Met de Ambulance in Abessynië Woningbureau VISSER Go. ZATERDAG 30 ME! 1936 EERSTE BLAD PAG 2 Buitenland AAN DEN VOORAVOND Hoe zal Frankrijks nieuwe ministerie zijn samengesteld? Men schrijft ons uit Parijs, dd. 29 Mei: I De Fransche kranten beleven wel moei lijke dagen. Door den toekomstigen minis ter-president, den socialist Léon Blum, wordt zoozeer in stilte gewerkt aan de samenstel ling van het nieuwe kabinet, dat de jour nalisten en hun lezers zich tevreden moe ten stellen met weinigzeggende phrases en voorspellingen, die het karakter dragen hetzij van zuivere fantasie, hetzij van waar heden als koeien. Het kan dan ook niet ontkend, dat het zoo „democratische" Volksfront bij het for- meeren van zijn eerste ministerie weinig democratisch te werk gaat. En het is niet zonder ironie, dat in dit land, waar in de vroegere artistocratische tijden zelfs het plebs toegang had tot het kraambed van vorstinnen de geboorte van dit volkskind in de grootste geheimzinnigheid schijnt te moeten plaatshebben. Geen wonder is het, dat de Franschman de verzuchting slaakt: de heer Blum ontvangt wel, maar zegt niets. Voorloopig zit er niets anders op dan vage bespiegelingen te wijden aan allerhande vraagstukken, die van de gezindheid1 van het nieuwe kabinet afhankelijk zijn. zooals de mogelijkheid van devaluatie van den iranc en ook de kwestie, die de harten van het zwakke geslacht, vooral in Parijs, steeds meer verovert: het vrouwenkiesrecht Intusschen groeit de spaning met het uur. [Wandel maar eens langs nr 25 van de Quai Bourbon, op de lie St Louis, waar Léon Blum zijn „immeuble", zijn onroerend goed zooals de Franschen zeggen, bewoont Een bordje vermeldt de mogelijkheid, in het huis een kamer te huren. Het moet wel een heele eer zijn, te wonen bij den minister president Waarom grijpen de journalisten, die dagenlang zich als trouwe honden voor de deur ophouden, deze prachtkans niet aan, om zoo dicht mogelijk bij de voor naamste nieuwsbron te zijn? Of heeft de prijs van deze kamer reeds den invloed van het ministerie-in-spe ondergaan en maakte een „hausse" het huren bezwaarlijk? Hier, op deze anders zoo stille Quai Bour bon, zit de spanning in de lucht Steeds staan op deze plek groepen Parijzenaars, die bij tijden door de gemoedelijke agenten worden verdreven. Slechts nu en dan wordt hun geduld een weinig bevredigd, wanneer een of ander partijman zich uit het huis spoedt, in alle haast en zonder tijd om op een enkele vraag der journalisten te willen antwoorden. Hoogstens mag een foto ge maakt Het is spanning, niets dan span ning! Het is overigens wel merkwaardig, het eiland St Louis, dat dan nu een eersten minister leveren zaL Naast de lie de la Cité, terecht genoemd „Frankrijks wieg", omdat hier de stad is gesticht en ook, om dat het eenigszins den vorm heeft van een Wieg, naast deze belangrijke lie de France met haar Nötre Dame, haar Sainte.Chapel- le, haar Paleis van Justitie, het standbeeld van den vader van het Fransche vaderland, Hendrik IV, doet het wel zeer bescheiden aan. Mag het feit, dat het St Lodewijks- eiland eerst sinds enkele eeuwen wordt be woond, beschouwd als een symbool van de opkomst, in de laatste tientallen jaren oer volksgroep, wier voorman nu staat op de loopplank van het schip van staat? Zal van dit vergeten eiland in de groen grijze Seine, uit dat eenvoudige grijze huis op die kalme kade, dat stille plekje, dat Nazareth, iets goeds komen over het Fran sche volk, dat het zoozeer behoeft? Zal het ïiu de „poule au pot", de wekelijksche kip als Zondagsschotel, krijgen, die al door Hendrik IV is beloofd, maar