STADSNIEUWS DONDERDAG 28 MEI 1936 TWEEDE BLAD PAG. 6 VRIJWILLIGERSCORPS IN DE NED. HERV. GEMEENTE Feestelijke herdenking van het 15-jarig bestaan Het 15-jarig bestaan van het Vrijwilligers corps in de Ned. Herv. Gem. dat Dinsdag avond met de gemeente in de Marekerk werd herdacht, is gisteravond in het gebouw Prediker door de leden met hun dames en enkele genoodigden ook feestelijk gevierd. Bijna aMe kerkelijke colleges hadden voor deze bijeenkomst afgevaardigden gezonden. De zaal was gezellig ingericht, met een rui ker bloemen op de tafeltjes, en er heerschte van den aanvang af een opgewekte stem ming. De voorzitter van het corps, de lieer F. van der Mark, opende, nadat eendrachtig het corpsMed was gezongen, de bijeenkomst met gebed en las daarna uit Ex. 2 1111 en uit 1 Thess. 6 912. In zijn openings woord wees Spr. er op, dat bij de oprichting van het vrijwilligerscorps van de zijde van de gemeente-commissie veel tegenkanting werd ondervonden, omdat men meende, dat het streven gedoemd was om te mislukken. En zoo is direct na de oprichting het leden tal beginnen te verloopen. Er bleven maar enkele getrouwen. Maar na enkele jaren is het corps dan toch in de gelegenheid gesteld te doen zien, waartoe het in staat was en daarna is het onder Gods zegen tot grooten bloei gekomen en tot grooten zegen gesteld voor- de kerk. Spr. bracht dank aan den heer Mulder, voorzitter van de gemeente- commissie, voor zijn medewerking, aan Ds. Riemens voor de sympathie altijd van hem ondervonden, aan den oud-opzichter der kerken, den heer Wind, aan den heer Klein den tegenwoordigen opzichter, van wie bei den ook veel steun werd ontvangen, aan de kosters, speciaal aan den heer Zitman, voor hun onderwijs, aan de. leden van het corps voor de getrouwheid in hun werk, aan den secretaris, den heer Kokkedee, die zeer veel werk voor het corps verzet en aan den heer De Geus, die vanaf het begin bestuurs lid van het corps is geweest en zich steeds zepr trouw heeft betoond. Spr. besloot met welkomstwoorden tot de genoodigden. Do secretaris bracht verslag uit over de afgeloopen vijftien jaren, waarin hij de voornaamste gebeurtenissen uit die jaren naar voren bracht. Hulde werd gebracht aan den heer Van der Mark en aan den heer De Geus. die vanaf het begin leiding gegeven hebben aan het corps en wie de Ned. Herv. Kerk zeer veel te danken heeft Spr. bracht ook het verslag uit over het afgeloopen jaar. Het ledental bleef ongeveer gelijk en bedroeg in 1935: 29 dames en 95 heeren, totaal 124. De samenwerking is hecht en sterk. Ook de penningmeester, de heer De Geus, bracht verslag uit. De ontvangsten toedroe gen f 361.31%. de uitgaven f 147.87%, zoodat er een batig saldo is van f 213.44. Van de gemeente-commissie werden ontvangen 200 gebakjes en 100 sigaren, waarmede men zeer was ingenomen- (Applaus). De secreta ris deed mededeeling van enkele ingeko men felicitaties, o.a. van Mr. Dr. J. Schok king. _Ds. Kuilman en Ds. Punselie. Een der aanwezigen las een gedicht voor samengesteld door den heer Van Leeuwen, organist der Oosterkerk, in welk gedicht beschreven werd de samenwerking tusschen klokluider en organist in de Oosterkerk bij den aanvang van den dienst en waarin het corns hartelijk werd gelukgewenscht. Namens de mondaccordeon-vereen. „Kunst en genot" bood de heer Van der Broek met zijn gelukwenschen een fraaie bloemenmand De kaseommissie bracht bij monde van den heer Breedijk gunstig verslag uit Hiermede was het meer officieele gedeelte Van den avond afgeloopen. Het woord was thans aan den declamator Arie Post, die in de eerste plaats een prach tige voordracht gaf van een fragment uit „Stormgetij" van Van As. Ademloos luis terde de zaal en aan het eind vergat men te applaudisseeren. Een huldiging N'a de eerste pauze sprak de 2de voorzit ter, de heer P. R. de Koning, hartelijke woorden van hulde tot den voorzitter, den, heer Van der Mark en den penningmeester, den heer De Geus, die vanaf de oprichting bestuursleden van het corps zijn geweest. Door kwaad en goed gerucht zijn zij heen gegaan, hebben volgehouden, zijn trouw ge weest en hebben het corps voor een groot gedeelte gemaakt tot wat het geworden is Spr. dankte hen daarvoor. Er blinkt van avond een Eben-Haëzer en een Soli Deo Gloria. Namens het corps bood Spr. beiden een fraai zilveren potlood aan. Hun echf- genooten werd een bloemenhulde gebracht. De heer Van der Mark zegde voor de hul de