De Belgische Verkiezingen MAANDAG 25 MEI 1936 EERSTE BLAD PAG 2 DE BELGISCHE KAMERVERKIEZINGEN De Belgische Kamerverkiezingen, die gis teren hebben plaats gevonden, werden be geleid door een tweetal omstandigheden, die een beoordeeling van den uitl eenigszins bemoeilijken. Vooreerst heeft men het aantal afgevaardigden, dat sinds 1932 voor de Belgische Kamer 187 bedroeg, in verband met de sindsdien gevolgde be volkingstoename op 202 gebracht, waaruit volgt dat men de vorige stembus-resultaten alle moet omrekenen, wil men tot een juis te vergelijking van den toestand komen. Met deze omzetting rekening houdend zien wij dat de machtsverhouding oude Kamer als volgt kon worden gesteld. De grootste partij was die der katholieken, die 85 zetels bezetten; onmiddellijk op hen volgden de socialisten met 79 afge\aardig- den, terwijl de liberalen, Vlaamsch-natio- nalisten en communisten respectievelijk ijfi 9 en 3 zetels tot hun beschikking hadden. De katholieken hebben van 18S4 tot 1919 steeds in de Belgische Kamer de volstrekte meerderheid bezeten; toen het lot in 1919 zich keerde, bleven zij toch nog altijd de sterkste partij, en uit hun midden werd bij voorkeur de minister-president gekozen. De vrees bestond, dat de stembus-ontmoe ting van 24 Mei aan dezen status quo een einde zou maken. In breedo kringen toch heerschte er diepe ontevredenheid over de financieele politiek, welke door de katho lieke leiders was gevolgd, en zelfs werd in meerdere gevallen de integriteit van deze voormannen, terecht of te onrechte, dit la ten wij gaarne in het midden, in twijfel trokken. Het was mede door deze troebele situatie, dat de heer Lion Degrelle zijn po litieke opkomst heeft te danken. Lion Degrelle is een nog nieuwe verschij ning op het tooneel der Belgische mentaire geschiedenis. Hij komt uit den kring der jonge katholieke beweging, uit den kring ook der studenten. Begonnen de Leuvensche Alma Mater stichtte hij een beweging, welke aanvankelijk ijverde voor de katholieke idee van Christus-Rex, Chris tus-Koning. De onzuivere sfeer, die deze jeugdige enthousiast in parlementaire en politieke kringen aantrof, daagde hem als liet ware uit tot grooter krachtsontplooiing, en zoo is uit zijn idealistische jeugdbewe ging een protest gegroeid tegen de verkeer de practijken van een eenigszins aan ader verkalking lijdend politiek systeem. Degrelle is nog geen dertig jaar oud, doch hij heeft deze jeugd juist mede, daar hij een redenaar van meer dan buitenge wone begaafdheid moet zijn. Onder de zeer velen, die zich door bedenkelijke financieele gestes hunner voormannen gedupeerd waanden, deed zijn welsprekend betoog als het ware dadelijk vonken spatten, zoo viel te voorzien, dat de candidaten, welke „Rex" voor de Kamer stelde, in aan zienlijken getale inderdaad dit oude parle mentaire bolwerk zouden binnendringen. Het proces, den Rex-leider door den minis ter van staat Paul Segers aangedaan, de beer Segers achtte zich in zijn goeden naam tekort gedaan, werd door Degrelle op een verbijsterende manier gewonnen, en deze uitslag werkte als een nieuwe, doorslag gevende propaganda. Toch viel nog niet te voorspellen, in wel ke mate ,Rex" aan de officieele Roomsch- Katholieke staatspartij in België schade zou berokkenen. Zijn invloed in de breedte bleek zeer groot; naar de diepte was zij niet te peilen. Het vraagstuk was ook in zoov van bijzondere interesse daar het er mede om ging of de Katholieken hun reputatie van de talrijkste partij ook ditmaal zouden kunnen handhaven of dat de Socialisten in dit opzicht hun plaats zouden moeten gaan innemen. De uitslag van de Belgische stembus heeft weer eens opnieuw bewezen hoe sterk in onzen tijd de extreme stroomingen .wassen; het lijkt wel of de strijd zich meer cn meer moet gaan toespitsen tusschen Uiterst rechts en uiterst links. Lion Degrelle die tot den uiterst recht- schen vleugel moet gerekend worden heeft bij eerste elan een