waarop het tot nu tevergeefs wacht? Zeker is, dat de ko mende dagen voor Frankrijk zeer belangrijk bullen zijn. Het zal nu de vruchten gaan 2ien van wat zijn meerderheid op den ver kiezingsdag zaaide. Zal de boom volgeladen zijn? Voorloopig echter is het woord aan 't .Volksfront! De Britsche defensie-plannen Het Lagerhuis op reces Sir Edward G r i g g en Sir Robert Home hebben gisteren het Britsche Lagerhuis erop gewezen, dat de verantwoordelijkheid der regeering zwaar en dringend is ten opzichte van het contact tusschen defensie en natio nale indusrie. Het zou gerechtvaardigd zijl, daarvoor een specialen minister aan te Stellen. Sir Thomas I n s k i p, minister voor coör dinatie der defensie, zeide in zijn antwoord dat wijziging in de verantwoordelijke lei ding het tempo van vooruitgang bij de be- liandeling van de problemen in kwestie niet zou raken. Voorts gaf de minister een aantal voor beelden van regelingen, die in industrieel defensie-opzicht 3c>t stand gekomen waren. Het huis is daarop tot 9 Juni op Pinkster reces gegaan, Finsch communist veroordeeld De Finsche communist A n t i k a i n e r. lei der van den rooden opstand in 1922, is dooi den krijgsraad te Helsingfors tol levens- lange dwangarbeid veroordeeld. Hij heeft gedurende den communistischen opsiand den witgardis3 Marjoniemi levend doen .verbranden. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt in dit verband nog. dat een getuige décharge, die uit de Sovjet-Unie was gekomen en zijn vroegere verklaringen heeft herroepen ten nadeele van verdachte, plotseling verdwe ncn is. Hij bleek zich in de Sovjet-Unie te bevinden en is waarschijnlijk in een val ge lokt. O N-I-E-T-N-A-A-ST-E-bK-A-A-R Uiterst hinderlijk en vol ge varen Is het, wanneer meer dan twee fietsers naast elkaar rijden. (Op smalle wegen en paden is zelfs twee nog te veel!) ARGENTINIË WIL EEN VOLKENBONDS BIJEENKOMST Het Abessijnsche geschil naar een oplossing? De regeering van Argentinië heeft een verzoek ingediend voor het honden van een bizonders zitting van de Vol- kenbonds-Assemblee in de komende maand en als punten der agenda voor gesteld: 1. de sancties; 2. het vraagstuk der erkenning van de annexatie van Abessinië; 3. de hervorming van het Volken bondspact. Te Londen heeft dit verzoek een geweldige sensatie gewekt. Men beschouwt 'lit initia tief als hot einde van de gematigde puli'tvk die de Volkenbond sinds-de annexatie van Abessinië heeft gevoerd Eden is reeds met Pinkstervacantie en keert eerst volgende week naar Londen Het is dus onwaarschijnlijk, dat de Brir- sche regeering thans reeds haar houding ten aanzien van het Argentijnsch voorstel il bepalen. Argentinië, dat d.e ontwikkeling van het aliaansch-E.Tiiopisch conflict nauwlettend gevolgd beeft, heeft liet opportuun geaent ic-gen 16 Juni of omstreeks dien datum de bijeenroeping van de Volkenbonds-assem- blee voor te s ellen. Daar de algemeene vei- gudering van den Volkenbond reeds ra October van het afgeloopen jaar met het zelfde doel werd bijeengeroepen en eigen lijk, theoretisch althans, nog steeds zitc. g houd1-, is liet verzoek van Argentinië, krach, tens het reglement, pracrisch gemakkelijk te verwezenlijken, daar slechts een pra--- 'es van vijf dagen voor een dergelijke bijeenroeping noodig is. De Argentijnsche regeering is van oordeel dat de problemen welke door de verovering van Abessinië aan den Volkenbond worden gesteld te belangrijk zijn. dan dat het onder zoek er van alleen aan den Volkenbondsraad kan worden overgelaten, om dan wederoru erdaagd te worden mt de buitengewone zitting der assemblee, in