Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken DE SLEUTEL TOT SUCCES abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevesligd is 235 Franco per post 2.35 -f portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijkscbe zending430 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 fna 6 uur 3166); Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5801 WOENSDAG 10 JUNI 1936 16e Jaargang 2ttibertentitprij?tn: Van 1 tot 5 regels f.17'/» Elke regel meer 0.227» Ingezonden Mededeelingen van 1-5 regels 2.30 EJke regel meer0.45 Voor liet bevragen aan 't bureau V wordt berekend 0.10 ENKEL NEGATIEF RESULTAAT Het wetsontwerp inzake „Vaste lasten en huren" is verworpen, zoodra de oppositie d.i. de Roomsch-Katholieke Staatspartij daartoe de gelegenheid had. Die verwerping stond van te voren vast, omdat bij de be slissende partij de mentaliteit overheerschte: wij zullen het kabinet-Colijn nu eens ondub belzinnig zeggen, dat we zijn politiek- economisch beleid veroordeelen. Ondanks deze wetenschap heeft minister Oud de wetsontwerpen met groote bekwaam heid' en zeer sterke argumenten verdedigd. Maar tegen een muur van onwil valt niet te vechten. Men zal ons misschien tegenwerpen, dat ook de Chr. hist, en een deel der anti-rev. Kamerleden, benevens de liberalen tegen de ontwerpen hebben gestemd en dat het dus niet aangaat de schuld der Roomsch-Katho lieke fractie zóó naar voren te schuiven. Maar wie zoo spreekt, vergist zich. In 't algemeen kan men zeggen, dat vol gens sociaal-democraten en Roomsch-katho- lieken de ontwerpen niet ver genoeg gin gen en dat de anderen juist vreesden de eerste stap op een gevaarlijke weg te zetten. De soc.-democratcn hebben uit hun politie- j ke overtuiging de juiste consekwentie ge trokken: ze stemden vóór het eerste artikel in de hoop gelegenheid te krijgen volgende artikelen in hun geest te verbeteren. Vol komen juist en bij de komende stemb'W zullen de sociaal-democraten hiermee hun voordeel kunnen doen; vooral nu het niet tot eon eindstemming gekomen is, omdat na verwerping van artikel 1 de Regeering schorsing der beraadslaging vroeg. Miserabel en zwak is echter de positie der Roomsch-Katholieken. Zij willen verlaging .van vaste lasten en huren ook op de ma nier, welke de Regeering voorstelde, doch zij wenschcn veel verder te gaan, terwijl hun woordvoerders al meer naar het middel van de minste weerstand wijzen, passing met een blinddoek voor, de deva- Echter, wanneer men hun tegenwooroi; fractieleider in de Tweede Kamer het vuur na aan de schenen legt, dan antwoordt hij: „devaluatie lost geenszins de moeilijkheden op". En hoe ze wel opgelost kunnen worden laten de heeren in 't midden: ze zijn tegen do regeeringspolitick, dat is alles, wat we in de laatste maanden, welhaast jaren, be grepen hebben. En dus stemde men tegen. Maar wat er verder gebeuren moet, zegt men in algemeenheden. Uitzichtlooze poli tiek. Uitsluitend negatief resultaat. Daarom vooral betreuren wij deze stem ming. Omdat ze naar alle kanten miserabel iS. Zoowel zakelijk als politiek. Ook zakelijk. We respecteeren de overtui ging van hen, die van oordeel zijn, dat een wettelijke renteverlaging het vertrouwen schokt of ondermijnt, al deelen wij die meening niet in gelijke mate. Men houde ook rekening met de opmer king van den Minister, dat ,.de loonen ge makkelijker aangepast konden worden dan deze vaste lasten. We kunnen er in komen, dat men zegt: de Regeering heeft met deze zaak onjuist gemanoeuvreerd: ze had nooit aan het