succes te boeken, dat de verwachtingen en ramingen, zelfs van de meest enthousiaste zijner aanhangers, ver re overstijgt. De katholieken hebben ir overeenkomstige mate aan terrein moeten inboeten* doch ook de socialisten verloren eenigszins aan' invloed, dank zij het op dringen van hun ultra-roode concurrenten, de communisten. Hoewel wij, terwijl wij dit schrijven, de definitieve cijfers der ver kiezïngen nog niet tot onze beschikking hebben het ingewikkelde Belgische kies stelsel werkt langzaam valt thans wel reeds te voorzeggen, dat voortaan de socia listische arbeiderspartij in België, wat haar gestalssterkte aangaat de leiding zal krijgen. De les uit dit alles is, dat zoowel de katholieken als de socialisten te lijden heb ben gehad onder den funesten invloed van de politiek-financieele corruptie, die het Belgische openbare leven aangetast heeft. Slechts is de slag bij de katholieken dit maal zwaarder aangekomen, daar de haard van het oplaaiend verzet juist lag in eigen, katholieken kring. Wil het de mocratische regeerings-systeem zoowel in België als in andere staten zijn positie handhaven, dan zal zonder aanzien des persoons alles moeten worden uitgeban nen, wat de integriteit zoowel van partijen als van personen in emstigen twijfel kan doen trekken! Sovjet-Rusland wordt democratisch Volgens berichten uit Riga zou de grond- wetsherziening der Sovjet-Unie de instelling behelzen van twee vergaderingen, die het Sovjet-parlement zouden vormen. De eerste zou bestaan uit afgevaardigden gekozen volgens direct algemeen kiesrecht, de twee de uit gedelegeerden van de verschillende federale republieken. De Grondwet van Zwitserland zou voor een goed deel als model bij deze herziening hebben gediend. Het devies „proletariërs aller landen ver- eenigt u" zou komen te vervallen; het em bleem van sikkel en hamer zou echter ge handhaafd blijven.- Het groote succes van de Rex-beiceging Ook het Communisme maakt vorderingen De gisteren in België gehouden Kamerverkiezingen hebben een verschuiving te zien gegeven in uiterst rechtsche en uiterst link- sche richting. Naar uiterst rechts was het de zoogenaamde Rex- beweging, die een zuivering van het openbare leven nastreeft, die met groote successen uit den stem busstrijd te voorschijn kwam. De uiterst-linkschen, belichaamd in de communisten, mochten echter even eens winst boeken, al kan men zeggen, dat het leeuwenaandeel van de zetelwinst aan Rex is toe gevallen. Ook de Vlaamsch-nationalisten (Frontisten), kunnen over de ver meerdering van hun zetelaantal te vreden zijn. De verkiezingen hebben over het algemeen een kalm verloop gehad, hoewel men, op geschrikt door he'geen op den vooravond daarvan te Antwerpen had plaats gegrepen, alwaar twee socialisten werden doodgescho ten, wel een oogenblik voor hej tegendeel daarvan bevreesd is geweest. Prins Karei had 's ochtends om 8 uur reeds zijn stem ui'gebracht in Brussel; mi nister-president van Zeeland heeft te Bosch voorde, een voorstad van Brussel, zijn kle- eersplicht vervuld. Zondagmiddag om één uur werden in ge heel België de stembureaux gesloten. Dank zij het ingewikkelde Belgische kiesstelsel erden de uitslagen echler eerst zeer laa: en in een traag tempo bekend. De definitie- e cijfers hebben wij ook titans nog niet tos inze beschikking. Daar momenteel zoowel het totaal der door iedere partij behaalde stemmen als de juisre verdeeling der zetels nog moet wor den uitgerekend, moeten de gegevens nog bezien worden onder zeker voorbehoud. Volgens de eerste aanwijzingen hebben de partijen van uiterst rechts en uiterst links de grootste successen behaald, voor namelijk als gevolg van de ontevredenheid bij het volk over den langen duur van de crisis, de devaluatie van den frank en eeni- fin,ancieele schandalen, waarbij vooraan staande politici betrokken waren. De „Rexisten", de partij van Degrelle, zullen omstreeks 21 zetels in de nieuwe Iyamer verkrijgen. Ook