September a.s. De regeering van Argentinië meent n dat een uitstel van dit onderzoek gevolgen kunnen hebben, welke geheel tegenover gesteld zijn aan de doeleinden, welke Je Volkenhondsvrienden nasrreven. Vooral wat Zuid-Amerika betreft, is het dringend noodzakelijk, dat de politiek vhu Genève definitief wordt vastgesteld voor de conferentie der Amerikaansche Staren, wet- ke op initiatief van Roosevelt voor den a.s herfst is bijeengeroepen. DE ONLUSTEN IN PALESTINA De Joden overwegen een Hulpfonds Nog steeds botsingen Op verscheiden plaatsen in'Palestina ?ijn bommen ontploft. Slechts één doode is hierbij gevallen. De politie heeft uitgebreide maatregelen genomen. Een aantal dagbladen is verboden wegens het verspreiden van valsche berichten. Het niet bekend of dit Joodsche kranten zijn. In sommige deelen des lands, o.a. te Jaffa en omgeving, zetten de Arabieren hun sta king voort. Zij maken daarbij gebruik van bommen of schietwapens, soms ook van steenen. Over het algemeen leggen groepen Arabieren zich in hinderlaag en schieten dan op militaire patrouilles of politie-agen ten die voorbijkomen. Te Jaffa zag de plitie zich genoodzaakt te schieten toen zij door Arabieren met bom en kogels bestookt werd. Een detache ment Schotsche soldaten, dat het postkan toor nabij Jaffa bewaakte, werd door Ara bieren die na het gebed uit de moskee kwa men, met steenen gebombardeerd. Toen de militairen den aanval beantwoordden wer den twee Arabieren door geweerschoten ge- Op vele plaatsen werden de oogst en de landbouwwerktuigen vernield. Een Joodsch hulpfonds? In Joodsoh-Palestijnsche kringen zijn de gebeurtenissen der laatste weken een voor werp van groote bezorgdheid.. De Joodsche uitvoerende raad heeft besloten een cam pagne te openen voor de stichting van een hulpfonds van 50.000 pond sterling. In Palestina is de benoeming van Ormsby Gore tot Britsch minister van koloniën in Joodsche kringen met voldoening ontvangen daar men hem als een vriend van het Zio nisme beschouwt. „Reprise" van de slag bij jutland De „Daily Telegraph" meldt, dat Zondag de twintigste verjaardag zal worden her dacht van den zeeslag bij Jutland. Bijna 300 schepen waren bij dezen slag betrokken, en alleen reeds aan Britsche zijde zijn 6.097 officieren en minderen om het leven gekomen, tegenover 423 in den slag bij Trafalgar. In de vlootweek. welke begin Augustus te Plymouth zal worden gehouden, zal tweemaal daags een „reprise" worden ge geven van dezen slag met beweegbare mo dellen in een ruimte van 40 vierk. voet. Een zee-nfficier zal een toelichting geven van de „krijgsverrichtingen". De Belgische Kabinetscrisis De Belgische koning hoeft de besprekin gen met verschillende vooraanstaande poli tieke persoonlijkheden voortgezet, doch tot op heden is nog geen basis gevonden voor een te vormen nieuw ministerie. Gedurende de Pinksterdagen zullen de beraadslagingen worden gestaakt Men vermoedt dat Dinsdag de persoon zal worden ontboden, die belast zal worden niet de samenstelling van het nieuwe binet Vlootschouw voor Kiel De Duitsche vloot heeft gisteren in de Kielsche wateren gemeenschappelijke oefe ningen gehouden, waarna zij in één linie varende, met de bemanningen aan dek op gesteld, voor Rijkskanselier Adolf Hitier de revue passeerde. Van de zijde van het publiek werd zeer veel belangstelling aan den dag gelegd. BEGRAFENIS ONDERNEMING N V BEGRAFENIS ONDERNEMING W. J. INNEMEE ZONEN Telefoon 115940 12 lijnen» hg.g 111314 DENNEWEG 71-73 - DEN BAAG 'Aiv.i DE ABESSIJNSCHE KWESTIE IN HET LAGERHUIS De Negus vertoeft in Gibraltar De onderstaatssecretaris voor