PHILIP SITTERS^DKAR VAN DER SGHUYT'S AUTOREIZEN CADEAU TE GEVEN DONDERDAG 11 JUNI 1936 EERSTE BLAD PAG. 2 Buitenland i DE BELGISCHE KABINETSCRISIS Van Zeelands moeilijkheden nog niet ten einde De heer Van Zeeland heeft gister zijn dag besteed met het raadplegen van verschillende politieke kopstukken, doch is er nog niet in geslaagd zijn minis- terslijst samen te stellen. Het schijnt, dat de verdeeling der portefeuilles op nieuw moeilijkheden heeft veroorzaakt. Bij zijn onderhandelingen met de par tijleiders en politici heeft hij er ook naar gestreefd, de houding van de nieuwe regeering vast te stellen ten aanzien van een aantal voorname vraag stukken, o.a. de talenkwestie en de nationale defensie. Devèze, de voormalige minister van Na tionale Defensie en Du Bus de Warnaffe, minister van Binnenl. Zaken, zullen geen deel uitmaken van de nieuwe regeering. Hoste, de voorzitter der Belgische pers, heeft zich in beginsel bereid verklaard, de portefeuille van Openbaar Onderwijs te aanvaarden. Voorts heeft Van Zeeland Rubbens, oud minister van Koloniën, Van Isacker, minis ter van Economische Zaken cn De Schrijver minister van Landbouw, in de afgetreden regeering bereid gevonden, deel uit te ma ken van het nieuwe kabinet De nieuwe regeering-Van Zeeland zal ver moedelijk als volgt zijn samengesteld: Minister-president: Van Zeeland; onder voorzitter van den Raad van Ministers, mi nister zonder portefeuille Vandervelde; Openbare Werken: Van Isacker; Landbouw: De Schrijver; Koloniën: Rubbens; Openb Onderwijs: Jules Hoste; Binnenl. Zaken: Bovesse; Financiën: Max Léon Gérard; Ar beid en Sociale Voorzorg: Merlot; P.T.T.: Arthur Wauters; Economische Zaken: De Man; Buitenl. Zaken: Spaak; Landsverde diging: generaal Gilleaux. Daar de heer Hayoit de Thermicourt, pro cureur van het Beroepshof van Brussel, de portefeuille van Justitie heeft geweigerd, zal voor dezen post een andere functionaris moeten worden gezocht. Hedenavond zal waarschijnlijk de nieuwe tegeering definitief zijn DE STAKINGEN iTE ANTWERPEN DE TOESTAND BLIJFT STATIONAIR Wat zal Xerneuzen doen? In Antwerpen heeft zich nog geen wijzi ging in den algemeenen toestand voorge daan. Burgemeester Hu ij sma ns, over wiens slappe optreden van verschillende zijden ernstig werd geklaagd, heeft thans een wat beslister houding aangenomen. Alle samenscholingen van meer dan vijf personen zijn verboden, hetwelk ertoe me dewerkt, de openbare orde te handhaven. Een met graan geladen schip is gelost on- Öer bescherming van gendarmerie en poli tie. Het graan werd dadelijk naar de maal derijen vervoerd op vrachtwagens, welke onder politiegeleide stonden. De sitakers, die herhaaldelijk gepoogd hebben het werk te doen onderbreken, wer den hierin door de politie verhinderd. Tijdens een vergadering van de werkgevers Sverd besloten, dat men het eenmaal ingo- men standpunt op geen enkele wijze zou Wijzigen. De toestand ln de diamantindustrie. Ook de staking in de diamantindustrie Ie Antwerpen blijft voortduren. Wel zijD eenige stakers weer aan het werk gegaan, doch daar staat tegenover, dat anderen zich hij de staking hebben aangesloten. Men schat het aantal stakende diamant bewerkers op 1000. De diamantslijperijen worden door politie en gendarmerie bewaakt Stakers, die samenschoolden voor het go- houw van het syndicaat van diamanthan delaren, werden door de politie verspreid. Verdere incidenten hebben zich niet voorge daan. Bootwerkersvergadering te Temen zen Gisteravond heeft te Temeuzen een ver gadering plaats gehad van den Centralen Bond van Transportarbeiders, ter bespre king van