de Communisten on de Vlaamsch-Nationalis^en hebben een stem. busoverwinning behaald. De Kathliekcn verliezen de meeste door 1 de „Rexisten" verworven zetels. De Socialisten verliezen een enkelen zetel aan de Rexisten", maar hun grootste Ver lies komt toch ten goede aan de Communis ten; dit neemt niet weg, dat de Socialisten de sterkste Kamerfractie zullen voeren. Hel schijnt dat de Liberalen zich wel ongeveer zullen handhaven. De samenstelling der nieuwe Kamer Gelijk men weet telde de oude Bel gische Kamer 187 leden, welk aantal voor de thans verkozen Kamer, met het oog op den bevolkingsaanwas, tot op 202 leden verhoogd is. Rekent men de zetelverdeeling der oude Kamer om op de schaal van het vergroote ledenaan tal ,dan zouden in haar hebben zitting gehad 85 Katholieken; 26 Liberalen 79 Socialisten; 9 Vlaamsch-Nationalis- ten en 3 Communisten. Naar het zich laat aanzien zal de nieuwe Kamer echter als volgt zijn samengesteld: 63 (85) Katholieken; 23 (26) Liberalen; 70 (79) Socialisten; 16 (9) Vlaamsch-Nationalistencn 9 (3) Communisten. De tusschen haakjes ge plaatste cijfers geven den ouden toe stand aan, omgerekend op de basis der vergroote Kamer. De beide partijen, die het meest te lijden hadden van ontevredenheid en misnoegen, zulks mede in verband met minder gewenschte toestanden, die liet openbare leven ontsierden, hebben der-, halve op duidelijke wijze den tol van dit misnoegen moeten betalen. De ..Peuple" over de eerste resultaten Het socialistisch orgaan „Le Peuple" con stateert in een extra-editie, dat volgens de tot nu toe bekende resultaten twee partijen aanzienlijke resultaten hebben bereikt: de Rexisten en de Communisten. De niet bij partijen aangesloten kiczersgroep heeft zich naar de uiteinden verschoven. Deze plotselinge versterking van uiterat links en der Rexisten, zoo schrijft het blad. gaat ten koste van Katholieken, Liberalen en Socialisten. Voor de Katholieken heleekenen deze ver kiezingen een waar Waterloo. Het blad constateert verder, dat de so cialistische partij stemmen verloren heeft, waarvan men tevergeefs zou trachten de belangrijkheid te ontkennen, doch merkt verder op, dat zij, en dit met glans, de machtigste parlementaire partij zal zijn. De socialistische partij moet zich, zoo schrijft het blad verder, erop voorbereiden, tegenover- zware en nimmer voorgekomen verantwoordelijkheden te worden geplaatst.' want hei resultaat der verkiezingen zal de partij voor drievoudige problemen plaat sen: in de Regeering, in het Parlement en in de Partij. De Negus gaat naar Engeland Om het lot van Abessinië Hij is reeds onderweg De negus heeft Zaterdagavond om half negen zich te Haifa ingescheept aan boord van den Bri^scJien kruiser „Cape town" en daarmede Palestina verlaten, mej het doel zich naar Engeland te be geven. Om redenen van administratieven aard kan de Britsche kruiser niet verder varen dan Gibraltar; daar zal Haile Selassie zich vermoedelijk inschepen op het passagierschip „Corfu" van de Pen insular and Oriental, dat op weg is naar Londen. De Britsche regeering zou aan he3 verblijf van Haile Sel°ssie in Engeland de voorwaarde hebben verbonden, dat hij zich, zoolang hij zich op Engelsen grond gebied bevindt, van elke tegen Italië gerichte actie zal onthouden. Even vóór drieën kwamen de negus en zijn kinderen, de kroonprins en de hertog van Harrar, de prinses Tsahai. alsmede zijn particuliere secretaris, Wolde Gorgis en Ras Kassa, voor het station te Jeruzalem aan; de keizerin zal voorloopig in het heilige land blijven vertoeven. Een roode looper leidde van den Ingang /an het station naar 'i gereserveerde rijtuig. Statig en ernstig liep de keizer, gehuld ln een grijzen mantel, met een witten halsdoek om, naar den wagen, achter hem trippelde zijn lievelingshondje Loeloe. Daarop volg den de kroonprins en de hertog van Harrar, gekleed in nieuwe colbertcostumes en rnet bolhoeden op. Toen de negus zijn comparti ment