buitenland- sche zaken Lord Cranbourne heeft in het Britsche Lagerhuis verklaara, dat hij niet kon mededeelen wat de Britsche re geering op 16 Juni omtrent de Abessijnsche kwestie te Genève zou voorstellen. De Biii- sche regeering, zoo zeide hij. staat zonder 'ooringenomenheid tegenover herziening a nden Bond. Het probleem, uit den Vol kenbond een werkzaam instrument te ma ken. worct door de regeering in de eerste plaats in het oog gehouden. Ter bereiking dit doel hoopt zij op de steun van alle stroomingen der openbare meening. De conservatief Adams zeide daarop van meening te zijn dat de openbare meening Engeland een scherp optreden tegen cie Italiaansche aanvallers zou steunen. Hij reesde echter, oat men zich in Engeland niet volkomen bewust was van het groote gevaar, dat in centraal Europa bestaat. Adams verzette zich tegen iedere hervor ming van den Volkenbond, die opheffing an de artikelen 10 en 16 ten doel zou hebben. De reis van den Negns De negus is incognito in Gibraltar aange komen. Hij werd niet officieel ontvangen, alleen was een vertegenwoordiger van den gouverneur aanwezig, die hem uitnoooigde voor de lunch. De negus en zijn gevolg hebben hun In trek genomen in het Roek-hotel, gedurende het verblijf van den negus heeft het Italiaan sehe personeel van het hotel verlof ge kregen. Geen grondverkoop in Addis Abeba Er is door de Italiaansche overheid in Abessinië een decreet uitgevaardigd, waar bij oe verkoop van terreinen in de hoofdsts 1 'ordt verboden. De bedoeling is het legen gaan van speculatie en het garandeeren een regelmatig tenuitvoerlegging van het bouwplan. Uit alle provinciën komen karavanen aan, welker leiders verklaren, dat het overal in de doorrifsde gebièden rustig is. De Zweêd- sche zending, die zich te Letsjemfi. ten oos ten van de hoofdstad bevindt, deelde even eens mede, dat in aie streek orde heerschu De schipbreuk der „Hogstad" Het Duitsche s.s. „Helene" heeft vijf der 12 vermiste leden van de bemanning der „Ilogstod", het Noorsche stoomschip da' schipbreuk heeft geleden," kunnen redden. - Het schip trof deze 5 man aan in een. reddingboot, waarin nog een zesde persoon" die echter reeds was overleden. DE STAKINGSBEWEGING IN FRANKRIJK DE TOESTAND NOG NIET OPGEHELDERD Renault werkt weer De algevaardigden van de stakers in de verschillende Fransche metaalfabrie- ken zijn gister te Parijs bijeengeweest. Zij hebben een communiqué gepubli ceerd, waarin wordt gezegd, dat de sta kers den strijd zullen voortzetten, tot dat zij hun eischen inzake een collec- tiei contract zien ingewilligd. De werkgevers van hun kant zijn niet voornemens, besprekingen te voeren, zoolang de werklieden de fabrieken bezel houden en niet werken. In den loop van den ochtend hebben ook de arbeiders van Salmson te Bilan- court, Chausson te Asnieres en Cou- dron te Vanves, in totaal bijna 4000 man, besloten in staking te gaan. Ook het personeel van de vliegioigen- en motorenfabriek „Gnome et Rhone" is in staking gegaan. Frossard, de minister van arbeid, wicn in de wandelgangen van de Kamer gevraagd werd naar den toestand in de metaalfabrie ken, verklaarde o a.. dat het aantal stakers reeds tot 90.000 was gestegen. Intusschen is later bet bericht afgekomen dat tusschen een delegatie van arbeiders en de directie van de „Renault" automobiel fabrieken een accoord tot stand gekomen Het aantal stakers, dat door minister Fros sard was geschat op 90 000, is door dit ac coord teruggeloopen tot 50 000. Beide partijen zijn overeengekomen, dat een verhooging van de laagste loonen bin nenkort zal worden bestudeerd, dat de nr