hartelijk dank. Nadat nog het woord gevoerd was door Dr. Locher, namens den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente voerde de tooneelclub „Pre diker'' het aardige blijspel „Het Wonder kind" op, waarom braaf gelachen is en dat ook uitstekend werd gespeeld. De entre-acte muziek werd den geheelen avond door een strijkje keurig verzorgd. Royale tractatie hielp de gezelligheid ver- hoogen. Damclub „Leiden" De gisteren gespeelde bordenwedstrijden, gehouden in her clublokaal hotel „Rijnland", hadden als uitslag: Groep I: .T. Stavleu—J. Dreef afgebr. P. LichtvoetP. Olivier afgebr. D. Megchelse.T. Olivier 20 W. Laterveer—C. J. Koree 20 Groep II: W. BlomW. Neijenhuis B. HoogeveenJ. v. Wezel J. DekkerI. Baart H. MetscherP. Voorkamp ATHALIA De Chr. muziekvereen. „Athalia" alhic zal op' 1 Juni a.s. onder leiding van haar directeur, den heer TI. v. d. Veld, in de eer ste afdeeling aan het muziekconcours te Wassenaar deelnemen. DE MOORD TE LEIDEN De Haagsche Rechtbank heeft gisteren de gevangenhouding van den verdachte M. C. B., uit Leiden, die aldaar op 14 April j.!. de 22-jarige fabrieksarbeidster J. S., uit Zoetevwoude met een broodmes doodde, met dertig dagen verlengd. Onderlinge vereeniging voor ziekenhuisverpleging De Jaarvergadering Gisterenavond werd in den Foyer van den Burcht de jaarlijksche algemcene ledenver gadering van bovengenoemde vereeniging gehouden onder voorzitterschap van den A. J. Schonevold. Deze heette de ditmaal niet talrijke aan wezigen hartelijk welkom en constateerde in zijn openingswoord, dat het ledental nog steeds stijgend is, hoewel ook velen de ver eniging verlaten. De voorz. deelde voorts mede, dat het be duur in het afgeloopen jaar getracht heeft te komen tot een vermindering van ver pleeg- en operatiekosten, doch daarmede is men met de heeren chirurgen niet tot over eenstemming kunnen komen. Een terugblik werpend op het afgeloopen jaar, constateert spr met voldoening, dat het voor de vereeniging niet slecht is ge weest. Dit is te danken aan de groote voorzorg van het bestuur. Uit het overzicht van 19271935 ^toch blijkt, dat voor niet minder dan f657.528.61 aan diverse kosten is uitgegeven. Daardoor is ongetwijfeld een belangrijk onkostenbe- drag aan gemeente en gemeenschap be spaard en de vereeniging heeft hiermede ten duidelijkste haar bestaanrecht bewezen. De notulen der vorige vergadering, door den secretaris gelezen, worden onveranderd vastgesteld. Aan het jaarverslag, samengesteld door den secretaris, den heer P. P. de Koning, ontleenen wij het volgende: Voor de Vereeniging zal, wanneer de tee kenen niet bedriegen, dit verslag een jaar inluiden, dat voor de leden, indien zij wor den opgenomen in een ziekenhuis, alge- heele vergoeding brengt voor derde klas pa- tienten, waarmede het bestuur reeds meer dere jaren bezig is. Immers in een vergevorderd stadium van voorbereiding verkeert een contract met de Mij. van geneeskunst en verschillende fede raties op "zickenhuisverplegingsgebied werk zaam, welke voor onze leden deze mogelijk heid opent. Het ledental is nog steeds in de opgaande lijn. In aanmerking genomen, dat vele nood gedwongen moeten bedanken, kunnen wij alleszins tevreden zijn. 1 Januari 1935 bedroeg het ledental 24,465, 31 December d.a.v. 24,861 een vooruitgang derhalve van 396 leden. Voor rekening der vereeniging werden in de verschillende inrichtingen hier ter stede en elders verpleegd in totaal 1065 leden met 22151 verpleegdagen. Het aantal opgenomen leden is 27 lager dan in 1934, het aantal verpleegden' 787 minder, het gemiddeld aantal verpleegda- is dan ook van 22 gedaald tot 20.08 patiënt. 639 leden ondergingen ver schillende operaties; 23 leden werden opge nomen voor besmettelijke ziekte, 430 leden werden opgenomen wegens interne ziekten. Uitkeering voor bestraling werd verstrekt aan 245 leden. Röntgenologisch onderzoek vond plaats bij 619 leden. Opnieuw wordt de aandacht getrokken door de buitengewone stijging in de uitkee ring voor röntgenologisch onderzoek, was dit voor 1934 een toename van 265 leden, in 1935 zette deze toename door en wel met 196 leden. Voor ziekenvervoer werd 861 maal gebruik gemaakt van een ziekenauto. Zonder eenige op- of aanmerking werd het jaarverslag onder dank aan den secre taris goedgekeurd. Het verslag van den penningmeester, den heer H- van Cittert gaf aan inkomsten een bedrag aan van 100.616.08, de uitgaven 102.507.70. zoodat