ver langen uit de Kamer tegemoet dienen te komen. Alles best. Doch nu de wetsontwerpen er lagen; nu ze waren verbeterd', zouden wij aanneming geprezen hebben. Want niemand kan ontkennen, dat ze hier en daar geoor loofde en rechtmatige verlichting hadden gebracht. Thans gebeurt er niets. De natuurlijke aanpassing kan opnieuw beginnen. Maar het voorutizicht op resultaat is zeer mi niem. Want we zitten diep in een politiek moeras. Het dreinen om devaluatie blijft aanhou den, al verzekert de Regeering nog zoo vaak dat zij er niet vr ij willig toe over zal gaan; het vertrouwen keert daarmee niet terug. Hoe heterogeen het gezelschap der tegenstemmers ook moge zijn, het regeerings beleid is veroordeeld. Dat de opposanten bet onderling absoluut oneens zijn, maakt de toestand nog zooveel ongunstiger. I-Ioonend zegt de roode pers, dat geen an der kabinet dan dit na zulk een vonnis zou blijven zitten. Maar het zou een ramp zijn, als ,het kabinet-Colijn thans ontslag vroeg. Zoolang met name de Roomsch-Katholieken alleen weten te breken en over opbouw slechts mooie woorden spreken, dienen Colijn en de zijnen aan het roer te blijven, omdat de chaos anders onoplosbaar zou De bestuurswisseling in Ned. Indië Kon. Besluiten thans in de Staatscourant De Staatscourant van gister bevat thans de mededeeling, dat bij Kon. Besluit aan jhr. mr. B. C. de Jonge, op zijn verzoek eervol ontslag is verleend als gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indië, met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten, door hem in die betrekking aan den lande bewezen. Verder, dat benoemd is tot gouverneur- generaal van NederJandsch-Indië Hr. Ms. Kamerheer in buitengewon'en dienst jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starken- borg h Stachouwer, buitengewoon ge zant en gevolmachtigd minister bij de lio- ,vea van Brussel en Luxemburg. De Grondwetsherziening Rapport Staatscommissie geteekend Naar wij vernemen, is het rapport van de Staatscommissie voor de partieele herzie ning van de grondwet vastgesteld. Na de onderteekening hebben de leden, de secretaris en de adjunct-secretarissen zich veréenigd aan een maaltijd in het Ho tel de Oude Doelen te 's-Gravenhage, hun door den voorzitter, den minister van Bin- nènlandsche Zaken, aangeboden. Omtrent den inhoud van het rapport van de Staatscommissie voor de partieele her ziening van de grondwet weet de N. R. Ct. het volgende mee te deelen: De minderheid der Staatscommissie ver zet zich tegen het voorstel tot verzwakking van de drukpersvrijheid. De minderheid kan niet accoord gaan met de h. i. te draconische maatregelen, welke in overweging worden gegeven ten aanzien van revolutionnaire volksvertegen woordigers. Wel is de gansche commissie tegen obstructie gekant, hetgeen o. a. blijkt uit het voorstel, artikel 107 der Grondwet krachtens welke bepaling reeds één lid bij stemmingen hoofdelijke oproeping kan eischen, te wijzigen. Vóórts betreft het meeningsverscliil, voor zoover het in nota's tot uitdrukking komt, de vraag, met welk bedrag de schadeloos stelling der Tweede kamerleden (die ove rigens niet in die mate in de Grondwet ge fixeerd zal blijven als tot dusver het geval was) zou kunnen worden verminderd, en de instelling van het instituut van staats secretarissen (onder-ministers). De meerderheid der staatscommissie geeft (behoudens mogelijkheid van wijziging zon der grondwetsherziening bij gequalificeerde meerderheid) aan een schadeloosstelling van 4Ó00. de minderheid aan een schade loosstelling