EEN JUBILEERENDE JONGELINGSBOND VRHHAG 22 MEI 1936 DERDE BLAD PAG. 9 RESA-VELP SCHRIFTELIJKE OPLEIDING voor: Boekhouden M.O., StaaLpraktijk-examen. (Voor elk vak een afzonderlijke cursus). PRAKTIJK-EXAMENS BOEKHOUDEN Prachtig geslaagde vergaderingen in „Tivoli" te Utrecht. Minister Colijn, generaal Duymaer van Tivist en Prof. Noordlzij onder de sprekers Ds. de Geus benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau Ds. Bartlema volgt Ds. Lans op als bonds voorzitter Hoe ïs de Bond van Hervormd Geref. Jongelingsvereen. in ons land gegroeid! Nu is het zilveren feest ge vierd en de groote Tivolizaal te Utrecht was geheel gevuld met een belangstellende en aandachtige schare. Van heinde en ver waren de deelne mers opgekomen; uit alle provincies kwamen de autobussen en touringcars. Met trein en per fiets was men Ier toogdag gegaan en het is een gedenk dag geworden, welke met gulden let ters in de bondsannalen zal worden opgeteekend, Pe huishoudelijke vergadering Woensdagavond vond de huishoudelijke vergadering plaats in de groote zaal van hei Gebouw voor Iv. en W. De bondsvoorzitter, Ds. G. Lans deed zingen Psalm 116 l en P. las Johannes 15 1227 en ging voor in rebed. Hij sprak den wensch uit, dat het ondsjubilcum zou mogen zijn een feest, dar den Heere gevierd wordt. De bondssecretaris, D s. H. A. d e Geus, In-acht het jaarverslag uit en mocht van rij ken zegen gewagen. Het ledental klom van 319 tot 152 vereenigingen. Er was een opge dekt vereenigingsleven. De bandspenningmeester, de heer J. H. Van Erven, deed rekening en verant woording. Er was een voordeelig saldo van jf 29-1.07. De boekhandel bracht 75S.il op. Er zijn plannen in bewerking om het tekort pp het jaarboekje te doen verdwijnen. De redacteur-administrateur, de heer M. Koteboom, bracht verslag uit over de ..Vaandrager". Vierhonderd nieuwe lezers werden geworven. Er is een batig saldo van J 5000.—. Bij de verkiezing voor voorzitter ïr Plaats van Ds. Lans, die Hftrad, werd met groote meerderheid van stemmen (206 vi de 252) Ds. R. B a r 11 e m a tot dusver tweede Voorzitter, gekozen. Onder daverend applaus Aanvaardde hij cleze benoeming. De heer. H. J. van Erven werd herkozen met 232 van de §52 stemmen. In de plaats van bestuurslid van Ds. Bartelema werd gekozen Ds. H. Bout te Genemuiden. Ds. Bartlema sprak na 'de rond* vraag hartelijke woorden tot den schei denden voorzitter, dien hij dank bracht voor zijn groote trouw. Zelf dankt hij voor zijn benoeming, die hij nu nog meer waardeert, dan wanneer hij vier, jaar geleden zou zijn benoemd. Spr\ is altijd toegankelijk geweest voor wel- jvillende critiek en zal dat ook bi jven» Namens heel het bondsbestuur stelde Ds Bartlema aan do vergadering voor om Ds. Lans te benoemen tot eerelid. Onder langdurig en geestdriftig ap plaus vereenigde de vergadering zich daarmee. Ds. Lans dankte met een enkel woord voor deze onderscheiding. Pc Jubelbondsdag Op het versierde podium in Tivoli had Het bondsbestuur plaats genomen. Ook merk ten we daar op den Utrechtschen burge meester en bet eerelid van den Bond gene raal Duymaer van Twist. pe opening Prof. Dr. J. Sever ij n, voorzitter der Jubileumcommissie, opende de vergadering door te doen zingen Psalm 6S 10, voor te gaan in gebed en een openingswoord te spreken, waarin hij speciaal welkom-heette den burgemeester van Utrecht, Mr. Dr. G. iA. W. ter Pelkwijk. Spr. bracht in herinnering dc moeilijk heden en tegenstand der eerste jaren. Spr. gevoelde 20 jaar geleden weinig sympathie voor dezen import. Eerst de practische aan yaking in de gemeente met dezen arbeid deed spr. daarvoor waardeering krijgen. Een gelukwensch wil spr. uiten aan