JHetturr t (Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Grafis lezen lot 1 Juli W REORGANISATIE VAN HET SPOORWEGBEBEDRIJF De Roode Leeuw „De zee op de heide" Transpireerende Voeten, 9bonntmtntsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevesligd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending430 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7 'A ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 N°. 5802 DONDERDAG 11 JUNI 1936 16e Jaargang 9öt>ertentieprij?tn: Van I tot 5 regels !.17'/i Elke regel meer0.22'/, Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 230 EJke regel meerCL45 Voor bet bevragen aan 't bureau V wordt berekend 0.10 rie zich heden abonneert op ons blad, ontvangt de tot 1 Juli a.s. verschijnende nummers, met inbegrip van het Zondagsblad, gratis. Abonné's op te geven aan onze Agenten, of aan ons Bureau. Ook kan men gebruik maken van het inteeken- billet, hetwelk elders in ons blad voorkomt. DE ADMINISTRATIE. ONZE ROEM BEHOUDEN Het wetsontwerp houdende voorzieningen omtrent weerkorpsen is het kon wel niet anders worden venvacht aanleiding ge weest om in dit verband tevens te betrek- kèn de positie der rechterlijke macht Zoo liet zich de heer Albarda, die eenige ongerustheid toonde in de toepassing der wet,.aldus uit, dat de wet ruimte laat voor willekeur en dat, wanneer een rechtbank als de Alkmaarsche wordt geroepen tot een uitspraak omtrent aangelegenheden, die met de weerkorpsen in verband kunnen worden gebracht, men zich op d9 zonder lingste beslissingen moet voorbereiden. Hiertegenover plaatste de Minister van Justitie de opmerking, dat de rechtspraak in geen enkel land de onze in objectiviteit evenaart, waarbij de Minister de onkreuk baarheid van onze rechterlijke macht met nadruk roemde. Inderdaad, onze rechterlijke colleges heb ben zich in de rechtspraak een plaats der eere weten te verwerven en de fiere uit spraak, dat er nog rechters zijn in den Haag, legt van dit feit wel eenig getuige nis af. Wie wel eens genoodzaakt werd in het buitenland bescherming zijner rechten te yragen of belangrijke procedures in andere landen volgde, zal zich wellicht met wee moed, maar in ieder geval met dankbaar heid hebben herinnerd, dat er in Nederland recht te krijgen is voor hoog en laag, waar om dan ook het hooge karakter der Neder- landsche rechtspraak spreekwoordelijk is. Zoo was het tot dusver. Deze roem onzer rechterlijke macht moe ten we trachten te behouden. Gedachtig zijnde aan dat bekende getui genis van agrarische zijde, dat het niet zoo moeilijk is een koe bij de horen te vat ten, wèl haar bij de horens te houden! ONAFHANKELIJK ZIJN OF NIET ZIJN Het doet den rechtgeaarden Nederlander, 'die gaarne de groote verdiensten der rech terlijke macht te onzent erkent en haar naam hoog houdt, leed wanneer de laatste tijd meer dan eens leden der zittende of staande magistratuur onvoldoende even wicht aan den dag leggen, waardoor de goede naam van onze rechtspraak wordt geschaad. Dragen daartoe misplaatste uitlatin gen reeds bij, ernstiger wordt het wan neer, zooals bij de behandeling van het wetsontwerp op de weerkorpsen geschied de, niets minder dan de objectiviteit van een bepaalde rechtbank in twijfel wordt ge trokken op grond van politieke gedra gingen der rechters. Dat deze beschuldiging van de kant van den heer Albarda niet uit de lucht was ge grepen, bevestigt het feit, dat men de vol gende dag in de bladen kon lezen, dat twee leden der Alkmaarsche rechtbank lid zijn .van de N.S.B. En op dezelfde