van 4500 de voorkeur. Uiteraard kan uit de verhouding van minderheid én meerderheid niet de conclu sie worden getrokken, dat in de beide dee len der volksvertegenwoordiging hiervan een trouwe afspiegeling te zien zal zijn. Niet alle zes groote fracties zijn daar even machtig, ook vertegenwoordigers van an dere richtingen maken daarvan deel uit, en daar hebben geen ministers-stemrecht, ter wijl in de Staatscommissie, naast telkens twee vertegenwoordigers van de zes groot ste partijen, ook de ministers van binnen- landsche zaken en van justitie stem in het kapittel- hadden. De verhoudingen liggen dus in de Staten-Generaal eenigszins an ders, geheel afgezien van het feit, dat bjj tweede lezing in de nieuwe Kamers twee derden der uitgebrachte stemmen vereischt zijn. Het rapport behandelt ook de kwestie van artikel 194 der Grondwet (verordenen de bevoegdheid' van nieuWé organen). Van een, derde Economische Kamer wil de meerderheid der commissie niets weten. Nationaal Crisis Comité De laatste vergadering Wat Prinses Juliana deed Gister vond te 's-Gravenhage de eind-ver gadering plaats van het algemeen-comité van het Nationaal Crisis Comité, waarin aangenomen werdhet voorstel van de fi- nancieele commissie om rekening en ver antwoording overeenkomstig het rapport van den accountant goed te keuren. Nadat de voorzitter had medegedeeld dat het H.M. de Koningin behaagd had Mr. E. E. Menten, lid-penningmeester van het Na tionaal Crisis Comité, te benoemen tot rid der in de orde van den Ned. leeuw en den heer H. J. Vooren, oudste firmant van het accountantskantoor H. J. Vooren te 's-Gra venhage, tot officier in de orde van Oranje- Nassau, werd door den voorzitter een slot woord gesproken, waarna ook door de eere- voorzilster H.K.H. Prinses Juliana de aan wezige leden werden toegesproken. De voorzitter heeft de Prinses tenslotte een fraaie legpenning als herinnering aan den arbeid door haar voor het Crisis-Comité erriclit overhandigd, waarop, aan de eene zijde, haar welgelijkende beeltenis prijkt, door J. C. Wienecke gesneden. Aan alle den werd eveneens een exemplaar van zen penning uitgereikt. Daarna werd met een hamertik een eind gemaakt aan een nuttige en liefde-volle ar beid. waaraan de Prinses van Oranje haar naam, haar toewijding en haar steun ver leende haar steun ook in materieele zin, want er waren jaren, dat de Prinses de toelage, welke zij volgens de grondwet geniet vrijwel geheel aan het Nationaal Crisis-Comité afstond. Zóó ging Oranje voorl GEEN COLORADOKEVER Het bericht, dat we gister aan de N. R. Ct. ontleenden, als zou de coloradokever te Ier- seke gesignaleerd zijn, is, zooals de PlanJien- ziektenkundige Dienst ons mededeelt, on juist. REGEERINGSAFNAME VAN VARKENS Bezwaren van de slagersbonden In verband met het voornemen der Regee ring om varkens uit de markt te nemen (per week 3000 stuks) om de prijzen op te voeren, welke varkens tot gehakt voor de verkloozen verwerkt zullen worden, hebben de besturen van de Slagersbonden tegen een dergelijk voornemen ernstige bezwaren bij de ministers ingediend. Beweerd wordt dat de positie van de varkensmarkt reeds bete rende is en het ingrijpen der regeering ont wrichtend zou werken. De varkenshouderij is alleen gebaat zeg gen deze bonden bij opheffing der crisis- heffing op varkensvleesch. Dit is en in het belang van den.boer en in dat van den con sument en van het noodlijdend slagersbe- drijf, terwijl voor vleeschverstrekking aan de werkloozon andere en veel minder kost bare. middelen, zooals