KERK EN ZENDING WOENSDAG 27 MEI 1936 EERSTE BLAD PAG. o NED. HERV. KERK Beroepen: Te Randwijk cand. G. C. Roosendaal te Utrecht. Te Langerak a. d. Lek, cand. J. Slok te Delft. Te Hoogeveen K. v. d. Pol te Boven Hardinxveld. Te Serooskerlce (toezegg.) cand. Ph. Warners te Utrecht. Te Jaarsveld, cand. J. W. v. d. Linden te Utrecht. Te Tul en 't Waal (toezegg.) cand. L. Lagerwey te Scheveningen. Aangenomen: Naar Mudhuizen, cand. J. Schol ten te Wommels. Bedankt: Voor 's-Hertogenbosch C. J. Laarman te Huizum (Fr.). CHR. GEREF. KERK Beroepen: Te Sneek: J. B. G. Croes te GEREF. KERKEN Beroepen: Te Uithuizermeeden W. de Graaf te Ommen. Tweetal: Te Winsum (Fr) cand. J. Greidanus te Tzum en cand. J. Janssens te Groningen. GER. GEM. Beroepen: Te Tricht H. Ligteniberg te EVANG. LUTH. GEMEENTE Drietal. Te Rotterdam: Ds. G. J. Duy- yendak te Haarlem; Ds. C. Riemers te Bus- sum en Ds. W. J. Manger te Tiel. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Zondagmorgen werd bij de Nederl. Her vormde gemeente te Eext, als vijf en twintig ste ambtsdrager in de familie Cannegieter, cand. J. E. Cannegieter door zijn vader ds. P. Cannegieter van Krommenie bevestigd als predikant bij deze gemeente met een predi- catie over 2 Kon. 30 8. Des middags deed de jonge predikant zijn intrede sprekende over Matth. 16:25. VAN ZIJN GELOOF VERZEKERD ZIJN UIT DE WERKEN Dispuut tusschen de predikanten D. van Dijk en Th. Delleman Op de jaarvergadering van de Reünisten organisatie F.Q.I. op Woensdag 17 Juni te Kampen, zullen de Geref. predikanten D. v. D ij k te Groningen en Th. Delleman te Aalten een dispuut houden over het onder werp: „Van zijn geloof verzekerd zijn uit de werken". Het dispuut zal plaats hebben op de volgende stellingen: Stellingen Ds. D. v. Dijk I. Dat, wanneer, in onze kringen, over goede werken als kenmerken des geloofs en aizoo. als middel om tot zekerheid te komen, gesproken wordt, altijd bedoeld wordt, zeker heid omtrent de echtheid o'es geloofs en niet: zekerheid der schuldvergiffenis alsof men in de goede werken de grond zou willen zoeken voor de vergevingsbereidheid bij God, is zoo evident dat daarover geen discussie valt. Als ik mij keer tegen „kenmerken" dan is dat welbewust tegen het zoeken v#n kenmer ken als middel om daardoor van de echtheid yan zijn geloof verzekerd te worden. II. Iemand die twijfelt aan de echtheid van zijn geloof kan niet. door te zien op zijn goede werken, deze twijfel overwinnen; a. dat kan niet, om den aard des geloofs dat niet moet worden gezien als een zekere „hebbelijkheid", maar als een daad, die al leen aan zichzelf getoetst kan worden; b. dat kan niet, omdat juist een goed werk als zoodanig eerst kan herkend, als ik het zie van het standpunt des geloofs. III. Het zelfonderzoek, waartoe de ge meente moet worden opgewekt, is niet het onderzoek: „is mijn geloof wel echt?" of m.a.w. (want daarop komt. het neer): „mag ik aannemen dat ik in Christus Gods kind ben?" Dat is in strijd met het verbond, waarin God tegen mij zegt: „Christus is Dit zelfonderzoek moet gaan over de vraag: „leef ik naar het Verbond; gedraag ik mij als Gods kind?" Het zelfonderzoek in den eersten zin leidt tot niets, houdt tegen op den weg des levens, maakt het leven arm. Het zelfonderzoek in den tweeden zin is een krachtig middel ter bevordering van de godzaligheid. IV. Zelfonderzoek, waarbij men uitgaat van het zijn in het Verbond en het recht hebben op de goederen des Verbonds, maakt niet zorgeloos en oppervlakk:g, want boven dit zelfonderzoek staat de dreiging van den God des Verbonds, dat, wie geen Verbonds- gehoorzaamheid betoont, met de wereld om- Stellingen Ds. Th. Delleman I. Het ondei-scheid tusschen zekerheid om trent de echtheid van zijn geloof (Cat. vr. 