de houding, die aangenomen mo°>t worden tegenover het ontladen van uit Ant- iwerpen komende schepen. Namens het hoofdbestuur heeft de heer R. Laan met klem geadviseerd te weigeren, elke lading te lossen van schepen, welke Öoor den Belgischen Transportarbeidersbond -worden opgegeven, als afkomstig van Ant werpen. De heer Laan deelde mede, dat de staken de leden een reglementaire uitkeering zul len ontvangen. In de vergadering werd ook het woord gevoerd door den heer Ph. de Witte, secreta ris van den Belgischen Transportarbeiders bond, alsmede door den heer Chalmet, socia listisch burgemeester van Selzaete (België). Besloten werd tot de leden een manifest te richten, waarin het standpunt van het hoofdbestuur wordt uiteengezet Van de 300 leden van den Bond woonden er slechts 36 de vergadering bij. De Belgische mijnstakingen Zooals men weet, hebben Dinsdag sta kende mijnwerkers de mijn „Batterie" bi] Luik bezet. Zij zijn door de gendarmerie verdreven. Hoewel men tot de regeling van het conflict meende te zijn gekomen, is het werk niet hervat. Verder wordt gemeld, dat wegens een ïoongescliil staking is uitgebroken in de drie kolenmijnen Bellevue, Petite Bachure en Foy-Harang. Geen vervolging tegen Thomas Sir Donald Somervell, de attorney-general, heeft in het Britsche Lagerhuis meegedeeld, dat hij besloten heeft degenen die bij het theelek betrokken waren, niet te vervolgen Voor de debatten in het Lagerhuis over het verslag van het tribunaal zullen J. H Thomas en sir Alfred Butt verklaringen af leggen. In parlementaire kringen acht men het keker, dat zij als Lagerhuisleden zullen af treden, DE STAKINGSBEWEGING IN FRANKRIJK HET NOORDEN WORDT RUSTIGER Elders neemt het staken weer toe In geheel Frankrijk is de toestand ten aanzien van de staking vrijwel on gewijzigd gebleven. De staking bij de verzekeringsmaat schappijen duurt voort, al is, blijkens een communiqué van 't ministerie van Arbeid, principieel overeenstemming bereikt tusschen de directies en het personeel. De kantoren worden niette min nog door de employés bezet ge houden. De beweging is inmiddels ook overge slagen op verschillende mode-onderne mingen. In het centrum van de stad houden de naaisters de ateliers bezet. De mannequins hebben zich met haar solidair verklaard. Voorts is te Parijs staking uitgebro ken bij de groote apotheken, die door het personeel bezet zijn, terwijl ook het personeel van de begrafenisonderne mingen en van filmkantoren in staking is gegaan. In de lcvensmiddelenbedrijven, in de me taalindustrie en bij de groote warenhuizen is alles onveranderd. In talrijke andere branches, zooals bij de Parijsche verkeersmaatschappij en bij de beursbedienden zijn onderhandelingen gaan de, zoodat hier waarschijnlijk een staking zal worden vermeden. In de haven van Rouaan ligt het werk volkomen stil. De havenarbeiders zetten de staking voort, doch bezetten niet meer de schepen. In totaal hebben 2500 arbeiders 't werk neergelegd. In de kolenmijnen rond Rouaan is 'twerh hervat, doch daarentegen is in tal van werkplaatsen in de buitenwijken der stad het werk gestaakt, terwijl tusschen werk gevers en -nemers onderhandelingen wor den gevoerd. Tusschen vertegenwoordigers van par troons en werklieden in de kleedingindus- trie van Bordeaux is overeenstemming be reikt Hetzelfde is geschied in de meubel industrie. Daarentegen is nog geen overeenstem ming bereikt tusschen de directies en het personeel van de warenhuizen en eenheids prijzen-winkels. Iu alle industrieën van Bordeaux wor den, nadat een voor het personeel gunstige overeenkomst is tot stand