waar WERK DONDERDAG 28 MEI 1936 EERSTE BLAD PAG. 2 HET „AUSWARTIGE AMBT" REORGANISEERT! Von Neuraths positie wordt verstevigd (Van onzen Duitschen correspondent) Dezer dagen kwam een gele postwagen voorgereden en een blauw geüniformeerde beambte bracht mij met hooggeheven hand het nieuwe telefoonboek. Niet geheel'in overeenstemming met de politieke sfeer van dezen tijd is de kaft vuur rood en zelfs de stevige rug is zoo getint! Onmiddellijk onder den titel wordt men dan nog verrast met het vijftal Olympische rin gen, waarschijnlijk, om ook binnen het Der de Rijk aan de Xlde Olympiade 1936 te. her inneren. Onder den eersten letter van het alphabet blijf ik met mijn aandacht bij het „Ausvvar- tige Amt", Berlin W8, Wilhelmstrasse 74— 76 hangen, want geheel onverwacht kom ik zoodoende tot do ontdekking, dat er toch werkelijk in de Rijkshoofdstad een ministp- l*ie van Buitenlandsche Zaken bestaat! Met een gevoel van weemoed denken wij, die de geschiedenis van Duitschland en speciaai van Berlijn nu al ruim zestien jaar van dichtbij volgen, aan den tijd, toen het Aus- wartige Amt nog aan den Wilhelmplatz ze telde. Vele jaren achtereen werd hier. eiken Vrijdag in de fraaie bovenzalen een thee ge geven voor de vertegenwoordigers der bui- tenlandsche pers en men had de gelegen heid, met de regeeringen van stad en staat in persoonlijk contact te treden. Merkwaardig genoeg hooren of zien wij Sedert de nationale omwenteling van 1933 van het „Auswartige Amt" zoo goed als ïiiets meer. Sedertdien zijn wij op het Rijks ministerie voor Volksopvoeding en Propa ganda en in zeer bepaalde gevallen op de Geheime Staatspolitie aangewezen. Tegen veler verwachting in bekleedt jhr. von Neurath nog steeds de delicate functie van Rijksminister van Buitenlandsche Za ken en hij geniet hierbij klaarblijkelijk het volle vertrouwen van den Fi>hre'\ Met graaf Schwerin von Krosigh en dr. Schacht be hoort hij tot de' weinigen, die weliswaar geen lid zijn van de N.SÜ.A.P. maar niet temin een hooge positie bekleeden. Natuur lijk zijn er vele fanatici ,die zulks maar half goed vinden. Zij zouden het liefst zien gebeuren, dat het dezen ministers net een der gaat als den vroege ren vice-kanselier von Papen ,die van de Wilhelmstrasse naar Weenen werd verplaatst als buitengewoon gezant. Voorhands ziet het er althans voorzoo ver dit jhr. von Neurath betreft niet naar uit, dat aan zulke zonderlinge wenschen tegemoet gekomen zal worden. Men schijnt zelfs erkend te hebben, dat er in het Derde Rijk naast het. Propaganda-ministerie ook nog wel plaats is voor een ministerie van Buitenlandsche Zaken. De reorganisatie van het „Auswartige Amt" zal in den loop van deze maand wor den uitgevoerd. Men heeft daarbij gedacht aan den toestand van vóór den oorlog, in Zooverre, dat de bewerking van politieke vraagstukken geheel in handen zal liggen van een gesloten pob'tieke afdeeling. De economische kwesties zullen door een „Wirt schaftsabteilung" in behandeling worden genomen.-? De afdeeling, welke de politieke vraag stukken voor haar rekening moet nemen, wordt verdeeld in een Europeesche en een buiten-Europeesche groep. Aan het hoofd van elk dezer afdeelingen komt een gezant te staan. Hierdoor wil men bereiken, dat de bewerking der politieke kwesties ten op zichte van Engeland, Frankrijk en Italië .voortaan in één hand blijft. Onze speciale aandacht werd voorts nog gevestigd op de beteekenis eener sterk uit gebreide economische afdeeling, welke de vele moeilijke vraagstukken moet behande len. waaronder wij allen zoo sterk hebben te lijden. Men wil hier voorzoover dat thans reeds mogelijk is bemiddelend op treden tusschen de Duitsche ressorts en d-r buitenlandsche regeeringen, welke hierbij zooals bij voorbeeld Nederland belang hebben! DE EERSTE