STADSNIEUWS WOENSDAG 27 MEI 1936 TWEEDE BLAD PAG. 6 LEIDSCH STUDENTEN ZANGKOOR Het tweede ooncert een groot succes Wij hebben verleden jaar 'het eerste optre den van het Studenten Zangkoor met geest drift begroet. In de eerste plaats om de om standigheid, dat er in dezen tijd van muzi kale vervlakking weer zooveel jonge men- schen zijn, die van de muziek een ernstige zaak maken. Die zelf willen musiceeren, zelf willen zingen en zang en lied hoog uitheffen boven de banaliteit van jazz en mop. Deze jonge menschen zijn do krachten der toe komst, menschen van wier invloed over eenige jaren voor een groot deel de waar deering der muziek voor het leven zal af hangen. Er is thans nog veel dat hen in be slag neemt: studie, clubleven, sport, etc. Dat zij daarbij den zang een eereplaats toeken nen, stemt blijmoedig en hoopvol. Doch in de tweede plaats was de eerste uitvoering al dadelijk een succes. De tweede uitvoering van gisteravond was dat eveneens. Er is na tuurlijk hard gewerkt en het zal velen wel licht wel eens moeilijk gevallen zijn, getrouw de repetities te bezoeken in verband met al lerlei besognes. Doch de opoffering, die men zich soms heeft moeten getroosten, is de goe de zaak waard geweest Wij hopen heel innig dat het Studenten Zangkoor op den ingesla gen weg voort moge gaan en dat het zich speciaal wat de heeren betreft, nog uit moge breiden. Leo Mens, de knappe dirigent van het koor. weet muziek te kiezen, die voor dit ensem ble buitengewoon geschikt is. Hij bezit hier een voordeel, dat de meeste koorleiders mis sen, nl. een ensemble van menschen dat op hooger cultuurtrap staat dan met de mees te koren het geval is. Het moet hem gemak kelijk vallen zijn opvattingen kenbaar te maken en den fijnen zin der muziek te doen aanvoelen. Wij hopen en gelooven dat de jonge menschen zelf de waarde van dit voor recht begrijpen. Het programma was met zorg gekozen en samengesteld. Het opende ons vóór de pauze iets van de schoonheid der oude vocalisten, doch bracht van dezen weinig bekende wer ken. Men weet, hoe juist in onzen tijd al lerlei juweeltjes van vocale en ook van in strumentale kunst uit de 16de en 17de eeuw aan 't licht worden gebracht. Het melodisch en harmonisch karakter dezer werken moge oud zijn, de sfeer er van is onvergankelijk en dus in zekeren zin modern. En het tweede gedeelte was gewijd aan moderne componisten, die evenwel over oude teksten voor hun toonzetting hebben uitgekozen; zoodat ook hier de oude sfeer zich in een modern tonenweefsel hand haafde. Zoo was het programma exquis en vol strekt niet conventioneel. De studenten hebben iets nieuws gebracht. Bepalen we ons thans tot de uitvoering Deze werd geopend met het „Gaudeamus" door een der leden van het koor, den heer W. H. Sprcnger, zeer verdienstelijk meer stemmig 'bewerkt. Hulde voor dit werk! Nadat men door dit eerste nummer de stem wat vrij had gemaakt en de stemming er was gekomen, volgden een tweetal zeer mooie Motetten, die nobed werden voorge dragen. Het eerste een „Ave Maria" van C. Verdonck, 15631625, waarbij men sterk aan de schrijfwijze van Palestrina werd her innerd. Deze zang klonk uitermate rein en argeloos, ingetogen en vroom. Ik heb de ge laatsexpressie van een aantal dames bestu deerd en opgemerkt, hoe ingetogenheid en vergeestelijking zich op de gezichten afspie gelde. Hier was niets van bravour en aan stellerij. Ik heb, in ernst, even gedacht aan de expressie der zingende engelen van Jan van Eyok. Misschien had de zang technisch nog meer verfijnd kunnen zijn, technisch nog gaver. Doch wat geef ik om alle tech nieken ter wereld, wanneer het hart spreekt en de devotie van het gebed in al haar on gerepte zuiverheid tot uiting komt. Zoo heb ik ook onverdeeld genoten van het stralende „Regina Coeli" van Franc Suriani, 1549 1621, het lied van de .