gekomen in de vliegtuigfabrieken, door de arbeiders ver schillende eischen gesteld. Verschillende fa brieken zijn door het personeel „symbo lisch" bezet Te Boulogne sur Mer heeft het tramper soneel het werk gestaakt De employe's van de gasfabriek en het waterleidingsbe drijf hebben een aantal eischen gesteld. De dienst is tot nog toe echter gehandhaafd. Ontspanning ln het Noorden In het Noorden van Frankrijk is een ont spanning van den toestand merkbaar. Een in de wol-industrie tot stand gekomen rege ling heeft tot gevolg gehad, dat 15.000 ar beiders het werk zullen hervatten. Te Valenciennes hebben 5000 arbeiders 't werk hervat Ook te Havre Is de toestaind beter. Men verwacht, dat morgen weer verscheidone fabrieken zullen kunnen worden geopend. Daarentegen wordt gemeld, dat het tech nische personeel van de Compagnie Géné rale Transatlantique gistermiddag in staking is gegaan. 1100 arbeiders hebben de werk plaatsen bezet. In Melsen heeft de staking zich ook uit gebreid tot de bouwvakarbeiders in liet departement Seine et Marne. DE SPAANSCHE HEKSENKETEL Stakingen, geweldplegingen, aanslagen! In het hoofdkwartier der anarchisten te Malaga is het tot ernstige incidenten ge komen. Een aantal onbekenden drong het gebouw binnen en sloeg het meubilair kort en klein. Soortgelijke overvallen werden eveneens op de districtsbureau der vakvereenigingen Naar aanleiding van deze gebeurtenissen is de bevolking van Malaga in da grootste opwinding gebracht, welke zich in nieuwe daden van geweld uitte. De autoriteiten hebben evenwel omvang rijke maatregelen getroffen, terwijl patrouil les civiel-gardisten door de straten trekken. Een textielfabriek is wegens sociale moei lijkheden stilgelegd. De autoriteiten hebben intusschen bepaald, dat nog dertien weken lang aan het 1400 man sterke personeel de volle loonen moesten worden uitbetaald. De communistische afgevaardigde Ro driguez, lid van den gemeenteraad, is op straat overvallen en doodgeschoten. Kort daarop is een aanslag op den leider der anarcho-syndicalisten gepleegd. Deze werd door zes kogels getroffen en levens gevaarlijk gewond. Men vermoedt, dat het in dit laatste geval een wraakneming der communisten betreft in verbana met den overval op Rodriguez. De vakvereenigingen hebben naar aan leiding van de bloedige incidenten opnieuw de algemeene staking te Malaga afgekon digd. Er zijn omvangrijke orde-maatregelen getroffen. In Madrid is een staking van vracht auto-chauffeurs uitgebroken, ten gevolge waarvan zich reeds een gebrek aan levens middelen doet gevoelen. De levensmiddelen magazijnen worden bestormd. Wijl gevreesd wordt voor bloedige bot singen met de boeren, die thans zelf hun waren naar de stad brengen, zijn langs de wegen militaire posten geplaatst. In verband met het onderzoek naar een ontdekte samenzwering zijn o.a. ook vijf officieren gearresteerd. Naar van politioneele zijde wordt mede gedeeld. heeft men in hun woningen wapens en munitie aangetroffen. Verder heeft de minister van binnen- landsche zaken ingegrepen in een arbeids conflict in een liften-fabriek. Den werkge vers, die zich «niet conformeerden naar de arbitrage-uitspraak van den minister van arbeid, is een boete opgelegd van 5 a 20 dui zend peseta's. DE KWALEN VAN DEN VOLKENBOND MINISTER HOARE ZOEKT NAAR EEN REMEDIE Minister H o a r e heeft voor de Cambrid ge Union een rede gehouden, waarin hij o.m. heeft verklaard misschien met wel wat té veel zelfverheffing! dat de Vol kenbond en de wereld nog ve-el kunnen leeren van de traditie, dc ervaring en den geest van het Brische volkerengemeene- Het succes