NATIONAAL FONDS VOOR BIJZONDERE NOODEN SCHILDERIJEN DAGERAAD ZATERDAG 30 MEI 1936 DERDE BLAD PAG. 9 Geen directe voortzetting van liet Nationaal Crisis-Comité Hoe de steunverleening wordt geregeld en wie er voor in aanmerking komen Een beroep op de weldadigheid van het Nederlandsche volk Dobs week is to 's-Gravenhagc een persconferentie gehouden, bijeengeroe pen door het dagelijksch bestuur van hot nationaal fonds voor bijzondere nooden, waarin doel en werkwijze van het fonds nader zijn uiteengezet. Men beweert wel eens, dat het nationaal fonds een directe voortzetting is van het Nat. Crisis-Comité, Deze opvatting is onjuist. Voor de steun in natura konden de be staande organen van armenverzorging de taak van het Nat. Crisis-Comité overnemen. Voor de credietverst rekking worden alom in don lande door de oprichting van borg- stellingsfondsen nieuwe wegen gebaand. Voor tal van zgn. „nieuwe armen", midden- sianders en intellectueelen, die in moeilijk heden verkeeren, kon naar men meende een afzonderlijk orgaan van hulpverleening *""T niet worden gemist. Nadrukkelijk werd ter conferentie er op gewezen, dat het doel van de stichting is hulp tc'verleenen voor bijzondere indivi- duecle nooden, waarin plaatselijk niet vol doende kan worden voorzien. Het ligt niet in de bedoeling van liet nationaal fonds om rechtstreeks aanvragen in ontvangst te ne men. Deze aanvragen worden verwezen naar plaatselijke commissies van samenwerking, welke, indien daartoe de behoefte blijkt, door de burgemeesters moeten worden vormd. Waar een Armenraad aanwezig is, zal deze de aangewezen instantie zijn om deze samenwerking te stimuleeren. Se commissies van samenwerking De commissies van samenwerking moeten worden gevormd uit vertegenwoordigers van de belangrijkste middenstands-instellingen, alsmede van sociale diensten, die bij de be handeling van de gevallen betrokken zijn. Over aanvragen om hulp moeten de com missies beslissen. Bestaat de mogelijkheid te helpen, dan kan de wijze van behande ling door de commissies worden uitgestip peld, waarbij naast financieele hulp tevens gedacht moet worden aan moreelen steunt In het bijzonder ten aanzien van kleine middenstandsbedrijven zal sa- noerlng meermalen wenschelijk blij ken. Inrichting van boekhouding, be zuiniging op personeel, e. cl. kan reeds belangrijk tot vermindering van kosten bijdragen. Dan zullen de commissies hebben na te gaan, welke instellingen kurtnen bijdragen in het bijeen to brengen bedrag. Staat eenmaal vast over welk bedrag de commissies plaatselijk kunnen beschikken, dan kan voor het ontbrekende een beroep worden gedaan op het Nationaal Fonds. In het algemeen zal de hulp bestaan in het voor eenmaal bijeenbrengen van een be drag in geld. Crcdieten liggen niet binnen het kader van het fonds, aangezien hiervoor de borgstellingsfondsen zorg moeten dragen. Ook personen, die regelmatig een tekort in hun inkomsten hebben, komen niet voor hulpverleening in aanmerking. Deze moeten worden verwezen naar organen van geregel de steunverleening. Stille armoede Ieder kent de gevallen van stille armoe de, van kleine bedrijven, die wel levensvat- vaarheid hebben, doch nimmer tot bloei komen, omdat een klein handelskapitaal ontbreekt, van zieken, die wellicht door ver pleging elders spoedig en volledig gene zing zouden vinden, van een studie, moet worden onderbroken, omdat door wij ziging