er een nadeeilig saldo is van 1891.62. Dit tekort was grootendeel te wijten aan het verlies op effecten, ten bedrage van 2063.12. Na 'n enkele vraag vanuit de vergadering wérd ook het finantieel verslag goedge keurd onder dank aan den penningmeester voor zijn gehouden beheer. Bij het punt benoeming lid Controle Commissie, stelde de \oorz. voor den heer v. Zanten te benoemen, waarop deze be merkte, dat hij deze functie liever niet aan vaardde, omdat hij zich niet kon vereeni gen met de wijze, waarop deze commissie werkt- Spr. was van meening, dat hier eerder accountantscontrole noodig is. Een gewone controle-commissie kon volgens spr. dit omvangrijk werk niet ccntroleereru De voorz. trachtte deze bezwaren te ont zenuwen en deelde om. med£ dat het be stuur zich ook regelmatig op de hoogte houdt van het finantieel beheer. Indien de vergadering een accountants controle eischt. zal een voorstel dienaan gaande aan de vergadering moeten worden voorgelegd. De penningmeester-administrateur tigt er de aandacht op, dat dit voorstel ten zeerste op de winst- en verliesrekening zaï drukken, wijl dan alle finantieele hande lingen moeten gecontroleerd worden. De heer v. Zanten zegt hierop, dat het hier om juist gaat. Dit toch kan een controle commissie onmogelijk in enkele avonden De secretaris merkt naar aanleiding hier van nog op, dat het geheele bestuur weke lijks de financieele bescheiden controleert. De heer v. Zanten zegt hierna zijn be zwaren opgeheven te zien en wordt gekozen in de commissie met den heer Pont. De bestuur.-verkiezing had tot resultaat dat de aftredende leden, de heeren S. Th. Buijs en TL van Cittert werden herkozen Bij de rondvraag bracht de heer v. Vlo dorp hulde aan het bestuur voor het vele werk, gedurende zoovele jaren v leden verricht en hij uitte den wensch, dat dit bestuur nog lange jaren de belangen dp>- vereeniging moge behartigen. Nadat nog enkele vragenstellers naar genoegen door den voorzoitter waren beant- koord, volgde sluiting der vergadering- Het toezicht op de vreemdelingen De Commissaris van Politie te Leiden brengt in herinnering de verordening, reg ion de het toezicht op in Leiden vertoevende vreemdelingen, waarbij is bepaald, dat eer ieder, die eeri vreemdeling in zijn inricht ling, huis of woning opneemt, binnen 24uur vérplicht is daarvan kennis te geven aai genoemden Commissaris van Politie (bureau Vreemdelingendienst Zonneveldstraat alhier, geopend van 912 uur. van 24 uur en van Door aangifte aan het Bureau van de Be volking en den Raad van Arbeid vervalt bovengenoemde verplichting niet. Verzuim is sïrafljaar gesteld. Deze bepaling geldt ook voor dienstperso neel, voor logé s enz. van vreemde nationa liteit» Accountantskantoor R. R. DE HAAN Jr. BOTTERDAM S3AVENHAGE Telefoon 15904 Telefoon 778807 BELASTINGAANGIFTEN Het telefoormo. te a-Hdge eranderd met Ingang van uiterlijk 1 Juni In No. 720850 Arbeiderswoningbouw Voorstel van den heer Schiiller. Tiet raadslid J. H. Schijller heeft bij den Raad bet volgende voorstel irfgediend: De Raad van oordeel, dat het noodzakelijk te beschikken over de vereischte gege vens om te kunnen oordeelen of de aan bouw van arbeiderswoningen tot een huur prijs van pl ni. f5 per week noodzakelijk 'besluit, B. en W. te verzoeken door een nauwkeurig onderzoek gegevens te willen erschaffen aan den Raad omtrent de vol gende punten: 1. het totaal aantal woningen in Leiden met een huurprijs tot f5 per week; 2. het aantal kamers van elk dezer wo ningen met vermelding van het aantal per- =onen van elk geslacht, dat in die woning ,voont: 3. het aantal gezinnen, dat in elk dezer .voningen woont met vermelding van het aantal personen van elk geslacht dat in die woning woont; 4. het aantal van die woningen, dat nood zakelijk blijkt verbeterd te kunnen worden volgens de woningwet en het aantal van deze woningen dat na onderzoek blijkt op het oogenblik of in de naaste toe komst uit de woningvoorraad te moeten •erdwijnen. Roeiwedstrijden C.G.W. Onder zeer groote belangstelling van 't publiek hield C.G.W. gistermiddag in het Galgewater roeiwedstrijden voor Cnr. werk- loozen in de groote trainingspakken van Njord, bemand twaalf man plus stuurman. Er werd geroeid van de Vink naar het gebouw van Njord. De einduitslag was dat de eerste prijs werd behaald door stuur man Crama met de roeiers Mol, Blom, Ar- noldus, de Wit, Karstens, Stikkelorum, Gor dijn, Starre, Kops, Binsbergen, Zuidema