van dat gemeenebest is te danken geweest aan het feit, dat ieder lid een tweevoudige trouw in acht nam: trouw jegens zijn eigen dominion en trouw jegens 't rijk als geheel. De zwakheid van Genève komt juist voort uit de afwezigheid van dezen tweeden vorm van trouw. Het saam- lioorigheidssentiment der wereld is nog niet voldoende ontwikkeld. De regeeringen zijn naar Genève gegaan, zonder eensgezinde beginselen en gemeen schappelijke gevoelens van trouw, zooals die de vereenigde dominions en Engeland verbinden. Misschien echter zal die tweede vorm van trouw te eenigertijd ook Genève bezielen. Ten aanzien van het probleem der collectieve veiligheid zeide Hoare: „Wij moeten over alle frases heen het feit zien. dat in het laatste half jaar naar voren gekomen is; het feit, dat niet alle leden van den Volkenbond bereid zijn geweest, hun rol te spelen en vooral niet hun rol op tijd te spelen. Ik hoop, dat een der gevolgen van de moeilijkheden en teleurstellingen, welke wij hebben ondervonden, zal zijn, dat wij onze aandacht zullen schenken aan de zwakheden, die de Volkenbond heeft getoond te bezitten en dat wij ons best zullen doen, om voor de toekomst een geneesmiddel daarvoor te vinden. Ik voor mij zou slechts mijn meening wil len zeggen omtrent de aan te brengen wij zigingen in het Geneefsche statuut, nadat ik een zoo volledie mogelijk onderzoek naar het verleden zal hebben ingesteld en de ge legenheid zal hebben gehad over de toe komst met de vertegenwoordigers der do minions van gedachten te wisselen. Ik voor mij geloof, dat het Britsche rijk een gemeenschappelijke politiek ten aan zien van den Volkenbond moet volgen en dat wij geen wijzigingsvoorstellen moeien doen, vóór het zeker is, dat wij in het rijk zelf tot een zoo volledig mogelijke overeen stemming zijn gekomen. „Laat ons voorzichtig te werk gaan en laten wij zorgen, dat de voorstellen, die wij te Genève zullen doen, gesteund worden door een imperiale politiek. NIEUWE BINNENWEG 260 TeL 37033 ZWAANSHALS 37* ROTTERDAM COLUMBUSSTR. 2, h. Suezkade, TeL 33*523 DEN H A A Q HAARLEM SCHOTERWEG 1 Telefoon 16659 HILVERSUM Veerstraat 50 Telefoon 6819 (Adv.) DE ONRUST IN HET VERRE OOSTEN WORDEN KANTON EN NANKING HET NOG EENS? Van de zijde der Nanking-regeering wordt medegedeeld, dat, in afwachting van de bijeenkomst der centrale exe cutieve commissie, welke op 10 Juni a.s. zal plaats vinden, gedelgeerden van Nanking naar Kanton zullen worden gezonden, ten einde de mid delen te bestudeeren, om een burger oorlog te vermijden. In de stad Tsjang Sja in het Noorden van Hoenan is de staat van beleg afge kondigd. De gouverneur der provincie, Ho Tsjien, onderhoudt vriendschappelijke betrekkin gen zoowel met de Nanking- als de Kanton- Uit Hankou wordt gemeld, dat de Brit sche consul te Tsjang Sja de Britsche onder danen heeft gewaarschuwd het Zuiden van de provincie Hoenan voorloopig te ont ruimen. Een Britsche kanonneerboot is naar Tsjang Sja vertrokken. Studenten betoogen Te Nanking hebben een duizendtal stu denten een anti-Japansche betooging gehou den en hebben vergeefs getracht, het Japan- sche consulaat-generaal te bestormen. Zij geraakten in botsing met de politie en gen darmerie, doch werden uiteengedreven. De Japansche consul-generaal heeft bij de Nanking-regeering geprotesteerd, en de garantie geëischt, dat een herhaling zich niet zal voordoen. Japan is achterdochtig In politieke kringen te Tokio is men ervan overtuigd, dat Nanking en Kanton het in het geheim eens zijn over den strijd tegen Japan en dat de troepen van de cen trale Chineesche regeering zullen