betrad, werd bij wijze van groet de stationsbei geluid en de fluit van de loco motief in werking gebracht. Nadas de particuliere secretaris van den Hoogen Commissaris afscheid van Haile Se lassie had genomen (de Hoope Commissa ris had des morgens reeds een afscheids bezoek gebracht), zette de trein zich in be weging. De keizer stond voor het portier, boog en lachte droevig naar het kleine groepje aanhangers, dat naar het sta?ion as gekomen om afscheid te nemen. Het gezelschap reist op diplomatieke pas sen, welke nog steeds geldig zijn, aangezien tot nu toe nog geen enkel land de annexatie in Abessinië door Iralië heeft erkend. 1)p ...inistcr van Buitenlandsche Zaken. Belaten Ge'a I-Icroey, zal den keizer naar Engeland olgen. Aankomst te Haifa L-j S uur 's avonds kwam de negus te Haifa aan, waar des morgens juist een aan tal leden van den Abessinischen a.del uit Djiboeti was gearriveerd, o. w. Ras Nasiboe. oud-opperbevelhebber van het Zuidelijke Abessinische leger en prinses Tennegne, de oudste dochter van den keizer, gemalin van Ras Desra, die zich reeds te Jeruzalem be vindt. Direct na aankomst en na de ontvangst door de autoriteiten, begaf de negus zich met zijn gcAolg aan boord cn om S.30 lichtte dc „Capetown" liet anker. De troepensterkte wordt niet verminderd Volgens een Stefani-bericht uit Addis Abeba heeft maarschalk Graziani een reeks aanwijzingen gegeven voor de politieke, mi litaire, economische en administratieve ont wikkeling van Abessinië. Van bijzonder belang is de verklaring, dat de sterkte der Italiaansohe strijdkrachten in Oost-Afrika niet verminderd zal worden. Verlof tot repatrieering wordt slechts ver leend aan de vrijwilligers, die in Italië po litieke of beroepsbezigheden hebben. Overi gens kan men slechts tijdelijk verlof krijgen voor familiebezoek of huwelijkssluiting. Onmiddellijk zal een aanvang worden ge maakt met den bouw van moderne wonin gen voor officiers- en ambtenaarsgezinnen Strategische vorderingen Uit Addis Abeba wordt vernomen, dat de Italiaansche troepen de dorpen Elerbe en Flambiro, twee belangrijke centra in het gebied van Harrar, hebben bezet. Beide plaatsen liggen aan den weg van Harrar naar Djijiga. Nieuwe gouverneur van Erythrea Generaal Guzzoni, tot dusverre vice-gou- verneur, is benoemd tot gouverneur van Erythrea. Hij heeft zich per vliegtuig naar Addi9 Abeba begeven om een onderhoud met generaal Graziani te hebben. Het fascisme recruteert Zondag is de tiende recruteering voor de Fascistische Partij uit de fascistische jeugd organisaties in geheel Italië plechtig ge vierd. 271.000 leden der jeugdorganisatie en 47.000 leden der vrouwelijke jeugdorganisa ties van de lichting 1914-'15 legden den eed op den Duce af en werden daarmede leden der partij, resp. der fascistische militie. In Rome namen voor het eerst 1100 jeug dige inboorlingen uit Lybië aan de plech tigheid deel. Vanaf het balkon op het Piazza Venezia hield Mussolini een korte redevoering, waarin hij eraan herinnerde, dat de 24ste Mei de dag is, waarop Italië aan den we reldoorlog ging deelnemen. Daarmede was de eerste phase der fascistische revolutie begonnen. De herdenking daarvan is geweldig en waarschuwend tegelijk. Wij willen, zoo riep Mussolini uit, de jonge legerscharen der toekomst voorberei den voor de verdediging van hef imperium. Bezield door den fascistischen geest zul len zij onoverwinnelijk zijn. Dat is de wet der revolutie, dat is de trotsche wil van het geheele Italiaansche volk. Een uur later verscheen Mussolini weer op het balkon voor de frontstrijders, tot wie hij de vraag richtte of hij tot dusverre rechtstreeks op het doel was afgegaan, welke vraag met geestdriftig „ja-ja"-geroep werd beantwoord. Vandaag, 24 Mei, verklaar ik jullie, aldus Mussolini vervolgens, dat ik in de toekomst hetzelfde zal doen". Aspirin snjezakjet van 2 tabl. a 10 cis. (Adv.) DE TROEBELEN IN PALESTINA Scherper optreden tegen de onruststokers