binden. De voorgestelde regeling is van publiek- rèchtelijken aard. Verbodsbepalingen, door straf gesanctionneerd, kunnen niet gemist worden. Het maximum is niet hoog: een maand hechtenis of 300 boete. De werkge vers moeten niet door bedreiging met zware straffen van het invoeren van pensioenrege lingen in hun onderneming worden afge schrikt. De bepaling dient meer tot waar schuwing voor hen, die mochten meenen, dat zij het met deze voorschriften niet al te nauw behoeven te nemen. VEREENIGING „GROEP BLOEMISTERIJ" De 25ste jaarvergadering te Nijmegen Donderdag 1-S Juni zal te Nijmegen de 25ste jaarvergadering plaats hebben van de Vereeniging „Groep Bloemisterij" uit den Nederlandschen Tuinbouwraad. Op deze vergadering zal de heer D. Admi raal. algemeen secretaris der Vereeniging. een inleiding houden over het onderwerp* i.Vijf en twintig jaar organisastie in de bloemisterij BART1MEUS' JAARVERGADERING Het prachtige werk van dexe instelling verdient steun En er is nog veel geld noodig In het Ghr. Blinden Instituut ,3artimeus" te Zeist, hield de Ver. „Bartimeus" gisteren haar Jaarvergadering. De Voorz., de heer P. L. de Gaav Fort man opende de vergadering met een har telijk woord van welkom tot de aanwezigen, inzonderheid tot den inspecteur van het B.O. Dr. A. van Voorthuijsen en de afge vaardigde van den Chr. Blindenibond, den heer Wagenmaker. Het Instituut „Bartimeus" heeft thans 50 leerlingen en twee gebouwen. Het werk wordt rijk gezegend. Spr. uitte zijn vreugde over die voorspoed en bracht dank voor de belangstelling, welke dit Instituut in het af- geloopen jaart weer heeft mogen ondervin den. Voor het jongenspaviljoen is nog geen oplossing gevonden. Fam. Fokker werd dank gebracht voor haar zware arbeid. Op de school wordt met ijver gewerkt Voor meerder ontwikkelden staat het kan toor open. Twee oud-leerlingen werden bij Philips geplaatst, hetgeen bewijst dat zij hier goede les ontvangen. Propaganda wordt krachtig ter hand ge nomen. Spr. wees erop, dat dit vooral noodig is, daar „Bartimeus" veel geld ge bruiken kan. Subsidies zijn verminderd, dito de verpleeggelden, zoodat er veel door particulieren moet worden bijgespijkerd- Den heer Prinner werd dank gebracht voor zijn propaganda-avonden met de „Bartimeus-film." In plaats van den heer A. de Vries, 'die een jaar verlof kreeg, kwam de heer R. R ij k s e als 1 eeraar. De Heere heeft in het afgeloopen jaar alles wel gemaakt, aldus sloot spr. ongeveer zijn openingswoord. De heer R. Rij ks e bracht het jaarverslag uit. Hierin werd de wensch geuit, dat de jongens beter in het hoofdgebouw onderge bracht zouden kunnen worden. Dit brengt echter veel kosten mee. Het vakonderwijs is eenigszins gewijzigd. De heer Laansma bezocht andere insti tuten, met het oog op de uitbreiding vak school. Voorts werd gewag gemaakt van de op richting afd. Zeist van den Ghr. Blinden- boncL De samenwerking tusschen bestuur en personeel was weder uitstekend. De tuinbaas gaat per 1 Sept. met pen sioen. Het dames-comité werd dank gebracht voor de organisatie van de bazar Dr. v. Heuven en dr. Scheffer gaven weder hun volle medewerking op medisch gebied. Het afgeloopen jaar bracht een verlies groot f 3132.12. Dit is gelukkig veel minder dan het jaar. daarvoor. De penningmeester werd in zijn functie gedechargeerd. De heer J. Laansma (hoofd der school), bracht naar voren dat de tewerkstelling van oud-leerlingen in dezen tijd natuurlijk zeer moeilijk, gaat. „Bartimeus" heeft wel geen taak van nazorg op zich genomen, maar dat neemt niet weg dat men toch ver heugd is wanneer oud-leerlingen een goede plaats bekomen in de maatschappij. De leerlingen maakten weder interessante reisjes o.a. naar Schiphol en bezochten ook de Suriname Zending-expositie. Verschillen de zangvereenigingen uit Zeist kwamen in het Instituut een uitvoering geven. Dat de Regeering nu nog geen vaste lijnen volgt wat betreft de spél ling, levert, vooral bij braille-schrift, nog al eens moeilijkheden op. vijand éjaren, heeft Invloed op ANTONIO" Jj Celfanos 6 cent Deze kwattteits- sigaar wordt door haar Celfanos ver pakking tegen alle weersinvloeden be schermd. De Celfanos ver pakking is niet duur en biedt 1001 voor- deelen. Vraagt ook „ANTONIO" Celfanos de Luxe 8 et ANTONIO" Primus 4 et De Bartimeus-film is in 24 plaatsen van ons land vertoond. Toekomende winter zullen nog meer plaat sen worden bezocht. De organisatie van propaganda eischt veel tijd. Een beroep werd gedaan op de medewer king van de correspondenten. Wie een film-avond geven wil, vervoeg® zich bij den heer H. Timmer, Leiderdorp. Dr. van Voorthuijsen sprak de ver gadering toe en prees de schitterende in richting. „Bartimeus" neemt een zeer bij zondere plaats in, in de blindenwereld. Spr. herdacht óe overleden bestuursleden J. Vonk, A. Oosterwijk en G. A Aldus en Ds. Wielenga. De voorzitter dankte Dr. van Voorthuijsen voor zijn vriendelijke woorden en sloot met gebed de vergadering. Hierna werd een Openbare les gegeven. Er werden frappante staaltjes van aanschou- wingsonderwijs geboden; enkele leerlingen lazen een stukje Duitsch, er werd gezongen en op de piano gespeeld. Zoo kregen de aanwezigen een indruk van het prachtige werk. hetwelk hier op Barti meus verricht wordt. Hier ligt nog een groote taak voot het Chr. volk van ons land. Want ,3artimeus" moet gesteund worden. VERBODEN AUTOBUSDIENST De Hooge Raad heeft verworpen het cassa tieberoep van A. E.. autobusdienst-ondernemer te Oldeboorn, die door de rechtbank, te Leeuwar den is veroordeeld tot een geldboete van f 30 en 15 dagen vervangende hechtenis ter zake van exploiteeren zonder vergunning van een autobusdienst GorrcdükLeeuwarden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 5