llirttttr? geiïtsdft (JTourant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken HOTEL „FRANSSEN" - Til. 38 a'icmifmtntsprijsl: Pe< Kwanaai in Leiden en in plaatsei .vaat een agentschap gevestigd is 235 Franco pei post 2.35 portokoster Per week 0*'® Voor het Buitenland bij wekelijksche zending430 Bij dagelijksche zending. f 53( Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cl. met Zondagsblad 7c' Zondagsblad niet afzord-rlljk verkrijgbaa» aifoertentirprijjm: Van 1 tot 5 regels Elke regel meer Ingezonden Mededeelingen van 1-5 regels Elke regel meer 1177, 0.22'/, 2.30 0.45 no. 5789 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 dinsdag 26 mei 1936 15e Jaargang Voor 'net bevragen aan 't bureau V wordt berekend 0.10 TELEURGESTELDE KIEZERS Lessen uit België Wat de verkiezingen in België ons te leeren hebben, is thans nog op geen stukken na te zeggen. Het feit der politieke landverschuiving is zoo ge compliceerd, dat men voorzichtig met de diagnose moet zijn. Maar enkele dingen liggen toch zoo voor de hand, dat men ze als waarheden aan moet pakken en vasthouden. De regeering-Van Zeeland is geko men met devaluatie en zij, zoowel als haar verdedigers en bewierookers heb ben niet opgehouden ons te verzekeren, dat deze muntverzwakking, hoewel op zich zelf ongewenscht, toch het vlieg wiel is geweest om het bedrijfsleven over het doode punt heen te brengen. Is dat geschied? Wij geven het ant woord van de roode pers in ons land: „Een begin van herstel heeft zij tot stand gebracht. „Men behoeft 3ommige provincies maar te bezoeken", schreef de Regeering' in haar verantwoording aan de Kamer, „om de indruk to krij gen van een volk dat werkt, dat er bo ven op komt, dat kalm en vastbesloten zijn bestaan verzekert. Tal van vreem delingen zijn met die overtuiging van hun reis teruggekomen." Dat klinkt althans veel minder mooi. dan we gewoon waren. En de zin, welke er in onze roode pers op volgt, is wel zeer bedenkelijk: „De stemming van Zondag bewijst, dat het stoffelijk herstel in het bewust zijn van het volk nog niet doorwerkt. Dat wil zooveel zeggen als: 't wordt beter, maar men ziet het nog niet. Doch, kan men het wel zien? Weer citeeren we het dagblad, dat zijn lezeis dag aan dag verteld heeft: het gaat goed in België. Het schrijft: „Mogen wij ons erover, verbazen? Het totaalbedrag van het loon, door de arbeidersklasse verdiend, is met tien procent gestegen; maar de koopkracht van ieders loon afzonderlijk is met tien procent gedaald. De werkloosheid is belangrijk verminderd; maar de stij ging van de prijzen beteekent voor allen die werken een loonsverlaging." Ziedaar dus de resultaten der deva luatie; niet volgens onze beschouwing, maar van onverdachte zijde. En, het kan als een waarschuwing voor de Roomsch-Katholieken beschouwd wor den, er volgt dan nog op, dat de sociaal democraten in België goed werk heb ben gedaan, doch het verbond met de „Katholieken en liberalen heeft hen verhinderd, het goed genoeg te doen. De sociaal-democratie heeft behoefte aan ruimere armslag, aan hervormin gen, die het kapitalistische stelsel aan tasten". Het is genoeg, dunkt ons zoo. Naar het oordeel der kiezers heeft de deva luatie België niet gebracht, wat men er van gehoopt heeft. En het baat niet, of de sociaal-democraten de schuld af schuiven op anderenzij dragen mee de verantwoordelijkheid. De teleurstelling in de devaluatie is natuurlijk niet de eenige oorzaak. Een andere en zeer belangrijke is het wan trouwen der kiezers in het financieel beleid van politieke leiders. De cata strophe met de Bank van Arbeid en de bedenkelijke financieele gestes van Roomsch-Katholieke politici in 't al gemeen, de vermenging van politiek en bankwezen blies wind in de zeilen van fascisten en nationaal-socialisten. De sprong, welke