ECONOMIE EN FINANCIEN waar WERK WOENSDAG 27 MEI 1936 DERDE BLAD PAG. 10 WEEKSTAAT NEDERLANDSCHE BANK Een goudverlies van 14.2 millioen 'Afgevloeid naar de V. S. en België In de afgeloopen week heeft de Ne- derlandsche Bank voor 14.2 millioen aan goüd verloren, zoodat de totale goudvoorraad thans nog ƒ683.8 mil lioen bedraagt. Vermoedelijk is dit bedreg naar België en de V, S. afge vloeid. Gedurende enkele dagen nam verleden week de spanning op de valutamarkten weer een weinig toe, zoodat de koersen van de Belga en de dollar het gouduitvoerpunt oversohreden met een fractie. Van dag tot dag werden kleine hoeveelheden edelmetaal voor verzending naar het buitenland in ge reedheid gebracht. Vele kleintjes maken nog steeds een groote, en dies kon het ge beuren, dat de Bank tot jl. Maandagavond in totaal voor ƒ14.2 millioen aan goud ver loor. De situatie op monetair gebied blijft on zeker, zoodat ook voor de komende dagen met eenige goudexport moet worden reke ning gehouden. De geldmarkt blijft teer ruim. Het par ticulier disconto is een weinig aangetrok ken, waardoor het officieel disconto thans weer wordt benaderd. Alles hangt thans af van de ontwikke ling der gebeurtenissen in Frankrijk. Voor 't overige is de nieuwe weekstaat weinig belangwekkend. Zoowel de binnenlandsche wisselportefeuille als de beleeningen zijn iets teruggeloopen. De rekening-courant- saldi daalden vrij aanzeniijk met ƒ14.3 mil lioen. Het saldo van het Rijk is nog altijd yrij groot en bedraagt 4S.6 millioen. De totale direct opeischbare verplichtingen bedragen thans ƒ884.5 millioen. tegen vorige week ƒ899.9, waarvan de gouddekking be draagt 77.35 (v. w. 77.64 en de dekking van goud en zilver tezamen bedraagt 79.67 tegen 79.86 De voornaamste cijfers ven de verkorte balans van de Ned. Bank. N.V. luiden als .volgt: Binnenlandsohe wissels ƒ27.959.629 28.433.076), papier op het buitenland f 1.078.500 (f 1.078.500). beJeeningen 130.724.945 131.826.876j, munt-goud ƒ123.601.990 (f 123.602.310), muntmateriaal goud ƒ560.205.121 (ƒ574.408.159), munt-zilver 20.548.631 20.019.431), muntmateriaal zilver totaal munt. en muntmate riaal ƒ704.355.742 (ƒ718.029.900). bankbiljetten in omloop 763.li5.305 (ƒ764.212.530), bank- assignatiën in onvloop ƒ96.886 (ƒ63.968). reken.-cour.-saldi f 121.353.002 (ƒ135.685.033), metaaldekking bankbijletten 92.30 (93.95 Tusschen haakjes de cijfers van 18 Mei. Hollandsche kunstzijde-Industrie Vsrlies 1935 17.959 (v. j. winst ƒ303.603) Aan het jaarverslag van de N.V. HolL Kunstzijde Industrie te Breda over 1935 wordt het volgende ontleend: Als gevolg van de moeilijke tijdsomstan digheden is zoowel de productie als de ver koop van ons product in 1935 onder die van het daaraan voorafgaande jaar gebleven en is onze voorraad toegenomen. De verlaging, die onze kostprijs had kun nen ondergaan door belangrijke bezuinigin gen en verder doorgevoerde rationalisatie, is door de productiebeperking niet geheel tot haar recht gekomen. Nadat wij een zoodanig bedrag hebben aangewend voor afschrijving op onzen voorraad kunstzijde, dat deze zonder rekening te houden met de reeds bestaande reserve ad ƒ168.981, beneden den kostprijs te boek staat, bedraagt het bruto winstsaldo over 1935 ƒ372.640, hiervan is te benutten voor afschrijving op vaste activa ƒ340.600, blijft ƒ32.040. De Raad van Bestuur heeft gemeend, de reserve op debiteuren en vorderingen op aanverwante ondernemingen te moeten ver- hoogen met ƒ50.000, zoodat een verliessaldo resteert van ƒ17.959, hetgeen in mindering wordt gebracht van onverdeelde winst 1934 ad ƒ60.603, waardoor wij kunnen voorstél len een bedrag van 42.644 over te brengen op nieuwe rekening. Resultaten der dochler-mijen De N.V. Intern. Viscose Comp. heeft over het boekjaar 1934—1935 een winst gedecla reerd van 128.875 en daarvan 2 aan aandeelhouder suitgekeerd. De S. A. La Soie Artificielle De Valencien nes heeft in het afgeloopen jaar met verlies gewerkt. Dit verlies ad frs 2.089.955 is voor een groot deel ontstaan door het uiteenval len van het Fransche kunstzijde-syndicaat, waardoor groote afschrijving op den voor raad is noodig geworden. De S. A. La Soie Artificielle De Valen ciennes is van voldoende orders voorzien; uit dien hoofde