Jr en Botermans. Na afloop had de uitreiking der prijzen, bestaande uit levensmiddelen, plaats. BURGERLIJKE STAND OVERLEDEN: C H MulderHemmes vr. J Mteog dr 56 J. W Berg—Spijker wede 95 Jaren GEHUWD: J BekooU en L Nleuwenburg J Cambter en J P Langerak J M v EU'. .1 C A M Dlagjan H J Glasbergen en T K G Tereick D Hofkes en T de Haan W Hooven en J v d KaaU H de Jager en jurenhout P H Krult en J Glasbergen L Meijer en J Rasser HA Moll en C Horst man Q S W Olsthoorn en A E Paeper E Velthuüzen en J M E Vrijbloed —PW p en J D v d Meer H Leemans ei verae J M A v Dam en A J C Mont: J C J Verheüen en E J P v d Blom Juli 1935 in dienst zijnde functionarissen die vallen onder de Pensioenwet. 1922, de bezol diging f 292,50 per jaar zal bedragen". DE ZOMEROEFENING VAN DE E.H.BO. Volgende Woensdag zal de E.H.B.O. een oefening in groot verband houden. Was he? aanvankelijk plan op het Rietveldschepad thans is besloten deze oefening des avonds half acht te houden op Huize „Welvaren", Heerenweg 7. bij den heer Van der Broek. Zeker een geschikt terrein, daar bij de Vier- sprong, met rechts de Ridderbuurt en links de aardige Heuvelwcg. CHR. MIDDENSTANDSVEREENIGING Hedenavond zal de Chr. Middensranis- vereeniging te S.15 uur vergaderen in het Vereenigingsgebouw Julianastraat. Op de agenda staat o.m. bespreking Mica 1936. RAADHUISBOUW Naar we vernemen ligt het niet in de be doeling in de Raadsvergadering van volgen de week Woensdag de plannen voor liet nieuwe Raadhuis aan de orde te stellen. GEMESTE PIEPKUIKENS Extra kwaliteit Fa. D. WARRING EN ZONEN HAARLEMMERWEG 6 TELEF. 622 UIT DEN OMTREK (VLPHEN a.d. RIJN GENEES- EN VERLOSKUNDIGE ARMENPRAKTIJK B. en W. hebben den Raad doen toekomen een uitvoerig schrijven ten aanzien van de genees- en verloskundige hulp tetn behoev an degenen, die steun ontvangen ingevolge Ie steunregeling. Deze regeling komt hierop neer, dat de gemeente-geneeslieeren werden ontheven van de verloskundige hulp ten behoeve van genoemde categorie vansteun- behoevenden en deze hulp werd opgedragen aan de verloskundige mevr. R. Groeneveld- Kromhout alhier, tegen een honorarium van f 10 per verlossing. Deze regeling is na de verlenging geldig tot 1 Juli 1936. Bij de mededeeling van onderzoek spra ken B. en W. van een oven'ueele reorgani satie van de geneeskundige armenverzor ging eai hadden daarbij meer speciaal op het oog een herziening van de geldende geling, waardoor de kosten aan dezen dienst verbonden, zoo mogelijk niet onbelangrijk zouden dalen. B. en W. meenen dat er, ge iet op de weinige consenten welke gedurende de laatste jaien door het Burg. Armbestuur .werden afgegeven en de daai-mede uiteraard gepaard gaande nie? onbelangrijk mindere arbeidsprestatie der gemeente-geneesheeren. alle aanleiding was de vraag te overwegen of, met behoud van een goed geoutilieerden dienst, niet zou kunnen worden gekomen tot een verlaging der kosten verbonden aart dit onderdeel der gemeentelijke bemoeienis sen. Na het onderzoek werd deze vraag beves tigend beantwoord. Met behoud van de geneeskundige armen verzorging in haar huidige gedaante, waar in naar de meening zoowel van het Burger lijk Armbestuur alsook van B. en W.f geen wijziging behoort te worden gebracht, ston den twee wegen open om tot de pewensch- te verlaging der uitgaven te komen. In de eerste plaats namelijk vermindering van het getal geneesheeren in het Rijnge deelte der gemeente van 4 op bijv. 3 en in de tweede plaats vermindering van de to- taalbelooning voor dege functionarissen m-et een bedrag ongeveer gelijk aan de bezoldi ging van één hunner. Na m.et de drie vast aangestelde genees heeren in het vorenbedoeld gedeelte der ge meente in dezen gevoerde besprekingen, is ook me? hen hierover overeenstemming be reikt en wel in dien zin, dat het aantal geneeskundigen in dit gemeentedeel zal worden verminderd maai* bepaald zal blijven op 4, doch dat de gezamenlijke be looning dezer 4 functionarissen zal worden verminderd met een bedrag,, gelijk aan de belooning van één hunner. De drie bedoelde gemeen te-geneesheeren gaven aan dezen weg om tot het gestelde doel te geraken, de voorkeur, als de huns ic ziens meest geschikte collegiale. Van deze regeling zal dan voorts het ge volg zijn, dat de arts L W Hildernisse, wiens tijdelijke aanstelling als gemeentegeneea- heer op 30 Juni e.k. afloopt, met ingang va' 1 Juli e.k. als zoodanig vast kan worden aai