maandag 8 juni 1936 eerste blad pag. 2 STICHT U EEN EIGEN WOONSTEE! Vraagt aan N.V. HYPOTHECAIRE BOUWKAS „HYBOS" Tel.22289, Weverstraat 40, ARNHEM hoe een ONOPZEGBARE „HYBOS" Hypotheek met lage rente door sparen ls te verkrijgen. (Adv.) Buitenland arbeidsaccoord in frankrijk Na een maand van onzekerheid heeft Frankrijk dan ten slotte toch weder een regeering, die niet zooals 't geval was met het kabinct-Sarraut gedurende dé laatste weken van zijn bewind, van basis ontbloot is en derhalve als in de lucht hangt. Nau welijks werd aan Léon Blum de weg vrij gegeven of hij heeft met haast dien afge wandeld. Met andere woorden, hij is in het snelle tempo, dat de omstandigheden ver- eischten, met zijn medestanders bij den president der republiek ter kennismaking geweest, heeft nog dienzelfden avond de lijst van zijn genooten gepubliceerd en is tenslotte bij de eerst-mogelijke gelegen heid voor Kamer en Senaat getreden. Beide vertegenwoordigende lichamen hebben de regeeringsverklaring aangehoord en met een behoorlijke meerderheid heeft 't Palais Bourbon aan dit plan de campagne haar fiat verleend. Blum stond daarop voor het groote pro bleem, dat de arbeiders als een blok op zijn pad hadden gewenteld, nog eer hij tot optreden bevoegd was: de stakingsbewe ging. Het moet worden geconstateerd, dat hij met IJver en doortastendheid dit moei lijke vraagstuk is te lijf gegaan en dat hij liet heeft opgelost op de eenige manier, die hem overig bleef, namelijk door een verge lijk tusschen Frankrijks voornaamste werk geversorganisatie en tusschen het Fransche Vakverbond te forcecren. Zeggen wij er on middellijk bij, dat dit accoord slechts be reikt werd, doordat de Volksfront-regeering zich achter de arbeiderseischen gesteld heeft en deze heeft ondersteund door wet telijke maatregelen in het vooruitzicht te stellen, die de pil voor de getroffen werk gevers eenigszins zullen moeten vergoeden. Wat thans aanvankelijk is bereikt? Het rèoht der arbeiders, om lid te zijn van een vakorganisatie, is door hun patroons er kend, waaruit als tweede concessie volgt, dat de arbeidersgedelegeerden in een er kende positie komen en niet langer terzijde kunnen worden geschoven. Andere eischen zooals het invoeren van een arbeidsweek van veertig uur en een billijke, vacantie- regeling hebben steun gekregen in het voor nemen der Regeering, ze wettelijk voor te schrijVen," zoodat aan het verzet der pa troons hier verder alle uitzicht ontnomen werd. Aanvankelijk is dit snelle doortasten van Blum voor hem een creditpost; hij heeft er door aangetoond, dat hij zijn plaats niet ten onrechte bekleedt, al blijft hem als een blaam aankleven, dat zijn regeering niet een einde heeft weten te maken aan het bezet houden van de werkplaatsen en fa brieken, een stakingsmaatregel van de zijde der arbeiders die eiken redelijken grond mist, en door de overheid zeker niet had mogen getolereerd worden. Intusschen blijft er aan dit alles een „maar" kleven. De geheele stakingsbewe ging, vanaf haar teugelloos begin ot op he den, heeft zich gekenmerkt door onbe- heerschtheid. Zij was, naar men zegt, niet door de leiders der arbeiders van tevoren beraamd en volgens een vast plan in wer king gesteld, doch had meer van het in brand geraken van een groot gebouw, waarin het vuur geruimen tijd heeft ge smeuld, totdat het op onderscheiden plaat sen vrijwel gelijktijdig zich baan breekt. Dit wilde karakter der staking stelt voor de vraag, of er misschien „ondergrondsch" door communisten of anarchisten de noo- dige voorbereidende arbeid was verricht? Mocht dit het geval zijn, en de waarschijn lijkheid is niet gering, gezien de bijzondere mate van bewegingsvrijheid, die den laat- sten tijd aan de Moskoumannen in Frank rijk ls ten deel gevallen, dan zal het nog te bezien staan of het officieel accoord, dat thans, onder regeeringsleiding is bereikt, ook practische doorwerking in de rangen dér stakers zal hebben. Het Fransche Vakverbond, de zoogenaam de Confederation