in de financieele omstandigheden de gelden niet meer beschikbaar zijn. In dgl. gevallen meent het fonds een zeer nuttig werk te kunnen doen, dat ongetwijfeld recht heeft op de sympathie van bet Nederland sche volk. Gezien het feit, dat het Nat. Crisis- Comité onder voorgaan van H. K. H. Prinses Juliana nimmer tevergeefs en beroep deed op de weldadigheids zin van het Nederlandsche volk, en daardoor in staat was veel nooden te lenigen in de crisisjaren, die achter ons liggen, vertrouwt het fonds, ook voor dit onderdeel van den crisisarbeid op den steun van breede kringen te mogen rekenen. In vele gemeenten is de oprichting van commissies van samenwerking reeds in 'oorbereiding. Dank zij de goedgunstige beschikking van II. M. de Koningin heeft het Nat. Fonds voor- loopig de beschikking gekregen over eeni^e kantoorruimte in het Paleis Kneuterdijk 20, Den Maag. Aan dit adres, telefoon no 180060, kan correspondentie voor het fonds worden gericht. I-Iet postgironummr van het fonds is 272727 Mogen velen er bedragen op storten, opdat het fonds zijn menschlievende taak, welke het met moed en opgewektheid gaat begin nen, ten volle zal kunnen verrichten! Officieele Berichten vlce-arlmlraal M. H. van te dragen met de zwaar- off. in de Orde van Oranje RAAD VAN BESTUUR VAN CURAgAO i den lieer H. J. T. Boomgaart is eervol ontslag verleend als ondervoorzitter van den i Duim Is eervol ontslag uit den zeedienst verleend. DIR. BELASTINGEN ENZ. ol ontslag Is verleend aan: A J v Eek. inspecteur, te Bussum; C J de Lussanet de la Sablonière, ontvanger, te Arnhem: E. Hjjmers- Appingedam. t inspecteur te Amsterdam, J. Kuilman; te Rotterdam. C P Oosterom. ont vanger. te Heinkenszand; te Den Haag. E E Melker, ontvanger, aldaar; tot ontvanger: t- riclle D A v der Piil. surnumerair te Maas- icht; te Zwartsluis, G J H ter Weel. commies Utrecht: A. ter Hdcvc. te Nijmegen; G. Min- =rhoud. te Amsterdam: T. A. v Os, te Amster- im; D W Sonnevéldt te Eindhoven: mr E. R. iveep te Zaandam; A C H v Rietschoten; te Win rswlik; M. Sellotenia, idem: tot ontvanger der igistratic en domeinen: te Scliagen, R H Suur- eiier. surnumerair te Haarlem: te Oirschot. F J Gulikers, surnumerair te Maastricht; to't van den waarborg en de beL der gou- silveren werken: te Den Bosch N. La te Leeuwarden J T Warren, beidt Den Haag en te Utrecht vanger der dir. bel. enz. N. Korswagt is verplaatst van Hillegom naar Driebergen. METEOR. INSTITUUT WATERSCHAPPEN loemd zün: in de pröv. Utrecht: tot hoog- raad van het hoogheemraadschap var Lekdijk Bovendams, mr A. M. A. baron nr dr J G C D d'Autnal en 'den IJsselda 3 en mr dr B. H de Beaufoi HOE ENGELAND COLIJN ZIET „Getraind in de universiteit van het leven..." Nedei'lands eerste minister, dr H. Co lijn geniet in den vreemde een goede reputatie; hij wordt er meermalen zelfs juister ge waardeerd dan in den beperkten kring der eigen landgenoot-en, een verschijnsel, dat niet behoeft te bevreemden, daar afstand nemen in den regel den kijk op menschen cn dingen juister maakt. Meermalen citeerden wij reeds uit wat in woord of geschrift in het buitenland over dr Colijn werd ten beste gegeven. Het is fortuinlijk voor noord-west-Europa, komt thans de „Evening Standard" verkla ren dat in deze getroubleerde tijden al thans één land in vrede leeft, een vrede, die naar alle waarschijnlijkheid wel besten dig zal zijn. Dat land is Holland, thans