JÜirtutM» (iuurant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevesligd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/> u Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaaf Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 no. 5788 maandag 25 mei 1936 15e Jaargang gtrtitrtentitprijjtn: Van tot 5 regelsI.17V» Elke regel meer 0.22'/» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0 45 Voor liet bevragen aan 't bureau v wordt berekend 0.10 VOL VERWACHTNG Eonige maanden geleden hébben we de aandacht op gevestigd, dat in de Alge- mcene Nederlandsche Wielrijders Bond, Toeristenbond voor Nederland, het Zon-" dagsvraagstuk aan de oi'dc was. Deze bond toch, die zich als „algemeen' aandient, meent op deze kwalificatie aan spraak te mogen maken zonder afstand te doen van zijn gebruik om voor zijn ver gaderingen van het Algemeen Bestuur be slag te leggen op den Zondag. En niet alleen dit: ook ten behoeve van de jaarvergadering eischt men den Zondag op om deze dag voor uitstapjes te bestem- Toen eenige tijd geleden verschillende leden van het Algemeen Bestuur de wen- gchelijkheid hadden betoogd om de verga deringen op een andere dag te houden, kwam de Zondagskwestie hier om de hoek gluren en wezen wij er op, dat een Bond, die een groot deel van zijn leden op liet stuk der Zondagsrust kwetst en handeli tegen de levensovertuiging van een be langrijk deel van ons volk. zich zelf het recht ontneemt om zich „algemeen" te noemen. En waar men er toch blijkbaar prijs op stelt zich als „algemeen" aan te dienen, spraken wij de wcnsch uit, dat de Zondags kwestie, die aan de orde werd gesteld, thans ook in al ge me ene, nationale zin zou worden opgelost. Dat wilde dus zeggen, dat voor de toe komst de grief van het vergaderen op Zon dag zou worden weggenomen. Vol verwachting zagen wij de afloop te gemoet. Want de gestie van een groot lichaam als de A.N.W.B. liet ons in deze niet on verschillig. NIETS GELEERD I-Iet resultaat is er. En dit resultaat is belangrijk genoeg om er melding van te maken aan de' hand van het verslag, dat werd opgenomen in „De Kampioen". „De voorzitter deelt mede", aldus ver haalt het verslag, „dat verschillende leden gevraagd hebben, wat het resultaat is ge weest van de enauête betreffende het ver gaderen van het Alg. Bestuur op Zondag. Van dc ingekomen 33 antwoorden waren er 10 tegen vergaderen op Zondag en 11 tegen het vergaderen op Zaterdag: we zijn dus in een eenigszins lastig parket, want er is nu geen reden om op de Zaterdag over te gaan. Indien het niet vergaderen op Zondag het bezoek van de vergadering zeer zou beperken, dan is er alle reden om tegen een wijziging van de bestaande re gel op te zien. Twee leden hebben bepaald principieele bezwaren tegen het vergaderen op Zondag. Van deze twee is er inmiddels cén om andere redenen uit het Alg. Be stuur getreden. De conclusie van de besprekingen is, dat besloten wordt de huidige gang van zaken te blijven volgen". Dit verslag geeft wel een eigenaardige kijk op de mentaliteit des voorzitters, die, nu de voorstanders van vergaderen op Zaterdag ongeveer even sterk zijn als de voorstanders van den Zondag, geen aan leiding ziet om op den Zaterdag over te gaan: elk principieel verschil tusschen bei do dagen ontgaat'dezen leider; hij verstaat niet welke waaide de Zondag voor velen in onze samenleving heeft. Eer spreekt bij hem ondanks dé gelijkheid der partijen ernstige bezorgdheid voor mogelijke over gang, want op Zaterdag mochten er eens minder leden ter Bestuursvergadering komen 1 Wèl wordt er melding van gemaakt, dat twee leden bepaald principieel be zwaren hebben tegen vergaderen op Zon dag, doch een dezer heeren is inmiddels om andere redenen heengegaan, zoodat men slechts met den eenling te rekenen heeft' Of n i e t te rekenen? In