Général du Travail, dat als vertegenwoordiger en gevolmachtigde van de stakers ls opgetreden, heeft zich met deze daad eigenlijk een recht aange matigd, dat van de zijde der arbeiders niet officieel was verleend. Immers, naar ver luidt zou slechts één vierde hunner bij dit Verbond behooren. en zou de overige vijf- en-zeventig procent daarvan geheel vrij staan. In het Fransche Vakverbond, dat onder leiding staat van Jouhaux, spelen de com munisten ook hun rol; zij maken er deel van uit. Onzes Inziens zal dit niet behoeven te verhinderen dat zij eventueel uit politieke overwegingen 'de stakersmassa in tegen overgestelde richting zullen drijven als de officieele leiding. Het gaat er hierbij slechts om naar weike kant zij de meeste voordee- lèn kunnen behalen. Achten zij een alge meen® onrust, uit de werkstakingen ont staan, een geschikte atmosfeer om tot het verbreiden van woelingen te geraken, dan zullen zij wellicht reeds thans die kans willen benutten. In zulk een geval zal rat tenvanger Blum hard moeten pijpen om Parijs van zijn moderne plaag te bevrijden! iféi al dto wdf o» ■i# •miMflT.d—hl a Immtm iniinl**it| kflUW. (Ho* ■MwM ede waar vm dtaa ANDRE TARDIEU HET FRANSCHE VOLK, EEN GEVANGEN SOUVEREIN In den strijd voor een gezond parlement Men schrijft ons uit Parijs: Het nieuwste werk van Tardieu, waarvan thans het eerste deel verschenen is, is meer dan een gedenkschrift. Het is tevens een aanklacht, want liet wil aantoonen, dat het Fransche regime, hoewel het het tegendeel beweert, noch vrijheid, noch gelijkheid, noch gezag met zich brengt, en dat het derhalve berust op leugenachtige basis. Het bestuur in Frankrijk bestaat niet uit de concentratie van macht in de handen van één persoon, maar evenmin uit de democratie, zooals Montesquieu zich die voorstelde. In dit eerste deel onderwerpt Tardieu de beginselen der Fransche revolutie, waarvan hij zegt. dat ze thans evenzeer golden als in 1793, aan felle critiek, ze daarbij in het bijzonoer beschouwend in hun historische toepassing. Het geheele boek noemt hij „La Révolution k refaire", en de eerste afleve ring ,Xe 6ouverain captif", de souverein gevangen, waarbij hij onder souverein het volk verstaat, dat, uitgaande van de volks- souvereiniteit, meent oppermachtig te zijn, maar dat in werkelijkheid onderworpen is aan de grillen van een groep, die zich uit afgevaardigden acht te zijn samengesteld, doch die slechts een kleine minderheid ver tegenwoordigt Immers hebben er van de 40 millioen Franschen slechts 11.500.000 stemrecht, en van deze hebben zich steeds meer dan 16 van stemming onthouden. Tardieu gaat nog verder, en zegt dat de Kamer zelfs niet de meerderheid der kiezers vertegenwoordigt. Als voorbeeld haalt hij het feit aan, dat zijn candidatuur in 1924 viel ondanks 76.000 stemmen, terwijl zijn tegenstander, die slechts 24000 stemineu bad. gekozen werd. Hierbij bedenke men. dat in Frankrijk het districtenstelsel geldt. Allereerst gaat Tardieu de voorgeschiede nis der Fransche revolutie na, waarbij hij de juiste opmerking maakt, dat haar voor naamste denkbeelden niet van Franschen, maar van Engelschen oorsprong waren, en reeos door Locke geleerd waren. We her inneren eraan, dat Dr. W. J. Goslinga in zijn boek over: ,J)e rechten van den mensch en burger" tot de conclusie komt, dat vóór Voltaire, Rousseau en Montesquieu, de Engelsche schrijvers ook in ons land invloed hadden. In dit verband maakt Tardieu de opmer king, dat de reformatoren niets hebben gedaan voor de revolutie. Deze juiste be schouwing grondt hij echter op de bewering, dat o.a. Calvijn de vrijheid van den mensch ontkende als een beleediging voor de god delijke majesteit, welke formuleering natuur lijk in haar kortheid eenzijdig is. Heftig trekt Tardieu te velde tegen het materialisme der revolutie, het vooropstel len der rede, en de door haar verkondigde meening, dat de wetenschap alle mensche- lijke problemen kan oplossen, waarbij dan nog komt de abstractie van den „natuurlij