Schietpartijen en barricaden De mandaatsregeering gaat thans over tot nieuwe en scherpere maat regelen tegen de stakingsonlusten in Palestina. Deze maatregelen zijn niet alleen .van algemeenen aard, doch zijn ook ge- 'richt tegen de Arabische stakingslei ders, die naar andere steden of afge legen dorpen verbannen worden, dan wel onder politiecontrole worden ge plaatst. Zoo is de bekende stakingsleider, advo caat Sidky Bey Dajani, voor den tijd van een jaar verbannen naar een klein plaatsje bij Hebron, terwijl de Arabische leider Saleh Abdoh naar Khan Yunis in de woes tijn en de correspondent van het Arabische blad „El Ahram" dat in Egypte verschijnt, naar Jericho is gezonden. Het bij de huidige stakingsbeweging zeer actieve lid van de op politiek gebied pro minente familie Nasjasjibi, Fakhri Nasjas- jibi, heeft opdracht gekregen zich een jaar lang drie maal per dag aan te melden bij de politie in Jeruzalem. De Arabische leiding is voor beraadsla gingen over den nieuwen toestand bijeen gekomen. Tusschen Jaffa en Haifa zijn de telefoon draden doorgesneden. Gewapende Arabische benden Benden gewapende Arabische terroristen doorkruisen op het oogenblik het land cn vuren op de politie, de militairen en zelfs op de gepantserde automobielen. Boven dien vernielen zij de oogsten, snijden de te lefoonverbindingen door en werpen met groote driestheid bommen. De gewapende macht beantwoordt het vuren in alle gevallen, doch het is zeer pioeilijk na te gaan of er aan de zijde der Arabieren slachtoffers zijn gevallen, daar deze de gewoonte hebben dooden en ge wonden met zich mee te voeren. In de districten Nablus en Tulkeyam vin den vooral aanvallen vanuit hinderlagen plaats. Vooral te Nabloes, halverwege tus schen Jeruzalem en Nazareth gelegen, verkeerde de bevolking in opgewonden i stemming. In de onmiddellijke nabij heid der stad had een menigte Ara bieren een barricade op een der wegen opgeworpen, zoodat een Britsche pant serauto niet verder kon. Toen daarop uit' de stad te hulp gesnelde politie agenten en manschappen van het ba taljon Hooglanders de barricade wilden opruimen, werd uit de menigte gesch- ten en met steenen geworpen. De agen ten en militairen beantwoordden het vuur, met het gevolg dat drie betoogers gewond werden en één gedood. Later trachtten de manifestanten naar het stadhuis te trekken, ten einde er lijst met tegen de Joden gerichte eischen te overhandigen. Opnieuw kwam het tot treffen met de politie, waarbij een Britsche politieagent gewond en een Arabische a gedood werden. In de Omar-moskee Te Jeruzalem is het veiligheidshalve ver boden zich tusschen 's avonds half zeven en 's morgens vijf uur op straat te begeven. Toen zich Zaterdagavond om half zev dus op het oogenblik waarop dit verbod an kracht wordt, nog omstreeks 3000 Ara bieren in de Omar-moskee op het Tempel plein bevonden, hebben de Britsche mi li tairen daaromheen een afsluiting gevormd, terwijl alle uitgangen door sterke troepen- afdeelingen bewaakt werden. Niemand mocht het gebouw verlaten, zoodat de Ara bieren den geheelen nacht in de moskee moesten doorbrengen. Pas Zondagochtend om vijf uur werd de afzetting opgeheven en mochten de Arabieren huiswaarts kee- De Hooge Commissaris van Palestina, sir Arthur Wauchope, heeft de Arabi sche burgemeesters van Jeruzalem, Na bloes en Hebron tot nader order door Joodsche wethouders vervangen. Voorts zijn er vijf jeugdige Arabische leiders gearresteerd. Verboden burgemeestersconferentie De regeering heeft een conferentie vai Arahische burgemeesters uit het geheele land, die te Samallah bij Jeruzalem zou plaats hebben, verboden Te Acre hebben betoogers op de politie geschoten, waardoor een inlandsch agent, ernstig werd gewond. De politie verspreid de de menigte. Bom in bioscoop! In een openlucht-bioscoop te Haifa, dicht bij de haven gelegen, is een hom geworpen •aardoor twee personen werden gedood. Het paleis van den Hooge