Met de Ambulance in Abessynië WOENSDAG 27 MEI 1936 EERSTE BLAD PAG 2 DE TERREUR DREIGT Vijf weken duurt thans reeds in Pales tina het verzet der Arabieren tegen de Britsche mandaatsregeering. Begonnen ah een plaatselijke demonstratie, naar aanlei ding van een twee- of drietal moorden, zijn de onlusten van steeds ernstiger aard ge worden. Te velde staande oogsten, symbool van den nieuwen bloei van het oude Jood- sche land, moesten het ontgelden; citrus tuinen en beplantingen vielen aan het na tionaal fanatisme ten offer, tenslotte werd niet alleen de jeugd, daar als elders belust op avontuur, in de ongeregeldheden betrok ken, doch kozen ook de Arabische burge meesters en de gemeentebesturen tegen de Joden en de mandaatregeering, die achter hen stond, partij. Nu is het reeds zoover, gekomen, dat ondanks den herhaalden aan voer van versterkingen, van troepen, die uit Egypte worden ontboden om het gezag met sterken arm te handhaven, het land in een zoodanige gisting verkeert, dat bijna van openlijken opstand mag gesproken wor- iden. Immers, aanzienlijke hoeveelheden Arabische inwoners trekken uit de steden en dorpen weg en begeven zich de bergen in. Wat dat te beteekenen heeft is duide lijk: het zijn de voorbereidselen voor een echt Oostersche guerrilla, zooals wij die zelf maar al te goed in ons Indië bij herhaling hebben leeren kennen. Is het eenmaal zoo ver gekomen, dat het verzet zich in derge lijke groepeeringen, beschermd door moei lijk te verkennen terrein, organiseert, dan moet er bijna een wonder gebeuren, wil het niet tot hardnekkig bloedvergieten komen. Kunnen wij zulk een „wonder" van den huidigen Britschen hoogen commissaris ver wachten? Zijn houding was aanvankelijk niet bijster doortastend te noemen. Nadat de algemeene staking het land eenigentijd geteisterd had, is hij ertoe overgegaan, en kele stakingsleiders te doen aanhouden, om ze echter vrijwel onmiddellijk weder op vrije voeten te stellen. Eerst bij het voort duren van het verzet, toen dit een meer en meer kwaadaardig karakter ging ver- toonen, is hij tot krachtiger maatregelen gekomen, waarbij hij er zelfs niet voor terugschrikte, de meest incalcitrante ele menten eenvoudig te verbannen naar de uithoeken van het Palestijnsche gebied. Teneinde den lust tot brandstichting te beteugelen, die in toenemende mate schade berokkende aan de Joodsche landelijke on dernemingen, heeft hij verder een repressie systeem toegepast, dat nog uit den Turk schen tijd stamt: de collectieve verantwoor delijk-stelling. 't Geheele dorp moet boeten voor wat een der inwoners misdaan heeft. In .Turksche dagen, toen de hardhandigheid dikwijls ontaardde in wreedheid, heeft deze rechtsregel, ofschoon primitief, goed vol daan. Thans gaat het anders. De dorpsge meenschap weigert, de opgelegde boete te betalen en zoo wordt uitgelokt, dat de En- gelschen hierop met beslagnemingen gaan antwoorden. Hoezeer door dit alles de geest wordt ver giftigd, blijkt uit de jongste Palestijnsche berichten. Het blijft niet bij animositeit tus- schen Jood en Arabier: de Britsche sol daat en politieman worden nu evenzeer bij het conflict betrokken. Het is reeds voor gevallen, dat de vertegenwoordigers der mandaatmogendheid zich voor de kogels der Arabieren in veiligheid moesten stellen, leen smaad, die het trotsche Engeland niet ongewroken zal kunnen laten. Een de>r oorzaken van dit alles is, wij con- fetateerdcn het reeds eerder, de houding van het gouvernement, niet te Jeruzalem, doch te Londen. Zoolang men aan de Theems doorgaat met zijn mandaatspolitiek ten op zichte van Palestina niet te omlijnen, doch zoowel Jood als Arabier in het onzekere omtrent zijn toekomst te laten, kan de ge prikkeldheid, waarvan men thans in het Heilige Land blijk geeft, niet plaats maken Voor een rustiger, vreedzamer stemming. Londen zal hebben te beslissen, welken