onder de stevige controle van dr Hendrikus Colijn, zijn 66-jaren ouden eersten minister. n alle Europeesche staatslieden, die ik ontmoet heb, is hij de sympathiekste'en in ele opzichten maakt hij den sterksten in druk. Hij heeft, groot, recht en clean-shaven als hij is, met zijn frisschc wangen en stop pelig wit haar, een gestel als van ijzer. In de Europeesche kanselarijen is zijn be kwaamheid in het sigarenrooken legenda risch geworden, zelfs thans nog rookt hij er een 25 per dag. Als achtergrond van zijn lange politieke carrière is daar een leven van actie, dat hem, zoo hij een Engelschman ware, een zeer hooge plaats in de rijen onzer groote proconsuls zou verzekeren. Schrijver geeft dan een overzicht van Colijns Indische loopbaan, om te vervolgen: In een land, waar bijna elke politicus van beteekenls de universiteit bezocht heeft wordt hij beschouwd als een autodidact Hij is getraind in de universiteit van 't leven en van de boeken, want hij is een groot lezer. Voor Engclsche politieke mémoires heeft hij een uitgesproken voorkeur. Zijn gedachten zijn steeds bezig met die Neder landsche bezittingen in de Oost, die hij zoc goed kent Én de auteur, die blijkbaar niet alleen ons land goed kent, doch ook zijn beteeke- nis niet wenscht te onderschatten, besluit: In hun arbeid, hun karakter en hun gees telijken aanleg zijn de Hollanders een van de meest efficiente volkeren ter wereld. Hun aardrijkskundige positie en hun belangen in het Oosten brengen hen dichter bij En geland dan ooit te voren. De vriendschap van dit volk is van zeer veel waardij! Hoezeer een figuur als die van Colijn de aandacht trekt, moge blijken uit het feit dat hetgeen' de „Evening Standard" over hem schreef, door de Chineesche „Daily News" werd overgenomen. Een onzer lezers die in China arbeidt, zond het knipsel ons toe,-zoodat het thans met recht de wereld rond is geweest! Een blanke huid verbrandt en wordt rood en pijnlijk door de zon. Gebruik daarom tijdig AMILDA-zonnebruin- crême, die Uw huid beschermt tegen ver vellen en zonnebrand en U tevens snel mooi bruint, óók bij weinig of geen zon. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct (Adv.) .kraad van 't en -Nieuwe Maasdijken thoon, J Barendregt. te tiet waterschap de djjk- i Schouwen te O.-Tonge. In de provinciën Z.-Holland, N.-Holland Utrecht: tot hoogheemraad van het hoog-heei raadschap Ainstelland. C. J. van Tienhoven. Aerdenhout- In de prov. Gelderland ls aan den heemraad van het polderdistrict Bommelerwaard ber den Meldiik, A van Baaien, te Brakel, e ontslag verleend. Een omvangrijk oorlogssouvenir, nl. hel grootste geschut van het Oostenrijksche leger in den wereldoorlog, dat tot dusvei-re in het oorlogsmuseum te Weenen stond, krijgt thans een eereplaats in het voormalig keizer slot. LAND- EN TUINBOUW Raadsadviseur Melkveehouderij Eenige critiek In het verslag over het wetsontwerp lot wijziging en verhooging van oud-liooldstuk 1935 wordt o.m. gezegd: X der Rijksbegrooting voor het dienstjaar Van verschillende zijden werd tegen de aanstelling van den vroegeren regeerings- commissaris voor de melkveehouderij tot raadadviseur op een salaris van IS000 be zwaar ingebracht. Men was niet overtuigd an de noodzakelijkheid een zoodanige functie in het leven te roepen. Was er, zoo werd gevraagd, aan een nieuwen adviseur naast de vele reeds bestaande adviseurs op landbouwcrisisgebied, inderdaad