dinsdag 2 juni 1936 derde blad pag. 10 Rotterdam, Enschedé en Assen ontvangen de Gewesten van het N. C. G. V. Voetbal-Bondsdagen in Zwolle en Wageningen Lichamelijke Oefening en Ontspanning Mooie turndemonstratief Gymnastiek- en marsch- wedstrijden Getrouw aan het devies: „Vaardig en sterk tot Gods eer" Wederom hebben de vereenigingen van het Nederlandsch Christelijk Gymnastiek Verbond elkaar in toogdag ontmoet Wel waren de samenkomsten niet zoo massaal als verleden jaar, toen de jubileum-feesten in Groningen gevierd werden en vijfduizend N.C.G.V.-crs bij elkaar waren. Rlaar toch, ook nu zijn het nog betoogingen geworden die er waarlijk zijn mochten. De geweste lijke turndagen omvatten toch ieder meer dan duizend gymnasten. Zoo men weet wordt eens in de vijf Jaar een massale turndag gehouden, waarbij het geheele N.C.G.V. naar één plaats komt, ter wijl men in de tusschenliggende jaren ge westelijke turndagen houdt. Gisteren zijn. nu die dagen van het gewest Holland, het Noordergewest en 't Geldersch-Overijsselsch Gewest gehouden in Rotterdam, Assen en Enschedé. Fijne dagen van echte gym nastiek zijn het geworden, waarbij men voortdurend in het oog hield dat in de eer ste plaats het Christendom, pas daarna de gymnastiek komt. Door massale demonstra tie in de open lucht heeft men den volke getoond wat de opvattingen van het N. C. G. V. zijn, door prachtige marschwedstrij- den heeft men alom de aandacht gevestigd op het Verbond. Want dat was iets fijns, .die fleurige, vroolijke stoeten van groote en kleine gymnasten uit verren omtrek. Gelukkig heeft het weer meegewerkt. Zoowel in Assen als in Rotterdam heeft men het programma precies zoo kunnen uitvoeren als men het had vastgesteld. Al leen in Enschedé heeft 'n enkel regenbuitje wat roet in het eten gegooid. Maar toch is ook daar de turndag een waar succes ge worden. Het Christelijk Gymnastiek Ver bond heeft weer getoond wat het waard is. Moge het nog vele even goed geslaagde turndagen houden ter propageering van zijn mooie devies; „Vaardig en sterk tot Gods eer"! Jn Rotterdam In Rotterdam, waar „Kracht en Vlugheid' liet Geivcst Holland ontving, had men het heele Gebouw voor Kuusten en weten schappen aan de Schiedamsche Singel, ge huurd voor de ochtendwedstrijden, terwijl men 's middags naar de velden aan de Abraham van Stolkweg zou marcheeren om daar de openluchtdemonstratie te hou- den. Ongeveer 9 unr werd het turnfeest, waar bijna 1200 N.C.G.V.-ers aan deelnamen, ge opend. De voorzitter van het Gewest Hol land, de heer W. v. Heiningen, las een gedeelte uit Handelingen 2, ging voor in gebed en sprak een openingswoord, waarin üiij eerst hulde bracht aan K. en V. dat vele moeilijkheden te overwinnen had bij de or ganisatie. Als er misschien nog enkele hia ten zouden zijn, verzocht spr. wel de cle mentie van de turnsters en turners, die trouwens door zelf mee te werken voor een .vlot verloop konden zorg dragen. Voorts wees spr., er op, dat men in.' de eerste plaats als Christenen, en pas daarna als turners bijeen was en deed in dat verband een beroep op alle N.C.G.V.-ers. Dank werd gebracht aan de vele juryleden, die zich op deze tweede Pinksterdag in dienst van het N.C.G.V. wilden stellen, ter wijl een bijzonder woord van welkom werd gericht tot Ds F. A. den Boeft, lid van het eere-comité, en de heer M. Ouwerkerk, die het Bondsbestuur ver tegenwoordigde. Spr. besloot met te verzoeken deze dag in dienst te stellen van Hem, uit Wien, door Wien en tot Wien alle dingen zijn. De ochtendwedstrijden T-Iet Bondslied van het N.C.G.V. werd ge zongen en toen konden de drieskampen voor dames en heeren aanvangen, waarbij het commando in handen was van den technisch hoofdleider, den heer L. P. I s i n