86) en zekerheid omtrent de schuldvergiffe nis door het geloof (Cat. vr. 21, 60) moet duidelijk worden geleerd. II. Een geloovige, die niet zeker is van de vergeving zijner zonden, moet deze zekerheid niet zoeken als vrucht van te verkrijgen z kerheid, omtrent de echtheid van zijn geloof, noch als conclusie van een syllogisme, maar in den weg van het verzekerd worden om trent de belofte des Verbonds als ook tot hem persoonlijk gericht. Dit sluit niet uit, dat zelfonderzoek naar de vruchten des geloofs in deze van betee- kenis is (cf D. L. V 9 en 10). III. Ook een geloovige, die tot zekerheid des heils kwam, kan geraken in twijfel om trent de echtheid van zijn geloof. Om deze twijfel te overwinnen is het onderzoek naai de vruchten des geloofs van het grootste be lang (cf D. L. V 11, 13). IV. Het zelfonderzoek, waartoe de H. Schrift de geloovigen roept, heeft betrekking op de vraag: verkeert gij als geloovige in de ,positie, waarin ge als geloovige behoort te verkeeren? Een aanval op de echtheid van hun geloof Zullen de geloovigen als verzoeking afwijzen. Dit sluit niet uit, dat de H. Schrift ook op het terrein van het genadeverbond de vraag laat stellen: is het geloof, waardoor gij roemt in de schuldvergiffenis wel echt geloof? (Verklaring 1905). CANDIDATEN IN DE NEDERL. HERV. KERK De Vereeniging van Kerkvoogdijen had aan de algemeene synodale commissie in de Ned. Herv. kerk het verzoek gericht om te willen bevorderen, dat candidaten die op een beroep wachten in kleine gemeenten als hulppredi kers worden aangesteld, waardoor ook deze gemeenten worden bewerkt en de candida ten aan het werk kunnen gaan. In de laatste vergadering heeft de synodale commissie dit verzoek afgewezen, daar zij dit niet in het belang van de candidaten zelf achtte. KERKELIJKE EXAMENS De heer A. Zijlstra te Rotterdam, cand. aan de Vrije Universiteit, is door de classis Rotterdam geëxamineerd en beroep baar verklaard in de Geref. Kerken. PROV. DIACONALE CONFERENTIE DER GEREF. KERKEN IN ZUID-HOLLAND Referaat W. Strijbis Delft Woensdag In de Westerkerk alhier is heden de Jaarlijksch? Prov. Diac. Conferentie der G?ref. Kerken in Zuid-Holland ge- houdei o. 1. v. Mr Dr J. W. Noteboom. In deze conferentie heeft de heer W. Si lij bis uit 's-Gravenhage geref eieerd over; De diaconie en de sociale wetgeving geestelijke nooden van dezen tijd Ons land onder vindt in sterke mate de ontwriöh ting. Dit moge o.m. blijken uit het groote aantal werkloozeD, sterke daling der loonen, den drukten toestand van vele midden standers, den ge weldigen achter uitgang van vele gefortuneerden, zoomede uit de diverse Regee- verschillende be- IV. Slrijbis ringsmaatregelen t.a.' drijfstakken. De geestelijke crisis openbaart zich o.a. in het steeds meer xeld winnen van extréme richtingen, als fascisme en communisme en de vervlakking cn verdeeldheid in eigen kring. Na dit geconstateerd te hebben, wees spr. op de sociale taak van de Kerk, welke moet uitkomen in a. de prediking des Woords het catechetisch onderwijs; b. in het huis bezoek der ouderlingen; c. in de verzorging der armen. I-Ict diaconaat, komt wel liet meest in aanraking met de sociale vragen. Komende tot de vraag welke taak de diaconie heeft, herinnerde spr. aan de woor den van wijlen Prof. Biesterveld: „De diaconie is in het kerkelijk instituut de dienst, waardoor de Koning der Kerk op geheel bijzondere wijze Zijn barmhartigheid en die van Zijn volk wil doen uitgaan tot de van alle hulp verstoken armen en el- lendigcn Zijner Kerk en waardoor Hij ook naar builen"'Zijn ontferming in de donkere wereld wil laten stralen". Practisch imoet gearbeid worden aan de leniging der armoede, maar bovenal aan de o p h e f f i n g daarvan. Niet "Ccti iödcr moet door de Kerk worden