REIS DER „QUEEN MARY" Meer dan 2000 passagiers aan boord Gistermiddag is de „Queen Mary", het Britsche monsterschip, door zes sleepbooten buitengaats gebracht om van Southampton zijn reis naar de Vereenigde Staten te aan vaarden. Aan boord bevinden zich meer dan 2000 passagiers en een bemanning van 1000 koppen. Dc commandant, kapitein Britten, zal zelf beslissen of het schip op deze eerste reis reeds zal trachten het „Blauwe Lint" te veroveren. Het schip vervoert een 50-tal brieven van tie burgemeesters van Britsche plaatsen aan de burgemeesters van gelijknamige plaatsen in de Vereenigde Staten. Zoo schreef de Lord Mayor van Londen een brief aan den burgemeester van Lon Iden in Ontario. Verscheiden passagiers hadden hun plaats pp het schip reeds jaren geleden besproken! Vier en twintig minuten na het vertrek Uit Southampton kwam de „Queen Mary" voor Cherbourg aan. Duizenden waren teleurgesteld, toen he lsloten werd, dat de „Oneen Mary" in haar haast om naar New-York te vertrekken, niet te Cherbourg aan den wal zou vast maken, doch buiten de haven zou blijven. Toen bij het vallen van de duisternis het fechip uit de mist te voorschijn kwam, voe ren twee Fransche torpedojagers uit De „QuCen Mary" nam te Cherbourg ruim 100 passagiers aan boord. Kapitein Edgar Britten ontving van ko ning Edward het volgend telegram: Beste wenschen voor u en een succesvolle eerste reis". Even na half één des nachts heeft de „QueenMary" tenslotte Cherbourg verlaten. STAKING IN VLIEGTUIGFABRIEKEN Het blad „Petite Girondi" bericht uit Tou louse. dat de werklieden der vliegtuigfabriek Devoitine aldaar plotseling in staking zijn gegaan. Ook in de Farmanfabrieken te Boulogne- Sur-Seine en in de vliegtuigfabrieken te Nieuwpoort en La Valette is het werk neer- ^In^de fabrieken zijn arbeidersdelegaties achtergelaten, die het antwoord op de eischen fier stakers moeten afwachten. DE ONLUSTEN IN PALESTINA Egypte trekt partij voor de Arabieren Onder deelneming van talrijke per soonlijkheden uit het openbare leven is te Cairo een comité gevormd, dat zich ten doel stelt hulp te verleenen aan de Arabieren in Palestina. Reeds heeft dit comité een eerste zit ting gehouden, waarin drie belangrijke resoluties werden aangenomen. Ten eerste werd besloten, tegen de maatregelen der Britsche mandaat- regcering protest aan te teekenen. Het tweede besluit betreft het bieden van steun aan de Arabische bewoners van Palestina bij hun strijd tegen En geland en de Joden. Ten derde werd overeengekomen, dat een commissie naar Palestina zou wor den gezonden, om den toestand ter plaatse te onderzoeken. Ook de Arabische pers, die tot dusver de grootste terughoudendheid in acht nam ten aanzien van Palestina's binnenlandsche aangelegenheden, begint zich thans in den strijd te mengen. ITct blad „Siassa" schrijft: „Indien de ont wikkeling in Palestina in de thans door Engeland gevolgde richting voortgaat, zal Egypte binnen tien jaar niet meer een Ara- bischen, doch een vreemden staat als na buur hebben. Het is zaak voor de Egypti sche politici, dit te voorkomen. Volgens officieele berichten hebben ook in Jaffa wederom verscheidene overvallen plaats gehad, op politie-agenten, die telkens het vuur beantwoordden. Behalve dc talrijke schoten, welke in alle deelen van het land uit hinderlagen op po- litie-patrouilles werden afgevuurd, kwam liet ook in de omgeving van een aantal joodsche nederzettingen in het Emek-dal tot wilde schietpartijen. Omtrent het aantal slachtoffers, welke hierbij zouden zijn te betreuren, zijn nog geen betrouwbare be richten voorhanden. In Petach Tikvah, dat In het centrum van de citroenen- en sinaasappelenstreek is ge legen, werd een sinaasappelen-opslagplaats in brand gestoken. Het gebouw brandde tot den grond toe af. Teneinde