vooral de Rex- beweging naar voren deed, is niet zoo onverklaarbaar, wanneer men bedenkt, dat er werkelijk aanwijsbare corruptie was. Het volk gelooft nu eenmaal graag het kwaad, dat over regeeringsperso- nen en ambtenaren verteld wordt. Zelfs wanneer men het niet verder brengt, zooals ten onzent, dan tot vage ver dachtmakingen, dan is de massa nog geneigd te zeggen: er zal wel iets van waar zijn. Hoe moet het dan wel zijn, wanneer de beschuldiging niet uit de lucht is gegrepen? Werkloozen, die geen uitkomst meer zien en teleurgesteld zijn, versterkten de gelederen der linksche extremisten en brachten hun stem uit op commu nisten e. d.middenstanders, die met groote moeite hun belasting betalen en dan op de besteding dezer penningen verré van gerust zijn, liepen over tot de rechtsche extremisten en bezorgden de Rex-partij en de Vlaamsch-nationalis- ten winst. Onder deze aanvallen leden de regee- ringspartijen in hevige mate. Liberalen en sociaal-democraten boekten zware verliezen; de roomsch-katholieken kre gen de hardste klappenwel een kwart van hun kiezers liep weg. Dat is een probleem op zich zelf en tevens een algemeen verschijnsel. In overwegend roomsche landen bieden de roomsch-katholieken in de regel weinig weerstand; daar worden ze, politiek gesproken, gemakkelijk onder de voet geloopen. Zie naar Italië, Spanje en Frankrijk. Merk ook op, dat in Duitsch- land het roomsch-katholieke Beyeren het stevigste standpunt is voor het nationaal-socialisme. Zoolang men niet samendeed met de sociaal-democraten, was het Centrum een machtige partij in Duitschland; daarna kwam de in zinking. Nu België. Men ging met de sociaal democraten in zee en samen uit, samen thuis; maar geslagen, overwon nen; niet meer de sterkste fractie in de Kamer. In de verrassende uitslag der Belgi sche verkiezingen liggen politieke les sen meer dan wij er thans uit trokken. Het zal zaak zijn er in ons land reke ning mee te houden. Het jaar 1937 staat voor de deur. MET VRIENDELIJKE AAN BEVELING ENZ. Het gebeurt ten onzent een enkele maal, dat bij de raadsverkiezingen, een niet al te snuggere candidaat zichzelf aanbeveelt met een beroep op zijn hulpvaardigheid of an dere werkelijke of vermeende deugden; het resultaat is strijk en zet, dat men hem niet ernstig neemt. In België doet men echter zoo iels in 't groot en schijnt het zeer allerdaagsch te zijn. Daar zingen dc candidaten die zich hebben laten „overhalen" om op dc lijst te prijken met ongegeneerdheid htm eigen lof. Ter oriënteering zond een vriendelijk le zer ons eenige verkïefcingspamfletten, welke daarvan getuigen. Een baron in Vlaanderenland, die zich vier jaar geleden niet herkiesbaar stelde, omdat zijn naam gemengd was in een on gelukkige zaak, dingt nu weer naar een ze tel en hij „komt een dringende oproep doen tot alle Kiezers, met de hoop, dat zij de diensten indachtig zullen blijven, die hij, 30 jaar, aan de Katholieke partij en aan de bevolking bewezen heeft". „Terwijl anderen zich verrijkten, heeft hij zijn bezit ten pan- de gegeven en men weet, dat zijn zakken en handen leeg zijn". Maar nu vraagt hij aan al dezen, „die hij eens geholpen heeft en aan hun familie, hem door hun invloed en propaganda te steunen", want dan „zullen zij hem de macht geven om nog beter zijn medebur gers behulpzaam te zijn". Hij heeft alle kans want in 1921 kwam hij met S860 voorkeur stemmen ,jboven den kop van andere kan didaten" en sedert heeft hij „nog meer dan 12000 personen ontvangen." Blijkbaar maakt hij daar een soort handelsregister van. En, „als er nog dankbaarheid bestaat, dan wordt hij gekozen". Tenslotte brengt hij „aan allen zijn voor barige dank en vriendelijke groeten" en wekt allen op „een don te geven, ofwel van boven, ofwel neven den naam van een kan didaat". Hetgeen wel zeer