de distributie van versch vleesch, openstaan. ONDERSCHEIDINGSTEEKENEN PERSONEEL RIJKSVELDWACHT Gister is uitgegeven Staatsblad no 283, besluit van 30 Mei 1936, houdende nieuwe regeling van de onderscheidingsteekencn -van hét personeel der rijksveldwacht. DE NEDERLANDSCHE BANK OPNIEUW GOUDAFGIFTE VAN 41.5 MILLIOEN De dekkingspercentages slechts weinig gedaald Sterke positie van den gulden Men kan niet zeggen, dat de nieuwe weekstaat van de Nederlandsche Bank een bijzonder gunstigen indruk maakt. De goudonttrekkingen beliepen in de afgeloopen week bijna ƒ42 millioen, welk bedrag de raming niet onaan zienlijk overschrijdt. Het'totale goud- verlies van de Nederlandsche Bank gedurende de laatste drie weken is daarmee gestegen tot rond 100 mil lioen. Onrust en spanning waren het, die in de afgeloopen week vrijwel onafgebroken de valutamarkten in beweging hielden. De onzekerheid rondom den Franschen franc, en de vage verklaringen van Leon Blum waren oorzaak, dat er een sterke druk op het guldensdevies werd uitgeoefend, waar aan lot op dit oogenblik nog geen einde is gekomen. \Vel is waar viel jl. Maandag een kortstondige verbetering voor het Fransche devies te bespeuren, doch deze kon geen stand houden. Men gaf er zich rekenschap ven, dat Leon Blum voor vrijwel onoverkomelijke moeilijkheden staat en dat het hem aan den moud zal ontbreken juist d i e maatregelen te nemen, welke den franc kunnen redden, omdat zij nu eenmaal binnen het raam van de Volksfrontpolitiek wel zeer onpopulair zouden zijn. Men vreest dan ook dat het in Frankrijk ten slotte zal uitloopen op een geduchte infla tie, dan wel devaluatie. Ten onrechte koppelt men aan een dgl. gang van zaken ook het lot van den gulden vast. Ook uit de nieuwe weekstaat van de Nederlandsche Bank blijkt, dat de positie ven ons ruilmiddel hecht en sterk is en nog zware aanvallen kan doorstaan. Mits het Nederlandsche publiek zich kalm houdt en zich niet door overdre ven speculatiegeruohten de angst op het lijf laat jagen. Er Is van deze Regeering, zoo verklaarde Minister Oud nog gister in de Tweede Kamer geen vrijwillige devaluatie eerwachten, en dus zal de strijd voor de handhaving van den goud gulden op de huidige pariteit onverzwakt vorden voortgezet. I-Iet zou ook wel wat al er zijn te veronderstellen, dat het lot van den gulden af zou hangen van de Volks frontpolitiek in Frankrijk. Overigens herinneren we nog eens hetgeen de President van de Nederlandsche Bank de vorige week schreef in zijn jaar verslag over de goudonttrekkingen in hel afgeloopen jaar. „Het kan niet genoeg betoogd worden, al dus mr. Trip, dat nog steeds een overdre ven beteekenis gehecht wordt aan goudbe- •egingen, die niets anders zijn dan een vol- omen natuurlijk gevolg van bewegingen in het oeconomisch en financieel bestel. Op karakter en juiste draagwijdte van deze bewegingen komt het aan. Dragen zij het karakter van tijdelijke kapitaalverplaatsin gen, zooals ten opzichte van Nederland in het laatstverstfc-ekcn boekjaar hpt geval was, dan betreft het slechls de omzetting van goud in buitenlandsche activa. Bovendien vormen goudverplaatsingen geen op zich zelf staande feiten, welke zonder verderen invloed zouden blijven. Integendeel, naar mate die verplaatsingen van grooteren om vang zijn en voor zoover noodig in haar werking versterkt worden door de disconto- kan maar de beste zijn „TWENTOL DEVENTER (Adv.) politiek en verdere maatregelen van de cen trale bank, zal die invloed in sterkere mate reacties in het leven