te voorkomen, dat de politie de brand zou blusschen, hiel den Arabieren met geladen revolvers in 'de hand bij de vuurzee de wacht De huiszoekingen in talrijke Arabischo dorpen worden volgens officieele mededee- lingen krachtig voortgezet Wapens en mu nitie, die hij deze razzia's worden ontdekt, worden in beslag genomen. In drie dorpen werd een groot aantal wapens gevonden. Het bericht, volgens hetwelk tijdens de onlusten Engelsche soldaten werden gedood wordt van officieele zijde gedementeerd. Ook het in Cairo loopende gerucht, dat in Gaza een politie-patrouille door een sterke groep gewapende Arabieren is overvallen, wordt officieel als onjuist gekwalificeerd. De eenige slachtoffers, welke gedurende de laatste 24 uur aan de relletjes zijn ten offer gevallen., aldus wordt verklaard, zijn eenige Arabische wachters, die tengevolge van de nalatigheid der Arabische politie in het dorp Lvdda zijn neergeschoten. De onlusten zijn momènteel beperkt tót botsingen tusschen Arabieren en politie manschappen, hoewel ook nog afzonderlijke aanvallen op joodsche nederzettingen en plantages voorkomen- Geen rebellie bij de politie Officieel wordt tegengesproken, dat poli tiemannen wegens rebellie tegen het Brit sche gezag zouden zijn gearresteerd. Wel heeft in verhand met den dood van twee Arabische politiemannen, een aantal nieuwe recruten te Tulkarem, waar de noodlottige incidenten, die den dood der beide Arabische ordebewaarders tot gevolg hadden, zich hebben voorgedaan, bij den inspecteur-generaal der politie geprotes teerd. Deze achtte overigens dit protest ge rechtvaardigd. Het is dan ook niet juist, dat eenige de- ■r recruten zouden zijn gearresteerd, of hun functie hebben neergelegd. Zij ver klaarden integendeel, dat zij trouw blijven aan de Britsche autoriteiten. Een detachement Hooglanders heeft sa men met Britsche en inlandsche politie slag geleverd tegen Arabische bandieten, die zich op den weg JeruzalemNabloes in rooverij overgaven. Aan Britsche zijde is geen enkel slacht offer gevallen. DE BELGISCHE KABINETSCRISIS Zal zij van langdurige» aard zijn Koning Leopold III van België heeft gis teren uitgebreide besprekingen gevoerd over de samenstelling van een nieuw ka binet. In politieke kringen had men gisteravond den indruk, dat de huidige crisis zeer lan gen tijd zou vorderen om te worden opge lost. In zekere parlementaire kringen voor zag men zelfs dat dit zou duren tot na de provinciale verkiezingen van den 7den Juni waarbij 44 senatoren moeten worden geko- :n. De socialisten verklaren zich voor een re geering van nationale unie met een propor- tioneele socialistische' vertegenwoordiging. Het schijnt, dat de katholieken van hetzelf de gevoelen zijn. De moeilijkheden komen blijkbaar van liberale zijde. Deze belangrijke fractie wil niet meer deelnemen aan een regeering van de drie partijen. Toch wordt rekening gehouden met de mogelijkheid, dat een gewijzigd kabinet- Van Zeeland zal terugkeeren, steunend op roomscli, rood en liberaal. Von Ribbentrop naar Ierland De speciale onderhandelaar van Hitier, ambassadeur Von Ribbentrop, zal vermoe delijk heden of Vrijdag te Londen aanko men, op doorreis naar Noord-Ierland* al waar hij de Pinksterdagen zal doorbrengen in gezelschap van lord Londonderry, die onlangs in Duitschland zijn gast was. Natuurlijk oppert men de veronderstel ling, aldus meldt de diplomatieke corres pondent van Reuter, dat Von Ribbentrop van de gelegenheid gebruik zal maken om met de Britsche regeering het Duitsche antwoord op de onlangs ingediende Brit sche vragenlijst te bespreken, doch hiervan is geen bevestiging te verkrijgen. HERLEEFT DE STRIJD IN ABESSINIE? EEN „KONING VAN WALLEGA" UITGEROEPEN Uit Gambela, aan de grens van Abessinië den Soedan, wordt gemeld, dat het