neidersgedelegeerden, die belast zijn, voe ling te honden met de vak vereen igingen over de bespreking van een collectief con tract, hiervoor den noodigen tijd zullen krij gen, dat de loonen van 28 Mei des morgen* tot 29 Mei des middags zullen worden uit betaald en dat de werkzaamheden voor verbetering van de kleedlokalen cn toilet aangelegenheden zullen worden voortgezet. Zoodra het accoord getpekend is, zullen de arbeiders de fabrieken verlaten. Het werk wordt op 2 Juni a.s. hervat. Om 19.10 gisteren werden de ronde vlag gen, welke hoven de Reriiuilt-fahrieken ge wnpperd hadden, neergphaald rpri teekon dat bel accoord tusschen werkgevers en werknemers was onderteekend en verlieten öe stakers rustig de fabrieken. Ook op de fabrieken „Gnnme ei Rhone' is inmiddels een accoord tot stand geko men. Het werk wordt hier op de volgend; voorwaarden herval: verbooging van Ion nen. afschaffing van overuren, betaalde va cant ie, erkenning van de gedelegeerden der arbeiders, recht tot vereeniging en betaling van alle stakingsuren. Ook Schacht wenscht koloniën In~ 'Duitschland is een brochure gepubli ceerd onder den titel „Koloniën of niet", waarin--Rijksminister Dr. Schacht een voorwoord heeft geschreven. Dr. Schacht verklaart, dat Duitsch land in zijn oude koloniën een kostbare uit breiding vond voor zijn grond-stofbronnen. zijn handel en kolonisatie-behoefte. De laatste ontwikkeling heeft aangetoond, dat deze absoluut noodzakelijk zijn voor een overbevolkt industrieland Daarom acht Dr. Schacht het economisch en politiek on mogelijk Duitschland het bestuur over zijn oude koloniale bezittingen to onthouden. De Internationale Arbeidsconferentie Op 4 Juni a.s. komt te Genève de Int. Arbeidsconferentie bijeen. Van de 8 op de agenda staande punten hebben 5 betrek king op het vraagstuk der 40-urige werk week. Italië zal een volledige delegatie stu ren. Ook de Ver. Staten en Japan zullen 'erlegenwoordigd zijn. Duitschland daaren tegen beeft zich uit de internationale ar beidsorganisatie teruggetrokken. De reis der „Queen Mary" Geen record-Poging Volgens draad looze berichten heeft de Queen Mary" op haar eerste reis naar tit Ver Staten 747 zeemijlen afgelegd in hts', eers'e reis-e?maal. dat door het tijdsver schil eigenlijk 25 uur is geworden. Dit is drie mijlen meer dan door de ..Ncrmandie' op baar eerste reis werd afgelegd De ce^ middelde snelheid van de „Queen Mary' heeft 29,88 knoopen bedragen, gerekend over '47 zeemijlen. Naar verder wordt gemeld loop' het ge rucht. dat men het schip opzettelijk war in toomt en niet op haar volle snelheid laa daar men niet voornemens was on noodzakelijke snelheden te forceeren. De correspondent van een der New-York sche bladen zegr. da; ieder aan boord van het schip verwacht, dat de „Quecn Marv het A'lantisch record zal slaan hoewel m«-t nie- zóó groot vprschil als waartoe het schip n staar zou zijn. Het schip volgt zijn weg niet een snelheid an ongeveer dertig knoopen Een verste keling is als hulp-kok te werk gesteld, ten einde zijn overtocht te bekosrigenl Oplichter of politiek idealist? Een zekere Dr. Town send, een Ame rikaan die ieder staatsburger ecu ouder domspensioen van 200 dollar per maand belooft, beeft men ervan beschuldigd, dat hij de groote massa bedriegt. Hij heeft geen Doekhouding aangelegd over ontvangen bijdragen, hetwelk ertoe heeft geleid, dat hij gehoord is door een commissie van onderzoek van het Huis van Afgevaardigden. Na twee dagen verklaarde hij echter, dat hij geen verdere verklaringen zou afleggen en slechts als gevangene weer voor de com missie zou verschijnen. Het Huis van