roepen, welke strek- jken tot het stoppen van de goudafvloeiing !en den terugkeer van het afgestane goud". De totale voorraad edel metaal van de Nederlandsche Bank bedraagt thans ƒ618.5 millioen (v. \v. ƒ659.8 millioen), hetgeen nog altijd aanzien lijk hooger is dan het bedrag, dat de Bank overhield na de Kabinetscrisis in het vorige jaar, toen de voorraad tot beneden de ƒ550 millioen daalde. Wat de overige posten van deze week staat betreft, valt op, dat de binnenlandsche wisselportefeuille gestegen is met f 6.6 mil lioen tot f 50.1 millioen. Daarentegen zijn de beleeningen geslonken met f 139.06 millioen tot f 136.6 millioen, hetgeen een zeer gun stig teeken is, wanneer men bedenkt, dat tijdens vorige aanvallen op de gulden deze post meermalen de f 200 millioen ver 1 schreed. De rekening-courantsaldi van anderen zijn met slechts f 6V2 millioen gedaald tot f 431/2 millioen. Het saldo van het Rijk is vrij sterk inge krompen. Het bedroeg de vorige week nog f 26 millioen, en thans f 18 millioen. Er wordt mee rekening gehouden dat binnenkort weer een schatkist-emissie zal plaats vinden, vooral omdat 1 Juli in aan tocht is en dit een belangrijke betalings termijn is. De goudverschepingen hebben tot gevolg gehad, dat de circulatie met 23.2 millioen is verminderd tot 766.2 millioen. De direct opeischbare ver plichtingen zijn gedaald van ƒ865.6 tot ƒ827.9 millioen, dus met 37.7 millioen. Zij zijn thans voor 74.7 (v. w. 76.2 door goud en zilver en voor 72.4 (73.9 door goud alleen gedekt Per slot van rekening zijn de dekkingspercentages dus slechts wei nig gedaald. Een verschijnsel dat, ge zien de stevige goudexport van de laatste weken, niet anders dan groot vertrouwen kan wekken in de positie van ons ruilmiddel en van onze cir culatiebank. De voornaamste cijfers van "de verkorte balans van de Nederlandsche Bank N.V. lui den als volgt: Binnenl. wissels ƒ50.171.527 (ƒ43.544.602), papier op 't buitenland ƒ1.078.500 (1.078.500), beleeningen ƒ136.566.405 (139.061.9S9), munt goud ƒ123.602.855 (123.601.955), muntmateriaa] goud 474.883.694 (516.625.S76), munt zilver ƒ20.015.799 (19.638.145), muntmaterioal zilver totaal munt cn muntmateriaal ƒ618.502.348 (659.865.976), bankbiljetten in omloop ƒ766.248.055 789.443.885), bank- assignatiën in omloop f74.745 (25.833), re kening cour. saldo's 61.605.274 (76.198.801), metaaldekking bankbiljetten 80.72 (83.59 Tusschen haakjes de cijfers van 2 Juni. Prachtige Buitenplaats D UIN R E L L 110 H.A. GROOT ENTREE F 0.15 Gem. Wassenaar, Ingang hek Katwljkscheweg Hoog ste duin van Z.-H, met prachtig uitzicht over de omg en de zee. Eeuwenoude eiken. Schitterende wande ling door duin en bosch. Mooie waterpartijen. Thee tuin aanwezig met billijke prijzen. Noordwijksche bus, vertrek staatsspoor Den Haag stopt bij den ingang Opening van de Moerdijkbrug De burgemeester van Breda heeft bij de opening van het kantoor van den A.N.W.B. aldaar, onlangs de hoop uitgesproken, dat de Kon. Ned. Toeristenbond bij de openstel ling van de Moerdijkbrug zou zorgen, dat een groot aantal automobilisten en andere weggebruikers van de nieuwe verbinding gebruik maken, om Breda te komen „over rompelen". Als gevolg hiervan heeft de A.N.W.B. den burgemeester van Breda aangeboden, ter gelegenheid van de openstelling van de Moerdijkbrug, welke half November van dit jaar kan worden verwacht, een stertocht •oor alle vormen van toerisme daarheen te organiseeren, op overeenkomstige wijze als op 16 Juni a.s. bij de opening van de Waalbrug te Nijmegen