fcin het uiteindelijk wil verleenen aan zijn tenslotte toch vrij vage verklaring betref fende het Joodsche Nationale Tehuis, en aan het instituut van zelfbestuur, dat vol gens de bedoeling van het Volkenbonds mandaat aan Palestina zal moeten worden geschonken. Tot op heden heeft men in Groot-Brittan- nië gehinkt op twee gedachten. Nu eens, als om allerlei oorzaak buiten Palestina zelf gelegen de Joodsche aandacht een oogenblik afzwierf van het Oude Land, werd aan de Arabieren ruimeren armslag ver leend, dan weder, zooals in de laatste tijden, ïiu oorzaken van buitenlandsche politiek de Joden in vergrooten getale naar het Oosten Uitdrijven, verruimt zij de immigratie-quota, waarbij de indruk van een zekere eigen machtigheid de in het land geboren en ge togen bevolking wel uiterst onaangenaam moet stemmen. De inheemsche Arabier wenscht niet het kind van de rekening te worden, wenscht niet door een Joodsche minderheid, die eco nomisch zooveel sterker is, zoowel door haar hooger cultureel peil als door het Zionis tisch kapitaal, dat haar ruggesteunt, te .worden overwonnen. Het pleit duurt voort, en gaandeweg ver scherpt het zich. Een Salomonsoordeel is noodig om hier de zoo gewenschte oplos sing te brengen! De Engelsche koning naar Frankrijk Den 26sten Juli a.s. zal te Vimy een mo nument worden onthuld, gewijd aan de na gedachtenis der Canadeesche soldaten, die in Frankrijk tijdens den grooten oorlog het leven lieten. De premier van Canada, Machenzie King, heeft in het parlement te Ottawa medege deeld. dat Koning Edward VIII bij die gelegenheid voor het eerst sinds hij den troon besteeg, Engeland zal verlaten, om persoonlijk het monument te onthullen. President Lebrun zal de plechtigheid eveneens met zijn tegenwoordigheid opluis teren, terwijl ook de Fransche regeering, het leger en de Fransche oud-strijders vertegen woordigd zullen zijn. Vijf- a zesduizend Canadeesche oud-strij- 'ders zullen b' die gedegenheid Frankrijk bezoeken. DE ONLUSTEN IN PALESTINA ARABIEREN TREDEN STEEDS DRIESTER OP Ook de Engelschen worden aangevallen Naar men meent zouden de leiders der Arabieren bereid zijn de staking te doen eindigen en te trachten de orde te herstellen, daar zij zich rekenschap er van geven, dat de extremistische ele menten hun meer en meer uit de handen De Britsche hooge-commassaris Sir Arthur YVauchope is echter niet bereid toe te geven op de essentieele punten zijner politiek en is vastbesloten een eind aan de wanordelijkheden te maken, alvorens onderhandelingen aan te knoopen. Volgens hot Joodsche telegraaf-agent- schap werden de Joden gemobiliseerd ter verdediging van de stad Rehoboth. Men beschuldigt de Arabieren er van 11000 jonge boomen in de plantages te hebben ontworteld. Vrouwen en kinderen naar Jeruzalem Bij wijze van voorzorgsmaatregelen wer den de Bri?si.he iouwen en kinderen uit het district Nabloes naar Jeruzalem overge bracht Een convooi autoinohielen. dat op weg was naar Haifa, moest zeer voorzichtig ver der gaan, daar het gerucht liep dat de weg nabij Nabloes was ondermijnd. in Gaza en in Safed is de uitzonderings toestand afgekondigd. Naar Reuter meldt, verlangt men in Jood sche kringen de afkondiging van het oor- logsrecht Vandaag zullen uit Caïro opnieuw troe pen naar Palestina worden gezonden. Britsche politie moet terugtrekken! Volgens een bericht van de „Evening Standard" is een afdeeluig Britsche politie, welke gewapend was met machinegeweren, aan den voet van den berg Tabor in Galilea door Arabieren tot den terugkocht gedwon gen. Zij had drie Arabische schaapherders, die Joodsche velden betreden hadden, gear resteerd, toen een bende van ongeveer 250 Arabieren aankwam, welke op grooten af stand het vuur opende. Daar de politie nu meriek sferk in de minderheid was en bo- verdien door de Arabieren op zij werd be dreigd, gaf zij er de