geholpen. Eigen verantwoor delijkheid gaat voorop, waarna behoo- ren te volgen familiehulp, particuliere barmhartigheid, diaconale zorg en ten slotte Overheidshulp. Voorts dient gelet op de taak van de maatschappij met betrekking waartoe God ook Zijn ordinantiën gegeven heeft. Gedacht moet worden aan de bedrijfsorganisatie. Wil de uitvoering der sociale verzekering, b.v. de uitvoering der ongevallen-, ziekte-, aliditeits- en ouderdomsverzekering aan de Overheid onttrekken, dan zal dit i. h. a. alleen mogelijk zijn, als de maatschappelijke bedrijfsorga nisatie zoo ver is uitgegroeid, dat zij de taak der Overheid kan overnemen. Helaas ontbreken de maatschappelijke orga nen, die de verzekering kunnen overnemen, zoodat dc Overheid tot zoolang de roeping heeft, om het zwakkere te hulp te komen. Dankbaar aanvaarden we daarom wat de Overheid deed, niet alleen op het terrein van het krankzinnigenwezen, de ziekenhui zen. woekerbestrijding, subsidie t.b.c.-ver- eenigingen enz., maar ook op het gebied der sociale wetgeving. Spr. zette dit laatste nader uiteen om vervolgens er op te wijzen, dat de diaconie het meeste in aanraking komt met de sociale verzekeringswetten. Als gevolg van deze wetten is de taak der diaconie aanmerke lijk verlicht, getuige de .volgende cijfers: Krachtens de Invaliditeitswet wordt jaarlijks rond 3H/fc millioen gulden uitgekeerd; krachtens de Ongevallen wet rond lSVa millioen; Ziektewet i5 16 millioen; en Werkloozenverzelce- ring 21 millioen gulden. Het spreekt van zelf, dat een dergelijke sociale verzekering krachtigen steun ver dient, omdat zij oneindig veöl heter aan haar doel beantwoordt, dan welke vorm van steunverleening ook. Aan de hand van een groot aantal voor beelden zette spr. daarop de werking der hier genoemde wetten uiteen, zoomede de taak der diaconie. Kerk en Staat in Duitschland Dr. Zocllner over Dr. Müllcr Volgens het Stuttgarter Evang. Sontags- blatt heeft de rijkskerkcommissie in Duitsch land, voorzitter dr. Wilhelm Zoellner, een zeer ongunstig oordeel geveld over het jong ste boek van „rijksbisschop"'Ludwig Muller. Volgens deze veroordeeling biedt Müllers reiduitsching van de bergrede iets als Woord un Christus aan, dat het in werkelijkheid liet is en integendeel in der waarheid een volledige vervalsching van het ir. Christus :opc.r.baarde heil is. ..De schrijver 'au met dit boek en zijn slotwoord de in Gods Woord gegronde, uit de belijdenis levende en zonder leer niet be- staan-kunnen Evangelische kerk los". KORTE BERICHTEN Het adres van den cand. der V. U. den heer K. Ta 1 s m a. beroepbaar in de Geref. Kerken, is van 1 Juni af niet meer Irnsum, doch Veen wouden (telef. 26). Mooi gebruinde Huid van gelaat, hals en armen, óók bij geen zon, door AMILDA-zonnebruincrêmc. Voorkomt tevens zonnebrand. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. (Adv.) Ds. G. v. HALSEMA 80 JAAR Ds. G. v. Halsema, em. predikant te Haren (Gron.) en in vroeger jaren een vooraan staand figuur in de Geref. Kerken in de prov. Drente, viert a.s. Zondag zijn 80sten verjaardag. Gerard van Halsema werd 1 Juni 1856 te Bierum, waar zijn vader landbouwer geboren. Hij studeerde aan de Theol. School te Kampen, waar hij in 1885 candidaat werd, om 15 Nov. van dat jaar door zijn oom, wijlen Ds. J. N. Lindeboom van Zutphen te Gees (Dr.) in zijn eerste gemeente te worden be^ vestigd. Vandaar vertrok hij in 1888 naar Siddeburen, welke standplaats Ds. v. Halse ma 20 Jan. 1895 met Nijeveen verwisselde. Hij heeft deze kerk precies 34 jaar gediend en nam 20 Jan. 1929 wegens bekomen emer' taat afscheid van haar en vestig.de zich met terwoon te Haren. Tijdens zijn verblijf in Nijeveen was Ds. v. Halsema deputaat voor den evangelisatie- arbeid en voor art. 19 en 49 