elk geval kan men uit deze historie veel leeren. Hier is nu een Bond, die „algemeen" wil zijn en onder zijn 35 Bestuursleden slechts twee personen telt, die principieel bezwaar hebben tegen vergaderen op Zon dag. Dit behoeft intusschen niet le verwonde ren als men er op let, hoe de beteekenis eener Christelijke levensovertuiging blijk baar aan de leiding in deze Bond volledig ontgaat, omdat men, zelfs al zou men p e r s o o n 1 ij k geen bezwaar er tegen heb ben om beslag te leggen op den Zondag, in elk geval zich er van zou moeten onthou den om velen, ook leden, niet te grieven. De arbeid van tal van Christelijke ver- eenigingen en algemeene organisaties, die w e 1 eraan hechten om het gevoelen van anderen te eerbiedigen is daar om te be wijzen, dat bun belangen ook buiten den Zondag doeltreffend kunnen worden behar tigd. Wie daarvoor blind is, heeft blijkbaar nog niets geleerd. De transferonderhandelingen met Duitschland Overeenstemming bereikt De Regecringspersdienst meldt: De onderhandelingen» die verleden week te Berlijn nopens de regeling van de transfer van Duitscho kapitaalren ten en dergelijke hebben plaats gevon den, hebben tusschen de delegaties tot een principieele overeenstemming ge leid, die nochtans de goedkeuring van de beide regeeringen alsnog behoeft. De uitwerking van de afspraken in bijzonderheden zal nog eenige dagen in beslag nemen. De nieuwe regeling zal voor den tijd van 1 Juli 1936 tot en met 30 Juni 1937 gelden. Tegelijkertijd is de met Juli as. af- loopende overeenkomst nopens het rei zigersverkeer eveneens voor den duur van een jaar, zij het met kleine wijzi gingen verlengd. In de nieuwe reis- overeenkomst is met de belangen van de in Duitschland wonende Nederland sche onderdanen, die naar Nederland willen reizen, rekening gehouden. Nieuwe Philips-omroepzender voor Zuid-Amerika Opdracht voor do Zenderindustrie Naar wij vernemen, heeft het groote Braziliaansche dagblad „a Noite" aan de Philips-zenderindustrie opdracht ge geven tot het bouwen van een c-mroep- zender met een vermogen van 20 kw. Met dc reeds bestaande omroepzenders te Buenos Aires en te Rio de Janeiro is dit de derde Philips zender-installatie voor Zuid-Amerika. Dit nieuwe succes van onze zender-industrie is, zooals de toekomstige, eigenaars van den zender verklaarden, te danken aan het feit, dat de Philips zenders beter van kwaliteit zijn dan de inheemsche, niet het gevolg, dat de Zuid-Amerikaansche luisteraars bij voorkeur naar onze zenders luisteren. Glasfabriek Leerdam De houding der werknemersorganisaties Zaterdagmiddag hebben de "hoofdbesturen en afdeelingsbesturen van de personecl- bonden, betrokken bij de glasfabriek Leer dam, vergaderd ter bespreking van een voorstel van de directie der glasfabriek om een loonsverlaging van een gulden per week per werknemer te aanvaarden, waar door de directie eventueel een grooter aan tal arbeiders te werk zou kunnen stellen. Besloten werd bet resultaat af tc wach ten van de aandeelhoudersvergadering van de glasfabriek, die vandaag te Amsterdam wordt gehouden. Wapneer besloten wordt ccn nieuwe N.V. op te richten of een nieu we combinatie te vormen, die het bedrijf van de glasfabriek zal voortzetten, zal met deze nieuwe NA*, of nieuwe combinatie verder worden onderhandeld. Jan Eigenhuis Wordt morgen 70 jaar De heer Jan Eigenhuis te Apeldoorn hoopt morgen zijn 70ste verjaardag te her denken. Geboren te Aalsmeer, was hij van 1SS4 tot 1920 bij het openbaar onderwijs werkzaam: daarna vestigde hij zich te Apeldoorn om zich geheel te wijden aan het door hem op gerichte weekblad „Eenheid". Vooral heeft de heer Eigenhuis bekend heid verworven door zijn publicaties over den arbeid van Albert Schweitzer. Bijna alle Nederlandsche vertalingen van Schweitzers werken werden door hem