gesteld, als vierde gemeentegeneesheer in Rijngedeelte der gemeente. B. en W. stellen nu voor de voorloopig' regeling te bestendigen waardoor „de bezol diging van de gemeentegeneeshceren zal be dragen: voor ressort één f 500 per jaar en voor elk der overige ressorten f 262,50 per jaar,.met dien verstande, dat .voor de op 2G HAZERSWOUDE GEMEENTERAAD Onder voorzitterschap van den Burge meester, den heer A. Warnaar, kwam de Raad der gemeente Woensdagmorgen half elf in vergadering bijeen. Alle leden waren tegenwoordig- De voorzitter opende de vergadering met gebed. De secretaris, dc heer B. den Braver leest de notulen, die onveranderd worden goedgekeurd en vastgesteld. De voorzitter doet mededeeling van ingekomen stukken w.o. mededeeling van den Minister van Bin- nenlandsche Zaken, dat een nieuwe school geld regeling zal worden ingevoerd. In ver band hiermede deelt de voorzitter mede, dat pogingen zijn aangewend, ten einde plaat selijke moeilijkheden te voorkomen, dat de nieuwe regeling 1 April 1937 voor de ge meente in werking zal mogen treden. Jaar verslag van de Burgerwacht, dat een gun stig rapport was van de toestand in elk opzicht. Schrijven van het bestuur van de Nessepolder te Boskoop, dat accoord gaat met het bedrag, dat door de gemeente zal .orden betaald voor het gebruik maken an den weg in genoemde polder. Missives an Gedep. Staten houdende goedkeuring .an raadsbesluiten; goedkeuring van d? begrooting van het Waterbedrijf. Schrijven van Gedep. Staten waarin do wenschelijk heid wordt uitgsproken bij besteding van gemeentewerken, die bij publieke besteding te doen plaats hebben. Verzoek van de gei- tenfokvereeniging, afd. Hazerswoude, om in voering van een verordening ter verede ling van het ras. Bij de bespreking merkt de heer M. Noordara op, dat het niet op den weg van den raad ligt hiervan binden de bepalingen te maken maar door de ver eeniging actie voor dit doel moet worden gevoerd. De heer C; A. van Dam is van meening, dat het aantal voorschriften niet zonder noodzaak moet worden vermeerderd, daar in het particuliere leven reeds zoo veel aan banden is gelegd. De heer Noor dam merkt nog op, dat deze zaak meer provinciaal door vereenigingen kon worden geregeld. De heer M. Scheel wijst op het groote belang, dat de vereeniging beoog!, n.l. de veredeling van het ras, acht het ge wenscht dit streven te steunen en stelt een verordening te maken. Dit stel, gesteund door enkele leden wordt ech ter verworpen met 47 stemmen. Op voor stel van den voorzitter worden de punten 3 der agenda, inzake vergunnings- r aar den voor concessie voor radiodis tributie en verordening op de heffing van rechten daartoe, van de agenda afgevoerd en de behandeling uitgesteld tot de volgen de vergadering, omdat bij algemcene ver ordening deze zaak zal moeten worden ge regeld, en zich ook technische bezw voordoen, die niet zoo gemakkelijk ziin op telossen, inzonderheid voor wat de Rijndijk betreft Hierop komt in behandeling een voorstel van B, en W. tot medewerking in zake een culture el e cursus voor jeugdige werklooz.en te Leiderdorp- De voorzitter geeft hieromtrent een nadere toelichting, en deelt mede, dat door de gemeente Lei di dorp ter bereiking van dit doel, contact is gezocht met naburige gemeenten; zich uit de gemeente een tweetal jeugdige werkloozen heeft opgegeven voor deelname aan de cursus, die 6 maanden zal duren De kosten zijn niet hoog en zullen bedragen voor tip-de cursisten 65.waarvan doo>* Sociale Zaken nog 70 procent wordt ver goed. Jn het belang van jeugdige werkloo zen is l»et gewenscht medewerking te ver leenen. B. en W. stellen voor hiertoe te be sluiten. Door enkele leden wordt deze zaak be sproken en sympathie met het doel betuigd, waarbij de heer Scheel er op wijst dat het aantal, dat deelnemen zal zoo gering is, en informeert of er voldoende publiciteit gege ven is aan de zaak. De voorzitter zegt dat aan organisaties en vereenigingen hiervan bericht is gezon den, met het resultaat dat tot heden slechts een tweetal werkloozen zich hebben ge meld. Met algemeene stemmen wordt be sloten medewerking te verleenen. De ha- lans en de verlies- en winstrekening 193r van de bouwvereeniging „Volksbelang" wordt met algemeene stemmen goedge keurd, waarbij de woningen in de Ton straat aangeven een nadeelig saldo van f 1284.34, waaronder een huurverlies van f 124. Een verzoek van den heer M. G. Fase om ontheffing van hondenbelasting