dringend behoefte? Sommige leden erkennen, dat het voor de regeering moeilijk is, bekwame mannen be reid te vinden de moeilijke en verantwoor delijke, doch naar haar aard tijdelijke be trekking van regeerlngscommissaris op zich te nemen. De personen, die daarvoor in aan merking komen, moeten immers dikwijls een vaste betrekking met daaraan verbon den pensioen-vooruitzichten prijs geven. In deze moeilijkheid behoort echter, zoo meen den deze leden, niet te worden voorzien door achteraf de betrokkenen in een andere functie aan te stellen, men had daarvoor te voren een regeling moeten treffen. Verscheidene leden konden voorts niet na laten hun verwondering uit te spreken over het salaris, dat aan de nicuw-ingestelde betrekking verbonden zal worden. Steun veeweiders en -mesters Alleen schriftelijke aanvragen Het Regeeringsburcau voor de uitvoering an de landbouw-crisiswet 1933, Lange Voor hout 13, Den Haag, vestigt er, ter voorko ming van teleurstellingen, de aandacht op, dat de aanvraagformulieren ter verkrijging van steun voor veeweiders en -mesters alleen schriftelijk kunnen worden aange vraagd. Aan mondelinge aanvragen kan geen gevolg worden gegeven. Goede economische crisis-politiek Wat daarvoor noodig is Op een algemeene vergadering van de NederL Industrie en Handclsraad Land- en Tuinbouw voor het district Fries land heeft de heer G. J. Blink, voorzitter van de Ned. Ind. en Handelsraad langrijke rede gehouden over: Een goede economische crisispolitiek. Een belang voor landbouw, handel en industrie tezamen. Aan bet slot daarvan noemde, volgens het Alg. Handelsblad, spreker enkele hoofdpunten voor een program ter verkrijging van een goede,.economische crisispolitiek. Deze pun- ten zijn: geen haat en onderling wantrouwen, doch samenwerking en begrip van de eenheid van het Ned. belang; werkelijke vereenvoudiging en beperking van de tot ondragelijke lasten leidende staatshuidiouding; krachtige verbetering van de verzorging der Ned. handelspolitieke belangen; terugdringing van de heillooze penetratie van den staat in de détails der bedrijfsvoe ring van landbouw, tuinbouw en bij hen behoorende industrie en handel; ingrijpende vereenvoudiging van de land- bouwcrisispoliti ek geleidelijke afwikkeling van de steunpoli- tiek voor de industrie in den engeren zin des woords, gepaard met aansluitende terug winning der vrijheid op het algemeen ter rein der Nederlandsche bedrijvigheid; verzorging op de reeds genoemde wijzen van het wezenlijk belang van denkarbeid, met verbetering van de werkloosheldspoli- tiek. FOKVEEDAG TE HOORNAAR De jaarlijksche fokveedag te Hoorn zal dit jaar 14 Oct gehouden worden. Te- vens zal dan gepoogd worden aan dezen dag, een tentoonstelling van zuivelproducten te verbinden. BELGISCHE AARDAPPEL-INVOER Naar men weet heeft de Belgische regee ring midden Februari besloten het invoer recht op aardappelen dat 5 frs per 100 kg. bedroeg, voorloopig tot 31 Mei te laten ver vallen. Thans versoheen een Kon. besluit, waarbij het vervallen van het invoerrecht is verlengd tot 30 Juni a.s. BLOEMENDAAL 245.9 M. 1ste Pinksterdag Uitzending van Kerkdiensten uit de Geref. Keik. Voorganger: Ds. Joh. C. Brusaard. Tekst: v.m. 10.Hand. 2:3 en 4; n.m. 5 Zacharia 4 6. Zondag vindt MAANDAG 1 JUNI HILVERSUM I 1875 M. 8.30 KRO. 9.30— 12.00 NCRV. 8.30 Morgenwijding. 