Afgevaardigden heeft thans met 271 tegen 41 stemmen een besluit ge nomen, waarin gezegd wordt, dat een Be- rechtelijke vervolging tegen Townsend wen- schelijk is, daar hij een Congrescommissie heeft bcleedigd. Spaansche boeren bezetten bouwland In de streek van Yeste (Spanje) heeft een aantal landarbeiders eigenmachtig be zit genomen van uitgestrektheden bouw land. Op last van den gouverneur moesten De vaderlandsche kust komt in zicht Prinses Juliana roept ons het welkom toe Afscheid van onze lezers Rotterdam, 22 Mei 1936 Eindelijk, na een voorspoedige reis, zagen we in den vroegen morgen van den I9den Mei de Holiandsche kust vaag in den ochtendnevel opdoemen. Onze harten sloegen vol spanning. Veel te langzaam naar onze ziu gleed de Palem- bang op de al scherper zich afteekenen- de kustlijn aan. De loods was de eerste, de ons een hartelijk welkom in het va derland toeriep. We bewaren aan het verblijf aan boord van de „Palembang" de beste herinnerin gen. De zorgen vao de Lloyd voor haar pas sagiers waren voortreffelijk. Kapitein Bras pot fungeerde als kapitein en hij deed dat op prettige en aangename wijze. Zijn goedt zorgen werden zeer gewaardeerd, üok de kok zette zijn beste beentje voor en zag kans enkele jongeren van ons gezelschap flink in omvang te doen toenemen. Ondcr- geteekende zag zijn lichaamsgewicht tijdens de bootreis zelfs met 20 pond vermeerderen, zoodat hij er bij aankomst in Botterdam puik uitzag eri gelukkig geen beklag over ontberingen, goede raadgevingen etc. be hoefde aan te hooren. Tusschen de pieren Ongeveer half negen bevonden we ons tusschen de pieren van „Hoek van Hol land". Vanaf dat oogenblik gunde niemand zich rust meer. Dan zag men ze hier op het schip en dan weer daar. „Wat schiet die Palembang toch langzaam opl Loopen gaat veel vluggert Kunnen we er niet af aan de Hoekt", deze en andere opmerkin gen waren niet van de lucht. We probeer den van alles ons zoo onverschillig mogelijk voor te doen. doch "t weerzien van den vader landschen bodera was zulk een sensatie, dat men trachtte zijn gevoelens achter druk doen en het gebruik van groote woorden te verbergen. In de omgeving van Vlaardingen kwam een bootje van de Lloyd in t zicht, waarop zich Dr van Schelven, Dr. Belmonte en Dr. van der Does be vonden, dit even later onder luid ge juich de statietrap beklommen om ons een welkom in 't vaderland toe te roe- Het vragen en antwoorden was nu niet Van de lucht en eer we er erg in had 'en, was de kade van de Rotterdamsche Lloyd in 't zicht. Reeds op verre afstand ontdekten we H.K.H. Prinses Juliana, die op het terras van de koffiekamer de aankomst van de Palembang stond af te wachten, een at tentie, die op hooge prijs werd gesteld. Het was alweer een hoogtijdag die steeds in onze herinnering zal blijven. Al dichter naderden wij de wal. Reeds herkenden we onze iamilieleden die vol spanning onze komst verbeidden. Eindelijk na minuten die uren schenen, was de „Palembang" gemeerd en werd de loopbrug bevestigd, die ons met den vasten wal verbond. Nog enkele oogenblikken en wij stonden weer temidden van onze be kenden,die ons overstelpten met vragen zonder antwoord af te wachten. Dit weerzien was onvergetelijk. Na eenige minuten werden wij door de eerewacht van de Rotterdamsche transport- colonne naar de koffiekamer geleid en had den het voorrecht om door H.K.H. Prinses Juliana met een handdruk in het vaderland te worden begroet. Minzaam en eenvoudig vroeg H K.H. naar onze wederwaardighe den. Ook de overige leden van het Hoofd bestuur ontvingen ons zeer hartelijk. Het was een grpot genoegen dat