gewenscht is, an ders kon, in Noord-Nedevlandsch, de dank wel eens al te voorbarig zijn. Heel gerust was do „Volksgezinde Ka tholieke" baron blijkbaar nog niet, want aan de laatste vooravond der verkiezing liet hij nog gauw zijn portret verspreiden met als onderschrift: „Laat uw hart spreken" voor hem, „die gansch het jaar ten dienste is van alleman". Een liberaal burgemeester van een gena- buurde gemeente is niet minder bereidwil lig. In het verleden stond hij steeds ten dienste der kiezers en „mocht U mij in de toekomst noodig hebben, voor U en Uw familie en uw vrienden, dan zult U nooit te vergeefs hij mij aankloppen „Tot alle dienstbetoon blijf ik steeds bereid". Aan dit persoonlijk schrijven met por tret ontbreekt niets zakelijks; de burge meester groet alle kiezers „Hartelijk en Al- genegen". We kunnen ons wel overtuigd houden, dat de kiezers dit alle? met Vlaamsche ge moedelijkheid over zich heen laten gaan; maar voor ons gevoel is het walgelijk. Wat voor verhoudingen moet dat in de politiek geven, wanneer verkiezingspamfletten in optima forma koopmansbrieven worden? „Met beleefde aanbeveling, hoogachtend, Uw dw. dn.: Kamercandidaat! Tweede Kamerverkiezing De voorzitter van het centra i stem bureau heeft in de vacature van den heer C. P. M. Romrae, te Amsterdam, die zijn benoeming niet heeft aangenomen, be noemd verklaard tot lid der Tweede Kamer den lieer H. E. van den Brule te Rotterdam De aankoop van de Haagsche Dierentuin De Raad besluit tot aanhouding van het voorstel van B. en W. Onze Haagsche redacteur schrijft: H e t agendapunt was de aankoop van den Dierentuin. Met genoegen constateeren we, dat het voorstel van B. en W. een zeer slecht ont haal heeft gevonden. Het was ook te erg. Zonder behoorlijke gegevens werd een uitgave van 9 ton voorgesteld ten behoeve van een hopelooze zaak, die ten slotte toch in handen van de gemeente kan komen, maar dan zeker voor vele tonnen minder. Eu zou dat niet gebeuren, welnu dan is er nog geen enkel essentieel levensbelang van de gemeente geschaad en heeft ze het ten volle in de hand om ter plaatse voor een behoorlijke bebouwing of anderszins te zorgen. Principieel verzet tegen het voorstel was er alleen bij chr. historischen en anti-rev. Dit vanwege de voorjaarskermis, de kurk, waarop de Dierentuin sinds jaren drijvende werd gehouden en waarbij de Zondag be trokken is. Dit laatste is voor ons reeds vol doende reden om het voorstel van B. en W. dat een ternauwernood gecamoufleerde vorm van gemeente-exploitatie introduceert, onaannemelijk te verklaren. De 8.000 in breng aan risico van een combinatie tegen 9 ton, welke de gemeente, die ook in ker mispret wil gaan doen, op tafel wil leggen, is eigenlijk belachelijk: Binnen een jaar zouden die S.000 weg zijn en dan heeft de gemeente het gevalletje aan haar pantalon. Immers de vooruitzichten voor de toekom stige exploitatie zijn in hooge mate ongun stig. Verzekerd wordt, dat een accountants rapport, dat ter beschikking van B. en W. staat, dit overtuigend aantoont. Men behoeft trouwens geen accountant te zijn om ail te doorzien en duidelijk te maken. Dat bleek uit de gedocumenteerde rede, waarmee de heer v. Asch v. Wijck het voor stel bestreden heeft. Zijn cijfers toonden onweerlegbaar aan hoe klakkeloos het col lege in een tijd, dat aan alle kanten de be zuinigingsspaanders vliegen, niet minder dan 9 ton wil uitgeven voor een object waarvan de reëel e waarde nauwelijks op de helft te stellen is van hetgeen B. en W. bereid zijn te besteden. Onze koopzucht dreigt ons weer ernstig parten te zullen spelen. De rede van Mr. v. Asch van Wyck met- haar verbluffende gegevens stond in her midden van de discussie. Alle na hem ko mende sprekers beriepen er zich op om hun verzet te motiveeren, zelfs degenen, die in de