KRABOE.... WOENSDAG 27 MEI 1936 F TWEEDE BLAD PAG. 5 11.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Juliana brachten een bezoek aan de Gem. Mindenwerkinrichting te Amsterdam Doordat een 8-jarig kind een brandende kromt door een opening in den muur naar binnen wierpontstond brand in een champignonkiveekerij te Beuningen bij Nijmegen, waardoor het gebouw geheel uitbrandde. Rechts: 't Achteraanzicht van een der trappenhuizen van het Feijenoordstadion in Rotterdam-Zuid, dat zijn vol- i tooiing nadert. Dc Hongaarsche ridderslag1300 land aangewezen. Horthy heeft met den tot helden van het vader- Dezer dagen hadden op de Amsterdamsche luchthaven SchiphoLivedstrijden peer 20 vliegers luerd deelgenomen. Overzicht der deelnemende machines om den „Zilveren Vleugel", Waaraan door onge- Prins Ernest von Hohenberg, zoon van wijlen aartshertog Franz Ferdinand van Oostenrijk, trad te Weenen in het huwelijk met miss M. F, Wood RUSTHUIS Zuster B. J. v. LEEUWAARDEN Tevens gelegenheid voor Hoogtezonbehandeling HEJ MERK VOOR LEIDSCHEKAAS VRAAGT UW LEVERANCIER Eet meer Hapé Pudding U bevordert daardoor meer melk gebruik Vraagt Uw winkelier Wester's Goudsiroop Zuivere Rietsuikersiroop in gele bussen van 1 k.g. netto DE BETERE RUNDERBOUILLON LOUIS VAN TULDER Een rustkuur in Zwitserland Naar wij vernemen zal Louis van Tulder top advies van zijn medicus lot volledig her- Biel nog een rustkuur in Zwitserland onder nemen. Zijn gezondheidstoestand is echter reeds van dien aard, dat hij a.s. Donderdag '(morgen) te Amsterdam zal medewerken aan de uitvoering van de 9e symphonie van Beethoven onder leiding van Professor Dr. fiSTillem Mengelberg, UIT OOST-INDIE HET COMMUNISME IN NED.-INDIE De arrestaties en huiszoekingen bij Inheemsche extremisten De Gouverneur-Generaal zou geen „communistische nalaten schap" willen achterlaten Eenige Inlandsclie bladen hebben com mentaren geleverd naar aanleiding van cle onlangs door de politie verrichte arrestaties en huiszoekingen bij de Inbeemsche extre misten. De „Tja^'a Timoer", een liberaal-nationa listisch dagblad te Batavia, onder leiding van Parada Harahap, vraagt of er voldoende reden bestond voor de Overheid om tot het nemen van bedoelde maatregelen over te gaan. Het blad meent, dat er momenteel geen enkele Inlandsche vereeniging met communistischen grondslag bestaat. Zelfs de Partai Indonesia en de Pendikan Natio naal Indonesia, twee bekende linksche poli tieke partijen, staan heel ver van het com munisme. Het blad is geneigd te gelooven, dat de arrestaties uitsluitend in verhand stonden met den preventieven maatregel de put te dempen voordat het kalf verdron ken is. Gememoreerd wordt, d'at Z.E. Gou verneur-Generaal De Jonge binnen kort zijn ambt zal neerleggen. De Landvoogd wil waarschijnlijk het land verlaten zonder een „communistische nalatenschap" achter te laten, zooals het geval was bij Gouverneur-Generaal mr. D. Fock. Om zeker te kunnen zijn, dat na het vertrek van den Gouverneur-Generaal niets zal gebeuren, werden arrestaties en huiszoekingen verricht. Ten slotte verklaart het blad niet te gelooven, dat op het oogenblik nog een vereienging bestaat die een revolutie beoogt. De „Darmokondo", een nationalistisch blad' te Solo, onder leiding van S. Koesoemodirdjo, is er van overtuigd dat ondanks ie belem meringen die de Inlandsche politieke ver- eenigingen hebben ondervonden, deze ver- eenigingen zullen blijven bestaan totdat het doel is bereikt. In verband daarmede acht het blad het niet te verwonderen, dat, hoewel uiterlijk de Inlandsche beweging uitgestorven is, zij innerlijk nog leeft en voortdurend actie voert tot verwezenlijking van haar idealen. Dat de geest niet zoo maar onderdrukt kan worden bewijst thans de actie der com munisten, waarin de Regeering aanleiding heeft gevonden tot ingrijpen. Het blad beweert zelf niet te weten of er nog extremisten zijn, doch de huiszoekin gen en arrestaties bewijzen wel, dat de Re geering van het bestaan van een commu nistische actie afwist. Tot slot verklaart het blad het niet eens te zijn met de communistische opvattingen. Niettegenstaande dat gelooft het echter, dat in wezen in Ned.