stam hoofd van Saio zichzelf heeft geproclameerd lot koning van Wallega en aan het hoofd van 3000 man van het leger van den negus oprukt naar Saio. Wallega ligt ongeveer 16 K.M. van Gam bela en Saio ligt nog een vijftigtal kilo meter verder. De Iialiaansclie troepen bevinden zich op een afstand van twee of drie dagmarschen an Saio en de Grieksche kooplieden hopen dat de Italianen nog intijds komen om te beletten, dat hun zaken worden geplunderd cloor de shifta's. Te Saio bevindt zich ook een Amerikaansche missie. Te Khartoem is in den loop van den dag een geheimzinnig telegram uit Saio ontvan- i van den volgenden inhoud: ,,De gouverneur is gevlucht. Ons leven en onze have worden in gevaar gebracht door gedesorganiseerde troepen. Een Italiaansche colonne bevindt zich op drie dagmarschen afstand. Indien zij er in slaagt ons tijdig te bereiken, zijn wij gered". Geen Britsche officieren gevangen Het Britsche Roode Kruis te Londen heeft bericht ontvangen, dat kolonel Llewellyn en majoor Bentinck van de Britsche ambulan ce in Abessinië niet gevangen worden ge houden in Diredawa, doch zij mogen de laats niet verlaten. De Italianen verklaren, dat hun papieren niet in orde zijn. Beiden genieten een goede gezondheid. De zaak wordt niet als ernstig beschouwd en men hoopt, dat zij binnen een of twee dagen hun reis weer kunnen hervatten. Zij waren op weg naar Djiboeti. De nieawe Italiaansche postzegels De eerste postzegels van het fascistisch keizerrijk zijn gereed en worden thans ver krijgbaar gesteld. De zegels vertoonen de beeltenis van Vic tor Emanuel, koning van Italië, keizer van Ethiopië. f De landsnaam Ethiopië staat boven op het zegel in drie talen vermeld: in het Ita- liaansch, het Tigrisch en het Amharisch. Aan weerszijden van het portret van den koning-keizer vindt men den gedenkwaar- digen datum van de proclamatie van het imperium: „9 Mei 1936" en „a. 14" hetgeen beduidt het 1-ido jaar van het fascistische tijdperk. Onderaan ten slotte het waardecijfer, he- evens de aanduiding Italiaansche kolo niale posterijen. ItaliS wenscht ontspanning In verband met de vrees, die in sommige buitenlandsche bladen wordt uitgesproken ten aanzien van den internationalen toe stand, wordt er in bevoegde Italiaansche kringen op gewezen, dat Italië oprecht, wenscht tot ontspanning in do betrekkin gen met Engeland te komen. Men .herinnert aan de herhaalde verkla ringen van Mussolini, volgens welke Italië geen aanval op Kenya, op den Soedan, op Egypte of op eenig ander gebied in den zin heeft. Italië kan dan ook geen groote beteeke nis toekennen aan Engelands houding in de kwestie van de Indische troepen te Ad dis Abeba. Het heeft veeleer de bedoeling, ook de oplossing van deze kwestie te ver gemakkelijken. Noorwegen en de sancties In de Storting heeft de Noorsche minis ter van buitenlandsche zaken Koht een pleidooi gehouden voor het handhaven' van de sancties als maatregel tegen oorlog. Hij zeidc o. a.: ,.De Volkenbond moet too- nen een instrument van rechtvaardigheid te zijn dat in staat is oorlog te voorkomen. r dan een instrument van straf voor hen, die oorlog maken." De Volkenbond is volgens Koht het ge instituut dat ontwikkeld kan worden tot een werkelijk instrument tot beveiliging van den vrede en derhalve zal Noorwegen lid blijven. Hi.i keurde de politiek van de groote mogendheden af. welke leidde tot Gaat Goemboes aftreden? Uit Boedapest wordt gemeld, dat zeer bin nenkort het aftreden is te verwachten van generaal Goemboes als minister-president van Hongarije. De geneesheeren van Goemboes hebben hem voorgeschreven zich in de volgende twaalf maanden te onthouden van deelne ming aan het politieke leven. Generaal Goering zal de Pinksterdagen bij generaal Goemboes doorbrengen. In de krin gen der legitimisten