\Ieimaand, dat zeer nobel werd voorgedragen. De Madrigaal van den Leidenaar Cornelis Schuvt, 1557—1616, waarschijnlijk het moeilijkste en gevaarlijk ste werk voor het koor, vond een lofwaar dige vertolking. Het werd mooi gezongen. Toen volgden een drietal Oud-Hollandsche liederen, door Leo Mens bewerkt voor koor. In de eerste plaats het bekende Valerius-lied „Laet sang en spel", een strijdlied der oude Geuzen, dat krachtig en flink gescandeerd werd t oorgedragen, geheel overeenkomstig den stoeren tekstinhoud. En een bijzonder woord van waardeering hebben we voor de zeer fraaie bewerking van „Heer Jezus heeft een hofken". Het zou te ver voeren deze compositie uitvoerig te bespreken. We vol staan met de algemeene opmerking, dat de heer Mens zich woord voor woord reken schap heeft gegeven van den tekst, waar door een illustratief geheel ontstond, dat sterk herinnert aan de wijze waarop de oude vocalisten hun teksten verklankten en deze door de muziek een maximum van stemming en uitdrukking gaven. Na de pauze zong het koor nog „Die winter is vergangihen", gecomponeerd door Jan Nieland, „Musica, aldersoetste const" van Joh. Wagenaar en eindelijk ,,'t Ilaes- ken" bewerkt door Sem Dresden. Het klonk alles even frisch cn flink, en zuiver. Een enkele maal had men gewenscht, dat het tenorenkoor wat sterker ware geweest voor het evenwicht van het geheel. Doch hinder lijk was het niet. Soliste voor dezen avond was Mej. Hans 'Gruys. Het eerst trad zij op in een wonder mooie compositie van Monteverdi, 1567— 1643, een componist die schatten van schoonheid heeft nagelaten, die evenwel tc weinig worden gekend. Zijn „Sonate Sopra; Sancta Maria" is wel zeldzaam nobel ge schreven. Ze werd gespeeld door een klein kamerorkest onder leiding van Hans Brand Buys, begaafde jongere uit een begaafd ge slacht. Hij leidt zijn orkestje met vaste hand en toont een groote muzikaliteit in zijn op vattingen. Echter heeft hij de ruimte der kleine zaal overschat, waardoor het spel soms iets te luid klonk. De compositie had in een grootere ruimte wellicht aan relief gewonnen. De sopraansolo wordt hier als onderdeel van het orkest beschouwd, van daar dat de zangeres achter het orkest zat, hetgeen in dit geval de eenheid van de compositie ten goede kwam. Ook een lied van Brederode en twee Oud-Hollandsche volksmelodieën, alle door den heer Brands Buys met kennis van zaken en frisch be werkt, werden door Mej. Hans Gruys ge zongen met orkesthegeleding. Ook hierin trof het zeer beschaafde, doch soms iets te luide spel van het orkest. De soliste, een sopraan, beschikt over een freer omvangrijk en mooi getimbreerd ge luid. De stem is uitstekend geschoold. Zij heeft getoond een zangeres van artificieele ontwikkeling te zijn, die door haar gelaats expressie haar zang nog tracht te verleven digen. Verschillende nummers werden door haar op waarlijk virtuoze wijze voorgedra gen, zooals ook „Coplas" van Badings, „Celebritat" van Diepenbrock en „La Mau- mariée" van Pijper, waarop nog een toegift van Wagenaar volgde. Toch is ons dit alles wat te uiterlijk, te bravourachlig. Wij voor ons hebben hier de warme, weldadige sfeer van den koorzang gemist. We hebben deze schitterende zang techniek niet aangevoeld als middel tot ver dieping en beleving, doch als middel tot suc ces. Dit laatste verwierf zij uitbundig. Vijftien-jarig bestaan vrijw. corps Ned. Herv. Gemeente Wijdingsavond tn do Marekerk Dat het Vrijwilligers-eorps in het midden der Ned- Herv. Gemeente een ru'me plaats inneemt mocht gisterenavond blijken bij den wijdingsdienst in de Marekerk. Zeer velen w.o. de bijna voltallige Gemeente- Commissie en enkele predikanten, woonden deze ure bij. Ds. J. R i e m e n s, die als eerste spreker het woord voerde, sprak over „Heilig vuur" Alvorens tot zijn eigenlijk rede te komen, sprak spr. woorden van dank aan het adres van het Vrijw. Corps namens het ministerie van predikanten en den Kerkeraad. Spr. schetste voorts de beteekenis van het jubileerende corps, dat als een nieuwe loot gekomen is aan den ouden stam der Ned- Herv. Kerk. Tot zijn rede komende wees spr. er aller eerst op. dat slapheid, traagheid en luste loosheid de tegenvoeters zijn van het Chris telijk geloof. Heilige activiteit zal er moe ten zijn, zooals ook Paulus het eens zeide: Wees vurig van geest! Het vuur des Gees- te,s dat gevoed wordt uit een Goddelijken haard, zal bij ons dienen te worden gevon den. Dit vuur, dat spr. schetste als Christus' vuur, bestaat gelukkig nog in onze Kerk; haar organen worden er door gevoed. Met een enkel woord zette Ds. Riemens nu de taak der vrijwilligers uiteen om er dan op te wijzen, dat al zal vaak bij hen de vraag