lltruiur £riitsrt)r (üourant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Gratis lezen lot 1 Juli HOTEL „FRANSSEN" - Tel. 38 abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.13 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending430 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad Th ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5798 ZATERDAG 6 JUNI 1936 15e Jaargang Sbberttntitprijjen: Van I tot 5 regels f 1.17 Elke regel meer0.22 Tngezonden Mededeel ingen van 1-5 regels 2.30 Eike regel meer045 Voor hel bevragen aan 'I bureau V wordt berekend 0.10 Wie zich heden abonneert op ons blad, ontvangt de tot 1 Juli a.s. verschijnende nummers gratis. Brengt, lezers, in de huizen Uwer familieleden, vrienden en buren de rust van het Christelijk beginsel. Eiken dag weer door het Christelijk Dagblad. Des Zondags extra door ons onovertroffen Zondagsblad. Nieuwe abonné's.kan men opgeven per schrijven aan ons adres, en ook door opzending van het inteeken- billet, elders in dit blad te vinden, aan DE ADMINISTRATIE. PINKSTERROEPING Ook eisch voor het maatschappelijk leven Met Pinksteren vlak achter ons ligt het voor de hand. dat we ons nogmaals bezinnen over de beteekenis van dit ge nade-wonder voor de levenspractijk. Het kan toch niet zoo zijn, dat we geloovig zouden bidden: ,,Kom, Heilige Geest, daal in ons harte" en dat we zouden ver geten. dat uit .dit hart de uitgangen des levens zijn. Indien er één heilsfeit is. dat ons weer houden moet om Gods Woord te verza ken en het menschenwoord beslissend te achten, dan is dit het Pinksterfeest. Want dit leert ons overduidelijk, dat wij in al les onze verantwoordelijkheid tégenover God moeten kennen en dat Zijn Geest dient te heerschen in ons leven, in stede, dat aan ons oordcel de beslissing zon hangen. Wij behoeven hierover niet in algemee- ne termen te spreken. Zeer concreet en positief komen deze dingen voor ons te staan, als we letten op de scherpe aan val, welke de Nederlandsche Werkgever, het orgaan van het ver bond van Nederlandsche Werkgevers, doet op de Vereeniging van Christelijke werkgevers en groothandelaren, welke laatste organisatie sedert een paar maan den groote activiteit ontwikkelt om de Christelijke werkgevers onder eigen ba nier bijeen te brengen. Reeds op 2 Maart 1.1. Verscheen het eerste nummer van het nieuwe orgaan der Christelijke vereeniging, waarin krachtig' stelling werd gekozen tegen de z.g. neutrale vakorganisatie van werkge vers en pas op 28 Mei brandde de toorn van de Ned. Werkgever tegen dit pogen los. Waarom zoo lang gewacht werd? Wel. het Verbond wilde eerst volkomen zekerheid hebben over het snoode plan der Christelijke vereeniging om de geest verwante patroons in eigen organisatie te vereenigen, want het bleef nog altijd hopen, dat hiervoor geen reden bestond. Toen het echter de overtuiging kreeg, dat het kwaad ten volle besloten was en de Christelijke vereeniging op „het pad der separatie" wenscht voort te schrij den, kon de Ned. Werkgever niet langer zwijgen en kwam het tot een openlijke oorlogsverklaring. Wij gelooven, dat deze discussie ver helderend en voor de Christelijke ver eeniging versterkend zal werken, omdat de scherpe aanval van de N e d. W e r k- gever klaar bewijst, dat althans deze leiders hun vrijzinnige opvattingen tot gelding hopen te brengen en de Geest van Pinksteren absoluut willen weren uit hun maatschappelijke actie. Toen het eerste nummer van De W e r k g e ve r, het orgaan van de ons geestverwante vereeniging (om naams verwarring te voorkomen moeten we dit wel eens herhalen) verscheen, hebben we het onze er van gezegd. En wanneer we onze meening zouden willen samenvat ten, zouden we dit