wordt op grootere capaciteit dan verleden jaar gewerkt. De Breda Visada Ltd heeft het boekjaar afgesloten met een winst vóór afschrijvin gen ad 19.493.7.1 van £22.848.17.7, zoodat over het jaar 1935 een netto-winst gemaakt is van 3355.10.6. De Seda de Barcelona S. A. zal over 1935 waarschijnlijk eenzelfde dividend (8^3 declareeren als over het vorig jaar. Vsrdere inkoop van eigen aandeelen Wij hébben in Ihet afgeloopen jaar, zoowel fels in het loopende boekjaar, van onze be schikbare middelen nog een bedrag kunnen afzonderen voor inkoop van eigen aandee len, waardoor het ons mogeijk is geworden voor te stellen het kapitaal onzer vennoot schap met nog ƒ300.000 te verminderen. Hierdoor wordt ons kapitaal teruggebracht tot 7.800.000. Over de toekomst kan niets met zekerheid •worden gezegd. N.V. BLAAUWHOEDENVEEM— VRIESSEVEEM Naar wij vernemen, passeert de N.V. Blaauwhoedenveem—Vriesseveem over het jaar 1935 wederom het dividend. Na af schrijvingen ten bedrage van circa ƒ400.000, wijst de winst- en verliesrekening een nadee- lig saldo aan van ƒ245.000, dat door de reserve voor diverse belangen geheel werd opgevangen. u Unie van Ijsfabrieken Saldo winst 1935 ƒ140.446 Blijkens het jaarverslag over 1935 van de N.V. Unie van Ijsfabrieken bedroeg de totale omzet der overzee- sche fabrieken 211.000.000 halve kg. (v: j. 240.000.000). De gem. opbrengst per x/z kg. daalde. Het bedrijf te IJmuiden werkte met ver lies. Aan het verzoek om den invoer van Noorsch ijs te beperken, werd door de Re geering nog niet voldaan. Het. concern had aan het einde van het verslagjaar in eigendom: 18 ijsfabrieken overzee, 1 mineraalwaterfabriek overzee, 2 ijsfabrieken -hier te lande en 1 koelhuis hier te lande, alle in exploitatie, alsmede 2 ijs fabrieken overzee, in stilstand. In huur: 1 ijsfabriek overzee, in stilstand. De verlies- en winstrekening sluit met een saldo-winst van 140.446.49. Voorgesteld wordt, van dit saldo ƒ132.000 te bestemmen voor een dividenduitkeering van 4 en restant ad ƒ8.446.49 naar het volgende jaar te laten overgaan. Er werd reeds een interim-dividend van 2 beschikbaar gesteld, zoodat het slot- dividend eveneens 2 zal bedragen. GEMEENSCHAPPELIJK EIGENDOM Jaarlijksche vergadering van aandeelhouders Rumoerige discussies In Pulchri Studio is gister de jaar lijksche algemeene vergadering van aandeelhouders gehouden van de N.V. Gemeenschappelijk Eigendom, Mij. tot Expl. van woon- en winkelhuizen te 's-Gravenhage. Voor deze vergadering bestond zeer groote belangstelling. In verband met het groote verlies over 1935 ad 6.824.731,48 hadden commissarissen een reorganisatieplan voorgesteld, volgens, hetwelk het gewone aandeelenkapitaal volle dig zal worden afgeschreven in ruil voor een recht op overwinst, terwijl de houders van cum. pref. aandeelen de cumulatie- en prefe rentieplicht zullen moeten laten vervallen, gepaard gaande met halveering hunner aan deelen en kwijtschelding aan de vennoot schap van het ontbrekende en opgeloepen dividend over 1934 ad 3 pCt. en over 1935 ad 6 pCt, De vergadering stond onder leiding van den president-commissaris Mr. J. B. Eómans. De voorzitter noemde deze vergadering een „echte" vergadering van Gemeenschappelijk Eigendom, zooals deze N.V. vroeger eok veel heeft gekend. Toen reeds zeiden velen: „Schei er maar uit, met die N.V. wordt het toch niets". Toch is er weder opkomst ge weest, maar, thans zeggen velen in den lande, opnieuw „Schei er maar uit". Spr. moet er kennen, dat de toestand der N.V. op het oogehblik na 25 jaar niet gunstig is. Daarom dient er nu gemeenschappelijk overleg te worden gepleegd. „Het bestuur is niet dicta toriaal en van de vergadering en het over leg zal het afhangen, of er besluiten zullen worden genomen in het belang der maat schappij. De notulen worden hierna goedgekeurd, Aan de orde is vervolgens de winst- en ver liesrekening over 1935 en de balans. De heer Schellebach acht het niet mogelijk deze stukken goed te keuren, om dat zij in alle opzichten in strijd zijn met de statuten. Art. 24 der statuten schrijft voor, van de zuivere winst allereerst 5 pet. dividend moet worden uitgekeerd, en dat eerst daarna tot afschrijving en rtserveerir.g mag worden overgegaan. Dit is dwingend 