is men zeer benieuwd of er kans zal bestaan dat een legitimistische politiek in de plaats zal komen van de pro- Duitsche politiek van generaal Goemboes. De politieke verhoudingen in Oostenrijk De geruchten, als zou Prins S t a r h e m- berg, de bondsleider der Heimatschutz, in oppositie zijn gekomen tegen bondskanse lier Schuschnigg, schijnen weinig grond te hebben. Wel moet de Heimatschutz bijna in haar geheel zich willen doen in lijven in de nieuwe zgn. Frontmilitie, wel ke het uitsluitend recht krijgt wapens te dragen. Hierdoor zou zij binnen deze nieu we formatie een min of meer afzonderlijke macht blijven vormen. Voorshands zullen in Oostenrijk geen an dere demonstraties van weerorganisaties mogen plaats hebben dan van het Vader- landsche Front, waarvan de Front-militie het weer-orgaan vormtl Onrustig Mandsjoekwo Een reeks van aanslagen! Bandieten hebben bij Santacho, ongeveer 500 kilometer ten oosten van Charbin een aanslag gepleegd op een trein, die tot ont sporing werd gebracht doordat de rails waren opgebroken. De bandieten beschoten den trein, waardoor toen passagiers gedood werden en elf gewond. Een Japansche af deeling viel de roovers aan, die zware ver liezen leden. Aan Japansche zijde werden twee kapi teins gedood en één soldaat. Korten tijd later werd een aanval gedaan op het station Lao-Soengling, ten oosten van Kirin. Het gebouw werd door bommen vernield. ^onneStuin c/tême geeft Uw huid direct een sportief bruineteint.dieUtevens volkomen beschermt tegen zonnebrand. 3 X inwrijven is gelijk aan 30 Zonnebaden Flacon*?0ct.Tube60ct.Doos50 en25ct. een bruine huid staat gezond Een derde aanslag werd bij Moelan, 150 kilometer ten oosten van Charbin gepleegd op een politie-auto, waarin zich vier Japan sche officieren en 11 beambten bevonden. Auto en inzittenden worden vermist Uit Hsinking is eeg sterke strafexpeditie vertrokken. Een romantisch huwelijk Prinses trouwt een hotelportier Prinses Teisa, de oudste dochter van den koning van Irak, heeft de aandacht op zich gevestigd, door een romantisch huwelijk. Zij was verliefd geworden op den Griek llara- lambis, portier in een hotel op Rhodos. In Athene is zij gehuwd, nadat zij zich naar orthodoxen ritus had laten doopen en den naam Anastasia had aangenomen. Het jonge paar is vervolgens met onbe kende bestemming vertrokken. Een zuster der prinses, Radjiha, heeft zich namens de ouders tot de Grieksche autoritei ten gewend met het verzoek, het huwelijk nietig te doen verklaren. Deze hebben echter geantwoord, dat zij niet tusschenbeide kun nen komen, daar het huwelijk in geldigen vorm is voltrokken. Amerika's „Zwarte Legioen" In de Vereenigde Staten heeft men het be staan ontdekt van een geheim genootschap dat in den geest der beruchte Ku Klux Klan ageert tegen den invloed van joden, negers en katholieken. Twaalf personen, die zich in hechtenis be vinden, zijn voor den rechter verschenen voor een onderzoek, dat wordt ingesteld naar het ritueele dooden van een mensch, dat naar beweerd wordt, door leden van het Zwarte Legioen zou hebben plaats gevonden. De afgevaardigde Dickson heeft verzocht, dat het Amerikaansche Congres een onder zoek zou instellen naar het terroristische op treden van dit Legioen. Dickson verklaarde tegenover persverte genwoordigers, dat hij er achter wenschte te komen ,of het Legioen ook internationale connecties had. Hij voegde er aan toe, dat hem was medegedeeld, dat het identiek zou ziï-. met de in 1935 opgerichte Zwarthemden- organisatie. Door de politie wordt intusschen onder zoek gedaan naar eenige geheimzinnige mis daden, welke ziin gepleegd in Michigan en Ohio en naburige staten, waar de secte aan hangers telde onder de ambtenaren van po litie, het bestuur, het leger en politici. Te Schladming in