Commissaris te Jeruzalem wordt door een sterke troe penmacht bewaakt, aangezien men een overval der terroristen vreest. Ondanks het protest der Arabieren is te Tel-Aviv opnieuw een vrachtboot voor an ker gegaan, ten einde er gelost te worden De Joodsche nationale raad heeft een ma nifest gepubliceerd, waarin opnieuw uiting gegeven wordt aan de vredelievende bedoe lingen der Joden in Palestina, die er naar streven het land tot bloei te brengen. Voorts wordt geprotesteerd tegen de op Jo den bedreven moorden en uiting gegeven aan de hoop. dat met de Arabieren een ac- coord bereikt zal worden. Het Joodsche dagblad „Doar Hayom" is voor den duur van vijf dagen verboden. DE AANSLAG OP STARHEMBERGS KASTEEL Leeft het nationaal- socialisme weer op Men wilde wapens veroveren In terband met den nationaal-socia- lisrischen aanval, in den nacht van Vrijdag op Zaterdag op het kasteel van prins Starhemberg te Wascemberg ln Opper-Oostenrijk gepleegd, wordt mede gedeeld dat 't in de bedoeling der over vallers zou hebben gelegen, zich van een wapendepot meester re maken. De aanvallers waren ongeveer twaalf in getal. Zij waren het, die het vuur op do gendarmes hebben geopend. Het gebeurde heeft in geheel opper-Ooslen- rijk groote beroering gewekt, en vooral in hes gebied van Linz, in de buurt waar van het landgoed van Starhemberg ls gelegen. In officieele kringen wordt verklaard, dat uit het onderzoek zou zijn gebleken, dat alle deelnemers aan den overval lcdon wa ren van de S.A. uit Ober-Neukirehen in Up- per-Oostenrijk. Aanvoerder was do S-A.-chef Heinrich Halmdienst, die wist te ontkomen. Verscheidene der gearresteerde Nazi's zou den bekentenissen hebben afgelegd. Tot dusverre heeft de politie een twintig tal arrestaties verricht Men vreest in re- geeringskringen thans voor een opleving der nationaal-socialistische activiteit, aan gezien thans wel vast staat, dat de natio- uaal-socialisten wapenen bezitten. De Heimwehr blijft paraat Uit Innöbruck wordt gemeld, dat de lei der van de Heimwehren in Vorarlberg, Toni Ulmer, een proclamatie heeft uitgevaardigd waarin hij verklaart, dat de Heimatschutz een overwegende plaats moet hebben in de organisatie van de militie. De Heimwehr van Vorarlberg zal onder de wapenen blijven, zoolang de militie niet is georganiseerd. Hoe de aanslag voorbereid werd Voordat de aanslag op het kasteel van prins Starhemberg plaats had, heeft eerst herhaalde malen het hoofdbureau van de Heimwehren opgebeld, om inlichtingen te verkrijgen over de nauwkeurige verblijf plaats van den gewezen vice-kansclicr. De organisatoren van den aanslag wilden blijk baar weten, of de prins zich aan het einde der week naar VYaxenberg zou begeven, in welk geval zijn lijfwacht er ook zou zijn, dan wel, of het kasteel slechts bewoond zou zijn door het dienstpersoneel. De aanval wordt als een openlijke rebellie tegen bet gezag van den staat beschouwd. De Italiaansche grenstroepen In verband met den veldtocht in Abcssy- nië zijn geen speciale maatregelen genomen aan de grens van Italië en Oostenrijk. De regimenten, welke aan de grens lagen en naar Abessynië werden gezonden, werden vervangen door gelijke regimenten aan do grens. Sedert November werd aan deze man schappen evenwel op groöte schaal verlof gegeven; voor zoover zij gemist konden wor. den kregen zij veelal drie maanden land- bouw-verlof. Een groot deel van deze verlofgangers is thans weer tot hun garnizoenen terug gekeerd. Aanval op Belgische pastoor Het Belgische dagblad „Le Soir" meldt, dat een twintigtal jongelieden, die op vrachtauto's waren aangekomen, een aan val op den pastoor van St Hubert hebben gedaan, omdat deze plakbrieven van de muren der pastorie en de kerkgebouwen had verwijderd. De geestelijke ontrukte een der aanval lers diens stok en stelde zich heftig te weer. Hij moest in het ziekenhuis worden opge nomen. Volgens hetzelfde blad hebben zich des nachts te Hoey vechtpartijen