verzorgd, terwij! hij in „Eenheid" vaak belangrijke artikelen over prof. Schweitzer publiceert. Chr. Kantoor- en Handelsbedienden De jaarlijksche algemeene vergadering Te Zeist is Vrijdag en Zaterdag de jaar- lijksohe vergadering gehouden van de Ned. Vereeniging van Chr. Handels- en Kantoor- beaienden. Op onverklaarbare wijze zijn wij te Iaat in het bezit gekomen van liet verslag van deze vergadering om het heden nog op te kunnen nemen. Daarom vragen wij een weinig ge duld van onze lezers en verzoeken hen tot morgen te willen wachten. De drijfsteenindustrie Op initiatief van de Ned. Kamer van Koophandel voor Duitschland' is tusschen de Duit§che bi niszandgroeven en de Duil- sche drijfsteenindustrie ©enerzijds en de 111 de Ned. Vereeniging van fabrikanten van bimsproducten 'georganiseerde Nederland sche drijfsteenindustrie anderzijds een rege ling tot stand gekomen van den invoer van bimszand en drijfsteenen hier te lande en van den afzet dezer producten op de Neder landsche markt. Belanghebbenden wordt in overweging gegeven zich te wenden tot het adres van de Duitsch-Ned. Contactcommissie, Joh. Ver meerstraat 29 te Amsterdam. GENUA-EXPRESS De N.V. Stoomvaart Maatschappij Neder land meldt, dat de speciale boottrein niet passagiers en post in aansluiting op liet s.s. „Johan de Witt", Woensdagmorgen 27 Mei om 10.28 van Genua zal vertrekken. Aankomst Donderdagmorgen 28 Mei 7.1S uur te Zevenaar, 8.14 te Arnhem, 9 uur te Utrecht C.S., 10 uur te Den I-Iaag S. S., 9,44 te Amsterdam W. P., 10.02 te Amsterdam C. S. en 10.33 te Rotterdam Maas. AFSCHEID BURGEMEESTER VAN SONSBEECK Hartelijke huldiging door garnizoen en burgerij van Breda De bevolking van Breda heeft. Zater- dag op hartelijke wijze afscheid geno men van haar Burgemeester, Mr, Dr. •W. G. A. van Sonsbeèck die benoemd 1 is tot Commissaris der Koningin in Limburg. De huldiging is begonnen met een défilé van militair-Breda in de morgenuren, waaraan door het geheele garnizoen werd deelgenomen. Na het défilé werd in de groote zaal van het stadhuis het huldeblijk van militair Breoa aangeboden, bestaande in een fraaie salonlamp. Achtereenvolgens werd de scheidende burgemeester toegesproken door generaal- majoor J. F. v. cl. Vijver en de garnizoens commandant kolonel Hackstroh, die beiden gewaagden van de goede verstanahouding tusschen garnizioen en burgerij. Steeds heeft de heer v. Sonsbeeck een open oog gehad voor de defensiebeiangen in het algemeen, waarvan o.m. getuigde zijn initiatief tot het adres der Burgemeesters over 's lands de- Na de huldiging was er gelegenheid per soonlijk van den Burgemeester afscheid te In het verder verloop van den dag werd den heer v, Sonsbeeck het eere-voorzitter- schap aangeboden van het Bredaasch Ste delijk en Bisschoppelijk Museum. In de middaguren werd afscheid genomen door het gemeentepersoneel, waarna oe huldiging plaats vond door de burgerij, waaraan door ruim 80 vercenigingen, met meer dan 3000 leden en 7 muziekcorpsen weid deel genomen. Na het défilé langs bet Stadhuis ging men naar de Groote Markt, waar de voorzitter van 't Huldigingscomité, de heer F. Smits, den Burgemeester toesprak, en hem het huh doblijk aanbood, bestaande uit een album in gebatikt lederen band, geheel vervaar digd door Bredasche kunstenaars en door de Breóasche nijverheid. Het. album bevat o.m. vier aquarellen van beeldende kunstenaars eii een groot 'aantal kunstfolo's van Breda en omgeving. Bij dit album werd voorts aangeboden een schilderij van J. C. Drooohsloot (1566—1661', voorstellend een Brabantsche boerenkermis. Vervolgens bood luit.kol. Lawick den Bur gemeester de gouden gouvernefnentsmedaille De Burgemeester sprak tenslotte een woord van dank, waarin hij zeioe dat het hem steeds een genoegen is geweest voor Breda te werken. indische begrooting 1937 