commissie na hoogst onvoldoende voorlichting hun stem aan het het voor stel hadden gegeven. Achtereenvolgens stel den de heeren Westerman, v. Beresteyn en Quant B. en W. in gebreke. Voor hen had de heer Folmer het voorstel ook reeds af gewezen op principieele en practiscfre gronden. Het was de heer Quant, die tenslotte aan houding vroeg: tevens verzocht hij overleg ging aan den Raad van het op de zaak be trekking hebbende accountantsrapport. Hij kon deze aanhouding beter vragen dan een ander. Krijgt de Raad dit rapport onder de oogen, dan zal bij schrikken van de strop, welke de gemeente bedreigt en waarvan do cijfers van den heer v. Asch v. Wyck reeds in staat stelden zich een goede voorstelling te maken. De tuinexploitatio kost per jaar tiendui zenden; met de afschrijvingen mee zeker een halve ton per jaar. Dal is niet op te halen, ook al stelt de gemeente de hypo theekhoudsters en dc aandeelhouders scha deloos en al neemt zij bovendien allerlei ex ploitatie-uitgaven en groote risico's voor vernieuwing voor haar rekening. Het terrein heeft bovendien als bouw grond ook omdat er met betrekking tot het gebouw en 3300 M2. grond er omheen een servituut op ligt slechts bescheiden waarde. Er is niet de minste reden om ons met koopen te haasten en enkele tonnen gouds zuur opgebracht belastinggeld te offeren aan een object, waarvan de waarde in alle opzichten zeer is overdreven en ter wille van een in deconfiture geraakte onderne ming, die dringend contanten behoeft en nauw betrokken is bij de tweede hypotheek van 220.000 a 6 pet. en de meerderheid der aandeelen. Een soc. dem. zou kunnen zeg gen: moet een soc. dem. wethouder de be schermende hand uitstrekken over zoo groote kapitalistische belangen. Men staat eigenlijk versteld, dat B. en W. de wethouder van Financiën schijnt aan dit voorstel niet debet; de R.K. wethou der Feber echter wel den moed gehad hebben om dit voorstel, dat eer verontwaar diging dan steun verdient, bij den raad aanhangig te maken. We hopen dat de raad voet bij stuk zal houden en zijn verzet niet zal laten varen. Met de Voorde's en Klein Zwitserland heb ben we meer dan genoeg leergeld betaald. Als men dan aan de onaantastbare cijfers van den beer v. Asch van Wyck niet ge noeg heeft, dan late men zich gezeggen door het accountantsrapport, dat B. en W. schijnen te hebben genegeerd met opoffering van het gemeentebelang. Er zijn nog slechts enkele stemmen noo dig om het meer dan slechte voorstel van B. en W. te doen verwerpen. Die stemmen moeten komen van de R.K. fractie, waarin nog enkele weifelaars schijnen te schuilen. Zouden B. en W. onverhoopt hun zin krijgen, dan weet men bij voorbaat waar de fout schuilt. In dat geval hopen we, dat hooger gezag de onverantwoordelijke be slissing, die dan genomen zou zijn, ongedaan zal maken. Het algemeen belang eischt dat. De gemeente moet niet worden het lichaam waar enkelen tegen goeden prijs van groote stroppen afgeholpen worden, maar velen in hun nood ongetroost heen moeten gaan. Nieuwe burgemeester van Nistelrode Bij Kon. Besluit is benoemd lot burge meester van Nistelrode de heer W. H. H. van IIou t. De heer W. H. H. van Hout is 22 Juli 1902 te Helmond geboren, alwaar hij thans als adjunct-commies ter gemeentesecretarie werkzaam is. De Wandelmarsch Op blz. 2 van dit nummer vindt men verdere belangrijke mede deelingen over de Wandelmarsch op 27 Juni a.s. Men leze dit artikel vooral. De nieuwe verkeersbrug te Vianen Hedenmorgen voor hel verkeer opengesteld Hedenochtend te 11 uur werd door den hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat, belast met den brug genbouw, Ir W. J. Harmsen, de ope ningsplechtigheid verricht van de nieuwe verkeersbrug over de Lek bij Vianen. Behalve ingenieurs en toezichthebbenden van den Rijkswaterstaat waren