naar voren treden: wie is tot al deze dingen bekwaam, Christus bekwaam- makend is. Een heerlijke gedachte vond spr. het, dat het jubileerende corps bezield met vurige activiteit, met opgewektheid en eendracht zijn taak verricht en hierdoor de Kerk wil opbouwen en bij elkander houden- Gij dient hiermede, aldus spr., de ge meente, de predikanten, kerkeraad en Ge meente-Commissie, maar bovenal dient gij den Heere. Gods liefde en genade achter- volge uw corps. Spr. eindigde zijn toespraak met den wensch uit -te spreken, dat het Vrijw. Corps, waarop' de Leidsche gemeente trolsch mag zijn, nog vele jaren zijn werk moge verrichten en dat achter dit werk ge vonden wordt een vurige gemeente, welke God wil dienen. De Voorzitter van de Gemeente-Commis sie, de heer J. Pj Mulder, heeft, na tus- schenzang van Ps. 11S 7 en 10, het een en ander gememoreerd uit de vijftien-jarige be- staansperiode van het corps. Voortgekomen uit den financielen nood, waarin de Ned- Herv. Kerk in 1921 verkeerde, is het Corps in het wijkgebouw Pniél in de Meimaand geboren. Direct bood het corps zijn diensten geheel belangeloos aan de Gemeente-Com missie aan, waarvan bij het begin eerst nog maar 'n sjjaarzamelijk gebruik gemaakt werd omdat deze Commissie niet aanstonds haar betaalde krachten op zij wilde zetten. Bij de ingebruikneming van het Java-lokaal werd echter gaarne geheel van dit corps gebruik gemaakt. Spoedig hadden de vrij willigers zich ingewerkt. De diensten ver liepen heel goed. Spoedig hierop volgde dan ook de bedie ning van de Ooster- cn Marekerlo Een kroon op het werk van het corps zette ten slotte het verzoek van de Gemeente-Com missie om ook dienst te willen doen in de Pieterskerk. Hierdoor kwamen alle Her vormde Kerken te vallen onder de bedie ning van het Corps. Spr. dankte tenslotte namens heel de ge meente en de Gemeente-Commissie in het zonder het Corps voor al den veri'ichten ar beid Uw corps vormt een schakel in d<m grooten keten van kerkelijke instanties, die onder Gods Zegen, onze Kerk omvormt en in standhoudt. Het Kerkkoor „Ex Animo" o. 1. v. zijn directeur den heer H. W. de Wolff luisterde dc-ze wijdingssamenkomst met zang van en kele gewijde liederen op.> De avond werd besloten met het stae/nde zingen van Gez. 96. Aan den uitgang vond een schaalcollecte plaats, waarvan de helft bestemd was voor het Ma rek e rk-comi té Hedenavond' vindt in het Gebouw Predi ker de feestelijke jaarvergadering, waar voor een aantrekkelijk programma is sa mengesteld, plaats- De laffe overval op de Eltax-chauffeur DE DADERS GEGREPEN Dc daders van de laffe overval te Alphen a. d. Rijn op den Leidschen Eltax-chauffeur Lieshout zijn gister avond de politie in handen gevallen. Gisteravond ontdekte de heer B. Spreij in de Lindenboomstraat een tweetal ver dachte typen. Toen ze zich ontdekt meen den zetten ze 't op een loopen in de rich ting Aarlanderveen. De inmiddels gewaar schuwde politie zette de achtervolging in, geholpen door vele particulieren en de po litie uit Aarlanderveen en de omliggende plaatsen. Het gevolg was dat de vluchtelin gen te Nieuwkoop de gemeente- en rijks veldwachters als 't ware in de armen liepen. Het bleken te zijn de 27-jarige metselaar W. G. en de 22-jarige monteur E. B., bei-, den uit Duitscliland afkomstig. Ze werden op transport gestold naar Alphen a. d. Rijn, waar ze een volledige bekentenis aflegden. Het doel was met de taxi naar Duitsch- land uit to wijken. Bij informatie hedenmorgen bleek ons, dat de toestand van den chauffeur Lieshout naar omstandigheden bevredi- gejid is. RIJWIELDIEF AANGEHOUDEN Door de politie is aangehouden de 27- jarige spinner G. Z., die zich schuldig heeft gemaakt aan rijwieldiefstal. VEILIG VERKEER Voetgangers-oversteekplaatsen Van gemeentewege zijn op onderscheide ne punten in de stad voetgangers-over steekplaatsen ingericht. Het zijn strooken, op het wegdek aangebracht door witte stip pen, waarmede beoogd wordt de voetgan gers veiliger den rijweg over te doen gaan om de andere zijde der straat te bereiken. De strooken geven door de ligging duide lijk aan, dat men loodrecht moet overste ken, waarmede het verblijf op de rijbaan zoo kort mogelijk is. Ook wil men door de inrichting van voetgangers-oversteekplaat sen