Geraamd tekort van 2i.ooo.ooo Geen salarisverlaging en geen belastingverhooging BATAVIA, 25 Mei. (Aneta). Heden- morgen had ten paleize de vergadering plaats waarop de begrooting voor het jaar 1937 is besproken. Deze vergade ring stond onder presidium van de Gouverneur-Generaal, In deze vergadering werd de begroo ting voor het jaar 1937 definitief vast gesteld. Het tekort op de begrooting bedraagt ongeveer 21.000.000.wat juist het bedrag is dat voor de aflossing van de vaste schuld was uitgetrokken, zoodat een begrootings-opzet is verkregen, welke geen vermeerdering van schuld medebrengt. Dit resultaat is bereikt zonder ver dere nieuwe salariskorting. Ook is geen verhooging van belas ting ingevoerd. De regionale regeling zal verder worden doorgevoerd. In verband met het feit dat het bijzonder uitvoerrecht met ingang van 1 Ja nuari 1937 geheel verdwijnt, zal een beschei den heffing op de bevolkingsrubber bij de invoering der individueele. restrictie worden ingevoerd, waarvan de opbrengst op 2.900.000.wordt getaxeerd. De aangekondigde verlagingen van slacht- belasting en schoolgeld blijven gehandhaafd. Over de besteding van de bekende gift an 25.000.000.is niet gesproken, zoodat deze in de aanvullende begrooting zal moeten worden verwerkt. BOVENVERDIEPING TE EINDHOVEN IN VLAMMEN Zaterdagmiddag is door onbekende oor. zaak brand uitgebroken op de zolder van de viseh winkel va n den heer Span inks aan de Tongelreschestraat 116. De brand breidde zich snel uit, zoodat de geheele bovenver dieping een prooi der vlammen werd. Be neden werd zoodanige waterschade aange richt, dat de winkel onbruikbaar is gewor. EEN GEMEENTE ZONDER WERKLOOZEN De gemeente Benthuizen behoort tot de zeer bevoorrechte in ons land. Er heerscht thans geen werkloosheid meer. Bij verschillende landbouwers, zoo meldt men ons, zijn reeds werkkrachten van elders aangesteld. Voorwaar: een witte raaf! Koninklijk Bezoek aan de Hoofdstad DE KERKGANG GISTERMORGEN Belangstelling voor het Koloniaal Instituut Een rijtoer door de stad In de Oranjekerk aan de Tweede van der Helststraat in Amsterdam-Zuid heb ben H.M. de Koningin en H.K.H. Prin ses Juliana gistermorgen deelgenomen aan de godsdienstoefening, die geleid werd door Ds P. J. de Jong. Het was niet vooraf bekend gemaakt, waar Ko ningin en Prinses ter kerk zouden gaan, zulks ingevolge den wensch van H. M. Voor den aanvang van den dienst betrad de voorganger den kansel en verzocht de talrijk opgekomen Gemeente bij het binnen komen van de vorstelijke personen rustig te blijven zitten en aan het einde van den dienst staande tc wachten, totdat TI.M. met Ilaar Dochter zouden zijn vertrokken. Aan dit verzoek hebben de veel aanwe zigen slipt voldaan. De Koningin en de Prinses namen bij 't binnenkomen plaats aan de rechterzijde van den kansel. Direct achter de ouderlingen waren gezeten do Burgemeester, de Hoofd commissaris en de leden van het gevolg Na votum en zegengroet werd gezongen Psalm 13:3 en 4, waarop Ds de Jong Joh. 111527 las, gevolgd door samenzang van Gezang 3 3. Uit het voorgelezen Schriflg" fleelte had de prediker den tekst voor dit uur gekozen, nl. de woorden „Een anderen Trooster" uit vers 16. Vooraf zong de Ge meente tijdens de collecte Gez. 267 14. Ds de Jong kondigde den tekst aan als de stof op dezen Zondag tusscenh Hemel vaartsdag en Pinksteren waardoor de ge dachten naar twee zijden worden geleid, nl. kracht als de mannelijke eigenschap en troost als het vrouwelijk element in den Heiligen Geest. Deze mannelijke kracht des Geest es heeft sterk gewerkt in het leven der Apostelen en hen gebracht tot volkomen gehoorzaamheid. Daarnaast heeft Jezus in de ure van het Avondmaal gesproken van den troost. Het was de stilheid van de bin nenkamer, die daar toen heerschte. Deze sterke mannen, die soms