kunnen doen met de bijna letterlijke aanhaling van de volgen de passage uit het laatste nummer van D e W e r k g e v e r: „Voor de tijd, waarin wij leven, zal niemand ontkennen de verstrekkende en invloedrijke beteekenis dezer vakorga nisaties, én om het vormen van een dam tegen het steeds verder voortschrijden der Overheidsbemoeiing èn wegens haar taak leiding te geven aan en te stuwen in de richting van een bedrijfsorganisa torische ontwikkeling van het maatschap pelijke leven. Negatieve en positieve taak zijn uiteraard niet los van elkander te maken, maar onderstellen elkander veel eer: de afwezigheid van Overheidsbe moeiing onderstelt de aanwezigheid van krachtige vakorganisaties. Ziehier in het kort. waarom wij spra ken over een gewijzigd karakter der maatschappelijke organisaties. Zij zijn niet langer vereenigingen van min of meer beperkte opzet ter verzorging van de stoffelijke belangen harer leden (voor zoover zij dat wellicht aanvankelijk ge weest zijn), doch integreerende onder deden van de gansche maatschappelijke structuur, waarop zij in steeds sterkere mate inwerken. Natuurlijk spreekt het beginsel bij al die zaken een zeer belangrijk woord me de. Ieder Christen zal toegeven, dat der halve organisatorisch vanuit ons positief- Christelijk beginsel op deze ontwikke ling zal moeten worden ingewerkt. De vraag over het „hoe" wordt evenwel nog niet door allen gelijkluidend beant woord". Het dient met eenige schuchterheid ge zegd, maar in de grond der zaak is dit de omschrijving van de Pinkstereisch voor het maatschappelijk leven: wat vra gen Woord en Geest van ons en van onze werkgevers? Zie nu hoe de Ned. W erkgever hierop reageert en ge hebt de meest af doende rechtvaardiging van het princi- pieele optreden der Christelijke werkge vers. Allereerst wordt opgemerkt, dat men niet in „een theologisch dispuut" zal tre den, maar dat men het betreurt, „dat door dergelijke publicaties de goede ver houding, die tot dusver tusschen het Ver bond en de Christelijke Werkgeversver. eeniging bestond^ op het onverwachtst dreigt te worden gestoord". Twee dingen trekken hierin de aan dacht. Eerst, dat men geen „theologisch dispuut" wil voeren; hetgeen later ongemerkt nader wordt uitgelegd als te beteekenen. dat het Verbond „zich uitsluitend op zakelijk standpunt stelt en de 'voorkomende problemen op hun eigen mérites beoordeelt." Het Verbond moge er nog zoo boos om worden, maar dit valt niet anders te kwalificeeren dan als een echt oud libe rale opvatting. Verschil in principieele overtuiging wordt dan gereduceerd tot een „theologisch dispuut", opgevat zij het ten onrechte in den zin van dog matische twisting, welke de waarheid der Schrift onbestreden laat; en men wil de problemen „op hun eigen méri tes", d.w.z. met negeering van diepere grondbeginselen óf getrokken in de sfeer der vrijzinnige overtuiging beoordeelen. Dit nader uit te werken is voor onze lezers overbodig. Laten we echter mild oordeelen over onze opponenten:'zij dwa len te goeder trouw,, omdat zij Pinkste ren niet verstaan. Voorts wordt gezegd, dat het Verbond de actie der Christelijke organisatie be treurt, omdat zóó de samenwerking be moeilijkt wordt. Hierover zou men kun nen toornen, als men het niet in verband brengt met hetgeen wij zoo even op merkten. Omdat deze vrijzinnige werkgevers niet verstaan de universaliteit van het Christendom, zien zij een kwaadwillige poging in afzonderlijke, principieele or ganisaties. Precies, zooals het indertijd in de arbeidersbeweging was; al stond het praktisch daar wat anders. Echter, wat daar erkend is, zal ook in deze kring erkend moeten worden. En- hoe barsch het Verbond optreedt, het is reeds op de goede weg. Immers, de