'oorgeschreven en zonder statutenwijziging mag daarvan rJet worden afgeweken. Aan deze voorwaarde voldoen de thans ter goedkeuring voorgelegde stukken niet. Voorts constateert spr., dat ook de winst over 1934 ruim voldoende was om eei dividend van 6 pet. aan alle aandeelhouders uit te keeren. In strijd met de statuten is zulks niet ge schied en is adesn aan de cumulatief-prefe- rente aandeelhouders 3 pet. toegekend. Hier uit volgt, dat de goedkeuring van die stuk ken nietig is geweest, zoodat ook uit dien hoofde aandeelhouders nog een vordering op de N.V. hebben. Wanneer ook thans de toestand der N.V. uitkeering van dividend niet toelaat, dan is dat de schuld van commissarissen, die heb ben nagelaten tijdig maatregelen te nemen voor statutenwijziging, om het mogelijk te maken vóór dividenduitkeering eerst af schrijvingen en reserveeringen te kunnen Deze voorstellen van het bestuur kunnen volgens spreker niet worden aangenomen. (Instemming). De heer Potharst acht geen en kelen rechtsgrond aanwezig om aan deelhouders hun geheele kapitaal te ontnemen, waardoor honderden men- schen worden gedupeerd. Spr, stelt voor na verwerping der balans een motie van wantrouwen tegen het be stuur aan te nemen en een commissie te benoemen, welke de zaken verder zal behartigen. (Luid applaus). De voorzitter verzoekt een andere stemming der vergadering, geen vriendelijke stemming (geroep: dat kan niet), maar een rustiger stemming (geroep: ook dat kan niet). Spreker merkt op. dat jarenlang hooge dividenden zijn uitgekeerd, 24 jaren heeft het bestuur alle lof moeten aanhooren voor zijn beheer. Thans zegt men: had maar gereser veerd, maar volgens spr. zou men daarmede evenver zijn geweest. De glorie van de maatschappij is juist, de winst aan aan deelhouders uit te keeren (geroep: u had hypotheken moeten aflossen De voorzitter constateert, dat in alle 25 jaren van het bestaan der N.V. een dergelijke opmerking nooit is gehoord en dat het beleid het bestuur, dat volgens de statuten han delde, op dit punt nooit is becritiseerd. Wanneer de maatschappij thans echter voort zou gaan op den ouden weg, dan zou het kapitaal worden gecumuleerd voor de preferente aandeelen en dan zou het gewone aandeelenkapitaal geheel worden doodge drukt. Daarom is het mede van belang voor deze aandeelhouders, dat het reorganisatie plan wordt aangenomen. Hiermede kan niet langer worden gewacht, want bij behoud van het cumulatierecht zal voor de gewone aan deelhouders alles verloren zijn. Daarvoor is ook medewerking der cum.-prcf. aandeelhouders noodig, die N.V. NATIONAAL GRONDBEZIT IN 1935 Een verliessaldo van f 43.645 (v.j. winst 131.171) De reserves aangesproken Blijkens het jaarverslag over 1935 ven de N.V. Nationaal Grondbezit te 's-Gravenhage, werd een verlies ge leden van ƒ43.645, hetgeen gedekt werd uit de reserves- (v. j.' winst 131.171.80). Aan het verslag ontleenen wij de volgen de bijzonderheden: De huurprijzèn bleven op onrustbarende wijze dalen, welk proces in niet geringe mate werd gestimuleerd door de Overheid, die meent, dat de bevolking zich op een lagere bestaansmogelijkheid zal moeten in stellen en o.m. de bouw ven Woningen met lage huurwaarde steunde, waardoor de reeds verlaagde huren nog verder moesten worden verlaagd. Dezelfde verschijnselen werden bij de doch ter-mijen geconstateerd. Terwijl de inkom sten derhalve voortdurend verminderden, kunnen vennootschappen als de onze haar lasten niet op overeenkomstige wijze- passen. Naast de verdere belangrijke vermindering der huurinkomsten door de voortgaande daling der huurprijzen, berokkende de huur- derving door leegstaan groote schade. De gemiddelde huurverlaging sinds 1 Jan. 1931 toegepast, bedraagt uit. Dec. 1935 meer dan 20 der destijds gecontracteerde huurprij zen; bovendien bedroeg de huurderving door leegstaan ongeveer 15 van bet totaal der thans vastgestelde huurprijzen. De aldus geleden verliezen bewijzen hoe onvermijdelijk het is dat van Regeeringswe- ge de vaste lasten ten spoedigste worden verlaagd. Ter bevordering van den verhuur kon een stijging der onderhoudskosten niet worden voorkomen. Intusschen verkeeren de huizen der N.V. en der dochter-mijen in uitsteken de staat. De uit verkoop ven onroerende