eveneens directies en ingenieurs van een zestal on zer scheepswerven aanwezig. De bovenbouw van deze brug is nl. vaardigd in de werkplaatsen van deze werven, en wel bij de Kon. Mij „de Schel de" te Vlissingen, de Ned. Dok-Mij N.V. te Amsterdam, de Rotterd. Droogdok-Mij te Rotterdam, de Ned. Scheepsbouw-Mij t> Amsterdam, de Int. Scheepsbouw-Mij „de Maas" te Slikkerveer en de Machinefabriek en Scheepswerf J. en K. Smit te Kinder dijk. De verfwagens voor de bruggen werden vervaardigd door de Machinefabriek Braat te Rotterdam, terwijl de montage werd uit gevoerd door Bijkers Aannemingsbedrijf te Rotterdam, van welke beide firma's even eens de directie aanwezig was. De overspanningen van het winterbed bestaan uit bruggen aan de noord- en zuid zijde van de rivier van 4 maal 42.50 meter elk, met als plaat ligger uitgevoerde hoofd liggers. De middenoverspanning van het zomer- bed, waarvan de hoofdliggers zijn uitge voerd als een boog, met trekbancl, is hart op hart oplegging 160 meter, zoolang de Waalbrug te Nijmegen nog niet is open gesteld, de grootste voor het verkeer in gebruik zijnde brug in ons land. Het totaal ijzergewicht der over brugging -bedraagt ca 5000 ton. De breedte van den rijweg is' 11 meter, terwijl aan weerszijden trottoirs zijn aangebracht ter breedte van 2.20 M. Steunregeling voor kleinè visschers Treedt deze maand in werking Naar aanleiding van schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Van Zadelhof! heeft de minister van Landbouw geant woord, dat de door de regeering tocgezeg de steunregelingen voor de kleine zalm zegen-visscherijen met inbegrip van d» zgn. galgvisscherijen, de dnjfwantvisschers en de overige zoetwatervisschers, nog in den loop van deze maand in werking kun nen treden. Indrukwekkende Zanghulde op den Dam Twintigduizend mannen en vrouwen defileeren voorbij de Koningin en Prinses Geestdriftige toejuichingen Een onaangenaam incident (Van onzen Amsterdamschen redacteur) Tiet is gisteren een prachtige avond op den Dam geworden bij de massale zanghulde en 't daarna gevolgde défilé voor IT. M. de Koningin en TI. K. TI. Prinses Juliana. Talrijke vereenigingen waren a! vroeg in den avond met hun duizenden leden aangetreden op den vrijgehouden Dam, tot bij elven omzoomd door vele dui zenden belangstellenden, die 'n boeiend schouwspel hebben bijgewoond. I-Iet was inderdaad een schoone aanblik die het eeuwenoude Damplein bood met op den voorgrond het statige, hier en daar verweerde Paleis. Een bonte mengeling van vaandels, vlaggen, banieren, uniformklee- ding en burgerkleeding kon men van bo- ven af vóór het uur van aanvang door elkander zien wriemelen, en telkens wer den door de Paleisstraat nieuwe scharen enthousiaste Oranjevrienden en -vriendin nen den Dam opgeleid totdat het midden gedeelte geheel gevuld was. Een feestelijke omgeving De heer W. van Laar, die zulk een massale zangdemonstratie méér beheerschte heeft ook ditmaal op verdienstelijke wijze het geweldige zangkoor gedirigeerd. Het was omstreeks 9 uur geweldig vol. Overal zag men menschen, die niet groote belang stelling het gebeuren afwachtten in den vrij koelen zomeravond. De vlaggen op het hooge Bijenkorf-gebouw wapperden strak in den avondwind. Meer dan 20.000 men schen uit alle rangen en standen van de Amsterdamsche burgerij verbeidden even over negenen het moment, dat Koningin en Prinses zich op het balkon zouden vertoo- nen om de zanghulde der duizenden aan te hooren. Toen het lang verwachte oogenblik gekomen was en de beide Vorstinnen, in het wit gekleed, vereerd met fraaie rose bloemen, op het balkon van het Paleis traden, barstte een geweldig ge juich en gejubel los. Van alle kanten weerklonken toejuichin gen. De talrijke vanen en banieren werden geheven, men zwaaide in groot enthou siasme met de