9-30 Chr. Geref. Kerkdienst uit Amsterdam. Voorg. Ds. D. H e n s t r a. Hierna: Gr.pl. 12.15 NCRV-orkest. 2.00 Middagvergade ring v. d. Bond van Meisjesvereenigingen op Geref. Grondslag. Spr. Mej. M. P ar men tier (heropening), Prof. Dr, G. M. den Hartogh, Kampen, mevr. C. H. van Alkemade-Kwakkel- s t e i n, Rotterdam en Dr. K. D ij k. Den Haag (slotwoord). 4.15 Gram.pl. 5.00 Or gelspel. 6.00 Gram.pl. 7.15 Het ..Collegium Musicorum". 7.45 Reportage. 8.00 Berich ten. 8.15 Vervolg „Collegium Musicorum". 9.00 Causerie over Pinkster-Folklore door K. D. Koning uit Bussum. 9.30 Concours van Chr. Fanfarecorpsen te Driesum. (Om 10.00 Berichten). 10.30 Queen Mary reportage. 11.1012.00 a.pl. HILVERSUM II 301 M- AVRO-Uitzending. 10.00—12.00 VPRO. 8.00 Gram.pl. 8.45 Morgenwijding. 9.00 Gram.pl. 9.15 Lyra- Trio. 10.00 Declamatie. 10.30 Doopsgez. Kerkdienst. 12.00 Cantabilé-orkest en Gram.Dl. 2.00 Groninger Orkestvereen. en Voordracht. 4.00 Dansmuziek (Gr.pl.). 4 45 Voor de kinderen. 5.30 Kovacs Lajos' orkest en Gram.pl. 7.30 Causerie „Het woord in graniet". 8.00 Berichten. 8.15 Omroeporkest en solist. 8.45 Cabaret. 9—0 Gram.Dl. 9.30 Omroeporkest en solisten. 10.30 Gram.pl. 11.00 Berichten. 11.10— 12.00 L. Kiesewetters orkest.. DROITWICH 1500 M. 11.20 Gram.pl. 12.05 Het Pierre Fol kwintet. 12.50 Gram.pl. I.35 BBC-Northern-orkest. 2.35 Jack Wilsons kwintet en solist. 3.20 Verslag Autoraces. 3.50 Gram.pl. 4.05 Cello en piano. 4.35 Het Abram Colliery orkest. 5 20 Revue-programma. 6.20 Berichten 6.50 Strijkkwintet. 7.10 Vacantielezing. 7.30 Boekbespreking. 7.50 Biologische tage. 9.05 Dansmuziek. 9.50 BBC-orkest causerie. 8.20 en 8.35 Queen Mary-Repor- en solist 10.40 Berichten. 10.50 Dansmu ziek. 11.50 Berichten. 12.00—12.20 Piano recital. RADIO-PARIS 1648 M. 7.20 en 8.20 Gr.pl. II.20 Orkestconcért. 2.50 Populair con cert 3.20 Viool en piano. 4.20 Orkestcon- ccrt. 5.20 Zang. 5.50 Orkestconcert. 7.50 Zang. 9.05 Kamermuziek. 11.0512.35 Dansmuziek en Populair concert. KEULEN 456 M. 6.20 Orkéstconcert. 12.20 Nedersaks. Symphonie-orkest. 4.20 Orkest concert. 6.35 Gram.pl. 8.20 Gevar. pro gramma. 10.50—12.20 Dansmuziek. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gra- ,mofoonpl. 12.50 Omroeporkest. 1.50—2.20 Gram.pl. 5.20 Salon-orkest en Gram.pl. 6.50 en 7.20 Gram.pl. 8.25 Symphonie- concert. 10.30—11.20 Gram.pl. 484 M.: 12.20 Gram.pl. 12.50 Salon-orkest. 1.502.20 Radio-fantasie. 5.20 Gram.pl. 6.35 Dansmuziek en hoörspél. 7.35 Gr.pl. 8 2G-~C)mrbepóFkest. I0.3tt—T1.20 Waalsoh Cabaret-programma. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 8.20 Con cert m.m.v. solisten en orkest. 10.20 Be richten. 10.50 Fluit- en cello-recital. 11.05. Weerbericht. 11.20—12.20 Populair con cert en dansmuziek. Ook deze week geeft ons Zondagsblad weer een keur van artikelen en mooie illustraties. Wij vestigen speciaal de aan dacht op: Het Zang onder iv ijs van den heer Bösecke, door N. J. Swierstra. Op een kerkhof, door Johanna Breevoort. Het in 1900 bekroon de opstel van de thans jubilee- rende Schrijfster. Hypnose, door P. van Diayven- dijk (in de bekende serie Ziel kundige en Opvoedkundige Brie ven). Haastrecht, historische bijzon derheden uit de geschiedenis van dit mooie dorpdoor Jo Ypma. Hachelijke oogenblikken op het podium, door P. van Renssen. Verder de geivone rubrieken: Meditatie en Gedichten (in ver band met Pinksteren), Binnen- en Buitenlandsch Overzicht, Vervolgverhalen voor volwasse nen, kinderen en kleuters, Kort Verhaal, Schaakrubriek, Kruis woordraadsel, Kinderkrant met bijvoegsel voor de kleuters, tal rijke fraaie illustraties enz. enz. Niet één ander blad geeft élke week een zoo gewaardeerde bij drage als Ons Zondagsblad DINSDAG 2 JUNI HILVERSUM I 1875 M. KRO-Uitzendingr. 