goederen verkregen baten waren zeer gering. Dit be langrijk onderdeel van ons bedrijf is door de zorgelijke tijdsomstandigheden tot een on gekend minimum ingekrompen. Op een enkele uitzondering na stond de verkoop -van huizen geheel stil. De zeer ongunstige tijdsomstandigheden beletten ons den aankoop van gebouwde on roerend goederen; dientengevolge moesten zelfs voordeelige aanbiedingen worden afge wezen; hierbij werden wij voortdurend ge leid door het besliste voornemen onze liqui diteit te handhaven. Uitgezonderd enkele kleine credieten, toe gezegd bij verkoop van bouwterreinen, wer den geen credieten verleend. Deze bron van inkomsten leverde mitsdien belangrijk min der baten op dan in 1934. Onvermijdelijk was de executie van drie onderpanden (dat te Diemen inbegrepen), waarbij slechts een bedrag ad ƒ1553.39 be hoefde te worden gereserveerd. Hoewel meer dan in vorige jarer op na koming der rentebetaling en die der ver plichte aflossingen op hypothecaire vorde ringen moest worden aangedrongen, werd behoudens een uitzondering aan die verplichtingen voldaan. Buitendien werd in een geval uitstel van aflossing toege-^J staan. De reeds bestaande reserve tegen over den in gebreke blijvenden hypothe- cairen debiteur werd opnieuw thans met ƒ15.000 verhoogd. Het nadeelig saldo van de winst en verliesrekening bedraagt ƒ43.645 (v. j. winstsaldo 131.171.80). De Raad van Toezicht besloot de reserve voor crisisrisico's ad 73.731 zoomede de rekening voor afschrijving en extra reserve ad ƒ500.000 als volgt te beste den: dekking verlies 43.645; af- schrijving disagio effecten over 1935 ƒ79.001; afsohrijving aandeelen N.V. Westduin ƒ31.874; afschrijving deel name in andere ondernemingen (Ar beid Adelt en N.V. Weimar) ƒ229.998; afschrijving kantoorgebouw 10.000; toevoeging reserve voor diverse vor deringen ƒ174.574. De onroerende goederenrekening komt in de balans per 31 Dec. 1935 voor met een be drag van 13.702.029 (v. J. ƒ13.081.038). De uitstaande obligatieleningen bedroegen 31 Dec. 1.1. ƒ16.399.500 (16.726.250), de gezamen lijke reserves komen in de balans voor met ƒ1.557.000 (2.057.000). In het verslag wordt o.m. nog opgemerkt, dat door den Raad van Toezicht op voorstel der directie werd besloten geen afschrijvin gen toe te passen op onroerende goederen aangezien van eenige stabiliteit in de waar de dier goederen op dit oogenblik nog geen sprake is en dus een redelijke waardeering van dit bezit niet mogelijk wordt geacht. De werkzaamheden in April In tal van gevallen hulp verleend Aan het maandverslag van de Ned. Kamtr van Koophandel voor Duitschland te 's-Gra venhage over de werkzaamheden ia April ontleenen wij het volgende: De Kamer heeft in den loop dezer maand weder in tal van gevallen, het betalings verkeer met Duitschland betreffende, hulp verleend. In enkele gevallen, waarin de Duitsche partner op grond van zijn beta lingsmoeilijkheden een wijziging in de voor hem uit bestaande overeenkomsten voort vloeiende verplichtingen verkreeg, kon de Kamer de toestemming van de deviezen- autoriteiten voor de wijziging bezorgen. De Kamer is er in geslaagd, in enkele gevallen nog achteraf de toestemming te verkrijgen voor betaling op „Treuhander- konto". Verder heeft de Kamer op het gebied der contingenteering in gevallen, waar haar bemiddeling was verzocht, resultaten kun nen bereiken. De Kamer heeft aan vele verzoeken om inlichtingen aangaande de voorwaarden voor deelneming aan de regeeringscompen- satie kunnen voldoen. Rapporten en uitvoerige inlichtingen wcr den verstrekt, o.a. over de belastingplicht bij voorloopige vestiging van een bedrijf in Nederland, de inklaring van goederenmon sters in Nederland, de Nederlandsche maat regelen tot bescherming van den landbouw, de vraag of een uitspraak van den Raad voor de Scheepvaart gelijk te stellen is met een gerechtelijk vonnis, certificaten van oor sprong bij invoer van Nederlandsche goede ren in Zuid-Afrika, de gebruikelijke leve ringscondities in den parapluiehandel in Ne derland, de te verrichten handelingen bij compensatie-transacties tusschen Duitsch- .land en Ned. Indië, details van het Neder landsche-wetsontwerp inzake vestiging van zelfstandige handelaren, de invoer van as best in