zal geschieden. Te Breda heeft zich een comité gevormd om de plechtigheid der opening van Moerdijkbrug met eenige feestelijkheden te doen gepaard gaan. Het bestaat uit de olgende personen: Ir A. F. J. Beukers, voorzitter van de Kamer van Koophandel oor Westelijk Noord-Brabant, voorzitter; Mr E. L. M. H. van Mierlo, wethouder van Breda; kolonel W. F. A. Hackstroo, garni zoenscommandant van Breda, en J. J. N. M. ran der Marck, secretaris van V.V.V. „Bre da Vooruit", secretaris, en enkele anderen. DE VERMEENDE FRAUDE TE DREUMEL Omtrent het vermoeden van fraude bij de burgerwacht, te Dreumel kan nog worden medegedeeld, dat het justitieel onderzoek in dezen is gesloten en de ter beschikking van de justitie gestelde stukken zijn terugge geven. Van fraude of onregelmatigheden is 'niets gebleken, Men meldt ons uit Moordrecht: Naar aanleiding van de aangekondigde loonsverlaging in de textielindustrie hebben besprekingen plaats gehad tusschen het hoofdbestuur van De Eendracht èn de R.-K Werkgeversorganisatie. In een Vrijdag al hier te houden vergadering zal verslag van de besprekingen worden uitgebracht. VACANTIE-ADRESSEN Nu de vacantietijd weer aanbreekt en velen onzer lezers de krant aan hun vacantie-adres willen ontvangen, ver zoeken wij dezen vriendelijk de tijdelijke adressen zoo spoedig mogelijk, liefst drie dagen van te voren aan de ad ministratie schriftelijk op te geven, met duidelijke vermelding van het v a s t e adres en het v a c a n t i e-adres, de data van begin en einde der va- cantie. Komen deze aanvragen op het laatste oogenblik, dan is het niet zeker, dat men aan het nieuwe adres direct den eersten dag de krant ontvangt, terwijl dit toch zeker door de lezers, evenals door ons op hoogen prijs zal worden gesteld. Natuurlijk brengt deze verzending voor onze expeditie extra-kosten met zich. Onze lezers zullen er geen bezwaar tegen hebben indien deze extra-kosten, welke cent per dag bedragen, door ons worden berekend. Indien mogelijk gelieve men bij de opgave van het tijde lijk adres de kosten in postzegels bij te sluiten of per giro over te maken. DE ADMINISTRATIE. ERNSTIG SPOORWEG- ONGELUK BIJ NAPELS 15 dooden, 200 gewonden Tusschen Napels en Nola is een trein ontspoord. Er zijn 15 dooden en 200 gewonden De Dordtsche Zeehaven De Dordtsche Gemeenteraad heeft gister besloten opnieuw 60.000 in de Zeehaven van Dordrecht te steken, in de vorm 12 aandeden. Bij de oprichting in Juli 1929 nam ze deel voor 90.000. De N.V. Stan daard Transport Mij. te Rotterdam deed dit voor 60.000. Dit bedrag is thans vrijwel opgeslokt door de geleden verliezen, die op 1 Jan. 1.1. totaal pl.rn. 130.000 bedroegen. De Transport Nfij. was niet bereid op nieuw aandeden te nenien. Daarom trokken ook de heeren J. J. _C. Schmetz en J. W. M. Hoppen van Rotterdam en dr. R. W e b e r van Mann heim zich, als commissarissen namens de Transport Mij., uit de Dordtsche Zeehaven terug. De eerste beiden werden door de Ge meenteraad echter herkozen en in de plaats van dr. Weber werd gekozen wethouder C. M. D ic k e. In de vacature ontstaan door het vertrek van ir.C. W o 11 e r b e e k, werd gekozen de heer H. G. v. d. Esch. In de vacature ontstaan door het over lijden van den heer S. Hoogst ra werd als directeur gekozen de heer L. van Gel te Hillegcrsberg, leider van* de afdeelfng reederij en van de kapiteinskamcr va fa. Wambersie en Zoon. De eigenlijke benoeming geschiedt straks in aansluiting aan deze stemming door de Raad van Commissarissen. Gevaarlijke brand te Gouda