voorkeur aan naar Mescha terug te trekken om de hulp militairen in te roepen. Bij haar terugkeer constateerde zij, dat de Arabieren met medeneming van hun ge wonden gevlucht waren. Te Gaza heeft men he? uitbreken van onlusten op het. laatste oogenblik kunnen voorkomen door militairen te requireeren. In de bergen van Samaria en Galilea heb ben talrijke kleine incidenten plaats gehad. Te Tel-Aviv is een communistische orga nisatie onkbonden, acht personen zijn daar gearresteerd. De Arabische arbeiders van hei militaire vliegveld Ramlen zijn in staking gegaan en door Joden vervangen. Het Arabische blad „ïslamijah" is veertien dagen verboden wegens het opruien tot ambtenaarsstaking. He* schijnt, dat breede lagen der bevolking deelnemen aan daden van sabotage. Te Akka is, naar Reuter meldt, 'n Joodsch ambtenaar met dolksteken gedood. Om veiligheidsredenen zullen de Joden met Pinksteren geen bezoek brengen aan den Klaagmuur. De kelegraaflijnen tusschen Haifa en Cairo zijn doorgesneden. De gewapende benden Arabieren treden steeds driester op, vooral in Noord-Palestmo. De aanvallen nemen daar bijna den vorm van een opstand aan. Benden Arabieren vallen auto-konvooien aan, ondanks de militaire escorte en steken de oogsten der Joden in brand. Immigratie gaat door! In een rede, die hij op de jaarbeurs heeft gehouden, heeft de Britsche hooge commissaris verklaard, dat de uitvoe ring der Britsche besluiten en de vervul ling der plichten op grond van het mandaat noch door skaking, noch door geweld verhinderd kunnen worden. De hooge commissaris heeft daardoor opnieuw te kennen gegeven, dat de Joodsche immigratie in Palestina, on danks de Arabische protesten, voortgang zal vinden. De burgemeester van Tel Aviv, die vervolgens een rede hield, vroeg daarin verlof een derde haven te Tel Aviv aan te leggen. De Fransch-Syrische besprekingen Bij de onderhandelingen tusschen de ver- tegenwoordigers der Syrische nationalisti sche partij en de Fransche regeering te Pa rijs heeft men een basis gevonden voor een regeling der economische vraagstukken, doch nog niet voor de politieke kwesties, aangezien de nationalisten de terugtrekking eischen van de Fransche militaire strijd krachten uit het geheele grondgebied van Syrië, eventueel met uitzondering van stra tegische punten, terwijl de Franschen het land geleidelijk willen veriaten. De Syrische delegatie hoopt, dat de ko mende socialistische regeering toegeeflijker zal zijn, doch intusschen is de toestand meer gecompliceerd geworden, doordat te Beyroet nieuwe Fransche troepen zijn aan gekomen. Stakingsbeweging in Joegoslavië Sedert eenigen tijd hebben in Joego-Slavië een aantal stakingen plaats gehad, o.a. in bouwvakken te Belgrado en Lioefcljana. de textielindustrie te Varadjine en Kra- pina en in de Joodmijnen van Treptsja. In sommige kringen spreekt men over een communistische actie. Volgens anderen ech ter is de oorzaak van de vele stakingen ge legen in het feit, dat binnenkort een rege ling zal worden Afgekondigd betreffende de minimale salarissen. Daar de arbeiders meenen. dat de salarissen, die op het tijd stip van inwerkingtreding van deze rege ling gelden als basis zullen worden geno men voor de vaststelling der minima, traehten zij een verhooging dezer salarissen te verkrijgen. DE REIS VAN DEN NEGUS Italië leidt kolonisten op Uit Gibraltar wordt gemeld, dat de Negus Vrijdagavond verwacht wordt in hotel ,,Roc". waar men dertig kamers voor den keizer en zijn gevolg in gereedheid heeft gebracht Zondag a.s. zal de keizer dan aan boord van de „Oxford" vertrekken. Verscheiden detectives en journalisten zija te Gibraltar aangekomen. Verklaard wordt, dat het verblijf van den Negus in Gibraltar met geen enkele officieele ceremonie gepaard zal gaan. Hoewel venscheiden hotelapartementen voor den keizer zijn gereserveerd, is het. toch