het oversteken door voetgangers con- centreeren op enkele plaatsen, zoodat het rijverkeer minder dan thans op alle mo gelijke en onmogelijke punten plotseling de voetgangers den rijweg ziet opgaan. Het rijverkeer kan aan de lijnen op het weg dek de strooken onderkennen en de be stuurders moeten bij het passeeren van deze punten groote voorzichtigheid in acht nemen. Voetgangers maakt van voetgan gers-oversteekplaatsen gebruik, waar deze aanwezig zijn. Bestuurders van rijverkeer betracht vooral voorzichtigheid bij het passee ren van die strooken. Van politiezijde zal deze dagen aan de gedragingen van voetgangers bijzondere aandacht worden besteed. De volgende regels worden daarom nog eens extra in aller belangstelling aanbe volen: 1. Het loopen op de rijbaan is zeer ge vaarlijk. Alleen als er in 't geheel geen voetpad Is, is het toegelaten in de lengte richting op den rijweg te gaan. Houdt dan zooveel mogelijk rechts; 2. loopt steeds op het trottoir, zoo dit aanwezig is. Ligt er aan beide kanten van den weg een trottoir, gebruikt dan het rechter. Is er maar aan één zijde van den weg een trottoir, dan moet de voetganger óók daar loopen, als het voor hem links van den weg ligt Op de singels loooenóe zal men derhalve steeds het trottoir moeten -olgen; 3. kinderen, speelt niet op den rijweg, ooral niet, waar druk rijverkeer is. Zoekt daarvoor breede trottoirs uit in stille stra ten. Denkt er aan, niet in 't vuur van het spel ondoordacht van het trottoir af den rij weg op to loopen. Dat Is heel gevaarlijk. Daardoor zijn al heel wat ongelukken ge beurd. Laat de bal maar even rollen. Die kan beter tegen een botsing. Ouders, wijst Uw kinderen op het ge vaarlijke spelen op den rijweg; 4. is er langs den weg minstens één voetpad» dan mag de voetganger alleen maar op den rijweg komen in geval van noodzaak. Deze noodzaak is aanwezig om den anderen kant van den weg te bereiken. Steekt dan loodrecht over. Men overtuige zich eerst of het wel kan. Ziet men rijver keer naderen, dan moet men wachten. Al leen als het veilig kan gebeuren, mag men oversteken. Kijkt alvorens van het trottoir af te stappen, naar links en op het mid den van de rijbaan gekomen naar rechts: 5. bij verkeersagenten mag men de straat niet oversteken, als liet verkeer in die straat een oprijteeken heeft ontvangen. Het veiligst oogenblik om den rijweg al daar over te steken is onmiddellijk nadat de agent aan dit verkeer het stopteeken heeft gegeven. Steekt bij verkeersagenten, in liet alge meen op kruispunten, nooit over via het midden van het kruispunt. Neemt straat voor straat, loodrecht, dan is men telkens maar kort in de gevaarlijke zóne: 6. Maakt voor het oversteken van de rij baan, waar „oversteekplaatsen voor voet gangers" zijn, daarvan gebruik. Deze over steekplaatsen zijn kenbaar aan weg- punaises of strepen op het wegdek. Het rij verkeer moet bij het passeeren van derge lijke oversteekplaatsen grootere voorzich tigheid betrachten; 7. Wacht bij gesloten overwegen en ge opende bruggen rechts van den weg. Laat steeds de linker weghelft vrij. Is er een trottoir, dan uitsluitend daar wachten. De Nederlandsche periodieke pers DE JAARVERGADERING Onder voorzitterschap van den heer A. J. G. Strengholt heeft de vereeniging van uitgevers van nieuwsbladen en tijdschrif ten „De Nederlandsche Periodieke Pers" vandaag hier ter stede haar jaarlijksch congres gehouden. Bij de in „Zomerzorg" gehouden algemeene ledenvergadering werd in plaats van den heer Is. Leman die als bestuurslid bedankt had, gekozen de heer N. Scheen uit Lochem. Tijdens het gemeenschappelijk noenmaal heeft de heer J. Tersteeg, directeur van de Leidsche Uitgevers Maatschappij een voor dracht gehouden over: „Verkwisting ln de reclaim e". Vervolgens begaf men zich naar de Laken hal, waar het congres door het gemeente bestuur werd ontvangen. Na een korte wandeling door de stad, waarbij o.m het Jean Pesijnshof werd be zocht, had een officieele ontvangst plaats in de senaatskamer van het academiege bouw, waar de rector magnificus der Uni versiteit, prof. A. S. de Blécourt een woord van welkom sprak. Het academiegebouw werd vervolgens bezichtigd terwijl ook een bezoek werd gebracht aan het Academisch Historisch Museum, waar