allen zonder uitzondering zeer waardeerend over ons werk spraken. Wij zullen daarop ons geheele leven met voldoening tprugzien. Het geheele verloop is de lezers verder voldoende bekend. Radio en pers hebben de waardeerende woorden door H.K.H. uitgesproken bij U iü de ka mer gebracht; eveneens het antwoord van onzen leider. Na afloop van de officieele plechtigheid was het een groot genoegen zich weer in hyiselijken kring te bevinden. En nu is alles weer voorbij. De tijd der Ambulance behoort tot het verleden. Na eenige weken wordt.er niet meer over haar gesproken, al zullen velen haar nimmi vergeten. Wij die de expeditie hebben mee gemaakt, hebben haar met groote letters in onze herinnering gegrift. Het was een schoone tijd, ondanks de gevaren. Vlet groote voldoening zuilen wij terug denken aan ons verblijf in Di-ssie, aan onze ka meraadschap, ons gezamenlijk werken voor het groote doel: het lijden der armen te verlichten. Onze Leider Met bijzondere waardeering denken wij terug aan de voortreffelijke steun van onzen Leider. Dr. Winckel, die voor de jongeren onder ons vaak als een vader zorgde en zich meer dan een vriend bewees Een grap, een humoristi sche opmerking, ze waren voldoende om ons oogpnblikkelijk alle moeilijk heden ip doen verg"ten. zoodat we weer vol vreugde onzp arbeid aanvingen, al» we er bijna onder dreigden te bezwij ken We zijn aan Dr Winckel. de ziel van de ambulance, veel, veel dank ver schuldigd. Het gelukte hem telkens ....bosch en d"1" zee en stad, promoveerde Den Haag tot de ideale woonplaats Laat Makelaarskantoor A. B. voor het ideale huis zorgen. Wij hebben meer dan 800 huizen voor U ter keuze te huur of Ie knop. In élke omgeving, naar ieders smaak. Makelaarskantoor Algemeen Beheer Den Haag, L. v. Meerderv. 259, Tel. 333278 WENDT O bij hel ZOEKEN NAAR EEN WONING TOT ONZE KANTOREN te Den Haag: Stationsweg 21, TeL 112110 tt Rotterdam: Matbenesserweg 27a, TeleL 30388 te Delft: Oude Delft 245, Telefoon 618 'e Leiden: Stationsweg 18, Telefoon 2275 Arnh.straat 3 - VELP - Telef. 3653 WONINGEN IN ELK EN PRIJS Betrouwbare Adviezen Grootste service BUSSUM Wegens omst. z. voord. TE KOOP: DE HELFT eener DUBBELE VILLA flinke tuin, 6 kamers, en badkamer. KOOPSOM f 7000.-. Te bevragen: WONINGBUR. fa. D. VAN DRIEST, Gen. do Ia Reylaan 41 BUSSUM. Ratten vindt men in Abessinië qenaeq! Tn het ambulancekamp had men er veel last van. Eén van de boys trok er 's nachts op uit. Hij houdt de vanqst van één nacht kooi vol! in de hand. weer het moreel van de ambulance op hoog peil te houden. Verder zijn we veel dank verschuldigd aan het Nederlandsche publiek. Het leef de in moeilijke omstandigheden met ons mee en hielp ons onze arbeid voort te zet ten, ook al moest die te spoedig worden beëindigd. Nog denken we met ontroering terug aan ons hospitaal in Dessié, aan ons werk daar. aan de gewonden, die we zonder medische zorg moesten achterlaten. We hopen, dat de Italianen zich hun lot zullen hebben aangetrokken, üok zij immers waren men schen, die lief en leed kenden. Velen heb ben bij ons hun toevlucht gezocht. Steeds stonden de deuren der ambulance wijd opon Allen werden er onder gebracht en ver zorgd en enkele honderden danken aan deze ambulance hPt leven. Velen zullen dan ook dankbaar terugzien op hun verblijf bij de Ned. Roode Kru;s Ambulance, waar hun lijden dragelijk werd gemankt en zij dikwijls voor verminkingen of invalide worden, werden bewaard. Thans is alles voorbij Dessié en heel de Abessijnsche geschiedenis Ln ambulance- dagen behoort tot het verleden. Deze peri ode in ons leven zal telkens weer tot