waarschijnlijk, dat hij aan boord zal blijven van den kruiser „Capetown" tot de „Oxford" zal zijn aangekomen. Vermoedelijk zal de „Capetown", welke later uit Gibraltar zal vejjirekken, de kis ten vervoeren, welke de schatten van den Negus bevatten. Een fascistisch monument Een fascistisch monument, dat te Rome op het Forum Mussolini zal worden opge richt, zal 86 meter hoog worden. De hoog te van den kop zal 12 meter bedragen. Twee liften zullen de bezoekers naar boven voeren Scholing van kolonisten Te Rome wordt opgericht een school voor kolonisten, waarin de Italiaansche landbou wers zullen worden opgeleid voor het kolo nisatiewerk in Oost-Afrika. Bovendien wordt aan het commissariaat voor emigratie voor gesteld, uit de plattelandsbevolking onge schoolde arbeiders te kiezen, die in de eer ste plaats gebruikt zullen worden in het bouwbedrijf in Oost-Afrika. In Abessinië zal een informatiebureau voor den landbouw worden gesticht, dat contact zal hebben met de bevoegde instan ties in Italië. Luchtdienst Rome—Addis Abeba Binnenkort zal de civiele luchtvaart tus schen Addis Abeba en Rome worden ge opend met bombardementstoestellen. De weg AsmaraAddis Abeba zal via Assab en Djiboeti gaan. Deze route is gekozen wegens het ontbreken van goede landingsterreinen te Makalle en Dessie, die door den regen worden vernield. Verder wordt studie gemaakt van eeD lijn via Khartoem, met een landingsplaats aan de grens van Soedan. Duitschers mishandeld in Polen In Oost-Opper-Silezië (Polen) is het Zon dag in de industriestad Rydultau tot ern stige incidenten gekomen tegen leden van de Duitsche minderheid. Tijdens een bijeenkomst van de jong- Duitsche partij, die door 140 personen werd bezocht, drongen 100 leden van den Pool- schen opstandelingenbond de zaal binnen en sloegen met knuppels op de aanwezigen in. Ook buiten stonden vijftig opstandelin gen opgesteld, die de vluchtenden opvingen en opnieuw mishandelden. Dertig leden van de Duitsche minder heid liepen verwondingen op. DE BELGISCHE REGEERING AFGETREDEN DE SENAATS- VERKIEZINGEN IVat „Rex" wil Het Belgische kabinet is gistermiddag bijeengekomen om zijn standpunt te bepalen tö»i aanzien van de door de Kamerverkie zingen ontstane politieke situatie. Na een korfó beraadslaging werd besloten den Koning het collectieve ontslag van het kabinet aan te bieden. Minister-president Van Zeeland heeft zich daarop naar het kasteel van Lacken begeven om den Koning van dit besluit in kennis te stellen. De Konir.g heeft het ontslag van het mi nisterie aanvaard en aan Van Zeeland ver zocht zich met de ioopende zaken te blijven belasten. Heoen zal een aanvang worden gemaakt met de besprekingen inzake de vorming van een nieuw kabinet. De senaatsverkiezingen Na de Kamerverkiezingen hebben in Bel gië de verkiezingen voor den Senaat plaats gevonden, waarvan de volledige uitslag is als volgt: Er waren 101 zetels in plaats van 93 be schikbaar. Hiervan hebben de katholieken er 34 veroverd, hetgeen voor hen een ver lies van 8 zetels beteekenL De liberalen handhaafden zich op 11 zetels, evenals de socialisten, die op 39 zetels bleven. De groote winnaars dezer senaatsver kiezingen zijn, evenals bij de Kamer verkiezingen, de Vlaamsch-Nationalis» ten, die met 5 zetels in den Senaat terugkeerden, terwijl zij tot dusverre slechts één zetel hadden bezet De Rexisten doen in den Senaat hun Intrede met 8 zetels, terwijl de commu nisten, die tot dusverre evenmin zitting hadden, daarin thans 4 zetels hebben verworven. Behalve dezen zullen In den Senaat nog zitting hebben 44 provinciale senatoren, die op 7 Juni gekozen zullen worden, benevens 22 leden, die door coöptatie der andere senatoren zullen worden aangewezen. Rood eenheidsfront? Het politiek bureau van de communisti sche partij heeft een brief gericht tot de socialistische partij, waarin de communisten