hen die nun tijd en krachten hebben geofferd om de vereenigingen te leiden. De Kerk heeft ten opzichte van de opvoeding der rijpere jeugd een taak. Het particulier initiatief heeft in de Jongelingsvereeniging een gevonden om kwijting te geven voor deze onbetaalde rekening der Kerk. Welk een kracht gaat er uil van dit leiding geven jonge mannen, ook op het eigen leven. Een stuk volksopvoeding is hier verkregen en deze dag levert het bewijs dat groote groepen jonge mannen nog zoeken opvoe ding in den weg van het Woord Gods. Dat is een blijk van hemelsche goedertierenheid, eeii lichtglans, stralende van de prediking den Verrezene. In dit licht willen erk Gous beschouwen. Als we de zware ntvvoordelijkheid ons indenken, dan komt de donkere tijd op ons aan, dat Christus moeten prediken in een wereld die Hern veracl i. De vrees kan ons hart ver- uilen of wij straks nog plaats zullen den om in vrijheid en veiligheid ons geloof te beleven. Als we zouden vertrouwen op eigen kracht zouden we beschaamd worden. Maar we moeten ons werk zien in verheven licht. Waar Gods vreeze woont daar is Hij het midden. Al zal het ook door vuur beproefd worden. Zijn werk wordt niet te niet gedaan, maar gelouterd in den smelt kroes des levens. Vrees niet, Sion, de Heere is in liet midden van u, een Held, Die erlossen zal. (Applaus.) Minister Colijn verwelkomd Daarna kwam de Minister-president, D r II. Col ij n, ter vergadering, die met een geestdriftig applaus, dat aan zwol tot een groolsche ovatie, werd ontvangen. Prof. Sever ij n zeide, dat de Bond Het op zeer hoogen prijs stelt dat de Regee- ririg niet alleen belang stelt in ons werk, 'maar dat zelfs wil toonen in de komst van onzen Minister-President Dr. H. Colijn. (Ap plaus.).. - Herdenkingsrede Ds. De Geus Ds. H. 'A. d e G e u 9, Hondssecretaris, hield een herdenkingsrede onder het motto: „Voor vijf en twintig jaren". Gedurende 19 jaar hebt ge mij in de bondsvergadering gehoord doch op de nederige plaats van secretaris. Namens de jubileumcommissie en namens den ganschen bond bood spr. daarop aan Ds. Lans het vaandel aan als een nieuw eldteeken. Onder daverend applaus der vergadering werd hierop het vaandel onthuld. Het nieuwe vaandel vertoont een oranjebaan op een blauw veld. Het heeft bovenin de oranjebaan het rijks wapen, vervolgens dwars door deze baan heen en over het blauwe veld de titel van den bond. Daaronder prijkt in zilver het bondsinsigne, de driehoek, mpt daarin de opengeslagen Bijbel, terwijl onderaan te lezen staat de datum van oprichting van den bond. Vol geestdrift werd na de onthulling Het eerste couplet van het bondslied gezongen. Telegram aan de Koningin Onder daverend applaus werd besloten om aan H. M. de Koningin een telegram van hulde en tronw te zenden. Staande werden twee coupletten van het Wilhelmus gezongen. Ds Lans aanvaardde daarna met een hartelijk woord van dank namens den bond het prachtige vaandel. Toespraak Dr H. Colijn Dr I-I. Colijn werd met enthousiast hand geklap verwelkomd, toen hij het spreekge- toelte betrad. Een vraag, die misschien bij u oprijst, is, zoo begon Z.Exc., wat de reden mag zijn, dat de regeering op een dag als deze blij!; geeft van belangstelling, door een der leden van het Kabinet naar deze vergaft ring af te vaardigen. Natuurlijk is deze herdenkingsdag voor u in de eerste plaats een dag van jubileeren, gedenken al de zegeningen in de achter- Dr U. Colijn Jïrof. Dt J. Severijn Ds H. A. de Geus, Maar het was mij duidelijk 'dat mijn spre ken juist nu zóó moet zijn, dat ik het bond: leven schets. Gode alleen de eer, aaarmede wil spr. aanvangen.) Het naarstig streven en de noeste vlijt van den bondsvoorzitter