vermijden, slag te leveren tegen de troepen van Kan ton, doch ze in staat zullen stellen, op te rukken tegen het Japansohe leger in Noord- China. ZAL ZWITSERLAND SOVJET RUSLAND ERKENNEN? De derde Internationale een haard van onrust In den Zwitserschen nationalen raad zijn debatten gevoerd over het hervat ten der diplomatieke betrekkingen tus schen Zwitserland en Sovjet-Rusland. Bondsraad M o 11 a heeft daarbij verklaard, dat de erkenning der Sov jets geen werkelijk tastbare gevolgen voor het wederzijdsch handelsverkeer zou hebben. Het is natuurlijk niet ondenkbaar, zoo zeide Motta, dat ook Zwitserland te eeni- ger tijd besluiten zal, den staat der sovjets officieel te erkennen. Aan een dergelijk be sluit zou echter een grondige gedrags wijziging te Moskou vooraf moeten gaan. De sovjet-regeering zou onmogelijk kunnen verzaken de door haar gevoerde communis tische propaganda; zelfs indien zij zich daartoe bereid verklaarde, zou ze het niet kunnen. Die propaganda is echter een moreele misdaad, een weliswaar nog niet door de wetgeving als zoodanig erkende en om schreven misdaad, maar niettemin een echte misdaad. De derde Internationale zwaait met den brandfakkel in het Westen van Europa en viert er den triomf vau het samengaan van het communisme en de anarchie. Zij vormt zoogenaamde volksfronten, smeedt plannen voor revoluties in Brazilië, Argentinië en Uruguay, zoodat nog onlangs Russi sche afgezanten uit Montevideo moes ten worden weggejaagd. Zwitserland staat niet alleen in zijn verzet tegen erkenning der sovjets. Nederland, Portugal en Joego Slavië en twintig republieken van Zuid- en Midden-Amerika volgen eenzelfde politiek. Overigens vindt de weigering van den bondsraad, om het Zwitsersche bondsland door Moskou te laten inrichten tot een pro paganda-centrum der derde Internationale en een haard van onrust, een afdoende motiveering in de gebeurtenissen, welke zich sinds eenigen tijd in sommige landen van Europa afspelen. Waarlijk, een officieele erkenning van den bolsjewistischen staat door Zwitserland zou voor sovjet-Rusland niets anders betee- kenen dan een aanmoediging, om de com munistische propaganda nog verder en feller uit te breiden. Naar uit Bern vernomen wordt, heeft de voormalige bondspresident en lid van den nationalen raad Dr Musy, bij den nationa len raad een voorstel ingediend, door acht tien andere leden mede onderteekend, waar in gevraagd wordt, om de communistische partij in Zwitserland te verbieden. Het voorstel wordt gemotiveerd met de verklaring-, dat -de communistische partij een afdeeling voqnt van de Derde Inter nationale te Moskóu,' en dientengevolge een doel nastreeft, dat niet in overeenstem ming is met de nationale belangen, wijl ondergeschikt gemaakt worden aan de doel stelling van de Internationale. Waarom ging Badoglio naar Rome De correspondent van de „Intransigeant' te Rome. heeft een onderhoud gehad met maarschalk Badoglio over de exploitatie van Abessinië- Na over dezo plannen te zijn ingelicht vroeg de correspondent den maarschalk, wanneer hij naar Abessinië dacht terug te keeren. „Daar weet ik niets van", antwoordde Badoglio. De correspondent kreeg echter bij dit onderhoud de innerlijke overtuiging.dat de maarschalk h^elemaal niet meer naar Oost-Afrika zal terugkeeren. Badoglio deelde verder nog mede, dat de Italiaansche contingenten in Ethiopië al lengs zullen worden verminderd en dat spoedig met de repatrieering der manschap pen een aanvang zal worden gemaakt „Men zegt", aldus informeerde de corres pondent nog, „dat gij naar Italië zijt terug gekeerd, om er de