-Indië nog menschen te vinden zijn, behept met communistische ideeën, HET WELVAARTSPLAN VOOR MADOERA Armoede en overbevolking Met den veestapel is het treurig gesteld Omtrent het welvaartsplan voor Madoera ter bespoediging waarvan de gouverneur van Oost-Java eenige dagen te Batavia ver toefd heeft, kan nog het volgende woraen medegedeeld: Het plan houdt allereerst in: een omzet ting van cle zoutwinning door de bevolking in een winning door het Gouvernement. Voorts ligt het in de bedoeling 'n Madoera- welvaartsfonds te stichten, ten bedrage van 3.250.000,waaruit een welvaartsplan van broeden opzet voor Madoera zal worden uitgevoerd. De eerste storting in dit fonds voor 193? zal 4 ton bedragen. Dit plan brengt mede, dat de eerste tien jaar de „cost voor den baet" zal uitgaan, dat 't Gouvernement meer zal uitgeven voor de zoutwinning dan mo menteel het geval is. Daama zal het huidi ge niveau bereikt zijn en na dien tijd zullen de vruchten van de nieuwe zoutpolitiek ge plukt kunnen worden. De armoede en cle overbevolking op Ma doera blijken wel uit de volgende cijfers: Madoera Java aantal zielen per K.M.2 451 316 aant. Inland, p. K.M.sawah 2227 1364 Vooral de laatste gegevens t.o.v. het toch ook dichtbevolkte Java spreken boekdeelen. Met den veestapel, eens de glorie van Ma doera, is het treurig gesteld. De Madoeree- sche sappies brengen haast niets meer op. Het welvaartsplan wil hierin verandering brengen. Op het programma staan o.m. het aanleggen van een groote wadoek, waardoor 400 bouw bevloeid zal kun nen worden; verder kleinere irrigatie- werken, havenverbetering, aanmaak van handelsprauwen, bevordering van zeevisscherij en het aanpakken van exportmogelijkheden, verbetering van de vruchtenteelt (het zal velen onbe kend zijn, dat Madoera vroeger zelfs wijngaarden gekend heeft), bet aan leggen van vischvijvers, reboisatie van 10.000 H.A., terwijl verder ook de agavecultuur gestimuleerd zal wor den. Niettemin zal het toch op den duur nood zakelijk zijn honderdduizenden te emigree- ren, waarbij gedacht wordt aan Zuid- en Oost-Borneo. Het Madoera-Welvaartsfonds zal onder beheer komen van den Gouverneur van Oost-Java. Daarnaast zal een commissie van bijstand en advies in het leven worden ge roepen. Bij het vaststellen van de plannen is van de gedachte uitgegaan, dat de reorganisatie van da zoutwinning alleen clan verantwoord is, wanneer het beoogde welvaartsplan hier aan gekoppeld wordt. DE 25 MILLIOEN Een door en door onlogisch Plan De geheelc Indische pers is weinig te spreken over het denkbeeld om uit de schen king van 25 miliioen van Nederland aan Xed.-Inaië de bouw van ^ouvernementskan- toren op het Koningsplein te Batavia te financieren. Het „Soer. Hbl." schrijft o.m.: Zeker, vele onzer gouvernementskantoren zijn weinig fraai behuisd. Men heeft het er echter tot nu toe steeds mee gedaan en men zal het er zeker in dezen crisistijd, nu iedere cent, die beschikbaar is, aangewend dient te worden tot verhooging van de algemeene welvaart en de algemeene volks- en land- kracht, mee moeten ooen. „Het zal inderdaad niet gemakkelijk zijn betere en nuttiger objecten voor de steden aan te wijzen", merkt onze Bataviasche be richtgever op. In trouwe: heeft men het geprobeerd? Is soms op het gebied van kampongverbetcring, om het eerste voorbeeld, dat ons te binnen wil schieten, te noemen, reeds al het noo- dige gebeurd? Het feit, dat Nederlano 25 miliioen ter beschikking van Indië zal stel len is nauwelijks enkele weken bekend. Heeft men thans reeds overal op Java en elders gezocht en kan men niets beters vin den? En wat gebieden ons in dat geval dan wel de rijkseenheidsgedachte, ons saamhoo- righteidsgevoel met het moederland, de we tenschap, dat Nederland die 25 miliioen zelf ook zoo goed gebruiken kan? Dit plan zal zonder twijfel hier en in Nederland een storm van diepe ver ontwaardiging doen opgaan. Het is door en door onlogisch, on doordacht en daarom niet minder dan onverantwoordelijk, en Indië zou, als het mocht worden doorgezet, niet beter verdienen, dan dat minister Colijn zijn toezegging telegrafisch zou herroepen. Nog niets beslist? Intusschen vestigt het „Bat. Nbl." de aan dacht op het feit, dat over de besteding der gelden nog niets beslist is. Thans is door inschakeling van de gouverneurs de kans verkregen, dat uit alle deelen van Java ge zonde suggesties komen, waarbij echter moet worden vastgehouden aan de gedachte, dat de uit te voeren plannen geen last op de