ken mensch", waarvan Joseph de Maistre reeds had gezegd, dat hij hem nooit had ontmoet. Tegenover Voltaire's bewering, dat alle wezens, zonder uitzondering onderworpen zijn aan dezelfde wetten, plaatst Tardieu de stelling, dat hier gebieden moeten worden on derscheiden. Zoo ook is de evolutie in 1789 •rd, in lijnrechte-tegenstelling tot de be ginselen der revolutie, omdat van de drie beginselen, waarvan ze uitgaat, determinis me, selectie en strijd om het bestaan, de eerste niet in overeenstemming is met de vrijheid', evenmin als de tweede met de ge lijkheid, en de laatste met de broederschap. Achtereenvolgens worden dan de drie hoofdpunten uit de leer der revolutionairen aan critiek onderworpen. In het hoofdstuk over de vrijheid komt hij tot de conclusie, dat ze dikwijls het meest wordt aangetast door hen, die zich het sterkst op haar be roepen. Hierbij zegt hij met name over het vrije onderwijs dingen, waarvoor een Groen van Prinsterer zich niet zou behoeven te schamen. Wat de gelijkheid aangaat, deze bestaat noch voor de wet, noch voor de be roepen, noch voor de verschillende omstan digheden, waarin men leeft. En wat de broederschap, althans de souvereiniteit van het volk, aangaat, hebben we reeds vermeld, dat volgens Tardieu het parlement slechts eeai minderheid vertegenwoordigt. In dit laatste feit heeft de schrijver mede een aan leiding gevonden, om zich bij de laatste ver kiezingen niet meer beschikbaar te stellen. Vrij van wat hij „banden" noemt, meent tij thans meer dan als afgevaardigde op het vertrouwen van het volk aanspraak te mogen maken. Hebben we in de geschiede nis van de antirevolutionaire richting in ons vaderland: hervan ook niet bekende voorbeelden? Tot een conclusie is Tardieu nog niet ge komen. Hij is afkeerig van een valsche volkssouvereiniteit, evenzeer al3 van het fascisme, dat niet met den Franschen volks aard overeenkomt. Wat hij wil is een par lement, dat van fouten is gezuiverd. Het thans verschenen eerste deel levert een dergelijken overvloed van gegevens, dat een enkele maal de historische juistheid het slachtoffer wordt. Ook gaat de schrijver steeds casuïstisch te werk en trekt hij uit losse gebeurtenissen al te verstrekkende conclusies. Merkwaardig ls bv. dat hij Cal- vijns leer afmeet naar het proces tegen Servet en dat hij waarschijnlijk daarom het protestantisme het stempel van onverdraag zaamheid opdrukt. Het streven van Tardieu naar een gezond staatsbestel a«.hten we echter onze belang stelling waard, vooral nu in volksfront en massastakingen de revolutiedenkbeeldcn hoogtij schijnen te vier dn. De nieuwe Russische grondwet Stalin eal haar Inleiden Naar uit betrouwbare bron wordt gemeld, zal Stalin zelf de nieuwe Grondwet aan 't volgende herfstcongres der Sovjets voorleg gen. Bij die gelegenheid zal hij een groote rede houden, hetgeen de eerste keer zou zijn, dat Stalin in het openbaar, ook voor de diplomaten en de buitenlandsche pers, zou spreken. Een der gevolgen van de nieuwe grond wet zal zijn. dat aan een aantal buitenlan ders het stemrecht en de verkiesbaarheid welke zij thans bezitten, wordt ontnomen. Voortaan zulten deze rechten slechts toege kend wordep aan Sovjet-burgers. Elke buitenlandsche arbeider, die in de Unie der Sovjet-republieken woont, is vol gens de huidige grondwet kiezer en herkies baar, ondanks zijn hoedanigheid van bui tenlander. Het is waarschijnlijk om de vreemdelingen op de nieuwe regeling voor te bereiden, dat men sedert twee jaar de in Sovjet-ondernemingen wei-kende buiten landers aangespoord heeft Sovjet-burgers te worden of het land te verlaten, leon blum in de fransche kamer EEN MEERDERHEID VAN 384—210 STEMMEN Geen staatsgreep of monetaire operatie Zaterdagmiddag heeft liet nieuwe Fran sche ministerie zich in het Pelais Bourbon aan de Kamer voorgesteld, in een zitting, waarvoor zoowel van de zijde ven de Kamer leden zelf als van het publiek een overwel digende belangstelling bestond. De Kamer werd gepresideerd door haar -nieuwe voor zitter Edouard Her riot, die vrijwel on middellijk het woord aan den minister president Blum verleende. In diens aanvankelijk met weinig overtui ging voorgelezen regeeringsverklaring viel op, dat de regeering zich over twee uiterst belangrijke vraagstukken niet heeft uitge'a- ten, namelijk over de kwestie van een even- tueele devaluatie, en over de huidige sta kingsbeweging, welke het Fransche bedrijfs leven teistert. BJ het debat is het daarop bijwijlen ze«r bewogen toegegaan. De reohtsche afgevaardigde Laurent stelde o.m. de vraag, of de huidige regee ring voornemens was, de vrijheid van den arbeid en den persoonlijken eigendom te beschermen. Gesteld het geval, zoo zeide hij, dat een industrieel, wiens fabrieken door de sta kers bezet zijn, zich tot de overheid wendt met het verzoek hem bij te staan om de vrije beschikking over zijn eigendommen terug te krijgen, wat zal daio de houding van het gouvernement zijn? Ook over het ontwapeningsvraagstuk wenschte spr. te worden ingelicht. Hij ver wonderde zich er tevens over, dat de mi nister-president deelnam aan manifestaties, waarbij een couplet van de internationale gezongen werd, met o.m. deze woorden: „Unze kogels zullen voor onze eigen generaals zijn". Spreker verklaarde zich onder gejoel van de linkerzijde bereid, met alle mannen van goeden wil samen te werken om dit mooie land, zijn erfgoederen en zijn kinde- rer te redden vao den ondergang, waarme de zij bedreigd worden. De heer Paul Reynaud hield een plei dooi voor devaluatie, en werd daarbij rus tig aangehoord. Anders verding het Xavier Vallat, die er op wees, dat hij zijn steun niet aan het gouvernement kon geven, o.m. omdat het land thans door een jood gere geerd werd. Hij zou de voorkeur geven aan een minister-president, die uit het volk is voortgekomen, boven iemand, „wiens intel ligentie vooral gebaseerd is op een stu die van den Talmoed". Deze woorden ontketenden een heftig protest bij de linkerzijde, vergezeld van oorverdoovend lawaai. Toen Herriot er ten slotte in geslaagd was. de orde te herstellen, verklaarde hij, dat hij joden, noch katho lieken, noch protestanten kent, Blechts Franschen. Met dezen dooddoener werd het iincident gesloten. Blums antwoord In zijn antwoord verklaarde Blum, dat de regeering aan de Kamer geen volmachten zal vragen, doch korte projecten zal indie nen, die het parlement de gelegenhejd zul len geven, zich daarover te uiten. Binnenkort za' de minister van Financiën de balans van de flnan- cieele situatie aan de Kamer voorleg gen. De regeering zal haar program ma echter niet uitvoeren mot behulp van een monetaire operatie ol staats, greep. De oorzaak van de stakingen is de cri sis. De loonen zijn gedaald, doch de kosten van levensonderhoud gestegen. Misschien hebben ook andere factoren een rol ge speeld. Verdachte manoeuvres zijn gesig naleerd. Als men aan den president van den ministerraad vraagt, of deze toestand legaal is, dan antwoordt hij neen. Maar de patroons hebben niet de overheid verzocht, de fabrie ken met eeweld te doen ontruimen. Zou men dan willen, dat de minister-president op eigen initiatief geweld zou gebruiken? De taak der regeering is te bemiddelen en de patroons tot toegevendheid aam te moedigen. De arbeiders daarentegen moeten overtuigd worden, dat de regeering slechts in orde haar taak kan vervullen. Ten slotte heeft de Kamer in een motie met 381210 stemmen haar vertrouwen in het kabinet uitgesproken. REGEERINGSVERKLARING Twee reeksen van wetsvoorstellen aangekondigd Do regeeringsverklaring van het kabinet- Blum is Zaterdagmiddag door den minister president voorgelezen in de Fransche Ka mer, en door D a 1 a d i e r in den Senaat. Wij ontleenen daaraan het volgende: De taak der regeering is van den aan vang af door de uitspraak van het volk be paald: het behoud van de democratische vrijheden tegen alle pogingen tot geweld, het behoud van den vrede. Het regeeringspro- gram zal bestaan in het verwezenlijken van het