mobilisatie voor te be reiden; men sprak zelfs van a.s. troepen bewegingen aan de Brenner-grens en aan de Alpen". „Wij bereiden hoegenaamd geen mobili satie voor", antwoordde Badoglio, „wij gaan niet op offensieve wijze te werk. Natuurlijk wordt ons leger in gereedheid gehouden, om op alle gebeurlijkheden te zijn voorbe reid en het zal zich weten te verdedigen, indien zulks noodig zou zijn". Verkorte arbeidsweek in de textiel-industrie De internationale arbeidsconferentie te Genève heeft besloten, een commissie in 't leven te roepen inzake de eventueele in voering van de 40-urige arbeidsweek in de textiel-industrie. Deze commissie zal ook te behandelen hebben het voorstel van de Fransche regee ring, dat reeds dit jaar een conventie van dezen aard zal worden geredigeerd in af wijking van den regel, dat over een nieuw punt der agenda in het eerste jaar der be handeling slechts een voorloopige discussie zal worden gehouden en dat eerst in het tweede jaar tot het sluiten van een con ventie zal worden overgegaan. De „Queen Mary" te Southampton De „Queen Mary" is gisteren te Sou Ti- ampton teruggekeerd en heeft daarmee haar terugreis van New-York volbracht. Vier en een half uur tevoren had het schip aangelegd te -herbourg, waar ruim 200 passagiers van boord waren gegaan. Voor de derde maal op de overtocht is het schip door mist opgehouden. Bij aankomst te Southampton werd offi cieel medegedeeld, dat het vaartuig had af gelegd 3198 mijl van de vuurtoren Ambrose tot Cherbourg in 4 dagen, 15 uur. 15 min., met een gemiddelde snelheid van 28.74 knoopen. De afgelegde afstanden in elke periode van 23 uur en in de laatste periode bedroe gen 621, 679. 670. 679 en 549 mijl. 3 dagen naar het ENGELSCHE GRAAFSCHAP KENT, Inch maaltijden en logies f 25.50 p. p. 5 dagen naar RüDESHEIM a. RHEIN, incl. maaltijden en logies 40.— p. p« 2Yi dag naar de BELGISCHE ARDENNEN, incl. maaltijden en logies f 23.50 p. p- SCHITTERENDE DAGTOCHTEN uaar TEXEL, VELUWE, GOOI, VOLENDAM en MARKEN. COMPLOT TEGEN BRüNING? Gestapo-agent doet onthullingen In Zürich zou een Gestapo-agent. Hugo Romer genaamd, zijn gearresteerd, die ervan wordt beschuldigd een poging te hebben gedaan een actie op touw te zetten jegens een hooge persoonlijkheid van het vorig regiem in Duitschland, die inderijd te Zü 'rh in een kliniek werd verpleegd. Romer werkte samen met een anderen eveneens uit Dortmund afkomstigen Duit- scher, Eduard Muller. Deze laatste werd in Nederland gearresteerd. Hij werd te Zürich door den mqt het onderzoek belasten rech ter ondervraagd. Muller bekende agent van de Gestapo te zijn geweest en tezelfdertijd vertrouwensman van de katholieke actie, zich in Frankrijk aan spionnage te hebben schuldig gemaakt en militaire inlichtingen naar Duitschland te hebben gezonden. Tenslotte bekende hij dat zijn inlichtin gendienst zich uitstrekte tot den persoon waarvan hierboven sprake is en dien hij on schadelijk wilde maken. Men bevestigt, dat deze persoon Dr. Brü- ning zou zijn, de vroegere Rijkskanselier. Nu spoedig bruin worden! Want een blanke huid wordt rood en pijnlijk door de zon. Gebruik daarom tijdig AMILDA- zonnebruincrëme, die Uw huid beschermt tegen vervellen en zonnebrand en U tevens snel mooi bruint, óók bij weinig of geen zon. Flacon 90 ct. Tube 60 ct Doos 50 en 25 ct (Adv.) De toestand in Palestina blijft gespannen De toestand in Palestina blijft zeer ge spannen en evenals voorafgaande nachten was ook de afgeloopen nacht er een van terreur, waarin een groot aantal aanslagen werden gepleegd. De Britsche troepen wer den mei een bataljon versterkt, het