Nederland en verder over enkele vraagstukken op het gebied van belasting en invoerrecht. Naar aanleiding van een in den „Wirt- schaftsdienst" verschenen opstel, waarin de Nederlandsche contingenteeringspolitiek als uitsluitend tegen Duitschland werd geken schetst, heeft de Kamer dit blad een artikel doen toekomen, waarin zulks wordt tegen gesproken. Dit artikel is op een opvallende plaats opgenomen. De Kamer kon voor de plaatsing van een volontair in Duitschland het noodige doen. een offer kunnen brengen voor de ge wone aandeelhouders. Spreker hoopt, dat door gemeenschappelijk overleg de juiste weg zal kunnen worden gevon den, en dat de preferente aandeelhou ders niet nieer tegenover gewone aan deelhouders hun strikte rechten zullen doen gelden. De heer Jansen is van meening, dat het tijdstip voor reorganisatie buitengewoon slecht is gekozen. Wordt de tegenwoordige politiek op het gebied der woning-exploitatie voortgezet, dan is het reorganisatieplan van thans niet voldoende, maar daartegenover staat, dat het overbodig zal zijn, wanneer er weder welvaart zal gaan heerschen en de winst ook weder aan aandeelhouders ten goede zal kunnen komen. Spr. vraagt voorts, welke belangen Ge meenschappelijk Eigendom heeft bij den Haagschen Dierentuin. In het verder verloop van de vergadering werd nog door verschillende sprekers het woord gevoerd en ernstig critiek uitgeoefend op het beleid van het bestuur. Voor de instelling van een commissie van aandeelhouders werden ten slotte 19 candidaten aangewezen. Besloten werd nadat de vergadering eenigen tijd was geschorst de stemming hierover tot een volgende vergadering aan te houden. Ook de stemming over de jaarstukken en de benoeming van een commissaris in de bestaande vaca ture Mr J. M. I. A. Simons werd aan gehouden, RECHTZAKEN OMKOOPING DOOR EEN RAADSLID Een jaar gecischt Voor de Almelosche rechtbank atond terecht de landbouwer R. B. uit "Wierden, lid van den gemeenteraad, wien omkoopins van een raads lid ten laste werd gelegd. Hij zou aldus de dagvaarding op of omstreeks 2 September 1025 te Wierden het lid van den gemeenteraad H Stegeman hebben beloofd hem f 500 te geven, indien er over twee jaren geen raadsmceiderheid zou zün om Ste geman tot wethouder te verkiezen. Deze belofte werd gedaan met het oogmerk om Stegemun te bewegen, in str}1d met diens plicht, zich voor •het genoemde bedrag te verbinden om bli de op 3 September te houden wethouders,verkie zing op E. zün stem uit te biengcn. Althans zou hij ter uitvoering van zün voornemen om Stegeman om te koopen bovengenoemde belofte hebben-gvedaan, de verde/e uitvoering van Zijn voorgenomen misdrijf Is.-ni.et voltooid, volgeii-s de dagvaarding, alleen tengevolge van de van verdachte onafhankelüke omstandigheid, dat Stegeman die belofte niet heeft aanvaard. Verdachte B ontkende het ten laste gelegde te hebben gepleegd. Als kroongetuige werd gehoord het raadslid S. Tijdens het verhoor van S. vroeg de verde diger oa. aan dezen of andere personen hém ook geld aangeboden hadden. S. antwoordde hierop bevestigend. Toen de verkiezing achter den rug was en onwettig wa3 verklaard door een fout bii de stemming, had de voormalige wethouder W. tot S. gezegd, dat htj er een gedeelte van zün wcthouderssalaris voor over had als S- weer op hem wilde stemmen President: „Dus dan zullen er mlssch'len nog Bij het verdere getuigenverhoor verklaarde het raadslid ten H. onder andere, dat verdachte ook bü hem pogingen -had gedaan hem om t» Daa-na hield de officier van justitie requisi toir. Hü was overtuigd van verdachte's -3chuld en fulmineerde -hertig tegen de houding van B. De officier acntte een zware straf op haar plaats en hü eischte een jaar gevangenisstraf en ontzegging van verkiesbaarheid cn kiesrecht. Mr Rooivink. de verdediger, uit Almelo, -hield een uitvoerig pleidooi, warin hü het onderzoek critiseerde. Plei'cr achtte de getuigenis niet voldoende en vroeg vrijspraak. De procureur-generaal bü de Hooge Raad concludeerde tot verwerping van het cassatie beroep van A. P., vroeger hoofd van de ge meentelijke keuken voor kindervoeding te Am sterdam. die wegens het aannemen van giften in die hoedanigheid, door het Gerechtshof te Amsterdam is veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf. De Hooge Raad zal op 2 Juni MOORDAANSLAG TE DEN BOSCH Het Gerechtshof te 's Hertogenbosch behan delde de zaak tegen den constructie-arbeider J. W. O. uit Nümegen. die door de rechtbank te 's-Hertogenbosch tot een jaar en zes maan den gevangenisstraf was veroordeeld, wegens een aanslag op zün vrouw en op J. V, De advocaat-generaal. Mr. Massink, eischte wegens poging tot doodslag vier jaar gev.straf Uitspraak oVe- veertien dagen. Maandag werd aanbesteed liet maken v'an het wegdek van de Prov. weg Leerdam Schoonrewoerd. Het leggen van het weg dek werd gegund aan de N. V. „Geruisch- looze weg" te Heemstede als laagste in- schrijfster voor het bedrag van f 53.800. WONINGBOUW TE EINDHOVEN Aanbesteed werd te Eindhoven de bouw van twee blokken woonhuizen aan de De Genestet laan. Laagste inschrijvers voor perceel A. fa. Dingen en Vermalen, te Veldhoven, voor f 12.687,en voor perceel Bk F. Crooijmans eveneens te Veldhoven voor f 12.483, aan wie het werk is gegund. ONTSPANNING SCHAKEN LANDAU—SPIELM ANN De derde en vierde partij van de revanche match tusschen Landau en Spielmann zijn beiden afgebroken in een voor Landau gun stige stelling. LICHAMELIJKE OEFENING GYMNASTIEK Turndag Gewest Zuid-Holland te Rotterdam Een mooie turn-demonstratie te verwachten Pinkstermaandag zal het Rotterdamsche „Kracht en Vlugheid" het gewest Hollan.1 van het Ned. Chr. Gvmn. Verband ontvan gen. Blijkens het ons toegezonden program ma zal het op deze dag een waar turnfeest Worden in de Maasstad. Vier en twintig ver ecnigingen uit Noord- en Zuid Holland ho pen bijeen te komen om elkaar in verschil lende nummers te bekampen en om inet elkaar Christelijke gymnastiek te demon- streeren. Des morgens zullen vanaf half tien in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen driekampen dames en heeren gehouden wor den. 's Middags om twee uur wordt een marschwedstrijd door Rotterdam gehouden, waarbij de volgende route gevolgd zal wor den: Schiedamsche Singel, Witte de Wtth- straat, Mathenesserlaan, Mathencsserplein, Allard Piersonstraat, Aelbrechtskade, Abr. van Stolkweg naar de sportterreinen aldaar. Aankomst pl.m. 3.15 uur. Aan de Abraham van Stolkweg zal een uit tien programma's bestaand programma, •dat demonstraties zoowel als wedstrijden omvat, afgewerkt worden. Na afloop is er dan nog prijsuitreiking in K. en W. Als het weer wat mee wil werken, kan het gewest Holland een goede dag hebben in Rotterdam! VOETBAL DE E.D.O.-SERIES E.D.O. wint het \delaareschlld Zaterdag werden de wedstrijden om het Adelaarsschild, georganiseerd door E.D.O. te Utrecht voortgezet en beëindigd. Na loting werd het mooie schild gewonnen door E.D.O. De uitslagen luiden: Afdeeling I: GazelleG.S.V. 0—0 JulianaGazelle 1—2 G.S.V.Juliana 10 (Dit was tevens een ronde tusschen afd. kamp. der C.N.V.B. om het Bonds- kampioenschaD). Afdeeling 3: D.V.V.Vriendenschaar 10 VriendenschaarUnicum 01 D.V.V.Unicum 01 Afdeeling 5: V.V.H.—H.G.M. 0—3 H.G.M.—E.D.O. 0—6 E.D.O.V.V.H 0—0 Winnaarsronde: MAUBALDesto 1—0 G.S.V.—E.D.O. 0—1 Verliezersronde: DESTO—G.S.V. 5—0 UnicumMaubal 00 Unicum—'E.D.O. 00 MAUBAL—E.D.O. 0—0 E.D.O. wint .het Adelaarsschild met le prijs door loting. 2e Prijs: MAUBAL; 3e prijs: UNICUM; 4e prijs: DESTO; 5e prijs: G.S.V. JUrtiofen: a Desto 4—E.D.O. 3 2—0 b O.D.O. 2—H.G.M. 2 2—3 E.D.O. 3-^O.D.O. 2 3—2 DESTO 4H.G.M. 2 3—0 2e klasse: le Prijs:. G.S.V. II; 2e pr. Desto II; 3e pr. Desto III; 4e pr. E.D.O. II. Junioren: le Prijs Desto 4; 2e pr. H.G.M. 2; 3e pr. E.D.O. 3. DE C.N.V.B.-COMPETITIE Uitslagen van de kampioenswedstrijden JulianaGazelle 12 GabelleG.S.V. 6—0 G.S.V.Juliana 1 Volharding—Blauw-Wit 6—1 •ROGGE per Mei 41— Juli 41* HAVER per Mei 31— Juli 30% GERST per Mei 36 Juli 35% LIJNZAAD per M-ri Juli 143— BUENOS-AYRES, 26 MEI Slot TARWE per Juni 10 Augustus io. MAIS per Juni 5.01 ROSARIO, 26 MEI TARWE per Juni Juli MAIS per Juni Slot Vor. «lot 10.11.— RIVIERBERICHTEN HA VEERT, 26 MEI AMERIKAANSCHE HANDELSBERICHTEN NEW-YORK, 26 MEI Slot Vor. slot TARWE. No. 1 Manitoba 80% MAÏS. No 2 Mixed West 74% 74% KOGGE. Cao W no. S 43% MEEL. Spnngclear 5.15 5.30 KOFFIE. De termünmarkt opende onregelma tig. steeg- op aaokoopen door liet buitenland, wegens den verbeterden Braziliaansche.i wis- selkotrs op hooger kost- en vrachtaanbod er» prüshoudende locomarkt, reageerde ten diele op hedgeverkoopen per latere termü'nen en sloot pröshoudtnd. Rio No. 7 loco 6% 6% Santos no.