mevr. O. C. D. Idenburg-Siegenbeek van Heukelom de gas ten rondleidde. Vervolgens werd de Hortus Botanicus bzocht, waarna in het Instituut voor Tropische Geneeskunde de heer A. J. Lievegoed, chef van den regeeringspers- dienst een voordracht hield over: „Contrac ten tusschen Overheid en Pers". Na afloop van deze voordracht vertrok ken de congressisten per autobus naar Noord wijk, waar een officieele ontvangst door den burgemeester, den heer J. B. V. M. J. van de Mortel plaats had in het Rembrandt-Ho- tel. Vanavond wordt de congresdag besloten met een diner in het Palace Hotel te Noord- wijk, tijdens welke maaltijd de heer G. H. Buhrman Jr. uit Amsterdam een causerie houdt over: De clubgeest in Amerika. OM DEN TRIANON BEKER Gister speelde C.G.W. I om den Beker tegen de Leidsche Studenten en won met 4—2. De stand is nu: gesp. ge\v. verl. gel. v—t punt C.G.W. 14 3 10 16-8 0 N.R.M. 3 2 0 1 8—5 5 L.D. 4 2 11 7—8 5 L.O.V. 3 111 10—10 3 Studenten 3 12 0 1013 2 R.K.W. 2 0 1 1 3—i 1 L.Bank 3 0 3 0 3-12 5 Prof. Francis Perrin in ons land HAZERSWOUDE In het begin van Juni zal Prof. Francis Perrin, van de. Universiteit van Parijs, te Leiden een drietal voordrachten komen hou den, en wel: Woensdag 3 Juni des avonds half acht in Leeskamer Bosscha, voor het Colloquium Ehrenfest, over La capture des neutrons par le noyau. Donderdag 4 Juni des middags te twee uur in de collegezaal van het Kamerlingh Onnes Laboratorium, over Dispersion dié- lectrique et temps de relaxation. Maandag 8 Juni, eveneens te twee uur in de collegezaal, over Applications élémentai- res de la dynamiaue relativiste dans quel- ques problcmes relatifs au positron. De voordrachten gaan uit van het Ge nootschap FrankrijkNederland. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: M W C v Berkel—Verhoogt C W PetSlesrtenho-'3t z C J Henzlng— Freeke z ?h D Frölink—Boot z OVERLEDEN. E 'R J Fakkel, dr, 19 J. UIT DEN OMTREK ALPHEN AAN DEN RIJN PLAATSING AUTOMATEN OP DEN OPENBAREN WEG In verband met een verzoek tot plaatsing van automaten schrijven B. en W. den raad: Tot nu toe is door ons de plaatsing van automaten op de openbare wegen zooveel mogelijk tegengegaan, ook onulat door de plaatsing dezer toestellen naar onze meo- ning afbreuk werd gedaan aan de winkel sluitingsbepalingen en een o.i. min of meer oneerlijke concurrentie in hét leven geroepen. Nu evenwel, vooral na de wijziging wel ke de Winkelsluitingswet in 1934 onder ging, vast staat, dat de Wetgever den ver koop door middel van automaten opzette lijk onttrokken heeft aan de wei king van de bepalingen inzake de winkelsluiting, zijn wij van oordeel, dat ook de gemeen telijke wetgever zich heeft te onthouden van een regeling van dien verkoop uit een oogpunt van winkelsluiting en dat ook. op grond van dat motief, door ons college niet langer vergunningen tot plaatsing van automaten behooren te worden geweigerd. Het ligt dan ook in ons voornemen, in dien overigens geen beletselen aanwezig zijn we denken o.m. aan belemmeringen of hinder, welke de plaatsing van auto maten op bepaalde punten voor het ver keer kan medebrengen ons niet te ver zetten tegen de voorgenomen plaatsing van automaten. Ons standpunt sluit dus niet ln, dat voortaan iedere aanvrager vergunning zal bekomen. Behalve het bezwaar, dat feitelijk aan de winkelsluitingsbepalingen te kort wordt gedaan en een min of meer oneerlijke con currentie mogelijk gemaakt welke be zwaren niet meer in het geding komen - kunnen zich nog andere bedenkingen tegen de voorgenomen plaatsing van een be paalde automaat voordoen, zooals we bo ven aantoonden, waardoor een weigering in dergelijk geval gemotiveerd zal zijn. CHR. KANTOOR. EN HANDELS- BEDIENDEN Hier worden pogingen aangewend te ko men tot oprichting van een afdeeling Al phen aan den Rijn van den Chr. Kantoor- en Handelsbedienden. MOOI SUCCES VOOR „DOS" Op de gymnastiekwedstrijden der „Rijn landsche Turnkring", gehouden te Leiden, heeft „DOS", onze Chr. Sportvereen. eenige mooie successen geboekt. Dames eerste graad behaalden een derde prijs en dames derde graad eveneens een derde prijs. De heeren eerste graad een tweede prijs en de heeren derde graad eveneens een tweede prijs. Voorzeker mag „DOS" op dit be haalde resultaat met dankbaarheid