g s. I-Ict duurde nog al even eer dat de zaak mar cheerde en in den tusschentijd zagen we hier en daar een paar zenuwachtige meis- kes nog even vlug hun oefening „door nemen". Het heele gebouw voor K. en W. en wat daarbij behoort had men noodig: de groote zaal, het tooneel, dè foyer, de tennis- Tijdens de wedstrijden hebben we onder de aanwezigen nog opgemerkt de burge meester van Rotterdam, Mr. P. Droog leever Fortuyn,. de heer L. K o n i n g, gemeentelijk ambtenaar voor de lichamelijke opvoeding en Dr. J. H. Landwehr, allen Jeden van het eere-comité. Bij de gedemonstreerde stof zagen we heel wat goede, maar ook minder geslaagde din gen. Voor de vrije oefening der dames had den we veel waardeering De compositie was goed, terwijl over het algemeen de uitvoe ring te loven viel. Vooral de dames van D.Ö.K. Schiedam, werkten zeer goed. Jammer was dat de politie niet toestond gramofoon- mtiziek in de openluchi te laten hooren, reden waarom een programma-wijziging noodig werd. Wat een onaangename veror dening toch. Hier wordt het verboden, ter wijl aan de Linker Maasoever de heele dag liet gejank van een aantal draaimolens enz. op een „concours" klinkt. De brugoefening der dames was goed en mooi samengesteld. Er waren verschillende clubs die ze behoorlijk uitvoerden, maar ook heel wat die er niet veel van terecht brach ten. De oefeningen der dames aan het paard konden ons maar matig bekoren. De heeren voerden aan het rek en op .óe brug heel wat goede oefeningen uit. De stof was goed gekozen en de uitvoering ontlok ten meermalen een applaus aan de tocschou- Het Vlaggerirsaluut wers. De vrije oefening der heeren, die toch zoo fijn in elkaar was gezet, mislukte over bijna de geheele linie, wat wel hieraan te wijten was, dat de oefening - op muziek moest worden uitgevoerd. Het tempo werd hierdoor vlugger met als resultaat vaak een onbeholpen vertooning. Men kan dat nu eenmaal niet leerén door eenmaal met muziek te oefenen. De enkele verecni- ging die zonder muziek mocht werken, bracht het er dan ook heel wat beter af. en dan kwam pas goed uit hoe mooi de oefe- A1 met al echter een geanimeerde ochtend. Dc marschwedstrijd door Rotterdam 's Middags werd 'n marschwedstrijd door Rotterdam gehouden onder leiding van den heer M. Faas sen, uit Utrecht. Een lange rij van NCGV-ers stelde zich aan de Schiedamsche Singel op en mar cheerde van daar naar de sportterreinen aan de Abraham van Stolkweg, waar de middagdemonstratie zou plaats hebben. Van zelfsprekend trok de fleurige stoet van jon gelui in turncostuum, met vlaggen en vaan dels, voorafgegaan door de Rotterdamsche Postharmonie, veel bekijks. Het was dan ook de moeite waard- Keurig werd gemar cheerd, waarbij vooral het Schiedamsche D.O.K. een zeer goeden indruk maakte. Stellig was de eerste prijs, die zij wonhen, welverdiend. De middagdemonstratie Op de Abraham van Stolkweg aangeko men werd een aanvang gemaakt met de demonstraties. Tegen, veler verwachting was het zonnetje gaan schijnen, zoodat "er nog vrij veel toeschouwers kwamen, vooral op de gratis rangen (buiten het hek n.h). Na vaandelgroet en opmarsch, ging de heer Heiningen voor in gebed en sprak vervolgens eer. openingswoord, waarin hij de vele aanwezigen hartelijk verwelkomde. Nogmaals wees snr. er op, dat het Christen dom bij het MCGV voor liet 'turnen gaat. Daar moet de propaganda op ingesteld zijn. Dat er slechts 50 pet van de vereeni gingen hier zijn, vervolgde spr., wijst op verflauwing der activiteit, een gemis aan saamhooriglieidsgevoel. Laat dit een aanleiding mogen zijn om de andere vereenigingen op haar plicht te wijzen. Er moet nog veel meer belangstelling komen voor onze NCGV. Laat ons aan gevuurd door den Pinkstergeest propa