8.009.15 en 10.00 Gram.pl. 11.3012.00 Godsd. halfuur. 12.15 KRO-orkest. 2.00 Vrouwenuur. 4.30 KRO-orkest. 6.10 Ned. R.K. Volkszangvereen. Utrecht. 7.00 Be richten. 7.15 „De Jozefgezellenvereenigin- gen". 8.00 Nieuwsberichten A.N.P. 8.10 KRO-Bovs. 8.50 KRO-Melodisten. 9.20 Zwemcursus. 9.30 KRO-Melodisten. 10.00 Piano-recital. 10.30 Nieuwsberichten ANP. 10.35 Piano-recital. 11.00 KRO-Boys. HILVERSUM H 301 M. AVRO-Uitzending. 8.00 Gram.pl. 10.00 Morgenwijding. 10.30 Viool en piano. 11.00 Huïsh. wenken. 11.30 Orgelconcert. 1.30 Omroeporkest. 3.00 Knipcursus. 4.00 Pianospel. 4.30 Kinder koorzang. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 Kwartetconcert. 8.00 Nieuwsberichten A.N.P. 8.30 Kampeerliedjes. 9.10 Hoor spel. 9.30 Mandolineconcert. 10.00 Man doline-orkest. 10.30 Reportage „Hocapo- lis". 11.00 Nieuwsberichten A.N.P. 11.10 12,00 Gevar. concert van de „Hocapolis". DROITWICH 1500 M. 11.20 Orgelspel. 12.35 Zigeunerorkest. 1.20 BBC-Northern-orkest. 3.05 Kwintet. 4.20 Causerie „This and That". 5.35 Blaaskwintet. 6.50 Strijkkwar tet. 7.50 Koloniale causerie. 8.50 Kitche ner-Herd enlring. 10.20 Scheepvaartkun dige causerie. RADIO PARIS 1648 M. 8.20 Gram.pl. 11.20 Orkestconcert. 5.50 Orkestconcert. KEULEN 456 M. 1.35 Leipziger Symphonie- orkest. 2.35 Gevar. concert. 4.20 Populaire muziek. 6.20 Oikestconcert. 7.20 Klelff- orkest. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 12.50 Om-, roeporkest. 7.35 Gram.pl, 8.20 Klein* orkest. 484 M.: 12.50 Klein-orkest. 5.20 Gram.pl, 6.35 en 6.50 Dito. 8.20 Omroeporkest. CONTACT-COMMISSIE VOOR HET BLOEMBOLLENBEDRIJF Dezer dagen is op een bijeenkomst in Lisse een „Contact-commissie ter behartiging der bJoembollen-kweekersbelangen" gevoitad. Na besprekingen is deze commissie tot stand gekomen met medewerking van de Al gemeene vereeniging voor Bloembollencul tuur, het Hollandsch Bloembollenkweekers- genootschap, de Diocesane R.K. Land- en Tuinbouwbond, de Bond van Bloembollen veilingen en de Nederlandsche Tuinders- bond. Elk van de genoemde vereenigingen heeft haar vaste vertegenwoordiging in deze commissie. 1-Iet doel der commissie is. om. door een ge zamenlijk behandelen van de vraagstukken, die de kweekersbelangen raken, te komen tot een eensgezinde houding ten opzichte hiervan. Het secretariaat van de commissie is gevestigd te Heemstede. GRONDBELASTING controleur der grondbel., L. W. Romjjn te Zwolle, is verplaatst aaar Den Haas. md is tot tijdel. adj.-commles ter grlf- O. van Anken, 'te Delft, onder toeken- n den persoonl. titel van adj.-commies- Theo Goedvriend exposeart vóór zijn vertrek naar Zuid- Afrika, In de kunstzalen der Algemeene Kunsthandel Dlr: J. A. VAN EIJK Visschersdijk 111 8» Zeevischmarkt 5 Rotterdam, Tel: 15756 Dagelijks geopend van 9-8 uur 2e Pinksterdag van 1 tot 5 uur Toegang vrijl Feuilleton door H. KINGMANS Daarop nam burgemeester Hillebrands plaats naast Roelf Ketel, die met gespannen aandacht had geluisterd en zich had afgevraagd, waarom de burgemeester een cn andermaal gezegd had, dat ep weer wel eens minder goede tijden zouden