^4 loco 8% 8% Juli September 4.71 4.81 September 8.47 8.44 KATOEN. De termüamarkt opende stil en 2 p hooger tot 1 p. lager, werd daarna prüahou- dcnder op depeches uit Liverpool, op aankoopen door den binnen- en buitenlandschen handel, wegens beptrkt aanbod, uitblüven van regenval in het Oostelük gebied en aanhoudenden he- vlgen regenval in Texas. Slot was prüsh. SUIKER. Slot aauwelüks priisnoudend. e hooger tot c lager, waarbü de houding van Mei wegens de groote uitstaande open belangen de overheerschende factor vorm d-ï: nieuwe oogstmaanden waren gedrukt we gens de optimistische oogstbericliten uit het Z W. Dt mark sloot traag. Slot .Vor. slot Mei 90% 05% Juli 83% 85% MAIS. De termünmarkt opende flauw en c. hooger tot la^er. daalde voornamelijk in sympathie met tarwe, ofsboon eenige eteu.n viel waar te nemen wegens de kleint aanvoe ren. Slot onregelmatig. 64%' 5'J% HAVER. Slot aauwcljjks prijshoudend. ROGGE. Slot traó 68% 52%' 54% Juii 52% 53% PROVISIES'. De terrojjnmarkt sloot stil. Reuzel: Prima W Steam looo 9 30 0.15 WINNIPEG. 26 MEI TARWE. De tcrunü-markt daalde op kleine ltvoeren en likwidaties en sloot traag. Slot Vor. «lot Gepassi ROTTERDAM: Helena, Domenie; Gerjo, Meel; Schwarzwald, Eieneman; Dankbaarheid, Muller; Anna, Schot; Vertrouwen, v d Vliet DORDRECHT: Anna Alida, Joele; Ad Linden 13, Linscheidt; Elfred, Rennings; Hugo'Stln.ies 29, Adler; Katharina, Heek DONGEN; Spea, Jonker; Voorwaarts Schaart OMSTERDAM. Hlspaaia, Emans; Bram, Keni 's-HAGE: Onderneming, Muurling LITH: Johanna, de Haas Z1ERIKZEE, Schouwen, v d Doe BREDA: Onderneming. Re ngoudt '•3 BOSCH; Ideaal. Muller: SCHELPROEK: Catharina, v d Zande GEERTRUIDENBERG: St Antonius, van Gil* ALKMAAR: Volharding. van Daele ALBLASSERDAM: Leo.nidas 4, Stobbelair DUITSCHLAND. Jeannette. de Boer; Konlg« berg. Deutz; Virgo Fideles 2. Spotzley; Maria, Klugewitz: Naphta 6. Hommel; Peruvfa, Bau- meister; Oom Engel, de RuytereAlgtria, Zwit tink; Liguria, Janssen; 4 Gezusters. Verschelden Reine Astrid, Ge zen; Emma, van Broecke: Stad Eecloo. Du.-i.ick; Fluviale 32, Schott; Exprss WilbeiAlpina 1, Klee; Willem Johan, Eezcrr Donar, Zajone: s. Badenia 20. Concordia. Heu velman; Baden 23. Hallinger. Wiiana, Philippic; Philipp Jbok. Muno; Mannheim 221, Merz. BELG1E; 'Rhenus 83. Bansbach- Regularite, Polfllet; Leontine, van Dessel; Pbarailda. Wil- laert; Grippa, Kieboom; Carmen. Dykema; Flan dria, Willems; Elize. Hartmans; Henr Heyraud Ranzenberger: Gustaaf, Moens; Henri, v Rooy; Willem, van Doodewaa-rd; Luma. van Dongen; Justine. Gorter; Temeraire, Spi-ïgc leire; Balei.n Wel vis. il. Karelse; Phenix 4. v d Endt; Da. co 7. Ron ge Lloyd 13. Wernig: Mascotte, va d Broeck; Viod, de Graaf: Jantina, Plaggenborg Onderneming, de Waal; Anna, Kint; Overschie; Kaat; Kil; Berevoets; Juliana, Meertens, Dau-« phin. Stru clc; Rbeinland. Zülmans; Saturne, Korstanje, Pieternella. Dung; Cura, Backx. LOBITH, 26 Mei. Gepasseerd vóór 12 uur en bestemd voorï ROTTERDAM: stoomschepen: Phoebus, Hu niël II, Adriana 3. Jackel, Wnigi, Bego, Helene, Wolga, Fiat Vol. 13. Willem III; Cresco, Louter; Express 2, Kalwa; Visila, Kutt; Neeltje, Cornet; Haniël 85, Dane; Gilsenkirchien, Zimmerman; Walsum 4. Alphen; Anna Bertha, Kocks; Aiwa, Leunis; Europa, Huchlok; Mol 10. Spiering;1 Greta, v. Gecnen; Atlantie. Weigers; Stormvogel,1 Verstraefcen: Rien sans Dieu, Öosterwaal; Em- brecht, v. Rijthoven; Ludger, Ortmans; Maria, 2, Schaden; Zuiderzee, Keezer; Theresia 2, Seibol;: AMSTERDAM: Cor, Zjjlmans; Dina Antonia.1 Rosen brandMakier, Gubbels: De Hoop. Sniider; WESTERVOORT: IJsel V. Arts; DORDRECHT: at. Tarn; st. Louvois; HEMIXEM: Breslau. v.j d. Schmidt; DELFZIJL: Orion, v. d. Veen; WESTGRAAFDIJK: En Avant, Bastiaan; HUIS: TER HEIDE: Margaretha, Weneman; MEPPELü Antonia Regina, Westerhuls; FRANKHUIS: Tilly, v. Lent; SCHOREBRUG: Wllhelmina, Liefbroer: STRIJENSAS: Adriana, Urslnius; BAARN: Rival, Wubbeling; WEURT; Fiat Vol. 2, Langenberg; HANSWEERTGoeben. Schroot; NIEUWENBRUG: Excelsior, v. Wijngaarden; ALPHEN