verzoeken om een onderhoud, teneinde de mogelijkheid van een eendrachtige samen werking van de Belgische werklieden te be- studeeren. Het program der Rex-beweging Volgens een brochure, welke door de rexisten is verspreid, verlangen zij onder drukking van den partijstrijd, een regeering van deskundigen, weinig talrijk en onder politieke leiding, een nationale vertegen woordiging door een kamer van afgevaar- digaen van ten hoogste 100 zetels, welke slechts twee maanden per jaar zitting heeft om de begrooting en enkele speciale wetten te bespreken en een senaat of een raad uit de corporaties. Verder hechten de Rexisten in het bijzon der belang aan de vorming van een net van corporaties, dat tot taak zal hebben de problemen der nationale huishouding te regelen, daarbij uitgaanoe van de bestaande organismen, vakbonden, beroepsorganisaties en coöperatieve vereenigingen. Ook vragen zij versterking van de natio nale verdediging. Het piogramma van de buitenlandsche po litiek van de rexisten omvat absolute onaf hankelijkheid van België van alle mogend heden en afwikkeling van de gevolgen van den oorlog met behoud van een vredes politiek. STARHEMBERG IN DE OPPOSITIE De Heimatschutz handhaaft zich Naar eerst thans bekend wordt Is het Zondag jl. in Altenmarkt in het zuiden van Neder-Oostenrijk bij een betooging van liet vaderlandsche front tot botsingen gekomen tusschen aanhangers van het vaderlandsche front en geüniformeerde leden van de Hei matschutz, die steeds weer uiting gaven aan hun misnoegen tegen bondskanselier Schuschnigg. In Gosal in Opper Oostenrijk, moest zelfs een vergadering van 't vaderlandsche front door de gendarmerie worden ontbonden, aangezien men kreten tegen de regeering uitschreeuwde. In Vorarlberg heeft de landsleider der Heimwehren, Ulmer, een oproep uitgevaar digd, waarin hij verklaart, dat de Heimat schutz zich niet laat ontwapenen en dat hij geen patronen, geweren en machinegeweren zal afgeven. De Heimatschutz zal gesloten in de nieuwe frontmilitie treden en daar verder strijden voor zijn idealen: de Instel ling van een Heimatschutz-Oostenrijk. Een communiqué Gisteravond laat heeft de Heimatschutz een communiqué gepubliceerd, waarin met geen woord gerept wordt van de instelling der Frontmilitie, of van andere door bonds kanselier Schuschnigg getroffen reorgani satie-maatregelen betreffende de gewapende bonden. Volgens dit communiqué heeft er een In terne reorganisatie der Heimatschutz plaats gehad, en is er een nieuwe stafleiding ge vormd, die naar Linz zal verhuizen. Het zwaartepunt van de Heimatschutz moet dus blijkbaar weer naar de provincie worden verplaatst, gelijk dit reeds eenmaal het ge val is geweest. Alleen de zetel van den bondskanselier zal in Weenen blijven. Tot chef van de staf.'eiding wordt de als voorvechter van de fascistische gedachte bekende landsleider van den Heimatschutz van Opper-Oostenrijk, Wenninger benoemd. Starhemberg wenscht zich dus als bonds- Ieider van de Heimatschutz tegen Schusch nigg te handhaven! Geen Britsch-Nederlandsch Iuchtpact In 't Britsch Lagerhuis heeft Baldwin verklaard, zulks in antwoord op een des betreffende vraag, dat er tusschen de Brit sche en Nederlandsche militaire autoritei ten geen gemeenschappelijk verdedigings plan tegen luchtaanvallen was opgesteld, in verband met het strategisch belang van het Nederlandsche territoir. Schoenmakers werken vijl dagen I Volgens de „Daily Herald" hebben eenige schoenfabrikanten te Leicester, die 1500 ar beiders in dienst hebben, besloten met in gang van de volgende week de vijfdaagsche werkweek in te voeren. Andere fabrikanten overwegen nog, wat zij zullen doen, doch zullen over een paar dagen hun besluit meedeelen. De regeling is het gevolg van de nieuwe Britsche overeenkomst voor de schoenen industrie, waarbij de werktijd van 48 uur tot 46 uur werd verminderd. WE