wordt ingewilligd. Hierop komt in behandeling de van Ged. Staten terug ontvangen gemeente- begrooting, dienst 1936. Bij enkele posten zijn door Ged. Staten opmerkingen ge maakt. en wordt aangedrongen zoo mogelijk bezuiniging aan te brengen. De voorzitter acht het gewenscht hieraan gevolg te geven en stelt voor de bedoelde posten te hei-zien. Het resultaat was dat na gehouden toelichting en bespreking beslo ten werd enkele posten, die te hoog waren geraamd te verlagen, maar dat ook sommi ge posten niet konden worden verminderd. Met betrekking tot de post vergoeding per leerling aan dc Bijzondere Scholen, die bij de begrooting op f 10 per leerling wa steld. stellen Ged. Staten voor het bedrag op f 8 te bepalen. De voorzitter deelde mede bij verschillende scholen een opgave te heb ben gevraagd waaruit bleek, dat enkele be duidend hooger, maar ook sommige lager waren dan het bedrag door don Raad voor de vergoeding gesteld. B. en W. hebben ech ter gemeend, rekening houdend met de om standigheden, en tevens om zoo voel moge lijk aan het verlangen van Ged. Staten te voldoen, het bedrag op f 9 te moeten stellen Hierop had een breede bespreking plaats waaraan door verschillende leden werd deel genomen, waarbij bleek, dat sommige leden zich met het voorstel niet konden vereeni gen en het bedrag op f 10 gesteld, wilden handhaven, omdat het onderwijs geen scha de mag ondervinden van deze vermindering der vergoeding. De voorzitter wijst met na druk op het noodzakelijke aan Ged. Staten te doen zien, dat ernstig wordt gestreefd om te doen wat mogelijk kan zijn tot be zuiniging in de gegeven moeilijke omstan digheden. De heeren G. Goedhart en A. .T. de Jong verklaren zich hierop uit een tac tisch oogpunt voor het voorstel van B. en W. Dc heer Jac. de Kort stelt voor het bedrag •an f 10 te handhaven. Dit voorstel, ge steund door de heer M. Scheel in stemming gebracht, wordt aangenomen met 6 tegen 5 stemmen, n.l. de heeren D. de Bruin, A. J. do Jong, N Ivaptein, G Goedhart en C. A. Dam. Om aan het verlangen van Ged. Staten te voldoen wordt op, voorstel van B. W. de instructie van den tijdelijken hulp keurmeester gewijzigd en zal de benoeming ingaan 1 Febr. 1936 tot 1 Jan. 1937, op een jaarwedde van f 1500. Bij de rondvraag in formeert de heer Scheel of dc eigenaar van een woning garant moet zijn voor het wa tergebruik van den huurder. Spr. vraagt verder nadere inlichtingen inzake het op treden van de brandweer bij den brand die enkele weken aan den Rijndijk plaats had, en tevens naar plaatsing van werkloo zen bij het werk op de nieuwe begraafplaats De voorzitter geeft hieromtrent nadere in lichtingen en sluit daarop de vergadering. KATWIJK AAN ZEE AFD. RIJNLAND NED. ROODE KRUIS RADIO DISTRIBUTIE DONDERDAG 28 MEI Programma 3: 8 Keuten: 8.43 R. N< .20 Fa-lis "R: p\ indië: •l VI* 14 20 Keuion; 15.20 Droitwich: 16.10 Keu len; 17.20 Brussel VI; 18.50 Keulen: 21.20 Ber- Hiv. 22.15 Brussel VI; 22.30 Boedapest of dlv; 2 3p rog ram ma 4: 8 Brussel VI: 9-50 ParUs R: 10.35 Londen R; 12.35 Droitwich; 14 20 Loriden 11 17.05 Droitwich; 15 20 Diversen; 18-50 D.oit- wich19.05 Diversen: 19.39 Sportpraatje door den heer .T. G. A. Janssen (Journalist); 20 Lon den R: 20.20 Droitwich; 20.50 Londen R; 22.20 Droitwich iu.uo .--O Deutachl-i- rijs R; hl.m 13.05 Brussel VI; 14.20 Keulen; 15.20 Parijs R: 16.20 Keulen; 20r95_p: 21.45 Bi wlch; Examens E.H.B.O. Bij het vanwege deze afdeeling van het Ned. Roodo Kruis op 26 en 27 Mei te Kat wijk aan Zee gehouden examen slaagden de dames: B. van Oeffelen, A. Seinstra, G. Fen- nis, H. Kerkheide, Th. Kerkheide en M. L. Dettmar en de heeren G. van der Does, C. an Leeuwen, J. Krietsch en A. van Leeuwen, allen te Katwijk. Het examen werd afgenomen door Dr. H. J. M. Boonacker te Oegstgeest en Dr. J. C A. Cleveringa te Katwijk aan Zee. LISSE TWEE AUTO'S IN BOTSING Woensdag had op de hoek Heereweg— Julianastraat een botsing plaats tusschen twee vrachtauto's. Een truck-wagen met op legger van een firma uit Leiden, bestuurd door zekere V., wilde de Julianastraat uit rijden en richting nemen naar Leiden. Daar de bestuurder echter een vrachtwagen uit de richting Hillegom zag naderen in snelle vaart, stopte hij onmiddellijk om rechts den voorrang te verleenen. De vrachtauto uit de •ichting Hillegom, bestuurd door T., uit Am sterdam, raakte aan het slingeren en botste met de voorzijde tegen het hekwerk op van den heer van