program van het Volksfront. De volgende week zullen voorstellen worden ingediend betreffende amnes tie, 40-urige werkweek, collectieve ar beidsovereenkomst, vacantie met be houd van loon, een plan voor groote openbare werken, nationalisatie der wapenfabricage, een graanbureau, dat tot voorbeeld zal dienen voor de reva lorise tie van de andere landbouwpro ducten, zooals wijn, vleesch, melk; ver hooging van den leerplichtigen leef tijd; hervorming van het statuut van de Bank van Frankrijk, waardoor over wicht van de nationale.beiangen wordt gewaarborgd; een eerste herziening van de wetsdecreten. Wanneer deze maatregelen zullen zijn aangenomen, zal de regeering een tweede reeks voorstellen indienen, met name be trekking hebbend op een nationaal werk loosheidsfonds, pensioenregeling voor oude arbeiders, en ten slotte een breedvoerig systeem voorstellen strekkende tot een doen herleven van de algemeene bedrijvigheid met name door een fiscale ontspanning en een onderdrukking van fraude. De Internationale politiek Ten opzichte van de internationale poli tiek wordt gezegd, dat de wil van het land uitgaat naar het behoud van den ondeel- baren vrede. Frankrijk wenscht organisatie van de collectieve veiligheid en controle over de nationale bewapeningen. Trouw aan onze verplichtingen zal onze stelregel zijn; het openbaar welzijn zal ons doel vormen. Luwen de Fransche stakingen? Accoord bereikt tusschen patroons en arbeiders Het is de vraag of de stakers zich eraan houden zullen I Afgevaardigden van de Confederation Gé nérale de la Production Francaise, de Fran sche werkgeversvereeniging, en van de Con federation du Travail, het Fransche Vak verbond, hebben Zondag onder aandrang der Fransche regeering besprekingen gehouden om tot een oplossing te komen der arbeids conflicten. Minister-president Léon Blum en de mi nister van binnenlandsche zaken S a 1 e n- g r 0 hebben deze besprekingen geleld, wel ke een zeer moeizaam verloop hadden. Ten slotte werd het volgende accoord bereikt: 1. Erkend wordt het recht der arbeiders, lid te zijn van een vakvereeniging; 2. de bedrijfsgedelegeerden zullen door de patroons bij besprekingen worden gekend; 3. De loonen zullen over de geheele linie van 7 tot 15 pet. worden verhoogd. Door de werkgevers werden voorts bij voorbaat reeds aanvaard de teksten van di door de regeering in te dienen wetsvoorstel len aangaande de Invoering van een collec tief arbeidscontract, de 40-urige arbeidsweek en van vacantie met behoud van loon. Ofschoon dit accoord tot zekere ontspan ning heeft geleid moet nog worden afge wacht, wat het voor uitwerking zal hebben. De invloed op de stakers van het Fransche Vakverbond is wellicht niet al te groot. Ze ker 75 pet. hunner ls _vari dit verbond_g;eeji_ lid. Ook het gezag der arbcidersleiders is vrij beperkt te noemen. Te Parijs zijn Zondag alle kranten weder verschenen, doch slechts met 4 pagina's, daar er papierschaarschte heerscht De bond van warenhuis-eigenaars heeft verklaard alle onderhandelingen tot bijleg ging van het conflict te zullen afbreken, indien het personeel de bezette warenhui zen niet ontruimde. Zaterdag werd ook de rivierscheepvaart door de stakingsbeweging getroffen. Vooral in Noord-Frankrijk, in de omgeving van Rijssel, zijn de bemanningen van talrijke vrachtschepen in staking gegaan. Zij legden hun schepen dwars over rivieren en kana len, teneinde op deze wijze elk verkeer on mogelijk te maken. Ook in Reims heeft de staking zich ver der uitgebreid. De staking in de Parijsche metaalindustrie schijnt echter te verminde ren. Tusschen de directie der Renault- fabrieken en de arbeiders schijnen de on derhandelingen reeds zoover gevorderd te zijn, dat nog slechts een enkel geschilpunt te regelen overblijft. De werkgevers hebben zich bereid klaard 72 werkuren als betaalde vacantie toe te staan, de arbeiders eischen echter uur. Desniettemin hoopt men, dat de arbeid i-eeds heden weder zal kunnen worden her vat. In Versailles ls de staking