zoo hulpeloos waren, ging spr. voort, zouden groote be hoefte krijgen aan troost, aan den anderen Trooster, den Heiligen Geest, den Helper, den Paracleet, door den Vader gezonden. De prediker paste dit nu verder toe op het leven der geloovigen van eiken dag en eindigde zijn predikatie met te citeeren een der troostliederen, die Groen van Prin- sterer, zestig jaar geleden, in de laatste dagen zijns levens, lieeft bemoedigd. Aan het einde van den dienst werden nog gezongen Gezang 267 6 en Psalm 97 7. H.M. de Koningin en H.K.H. de Prinses verlieten nu het kerkgebouw, uitgeleide ge daan door kerkmeesters der Oranjekerk en buiten begroet door het publiek. De rijtoer door de stad H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Ju liana hebben gistermiddag een rijtoer door de stad gemaakt en een bezoek gebracht aan het Koloniaal Instituut, waar de vor stelijke personen ruim een uur hebben ver- De Koningin en de Prinses namen plaats in een open staatsierijtuig, met vier F den-a la daumont-bespannen, gereden door twee jockeys. Het was langs de route, die door den stoet werd gevolgd, bijzonder druk. Langs beide zijden van den weg en op de pleinen hadden zich duizenden op gesteld, die bij het passeeren van het ko ninklijk rijtuig, de Vorstinnen, Die vrien delijk terug groetten, luide toejubelden. Bij den ingang van de afd. Volkenkunde van het Koloniaal Instituut had zich reeds een uur te voren een groote menigte ver zameld. Rond de afzetting stond het pu bliek, tientallen rijen achter elkaar'en een hartelijk gejuich klonk op bij de nadering van de Koningin. Deze toejuichingen wonnen aan kracht, toen de Koningin en de Prinses Haar rijtuig hadden verlaten en de stoep van het Instituut bestegen. Na de begroeting boden mej_ Isa Uter- mark en Marijke Spoon een bouquet orchi deeën aan de Koningin en de Prinses aan. Onmiddellijk werd hierna een aanvang gemaakt met de rondgang. Hare Majesteit werd rondgeleid door den waarnemendén directeur, den heer J. C. Lamster en de Prinses door mr Kunst. Eerst bezichtigden de beide vorstelijke personen de afdeelin- gen Java en Sumatra. De Koningin en de Prinses waren zeer belangstellend en vertoefden langen tijd in deze afdeel ingen, waar zachte gamelang- muziek weerklonk. Vervolgens werd een bpzoek gebracht aan de zgn. schatkamer, waar o.a. de schatten van Lombok zijn tentoongesteld. Hierop volgde een rondwandeling door de lichthof. In de bestuurskamer, die feestelijk met bloemen versierd was, gebruikten de hooge Bezoeksters de thee. De Vorstinnen v.rlieten het Koloniaal In stituut door den uitgang aan de Maurits- kade. Van alle kanten daverden toejuichin gen op, toen de Koningin en de Prinses vriendelijk groetend de trappen afdaalden. Onder hoera-geroep van de menigte zette de koninklijke stoet zich in beweging. Langs den weg van den Dam stonden duizenden opgesteld. Overal hadden de koninklijke Bezoeksters hartelijke en spontane ovaties in ontvangst te nemen. het vliegongeval te soesterberg De piloot redde zich met de parachute Ondanks het feit dat hij een arm gebroken had Omtrent het vliegongeval dat Zaterdag boven de Soesterbergsche vlieghei plaats heeft gehad, kunnen wij nog nader het vol gende melden: Luitenant A. H. B o d a a n die nog kort geleden een artikel voor ons Zondag blad schreef heeft zijn leven te danken aan zijn groote koelbloedigheid. Toen na melijk de vleugels van het toestel afbra ken kreeg luitenant Bodaan een klap van een der onderdeelen, waardoor, naar latei- bleek, zijn rechterarm gebroken werd. Daar door had hij dus slechts een arm ter be schikking om zich te redden uit de met een duizelingwekkende vaart neerstortende machine. Ondanks alles bleef de vlieger kalm en verloor geen oogenblik zijn tegen woordigheid van geest Nu hij zijn rechterarm niet kon