Ned. W erkgever schrijft het te be grijpen. „dat men levensvragen vanuit een bepaalde gezichtshoek wil bezien". Maar. zoo heet het. „nimmer hebben ervaren, dat zulks een belemmering zou behoeven te zijn om in begrijpende sa menwerking met anderen de zakelijke technische problemen van den dag tot een oplossing te brengen. Trouwens, onze jarenlage aangename samenwer king, o.a. met de Alg. R.K. Werkgevérs- vereeniging, staat daar borg voor". Het eerste is van belang, het tweede beslissend. Vakorganisatie, onder eigen banier, verhindert niet federatieve samenwerking op bepaalde, scherp om schreven punten. Dat is betzelfde als wat Dr. Colijn be doelt met zijn drang naar aaneensluiting van goedgezinden en het Verbond doet een onjuist beroep op den Minister-pre sident als het zou willen suggereeren. dat deze een aaneensluiting van alle krachten op politiek en maatschappelijk gebied nastreeft met terzijde-stelling van principieele verschillen. Het mag bevreemding wekken, dat het Verbond van Ned. Werkgevers aan de Protestantsch-Christelijke collega's misgunt, wat het zonder bezwaar in de Roomsch-Katholieke patroons tolereert; terwijl het toch onweersprekelijk is, dat de Christelijke werkgevers principieel eel dichter hij hun Roomsch-Katholieke dan bij hun vrijzinnige confraters staan. Want de eerstgenoemde groepen aanvaarden ten volle de waarheid, van Jezus' woord: „Zonder Mij kunt gij niets doen": al belijden ze met schaamte, dat het beleven er van zoo heel veel te wenschen overlaat, omdat de Pinkster- geest vaak zoo weinig ons leven be- heerscht en verheft. De roeping echter blijft. ZUIVER ZAKELIJK Een enkel zinnetje kan soms êen wereld an gedachten openbaren. Zoo geeft „De Vrijheid", het liberale week blad een stukje van elf regels.over „de aan koop van de Dierentuin" door Den Haag en de vijf laatste regels luiden aldus: „Van groote beteekenis voor de Diereu- tüin is het Voorjaarsfeest, een tegen entree toegankèlijke kermis. Van christelijk-histo- rische en anti-revolutionaire zijde is het 'oorstel o.a. bestreden omdat- het bedoelde Voorjaarsfeest.ook des Zondags toegankelijk is. Dit bezwaar, maakt op ons geen indruk". Maakt op ons geen indruk! Af! Maar - ligt. een geheelo levensbeschouwing Én, was het wonder, dat wij in verband met- ons hoofdartikel van héden dachten aan een citaat uit de -„Ned. Werkgever", waarin gevraagd wordt: Waarom'zou men geen lid ons Verbond kunnen zijn, „dat zich -uit sluitend op zakelijk -standpunt stelt en de voorkomende problemen op hun eigen merites beoordeelt?" „Zuiver zakelijk" redeneert ook „de Vrij heid". Een voorjaarsfeest op Zondag behoort tot de eigen mérites, tot de goede zijde van de Dierentuin. Wat praat men dan over principieele be zwaren? Die maken op „ons" geen indruk! DE EERSTE VERKIEZINGS VRUCHTEN De communistische terreur (Speciale correspondenite). PARIJS, 5 Juni. Wie gemeend mocht heb ben. dat met het optreden ,van he? kabinet- Jifum een einde zou komen aan de stakings beweging heeft zich wel deerlijk vergist Juist gedurende de laatste twee dagen heef? het neerleggen van den arbeid een onrust barende omvang aangenomen. Het beklem mende is daarbij, dat de kranten goeddeels niet meer verschijnen, zoodat men slecht door de radio van den toestand op de hoogtfa kan komen. Eigen onderzoek is voor de groote massa in deze millioenenstad uiter aard onmogelijk. Het heet, dat de shaking zich niet keert egen de werkgevers, maar tegen het „kapi talistisch systeem". Gedurende de laatste dagen kon men in enkele kran?en roerende toespraken lezen, waarin stakingleiders be weerden, met deze staking allerminst hun patroon op het oog te hebben, maar dat ze ntegendeel 'begrepen, hoezeer