voorgedaan tusschen „Rexisten" en socialisten. Er zijn daarbij eenige personen gewond. Smokkelen in het Kanaal De „People" meldt, dat de sluikhandel tusschen Engeland aan den eenen kant en België en Frankrijk aan den anderen kant zoodanig toeneemt, dat de drie landen be sloten hebben om gemeenschappelijk maat regelen daartegen te nemen. Met blad schrijft, dat bewezen is, dat de smokkelaars zelfs gebruik maken van vlieg tuigen en zeer snelle motorbooten, die meestal des nachts het Kanaal oversteken. Kort Nieuws Twee Britsche bommenwerpers uit Singa pore zijn nabij Penang op elkander gebotst. De vier inzittenden zijn vermoedelijk om het leven gekomen; zij worden vermist. -- Naar verluidt zal koning Edward van Engeland op 27 Mei 1937 officieel worden gekroond. De Amerikaansche marinebegrooting voor het volgend jaar zal vermoedelijk 526 millioen dollar bedragen. Het gerucht, dat het Buckinghampaleis te Londen zou worden afgebroken, wordt officieel tegengesproken. In Plymouth heeft een bijeenkomst plaats gehad van internationale oud-strij ders. Ook omstreeks 3000 Britsche oud strijders namen daaraan deel! UIT HET SOCIALE LEVEN CHR. BOND VAN SIGARENMAKERS EN TABAKSBEWERKERS IN NEDERLAND De algemeene vergadering van bovengc- noemden Bond wordt Vrijdag 26 en Zater dag 27 Juni gehouden. Behandeld worden voorstellen inzake statutenwijziging, betref fende het orgaan van den Bond, inzake wij ziging der contributieregeling en verlaging der contributie voor adspirant-leden. Verder brengt het hoofdbestuur een redac tiewijziging in het huishoudelijk reglernen: ter sprake en bevestiging van het roye ment van een lid te Hoorn wegens hel iio maatschap van de N. S. B. Genoemd lid. dat in hooger beroep bij de algemeene ver gadering komt. ontkent lid te zijn van ae N. S. B„ doch hij maakt door colportage en op andere wijze propaganda voor de N. S. B. Chr. Bond van Belastingambtenaren De algemeene vergadering Naar we vernemen za! de algemeene ver gadering van den Chr. Bond van Belasting ambtenaren, die 17 en IS Juni a.s te 's-IIer- togenbosch zal worden gehouden, aan den middag van 17 Juni officieel door het ge meentebestuur ten stadhuize worden ont vangen. Ook zal dien middag een autotocht worden gehouden over Oisterwijk, Ilelvoirt en Vught. Aan den avond van 17 Juni zul len de afgevaardigden zich aan een gemeen- schappelijkcn maaltijd vercenigen, die zal worden gevolgd door een feestelijke bijeen komst, waaraan medewerking zullen ver- leonen de Chr. Gem. Zangver. „De Lofstcm", de Chr. Accordeonclub „The Green Boys" en de heer J. H. Otte, declamatie. „Uit de geschiedenis der Chr. arbeidersbeweging" Door de Ned. Vereenjging van Chr. Kan toor- en Handelsbedienden, gevestigd Joh. Yerhulsstraat 20 te Amsterdam-Zuid, wordt bovengenoemd werkje uitgegeven, geschre ven door den tweeden secretaris der ver- ceniging, den heer H. J. Vermeulen. De schrijver geeft een overzicht van de voornaamste gebeurtenissen uit de geschie denis der Chr. arbeidersbewging. Hij tee kent allereerst de toestanden onder de ar beiders omstreeks 1850, om vervolgens de ontwaking van den arbeidenden stand te schetsen. Daarna behandelt hij de Christe- lijk-sociale actie in het algemeen (Patri monium), haar optreden naar buiten en haar interne aangelegenheden. Schrijver wijst verder op eenige belang rijke gebeurtenissen (Chr. sociaal congres), om daarna stil te staan bij de opkomst van het C.N.V., zijn actie, zijn werk in oor- logs- en revolutietijd, zijn groei en zijn breedere ontplooiing. Ten slotte bespreekt de heer Vermeulen de fondsen en instel lingen van het C.N.V. cn zijn internationale oriëntatie. Dit werkje munt allereerst uit in be knoptheid. Hier kan gezegd worden: in be perktheid toont zich de meester. En wie speciaal studie wil maken van de Chr. sociale beweging en dus dieper op de za ken wil ingaan, vindt als bijlage een welverzorgde litteratuur-opgave. Moet men ziin geheugen wat