In het gebouw der voormalige ambachts school aan het Paradijs te Gouda, waarin tegenwoordig de ontwikkelingscursussen werkloozen worden gegeven, is Dinsdagmor- om half twaalf brand ontstaan. Eenige werkloozen waren in het laschlokaal bezig met het lasschen van een deurtje. Doordat zij bet zgn. waterslot van het apparaat niet met water hadden gevuld, sloeg de vlam naar binnen en vloog het toestel in brand. Een der mannen had de tegenwoordigheid van geest de kraan van de zuurstofcylinder af te sluiten, waardoor het gevaar voor ont ploffing tot een minimum werd terugge bracht. Dit gevaar was nog te ernstiger ge weest, doordat in de onmiddellijke nabijheid zes groote zuurstofflesschen stonden met spanning van 150 atmosfeer, alsmede een geheel gevulde carbidgasketel. Burgemeester Gaarlandt, die spoedig ter plaatse kwam, achtte het in verband hier mede raadzaam, de ruim hondeud leerlingen der school voor buitengewoon 1. o. het grenzende gebouw te doen verlaten. De brandweer, die gealarmeerd en met een autospuit en ladderwagen .uitgerukt heeft tenslotte met een straal het vuur wel dra kunnen blusschen. De aangerichte schade is niet groot. Drie boerderijen in de asch gelegd Gistermiddag te omstreeks kwart voor i door onbekende oorzaak brand ontstaan ii een hooiberg van de aan een binnenweg te Eemster, gemeente D w i n g e 1 0, gelegen boerderij van den landbouwer T. Ynes. De boerderij stond weldra in lichter laaie, voor dat de bewoners den tijd hadden haar te ont ruimen. Hiernd sloegen de vlammen, welke door den wind werden aangewakkerd, over naar de beide belendende boerderijen van de landbouwers Bazuin en Bouman, resp. ter linker- en rechterzijde van het eerstgenoem de perceel gelegen. .Ook deze boerderijen waren weldra een vuurzee. Alleen bij den landbouwer Bazuin slaagde men erin den in boedel in veiligheid te brengen. De motor spuit van Dwingelo was kort na het uitbre ken van den brand ter plaatse, doen deze kon weinig tegen de laaiende vlammen uitrich ten. Alles is dan ook volkomen verweest. Een vierde belendende boerderij bleef, dank zij de gunstige windrichting, gespaard! De verbrande boerderijen waren van steon opgetrokken en met lieten daken bedekt. De burgemeester van Dwingelo, mi. J G Wes- tra van Holthe, w-is bij het blusschingswerk aanwezig. De rijksveldwacht heeft een onder zoek ingesteld. Auto- en motor-ongelukken ^e.e ,u w e r~A mstel is op den Am steldijk de heer C. Buis, woonachtig te Amsterdam, met zijn motorrijwiel tegen een voorbijrijdende vrachtauto gereden. B. werd over den weg geslingerd en kreeg een sche delbreuk. 1 er auto werd hij naar een zie kenhuis te Amsterdam overgebracht Het motorrijwiel werd vernield. Te H u i z e n (N.-H.) stak het 10-jarig knaapje G. Bunschoten de Langestraat plot seling over, toen een tractorwagen van de vrachtrijdersfirma J. Baas naderde. De be stuurder K. B. remde, doch kon niet ver hinderen dat het knaapje werd aangere den door het rechtervoorwiel. liet moest bewusteloos en met een zware hoofdwonde i'.n beenkneuzingen naai- de Majella-stich- ting te Bussum worden vervoerd. Ie Stomp wijk had het 5-jarig zoontje van den spoorwegarbeiders De Gunst, wo nende aan den Broekweg, de onvoorzich tigheid met zijn autoped plotseling den weg over te steken. Juist naderde de vracht auto van den bodedienst Tuytel uit Moer kaDelle, welke den kleine greep. Ernstig verwoud is de jongen door Dr. Van Zee land naar St. Antoniushove te Voorburg vervoerd en aldaar opgenomen. Te Amsterdam is op het Prinsen