ook de be drijfsleiders onder de hooge belastingen ge- buk? gaan. Iutusschen wordt het steeds meer duide lijk, wat het monsterverbond van het Volks front voor Frankrijk beteekent. De sociaiis- vormen de grootste partij, maar kunnen niet regeeren zonder hulp van de radicaal- socialisten en de communisten, die dus beide een sleutelpositie innemen. De eerste groep toont dit te beseffen, door niet al ?e happig te zijn op ministevbaantjes, terwijl de. taat- ile zich geheel onttrekt aan directe mede werking. De communisten houden zoodoende de haaiden vrij. behouden hun invloed, maar kunnen ongestoord hun spel spelen.Het water is thans helaas maar al te troebel. De minister-president Blum is - dezer da gen vergeleken met Kerensky, de tragische figuur die in Rusland het pad voor hei hui dige regime effende. De Fransche socialist antwoordde hierop slechts, wel op Kerenskv te gelijken, maar het zou niet Lenin zijn, die hem opvolgt. De „Gnngoire", een van Frankrijks meesi belangrijke weekbladen, liècfl voor éenïg; dagen aangetoond, dat er nauwe en zeer m.aterieele handen bestaan tusschen Sovjet Rusland en de Fransche communistische partij. Het heef? er nu reeds veel van, dat zoo niet Lenin, dan toch Stalin in Frankrijks publieke leven steeds meer den toon gaai aangeven. Reeds nu is bij de herdenking der Commune in de Meimaand gebleken, dat de socialisten en de communisten elkaar in revolutionairen geest zoeken te overtreffen. Blum verhief zijn gebalde vuist bijkans nog hooger dan de communistenleider. Hef volk heeft van zijn kant de conclusie getrokken, waartoe het uit den overvloed an socialistische beloften meende te moeteu komen. Moet het „kapitalistische stelsel" vallen, welnu, dan het werk neerleggen, ook de publieke diensten stopzetten en de fabrie ken bezetten. Dit laatste heeft men thans reeds betiteld met den veelzeggenden naam van ,proletaritatisme". Wat we van de communisten konden ver wachten, wisten we. Maar de verantwoorde lijkheid der socialisten wordt er niet minder rloor. Frankrijk wordt naast Spanje het ba ken in zee, ten voorbeeld voor de landen, die zich aan een z.g.n. Volksfront, d.w.z. een front, hetwelk den communisten vrij spel geeft, willen overgeven cn zpodoende zich welhaast ten ondergang wijden. Nationaal Fonds voor Bijzondere Nooden Verleenen van éénmaligen steun Naar wij vernemen, heeft het Natio naal Fonds voor Bijzondere Nooden aan de Gemeentebesturen een circulaire ge richt, waarin het een schema aanbiedt voor de oprichting en werkzaamheid van de commissies van samenwerking voor bijzondere nooden, als bedoeld door den Minister van Binnenlandsohe Za ken in zijn rondschrijven aan de Burge meesters d.d. 9 April 1936. In deze circulaire wordt erop gewezen, dat het werk der commissies uitsluitend zal bestaan uit het verleenen van éénmali gen steun uitkeer ingen ineens in die gevallen, waarin het verleenen van dién steun de kracht van do gewone instellingen van weldadigheid te i boven gaat. en wel hoofdzakelijk aati z.g.n. stille armen, die door bijzondere nooden in moeilijkheden zijn gekomen. Hierbij behoeft, niet alleen gedacht te worden aan moeilijkheden ontstaan uit de crisis. Ook in andere gevallen, bijv. ziekte, waarin éénmalige steun van grooteren om vang noodig is, kan deze. worden verleend. Het doel der commissies zal zijn een band te leggen tusschen die particuliere en ker kelijke instellingen, welke zich bezig hou den met het verleenen van éénmaligen steun in bijzondere nooden. Deze hulpver leening zal in onderling overleg worden ge organiseerd en iritgevoerd. - Ernstige aanrijding Men meldt ons m"? R b tferJs'n: Op -dé Tioek van de BoezemsingeT en de Goudscherijweg heeft, gisteravond