dag, waarop de heer 'Al barda zijn vrees uitte, zou een dezer rech ters op niet onduidelijke wijze van zijn ge zindheid hebben doen blijken door op het Alkmaarsche kringhuis der N.S.B. te ver schijnen met een zwart hemd en getooid met een insigne der N.S.B. en aan een der tigtal jongelieden college te geven in de nationaal-socialistische staatsleer. Wie zich in de goede naam onzer rech terlijke macht placht te verheugen, neemt van deze belichten met leedwezen en ont stemming kennis. Want aan de eisch van objectiviteit, die voorwaarde is van goede rechtspraak, kan niet voldoen de volgeling van den heer Mussert, die aan zijn leider onvoorwaarde lijk trouw en gehoorzaamheid gezworen heeft Hier is geen plaats meer voor onaf hankelijkheid der rechterlijke macht, gelijk tal van wettelijke voorschriften die bedoelen te waarborgen. En we kunnen in navolging van een be kend woord zeggen: de Nederlandsche rech terlijke macht zal onafhankelijk zijn of zij zal niet zijn. Prof. Aalberse neemt ontslag als rijksbemiddelaar Naar wij vernemen is Prof. Mr. P. J. M. Aalberse, voorzitter van de Tweede Kamer, bij nader beraad tot het besluit gekomen, dat het gelijktijdig vervullen van de functie van rijksbemiddelaar eventueel tot moeilijkheden zou kurinen leiden. Hij heeft daarom tot H. M. de Koningin het eerbiedig verzoek gericht, hem als rijksbemiddelaar in het 4e dis trict eervol ontslag te willen vérleenen. Amsterdam heft 41 Openbare Scholen op Onderwijzers op wachtgeld De Amsterdamsche Gemeenteraad heeft gistermiddag na langdurige debat ten besloten 41 openbare scholen op te heffen. Door deze saneering zullen 35 schoolhoofden ontslagen worden, maar 29 worden dadelijk herbenoemd, terwijl de overige 6 zoo spoedig mogelijk wor den herbenoemd. Van liet onderwijzend personeel ko Dien er 110 zonder werk. Dadelijk wor den 100 herbenoemd. De overigen zul len wachtgeld ontvangen en zoo spoe dig mogeiijk geplaatst. Leiding van de Generale Thesaurie Naar wij vernemen, heeft de heer B. J. de Leeuw. oud-Directeur van Financiën in Ned.-Indië, zich, op verzoek van den Minis ter van Financiën, bereid verklaard, tie leiding van de generale thesaurie diens departement tijdelijk op zich nemen. Zesde Electriciteits-Congres Door minister Lidth de Jeude geopend Het zesde congres van de „Union Inter nationale des producteurs et distributeurs d'energie électrique", dat van 10 tot 20 Juni te Scheveningen wordt gehouden, is gister middag met een plechtige zitting in de Rid derzaal geopend, in tegenwoordigheid van vele autoriteiten, onder wie zich bevonden de minister van Waterstaat, Jhr. Ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, en de minister van han del, Prof. Dr. Ir. Jh. C. J. H. Gelissen. De voorzitter van het Congres, ir. G. J. Th. Bakker Directeur van het G.E.B. te 's-Gra venhage riep de aanwezigen een hartelijk welkom toe en sprak de wensch uit dat de ontwikkeling van de techniek en de electri- scbe economie ook in deze internationale vereeniging tot uiting zal komen. Vervolgens werd het woord gevoerd door den Minister van Waterstaat, Jhr. ir. van Lidth de Jeude, die na een korte rede eindig de met de beste wenschen uit te spreken voor een volledig welslagen van dit zesde congres, en daarna dit voor geopend ver klaarde. Na minister van Lidth de Jeude voerde de ondervoorzitter van de Union Internationale de heer Cailliaux het woord, namens alle congressisten. Spreker zeide zeer erkentelijk te zijn voor de voortreffelijke wijze, waarop dit congres van Nederlandsche zijde is