K.O. Ook dien de hij de Part. Synode van Drente bij her haling als deputaat en quaestor. Bij herha ling maakte hij deel uit van de Part. Synode van Drenthe die hem in 1911 afvaardigde naar de Generale Synode van Zwolle. Ook was ds. v. Halsema curator van het Geref. Gymnasium te Kampen. De verdiensten van ds. v. Halsema, wiens gezichtsvermogen de laatste jaren ernstig verzwakt is. vonden erkenning in zijn benoe ming tot ridder in de Orde van Oranje- Nassau. SIMAVI'S BLINDENREDDINGSPLAN De Vereeniging Simavi, welke in Indië prachtig werk op geneeskundig terrein doet (voorzitter dr. G. Royer, secretaris dr. Ch. W. F. Winckel). voert dit jaar een groote actie voor haar blindenreddingsplan. Zij hoopt in Augustus van dit jaar dr. J. G. var Manen, thans hoofdassistent op de oogheel kundige kliniek van prof. dr. H. Weve te Utrecht, als reizend oogarts naar Sumatra te zenden, met bestemming Medan, de streek 'van het Toba-meer en het eiland Nias (de Bataklanden), waar de arbeid van een zend oogarts bijzonder noodig is. Financiën voor dit plan worden in 1936 met alle kracht bijeen verzameld. Slaagt de proef, dat wil zeggen, blijkt het inderdaad medisch verant woord om door middel van reizende-artsen patiënten in den kampong te helpen (hetgeen natuurlijk een geweldige kostenbesparing zou beteekenen), dan is Simavi voornemens de mogelijkheid tot uitzending van reizende artsen ook voor andere onderdeelen van me disch werk, bijvoorbeeld voor het verrichten van kinder-geneeskunde. tbc-bestrijding, le- pra-bestrijding, framboesia-behandeling etc. te onderzoeken. CHR. NATIONAAL ZENDINGSFEEST Op het Chr. Nationaal Zendingsfeest, dat Woensdag 1 Juli op Raaphorst bij Was senaar gehouden wordt, zal de Openingsrede worden uitgesproken door Prof. Dr. J. R. Slotemaker de Bruïne, Minister van Onderwijs. LIQUIDATIE VAN EEN KERK it vorige jaar werd te Daarlerveen in de buurtschap Westerhoeve een dusgenaamde ..Maranatha-gemeente" opgericht. Een vrien delijk kerkgebouwtje kwam tot stand. On derlinge twist heeft thans tot liquidatie ge leid. De eigenaar van den grond en van het gebouw heeft de deuren gesloten en de in ventaris werd onder geleide der rijkspolitie een localiteit naast het gemeentehuis op geslagen, totdat het gerecht zal hebben uit gemaakt wie de rechthebbende is. ZENDINGSMIDDAG OP POELGEEST Op Tweede Pinksterdag wordt een Zen dingsmiddag gehouden op de schoone buiten plaats Oud Poelgeest te Oegstgeest, uit gaande van de Geref. Zendingsbond. Tal var sprekers zullen het woord voeren. Gelijk het vorig jaar, toen deze Zendingsbijeenkomst in het najaar werd gehouden, zullen velen zich opmaken. Hier valt naast een woord hoofd en hart bovendien te genieten van de schoone natuur, welke in dit landgoed wel tot uiting komt. GIFTEN EN LEGATEN De Geref. Badgastenkerk te Bever w ij k mocht voor den bouw daarvan een gift van 3000 in ontvangst nemen van iemand die onbekend wenscht te blijven. ONDERWIJS EN OPVOEDING De president-curator van de Theol. School der Geref. Kerk van Zuid-Afrika te Pot- hefstroom, Ds. D. Postma, deelt in Die Kerkblad mede, dat in de plaats van wijlen Prof. J. A. du Plessis tot hoogleeraar be noemd is Ds. S. du T o i t. CHR. BEWAARSCHOOL TE KAMPEN Te Kampen is in „Ons Gebouw" officieel :n Christelijke bewaarschool geopend, onder leiding van den heer D e 1 h a a s. Ds. J. de Waard heeft het woord gevoerd namens den Geref. kerkeraad, ds. H. H. Schoemakers na- de Ver. tot stichting en instandhouding van Christelijke scholen. AFSCHEIDSCOLLEGE Prof. Dr. A. NOORDTZIJ Hedenmiddag heeft Prof. Dr. A. Noordtzij te Utrecht onder groote belangstelling zijn afscheidscollege gegeven. Spr. begint met te erkennen, dat hij er erg tegen heeft opgezien. Nu komt een eind aai een werk, dat