omstreeks half acht een ernstige aanrijding plaats ge had tusschen een tractor met aanhangwagen, bestuurd door de 22-jarige- chauffeur T. J. i>. uit de Hooglandstraat, en een motorrijwiel, waarop gezeten was de 35-jarige J. K. van H., wonende in de Brielschelaan. De motor rijder sloeg tegen den grond en bekwam lichte hersenschudding, terwijl hij tevens de linkerarm brak. De duorijdster. de 22-jarige mej. E. v. d. G.. wonende in de Beverstraat, bekwam zware inwendige kneuzingen, een hersenschudding en een hoofdwond. Beide slachtoffers zijn in het ziekenhuis aan de Coolsingel opgenomen. PQMA superieure school voor PJlHtechnisch briefonderwijs ARNHEM bouwkunde Waterbouwkunde JSf Werktuig bouwlc.Electrotechn Radio Chemische Techniek Vraag gratis Prospectus 2 VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit VIER bladen en het Zondagsblad 1 De Belgische socialist Vandervelde is 'door d.en koning belast met de samenstelling van 11 nieuw ministerie. In Frankrijk duren de stakingen onver minderd voort; liet kabinet-Blum zal pogen door snelle wetgeving de grieven der arbei ders weg te nemen. Verschenen is de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot nieuwe regeling van de pacht. De Tweede Kamer heeft de behandeling van de wetsontwerpen, betreffende Vaste Lasten cn Crisislandbouwhypotheken voort gezet. Minister Oud heeft verklaard dat de Ttegeering van verwerping geen halszaak zal maken. Congres van de Geref. JeugdorganisatÊes te Driebergen. De geruchten over het gehakt in blik. Stormschade verzekering Een specialiteit op het gebied van STORMSCHADE-VERZEKERING Algemeen Onderling Waarborg Genootschap ..RENO V ATUM" te Amsterdam Spuistraat 219/2L Tel. 35626 Vraagt eens een prospectus aanl (AM VALKENBURG. L. „Het bekende adres" Alle moderne comfort - Lift Prima keuken Sarage vrij - Pensionprijs 3.50—4.— gld. Overzicht Tweede Kamer Een Refrein van Argumenten WAT DE BELGISCHE DEVALUATIE ONS LEERT De arbeidersbevolking betaalde het gelag „In 9 maanden devaluatie bijna zooveel verloren als in 5 jaren deflatie!" Den ganschen middag hebben we moeten luisteren naar een refrein van argumenten tegen bet vaste lasten-ontwerp. Het werd in hooge mate eentonig, te meer, omdat niemand meer iets nieuws wist aan te voe ren. Het ergste maakte het op dit punt de heer v. Houten, die even hard tegen is als d liberaal Boon en de revolutionair-socia list Sneevliet. Nadat, hij reeds tot zijn af wijzende conclusie gekomen was, begon hij als 't, ware van voren af aan, copieerde op keurige wijze de rede van den heer Drees óver 't hurenvraagstuk, om ten slotte nog maals te verklaren, dat hij het vaste lasten ontwerp afwees, tenzij de amendementeu- Drees werden aangenomen. Daarop is ech ter de heer v. Houten weet dat wel weinig kans. Het landbouwhypothekenont- werp daarentegen was voor hem acceptabel. Dezelfde verklaring was afgelegd dooi den heer Ebels, die voor de vrijz.-dem. dit ontwerp nader besprak en ook dooi den heer Sneevliet. De heer v. Dis daarentegen verwierp, evenals de heer Boon, beide ontwerpen en overtrof.daarmee de communisten, die al thans voor het Landbouwwetje zullen stem men, omdat er voor de boeren „iets goeds" in schuilt. Een ietwat merkwaardig geluid deed de heer Kooiman hooren. Hij bestreed n.l. de machtiging, welke de Regeering vroeg om alle gemeentelijke belastingverordeningen van nader aan te wijzen gemeenten, te be oordeelen voor het belastingjaar 1937, ten einde zoo noodig te kunnen beslissen of in die gemeenten bepaalde vaste lasten dienen te worden verlaagd. En dan moet men pas den heer Goseling gehoord hebben, die sprak van een algemeene machtiging voor de Regeering en zich 't lot herinneren dei- machtigingen, welke de Regeering indertijd vroeg bij het groote Bezuinigingsontwerp. Het parlement is oen wonderlijk gezel- j schap, een vat voltegenstrijdigheden. Dat bleek ook, toen de laatste- spreker van den middag, de heer Wijnkoop, aan 't woord was. Hij ging fel te keer tegen het devaluatiedrijven van de R.K. Kamerfractie, die daarmee evenals de soc.