Stiermarken is op grond van een aangifte uit Zuid-Slavische kringen de landarbeider Anton Pajelitz gearresteerd en ter beschikking van de justitie te Leoben gesteld. Deze man zou een rol gespeeld heb ben in het complot, dat leidde tot den moord op koning Alexander van Joego-Slavië. De justitie beschikt, naar verluidt, reeds over een aantal punten, die een verdenking zouden rechtvaardigen. EEN DUITSCH WEEKBLAD VERBODEN De Duitsche rijksminister voor volksvoor lichting en propaganda Goebbels heeft het weekblad „Der Reichsbote" verboden, aangezien dit zuiver kerkelijke problemen op het staatspolitieke gebied zou hebben ge trokken en tegelijkertijd door onware mede- deelingen het kerkelijke pacificatiewerk in gevaar zou hebben gebracht. Kort Nieuws Naar schatting zijn er op het oogenblik in Spanje omstreeks een vierhonderd stakin gen aan den gang. In een mijn van Pe- nanoya worden door de stakers eenige op zichters, benevens een Spaansche en een Fransche mijningenieur als gijzelaars onder den grond vastgehouden! De parlementaire secretaris van de Britsche admiraliteit verklaarde in het La gerhuis. dat bij het onderzoek naar de sabo tage aan boord van de oorlogsvloot niets is gebleken van een politiek motief, noch van deelnemen daaraan door een politieke orga nisatie. In verschillende streken van Mexico voeren gewapende benden een guerrilla tegen de troepen der federale regeering. Het hooft} •an een dezer bendeleiders werd afgeslagen n in triomf rondgevoerd door een dorp, dat hij langen tüd had geterroriseerd. Het Britsche vissschersvaartuig „Girl Pat", dat sinds geruimen tijd ervan door is, men duidt het reeds aan als „piraten- schip" is thans te Dakar (W. Afrika) ge signaleerd. Het heeft echter weder dadelijk zee gekozen. In het Britsche graafschap Pennbroker- shire is een mijngang ondergeloopen. Zes ar beiders worden vermist. In Britsche Nieuw-Guinea is een nieuw dwergmenschen-ras ontdekt, waarvan de mannen slechts 1.38 M. lang zijn. Bij opgravingen in Pompcï zijn nieuwe gebouwen en kunstvoorwerpen ontdekt Ook een geraamte is bloot gelegd. GEMENGD NIEUWS De kaarsenfabriek te Gouda Op de gister gehcuden aandeelhoudersver gadering van de Kon. Stearine Kaarsenfa briek te Gouda werd op een desbetreffende vraag medegedeeld, dat besloten is tot her bouw der- fabriek, welke gedeeltelijk ver brand is. Nog kan worden vermeld, dat de oprui mingswerkzaamheden op het terrein door het geheele personeel met kracht wordt voortge- Reeds is een aanvang gemaakt met de voorbereidingswerkzaamheden voor den bouw van de nieuwe fabriek, welke dus in ieder geval te Gouda zal opgericht worden. Oplichting van f 29000, Een koopman, wonende aan het Daniël Willinkplein te Amsterdam, heeft bij de politie aangifte geuaan van oplichting van 29.000,— door een in de Zuider Amstcllaan wonende makelaar, die per vliegtuig naar Weenen vertrokken is. Het onderzoek door de politie gaat met groote moeilij.. teden ge paard doordat er geen tastbare bewijzen zijn te leveren. Omtrent de toedracht van deze zaak verne men wij nader dat de verdachte en de aange ver reeds verscheidene jaren met elkander in relatie stonden. De makelaar verleende voor den koopman op gezette tijden zyn be middeling voor het koopen van huizen, welke dan door laatstgenoemde met winst van de hand werden gedaan. De opdrachtgever had dan ook in den make laar het volste vertrouwen en zoo dacht hij ook met een reëele zaak te doen te hebben, toen dezer dagen de makelaar hem mededeel de, zelf huizen gekocht te hebben, in welke zaak de koopman op zijn voorstel voor een vierde deel kon participeeren. De koopman ging op de zaak in en betaalde aan den ma kelaar een bedrag van f 29,000 uit waarvan hy kort daarna een z.g. bewijsstuk ontving, dat mede onderteekend was door