terug- Aan deze wedstrijden werd deelgenomen door de vereen. „DOS" en „Jahn" uit Lei den, „D.W.S." uit Rijnsburg, „Hou vast" uit Hazerswoude en ,-DOS" uit Alphen. SCHAKEN In hotel Centraal speelde de Alphensche Schaakclub en de Schaakclub Inter Nos, uit Boskoop een vriendschappelijke wed strijd. Er werd gespeeld aan zeventien bor den met het volgende resultaat: C. Brunt—A. Sytzema D. Brunt—W. Trapman W. v. d. Roest—F. V. Kolster J. Brunt—W. de Ruyter J. van Wijk-J. J. Kooi 1-0 1-0 0—1 - Vï-V. 1 A. BreedijkC. van der Kley VzVz G. van dor HorstJ. Goudkade 0—1 R. PosthumaJac. van de Toren 01 D. PosthumaC. P. de Ruyter 01 B. Schmidt—H. Verkuyl 0—1 J. ConstandseD. van Otterloo 0—1 C. RoggeveenH. Trimps 01 J. Best—J. P. C. Bouman 0—1 Jac. den HoedC. van Veen VaVa A. Post— J. Radder VaVa A. OudshoornH. de Rijk 10 A. H. Balk—M. Schrijver 0-1 Totaal 5—12 ERNSTIG BEDRIJFSONGEVAL Hedenmiddag te half een werd de 50-jari ge fabrieksarbeider A. Blom door een ernstig bedrijfsongeval getroffen. Blom, die werk zaam is op de betonfabrlek van de firma F. T. Bos en Zoon viel van een 6 meter hooge grinfcbreker. Hij werd opgenomen met een ernstige schedelfractuur. De dokto ren Hildernisse en van Wermeskerke ver leenden eerste hulp. BOSKOOP ZUIDERBAD De voorbereidende werkzaamheden vooi te bouwen zweminrichting aan de Zuidkade vorderen snel. Men stelt zich voor het zwem bad reeds op 1 Juli a.s. te openen. „Zuider- bad" zal de nieuwe zweminrichting heeten. BEKROOND Op een te Alphen gehouden tentoonstel ling van konijnen enz. behaalde de heer N. D. Bakker alhier met een inzending Vlaam- sche reuzen resp.. een 1ste en een eereprijs, vier 2e prijzen en een 3e prijs. De heer VV. Sekeris, eveneens alhier, behaalde met inzending konijnen een 1ste en een eereprijs. KINKHOEST Bij tal van kinderen beneden 8 jaar komt alhier kinkhoest voor. GUNNING Het bouwen van een dubbel woonhuis oor rekening van de Vereeniging van de Chr. School op het dorp. is opgedragen voor wat het timmerwerk betreft aan den heer B. an Wieringen, het metselwerk aan den heer Y. Hortensius, het loodgieterswerk aan den heer Jac. van Aalst, en het schilder- erk aan den heer G. W. Jochem, allen aan nemers alhier, zijnde de laagste inschrijvers. KATWIJK DAMMEN Om het kampioenschap van Katwijk De stand voor het kampioenschap dam men voor Katwijk en Omstreken is na de 5de ronde der finale: gesp. gew. rem. verl. punt le klasse G. Guijt 4 4 8 L. de Haan 5 3 117 G. J. de Vink 4 13—5 J. G. Snel 4 12 14 L. Brouwer 5 12 2 4 in Delft 4—222 J. Laven 4 4 0 De heer G. Guijt maakt de beste kans, ge volgd door de heeren L. de Haan en G. J. de Vink. Ook de heer J. G. Snel is nog niet uitgeschakeld. De heer C. J. Bouwmeester heeft zich na de eerste ronde teruggetrokken. 2e klasse R. Haasnoot 3 2 1—5 W. Böttcher 3 1113 W. van der Plas 3 3—3 B. Bedeker 3—121 R. Haasnoot heeft het kampioenschap van de 2de kl. behaald. Een prachtige prestatie voor dezen jeugdigen speler, van wien in de toekomst nog veel verwacht kan worden. 3e klasse J. Schoneveld 2 11 3 A. Oexman 3 3 S P. Zuijderduijn 3 1113 A. Barnhoorn 2 2—2 C. Durieux 2—111 In de 3e klasse kan nog van alles gebeu ren. Hedenavond wordt de wedstrijd voortge zet. KATWIJK AAN DEN RIJN KRINGVERGADERING GEREF. MEISJESVEREENIGINGEN De kring „Rijnsburg en omstreken" van M.V. op G.G.. hield in de zaal Geref. Kerk alhier, haar jaarvergadering, welke uitste kend geslaagd is. Over de honderd leden van aangesloten vereenlgingen waren tegen woord ig. De vergadering werd door de presidente op de gewone wijze geopend, wuarna de no tulen werden gelezen, die werden goedge keurd en geteekend. Na het zingen van het Bondslied ver kreeg mej. Clas. L i n d h o u t, van Rij burg, het woord die namens de M.V. Rijns- burg-West een inleiding hield over het on derwerp „De M.V. en de Evangelisatie". Op dit mooie onderwerp volgde een uitgebreide en aangename bespreking. Een prettige en leerzame afwisseling bracht een kleine wedstrijd, waarbij een tiental uitspraken van bekende persoonlijk heden werden geciteerd, waarvan moest worden opgegeven, van wie(n) de uitsprar ken waren. Na de pauze werden door enkele aanwe zigen bijdragen geleverd in poëzie. Naar deze bijdragen, die op hoog peil stonden, werd met