kunnen aanbreken. Hij zag die niet, al moest hij toegeven, dat de toestand in Groningen nog lang niet in orde was. Mettertijd zou dat allicht veranderen, vooral als de opstand tegen Spanje, die de laatste jaren toch de goede richting uitging, tot een gezegend einde werd gebracht Hij schreef het pessimisme van burgemeester Hillebrands dan ook toe aan diens hoogen leeftijd. Bovendien had hij, als banneling, aan den lijve ondervonden, wat lijden beteekent. Dat had natuurlijk een stempel op hem gedrukt. Terwijl ververschingen werden rondgediend werden de ge sprekken algemeen. Het merkwaardige was evenwel, dat zij steeds terugkeerden naar het centrum aller belangstelling, niet het paar, dat nu voor God en de menschen man en vrouw was, maar naar de omstandigheden, waarin Groningen -verkeerde- Roelf Ketel trachtte den burgemeester eens te polsen, of deze inderdaad reden had, om donker de toekomst in te zien. Maar de oude was te veel diplomaait, om zich bloot te geven, wetende bovendien, dat Roelf Ketel, hoe een trouw burger overigens en hoe warm den Gereformeerden godsdienst ook toegedaan, los lippig was en elders meer zou overbrieven dan allicht gewenscht was. Zijn overleden broeder Menno, de vader van Munco, was in dit opzicht meer te vertrouwen geweest. „We moeten steeds in het oog houden, Ketel, dat we er nog lang niet zijn. In Friesland Ijveren invloedrijke mannen tegen de Pacificatie en Gouverneur Van Lalaing. De in vrijheid gestelde Billy zal ongetwijfeld allo mogelijke pogingen in het werk stellen, hier weer vasten voet te krijgen. En tenslotte is -de groote meerderheid in Groningen Roomscli. Er is alle reden, uit de oogen te zien en niet te meenen, dat ep geen gevaren meer dreigen. Natuurlijk neemt dat alles niet weg, dat wij dankbaar mogen zijn voor wat verkregen is. We willen hopen en bidden, dat de Heere het verder wel make." Roelf Ketel zweeg verder op dat chapitre, omdat hij hal bespeurd, niet verder te komen met den burgemeester, die de voorzichtigheid in persoon was. „Welk vendel heeft hedennacht de wacht, Ketel?" „Het mijne, burgemeester. Ik moet mij straks naar huis begeven." Toen de Waalsche troepen waren betaald en de stad verlaten hadden, waren dé vier bestaande, maar niet in functie zijnde burgervendels gereorganiseerd en bovendien vermeerderd tot acht, wat in de Ommelanden zeer kwalijk genomen werd, daar rnen meende, dat het tegen haar was gericht. Deze acht burger vendels moesten om beurten des nachts de wacht betrekken en vooral nauwkeurig op de inkomende vreemdelingen letten. Van soldaten had Groningen genoeg last ondervonden. Hoe wel het nooit met zooveel woorden was uitgesproken, stond het voor den Raad en de burgerij vast, dat met goedkeuring der stad geen soldaten meer binnen de wallen zouden komen. Mei zou de eigen zaken opknappen, waarvoor de burgervendels borg stonden. En als de Ommelanden opstandig wenschten 'e worden, dan zouden zij weten, dat de Stad haar wil zou door zetten, desnoods met geweld van wapenen. Elk in Groningen wist wel, dat er- iets broeide. Niet voor niets had de Raad pas order gegeven, de Boteringepoort geducht te versterken! „Is er ook nieuws van de Ommelanden, burgemeester?" Aller aandacht was nu gericht op burgemecstep Hillebrands, dio wel op de hoogte zou zijn. En het merkwaardige was, dat thans de burgemeester niet zoo voorzichtig was in zijn antwoord. Als