voorbereid. Na een lofzang op Holland te hebben gehouden, hield spreker zich bezig met hetgeen in ons land op het gebied van electrische industrie is tot stand gebracht Tenslotte betoogde spreker, dat door het houden van dit congres een kleine maar reëele poging wordt gedaan tot de verwezen lijking van een gedachte, die den Hollan ders zeer tfer harte gaat en wel: de vredes- gedachte. VORMING VAN 'N NIEUWE N.V. DE NED. SPOORWEGEN Samenvoeging van S.S. en H.S. Een regeling voor obligatiehouders BI] de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend tot reorganisatie van het spoorwegbedrijf. Volgens de me morie van toelichting hebben verschil lende overwegingen de regeering ge leid tot de overtuiging, dat het wenschelijk is, S.S. en H.S. samen te voegen in een nieuwe ,.N.V. de Neder landsche Spoorwegen", terwijl S.S. en H.S. zouden moeten worden geliqui deerd. De Ministers van Waterstaat en van Financiën herinneren er aan, dat reeds in 1927 de otter-kapitalisatie op grond van te geringe afschrijvingen i» becijferd op rond f 229 millioen. Sedert dien is deze over kapitalisatie veeleer grooter dan kleiner geworden. Het inhalen van den achterstand is tot slechts enkele millioenen guldens beperkt gebleven en nu de productieve waarde der spoorwegen blijft dalen, is allengs een toe stand ontstaan, welke grondige herziening onvermijdelijk maakt. Vooreerst is het noodig, de taak, die de poonvegen te midden van andere verkeers middelen hebben te vervullen, opnieuw en zoo goed mogelijk te bepalen. Voorts zal verbetering moeten worden ge zocht in eenvoudiger en overzichtelijker constructie van het bedrijf, in bevrijding van nog overgebleven te onereuze exploitatie contracten, en niet het minst oook in leniger en minder gebonden bedrijfsvoering, die een goede aanpassing waarborgt aan de dien sten van andere vervoersondernemingen. En eindelijk zal ook herziening in finan cieel opzicht niet zijn te ontgaan, nu'mede door de ontwikkeling der techniek de ge bruikswaarde der spoorwegen zoodanig is gedaald, dat het vervoer de kapitaallasten geenszins meer kan dekken, en de waarde an het actief door het totaal bedrag oer schulden belangrijk wordt overtroffen. Deze overwegingen hebben de Regeering geleid tot de overtuiging, dat het wenschelijk is, S.S. en H.S. samen te voegen in een nieuwe „N.V. De Ned. Spoorwegen", terwijl S.S. en H,S. zouden moeten worden geli quideerd. Voorts is het noodig, de kapitaalpositie grondig te herzien en het bedrijf te ontlasten zoowel van de overkapitalisatie, die door te lage afschrijvingen in de periode vóór 1925 is ontstaan, als van die, welke een gevolg is van de sterk verminderde rendabiltieit en de snellere veroudering van het materieel. Daartoe zal onvermijdelijk ook door de obligatiehouders moeten worden medege werkt. Maatregelen inzake de schulden Dit deel van 't voorstel komt in het kort hierop neer, dat aan de obligatie- houders en aan hen, die aan S.S. of aan H.S. op schuldbekentenis geld hebben geleend, de gelegenheid zal worden geboden, om hun obligaties en schuldbekentenissen in te ruilen voor staatsobligaties. De rentevoet der nieu we staatsobligaties zal voor alle te converteeren spoorwegleeningen gelij kelijk op 3 pet. worden gesteld. Het ligt in de bedoeling, de gelegenheid tot inruiling tegen staatsobligaties aanstonds na aanneming van het wetsontwerp open te stellen. De contante waarde van elke vordering blijft, behoudens twee op reëele verschillen gegronde kortingen, voor iederen crediteur gelijk. Het ligt in de