hem zeer lief was: het oplei den van Dienaren des Woords. En dat afscheid valt hem te meer pijnlijk, omdat hij er toe geroepen wordt op een tijd, waarin de wettelijke voorschriften nog een heel lustrum in het vooruitzicht stelden. Toch heeft Spr. naar dit laatste college verlangd, omdat hij zijn krachten voelde minderen, terwijl juist nu het wetenschappe lijk onderzoek van het O.T. den geheelen mensch vraagt, nu stroomen van nieuw licht over het O. T. worden uitgestort door het herrijzen der Oud-Oostersche wereld. En dat te meer, omdat het O. T. voor spr. niet is het min of meer toevallig gevormde complex van resten der Oud-Israëlietische letterkun de, maar de rijpe vrucht van die gansch bo vennatuurlijke werking Gods, waardoor Hij een reeks van personen uit verschillende perioden van Israëls volksbestaan bekwaamd en er toe gebracht heeft om de onderscheiden geschriften, welke voor de teekening van een waarachtig beeld van de bedeeling der scha duwen en van het daarmede ten nauwste sa menhangende volksleven mede met het oog op de in het midden van Israël voo.rbereide komst van den Christus noodig warén, zóó te vervaardigen, dat hun inhoud inderdaad uitdrukte wat zij aanbaden en zich aan de consiëntie van Israëls vromen als waarach tig en autoritatief kennen deed. Omdat Spr. de O.T.ische schriftuur zóó ziet, komt het er voor zijn bewustzijn zon geweldig op aan, dat voor haar bestudeering en verklaring gebruik wordt gemaakt van a 1 het licht, dat de Heere in deze dagen over haar inhoud deed opgaan. Helaas zijn velen, ook van hen. die in haar de stem beluisteren van den God en Vader van onzen Heer J. Chr., zoo geweldig gauw met haar klaar en betreden zij te haren op zichte blijkbaar bij voorkeur paden eigenwillige schriftverklaring, gelijk met een drietal voorbeelden nader wordt toegelicht. Voor Spr. culmineert het Schriftonderzoek in eerbiedig luisteren. Dit houdt in de eerste plaats in, dat we in staat zijn het O. T. in dien grondtekst te lezen en die zelfstandig te vertalen. Hoe wei nig dat echter geschiedt, wordt met eenige sprekende voorbeelden nader toegelicht. Daarbij komt het dan natuurlijk vooral aan op de finesses der Hebr. taal, zooals nader wordt aangetoond. Dan mag voorts nimmer uit het oog worden verloren, dat we in het O. T. geen notarieele acte voor ons hebben, maar dat we ernstig rekening heb ben te houden met het feit, dat meerdere fouten zijn ingeslopen. Ook hiervan worden eenige voorbeelden gegeven. Met grooten ernst wijst spr. er daarna op, dat. we niet mogen toegeven aan <le gedachten, als zouden we al neel wat ge worden op den weg, die voei't tot het juist verstaan van den auteur, zoodra we maar vertaald hebben. Integendeel, wc moeten ons losmaken van het Nederland- sclie woord en trachten naar de ortsluiting van den inhoud der Hebreeuwsche woorden. Vertalen is nooi; meer dan benaderen. En dat moet juist hier te meer worden be dacht, omdat we te doen hebben met een taal, waarop de openbaringswerkzaamheid Gods haar stempel heeft gedrukt. Het He- breeuwsch werkt met tal van woorden, wier inhoud slechts zeer, ten deele in een andere taal kan worden overgebracht. Wie dua.de bedoeling van den ge wijd en schrij ver" wil verstaan, moet met de dikwijls zeer eigenaardige beteekenis der Hebreeuwsc-he woorden ter degë rekening houden en er naar staan om niet door den zin van een Nederlandsch woord op een dwaalspoor te worden gebracht Voorts wijst spr. er ten slotte nog op, dat ook de geografische aanwijzingen, die hier n daar in den tekst worden aangetroffen, >ns den weg kunnen ontsluiten tot. recht erstand van den tekst, gelijk met meerde re voorbeelden nader wordt aangetoond. Eindigend dringt spr. er bij hen, die tot heden zijn leerlingen waren, er met