-dem. de belangen dér arbeidersmassa belaagt, maar die van de kapitalisten beoogt, te dienen Even later bood de heer Wijnkoop dezen zelfden menschen echter de vorming van een Arbeidsfront aan! Al aanvaarden we niet alle politieke constructies, welke de communistische woordvoerder in elkaar draaide hij zijn anti-devaluatiebetoog, tocli gebruikte hij voor de verdediging van het Regeerings- standpunt in deze zaak goede argumenten en kon zich daarbij o.a. beroepen op een Belgische correspondentie in de Maasbode, waarin, met een beroep op de ervaring van het dagelijksch leven, werd aangetoond, dat devaluatie voor de arbeiders de kosten van het levensonderhoud heeft verhoogd zonder dat daar een gelijkwaardige loonsverhoo- ging tegenover stond. Ze zijn dus in hun vrij sober bestaan nog verder achteruitge gaan cn moeten tevreden zijn met zég. 60 van de verdiensten van een werkend Neder- landsch arbeider. Op tal van plaatsen is het zooveel nog niet eens en komen de loonen nauwelijks tot aan onze steunbedra gen. In Antwerpen is thans tot een alge meene staking overgegaan, omdat een dag loon van 50 francs (f2.50) onvoldoende werd geacht. En dan zwijgen we nog maar van de zwarte armoede van de werkers in de Borinage. Het leven is in België veel duurder ge worden dan de LDA pet, welke de Regee ring erkent. Er zijn levensmiddelen van eerste behoefte voor den werkman, die met 30 pet oo meer zijn gestegen. De devaluatie in België is voordeelig ge weest, voorloopig althans, voor het bankwe zen, groot-industrieel en en trusts. Niet eens voor alle industrieën. De sigarenindustrie b.v., die alle grondstoffen importeeren moet is te gronde gericht, omdat een beloofde be lastingverlaging uitbleef, en werkt met groo te verliezen. Ook voor den export heeft devaluatie teleurgesteld. Dat dit alles geen sprookje is wordt beves tigd als men leest wat in November 1935 op het Congres der socialistische Belgische Werkliedenpartij werd verklaard. Geconstateerd werd toen, dat de devalu atie de kosten van levensonderhoud had verhoogd; prijzen van eerste levensbehoeften zijn met 30 a 40 pet. omhoog gegaan, zoo klonk, het ook daar. De steunbedragen werden onhoudbaar laag genoemd; er moest minstens 10 pet. bij. Aan de Regeering werd het niet nakomen van beloften verweten. Loonen, vergoedin gen, pensioenen en toeslagen behoorden spoedig aan te passen aan de abnormale stij ging der kleinhandelsprijzen. Over oe uit voering van het plan-De Man regende het klachten, omdat er zoo weinig van terecht gekomen is, ondanks de humbugachtige reclame net als bij ons er mee. Minis ter De Man kon zich slechts excuseeren met de verklaring: het plan, de groote werken zijn niet alles, gaat om een nieuwe econo mische politiek, die gevormd moet worden door een samenstel van maatregelen. Veel schiet, daar niet mee op, de man die op het congres verklaren moest: de toe stand van de werkloozen is uiterst sleclit zonder verwijl moet er verbetering ko men. Wil men nog een onverdacht getuigenis? Het was de soc. dem. oud-senator de Brouckère, die nog slechts een paar maan den geleden schreef in het hoofdorgaan der Belgische soc. dem. partij dat de stijging der levensduurte circa 14V£ pet. bedraagt dit is een gemiddelde van" bepaalde artike len. in werkelijkheid is het hooger maar dat de loonen in doorsnee met 2 a 3 percent gestegen