oranjekleurige programma's. En Koningin en Prinses wuifden en groet ten naar alle zijden tot naar de menschen op de daken toe. Nevens de Koningin en de Prinses ston den de burgemeester en kolonel Timmer mans terwijl op verzoek van H. M. twee verpleegsters uit de duizenden zangeressen waren gekozen om op het balkon getuige te zijn van de zanghulde. Ook was daar aanwezig de heer J. ter I-Iaar, voorzitter van het Comité van Oranje- en nationale organisaties, hetwelk de huldiging heeft De zanghulde De heer W. van Laar, staande op zijn hoogen dirigeerstoel, leidde met behulp van een paar muziekkorpsen, den zang der aassa, die een vlot verloop had. Achtereen- •olgens werden gezongen: Wilhelmus, het eerste couplet; Wilt heden nu treden; Wij willen Holland houen; 't Is plicht, dat icd're jongen; Hollands vlag; Gelukkig vaderland en het 6e couplet van het Wilhelmus. Vooral in den aanvang weerklonk na elk zangnummer een langdurig gejuich van de zangei's. Het viel ons op, dat de liederen in het vlottere tempo met meer geestdrift ge zongen werden dan het meer gedragen Wilhelmus en de Valerius' liederen. De beide Vorstelijke toehoorsters toonden zich er voldaan over den zang en later op den ond hebben H. M. de Koningin zoowel als de Prinses Haar ingenomenheid met deze spontane hulde betuigd aan den diri gent, die daartoe aan het Paleis werd ver zocht. Te half tien was de zang afgeloopen en onder het schijnsel van machtige reflectors op liet dak van de Groote Club ving nu het défilé der duizenden zangers en speellieden Het défilé Vooral naar dit défilé heeft het zangers- publiek verlangd, 't Was weer zoo'n echte, ïp-in^ele gePgenhc'd - do gehechtheid aan het Koningshuis en de diepe vereering voor onze geliefde Oraqjevorslinnen ondub belzmnig te toonen. Het waren veelvormige en veelkleurige groepen, die nu onder opgewekte muziek Koningin en Prinses voorbijtrokken. Ieder Pracht zijn hulde op eigen manier. De pad vinders -waren ternauwernood in strammen pas, de hoofden links, voorbijgeschreden, of claar klonken luid op de joviale juichsalvo'; van de Chr. Oranjevereeniging „De Oranje- vriend Daarop volgden de Arja, Pro Rege, de Jonge Geuzen, Oranjevereenigingen, de Geref. jeugd. De menschen waren allen in de beste stemming en wilden de oogenblik- ken van het jubelend voorbijtrekken op de beste manier benutten. 1-Iet gejuich was niet van de lucht. Telkens weer kwamen versche troepen enthousiasten, Joodsche en Roomsche jeugdorganisaties, gymnastiek- vereenigingen, de Oranjegarde. De eene groep marcheerde in voorgeschreven formatie voorbij en dan laaiden weer op de geest driftige juichkreten van het zich vrijer voe lende volk. Nu en dan werd de Dam door het felle magnesiumlicht uit het schemer donker weggehaalt, hetgeen ook geschiedde toen de Leger des Hcils-groep met haar stemmige muziek de Vorstelijke Vrouwen passeerde, wier witte kleedij 'mooi afstak tegen liet donkere Paleis. Het is niet doenlijk alle vereenigingen en organisaties te noemen. Zoowel de frissche jeugd als de bedachtzame ouderdom trok voorbij en Koningin en Prinses hebben van half tien tot over half elf telkens weer ge wuifd en de menigvuldige betuigingen van aanhankelijkheid en trouw vriendelijk en minzaam in ontvangst genomen. Het keurcorps van de Burgerwacht en de Vereenigiog het Mobilisatiekruis besloten het défilé. Alles was in de beste orde ver- loopen. In de kerkeraadszaal van de Nieu we Kerk, die tot hospitaal was ingericht, moesten evenwel toch nog circa 40 personen worden geholpen, die waren flauwgevallen of onwel werden door het lange staan. Een onaangenaam incident Na afloop van het défilé werd het pu bliek toegelaten. Eerst moesten evenwel de N.S.B.