grooten ernst op aan om alle middelen aan te grij pen, die de Heere te onzer beschikking stelt om den zin der H. Schrift juist te verstaan. Zoo worden wij in waarheid Dienaren des Woords. Zoo wordt in waarheid de gemeente Gods gebouwd. Zoo worat het Woord Gods levend en krachtig. Hun altijd weer dien te hebben gewezen is het grootste voor recht geweest van den scheidenden Hoog leeraar. rvolgens vond het afscheid plaats waar bij den scheidenden hoogleeraar een geschil derd portret werd aangeboden. Daarop ko wij morgen terug. ONDER WIJ SBEN OEMIN GEN rist. Herv. School L.O. en U.L.O. Tot hoofd: de heer E. de Klerk, onderwijzer a. d. School. Vlissingen. ULO-school. Tot hoofd J. H. van Hove onderw. te Arnhem. jn Haag. Dr. Gertli van Wijkschool. Tot onderwijzer: de heer W. A. v. d. J a g t, onderw. aan de Sav. Lohmanschool te Rot terdam. RIJNLANDSCHE SCHOOLDAG Zaterdag j.l. vergaderde te Alphen a. d. Rijn het Comité Rijnstreek van de Unie „Een school met den Bijbel", waarin besloten werd den Rijnlandschen Schooldag dit jaar te houden op Woensdag 30 September a.s. in de gemeente Boskoop, en wel in een middag- en avondvergadering. Bovendien zal daarbij een tentoonstelling „De oude school" georganiseerd worden. Als sprekers hopen op te treden: in de middagvergade ring: Dr. K. D ij k te Den Haag; in de avond vergadering: Ds. J. Fokkema te Amstel veen. DE WITTE VELDEN In de Amerikaansch© pers vinden wij het bericht, dat volgens zorgvuldige berekenin gen de heidenscbe bevolking der wereld jaarlijks met 6 millioen zielen toeneemt, de Christelijke daarentegen slechts met U/o mil lioen, zoodat de Zending elk jaar V/2 m''- lioen zielen uit dezen hoofde meer voor haar rekening krijgt. In totaal groeide de hei- densche bevolking oer aarde sinds IS90 met 470 millioen aan. dc christelijke bevolking der wereld slechts met 200 millioen. Examens tor in de Wis- en Natuurkunde op pioeschrift: „t'eber Aufnahme und Transport X-haltiger Verbindungen durch die Blatter von Drosera capensis L", de heer J. O u d m a 11, geb. te Uiddetstum. Academische examen*. Leiden, Geslaagd: Wis- en Natuurkunde (LI: cand.ex., <le dames N. Hoedemaker, F. G. Bakker en F. E. Droog- recht Gesl.: Indologie: de heer E. W. Say Theologie: doet Vreugdenhil en GL C. 1. doet. ex., de heeren Ds Th. J. Gesl.: Cand. kin: J. Cohen: Doet. wis- en nati sell eik.. W. Stevens; cand. ree Stekel (Fransch) R.K. Universiteit. Cand. Kom. taal en lettrk. (Fransch) de heer J. A. G. Ta te Maastricht: cand. Germ, taal en lettei (Duitsch): de heeren P. A. J. A. M. Neu, Roer- Ti 1 b u r g. R.-K. Handelshoogeachool. Doe oeconomische en sociale wetenschappen de he ren J. W. van Boven uit Roermond en L. F. M. de Bruyn uit Breda. Apothekers-assistent. Amsterdam. Ge.' mej. T. A. Krabbendam te Hoofddorp. Machinisten. Den Haag. Theor. ged. vs dipl. C: E. Kort Chr. Bewnarschooionderwü* Hoofdakte (theo retisch gedeelte) Gesl. de dames: W. van det Kley. Th. van Kempen, H. Segt GEMENGD NIEUWS ORGELFABRIEK IN VLAMMEN OPGEGAAN Het bedrijf van de Gebr. Spanjaard te Alkmaar in de asch gelegd De firma verkeerde in staat van faillissement Gisteravond is de binnenstad van Alkmaar in opschudding gebracht door een hevigen brand, welke gewoed heeft in de orgelfabriek en muziek handel van de Gebr. Spanjaard in de Langestraat. Het ongeveer dertig me ter diepe pand, dat uit twee verdie pingen bestond, is vrijwel geliecl door het vuur verwoest. Te omstreeks half negen zagen de be woners van een aangrenzenden winkel, dat de werkplaatsen en de eerste etage van het gebouw in lichter laaie stonden. Hoog sloe gen de vlammen uit de ramen en nog voor dat de (brandweer gealaitneerd kon worden, stond ook de tweede verdieping in vlam men. Binnen enkele oogenblikken sloegen