Ds. Lans heer M- Noteboom hebben we veel bereikt Doch we zeggen: door de genade onzes Gods zijn we geworden die we zijn Hij Zich van menschen bedienen. Spr. schetste daarna het initiatief van den Geref. Bond tot oprichting van den Jongelings bond, aanvangende met een driestar van Ds. van Grieken (thans e ere-voorzitter van den bond) in de Waarheidsvriend. Op 9 November 1910 vond de eerste ver gadering plaats. De eerste Bondsdag plaats Tweede Pinksterdag 1911 te Zeist. Spreker was Ds. Remme toen 2e voorzitter. Nu is hij ook de spreker op dezen jubileum- bondsdag, en eerelid van den bond. groei ging geleidelijk- Aan bet einde van den Bonsdag waren er 23 vereenigingen; bij den tweeden Bondsdag was het 2S vereeni gingen en zoo ging de groei geleidelijk oort. In de 25 jaar van zijn bestaan had de bond slechts drie voorzitters, namelijk Ds. van Grieken, Ds. Kraay en Ps. Lans, >/ee secretarissen Ds. Jongebreur en Ds. de Geus. twee penningmeesters, de heer Blankert en de heer var. Erven. Eere-voorzitter is Ds. an Grieken, eere-leden zijn de heere» Ds. Remme, generaal Duymaer van Twist» Brouwer en Ds- Lans. Dankbaar maar niet voldaan zijn we. Maar op dankbaar leggen we nu den nadruk, niet voldaan is de zorg voor morgen. De Heere heeft groote dingen bij ons gedaan. Op 15 Oct. 1912 verscheen het eerste nummer van De Vaandrager. Bondsvrienden bewaar het pand u toe ertrouwd. Zijt sterk en laat niets u af houden van uw werk voor den bond. Houd paan steeds fier ontplooid. Bewaar haar steeds vrij van vreemde smetten. De vaan ontplooid, 't is heerlijk werk voor Gode» zaak te strijden (applaus). Aanbieding van het vaandel Prof. Dr. J. S e v e r ij n ging daarna over tot de aanbieding van het vaandel aan het hoofdbestuur. In een geestige speech schil derde hij dat de bond te armelijk voor den dag kwam met een vaandel op twee stokken en een eigen maakseltje. We krijgen nu een prachtig vaandel. Laten we echter toch maar denzelfden eenvoud in ons hart houden. gelegen periode ontvangen. 'Als "dat geden ken geschiedt in de rechte stemming, zoo als dat bij Christenen behoort te zijn, dan leidt dit gedenken tot danken. De ontvan gen zegen werd om niet verkregen, omdat God onze arbeid heeft willen gebruiken in dienst van Zijn Koninkrijk. Dan is er ook een belofte in welke we afleggen voor het aangezicht van den Ileere, Die den zegen wilde schenken, om in de toekomst met ver dubbelde inspanning den arbeid voor het Koninkrijk Gods voort te zetten. De Regeering heeft voor het jeugdwerk belangstelling. Maar als die arbeid onder de rijpere jeugd gedragen wordt door het ge hoorzaamheidsbeginsel aan de Goddelijke Schriften, dan krijgt die jeugdarbeid bijzon dere beteekenis, want in onzen tijd van ver warring en verwording is er niet veel dat zekerheid kan geven. Maar één ding is er: onze Bijbel, die staat als een rots, waarlegen de stormen van den tijd vergeefs aanloopen. Die Bijbel staat nog altijd midden in ons volksleven. Als ge u opmaakt om het begin sel van dien Bijbel vat te doen krijgen op ons volksleven, dan heeft dat de bijzondere belangstelling van de Regeering. De leiding, die aan dien arbeid wordt gegeven, kost veel tijd en in spanning. Het heeft II. M. de Koningin behaagd bij Kon. besluit van 18 Mei gegeven op Het Loo te benoemen tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau Ds A. II. de Geus, secretaris van den Bond. Deze mededeeling werd met een langdurig applaus ontvangen. Persoonlijk wilde spr. nog een woord van gelukwensch richten tot Ds de Geus. Dat hij op deze wijze daaraan uitdrukking kon ge- van, was Z.Exc. een aangename taak. (Ap plaus). Prof. Sever ij n dankte den