ganda maken voor ons devies: Vaardig en sterk tot Gods eer! Nadat het Bondslied gespeeld was en de deelnemende vereenigingen gedefileerd had den. vingen de demonstraties aan ónder leiding van den heer K. de Knegt, uit Delft. Begonnen werd met de vrije oefenin gen der dames. Dit massale schouwspel maakte een prachtige indruk. De mooie oefening werd dan ook perfect uitgevoerd. Evenzoo de vrije oefening der -adspiranten van K. en V. Rotterdam. De kleuters vorm den niet elkaar de tetters N.C.G V. en voer den hun eenvoudige oefening, aldus opge steld, keurig uit. Vervolgens werd de wed strijd in toestel-turnen gehouden. De dames werkten aan brug, de heeren aan rek. De algemeene vrije oefening der heeren werd heel wat beter uitgevoerd dan 's mor gens, maar was toch nog lang niet onbe rispelijk. Dames schijnen dat nu eenmaal beter te kunnen! De dames van Die Haghe van Den Haag, demonstreerden een tweetal keurige knotsoefeningen. De vrije oefening der dames van Iv. en V. Rotterdam w:as iets minder. Nadat er een demonstratie spring- tafel-springen was gegeven is de opmarsch en sluiting gevolgd. Aldus nam een prachtige demonstratie van Christelijk turnen een einde. In K. en W. zijn tenslotte de uitslagen der wedstrijden bekend gemaakt door den heer van Heiningen, maar niet vóórdat drie hoera's de dank der NCGV-ers aan de regelings-commissie, de jury en technische commissie hadden vertolkt. Bij de prijsuit reiking was het gejuich niet ,van de lucht. Ten slotte is nogmaals het Bondslied ge zongen, maar nu ging liet eindelijk .goed, damk zij de keurige begeleiding door het tamboers- en pijperskorps van D.O.K., uit Schiedam. De uitslagen waren als volgt: Dames, le graad, le prijs (75 pet): V. en V., A'dam en DIO, Den Haag; 2e pr. (70 pet): DIO, Dordt; DOK, Schiedam; Het Fu- nen, Amsterdam; Die Haghe I, Den Haag; Dio Haghe II, Den Haag; 3e prijs (65 pet): K. en V., Pijnacker; DOK. Schiedam. - Damcs 2e graad, le prijs (85 pet): niet toegekend; 2e prijs (70 pet): Odis. Alk maar; Advendc, Alkmaar; DOS, Naaldwijk; 3e prijs f65 pet.): DIO, Dordt; DIO Den Haag; DOK, Schiedam. Dames 3e graad le prijs (83 pet)*: niet toegekend; 2e prijs (70 pet): Hercules, Sche- veningen; 3e prijs (65 pet): Fratemitas. De Bildt; DIO, D<wdt; Advcndo, Alkmaar; Die Haghe, Den Haag. Heerc n, le graad, le prijs (85 pet): niet toegekend: 2e prijs (80 pet): niet toegekend; 3c prijs (75 pet): DIO, Dordt, iets moois is getoond, waardoor een Heeren, 2e graad, le prijs, (S3 pet): ODIS. Alkmaar; 2e prijs (80 pet): DIO, Dordt; 3e prijs (75 pet).: OKK, Goes: V. en V., Amsterdam; DIO, Den Haag; DOS, Naald wijk. Heeren, 3e graad, le pr., (S3 pet): niet toegekend; 2e prijs (80 pet) Jahn, Amers foort; 3e pr. (75 pet): Fraternitas. De Bilt; ODIS, Alkmaar; DOS. Naaldwijk, Marschwedstrijd, le pr.: DOK, Schie dam; 2e pr. DIO, Den Haag; 3e pr. Excel sior, Delft. To es-tel turnen, naar keuze: Ensem- ble-brug-dames: le prijs: Die Haghe II, Den Haag; 2e pr. DOK II, Schiedam; 3e pr. Die Haghe I. Den Ilaag. En semble hoog rek, heeren: le pr. DIO. Den Haag; 2c pr. DOS, Naaldwijk. Buiten mededinging: Oranje-Nassau, Den In Assen Het Noordergewest werd ontvangen dooi N.D.I. in het Sportpark te Assen. Het was voor de eerste maal, dat ook in de hoofd stad van Drenthe liet ideaal. „Vaardig en sterk tot God's eer" gepropageerd werd. Al dadelijk mag geconstateerd, dat deze toogdag bijzonder geslaagd is. Het weer, dat zich den dag te voren niet best liet aanzien, heeft zich schitterend gehóuden. Wel viel bij de aanvang van. de marschwedstrijd een klein buitje, maar tijdens de lange wandeling door de stad en op het Sportpark was het ideaal weer. Niet te zonnig en warm, echt turnweer. In de belangstelling kwam dat