bedoeling, dat de Staat een zoodanig deel van de spoorwegschuld, die op 31 December 1935 rond.f 412 millioen be droeg en die door herleiding van het nomi naal bedrag eenigszins zal worden verhoogd zal overnemen, als overeenkomt, met de overkapitalisatie, die een reohtstreeksch ge volg is van de te lage afschrijving in de jaren vóór 1925 en die door de bovengenoem de commissie in 1927 op 229 millioen is becijferr" De staat zal dit offer brengen door In de eerste plaats de Staatsspoorwegen, welke zoowel naar de gekapitaliseerde huur als volgens het' bedrag, dat thans nog ter zake van spoorwegaanleg in de staatsschuld aanwezig is, een waar de van rond f 100 millioen vertegen woordigen, in de nieuwe „N.V. de Ne derlandsche spoorwegen" in te bren gen tegen overgiite van een bedrag van f 10 millioen aan aandeelen. Hier door komt op de balans f 90 millioen beschikbaar, dat aan de afschrijvings rekeningen kan worden toegevoegd. Voorts ziet de Staat zijn bezit verminde ren, doordat het in 1921 op zijn aandeelen op naam gestorte bedrag van 4.950.000 bij de liquidatie zal blijken verloren te zijn. In het wetsontwerp vraagt de regeering de machtigingen, welke zij behoeft, ten ein de het hierboven toegelichte plan te kun nen uitvoeren. (RgstaMyuLmts DAMRAK 93 94 Logies met ontbijt F 3.- r SCHEVENINGEN „DE WITTEBRUG" Een uiterst Interessante blik op het Scheveningsch verkeer bieden U onze op het Zuiden gelegen TERRASSEN Lunch fl 1.50 Thé complet II 0.75 Diner fl 2.50 De Stadt-Schanke Leidscheplein 5-9 Tel. 33072 Amsterdam DINER I DINER I DINER 4 fltnae# I 5 gugo I d'«nvrt v«rit 75 c. I 1— I 1.25 ELK DINER EEN TOPPRESTATIE! Badhotel Bad Boekelo VRAAGT PROSPECTUS HOTEL CENTRAAL I LEIDSCHE BOSCH JE «DAM LOGIES MET OHTB'JT E1SO I MATIS ZWEMMEN GROOTE BRAND TE WORMERVEER In den afgeloopen nacht te omstreeks half twee werd de brandweer van Wormerveer gealarmeerd voor een uitslaanden brand in de oliefabrieken „De Toekomst" der firma Bloemendaal en Laan, gelegen aan den Zaanweg. Het voornaamste bluichmateriaal der gemeente Wormerveer en Wormer, met welke laatste gemeente men een af spraak heeft om elkaar te assisteeren, werd rondom het bedreigde fabrieks complex opgesteld. Met groote hevig heid woedde de brand in de achter de eigenlijke oliefabriek staande kapitale opslagplaats van lijnkoeken. De brandweer kon bij het ontdekken van den brand n->g tijdig door het personeel worden ges'.o'en. Ondanks de groote hoeveelheden water, welke in de vuurzee werden geworpen, duurde het geruimen tijd voor de brand minderde. Tot ver in den omtrek kon men een hevi- gen vonkenregen, welke op de in de' nabij heid gelegen gebouwen neerdaalde, waarne men. Gevaar bestond er echter niet. De brandweer hield een paar straalpijpen in re serve voor de emballagefabriek der firma Rem en Zoon aan den Wandelweg, welke fabriek grootendeels van hout is opgetrokken en in de nabijheid waarvan steeds veel zaagsel ligt. Toen de brand in ails hevigheid woedde verschenen ook de brandweren van Zaan dam, Koog aan de Zaan en Zaandijk om hulp te verleenen. Deze was evenwel op dat oogen- blik het was toen ongeveer drie uur niet meer noodig. Nadat gedurende anderhalf uur groote hoe veelheden water in de vuurzee -.varen gewor pen, verminderde dit zienderoogen en kon de brand als overwonnen worden beschouwd. De oliefabriek, die geen brandschade kreeg, heeft toch door het vele bluschwater schade opgeloopen. De groote opslagplaats, ongeveer 30 x 30 meter, waarin lijnkoeken OVER WAT EENS ZUIDERZEE WAS In dit nummer komt het