buitengewone aandacht geluis terd. De jaarverslagen vormden de toegift. Zij waren in opgewekten toon gesteld en ge tuigden van een gezond vereenigingsleven. Ook het verslag van de gebrachte Kring- bezoeken luidde gunstig. Met dankgebed werd deze goed geslaag de jaarvergadering geslote1"1 KATWIJK AAN ZEE In hotel „Du Rhin" werd gisteravond een vergadering gehouden, waartoe veehouders en zelfventende veehouders uit de omliggen de gemeenten waren uitgenoodigd. Aanwe zig waren veehouders uit: Rijnsburg, Noord- wijk aan Zee, Voorhout, Wassenaar, Hi lie- gom, Sassenheim, Lisse, Warmond, Katwijk a. d. Rijn, Valkenburg en Katwijk aan Zee Te omstreeks 8 uur opende de ex-voorzit- ter van de commissie voor melkcentrale de heer Colle.tte, deze vergadering en heette allen hartelijk welkom. De opkomst was we derom groot. De heer Collette gaf hierna het woord aan de heeren Siewertsen en Schurer, leiders van de Zuivelcentrale, welke enkele misstanden bespraken, welke aangevoerd werden, indien het zoover mocht komen, dat de Gemeente Katwijk in het wettelijk gebied der Nederlandsche Zuivelcentrale zou wor. den ingelijfd. Uitvoerig werd door sprekers het doel van de Crisis-Zuivelcentrale bespro ken. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen, werd een druk gebruik gemaakt. De heer Collette sprak nog een kort slot woord, waarin hij de heeren Siewertsen en Schurer dank bracht voor hetgeen zij dezen avond over de C.Z.C. hebben meegedeeld. DE WEG VRIJ Nu de werkzaamheden van het leggen een zinker naast de Trambrug te Katwijk aan den Rijn voltooid is, is de doorvaart weer vrij gekomen, zeer ten gerieve van de loggers welke in 't Pr. Hendrikkanaal liggen te wachten om naar IJmuidcn te varen. Binnen enkele dagen zullen er dan ook weer enkele loggers vertrekken. De bedril' vigheid welke er altijd heerscht, bij het z.g. klaar maken der schepen, zal dan weer Tot het verleden behooren. In enkele schepen welke thans nog in het Prins Hendrikka. naai liggen, wordt een electrische installatie aangebraoht, de carbidverlichting welke de meeste loggers nog bezitten, wordt hierdoor verdrongen. Ook op onze loggers wordt veel gemoderniseerd. NEDERLAAGWEDSTRIJD „KATWJK" De wedstrijd Katwijk IIIRijnsburgsche Boys II eindigde in gelijk spel (2—2). EI DSCHEND AM BURGEMEESTER AFWEZIG De burgemeester is in verband met mlii- tieplichten afwezig van heden tot en met ZaJterdag 30 Mei a.s. Loco-burgemeester i1 voor Stompwijk wethouder Van Wyk en voor Veur wethouder De Koning. RADIO DISTRIBUTIE WOENSDAG 27 MEI Programma 3: 8 Keulen: pl.oi S.40 R. Nor- ...aadië; 10.05 Keulen: 11.20 ParUs R: 12.20- Keulon; pl.m 13 15 Brussel VI; 14-20 Keulen; 14.50 ParUs R; 17.20 Brussel Fr; 18 20 Keulen; 20.20 ParUs R; 21.05 Munchen: pl.m 22.15 Brus sel VI: 22.30 Idem Fr: 22.50 Keulen Programma 4: 8 Bru-ssel VI: 9.3o Gram.muz GRD; 10.35 London R; 12.05 Droltwlch; 15.35 Ri Danmark of div: 16,05 Droltwlch: 18.20 Diver sen: 19.50 Droltwlch; 21.50 Diversen; 22.20 Droitwich DONDERDAG 28 MEI Programma 3: 8 Keulen: 8.45 R. Normandlë; 10.05 Keulen: 11.2fl ParUs Tt; pl.m 13.05 Brussel VI; 14 20 Keulen: 15.20 Droitwich; 16.10 Keu len: 17.20 Brussel VI; 18.50 Keulen: 21.20 Ber- UJ-i: 22.15 Brussel VI; 22.30 Boedapest of dlv; 23.05 BerlUn Programma 4: 8 Brussel VI; 9.50 ParUs R; 10.35 Londen R: 12.35 Droitwich; 14-20 Londen R; 17.05 Droltwlqji: 18 20 Diversen: 18.50 Dlrolt- wlch19.05 Diversen: 19.39 Sportpraatje door den heer ,T. G. A. Janssen (journalist): 20 Lon den R: 20.20 Droltwlch; 20.50 Londen R; 22.2'J Droitwich Agenda Woendag 27 Mei. Burchtzaal, 8 uur, leden vergadering Onderlinge Vereeniging voor Ziekenhuisverplcging. Maandag 1 Juni (2e Pinksterdag), Oud- Poelgeest, 2 uur, Zendingsfeest Geref .Zen- dingsbond. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt v,an Maandag 25 tot on met Zondag 31 Mei (1ste Pinksterdag) a.s. waar genomen door de apotheken: G. F. Reyst, Steenstraat 35, telef. 136; A. J. Donk, Doeza- straat 31, telef. 1313. Maandag 1 Juni (2de Pinksterdag) nemen waar de apotheken: J. C. Pelle, Kort Rapen burg 12, telef. 594; J. E. M. ten Dijk, Haven 18. telef. 85. Voor Oegstgeest worden deze diensten waargenomen door apotheek: C. van Zijp, Wllhelminapark 8, telef. 