een advo caat, die echter, toen de koopman argwaan begon te krijgen en navraag deed. deze hand teekening voor valsch verklaard heeft en te vens mededeelde dat hij de inhoud van het stuk niet kende. De politie van het bureau Pieter Aertz6tr. heeft de zaak thans in handen. Een moeilijk heid bij 't onderzoek is dat de koopman geer onaantastbare bewijzen kan bijbrengen dat hfj de f 29.000 betaald heeft, Hij heeft echter verklaard dat zijn vader en zuster bij deze betaling aanwezig zijn geweest, welk punt na der zal worden onderzocht, waarna, in overleg met de justitie, 6tappen tot opsporing en aan houding van den makelaar zullen worden ge daan. Het onderzoek ten deze heeft thans reeds uitgewezen dat de makelaar bij de K,L. M. passage naar Weenen geboekt heeft per vliegtuig vertrokken is. Zware brand te Oldebroek Vier gezinnen dakloos Gistermiddag omstreeks vijf uur ontstond, waarschijnlijk doordat kin deren met lucifers speelden, brand in een hooiberg, staande bij de woning van den landbouwer H. Boeve, gele gen aan de Zuiderzeestraatweg bij Oldebroek, en eigendom van den heer K. 'Doorneweerd Hzn. te Olde broek. In eeji ommezien sloegen de vlammen, aangewakkerd door een matigen Noord oostenwind, over op de woning, welke door de beide gezinnen Boeve en Doorneweerd werd bewoond, terwijl even later ook de naastgelegen woningen van de gezinnen var den landbouwer M. Grootkarzijn en dei landbouwer G. Berghorst vuur vatten. Beide huizen, resp. eigendom van Doorne weerd en B. van der Veen Wzn. te Olde broek, alsmede een drietal hooibergen en twee schuren, gingen geheel verloren. Van de inboedels van Boeve, Doorneweerd en Grootkarzijn, welke wel verzekerd waren, kon slechts weinig worden gered. Alleen de inboedel van Berghorst, welke niet verze kerd was, kon grootendeels in veiligheid wor den gebracht. De beide huizen zelf waren wel verzekerd. Mede gingen enkele landbouwwerktuigen en gereedschappen in de vlammen verloren. Het vee bevond zich gelukkig in de weide. De motorbrandspuit van de gemeente Ol debroek was spoedig op het terrein van den brand aanwezig en nam het blusschingswerk met kracht ter hand. De belendende percee- len werden nat gehouden om verdere uit breiding van het vuur te voorkomen. Door dezen brand zijn vier gezinnen dakloos ge worden. Het verkeer over den Zuiderzeestraatweg moest eenigen tijd worden stilgelegd, tenein de ongehinderd het vuur te kunnen bestrij den. De belangstelling van de zijde van het prbliek was zeer groot. In de kapitale boerderij van den landbou wer J. van Heel te Rossura is brand uitgebroken. In een oogwenk stond het ge heele gebouw in lichter laaie. Van den in boedel kon niets worden gered: ook een kistje met bankpapier en zilvergeld werd een prooi der vlammen. De brand sloeg over naar een naast de boerderij gelegen schuur, toehehoorende aan den heer Krijger. De schuur brandde geheel uit. een deel van de inventaris kon worden gered Dank zij het doortastend optreden van de hrandweer kon de woning van den heer Krijger gespaard blijven. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt deschade. UIT OOST-INDIE De strijd der Nedcrlandsche Scheepvaart-mijen Poelau en Kota-booten worden omgebouwd Verlaging van tarieven BANDOENG, 27 Mei. (Aneta). Het A.I.D. Do Preangerb. deelt mede, dat de regeering zich vereenigde met de voorstellen van de oom. missie, welke is ingesteld tot bestudeering de vraag hoe de Rotferd. Lloyd en de Mij. Nederland zouden kunnen worden ge. steund in den strijd tegen do buitenland sche valuta-concurrentie. Als gevolg hiervan hebben de Rott. Lloyd en de Stoomvaart Mij. Neder land de vrijheid verkregen om de Poelau. en Kota-booten om te bouwen voor het vervoer van circa 89 passa giers, waarbij de Regeering toezegde dat ambtenaren van deze