reeds tot uiting. In dichte rijen stonden de Assena ren opgesteld om de keurig marcheerende stoet in oogenschouw te nemen. En het w a ren niet alleen Assenaren. Nu ook de Gere formeerde jongelingschap in het Drentsch Haagje een toogdag hield en de interprovin ciale landdag van de Baptisten hier gehou den werd, kwamen ook uit die kringen veïen om van het schouwspel der honder den turners mee te genieten. In de morgenuren werden de wedstrijden der turners in besloten gelegenheden ge houden. De animo aws zoo groot, dat twee groote ruimten moesten worden gehuurd. De dames bekampten elkaar in de gym- nastiekschool aan de Vaart, de heeren, jon gens en meisjes in liet Concerthuis. De voornaamste uitslagen daarvan vindt men hieronder: Dc marschwedstrijd De opstelling voor den marschwedstrijd had plaats aan de Vaart Z.Z. Voorafgegaan door hun vaandels marcheerden de achttien vereenigingen door de straten vani Assen en zij maakten daar een uitnemende indruk. Het Chr. muziekkorps Oranje, te Assen, opende, terwijl in de stoet nog meemarcheer den het tamboers- en pijperskorps van de CJO te Groningen (jongelui, die zich mogen laten zien en hooren) en het Geref. Mu ziekkorps OBK te Smilde. Demonstratie in het Sportpark Keurig op tijd, om half drie, verscheen men in het Sportpark. Dit groote park, dat gelegen is aan den zoom van het Asser bosch, leent zich uitstekend voor een betoo ging als deze. Het veld is bijzonder ruim, zoodat de oefeningen voor de tribune kun nen gehouden w orden en alle honderden turners ruime gelegenheid vinden om op het overige deel de verrichtingen gade te slaan, Toen de turners zich hadden opgesteld op het terrein, sprak de voorzitter van het Noordér-gewest, de heer C. H. A. ten Be- ge e le Groningen, een welkomstwoord tot de turners en het publiek, dat de tribu nes' en de staanplaatsen vulde. I-lij uitte zijn voldoening over, het feit, dal deze Christelijke sportdag in Assen ge houden mocht worden en ook in Drenthe voor het eerst mocht worden gepropageerd het ideaal van het Christelijk Gymnastiek- verbond. Het ging vanmorgen goed, aldus de heer ten Berge, laat ieder meemerken om ook deze middag iets goeds te brengen. Nadat hij vervolgens in gebed was voor- geaan en een couplet van het Bondslied was gezongen, werd met de demonstratie een aanvang gemaakt. Onder leiding van den heer G. R. Vis ser. gaven de heeren allereerst algemeene vrije oefeningen te zien en daarna de da mes. Vooral de laatstcn gaven hierbij te, zien, dat er goede oefenstof gekozen was, juist die om een bewijs te geven van de eigen richting, die de Chr. Gymnastiekve» eeniging wenscht te kiezen. Het is niet te doen om alle oefeningen op den voet te volgen. Geresumeerd mag worden, dat de bonderden belang stellenden, van heinde en ver gekomen, uitnemende propaganda is gemaakt voor doel en streven van het NCGV. Met bijzondere dankwoorden kon men dan ook eindigen en bij de uitreiking der prijzen is getuigd van een, geslaag de toogdag in Assen, waar men zeker niet ongaarne 't Gewest nog eens weer zal willen zien. De prijsuitreiking De prijsuitreiking had plaats door den voorzitter, den heer Ten Berge, die zijn vreugde uitte over dc goede dag. welke achter den rug was. De marsch door de stad w-as vooral mooi. Hij voegde er een opwekking aan toe om de ïiog niet aangesloten vereenigingsprijs ook bij het Gewest te voegen cn ging daar na in dankgebed voor. In Enschede Het Geldersch-Overijsselsch gewest is naar het „Erve Zeggelt" te Enschedé ge togen, waar het ontvangen werd door S.S.S.Juliana, SpartaWilhelmina en Het vroolijke zonnetje is een der factoren geweest, die den gewestelijken dag uitne mend deed slagen. De wedstrijden konden allen in de openlucht plaats