Gr. en sloeg met het achter eind tegen de truckauto, waardoor aanzien, lijke schade veroorzaakt werd. Politie was direct aanwezig en maakte proces-verbaal 22 15 idem VI; 22.39 ld. :2.50 Berlijn ima 4- S Brusse] VI: 10.35 Londen R: 11.20 Droitwich; 11.50 Londen R; pl.m 12-10 Droitwich: 14.20 Londen R; 16.15 Droitwich; 18.20 Diversen; 18 5q Londen R: 20.4o Gram- muziek GRD; 21.50 ouden R; 22.40 twich Agenda Maandag 1 Juni (2e Pinksterdag), Oud- Poelgeest, 2 uur, Zendingsfeest Geref .Zen- dingsbond. De avond-, nacht- en Zondagsdienst dor apotheken wordt van Maandag 25 tot en net Zondag 31 Mei (1ste Pinksterdag) a.s. waar genomen door de apotheken: G. F. Reyst, Steenstraat 35, telef, 136; A. J. Donk, Doeza- straat 31, telef. 1313. Maandag 1 Juni (2de Pinksterdag) nemen waar de apotheken: J. C. Pelle, Kort Rapen burg 12, telef. 59 i; J. E. M. ten Dijk. Haven 18. telef. 85. Voor Oegstgeest worden deze diensten waargenomen door apotheek: C. van Zijp, Wllhelminapark 8, telef. 274. aar hij aardigo BENOEMD Naar wij vernemen is de heer J. Dekker, hoofd der Ned. Herv. School alhier, benoemd als hoofd der Chr. School voor Gewoon La ger en Uitgebreid Lager Onderwijs, Malie baan te Utrecht De heer Dekker mocht 5% jaar als hoofd der Ned. Herv. School alhier werkzaam zijn. MAILVERZENDING 2 Juni 5.10 uur: per s.s. Aquitana via Southampton; 2 Juni 17.35 uur: per s.s. Aquitana via Cherbourg; 3 Juni 5.10 uur: p. s.s. Manhattan via Southampton; 3 Juni 17.35 uur per s.s. Manhattan via Cherbourg: 5 Juni 5.10 uur: per s.s. Empress of Brit tain (alleen Canada); 6 Juni 5.10 uur: per s.s. Bremen via Soutphampton; 6 Juni 17.35 per s.s. Bremen via Cherbourg. NOORDWIJK AAN ZEE BRANDJE Op het duinterrein achter de villa Nyen- stede aan den Oranjeweg werd door eenige tot nog toe onbekend gebleven jongens eeh vuurtje gestookt. Al spoedig begon ook de droge helm en de afrastering der villa te branden. Door omwonenden kon het vuur met water en zand gedoofd worden, zoodat erger werd voorkomen. OEGSTGEEST „H.B.S." De Oegstgeester Gymnastiek- en Athle- tiekver. „Houdt Braaf Stand" (TI.B.S.) hield gisteravond in „Het Witte Huis" haar eerste jaarvergadering. De voorzitter, de heer Boutere, opent do vergadering en heet alle aanwezige dames en heeren van harte welkom en geeft ver volgens aan den secretaris, den heer Van Wezel, het woord voor notulen en jaarver slag. Aan dit jaarverslag ontleenen we hei volgende. Allereerst memoreert de secretaris de oprichting van de nieuwe vereeniging op 19 Februari 1935; de beschikbaarstelling van het prachtige gymnastieklokaal van de Chr Kweekschool en de spontane benoeming van den heer Troye als leider. Werd toen begon nen met 17 leden, thans is dit aantal uit gegroeid tot 108. Er zijn thans 6 klassen, nl.: 1. Seniorenafd.; 2. Heerenafd.; 3. Jongens, adspiranten-afd. 1015 jaar; 4. Jongens- adsp.afd. 510 jaar; 5. Meisjes-adsj.afd. 10 —15 jaar; 6. Meisjes-adsp.afd. 510 jaar. Hierop volgt het financieel verslag, waar bij een batig saldo van f 84 wordt geconsta teerd en de Kaseommissie een gunstig rap port uitbrengt over het gehouden beheer. Een ontwerp Statuten en Huishoudelijk Reglement wordt na eenige discussie goed gekeurd. Bij de bestuursverkiezing wordt de voorzitter, de heer Bouters, met op één na algemeene stemmen herkozen en de heeren Jansen, Woudstra, Hoekstra en Zeilstra ge kozen als bestuursleden. Na rondvraag en sluiting, waarbij hulde gebracht wordt aan den Directeur voor zijn uitstekende leiding, is het officieele gedeel te van deze avond beëindigd en blijft i nog eenige tijd gezellig samen. We t schen de vereeniging bij de intrede haar tweede levensjaar alles goeds toe. WADDINXVEEN TEEKEN DES TIJDS In het jaar 1935 werd in deze gemeente uitgegeven aan steun, werkverschaffing, burgerlijk armbestuur e.d. f 105.142,72, zegge meer dan een ton gouds. Hiebü komen dan nog de groote bedragen door de verschillende kerkelijke diaconieën aan haar armen verstrekt; de gaven in geld en natura van het plaatselijk crisiscomité en andere plaatselijke instellingen van weldadig heid, die zeker, alles by elkaar genomen meer dan f 20.000 bedragen. Dit zyn toch vöor een gemeente van onge veer 8000 zielen respectabele bedragen; cijfers die meer zeggen dan vaak ellenlange betoogen Een teeken des tyds! LEZING OVER ZUID-AFBIKA In het gebouw „Het Centrum" alhier hiel-l )0f een stampvolle zaal de heer Jac. van »ol, wethouder dezer