gebruiken moest hij dus alles maar met zijn linkerarm doen. Tijd om daarover na te denken was er niet: als een blok viel de vleu- gellooze machine naar beneden. Luite nant Bodaan sprong links uit de machi ne en opende links de parachute, nadat hij met groote moeite zijn riemen had losgemaakt. Gelukkig ontplooide de pa rachute zich en kwam luitenant Bo daan ongedeerd op de hei terecht, belial- dan natuurlijk de gebroken arm die hij reeds In het vliegtuig had opgeloopen. Vanzelfsprekend was dat alles het werk van enkele seconden. Luitenant Bodaan werd eerst naar het mi litair hospitaal vervoerd, waar men een röntgen-opname van zijn arm maakte. Latei- is hij naar het Diaconessen-ziekenhuis te Utrecht vervoerd. Vliegers maken een rondjj Een noodlanding het resultaat Zaterdagavond omstreeks half zeven heeft een militair vliegtuig, bemand met de reserve sergeant-vliegers Tuy- ninga en Schipper, een noodlanding gemaakt op een weide bij de boerderij van den heer van der Velde, aan de Boekenrodeweg te Aardenhout in de gemeente Bloemendaal. Het vliegtuig had deelgenomen aan den wedstrijd om den zilveren vleugel te Amster dam en was te kwart voor zes op Schiphol geland .Een half uur later was het weer op gestegen om naar Soesterberg te vliegen, doch de vliegers wilden eerst nog te Aar denhout een rondje maken boven hun res pectieve woningen. Op een hoogte van 500 meter weigerde de motor, zoodat de inzitten den gedwongen waren een noodlanding te maken. De wielen van het toestel kwamen daarbij in een greppel, waardoor het landings gestel brak. terwijl de propeller en een vleu gel beschadigd werden. Beide vliegers wa ren ongedeerd. Het toestel zou vandaag ge demonteerd en naar Soesterberg gebracht worden. Botsing tusschen auto en tram Twee gewonden Gistermiddag te omstreeks één uur is een auto, waarin vier personen wa ren gezeten, op den hoek van den Kermemerbeekweg en den Rijksstraat weg te Bennebroek aangereden door een tramtrein van de N.Z.H.T.M., komende uit de richting Leiden. In den wagen bevonden zich de heer en mevrouw van Otterloo uit Heemstede en een bejaard echtpaar uit Utrecht, dat bij eerst genoemde familie logeerde. Het gezelschap was op weg naar Leiden voor een bezoek aan een verpleegde in het Academisch Zie kenhuis. De heer van Otterloo, die de auto bestuurde, schijnt bij het links afslaan onvol doende acht te hebben gegeven op het bij het kruispunt geplaatste verkeerslicht, dat op onveilig stond in verband met de nadering van de tram. Bovendien nam de bestuurder de bocht te veel aan den linkerkant, zoodat hij ook geen gelegenheid meer had om de tram te ontwijken. Het voorstuk van de auto werd nagenoeg geheel in elkaar gedrukt, ter wijl alle ruiten van den wagen braken. De heer van Otterloo en de naast hem zittende heer kwamen er evenwel, behoudens eenige kneuzingen en ontvellingen, goed af. De bei de dames, die achterin gezeten waren, raak ten ernstig bekneld, met het gevolg, dat mevr. van Otterloo aan het bovenbeen werd gewond, terwijl de ander, die ongeveer zes tig jaar oud is, een sleutelbeen brak. De gewonden zijn eerst naar de woning van dokter Manschot vervoerd en vervol gens. nadat de eerste hulp was verleend, naar hun woonplaatsen overgebracht. Het kano-ongeluk bij Scheveningen Lijk van het slachtoffer opgehaald Door het visschersvaartuig SL 5, schip per Van Seeters, werd bij Monster in het net het lijk opgehaald van den 18-jari- gen Van Reenen, die verleden week bij het kano-ongeluk voor Scheveningen is ver dronken. voornaamste nieuws Dit nummer bestaat uit DRIE bladen De Belgische verkiezingen hebben een ernstige verschuiving teweeg ge bracht ten voorcleele der uiterst recht- sche en linksche partijenInzonderheid de „Rex"-beweging heeft groot succes te boeken gehad. De Palestijnsclie troebelen nemen