vinden, zoo dat de toeschouwers een flink overzicht van het geheel hadden. De regeling was keurig in orde, de jury kweet zich op lof waardige wijze van haar taak en in de laatste instantie was daar de telcommissie, die vlot werkte, zoodat na afloop direct de prijsuitdeeling kon plaats hebben. De ochtendwedstrijden De morgenwedstrijden liepen vlot stapel. Over het algemeene werd er be hoorlijk gewerkt. Waren er enkele die de oefenstof niet voldoende onder de knie hadden of wien de zenuwen parten speel den, andere ploegen muntten uit door correcte afwerking. Op tijd waren de wed strijden afgeloopen, zoodat voor de deel nemende vereenigingen voldoende tijd overbleef om zich gereed te maken voor den marschwedstrijd. Drie corpsen bij de marsch Ongeveer 1300 turnsters en turners trok ken onder begeleiding van. de muziekver- eenigingen „De Chr. Harmonie", „Soli Deo Gloria" en „Juliana" en onder tromgerof- an het tamboerscorps van S.S.S. Apel doorn, door Enschedé's straten en maakten goede propaganda voor de gymnastiek, liet marcheeren liet niets ie wensclien over de stoet trok overal flinke belangstel ling. Na tei'ugkeer op het „Erve Zeggelt" iprak de hoofdleider van dezen dag, de heer Rutgers uit Zutfen, een kort propa- ganclawoord en werd het programma ver der afgewerkt. Dc middagdemonstratie Menig mooi nummer werd te zien ge» geven en oogstte een hartelijk applaus. Het massaal optreden van de dames, jon gens en meisjes, was, wat uitvoering be treft, af, maar de opstelling van do groe pen de opstelling van de dames duurde ruim een kwartier! nam veel te veel tijd in beslag. De regen, welke inmiddels was gaan vallen, maakte het lange wach ten nog onaangenamer. Knap werk werd' geleverd door D.O.K., Ede, die haar dames, heeren en adspi ranten massaal liet optreden. Een num mer, clat er zijn mocht! Ook het nummer „Cocktail" van „Wilhelmina", Zutfen, waarin vrije oefeningen voor de heeren en stok- en knotsoefeningen voor de dames waren verwerkt, slaagde naar wensch en blonk uit door gelijkheid van uitvoering. De knotsoefeningen van de meisjes van S.S.S. Apeldoorn-, van de dames van K. en V. Hengelo en die van de dames van „Sparta-Wilhelmina" Enschedé, mochten ge zien worden. Ook de overige nummers vrije oefeningen slaagden volkomen. Door het ongunstige weer was men ge noodzaakt de toesfelnummera van het pro gramma te laten vervallen. Vervolgens werd overgegaan tot uitrei king der prijzen. Allereerst sprak de heer G. Jonge jan, uit Enschedé, woorden van dank tot juryleden en leden telcom missie voor hun werk en tot allen die aan dezen dag haden meegewerkt. Hij sloot dezen gewest el ij ken dag, die door den heer A. Bongers, uit Arnhem was ge opend, met dankgebed. Het w-as een ge slaagde dag waarop Gewest en de organi- seerende vereenigingen met genoegen kun nen terugzien. De CJV.V.B.-ers ontmoeten elkaar in sportieve kamp Vlot en aangenaam verloopen wedstrijden De organisatie iets veranderd De GN.V.B.-ers hebben weer hun jaarlijk- sche sportieve reünie gehouden, ditmaal in Zwolle en Wageningen. Uit alle deelen van het land, vaak van heel ver, zijn de leden van de Christelijke Neder- landsche Voetbal Bond gekomen om elkaar te bestrijden. Te bestrijden ja, maar op de meest vriendschappelijke en aangename manier. Had elke strijd maar zulk een vreedzaam verloop! Vroolijk en vlug hebben allen den heelen dag door gevoetbald, nooit vermoeid en nooit versagend, zelfs niet indien er niet de minste kans op een prijs meer bestond. A's je immers maar prettig speelde? Daar is het tenslotte om begonnen. Wat zullen velen bij het vertrek van huis met een angstig gezicht de lucht bekeken hebben, vooral zij die er in den vroegen morgen dikke regendruppels uit zagen val