dit onderwerp ter sprake kwam, liepen allen te hoop- Roomsch en onroomsch stelden zich te weer tegen hen, in wie zij den gemeenschappi- lijken vijand zagen, de Ommelanden. ,3epaald nieuws is er niet, Ketel. Maar ik vermoed wel, dat het dit jaar tot een stevige botsing komen zal. Het verluidt zelfs, dat er in de Ommelanden over gedacht wordt, den Geuzenaanvoerder Barthold Entens in den arm te nemen, als er soms geweld moet worden gebruikt. Hij zou dan met troepen de stad aanvallen. Ik hoop, dat het een loos gerucht is, want het zou toch vreeselijk zijn, als de eenheid geheel te loor ging en de Geuzen zouden gaan vechten tegen hun eigen broeders in de stadj" „Ik begrijp niet, burgemeester", zeide moeder Ketel in haar onschuld, „waarom die ruzie noodig is. Kan de Ommelanden dan niet wat worden toegegeven? Er zijn daar toch vele broeders en zusters in den Heere, veel meer dan in de stad. Moeten wij die nu gaan bevechten?" Zij sprak de volle waarheid. In dc stad was de groote meer derheid Roomsch, maar in de Ommelanden niet. De beelden storm, in de stad niet gekend, had er in groote hevigheid gewoed, waardoor de vervolging er ook sterker geweest was. In tegenstelling met de stad was er nu volkomen vrijheid van godsdienst- In haar eenvoud kon zij er niet bij: waarom nu de twist van jaren her weer opgerakeld, nu er eenheid zijn moest? Behalve met Appingedam over het stapelrecht had de sta.1 nog andere moeilijkheden gehad in '50. Groningen begeerde namelijk dat Hunsingo en Fivelingo hulp zouden verleenen bij het herleggen en verbeteren van de Dollardsdijken wat deze weigerden, daar huns inziens de stad zich het recht over het Oldambt had aangematigd en daarom ook voor de veiligheid der dijken t* zorgen had. Als de stad het Oldambt losliet, namen zij op zich, voor de dijken te zorgen. Twaalf jaren lang was er over dat punt geruzied en toen moesten de Ommelanden wel toegeven, daar de watcrvlo9l van '62 hen eenvoudig dwong. Hun lager dan het Oldamot gelegen landen werden overstroomd! Toen Bailly de daarop betrekking hebbende stukken las, bad hij geglimlacht en veel vermaak gehad: het had den Omme- landers ongetwijfeld wat gekost, om toe te geven! Wat de stad spaarde hen in geen enkel opzicht Zij stond bijvoorbeeld streng op haar stapelrecht, zóó, dat zij de schepen voor Delfzijl in beslag nam, de roeren, zeilen en ankers er va a verwij derderde; de vensters van der kooplieden huizen te Farmsum sloot en de huizen zelfs ompaalde! Klachten bij dia Stadhouder Aremberg baatten niet. Deze gaf alleen tot bescheid, dat zij het er naar maakten, dat Groningen zóó handelde Aremberg stond bepaald aan de zijde van de stad. Van Rennenburg kon Bailly dat niet met zekerheid zeggen. Hij wikte en woog, al naar gelang de omstandigheden en helde nu eens naar den kant der stad over, dan weer naai dien der Ommelanden, hoewel deze hem nog steeds niet als Stad houder erkend hadden. Want in der jaren loop waren de Ommelanden ook een macht van beteekenis geworden, daar zij zich krachtig aanéénsloten. Zij spraken, hoewel zij strikt genomen, ook naar het oordeel van den scherpzinnigen Bailly, daartoe niet het minst- recht hadden, van de Staten der Ommelanden en beweerden ijskoud, dat Groningen en onderhoorigen feitelijk nooit tot het vrije Friesland had behoord, doch een lichaam op zichzelf was. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 9