274. MELK OVER DE STRAAT Zaterdagmorgen omstreeks half tien heeft op den Veurschen Straatweg een ongeval plaats gehad, waardoor ongeveer 1500—2000 liter melk verloren ging. Door het plotseling stoppen van een luxe auto, bestuurd door v. d. A.. uit de Dam laan, moest de melkauto van Schippers, uit de v. Os/adestraat te Den Haag, plotseling naar linies uithalen, waarbij de melkauto kan telde. De chauffeur kwam er buitengewoon goed af. LISSE Op de Nieuwe Begraafplaats alhier had onder zeer groote belangstelling de teraar debestelling plaats van den heer Rutgeri Veldhuyzen van Zanten, welke op 75-jari- gen leeftijd overleed. Dat de heer Veldhuy zen van Zanten in wijden kring bekend was, gezaligde wel de groote schare vrienden en belangstellenden, welke den overledene de l;aatste eer wilde bewijzen. Aan de g roe va werd allereerst het woord gevoerd door den zoon van den overledene, den heer M. Veld huyzen van Zanten. Deze schetete hem als een voorbeeldig man en vader voor zijn ge zin, wien het niet te doen was in zijn leven om een zoo ruim mogelijk deel aan genot voor zich op te eischen, doch in eenvoudig heid te leven en met trouw en toewijding zich te gevem aan den opbouw van zijn bloemhollenbedrijf, waarin hij onder Gods zegen is geslaagd. Vervolgens l$s Ds. G. Tichelaar enkele gedeelten voor ui3 de Heilige Schrift. Spr. bracht dank voor hetgeen dc overledene heeft gedaan in het belang der Ned. Herv. Gemeen'te, welke Gemeente hij in liet ambt van Diaken heeft mogen dienen. Tenslotte bracht de zoon van 'den overle dene allen dank, die in deze dagen en aan dit graf van hun belangstelling blijk gaven. AANRIJDING Zekere P. C. de V., uit Den Haag, kwam met zijn rijwiel op den Heereweg alhier, na bij Dr. de Graaf, in botsing met een auto. Hij werd daarbij aan het hoofd gewond en werd ter plaa'ise binnengedragen. Nadat door Dr. Duymaer van Twisa de eerste ge neeskundige hulp werd verleend, werd hij per auto naar Den Haag vervoerd. Politie stelde een onderzoek in. ROEPDUIF GESTOLEN Ten nadeele van de fam. v. d. W. alhier werd in een hok in den tuin ingebroken en een zich in dat hok bevindende roepduif ge stolen. De politie tracht de daders op het spoor te komen. BALDADIGHEID Tegen verschillende jongens ui? de Wil- helminastraat en Vreewijk wordt proces verbaal opgemaakt wegens het zich bevin den op grond die bezaaid en beplant w,as. Men zij nogmaals gewaarschuwd! NOORDWIJK RAADSVERGADERING Dinsdagmiddag 3 uur werd een openbare bare vergadering van don Raad gehouden. De voorzitter opende op de gebruikelijke wijze. Bij de bespreking van het verslag van de commissie itot wering van schoolverzuim be vreemdde het den heer Schelvis, dat men Dij omrekening van de daarin vermelde gege vens tot de conclusie moet komen, dat er een school is waar het ongeoorloofd verzuim 1 6 en een ander met een verhouding van 1 125 is.-Dit verschil is z. i. te groot. Weth. de Witt antwoordt hierop, dat deze gegevens niet naar eenzelfde maatstaf be oordeeld mogen worden, daar voor het ver- leenen van het predicaat „ongeoorloofd" be grijpelijk onder de verschillende hoofden der scholen ook verschillende opvattingen bestaan en dus een zelfde geval op de eene school als geoorloofd en op de andere school als ongeoorloofd zal worden opgegeven, zoo dat het hier onmogelijk is een vaste regeling te treffen. Als gemeente-geneesheer wordt benoemd Dr. Hermanides te Noordwijk aan Zee. Betreffende de straatreiniging verzoekt de heer Buik het voorstel van B. en W. te wijzigen in een wekelijksche reiniging van de hoofdwegen en een veertiendaagsclie voor de meer secundaire wegen. Aldus besloten. Bij de rondvraag wenscht de heer Voge laar, dat in het vervolg op verjaardagen van het Koninklijk Huis van alje openbare ge houwen de vlag zal worden uitgestoken. Do voorzitter zegt dit toe. De heer Monjé zag gaarne, in verband met te snel lijden, dat de Nieuwe Zeeweg onder de bebouwde kom wordt gerekend en voorts een doorrij-verbod voor de Hoofd straat op Zondagen gedurende de kerkdien- sten. De voorz. zegt toe het eerste in over weging le nemen, doch acht het tweede voor stel niet noodig en tevens niet mogelijk. De vergadering wordt hierna in beslaten* i zitting .voortgezet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6