KOMEN BEHOUDEN IN ADDIS ABEBA AAN Eerste teekenen van onrust Terug naar 't Vaderland 20 Mei 1936 Nu we achter de gebeurtenissen staan, wordt het ons meer en meer duidelijk hoe we tijdens de vlucht van Dessié naar Addis Abeba door het oog van een naald zijn gekropen! Het ge vaar was niet van de lucht, meermalen beleefden we oogenblikken, waarin ons leven op het spel stond. Zoo bereik ten de onbeschaafde Shifta's enkele uren na ons vertrek Shola Meda, wel een bewijs, dat het gespannen beeftl In miin vorige brief heb ik geschreven over de inspannende rit met de Engelsche camions midden in den nacht en hoe we op een geschikte kampeergelegenheid door den loeienden storm in slaap werden gewiegd. Den volgenden morgen scheen er een stra lend zonnetje, doch niettemin was de tem peratuur ver onder het vriesDunt. Erg be haaglijk voelden we ons dan ook niet. Zoo vlug we maar konden, ging het voort We pakten alles bij elkaar en trokken voort. De weg werd al spoedig minder steil, ornaat we langzamerhand de hoogvlakten hadden bereikt. Na twee uur kwamen we in Debra Brahim aan, waar we eenige uren opont houd hadden, doordat eenige reparaties ver richt moesten worden. In dien tijd hadden we gelegenheid het plaatsje wat beter op te nemen. We zagen een prachtig gebouwde Koptische Kerk, be nevens het vroegere verblijf van Keizer Menelik, dat echter meer op een verzame ling groote schuren geleek, dan op een pa leis. Vroeger was het plaatsje de Residentie van den vroegeren Ethiopischen monarch. Ook in onzen tijd is de plaats nog van groo te beteekenis. Zij maakt, wat bouw en lig ging betreft, een veel gunstiger indruk dan de meeste dorpen in de omgeving. Evenais in andere plaatsen, waar Menelik vertoefde, stonden ook hier overal encalyptus-boomen. De laatste loodjes Omstreeks twaalf uur werd opnieuw ge start en begonnen we aan de laatste 200 Kilometer, waarvoor we zeven uur noodig hadden. Bij ia zonder ophouden werd door gereden. Sommige weggedeelten verkeerden zeer goeden toestand, andere daarente gen waren abominabel slecht. Het landschap bood niet veel afwisseling meer en was vrij eentonig. De zon stak, dat het een lieve was. De cabine werd zoodoende een broedoven. Precies zeven uur 's avonds werd Addis Abeba bereikt. We moesten driemaal een wacht passeeren. Men koes terde tegen de Roode Kruis-camions heel veel wantrouwen en het was al acht uur eer we binnen de stad waren. Onze eerste gang was naar het Italiaansch Hos pitaal, waar we de overige leden van de ambulance dachten te vinden, doch dat hadden we mis. Het bleek dat zij hun in trek in „Hotel Mascotte" hadden genomen, waar we een poosje later arriveerden en gastvrij werden ontvangen. Dr. Winckel verwelkomde ons zeer har telijk. Hij had over ons in hevige ongerust heid verkeerd en was over onze behouden aankomst zeer verheugd. Hij toonde dat, door ons tal van kleine attenties te bewij zen en ons „zoo'n beetje te verwennen". Nu hoorden we o->k, dat reeds den morgen, vol gende op den avond van ons vertrek, de Italianen Dessié ingenomen hadden, zoo dat dus ook ons vertrek vandaar juist op tijd was geweest. Onrust te Addis Abeba Drie dagen zijn we in Addis Abeba geble ven. Het begon er al onrustig te worden. Vele zaken werden gesloten en de legaties zaten vol met Europeanen, die daar bescher ming zochten. Alleen op de Fransche legatie bevonden zich ruim 1500 personen die daar in ten ten verblijf hielden. Donderdagmiddag 23 April brachten we een afscheidsvisite bij de Fransche gezant en bezichtigden toen te vens deze tentenstad. Het waren vooral Grieken en Armenen die hier hun toevlucht hadden gezocht met hun sober en armoedig bezit. Een erg-zin- delijke indruk maakte het geheel niet. We daalden af in de bomvrije schuilplaats, wel ke plaats bood aan 2500 personen en voor zien was van telefoon en electrisch licht. Het was