ook overge slagen op het personeel der begrafenis ondernemingen. De prefect heeft daarom opdracht gegeven aan de stedelijke politie een aantal begrafenissen te verrichten. In de mijnstreek van Douai is het aantal stakers tot ongeveer 20.000 gestegen. Ook het personeel der cokes- en brikettenfabrie ken heeft zich bij de mijnstaking aangeslo ten. De bond ven bouwvakarbeiders In tusschen zou hebben besloten, dat heden alle bouwvakarbeiders in het ge bied van Parijs in staking zullen gaan. Nader nieuws daaromtrent ontbreekt echter nog. HET BEZETTEN DER FABRIEKEN Men schrijft on6 uit Parijs d.d. 6 Juni: Eenige dagen geleden is een boekje ver schenen, getiteld „Men heeft gekozen... En nu?" Dat is een vraag die de overwin naars en verliezers van 26 April en 3 Mei zich nu reeds meerdere weken stelden, doch die door de partijleiders niet met dezelfde geestdrift werd beantwoord, «Is waarmee ze voor dien tijd de ecne belofte na de an dere deden. De verkiezingsuitslag heeft wel iswaar het Volksfront aan het bewind ga- bracht, maar het bleek lang te moeren du ren, voordat de leiders het eens waren ge worden over de verdeeling dor functies. In die periode heeft Blum heel weinig van zich doen hooren. De woorden, die hij tot het volk richtre, waren niert veel meer dan de nagalm der redevoeringen, waarmee hij in den strijd, die aan het begin van de vorige maand werd beslist, de massa aan zich bond Zoo goed als de overwinning van hel Volksfront .voor het noodige enthousiasme zorgde, zoo goed heeft bert lange, geheim zinnige onderhandelen russchen de aanvoer ders niet nagelaten, de kiezers, welke meen den door hun stem bet beloofde land binnen hun grenzen te hebben gehaald, tot ongeduld tc brengen..Deze beide fau'oren hebben de enorme stakingsbeweging tot gevolg gehad. 'Wanneer dan ook thans de socialistische voormannen beweren, dat hot neerleggen van den arbeid allerwege spontaan ge schiedt, miskennen ze den verderfelijken invloed, welke van hun propaganda is ui 3- gegaan. Hun voornaamste werkzaamheid bestaat thans in het zeggen, dat, indien de werkgevers maar toegeven, he»t gevaar dadelijk is bezworen. Parolen geven ze niet uit. Da? laatste is ook inderdaad niet meer noodig, nu, zooals we reeds opmerkten, de heide vereischten voor deze staking aanwe zig zijn. Hieruit volgt reeds, dat, ook voor het ge val de communistische partij nies tot neer leggen van het werk aanzette, ze toch alle gelegenheid heeft, uit de troebelen politiek voordeel re behalen, een kans die ze niet onbenut laat. Het is in Parijs een publiek geheim, dat de Sovjetaanhangers in heel de onderneming de leiding hebben. De socialisten verkeeren daarentegen ln een moeilijk parket. Hert moet met name voor Leon Blum wel eenigszins pijnlijk zijn, 3( bemerken, hoezeer de arbeiders meer ver trouwen hebben in zichzelf dan in hem. Hij kan er zich alleen op beroemen, dat de sta king een ordelijk verloop heeft, doch dan verheft hij zich nog op iets, dat hij niet in de eerste plaaits aan zichzelf heeft 3e dan ken, maar aan een zeker conservatisme, een zekere behoudzucht, die de Franschen niet spoedig verliezen, ondanks alle stout ge schreeuw. Ook als de eischen der srtakers op zichzelf gerechtvaardigd zijn, is her inbeslagnemen der fabrieken njet te vcrdedigen^Hert is wel kenmerkend, hoe in dit land op het eene oogemblik de eigendom als een vrijheidsrecht yvordt verheerlijkt, terwijl men even larer in de grootste onteigening geen bezwaar ziet. Bij het wandelen langs de voornaamste krantenbureaux, kon ik constareeren, hoe de werkplaatsen ingenomen zijn door de arbei ders, terwijl de expeditieanto's'irT langë rijen stonden opgesteld. en_jpok een énkele maal gratis voor~rondrTtlen werden gebezigd. De leiders wetten dit bezetten der fabrieken slechts te verdedigen met de phrase, dart het recht is gemaakt voor de menschen, en niet de menschen voor het recht. In wezen is het vervanging der rechtszekerheid door wille keur. Voor Frankrijk zelf wordt de zaak er