achtste. Het standbeeld van maarschalk Allenby, te Beer-Sheba, werd door een bom lichtelijk beschadigd. Te Jaffa werd een Britsch politie-agent door een messteek gewond. Twaalf politieagenten, van wie elf Britten, worden in het ziekenhuis verpleegd, wegens verwondingen, die zij door steenworpen bij de onlusten te Hebron hebben opgeloopen. De gemeentewerklieden van Nazareth sta ken. Te Jeruzalem werden biljetten aange plakt, waarin de Britsche soldaten worden uitgenoodigd niet tegen de Arabieiren te strijden om de Joden te beschermen. De Arabieren houden zich bezig met de reorganisatie van. de leiding hunner bewe ging; als gevolg van het uitwijken van ver- schéiden leiders. Jamal Hoesèeitf, leider der politieke partij en lid van de hooge Arabische commissie zal in gezelschap van eenige vooraanstaan de Arabieren naar Londen gaan. Door Abessijnsche bandieten bedreigd Europeanen vragen om hulp Blijkens mededeeling van een te Addis Abeba aangekomen koerier wor den in Aroessi de Britsche planter Harris, de Nederlandse he gebroeders Lennartz en de Tsjech Franz met zijn vrouw en twee kin deren reeds vier weken door Abes sijnsche bandieten belegerd. Allen zijn zeer verzwakt door ontbering en slapelooze nachten. Daar hun munitie ook opraakt, zullen zij het waarschijnlijk niet veel langer tegen de belegeraars kun nen uithouden. Naar aanleiding van een dringend ver zoek van den Fransehen consul, die voor de Nederlanders en Tsjechen verantwoor delijk is, is een Italiaansch vliegtuig over de plantage gevlogen, en heeft daar een brief van de Fransche legatie laten vallen. De Italianen zouden thans overwegen een gemotoriseerde hulpexpeditie uit te zenden en intusschen hebben zij beloofd, dat met korte tusschenpoozen vliegtuigen zullen worden gezonden om de bandieten uiteen te jagen. DE NEGUS VIA PARIJS NAAR GENEVE In Abessijnsche kringen te Londen wordt te kennen gegeven, da* dc Negus voorne mens is op weg naar Genève eenigen tijd te Parijs te vertoeven, om er zich te onder* houden met vertegenwoordigers van do Fransche regeering. De hertog van Gloucester heeft een part!» culier en niet-formeel bezoek gebracht aan den Negus, als erkentelijkheid voor de gast vrijheid hem indertijd bewezen, toen hij als vertegenwoordiger van den Koning de kro« ning van don Negus bijwoonde. Prinses Tsahai, de dochter van den Negus- heeft de zitting van het Lagerhuis bij ge- woond. 1 GEMENGD NIEUWS VERDUISTERING TE HEEREVEEN De rechtbank te Leeuwarden heeft Tj. W., voorheen directeur van de onderlinge brand waarborgmaatschappij „Zevenwoude" te Heereveen tegen wien door het O.M. wegens verduistering van f 28.000 twee jaar gevan- genisstraf was geëischt met aftrek van de voorloopige hechtenis, veroordeeld tot één jaar en zes maanden gevangenisstraf tneS aftrek van de voorloopige hechtenis. j LIJKJE OPGEHAALD Het vierjarig zoontje van den parlevinker G. van \V., dat sinds gisteravond 7 uur werd vermist, is uit de diepe bloem te Huis en (Gld.) opgehaald. Een tragische bijzonder heid is dat de vader zelf met een dreg het lijkje ophaalde. i Te Zuilichem heeft een ernstig opga- luk plaats gehad. Een vrachtauto bestuurd door den melkrijder D. Bok uit Poederoijen kwam de oprit van de Waaldijk opgereden, juist toen de fiets passeerde. Bij de botsing werd de motorrijder tegen de grond gesmakt Met een verbrijzelde knie, gebroken pols en wonden aan het hoofd moest hij naar het ziekenhuis to Utrecht worden vervoerd. Een Panter in huis Spannende oogcnblikken In Tjilatjap Reeds vroeg in den morgen, meldt de „Lo* comitief", werd de veldpolitie te Tjilatjap