een gewelf van 300 M. lengte en door inlandsche arbeidskrachten met hou weel en schop uitgegraven. De modder was met mandjes naar buiten getransporteerd. Dat dit een verre van gemakkelijk „kar weitje" is geweest, spreekt wel vanzelf. Inlanders aan, 'de. Velo-Waschmachinel Terug naar 't Vaderland Zoo brak eindelijk de Vrijdagmorgen van ons vertrek aan. Aan het station waren ver schillende bekenden aanwezig om ons een afscheidsgroet te brengen. Het waren enkele leden van de Engelsche Ambulance, eenigen van de Fransche legatie, die dr. Winckel een ruiker, omwikkeld met de Hollandsche kleuren, aanboden en verder eenige doktoren van enkele hospitalen uit de stad. Later kwamen ook de heer en mevr. Jacobs van het Hotel Mascotte de Ambulance nog een bouquet bloemen, eveneens in onze nationale kleuren gewikkeld, aanbieden. Deze bijzon dere attenties werden zeer op prijs gesteld. Ook de Italianen hadden voor ons een attentie. Twee groote bommenwerpers cirkelden tot de trein vertrok boven het station. Zoo bleven wij ook hier volkomen „in stijl" en hadden we tot op het laatste moment vliegtuigen boven ons hoofd. De rit naar Djibouti duurde drie dagen. De eerste nacht bleven we in Hawas, waar het diner slecht en de kamers niet al te goed waren. AI vroeg vertrokken we vaD daar naar Diredamwa, waar we den twee den nacht overbleven. Diradamwa is een Europeesch getint stadje. Er ligt een Fransch garnizoen en de huizen zijn er van witte baksteen opgetrokken, waardoor hel plaatsje een aantrekkelijk uiterlijk heeft. Het hotel waar wij overnachtten was dan ook heel goed en de kamers keurig inge richt. Van hieruit werd den volgenden dag Djibouti bereikt, waar wij Zondag 26 April arriveerden. We bleven er tot 1 MeL waar op wij weer Hollandsche bodem betraden, nl. de Palembang van de Rotterdamsche Lloyd, die speciaal voor ons Djibouti aao deed. Gedurende de treinreis en het verblijf in Djibouti voelde ik mij niet wel. In Djibouti kreeg ik eenige hevige koortsaanvallen en het bleek al spoedig dat op 't laatste mo ment Abessinië mij nog met malaria had bedacht. Nauwelijks aan boord van de Palembang. waar wij hartelijk ontvangen werden, her haalde zich de aanval, zoodat ik hier reeds den eersten dag met hooge temperatuur het bed moest houden. Dank zij de kinine voelde ik me echter langzamerhand weer iets opknappen en na enkele dagen was ik weer geheel hersteld. De verdere reis verliep voorspoedig en behouden kwamen we in 't vaderland aan. Over onze laatste uren aan boord en de ontvangst te Rotterdam tenen laatste brief DOg ieü5 le ver' fxr.a i- P- v. d. HONING (Nadruk .verboden) In deze spannende repetitie- en examen-weken in het zaak Uw zenuwen kalm en Uw geest helder te houden. Met Mijnhardt's Zenuwtabletten bereikt Gij dit absoluut en wordt het werk U lichter. Buisje 75 et Bij Apoth. en Drogisten. (Adv.) EEN TRAGISCH SCHOOLUITSTAPJE ZEVENTIEN KINDEREA VERDRONKEN Een-en-dertig andere vermist Een aantal schoolkinderen nit het Tsjechische plaatsje Rakwiz, dat een vacantlereisje maakte, zou bij Neu- mühl over de sterk gezwollen Thaya worden gezet. Door een ongeluk met de veerpont geraakten allen te water. Zeventien kinderen kwamen bij dit on geval om het leven; een-en-dertig ande re worden nog vermist. Uit het dorp Rakwitz waren gistermorgen ruim honderd scholieren onder leiding van hun onderwijzers erop uitgetrokken, om in een vijftal met paarden bespannen wagens een schoolreisje te maken. Bij de veerpont werd het gezelschap over gezet, zóó evenwel, dat maar één rijtuig tegelijk naar den anderen oever werd ver voerd. Hel overzetten der twee eerste wagens verliep zonder ongelukken. De derde wagen was volbeladen met kinderen, terwijl een aantal scholieren met hun onderwijzer rondom den wagen op de veerpont hadden plaats genomen. Nauwelijks was de pont vier meter van den oever, of zij brak