eiland een 55-jarige wielrijder door een auto aangereden. Het ongeval gebeurde op de Ivlapbrug voor de Galgenstraat en had tot gevolg dat het linkerheen van den wiel rijder verbrijzeld werd. De geneeskundige dienst heeft hem naar het Binnen-Gasthuis roerd. VOORNAAMSTE NIEUWS Oit nummer bestaat vit DRIE bladen Be staking in de Antwerpsche haven blijft voortduren; ook de diamantbewerkers leg den het werk neer. Een Zweedsch lijnvliegtuig is nabij Malmö verongelukt. In Frankrijk komt ten opzichte van de stakingsbeweging nog weinig teekening in den toestand. Nieuwe daden van Arabische terreur houden Palestina in onrust; de Britsche troepen worden eveneens meer actief. Be gemeenteraad van Bordrecht heeft 'de voorstellen van B. en IF. betreffende de zeehaven aangenomen. Be weekstaat van de Nederlandsche Bank laat een vermindering van de goudvoorraad zien van 41.5 millioen gulden. Het rapport der Staatscommissie voor par tieele grondwetsherziening is thans vastge steld hebt Gijzelf in handen. ONTWIK KEL UW PERSOONLIJKHEID, door de P E L M A N-TRAINING. Vraag ons gratis boekje No. 20. Noodlanding van een militair vliegtuig Toestel ernstig beschadigd Een militair vliegtuig van Soes ter berg, ge merkt 333, op weg naar Schiphol, vloog gis termiddag omstreeks half vijf boven Vel- s e n, toen plotseling de motor afsloeg, waar door de bestuurder, luitenant Zegers, genood zaakt was een gedwongen landing uit te voeren. Hij slaagde erin zijn machine in een wei land in den Hofgeest onder Velsen veilig aan den grond te zetten. Bij den uitloop botste het toestel echter tegen een slootrand, waar- dooi- het omhoog wipte en daarna met den kop op het weiland neerplofte. De bestuur der en de waarnemer, luitenant van Kervel, bleven ongedeerd. De machine werd ernstig beschadigd. De propeller was gebroken en het landingsgestel geheel vernield. Het toe-r stel, een D 5, zal worden gedemonteerd. INBRAAK Te Den Bosch" werd een inbraak ge pleegd in een woning gelegen boven een ca fé op den hoek van de Bosch dij kstraat* Uit een geldkist, waarin zich effecten en geld bevonden, is voor een waarde van f3000 ontvreemd. VADER EN ZOON Do burgemeester van Bellingwoldd waarschuwt een ieder om geen zaken to doen met Jan Willem de Vreize, wonende te Bellingwolde, wijk A Nr. 207, of met diens inwonende zoon Derk de Vrieze, al vorens bij hem inlichtingen omtrent deze personen te hebben ingewonnen. VERDRONKEN Te Veghel (N.Br.) is de 37-jarige ge huwde postbode J. D. met zijn fiets te water gereden^ en verdronken. D. was vader van CRISIS PUBLICATIE Steunvergoeding Erwten 1 De. Nederlandsche Akkerbouwceritrale maakt bekend, dat de steun vergoeding voor groene erwten en schokkererwten, ge denatureerd in het tijdvak van 24 Mei tot en niet 30 Mei 1936 voor de kwaliteitsklas sen C en D respectievelijk f 3.70 en f 3.23 por 100 Kg. zal bedragen. Voor erwten van kwaliteitsklasse B, welke worden gedenatu reerd door hen, met wie een z.g.n. B.con- tract was afgesloten en welke behooren tot de hoeveelheid ten aanzien waarvan be doeld contract is geannuleerd, -wordt, voor zoover zij zijn gedenatureerd in genoemd tijdvak, een denaturatievergoeding van f 4.20 per 100 Kg. gegeven. Wederverkoopers en Vertegen- woordigers gevraagd voor mijn Verpakte Kamerplantenmest Particulieren ontvangen na toe zending van 30 oent aan post zegels franco een pakje thuis. L. KRUIDENIER, Alblasserdam Zaad- en Kunstmesthandel Plantenziekten-Bestrijdings middelen

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1