booten geen gebruik zullen maken doch deze alleen bestemd zullen zijn voor particuliere reizigers. De tarieven voor doze beide klasse booten zullen ongeveer gelijk zijn aan die van de Duitsche schepen. Verder wordt het eerste klas-tarief voor de groote mailbooten in den loop van Augustus of September met 10 pet. verlaagd van welke verlaging de Regeering echter niet zal profiteeren en waardoor de nieuwe tarieven voor particuliere reizigers eerste klasse gelijk zullen komen met de huidige tarieven voor ambtenaren. De directie van de Mij. Nederland deelt aan Aneta-Holland naar aanleiding van bovengemeld bericht mede, dat een beslis sing hieromtrént door de Directie der ge. noemde maatschappij nog niet is genomen, daar tevoren besprekingen dienen plaats te hebben. De extra-olieheffing Voor 1937 mag er niet op worden gerekend BATAVIA, 27 Mei (Aneta) Het „Bat Nbld." verneemt uit Holland, dat in 1937 niet mag worden gerekend op een extra-olieheffing ad f5 millioen, welke post bij den opzet van de be grooting ook voor 1937 opgenomen was. De minister van koloniën, Dr Colijn, stelde een plan op, waarvan wordt venvacht dat de opbrengst 3Yz k 4 millioen gulden zal bedragen. Het opperbestuur verwierp de ge. dachte van de Ned.-Indische Regeering om een recht van 75 cent per ton ge produceerde ruwe olie te heffen. Het prefereert een anderen vorm. OP DE TIJGERJACHT BENKOELEN, 27 Mei. (Aneta). De bekende tijgerjager, de heer Jahn, is, vergezeld van, Prof. Robert von Hildbrandt, hoogleeraar aan de Universiteit te Praag, en zijn broe der Carl, groot-landgoed-bezitter, naar Mnkko-Mokko vertrokken om de bevolking aldaar van een tijgerplaag te verlossen. Na een tournee van zeven dagen, zullen zij naar Padang vertrekken. DE HONGI-TOCHTEN MANOKWARI 27 Mei (Apeta) Outohoe hoofd v. d. kampong Soeroerey, aanlegger van de hongi-lochten en moorden, welke gepleegd zijn bij de Anggi-meren, is te Manokwari gearriveerd. Hij heeft zich onvoorwaardelijk aan het bestuur onderworpen. Outohoe loont thans vrij in Manokwari rond. Hij beloofde het bestuur zijn volle medewerking te zul len verleenen om de hongi-tochten te onder drukken. Tevens heloofde hij trouw aan het gouvernement. Het binnenlandsch bestuur verstrekte hem bet costuum van Kcpala Kampong en tabak. BAGGERWERK Het Prov. bestuur van Groningen heeft aanbesteed: het uitvoeren van bagger- werk in de provinciale kanalen en havens binnen de gemeente Groningen, in het Eemskanaal en in het Dok te Delfzijl, te hp- steden in 2 perceelen en in massa, volgens bestek no. 7-1936. Laagste inschrijvers voor de massa Gebrs. Dikkerboom, te Oudehaske voor f37.900. DE HOOGEVEENSCHE VAART Te Hooge veen is voor rekening van de Drentsche Kanaal Maatschappij aanbe steed het maken van gewapend beton óp. schoeiingen langs de Hoogveensche Vaart met bijkomende werken in een perceel (to taal 2000 M Laagste inschrijver H. van Mekeren te Hindeloopen voor f33.413. WEGEN TE SOEST EN SOESTERBERG Te Soest is aanbesteed het rioleeren, af. werken en voorzien van een deklaag van vijf wegen te Soest en Soesterberg. Laagste inschrijver Arend Oddens te Baarn (met Odshcmax) voor f30.400. DE RIJKSWEG UTRECHT—DEN BOSCH Te Utrecht is aanbesteed: Bestek 66 werkverruiming. Aanleg aardebaan van een gedeelte van Rijksweg no. 26 Utrecht—Via- n<snZal t bommelHedel's Hert ogen hosch, onder de gemeenten Jutphaas en Oudenrijn. Laagste inschrijver C. P. de Kroon te Rhenen voor f 187.244. WONINGBOUW TE AMSTERDAM B. cn W. van Amsterdam zullen op Maandag 15 Juni in hel nnonhaar aatrt-e. steden: het bouwen van porroplpn. mae- richt tot 12 woningen. II k arren berg 'i et sen en 1 autobergplaats, op een tprrein ge legen aan de Kraai pan straat in de Trans, vaalbuurt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2