zijn. De steun der werkloozen is ook niet verhoogd, zoodat zij bittere armoe lijden. „De duurte van het le ven neemt, snel, veel sneller toe dan de loo nen stijgen". Devaluatie is dus in België een aanpas sing gebleken, waarbij die van onze Regee- rmg niet meer dan kinderspel is. Geen wonder dan ook. dat het orgaan van het Chr. Vakverbond in België kon schrij ven: „De aan het werk gebleven arbeiders hebben in 9 maanden devaluatie bijna zooveel verloren als in 5 jaren deflatie." De operatie van Mr. Goseling is in werke lijkheid dus niet zoo bijster aangenaam. In diens devaluatie-drijven beginnen ook de soc. dem. reeds aardig mee te doen, zonder zich duidelijk uit te spreken. Maar we zijn nog niet vergeten het woord van een hunner, die devaluatie aanbeval om psychologische redenen. Men verkreeg dan gemakkelijker de noodige loonsverlaging, die hij voor sommige bedrijven wel op 40 pet. stelde. Ons volk moet deze dingen maar eens goed bedenken, eer aan den sirenenzang der devaluïslen gehoor wordt geschonken. Zooals we vermoedden kon de Regeering nog gistermiddag aan het woord komen. Minister Oud beperkte zich tot de verkla ring. dat het hem speet, dat de wetsont werpen zoo weinig instemming hebben ge vonden. Echter zal de Regeering in ver werping geen halszaak zien. We hadden niet anders verwacht. Geen kabinetscrisis dus! BETONHOUT KISTENHOUT Houthandel „ALBLAS" N.V. WADDINXVEEN Opslagplaatsen te: Rotterdam: Zw.aanshals 119121 's-Gravenhage: Fahrenheitstr. 343 TRIPLEX - Vraagt prijs LIJSTWERK (Adv.) Tweede verduisteringsproef te Amsterdam Thans goede resultaten Gisteravond is in Amsterdam voor de tweede maal een proef genomen met verduistering van een stadsgedeelte door vermindering van de spanning op het electrische lichtnet tot 60 volt. Zooals men zich herinneren zal werd de spanning van het net de vorige maal tot 80 volt verminderd en moest de proef toen als mislukt worden beschouwd. Thans waren de resultaten beter. Te half èèn vannacht trad de verduistering in en in een minuut tijds zakte het licht zoowel op straat als in de huizen van normale sterkte weg tot niet minder dan de schijn van een gloeiende spijker. Gedurende de duisternis cirkelde een K.L.M. machine boven de stad. waarin enkele autoriteiten de resultaten van de proef in oogenschouw namen. Men kreeg uit de lucht den indruk, dat al het licht, zoowel op straat als op de huizen, volledig gedoofd was, en het eenige dat viel waar te nemen waren de blauwe lichten der auto's, die hun lam pen met te weinig doorschijnend papier hadden afgeschermd. Natuurlijk veroorzaakte het heldere maan licht, dat men ook in het verduisterde stads gedeelte de huizenblokken, straten en plei nen kon onderscheiden, maar zoowel op een hoogte van 300 meter als op 800 meter hoog te viel in het verduisterde gebied geen enkel kunstlicht waar te nemen. De Commandant van de Brandweer, de heer C. Gordijn, sprak er na terugkomst in de stad zijn voldoening over uit dat het mo gelijk is gebleken de stadsverlichting uit de lucht onzichtbaar te maken zonder de bevol king geheel in het duister te zetten, wat tij dens een luchtaanval niet alleen liet red- dings- en hulpwerk zou bemoeilijken, maar bovendien een paniekstemming zou kunnen bevorderen of veroorzaken. Kapt. van Riessen, hoofd van het bureau Luchtbescherming van 's-Gravenhage ver klaarde dat het in Amsterdam beproefde systeem geheel nieuw was en ook nog nooit m het buitenland was geprobeerd. Van het grootste belang achtte hij echter een goed georganiseerde, feilloos en snel werkende waarschuwingsdienst, di« alarm zou maken zoodra vijandelijke vliegtuigen onze grens zouden overschrijden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1