len. De pessimisten, die een verregend voetbalfestijn voorspelden, hebben echter ongelijk gekregen. Zoowel in Wageningen als in Zwolle is het prachtig weer geweest. Viel er in Zwolle bij hooge uitzondering nog wel eens een regenbuitje, in de stad van de Landbouw-Hoogeschool bleef het de heele dag droog en zonnig. In beide plaat sen hadden de wedstrijden het meest aan gename verloop -dat men zich denken kon Prachtige dagen van sportieve vreugde, die stellig wee rin veler herinnering zullen achterblijven. De organisatie was iets anders dan 'de vorige jaren. De wedstrijden duurden twee maal twintig mlnutcni De vier klassen (de junior-klasse meegerekend) waren onder verdeeld in afdeelingen, die een halve competitie speelden, waarna de winnaars van deze competities elkaar in finale? bekamten om de eerste en de tweede prijs In Zwolle had men bovendien nog beslag weten te leggen op een aantal extra-prijzen, een voorrecht dat Wageningen moest mis sen. Zoodoende werd het aantal wedstrijden voor elke club hoogstens drie. Een niet te vermijden gevolg hiervan was dat in Wageningen de „Nederlander beker" in het gedrang kwam. Immers kon deze trophee slechts in één afdeeling de inzet zijn. Protesten hiertegen mochten vanzelfsprekend niet baten, zoodat men zich hier maar bij neerlegde. Zoo erg was het tenslotte ook weer niet. Maar overigens heeft het nieuwe systeem zijn deugdelijk heid afdoende bewezen! In Wageningen De westelijke Bondsdag was georgani seèrd door de vereenigingen Juliana en S.K.V. te Wageningen. Om alle wedstrijden 61 in getal te kunnen doen spelen was het noodig op verschillende terreinen beslag te legger.. Zoo moest, behalve van de terreinen van de genoemde Wageningsche clubs en het Ge westelijk Sportterrein, ook van die van een R.K.-club en van den Arb. Sportbond ge bruik gemaakt worden. Hoofdterrein vormde het Juliana-S.K.V.- terrein. Daar werden de wedstrijden van de eerste klasse gespeeld, daar zetelde de hoofdbondsdagleider, de heer W. van Beek, en daar vond ook om circa half negen de officieele opening plaats. Dc opening een welkomstwoord gesproken en daarna hield de tweede voorzitter van de C.N.V.B., de heer J. Kootstra Jr. uit Utrecht zijn openingsrede. De heer Kootstra wees op de conse quentie van dezen bondsdag en het lid maatschap van den C.N.V.B:, vooral ook in verband met het feit., dat de Geref. Jongelingsbond in haar conclusies over lich. oefening en sport de organisatie hiervan had afgewezen als niet behoo- rende tot de taak dér Geref. jeugd organisaties voor de geestelijk-zedelijke opvoeding. Spr. wekte op om te toonen, dat goede sportbeoefening niet met het juist opgevatte lidmaatschap van die organisatie in strijd behoefde te zijn. Spr. bedankte vervolgens de personen en instanties, die zulk een veelomvat tend voorbereidend werk hebben ge daan om den Bondsdag te doen slagen en wekte allen op om dezen dag tot een waardige C.N.V.B.-bondsdag te maken. Na deze openingswoorden verspreidden de deelnemende clubs zich over de velden om zich gereed te maken voor den sportle ven kamp. Daar Zwart Wit uit R'dam niet tijdig aanwezig is, kunnen niet alle wedstrijden op tijd aanvangen, en daarom moest ook het belsignaal, dat zou dienen ter aan kondiging van begin en einde van alle wedstrijden, buiten werking gehouden wor den. Niettegenstaande dit hebben de wed strijden op al de 5 terreinen een prettig er vlot verloop gehad. Er werd fel om de doelpunten gestre den, want bij zulke korte wedstrijden kwam het er op aan zoo gauw mogelijk een voorsprong te verkrijgen. Dit moest wel wat afbreuk doen aan de kwaliteit der wedstrijden} doch anderzijds won nen de wedstrijden aan spanning, het geen voor een wedstrijddag als deze- een belangrijke