A/D. RIJN: Overijssel. Boon; DEN) HAAG: Credo. Koreman; VLIEREEDE: Presto, Bakker; BREDA: Risico, v. Veten: Pema, Pa-! linckx; DIRKSLAND: Viola, van Dordt; DENj HAAG; Nejo, Udo; IJMUIDEN: Isung, Bakker; STEENBERGEN: Johanna, de Looü: MAAS-j BRACHT: Lloyd 5. VathHARLINGEN: Tri viaal, Storm; VREESWIJK: st. Gelria 2:! Adriaan, v. DodewaardENKHUIZEN: Hoop op Welvaart, v. Lopik; LIENDENOnderneming,! Serne; PANHEEL: at. Netta: BERGUMER-j DAM: Rival, Rooseboom: DINTELOORD: On derneming, Bakker; KALHORN: Overijssel,! Smid. I BELGIë: st. Ideaal; st. Hansweert; Lucia.' Prljenbroeck; Frondaur, Geijselink; Beom, van; Bogaert; Madonna, de Zutter; Eliza, Wijckmans; Neeltje, Cornet; Jean Millot, Degienhardt: Rijn-; schelde I, Koorenbeeck; Waal, v. Vliet; NaphtA 5, Pik; Coralie, Seeldraljers; Karei, Grutter;] Copiosa, Haems; St. Antoine, Rottiers; Saarland, Bier: Philomena. Ceulemans; Marcel, v. d. Wtf^ gerd; Mora, v. Wezemaal; Laurent, Haems. DUITSCHLAND: st. De Rijn. Gepasseerd ni 12 uur en bestemd voort I ROTTERDAM: stoomschepen: Maria HendrikaJ Herman, Annard, 's-Bosch I. Fiat Vol. 4. Droma, Mangan, Jutruna, Sebaja, Kronos II. Fiat VoiJ 10; Richard II, v. Laak; Hevetia, Baver; Nerviav) Hocbstratter; 2 Gebr., Volker; Atlas, Kieker:| Mea Vota. Vonk; Govert Flink. Kook; Maria, de Winde; Moerdijk, v. Deelen: Thejo, Peters ;j Jenny, Potter; Fritz, Heckhoff; Ribbeauville,! Ebeling; Mannheim 198, Knobbel; id. 168, Lcijer-i decker; Rijntrans 5, Doris; Waterweg, Wetzel; Express 24, Leitz; Corpeja, v. Boven; Raab Karcher 38, Wesscher; Rijn Zeevaart I, Schmidts Rhenania 13. Coenen; DORDRECHT: st. Somme; st. Nanny; Grimsel, Reiniers: WEURT: st. Har monie 5; st. Janna Gerdina: ZUTPHEN: Thema* v. MegenDIRKSLAND: Marinus Tarde, Wv- gand; VLIEREEDE: Alpha. Vervis; Res Nova* de Vries; Martha, Hayepau; SLIEDRECHTï Geertruida, Rehorst; HUIS TER HEIDE: Niets zonder Gods Zegen. Dodde; MILLINGEN: Jan Steen. Triepen; PERNIS: Cefina. Hamstra; VLISSINGEN: Jolles. Hendriks: SLUISKIL: De Mussert, GoedegeburenVOORBURG: Grsja II. v. WinssenHAARLEMMERMEER: Vertrouwen* Otjens. BELGIë: st. Johannes 15; Dankbaarheid, v« Dongen; Alpaula, v. d. Weyer; Rolf, Madert; Maria, v. Steenacker; Thilla II, v. d. Wljngerd; Dusseldorf, Bouwer; Sani 5, Bodewes; Julia, v. d. Bosch; Yvonne, Peer; Marga, Sarth; Junior. Meister; Radium, v. d. Kaap. ~I EMMERIK, 26 Mei 1930. - Gepasseerd voor 'a middags 12 uur en baitemiS DUITSCHKANDAnna, Gort; Johanna^ Trouwborst; e. Zeldenrust; Joail, Tange; Pieter nella Marie, Wachter; s. Oiso; Nemesi3, Boers- «na; Cuba, Schneider; Terra Nova, Hoog'ander; Maria, Sohreuders; s. Harmonie; Marls, Mal- Jentjer; 9 Gebroeders, de Jonge; Hoop op Zegen* Versluis; s. Alpha; Conrad, Verduyn; Orbite* Ossewaarde; Corjo, Stravers; Succes, Heuvel man; Animo, Teekman; Brand&ris, Küper; Oli- fer, Borgholz; Hermann, Schepers; s. Maria; Leontine, Tilburg: Stad Aerschot, Klaassen; Christine, Held; Cormoran, Gerth; s. Bachus; bulamt, v. Ieperen; Energie 2, v. Bon; Henri Adriana, Valkenburg; Maria, Geluk; 4 Gebroe ders, Kalle; Davina, v. Klinken; 7 Gebroeders, i bestemd DUITSCHLAND: Energie, Galen kampLu na; a. Strassburg; s. Paula; Avontuur, Braber; Dina Maria, Koreman; Eva, van Gent; Lies, Groenhof; De tijd zal 't leeren. Pols; e. Beta; Moervaart, Govaert; Etienne, Bulens; Stelma, Nauwelaer; st. Gerard, v. d. Bossche; De Nieuwe Onderneming. Brouwer; Rob, Houtstra; s. Ex pres; Intrepride, Romeljnders; Demphljma, Peu len; Dina, Kruithof; Jakla, Greven; e. Ober- nai; Gustav, Krap; Comptoir 14, Doelder; Guuhi 2. Tewe3; s. Diana; Emmanuel, Jonker; Infatigable 1, v. d. Klooster; Priamus, Bucholz; s. Fiat Vol.' 2; Jannetje, Dekker; v. Driel 66, Kahl; Luzern, Friedman; s. Buffon; Josco, Sterlui; Edelweiss 13, Zamao; Niederhorn, van Dijk; s. Antoon; Karei Miry, LooyschelderEd- gard Tinei, Schandry; Toreador. Verduyn; Do rothea. Sohellinck; s. Goliath: Majoca, v. Me gen; Merwestroom, Blokland; 5 Gebroeders. Ver hel); Nieuwe Zorg, v. d. Heuvel; Geertruida Ja.- coba. Vogel; Buiten verwachting. Visser; Ma ria Christina, Vogel; Lema. v. Zanten; Anltaj Bartels: Antilope, Westers; Irene, Schenkel; G«é hierna. Sieboom. I

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 10