eerste artikel voor van een reeks, waarin de geschiedenis van de zooge naamde Twaalfde Provincie van ons land, namelijk de Wieringer- meerpolderzal worden beschre- ven. Eén onzer deskundige redac tieleden heeft deze taak op zich genomen. In gestadigen strijd tegen het water is Nederland voortgeschreden, tot het thans aan ruim acht millioen menschen woon plaats kan bieden. Bij de nieuw ste periode in dezen eeuwenlangen kamp gaat het om de drooglegging van wat eenmaal was onze Zuider zee. De Wieringer meer polder, het Noord-Westelijk deel, is al zoover, dat hij bijna geheel in cultuur is gebracht. Tot in het buitenland trekt dit groote werk de aandacht. Weten alle Nederlanders er ge noeg van? Immers neen. Daarom vangen wij deze reeks aan. Tegelijk stellen wij onze lezers in de gelegenheid onder deskundige leiding zooveel mogelijk van den schrijver zelf het aan het water ontwoekerd gebied te be zoeken. Eigenlijk moest elke Ne derlander boven de twaalf jaar den Wieringermeerpolder althans voor éénmaal intrekken. Zijn na tionale eigenwaarde zou er wel bij varen. Elders in ons blad zal men telkens mededeelingen kunnen aan treffen over deze Wieringermeer- reizen. Onze tochten zullen zóó geregeld worden, dat al onze lezers uit verschillende provinciën ervan kunnen profiteeren. En nu, goede lees- en goede trek lust naar een merkwaardigen pol der in uw polderland. DIRECTIE waren opgeslagen, is geheel door het vuur verteerd. Te negen uur hedenmorgen was met uit zondering van de stoomspuit, de geheele brandweer van Wormermeer nog ijverig in de weer voor de nablussching. Naar schatting waren de pakhuizen gevuld met ongeveer vijfhonderd ton koeken en dertig a vijftig ton koolzaad, waarvan de resten op groote hoop en nog lagen te smeulen. De brandweer legde er zich op toe deze massa zooveel mo gelijk onder water te zetten. De totale schade wordt, met inbegrip van de gebouwen en machinerieën, geschat op ongeveer f 125.000, welk bedrag door verzekering gedekt wordt. De automatische los-inrichting ging geheel verloren. Aan het blusschingswerk werd deelgeno men door drie autospuiten, een motorspuit en een stoomspuit uit Wormerveer, benevens de motorspuit uit Wormer die tezamen 6500 liter water per minuut leverden. Bovendien werd nog water toegevoerd door twee brand- kranen. Doodelijk tramongeluk bij Sassenheim Slachtoffer een gestichts-vlnchtoling Men meldt ons uit Sassenheim: Dins dag j.l. is een wielrijder tegen de tram uit Leiden opgereden toen hij naar den vroeg en niet op het verkeer lette. Hij is naar het academisch ziekenhuis te Leiden overgebracht en aldaar Woensdagmiddag overleden. Inmiddels is gebleken dat de namen die door zijn reisgezel aam de politie werden opgegeven van zichzelf en den getroffene, beide valsch waren. Het heeft dan ook de autoriteiten veel moeite gekost de identiteit van het slachtoffer vast te stellen. De wer kelijke naam van het slachtoffer is W. S. Hij zoowel als. zijn metgezel zijn ontvluch ten uit het Rijksopvoedingsgesticht te Amersfoort Gisteren heelt het motorschip „Tempo" gebouwd op ie werf pon ie firma X. Vui/fc tte'ïehouieZ officieels proeftocht op de Noori- Handen en Oksels behandele men met Purolpoeder. Dit is het meest afdoende middel. In bussen van 45 en 60 ct. Alleen bij Apoth. en Drogisten. (AM VOORNAAMSTE NIEUWS Dit nummer bestaat uit DRIE bladen In Frankrijk valt nog weinig peil te trek- ken op de stakingsbeweging; hier neemt zij af. elders groeit zü weder aan. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot reorganisatie van het spoor wegbedrijf. Brand in een papierfabriek te Gouda. Doodelijk tramongeluk te Sassenheim. Bij de Hooge Raad van Arbeid is aanban- gig gemaakt een voorontwerp inzake wette lijke regeling van personeelfondsen. Tc Wormerveer is vannacht door een felle brand een groote opslagplaats van lijnkoe* ken uitgebrand; schade 125.000. BELANGRIJK NIEUWS: Behalve het 20 tot 40 lager Éiggend tarief A voor Heerenkleeding en Japonnen thans desgewenscht ook tarief A voor chemisch reinigen van Mantels. Eenvoudige Mantels f 2.75 tarief A PALTHE Almelo Felle brand te Gouda In een papieropslagplaats Gisteravond half zes is te Gouda brand uitgebroken in een opslagplaats voor winkelzakken vain den papierhan del van den heer A. Dorgelo aan den Fluweelen Singel. Nadat het personeel van de fabriek op den gewonen tijd naar huis was gegaan hoorden de employé's, die nog op het kantoor waren, plotseling een harden knal als van een explosie. Zij stelden een onderzoek in en ontdek ten, dat er op de tweede verdieping van het gebouw zich een sterke rook ontwik kelde. Onmiddellijk werd het zolderluik gesloten en doordat ook de draadglasra men in het platte dak nog niet gespron gen waren, was er weinig lucht bij de vlammen kunnen komen. De brandweer werd gewaarschuwd, die spoedig ter plaatse verscheen. Het vuur had zich inmiddels al over de heele oppervlak1© van 't magazijn verspreid en een groote hoe veelheid zakken, alsmede de houten rekken, waarin de voorraad was opgestapeld, brand de vrij fel. Met één straal kon het blusschingswerk worden volbracht, dat niettemin belemmerd werd door den geweldigen en benauwenden rook. Een groote partij zakken ging verloren, terwijl in de benedenverdiepingen water schade ontstond aan de papiei-voorraden. De ooi-zaak van den brand was niet met zekerheid te bepalen. Waarschijnlijk is een ontploffing ontstaan in een flinke hoeveel heid grondstoffen, waaronder twee kisten magnesium, welke gebruikt worden om zak ken te parfumeeren. De aangerichte schade wordt door verze kering gedekt. ZWENDELAFFAIRES Begin Januari heeft de justitie te A tri- sterdam een inval gedaan by Ten Hoop© Co.'s Effecten-bank, daar vermoed werd, dat door deze instelling zwendelaffaires werden gedreven. Een groot aantal klachten was bij het parket binnengekomen. Het jn beslag genomen materiaal wettigde dit ver moeden en een der firmanten, Mr. Dr. j. van O., werd gearresteerd en in het huis van be waring opgesloten. Nadat herhaalde malen de voorloopige hechtenis is verlengd,- is deze door de Raadkamer der Rechtbank op verzoek van den verdediger geschorst en is Mr. Dr. van O. op vrije voeten gesteld. De instructie in deze ingewikkelde zaak is zeer tijdroovend, daar in Vele plaatsen van ons land gedupeerden moeten worden gehoord. De openbare behandeling van deze straf zaak zal eerst geruimen tijd na de vacantia tegemoet kunnen worden gezien. CRISIS-PUBLICATIE Steun Zoetwatervisscherij De Nederlandsche Visscherijcentruïe brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de formulieren ter bekoming van steun, aan de zoetwatervisschers», die een verzoek hebben ingediend, als georganiseerde te worden ingeschreven, zuilen worden toe gezonden. De steunbedragen zullen niet 'in geld aan de visschers worden uitbetaald, doch na dat de aanschaffing en/of het herstel van de visscherij-benoodigdbeden door de Cen. tra!© zal zijn goedgekeurd, zullen de leve ranciers de facturen daarvoor ter verreko« ning hij de Centrale kunnen indienen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1