factor is. Zes Rotterdamsche clubs in de finale Er werd fel doch fair gestreden. De E.HJB.O. behoefde gelukkig geen dienst van belang te doen. De ongevallen beperkten zich tot de gebruikelijke schrammetjes en wondjes, die niets te betéekenen hadden, Alle wedstrijden hadden een vlot en aan genaam verloop en deze eigenschappen hadden vooral ook de finales in alle klassen. Steeds Hooger en Or. Wit waren geluk kiger in liet nemen van strafschoppen, en plaatsten zich daardoor in de finale, zoodat in de eerste klasse de eindstrijden gespeeld werden door zes Rotterdamsche vereenigin gen, n.l. Or. Wit; SL Ilooger; D.V.V.Z. W: W.I.A en P.V.V. In de eerste klasse A werd gestreden om de „NederlandeU'-wisselbeker tusschen Or. Wit en Steeds Hooger. Deze wedstrijd ein digde met de uitslag 3—2 voor Or. Wit. zoo dat Or. Wit zich dit jaar, evenals verleden jaar. in het bezit van deze wissclprijs stelde. Om circa half zeven waren alle wed strijden op de diverse terreinen ten einde, en verzamelden zich alle deelnemers op liet hoofdterrein, waar de prijsuitreiking plaats vond onder uitbundig gejuich. Wie de prijzen wonnen: Eerste Klasse: Eerste prijs: Zwart Wit, Or. Wit en P.V.V. Tweede prijs: Steeds Hooger, W.I.A. en D.V.V. Tweede Klasse: Eerste prijs: O.N..A, T.O.G. Tweede prijs: Rival en Desto II. Derde klasse: Eerste prijs: D.O.S., Groen Wit II (na loting) en S.H. II. Tweede prijs Vitesse, D.O.S. II en W.I.A. IL Derde prijs: T.O.G. II. Junioren: Eerste prijs: Blauw Wit en T.O.G. Tweede prijs: D.V.V. en Desto. Derde prijs: Or.- Wit a en Or. Wit b, In Zwolle De Noordelijke en de Oostelijke Bondsda- ;n waren georganiseerd in Zwolle door „Be Quick". Uit alle deelen des lands kwa de voetballers om hun jaarlijksche spor tieve reünie te beleven. Dindua uit Enkhui- i, dat met 100 enthousiaste supporters over het IJsselmeer kwam, was waarschijn- rel de verstkomende vereeniging. Of komt die eer toe aan H.S.C. uit Hollandsche- ■eld (Drente)? Twenthe was ook zeer sterk 'ertegenwoordigd, maar Friesland ontbrak. Waarschijnlijk zullen deze Noorderlingen, volgend jaar wel van de partij zijn. Het terrein bood een feestelijke aanblik en de met vlaggen getooide tribune baadde ma jestueus in zonneschijn, toen reeds lang voor vele deelnemers arriveerden. Langza merhand stroomde het vol voor de groote tribune en circa kwart voor tien begroette de heer J a c. Laden-ius, voorzitter van de •egelingscommissie de sport-kameraden uit andere plaatsen Dan is het woord aan den heer T. Tee uw, voorzitter van de Chr. Ned, Voetbalbond voor het houden van zijn openingsrede. De heer Teeuw heette alle aanwezigen hartelijk welkom en bracht hen de groeten van het Bondsbe stuur over. Spre ker achtte zich gelukkig, dat het Bondsbestuur hem gelegenheid hier op deze wijze voor het eerst kennis te maken met de Bondsle den uit het Noor- I den en het Oos- I ten des lands. I We zijn nu hier in Zwolle samen- I gekomen, zeide de I heer Teeuw, om I elkander te ont- I moeten in een sportieven kamp I en om elkander en anderen te bezielen voor het ideaal, dat wy in onze sportbeoefening gemeenschappelijk najagen. Spreker wenscht dan allen een prettigen en succesvollen dag toe en verklaart de Oos telijken Bondag 1936 voor geopend. Dc wedstrijden vangen aan Precies om tien uur wordt dan een aan- ang gemaakt met de wedstrijden. Er werd met veel animo gespeeld. Het weer leende zioh uitstekend voor het spelen van wedstrij- werd er reeds direct veel voetbal- genoegen gesmaakt. Het was een genot om de spelers en het spel te aanschouwen. De strijd bleef sportief, en gelaten droegen de elftallen I hun nederlaag. De stemming leed er niet onder. Met groot gejuich werden de gemaak te doelpunten begroet en zoo was er de echte vreugde, die de sport in zoo ruime mate bieden kan. Zoo tegen den middag ging de situatie zich reeds eenigszins afteekenen. Wie zouden het tot de finale brengen? Dat was niet zoo een voudig en meermalen waren er strafschoppen noodig om tot een beslissing te komen. Zoo arriveerden Excelsior en Sparta in da eerste klasse in den eindstrijd, naast Deto en Juliana. In de tweede klasse waren Sport club en C.S.V.