gemeente, zijn aange kondigde causerie met lichtbeelden over zyn indrukken omtrent Zuid-Afrika, waar hu eenige maanden heeft vertoefd. De talrijke hoorders kregen kijk op land en volk, gewoonten sche toestanden aldaar, terwijl de lichtbeelden it en van het land „waar de natuur haar •onderen wrocht", niet weinig ter verduide lijking van het gesprokene bijdroegen. Hoewel de vergadering was uitgeschreven door de afdeeling van den Chr. Boeren- en Tuindersbond, werd deze ook bijgewoond door talrijke niet-landbouwers. Ook het college van B. en W. was in zijit geheel tegenwoordig, alsmede heel veel be langstellenden uit naburige gemeenten. Het was een leerzame avond. Eenige ge stelde vragen werden na afloop van de cau serie nog door den heer van Tol op afdoende wijze beantwoord. In zijn sluitingswoord mocht de voorzitter van de afdeeling van den Chr. Boeren- en Tuindersbond,, de heer van Berkel, terecht van een welgeslaagden avond spreken. LAND- EN TUINBOUW De fruitteelt in Zeeland De ervaringen met het koelen Te Goes werd de algemeene vergadering van de Veilingvereen. Zuid-Beveland gehou den. De voorzitter, de heer H. A. H a n k e n, gaf een overzicht van de voor de verschillen de fruitsoorten gemaakte prijzen en adviseer de de leden het fluit direct na het plukken in het koelhuis te brangen en het niet eerst eenigen tijd in eigen bedrijf te bewaren. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer Van der Poest Clement bleek dat de omzet aan de veiling hooger was geweest dan sinds 1929 het geval was. Waar verhoog de prijzen zeker niet de oorzaak hiervan wa ren valt hieruit op te maken dat er heel wat meer aan gewicht is geveild. In het afgeloo pen jaar werd voor f 842.443,39 geveild tegen f 604.168,01 in het voorafgegane jaar. Aan regeeringssteun werd ontvangen f 37.644,30 zijnde nog geen 4% pCt. van het geveilde be drag. De beesenteelt wordt nog steeds inge krompen. Kersen werden er veel geveild. Ap pels en peren waren er overvloedig, maar de prijzen waren over het algemeen niet hoog. De tentoonstelling op 3, 4 en 5 October j.L mag geslaagd worden genoemd. Het nieuwe koelhuis, gebouwd met steun van het werk fonds, voldeed aanvankelijk goed. Vanzelf sprekend waren de ervaringen verschillend. De Reine Victoria pruim bleek bijzonder ge schikt voor koelen, enkele variëteiten peren daarentegen niet. De resultaten met de drui ven waren niet schitterend. De bezetting van het koelhuis was vrij goed. Het veilingpercentage werd als volgt be paald: groote veilingleden 2 pCt., gasten 4 pCt kleine veiling le-!en 4 pCt., gasten 6 pCt. De voorzitter van de aankoop vereeniging „Ons Belang", de heer P. Zegers, deelde mede dat deze vereeniging van de fruit- en groen- tencentrale te Den Haag bericht had ontvan gen, dat het z.g. administratief veilen niet was toegestaan. Wel het veilen op monster. Spr. toonde aan dat het administratief veilen in de practyk noodig is bij export. Engeland vraagt b.v. op korten termijn zacht fruit en dan kan men niet op een veiling wachten. Het niet toestaan van 't administratief veilen zal fraude en comedie tot gevolg hebben. Van uit de vergadering werd het vermoe den uitgespoken dat men tegen administra tief veilen is omdat men vreest dat de om zetbelasting zal worden ontdoken. Geant woord werd dat dit bij knoeierij zeker gebeurt. Toegezegd werd dat het bestuur in een spoedvergadering deze kwestie zal behandelen. In de gehouden vergadering dei u- veiling „Het Westland", gevestigd te Poel dijk, zijn uitvoerige besprekingen gevoerd over de moeilijke financieele toestond, waarin de vereeniging verkeert, als gevolg van het feit, dat voor een tweede veiling klaarblijkelijk geen voldoende emplooi Lu het Westland nog te vinden is. Toen eenige jaren geleden de Coöp. Ccntr. Westlandsche Snijbloemenveiling nl. besloot tot het bouwen van een nieuw veilingge bouw te Honselersdijk, kon een deel der toenmalige leden zich hiermede niet vereeni- gén, daar zij de nieuwe inrichting te Poel dijk wenschfen. De meerderheid der vergadering besloot toen echter anders, en daarna is een nieu we vereeniging opgericht, die te Poeldijk een bloemenveiling slichtte. Vlot is het evenwel aan deze veiling niet gegaan, en telken jare werden de exploi tatie-tekorten lastiger le dekken. Di| werd verergerd, doordat, een deel van de leden uit de vereeniging trad, en de lasten voor

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6