de vlammen uit het dak en hadden zij zich ook medegedeeld aan den aangrenzenden kunsthandel van den heer van der Meer. De Alkmaarsche brandweer rukte met al het beschikbare materiaal uit en tastte deu brand van vier zijden aan. Het blusschings- werk ging met groote moeilijkheden ge paard, omdat het pand geheel was ingeslo ten. Onmiddellijk werden maatregelen ge nomen om uitbreiding van den. brand te oo.'komen, hetgeen gelukte. Daarna werd de aanval op de vuurhaard gericht. Het. waren aanvankelijk zeer ang stige oogenblikken, vooral omdat het bran dende perceel ter linkerzijde begrensd wordt door het bioscooptheater „Roxy", waar een voorstelling aan den gang was. Dc vertoo ning werd dadelijk afgebroken en de zaal ontruimd, hetgeen vlot in zijn werk ging. Intusschen had het vuur zich over de geheele diepte van het gebouw verspreid. Het hevigst woedde de brand in het achterste gedeelte van het pand, waar ongeveer twintig orgels en piano's een gemakkelijke prooi der vlammen werden en waar tevens een aantal orchestrions in lichter laaie stond. Na ruim anderhalf uur hard werken was _3 brandweer het vuur meester en kon me: de nablussching worden begonnen. Toen bleek, dat behalve den winkel van de firma Spanjaard, welke vooraan de straat gelegen is, vrijwel niets gespaard gebleven was. De firma was juist twee dagen geleden opnieuw tegen brand verzekerd. De kunst handel van den heer v. d. Meer kon worden behouden, hoewel de winkel groote water schade bekwam. In het fabrieksgebouw was tevens de woning van de heeren Spanjaard, welke eveneens geheel is uitgebrand. Van den inboedel kon niets worden gered. De oorzaak, van den brand is nog niet vastge steld. Het onderzoek is nog gaande. Op het ter rein van den brand bevonden zich de Bur gemeester van Alkmaar, Jhr. F. H. van Kin schot en Mr. van der Feen de Lille, substi tuut-officier van de arrondissementsrecht bank te Alkmaar, alsmede Mr Krabbe, rechter-commissaris. Deze belangstelling van de zijde der rechterlijke macht hield ver band met 'het feit, dat de firma Spanjaard in staat van faillissement verkeert Het filmmateriaal van de bioscoop werd in het politiebureau aan de overzijde in eiligheid gebracht. KASSIER TE TILBURG GEARRESTEERD Tal van malversaties gedurende drie jaar gepleegd De politie te Tilburg heeft gearresteerd en 30-jarigen gehuwden J. M. J. V., kas sier bij de Incassobank aldaar, wegens ver duistering van ruim 20.000. De verduiste ring werd gepleegd in den loop van een drie tal jaren. De gearsesteerde, die een bekentenis heeft afgelegd, is naar Breda overgebracht, om ter beschikking van ae justitie te worden gesteld. Nadere bijzonderheden Nader vernemen we uit Tilburg, dat op 9 Maart j.l., toen de gearresteerde voor een ple zierreisje te Antwerpen vertoefde, in da boe ken allerlei malversaties werden ontdekt. Bij zijn terugkeer bekende V. onmiddellijk zich 1 verduistering te hebben schuldig gemaakt by boekonderzoek bleek het bedrag vast gesteld'te kunnen worden op f 20.000. De aangehoudene was tevens penningmeester van den Tilburgechen Bond van Postduivenhou- ders en ook in deze functie heeft hy zich aan Hoogste stand te Vestmanoer 776.4. Laagste stand te Haparanda 753.1. Stand vanmorgen halltwaalf 761.7. WEER VERWACHTING Matige Noordwestelijke tot Noordelijke wind, betrokken tot zwaar bewolkt, waar schijnlijk eenige regen en iets koeler. ALGEMEEN WEEROVERZICHT De depressie in Scandinavië heeft zich tot in Noord-Duitschland uitgebreid en de hooge drukking bij IJsland nam toe en breid ie zich over de Britsche eilanden uit. Aange zien de dalingen in Scandinavië nog aan houden is daardoor de toestand veel ongun stiger geworden. In Scandinavië is in"het Westen de temperatuur reeds merkbaar ge daald, in Abisko