een steeds ernstiger karakter aan. Opnieuw zijn er dooden gevallen; gewapende Aziatische benden maken het land onveilig. Le Negus heeft zich le Haifa ingescheept op een Britsch oorlogsschip om naar Londen te vertrekken. In Oostenrijk vreest men voor het uitbre- ken van nieuwe nationaal-socialistische on lusten, in verband met den aanslag op het kasteel van Starhemberg. Het Koninklijk bezoek aan 'Amsterdam. Le Indische Begrooting voor 1937 raamt het tekort op 2/ millioen: Geen salarisver laging en geen belastingverhooging. Op het congres van de Kath. Lem. Partij te Nijmegen is een pleidooi gehouden voor, devaluatie. Te Bennebroek zijn bij een botsing tus schen een auto en een tram twee personen gewond. Tegen tramtrein geloopen Doodelijk ongeluk bij Halfweg Omstreekt kwart over acht heeft Zaterdag.- avond nabij de Vinkenbrug te Halfweg een doodelijk ongeluk plaats gehad. De 68- jarige N. B., wonende te Osdorp, stapte uit een vrachtauto, waarvan de motor op de hel ling was afgeslagen, om zich verder te voet naar de nabijgelegen woning van zijn broer te begeven. Hij liep hierbij tegen een tram trein van de N.Z.H.T.M., die hij vermoedelijk in het geheel niet heeft gezien. De man werd hierbij zoo ernstig gewond, dat hij eenige oogenblikken later overleed. Dr. Baumann kon slechts den dood constateeren. Het lijk van B. is naar de Mariastichting te Haarlem overgebracht. De vrachtauto, die van de helling terug- rolde, werd aangereden door de tram en werd dermate beschadigd, dat zij moest worden, weggesleept. De chauffeur werd niet gedeerd. De politie stelt een nader onderzoek in. INBRAKEN TE HUIZEN (H.-H.) Opnieuw hebben inbrekers in de buiten wijken van Huizen hun slag geslagen. Aau de politie werd een inbraak gemeld bij de familie T. aan den Nieuw-Bussumerweg, waar goederen, waardevolle voorwerpen en sieraden waren ontvreemd. De bewoners wa ren niet aanwezig. Door het indrukken van een ruit hebben de ongenoode gasten zich toegang tot het perceel verschaft De inbraak geschiedde op dezelfde wijze als de inbraak enkele dagen geleden in het „Hooge Nest" te Naar den, zoodat men vermoedt, hier met dezelfde personen te doen te hebben. Ook daar werden soortgelijke goederen onU vreemd. Op dezelfde wijze is nog ingebroken in het huis van den heerColly, gelegen aan den weg naar Blaricum. Het geheele pand is doorzocht, doch er werd niets medegenomen. HOOIBOUW OP DE VELUWE Dank zij het warme voorjaarsweer in de Meimaand hoopt men de volgende week op de Noord-Veluwe reeds met den hooibouw te beginnen. Het grasgewas is uitstekend te noemen. uit de a.r. partij NEDERLAND WAAKZAAM Het A.R. volksblad „Nederland Waak zaam", dat ook op den partijdag te Enk huizen de belangstelling trok, opent in het laatste nummer met een goed oriënteerend artikel over de N.S.B. Het draagt tot titel „Aan de vruchten kent men den boom". Leo Lens vraagt in een pakkend gedicht aan dacht voor een „leerzaam citaat"' van Dr TI. Polak, dat de moeite van het onthouden waard is. De verdere inhoud wordt aangevangen met een bijdrage „Trouwe getuigen, tocee- wijde strijders" in verband met Hemel vaartsdag en Pinksteren. Verder zijn opge nomen: „Een toekomstbeeld, als de N.S.B. baas wordt"; „De Bijbel op de Openbare school, wat heeft dit streven ons le zeg den?"; „De Belgische socialisten juichen"; „Lonken naar den beul"; „Waar zijn de ar beiders?"; ..Bonzen hier en over de gren zen"; .-.Liberale hooghartigheid"; „In de na tionaal-socialistische feestzaaL": „N.S.B. en Oranje, een veelzeggende vergissing": „De „vrienden" der arbeiders". Dorentje bezingt het gevleugelde woord van Mussert: „Trap dien man er uit!" En ten slotte wordt tot colportage, juist in den zomer, opgewekt. rïia/a II PijpTabak Taconi» Leeuwarden

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1