niet beter door. DE STATENVERKIEZINGEN IN BELGIE De winst is voor de Rex, de Fronters en de Communisten Zondag hebben in België de verkiezingen voor de provinciale staten plaats gehad, die wederom hebben aangetoond, welk een invloed aan de Rex-beweging van Léon D e g r e 11 e moet worden toegekend, terwijl bovendien is gebleken, dat ook de Vlaamsch Nationalen, dat zijn dan de zoogenaam de Fronters en de Communisten, aan kracht hebben gewonnen. In de provincie Namen kregen de katho lieken 17 zetels tegen 27 in 1932, de Rexis- ten 11, liberalen 10 (11), socialisten 22 (22) Henegouwen: katholieken 14 (22), li beralen 12 (13), socialisten 49 (52), commu nisten 10 (3), Rexisten 5. Luik: katholieken 11 (29). liberalen - (11), socialisten 34 (41), communisten 10 (3), Rexisten 18, Groot-België en Katho lieke lijst 2, Heimatbund 3 (2). Luxemburg: katholieken 18 (29), libe ralen 8 (8), socialisten 9 (11), Rexisten 15. De landbouwgroep had in 1932 twee zetels, welke zij thans heeft verloren. W e s t-Vl aanderen: katholieke 38 (45) liberalen 3 (5), socialisten 19 (21),Vlaamsch nationalen 14 (9), Rexisten 6. Antwerpen: katholieken 35 (43), libe ralen 10 (10), socialisten 31 (32), Vlaamsch nationalen 9 (5), communisten 1 (0), Rexis ten 4. Brabant: katholieken 24 (36), liberalen 17 (21), socialisten 25 (30), Vlaamsch natio nalen 4 (3), Rexisten 15, communisten 5. Limburg: katholieken 30 (41), libera len 8 (5), socialisten 7 (6), Vlaamsch-natio nalen 13 (18), 2 afgescheiden katholieken. Oost-Vl aan deren: katholieken 37 (46), liberalen 13 (11), socialisten 25 (26). Vlaamsch nationalen 10 (6), communisten 1 (1), Rexisten 4 De partijen, die de grootste verliezen boeken zijn ook thans weder de katholieken en de socialisten. De winst is toegevallen aan de Rex-beweging, de Fronters en de Communisten. De staking in de Antwerpsche haven Nog geen sprake van overeenstemming Daar zoowel de werkgevers als de werk nemers in het Antwerpsche havenbedrijf onverzettelijk op hun standpunt blijven staan, is het uitzicht op een vergelijk voors hands uiterst gering. In de omgeving der dokken is het over het algemeen rustig. Alle rijwiel- en motor- verkeer is echter verboden, teneinde de ac- tivitei? te breken van de vliegende brigaden der stakers, die op zoek zijn naar werkwil ligen. Zaterdagmiddag heeft een troep sdakers «.en tram aangehouden en enkele vracht auto's. Men wilde het personeel dwingen, eveneens het werk neer te leggen. Uit een en auder ontstonden handtastelijkheden, waar» bij een man werd verwond. Ook vier politie* agenten liepen kwetsuren op. Aanvankelijk hebben ook de autobusdien- slcn her werk neergelegd, zoodat de stad er doodsch begon uit te zien. De direorie heeft echter een loonsverhooging toegezegd, op voorwaarde, dat de regeering de niaatschaiv. pij van zekere hclasringen zal ontlast?n, waarover reeds vroeger was onderhandeld. Indien de maatschappij niet binnen korten tijd aan de-zen eiseh voldoet, zal het perso neel volgens zeggen opnieuw tot staking overgaan. Her schijnt dat ook onder de metaalarbei ders de onrust toeneemt. Het zal de vraag zijn of het in dezen tak van Industrie op den duur rustig zal kunnen blijven. In'lussclien lijd? Antwerpen toenemende schade uit het havenconfliot, daar talrijke schepen zich genoopt zien in andere havens te gaan lossen. DE TOESTAND IN PALESTINA Overal vuurgevechten en aanslagen Een compromis onmogelijk Uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat Emir Abdoellah, die over Trans-Jordanië regeert, niet geslaagd is in zijn pogingen, een accoord tot stand te brengen tusschen de regeering en de Arabische stakers. Vijf leden van het Arabisch comité, waaronder de burgemeester van Jeruzalem, zouden hebben verklaart dat zij geen einde kunnen maken aan oe gewelddaden, tenzij de Brit- sche regeering haar politiek radicaal wijzigt en de Joodsche immigratie stopzet. Vrijwel overal rondom Jeruzalem wordt geschoten. Zelfs de Joodsche universiteit op den berg Scopus, het