door den assistent-Wedono van Kesoegihan ervan in kennis gesteld, dat in de desa Ka- rangkandri zich een matjan bevond in de voorgalerij van Mohamad Edris. Met spoed begaf zich de mantri-veldpolitie R. Sapandi erheen en daar aangekomen trof hii de bevolking in een zenuwachtige stemming aan. Bij het binnenkomen der wo ning bevond zich de matjan inderdaad nog rustig onder de tafel, doch toen hij de man nen van de veldpolitie opmerkte, werd hij schuw en sprong op om vervolgens alles on dersteboven te loopen, liep het huis uit en vluchtte over een sawah in struikgewas. Men durfde niet schieten aangezien er veel publiek was. Doch mantri Sapandi b'eef kalm, volgde het spoor en zag op circa 7 Meter afstand den kop van hei dier Een prachtig schot in den kop maakte een eind aan de consternatie in de desa. De menschen stormden toe. De snor een vrijwel alle haar tjes van den kop werden afgeplukt De buit, een mooi geteekende mannetjespanter. van kop tot staart 1.60 Meter, werd naar Tjila tjap meegenomen, en zal naar Choriboa worden gezonden ter opzetting. OLIESLAGERIJ UITGEBRAND In den afgeloopen nacht is brand uftgebroi ken in de olieslagerij en graanhandel ..De Gaasp" aan de Diemervaart te Weesper- karspel. De olieperserij en de koeken makerij gingen daarbij geheel verloren, met de machinerieën en een groote voorraad vee koeken. De brandweer van Weesuerkarpsel was spoedig ter plaatse en wist een gedeelte van he gebouwencomplex, waarin zich o.a. groote hoeveelheden graan en lijnzaad be vonden, te behouden. Het vuur i3 ontc' -kt door den heer Eikelhof, den eigenaar der fabriek, die het eerst alarm heeft gegeven( De schade is door verzekering gedekt SCHEER APPARAAT Er zijn tal van scheerapparaten ln den handel, doch het apparaat dat thans door de Philips' Gloeilampen fabrieken te Eindhoven ontworpen en gefabriceerd wordt, is iets uitzonderlijks overtreft alles en maakt het zelfscheren tot een genot Wat het bizondere dan is van dit nieuwe apparaat? Ie, DOOR EEN VERNUFTIGE VINDING WORDT HET HOOGST MOGE LIJKE SNIJVERMOGEN VAN DE MESJES BEREIKT. 2e. DE MESJES WORDEN DUSDANIG BESCHERMD DAT VERWONDEN ABSOLUUT UITGESLOTEN ES. 3e. HET SCHEREN GAAT VEEL VLUGGER - PRETTIGER EN GEMAK- KELIJKER. 4e. HET APPARAAT IS GEHEEL VERVAARDIGD VAN THILITE. UIT VOERING IN GLANZEND-GEPOLIJST EBBENHOUT-KLEUR. 5e: EEN ZEER SMAAKVOL ETUI, eveneens op genoemde wijze uitgevoerd, vormt met het apparaat een KEURIG GEHEEL. Teneinde alle zelfscheerders in de gelegenheid te stellen zoo spoedig mogelijk met dit nieuwe apparaat kennis te maken, zijn wij tengevolge van een bizondere overeenkomst in staat een BEPERKT AANTAL APPARATEN IN ETUI aan de gebruikers van onze „Universum" Globe s Tegen inzending van onderstaande coupon verzenden wij 30 „UNIVERSUM" GLOBE SCHEERMESJES voor 1.— (plus 15 cents porto) terwijl het Philite scheerapparaat in etui GRATIS wordt bijgepakt De scheermesjes worden, zooals trouwens algemeen bekend Is. ten volle gegaran deerd en doen in kwaliteit voor de duurste merken niet onder. Betaling DRIE DAGEN NA ONTVANGST, dus eerst probeert U de mesjes en apparaat en daarna betaalt U. Bovendien is DE NAAM PHILIPS EEN WAARBORG DAT U IETS GOEDS ONTVANGT. Aan de HANDELSONDERNEMING ..UNIVERSUM", Leuvehaven 49, R'DAM Telefoon No. 57314, Giro No. 127319. Verzoeke toezending van 30 „UNIVERSUM" SCHEERMESJES voor L— (Plus 15 cents porto) met gratis PHILIPS' PHILITE SCHEERAPPARAAT IN ETUI. Ik zend het bedrag drie dagen na ontvangst (Deze coupon als drukwerk inzenden, naam en adres op couvert)

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2