door midden. De onderwijzer, de eigenaar van den veer pont en zijn vrouw wisten zich te redden. Degenen, die van den oever af de ontzet tende catastrofe zagen gebeuren, deden al het mogelijke om de kinderen te redden. Een der onderwijzers slaagde erin negen kinderen in een roeiboot te krijgen. Toen hij daarop naar den kant roeide, kantelde de boot. zoodat de geredden andermaal dreigden om te komen. Met bovcnmensche- lijke inspanning wist de onderwijzer echter de kinderen opnieuw te redden en in veilig heid le brengen. Verscheiden kinderen kwamen door den stroom onder de balken van de veerboot terecht, of onder de pooten der paarden, die zwemmend den oever trachten te bereiken, en werden verplelterd. Het ongeluk vond plaats even boven den stuwdam, op een plek waar veel riet in 't water staat, hetgeen het reddingswerk nog aanmerkelijk bemoeilijkte. De bevolking is diep onder den indruis van deze tragische gebeurtenis. De 31 vermisten De 81 scholieren, die worden Vermist, 22 meisjes en 9 jongens, zijn nog steeds niet teruggevonden. Wel hoopt men nog, dat een aantal kin deren, in hun angst, te midden van de al gemeene verwarring *-n de bosschcn aan den Thaya-oever is gevlucht en daar ver dwaald is geraakt, maar die hoop is helaas zeer gering. Te vreezen valt, dat oolc zij in den woes- ten stroom, die ter plaatse, waar het onge luk gebeurde, ongeveer acht meter diep is, hun blijden vacantie-dag in den dood heb ben geëindigd. Boschbranden in New-Jersey Bij groote boschbranden, die in New- Jersey hebben gewoed, zijn een vijftal men- schen om het leven gekomen. Het betreft arbeiders uit een werkkamp, die voor het blusschen van het vuur gerequireerd waren. Zij trachtten de vlammen te stuiten door het stichten van een tegenbrand. Toen de wind echter omsloeg, werden zij zoodanig door de vlammen in het nauw gedreven, dat slechts enkelen op een vrachtauto kon den ontkomen. Zeven personen liepen ernstige brandwon den op. Verder werden nog 33 arbeiders ver mist. Men vreest, dat de meesten hunner eveneens zijn omgekomen. Balatumfabrieken in brand Tengevolge van een ontploffing in een. olie-reservoir is brand ontstaan in de bala tumfabrieken te Neuss (D.). In korten tijd stonden de fabrieken in lichterlaaie. Brandweercorpsen van Neuss en Dusselclorf verrichten het blusschings- werk. De lakfabriek, waar het oliereservoir ontplofte, is volkomen verloren, evenals de bovenverdiepingen, waar enorme voorraden oud-balaturn lagen opgeslagen. Ook de pa pierzaal staat in lichterlaaie, terwijl de vlammen eveneens het grootste deel van de papierfabriek hebben aangetast. De ove rige deelen van de fabriek waren in de eer ste helft van den nacht nog niet in brand gevlogen, ofschoon de vlammen ook hun bestaan bedreigden. Brand in de haven van San Francisco In het havengebied van San Francisco heeft de op het water van een verbindings- kanaal drijvende olie vlam gevat. In wei nige oogenblikken geleek het kanaal één vlammenstroom. Het vuur, dat in de met creosoot doordrenkte balken der bouwwer ken rijkelijk voedsel vond, vernielde drie pieren, drie zagerijen en 50.000 kub. meter hout Vier uur lang hebben vijftig brandweer wagens en twee brandweer vaartuigen het vuur bestreden. Reusachtige rookwolken verduisterden langen tijd het geheele zuidoosten der stad. Bij het blusschingswerk zijn acht brand weerlieden gewond. De schade wordt op 300.000 dollar geschat. Amerikaansche arbeiders ontevreden Volgens te New-York ontvangen berichten gaat op het oogenblik een golf ven ontevre denheid over de arbeiders in industrie en landbouw in verschillende deelen van de Ver. Slaten. Op zes plaatsen werd de hulp der politie en der staatsmilitie ingeroepen. Reeds zijn 50.000 personen betrokken hij de stakingen, die zijn uitgebroken in verschil lende sta.ten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2