begrooting voor latere jaren mogen mee brengen. Behalve aan irrigatie, wordt ge dacht aan kolonisatie en transmigratie, even tueel gepaard met herbebosschng; ook zal voor Nieuw-Guinea wat moeten worden gedaan. Voor Sumatra is, dank zij de rub- bergelden, een zoodanige overvloed van wel- vaartswerk in de maak, dat daarvoor geen al zeer geringe fondsen worden uitgetrokken. In het algemeen ligt het in de be doeling om juist daar waar de crisis zware wonden geslagen heeft en geen of weinig uitzicht op herstel bestaat, het noodige te doen. Na de vergadering met de gouver neurs op heden (27 Mei) zullen de plannen zich ongetwijfeld scherper af- teekenen. Officieele Berichten ONDERSCHEIDINGEN Benoemd id tot ridder lr Nassau. Ch. C. J. W. Wier' dikant bü de Ned. Herv. Gem. te Bladel. NOTARISSEN Benoemd is tot notaris binnen het arrondis sement Pen Haa?. ter standplaats gem. Delft. A. van Engen te Veenendaal: idem binnen het arrondissement Den Haag. ter standplaats Den Haas, jhr F. M. >an Spengler te Voorburg. ROFFELRIJMEN ERNSTIGE WAARSCHUWING De stembus heeft in België Een voorproefje gegeven Van wat men 't volgend jaar, of éér, Ook hier wel h°n beleven. Het samengaan van Roomsch en Rood Heeft zich geducht gewroken: De tweespalt heeft de eenheid van De roomschen doorgebroken, De rooden, met hun Plan-De Man, De lui die uitkomst wisten, Ze droegen bergen koren op De molen der fascisten, En aangezien het volk de kijk Op hun bekwaamheid miste Heeft het met nieuwe vreugd gewed Op 't paard der communisten. De roomschen, die de eerste plaats In 't parlement bezaten. Ze moeten nu de leiding aan De socialisten laten Die bang zijn voor de groote macht, Zoo plotseling verkregen; Ze zitten met het residtaat Van hun beleid verlegen! Zal Nederland, zal Neerlands volk Zijn tijd en taak begrijpen, Of moet de ontevredenheid Tot woeste wanhoop rijpen? Zal Nederland zich als één man Achter zijn leiders scharen, Of zal het op het valsch kompas Der malcontenten varen? Aan u, aan mij, aan ons de taak De veeten te vergeten En voor de eenheid pal te staan Naar plicht, eer en geweten! (Nadruk verboden.) LEO LENS. Kermis in den Haagschen Dierentuin Vragen van den heer Duymaer van Twist De heer Duymaer van Twist heeft aan den Minister van Binnenlandsche Zaken de volgende vragen gesteld: 1. Is het den minister bekend, dat, niet- tegenstaande in de vergunning tot het hou den van kermis in den dierentuin voor wat den Zondag betreft, uitdrukkelijk bepaald werd, dat de vermakelijkheden niet mogen plaats hebben dan na het volkomen eindi gen van alle godsdienstoefeningen, op Zon dag 24 Mei de kermisvermakelijkheden reeds geopend waren te 5 uur n.m., dus voor den aanvang der avondgodsdienstoefeningen en zijn voortgezet geworden tijdens deze godsdienstoefeningen? 2. Is het den minister bekend, of B. en W. die de in vraag 1 bedoelde vergunning ver leenden, kennis dragen van het niet nako men van de vermelde, in overeenstem ming met het bepaalde in artikel 4 der Zondagswet gestelde voorwaarden? Zoo ja, wil de minister de Kamer dan te dier zake inlichten? 3. Welke maatregelen denkt de minister indien B. en W. in gebreke mochten blijven, te nemen ter handhaving van de bepalingen der Zondagswet?. I.K NOOGEWtRF CHABOI i KISSER'S WIINHANDEL Groote voorraad prima belegen wijnen Vraagt prijscourant voor particulieren Bataaische Brandwaarborg Mij. Opgericht 1806 f-Gravennege -Weiteinde Na 28 Telefoon 117623 Directeuren: Commiiurtuen: Jhr. Mr. W M. de Breuw Mr R. J H Pettjn Jhr. Mr. A. K. e. de Breuw Jhr Mr Rh. FeKh Jhr Mr E.N.de 8r.uw Mr W J. Baron van Lyndan ACTIEVE AGENTEN GEVRAAGD De Linguaphone verhuurt F 5.- per mnd., alle talen. Vraagt tnlichtingei RECHTERLIJKE MACHT Aan mr M. P. Sipkes ia «ervol ontsla? ver leend uit ziin betrekking van kantonrechter 'te MiQdelburg. Benoemd is tot knntonrechter- plaatsverv. in het kanton Assen H. Molema te LEGER EN VLOOT n de res.-le-luits P. C. Koppert en A. Ia. ra is eervol ontslag verleend uit den mil. st; idem aan den re=.-le-lu.'t. H. Boersma; is benoemd en aangesteld bü den vrtfw. landstorm, bü het vrjjw. landstormkorps motor- dienst tol res.-le-luit.. Eervol ontslag is ver leend aan den res.-kap. der mil. adm. G. A. P. Tet^3 Cn aan d6n res,*le"luit- Ihr H. B. van

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 5