-ers kennis maken met de politie, die un het onbeschaamde Hou-zee geroep ver bood. Een klein tumult van springende jolitiepaarden en uiteenstuivende menschen was hiervan het gevolg. Een paar personen .werden door de politie geraakt. Ternauwernood was dit onaangename in cident afgeloopen of Koningin en PriDscs verschenen nog eens op het balcon om van de echte Oranjeklanten een spontane ovatie te ontvangen. Tegen elven was de treffende hulde af geloopen. van ^ccnjuive^uuzx voornaamste nieuws Dit nummer bestaat uit TWEE bladen ln Palestina dreigt thans een staking 'der gemeentebesturen; de onrust in het land neemt steeds dreigender afmetingen aan. Te Leeuwarden wordt vandaag de alge* meene vergadering gehouden van de Alg, Ned. Chr. Ambtenaarsbond Be Haagsche Gemeenteraad nam het be sluit het voorstel van B. en IV. tot aankoop van de Dierentuin aan te houden. Het Koninklijk bezoek aan Amsterdam, Te Beuningen is een champignonkweékerg door brand verwoest. Be brand was door een achtjarige jongen geslicht. Laat op de hoogte houden van wat anderen op Uw gebied beschermen of aanmelden, inlichtingen hierover geeft gaarne: OCTBOOlBUREAU BARTELS Bezuidenhout 43, Den Haag (Adv.) VALKENBURG. L. „Het bekende adres" Alle moderne comfort - Lift - Prima keuken Sarage vrij - Pensionprijs 3.50—4.— gld. (Adv.). Prinses Juliana naar de Zaanstreek Ter opening van de Julianabmg De Zaansche vereeniging voor vreemde lingenverkeer deelt het volgende mede: Op het tot H. K. H. Prinses Juliana ge richt verzoek, de naar haar genoemde, nieuw gebouwde brug over de Zaan in de provinciale verkeérsroute Haarlem—Pur- merend, te Zaandijk—Zaandam, officieel te willen openen, heeft de Prinses bericht, dat zij in beginsel daartoe gaarne bereid is en wel op Donderdag 2 Juli a.s. Inwerkingtreding Huisarbeidswet Verschenen is Staatsblad no 884, bevattende een Koninklijk Besluit van 6 Mei, hetwelk bepaalt, dat met ingang' van 1 October 1936 de Huisarbeidswet 1933 in werking treedt. De werkloosheid blijft dalen Het percentage gedaald van 32.1 tot 31.6 De directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemid deling deelt mede, dat in de week van 4 tot en met 9 Mei 1936 het aantal leden van ingevolge het Werkloosheidsbesluit 1917 gesubsidieerde vereenigingen bedroeg 536.7U0 j^G.OÖO), waarvan 75.600 landarbeiders (74.900). In de maanden Mei tot en met November worden geen gegevens aangaande de werkloosheid van de vereenigingen vau landarbeiders ontvangen. De werkloosheid onder de overige verze kerden bedroeg in de week van 4 tot cn met 9 Mei 19ö6 31.6 in de vorige verslagvveek (20 tot en met 25 April 1936) 32.1 in de vereenkomstige verslagweek van 1935 30.0 en in de overeenkomstige verslag vveek van 1931 25.1 Bij 1062 (onv.) organen der open bare arbeidsbemiddeling stonden op 9 Mei 1936 (25 April 1936) ia totaal 428.944 werkzoekenden ingeschreven 434.050)onder wie 405.921 mannen (410.321). Van deze werkzoekenden waren er 411.176 (415.584) werkloos, onder wie 393.252 mannen (397.176). Capitulanten-reglement 1935 Uitvoeringsvoorschriften en alfabetisch register In n? ~,ein kcun> boekje heeft de uit gever N. Samson N.V. te Alphen aan de 1 |Jn opgenomen alles wat op de Capitulan- tenwet 1935 betrekking heeft: Reglement, besluit en verdere bepalingen ziin in deze tekstuitgave samengevat De daarbij ge stelde marginale aanteekeningen. alsmede net toegevoegde alphabetische register, zul len de raadpleging van "het geheel zeer ver gemakkelijken. Die raadpleging mag voor de gemeente en waterschapsbesturen en ook voor de provinciale besturen van zeer veel be lang worden geacht. De personeelsvoorziening n.l., waarin voornoemde lichamen tot dusver de vrije hand haddon, zal in de toekomst met be trekking tot verschillende ambten en betrek kingen van rijkswege aan de hand van deze bepalingen geschieden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1