krankzinnigengesticht to Jeruzalem en de stedelijke slachthuizen hebben te lijden gehad van het vuur dec Arabische franctireurs. Bijna overal zijn oe telefoondraden tusschen Jericho en Bethle* hem doorgesneden. Een joodsche fabriek, gelegen bij het klooster van St. Ell op den weg naar Bethlehem is door een groep Ara* bieren volkomen vernield. De Arabieren schieten thans niet alleen op joden, maar hebben zelfs reeds verscheidene salvo's ge lost od wagens, waarin zich een afdeeling Engelsche soldaten bevond. Volgens een te Jeruzalem gepubliceerd communiqué, is een kleine brug op den weg Ramallah-Latrum met behulp van spring stoffen beschadigd. Te Motza op den weg Hebron-Beersteba zijn In den loop van den nacht schoten gelost. In de laatste plaats heeft dc ..olitie een voorraad kruit gevon den, die gestolen was van de diensten dec openbare werken. Te Ajami is een menigte van 300 betoo- gera door de politie verspreid, zonder dat van de wapenen gebruik behoefde te wor den gemaakt. Aan de gave kent men den mensch. Biedt Hulp in Nood, Koopt ZOMERPOSTZEGELS (Adv.) OM HET LOT VAN NOORD-CHINA Wat wil de Kanton-regeering? Slechts een „gebaar" tegen Japan Een lid van de Kantonneesche regeering heeft verklaard, dat deze door haar jongste militaire besluiten een gemeenschappelijken afweer van China tegen Japan wil tot stand brengen, dat de in Zuid-China genomen stappen vóór alles dit doel willen dienen, doch dat zij niettemin louter als' een „ge baar" moeten worden beschouwd. De Nanking-regeering zoo seint Reuter gelooft niet, dat Kanton ernstige plannen heeft, doch wijst er niettemin met nadruk op, dat iedere inval zal worden terugge wezen. 't Japansche persagentschap Domei verwacht geen werkelijken oorlog tusschen Noord- en Zuid-China, doch is van oordeel, dat onderhandelingen tot bijlegging van 't geschil voortgang zullen vinden. Deze mee ning heerscht trouwens eveneens in krin gen der Nanking-regeering. De gouverneur van de prov. Tsje-kiang, Wang Tsjau-sjoeng, heeft zich per vliegtuig naar het Zuiden begeven om het antwoord van generaal Tsjang Kai-sjek aan de Kan- fon-regeering te overhandigen. De Chinee- sche bladen nemen aan, dat de politieke raad van Kanton geen verdere, beslissingen zal nemen alvorens van Nankings ant woord kennis te hebben genomen. Niettemin loopen geruchten, dat de voorhoede der troepen uit Kiangsi reeds de Noordgrens heeft overschreden en in de provincie Hoenan is doorgedron gen. Het heet echter, dat elk door Nanking-strijdkrachten bezet gebied zal worden vermeden, ten einde zooveel mogelijk ieder contact te vermijden. Volgens mededeelingen uit Peking aan de Japansche bladen zou na besprekingen tus schen een der leiders van Nankings minis terie van Buitenlandsche Zaken en verte genwoordigers van den politieleen raad van Hopei en Tsjahar in zooverre overeenstem ming zijn bereikt. dat 1. zou worden getracht Chineesch-Japan sche onderhandelingen te openen met het doel de hangende kwesties, met inbegrip van die van Noord-China. op te lossen, 2. de Nanking regeering de huidige situa tie in Noord-China zou erkennen en 3. de souvereiniteit der Nanking-regeering over Noord-China zou worden erkend. Kort Nieuws De correspondent van de „Matin" re Rome meld't, dat lusschen Duitschland en Italië een non-agressie-pact wordt voorbereid het welk zal onderteekend worden z<x, op 30 Juni de sancries niet worden opgeheven. In Engeland is een crediet aangevraagd ter uitbreiding van de Britsche luchthavu in Alexandric. Er zal 500.000 pond sterling aan worden ten koste gelegd. De neg-us zal binnenkort zich naar Zwitserland begeven, zonder zich eciuea- persoonlijk in re laten met de Volkenbonds activiteit De Hamburger ballonvaarder Zinner heeft het voornemen een ballonvaart te ma ken van Afrika naax Zuid-Amerika. dus over den Zuidelijken Ariamtischen Oceaan. Hij hoopt dit ?e kunnen doen in omstreeks acht dagen, mat behulp van den passaat wind.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2