zelfs tot onder het vries punt en er valt daar sneeuw. In Noorwegen waaien krachtige Noordelijke winden. Zuid- Zweden en het verdere Oostzeegebied hebben nog hooge temperaturen. In Schotland en Ierland is de temperatuur ook gedaald. In Oostenrijk, Oost-Duitscliland en hier en daar in Frankrijk is bij onweer vrij veel regen gevallen. Oost-Frankrijk en Zuid-Duitschland hebben nog fraai weer met zwakken wind. Aangezien de Noordelijke winden in kracht zullen toenemen, is hier te lande verdere afkoeling te wachten, waarbij ook regen kan vallen. THERMOMETERSTAND: Stand vanmorgen halftwaalf 14.4 C. 28 MEI Zonsopgang 4,50 uur, zonsondergang 9,05 uur Maan op nam. 1,07 uur, onder vm. 1,25 uur Eerste Kwartier 4,06 uur voorm. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN: HEVIGE AUTO-BOTSING Drie gewonden Men meldt ons uit R 011e r d am: Gisteravond omstreeks kwart over elf is een auto, komende van den Schie- damsche Singel, op den hoek van de Witte de Withsïraat tegen een tram gebotst. De auto werd aan de linkerzijde geheel vernield; drie inzittenden zijn ernstig gewond in het ziekenhuis jaan den Coolsingel ter verpleging opgeno men. De auto een Opel wilde met groote snelheid de Wit?e de Withs'raat indraaien, maar de bestuurder bemerkte op het laa's'.e oogenblik, dat uit deze straat een motor wagen \an lijn S kwam aanrijden. Hij rem de krachtig om een botsing te \oorkomcn. doch tengevolge van het remmen Is de auto naar links omgezwaaid en met een gewel digen slag tegen de tram geslingerd. De auto werd tengevolge van de botsing vrij wel vernield. De bestuurder van de tram had de boring ook zien aankomen en wist deze binnen' vijf meter 'tot stilstand te bren gen; de tram had trouwens, zooals steeds op deze plaats, slechts geringe snelheid. Direct na de borsing schoten van allen kant de mensehen toe. Het bleek, dat er ernstig gewonden waren en daarom werd met spoed de Geneeskundige Dienst gewaar schuwd. Het bleek, dat de 45-jarige reeder T. den Hartigh, uit Anrtverpen, die achter in cle open auto had gezeten, er het ergst aan ton was. Met inwendige kneuzingen en in be- wusteloozen toestand is hij naar het zieken huis aan den Coolsingel vervoerd en daar üer verpleging opgenomen. Ook de twee andere inzittenden waren ernstig gewond; de bestuurder, de 47-jarige A. Voskamp, een hekend Rot'terdamsch mo torrijder, had eveneens inwendige kneuzin gen en voorts een kaakfractuur zoomede snij won den aan handen en gelaat opgcloo- pen; dc 50-jarige scheepsbouwer J. P. Boele, uit Bolnes, had een hersenschudding en een hoofdwond opgeloopen en werd aanvanke lijk op he? politiebureau aan de Witte de With9(raat verbonden, om daarna, evenals de beide andere inzittenden, naar het zie kenhuis te worden vervoerd. Na de botsing ontstond zulk een oploop, dat het verkeer lijdelijk moest worden om gelegd. EEN GEMAKKELIJKE KRAAK Door opensluiting met een valschen sleutel hebben gisteravond dieven zich toegang ver schaft tot de kantoren van de firma H. van der Zee Jr., meelimporteurs op den N.Z. Voorburgwal 352 te Amsterdam. Uit een brandkast, die zy openden met een gewonen sleutel \velke zij op het kantoor vonden, hebben zij een bedrag van f 2150 meegeno men, alsmede een spaarbankboekje met een saldo van f 317, terwijl nog uit een lessenaar 5 werd ontvreemd. tal van malversaties schuldig gemaakt De bond lijdt echter geen schade, alle transacties komen ten nadeele van de Bank. Bij onderzoek bleek verd?r dat V. den laat- sten tijd op vrij grooten voet leefde en o.a. fi- nanciëel geinteresseerd was bij een taxi-be drijf ter plaatse, terwyl hij van zichzelf geen vermogen bezat. Een bedrag van ongeveer f 4000 ie door den aangehoudene terugbetaald.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 3