opfrisschen, dan is de bijlage van belangrijke jaartallen daartoe een zeer te waardeeren hulp. Dit kort begrip, om het zoo eens uit te drukken, is o.i. een uitstekend middel om in de Chr. vakbeweging wegwijs le worden. Deze gids schetst helder en principieel de opkomst en ontwikkeling der Chr. vakbe weging voor hen, die nog al te veel onbe kend zijn op dit terrein. Bovendien biedt hij den meergevorderden voldoende pers pectieven. om hun kennis te verrijken. Dit werkje, dat een honderd bladzijden telt, is geen droge lectuur. Integendeel, het laat zich prettig lezen. Mede daardoor is het uitstekend geëigend als propaganda-werk je, dat ongetwijfeld zijn nut kan afwerpen- De algemeene vergadering van dien Bond wordt. 8 en 9 Juli te Apeldoorn gehouden in café-restaurant „De Bordelaise" 's Mid- cjags 2 uur vangt de vergadering op 8 Juli aan. De lieer D. J. Gritter hoopt dan na de huishoudelijke zaken mededeelingen te doen over de stichting „Onderlinge hulp". Des avonds wordt een begroetingssamenkomst gehouaen. In de morgenuren van 9 Juli zal gesproken worden over de wet op de ves- tigingseischen en over den verkoop van versch brood. Een tentoonstelling is aan do vergadering verbonden. Het gewest Gelderland-Overijssel van den Bond zal Woensdag 10 Juni a.s. zijn alge meene vergadering houden in het gebouw „Patrimonium" te Apeldoorn. Na afdoening van enkele huishoudelijke zaken zal do bondssecretaris, de heer K. Kolstein, van Bilthoven, refereeren over: „Bindendverkla ring van Ondernemersovereenkomsten" De vergadering zal om half vijf 's middags aan vangen. KERK EN MAATSCHAPPIJ Het Zwitsersch Christelijk Vakverbond heeft zich tot de Zwitsersche kerken ge wend met het verzoek in prediking en ker kelijke practijk er nadruk op te willen leg gen, „dat ieder Christen er mede zich om bekommere, dat ieder zijn dagelijksch brood bekome, dat boven alles de zwakken voor werk van bijzondere zorg zullen zijn en dat dit onverschrokken worde verkondigd, dat ook aan de maatschappelijke zwakken do mogelijkheid wdPüe verzekerd, om door mid del van een vakvereeniging zich voor hun recht op leven in te spannen en dat aan hen op het gansche gebied der sociale en maat schappelijke vragen de mogelijkheid om mee te werken worde ingeruimd, dat de ker ken steeds opnieuw zullen worden opge roepen, om de aardsche dingen in het licht der eeuwige te ordenen en zij zich niet op het gebied van het eeuwige alleen terug trekken, en dat het stoffelijk leven volgens Calvijn ook tot de schepping Gods behoort en de Christen dus er zich hier om te be kommeren heeft, dat Gods wil geschiede". Mussert en de Volkenbond De heer Mussert heeft in een vergadering Den Ilaap wederom het recht van een groot land om zich zelf door geweld kolo niën te verschaffen verdedigd. Hoogst merk waardig waren in dit verband de opmer kingen van den leider over de Volkenbond. Wij hadden z.i. nooit tot de Volkenbond moeten toetreden. „Wanneer wij toenmaals een krachtige, echt Nederlandsche figuur aan het roer gehad zouden hebben, zouden wij niet tot die bond zijn toegetreden". Dat is flink gezegd, maar het ia nu een maal zoo, dat de leider in de eene brochure erpt, wat hij in de vorige schreef. En de Vrij z.-D emoe ra at houdt hem deze oude plunje voor uit de toelichting tot het programma van de N S B. „Hoe wij, Nederlandsche nationaal-so- cialisten tegenover de Volkenbond staan? Wij hopen, dat de Volkenlmnd niet tegen staande zijn fatale tijd en plaats van ge boorte (to Versailles bij de beëindiging van de wereldoorlog), zal uitgroeien tot een instituut, dat den wil en de macht zal helmen, om de goede verstandhouding tusschen de volkeren te bevorderen. Het weinige, dal eer kleine mogendheid daar toe kan bijdragen, zal met toewijding en liefde gedaan moeten worden." Hoe is nu te rijmen met de meening, dat Ned id nooit tot de Volkenbond had moeten toetreden?.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2