ons spreken. Na jaren zullen ons nog heer lijke en schoone hprinnerineen bestormen als wij rustig aan den huiselijken haard ter neer zitten In gevaren zijn wij bewaard, en Gode zij dnnk behouden temidden der onzen teruggekeerd. Vaarwel schoone tif I gij ligt achter ons. vaarwel lezers, die onzp wedenvaardieheden hebt gevolgd en die door brieven blijk gaaft van uw medelpvr- met ons verblijf in F.thinpië Langs dezen weg breng ik u mijn oprechten 1ank. P. VAN DER HONING (Nadruk verboden) zij deze weder ontruimen, waarbij de ci viele garde ertoe overging, 50 personen te arresteeren. Tijdens het overbrengen van deze gevan genen werden de civiele gardes door do dorpsbewoners aangevallen, waardoor een ware veldslag ontstond. In den strijd wer den 14 personen gedood en ongeveer 50 ge wond. Twee der gewonde civiele gardes zullen waarschijnlijk wel aan hun verwon dingen bezwijken. AMERIKA'S „ZWARTE LEGIOEN" Er komen reeds onthullingen In de Vereenigde Staten heeft de ontdek king van het bestaan van een „Zwart Le gioen", dat in het geheim tegen .negers, roomschen en joden ageert, groote beroe ring gewekt In het huis van afgevaardig den heeft men zelfs een parlementaire en quête tegen de organisatie geëisclit Ook wordt door sommigen verlangd, dat.de ge heime federale politie zal ingrijpen.'omdat men van meening is, dat alleen deze in stantie de over het geheele land geweven draden der organisatie kan ontwarren. Het schijnt, dat het legioen goed bewa pend is. Bij huiszoeking in de woningen van gearresteerde leden zijn steeds wape nen gevonden. Overigens weigeren de gear resteerden mcdedeelingen over de organi satie te doen. Niettemin zou een hunner verklaard hebben dat het legioen in geval van een communistischen opstand binnen 24 uur in het geheele land gemobiliseerd kan zijn. In laatste instantie zou de ver eeniging naar de dictatuur streven. Een bekende rabbijn te Detroit heeft zich tot den gouverneur van den staat Michigan gewend met den eisch, dat het Legioen met wortel en tak moet worden uitgeroeid, om dat het de democratie bedreigt. Uit de in beslag genomen ledenlijsten blijkt, dat de organisatie haar aanhangers recruteert uit alle klassen der maatschappij Haar leden zouden zelfs onder regeerings- personen en politie schuilen. De comman dant van het Legioen, Effinger, heeft ver klaard dat het aantal leden meer dan zes millioen bedraagt. Hij ontkende, dat veemmoorden, nachte lijke uitspattingen, enz. plaats hebben of dat menschen met den dood bedreigd zou den worden. De voornaamste taak van de organisatie noemde hij den strijd tegen het communis me en de bescherming der Amerikaansche idealen. Kort Nieuws Op de reede van Brest is een Fransch les-vliegtuig in zee gestort. De piloot en de leerling kwamen daarbij beide om De president der Amerikaansche Ar beider» Federatie heeft verklaard dat de vorige maand 750J)00 Amerikanen weer aan het werk zijn gegaan De vermindering van het aantal werklonzen is het gevolg van de opmerkelijke toeneming van het zakenleven. In de nabijheid van Pampehina fltal.) is een autobus, waarin 50 passagiers geze ten waren, tengevolge van de overbelasting in elkaar gestort. 16 passagiers weiden ge wond. van wie verscheidene zeer ernstig. De militaire commissie van dpn Ame- riknnnselien Senaat heeft de aanvaarding aanbevolen van een voorstel, «vaarlui Ie luchtstrijdkrachten van het legei ,an isOO op 2320 vliegtuigen gebracht worden Ren door het Huis van Afgevaardigden ge nomen voorstel had verhooging van het aantal vliegtuigen tot 4000 aanbevolen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2