-com-binatie de finalisten. In klasse III eindigden Oranje Nassau 2, D.O.S. 2 en Be Quick 2 met gelijk aantal punten. Ook hier moesten strafschoppen de beslissing brengen met het gevolg, dat Or. I Nassau 2 afviel en D.O.S. en Be Quick zich voor de finale klasseerden. Bovendien waren er dit jaar een tweetal juniorenklasse met 8 deelnemende elftallen. Het was aardig de jeugd te zien spelen en niet ontkend kan worden dat hun spel veel belooft voor de toekomst. De juniores van Spoitelub en Sparta wisten den einds'ri.id ta naien ,die door Sparta (Enschedé") werd ge wonnen. De finales Intmschen ging aller belangstelling zich concertreeren op de eindwedstrijden. Heü eerst werd gespeeld voor Klasse I: Sparta— Juliana. Het was een levendige wedstr.jd, waarin Sparta spoedig iets domineeide. Er warer. gevaarlijke momenten en eenige kan- sen ajjjgen voor Sparta verloren door naast of Overschieten. Nog voor de rust wist Sparta I eer. doelpunt te maken: 10. Na de rust volgde een tweede en steeds bleef Sparta de meerdere. Als kort vóór het einde het laatste doelpunt (34) wordt gemaakt, heeft Sparta I beslag gelegd op de eerste prijs. De tweede eindstrijd voor de eerste klasse gaat tusschen Excelsior en Deto. Hier is het Deto, dat spoedig zich de meerdere toont: het f aanvalsspel is iets beter. Als Excelsior een gevaarlijke aanval onderneemt, kopt de mid denvoor in de handen van den doelverde- diger. Bij een aanval van Deto is een Excel- sior-speler oorzaak, dat de bal in eigen doel t belandt (01). Korten tijd vóór de rust weet Excelsior dan een tegenpun-t te makeri (11). Excelsior komt er beter in. Bijna ont staat dan door Deto's eigen toedoen een tweede tegenpunt, maar de keeper redt. Een mooie doorbraak van Excelsior wordt ver- knoeid. De partijen wegen na de rust tegen elkaar op; de strijd om de leiding is bijzon der interessant maar het blijft 11. Dan móeten strafschoppen de beslissing brengen. Deto benut er maar één, en Excel sior twee. Maar het is net genoeg en Excel sior haalt de eerste prijs. het slot Om circa half zeven verzamelden zich alle deelnemers en officials op de groote tri bune en ging de Bondsvoorzitter de prijzen uitreiken. Hij bracht hulde aan de organisa toren van dezen Bondsdag en sprak er zijn vreugde over uit, dat de wedstrijden sportief en waardig zijn verloopen. Hij reikte daarna de prijzen uit en dit lokte vanzelfsprekend de noodige bijvolsbetuigingen uit. De geslaagde dag werd besloten met het zingen van den Avondzang, waarna de Oos telijke Bondsdag 1936 weer tot het verleden behoorde. De prijswinnaars De prijzen werden als volgt behud.-- Eerste klasse: le Prijs. Sparta en Excelsior; 2e Prijs: Juliana en Deto; Extra Prijs voor hoogst aantal doelpunten in den wedstrijd behaald in klasse I A: Sparta; Extra prijs voor idem in klasse 1 B: Excelsior. Tweede Klasse: le prijs: Sportclub; 2e prijs C.S.V. Extra prijs voor hoogst aantal doelpunten, behaald in één wedstrijd: Victoria. se III: le prijs: Be Quick; 2e prijs D.O.S. 3e prijs: Oranje Nassau; Extra prijs voor hoogst aantal doelpunten, behaald in één wedstrijd: Oranje Nassau. J u n i o r en: le prijs Sparta; 2e prijs Sportclub; Extra prijs voor hoogst aantal doelpunten, behaald in één wedstrijd Sparta,

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 10