Minister- President hartelijk voor de schoone-en aan* jgename woorden, waarin hij de waardeering Koningin heeft uw arbeid willen gedenken. Dit legt u een bijzorodere verplichting op. Gij zijt gedecoreerd in den persoon van uw trouwen secretaris, Ds de Geus, tvien wij van harte gelukwenschen. (Applaus), Dr Colijn werd hierop door de vergadering toegezongen de zegenbede uit Psalm 134. De middagvergadering De middagvergadering werd aangevangen met het zingen van Psalm 13S 1. De V o o r z. verwelkomde speciaal Prof. Noordlzij, Ds. Remme en Ds. Meyers. Feestrede Ds. Remme Ds. J. F. II. Remme van 'Amsterdam sprak de feestrede uit. Hij besprak den fa milieband welke er tusschen de Chr. jonge lingsbonden bestaat. Toen deze bond opgericht, werd wel gesproken van scheu ring en sectarische neigingen. Dc oudere zuster, niet de oucste, had evenwel haar recht van spreken verloren omdat ze zelf al de bewegingsvrijheid had genomen. En de oudste is \an een geheel ander karakter. In den familiekring zijn de Geref. in de Herv. Kerk een eigen type, dat ons het recht geeft, aldus spr., om op onszelf te wo nen. En wij meenen zoo te lijken op orze voorouders, dat wij zonder blozen het fa miliewapen mogen blijven voeren. Wij willen wel eenheid, doch geen ge lijkschakeling. In Nederland alles op één hoop te gooien als een hoop vuil zal hier 'niet makkelijk vallen. Dat willen slavenzie- Handelskennis L.O., Wiskunde L. O. en O. K. I, Frans, Duits, Engels L.O. Hoofdakte (voor elk vak een cursus). Prospectus en Proefles gratis op aanvr. (Ado.) Ds J. F. H. Remms len die moesten opHouden zich" nationaal te noemen, omdat niets minder nationaal, niets minder Nederlandsch is, dan zelf de han den op te steken om ze te laten boeien, (applaus) Voor de Kerk is het van het hoogste ge wicht, dat de jongeren hun. plaats en taak en roeping kennen. Het jeugdleven is vol gevaren. Maar is 5t even onbeschut als de open steden van Abessinië tegen de gifgassen van den mo dernen Lamech op den afgodszetel van Rome? Neen, wij hebben een groot en Hooge priester Jezus de Zoon Gods en Hij kent ons als Zijn maaksel. Hij trekt de wallen schutse onzer ziel, en wil daartoe geven het gezin, óe Kerk en de vereeniging. En dan is het zoo met de vereenigingen, dat zij zijn als de beekjes die verblijden de stad Gods; door hun werk wordt, de Kerk gesterkt. Mocht het altijd feest zijn in onze ziel. Straks kunnen we vol vertrouwen verder reizen, als de storm woedt en de branding brult, dan weten we. dat de Koning vol majesteit, liefde en trouw met ons zal zijn. Wie zal dan tegen ons zijn. Ja, Uws Heer het Koninkrijk en de heerlijkheid en kracht tot in alle eeuwigheid. Officieele toespraken Burgemeester Smit van Sprang Capelle bood namens de commissie van oud-leden geschenk aan in oezen vorm dat de leden van het hoofdbestuur, na de verschij ning van het Gedenkboek, dit boek zullen ontvangen in lederen met gouddruk versier den band. Telegrammen waren ingekomen van Ds. M. van Grieken, van den Ned. Bond van J.Y op G.G. aan welken bond door c.en jubilee renden bond reeds een schrijven was ge zonden. Ds. W. Bieshaar sprak namens den Geref. Zendingsbond; hij sprak op dit fa miliefeest als oom; de Geref. Zendingsboud de oudste in ae rij, de Geref. Bond kwam arna en daarvan zijt gij de zoon. (ge lach) Hij wensch te den bond toe dat hij zal mogen blijven wandelen naar Gods Woord, Ds. A b b i n g h sprak namens den Bon! in Ned; Herv. Mannen vereenigingen op Ds. Kliisener van Bodegraven sprak am ens ce Federatie van Nud. 1-Ierv. Bon den en Vereenigingen op G.G. De lieer Van Dongen sprak namens den Bond van Chr. Geref. J. V.; de heer Z. H. de Groot namens den Bond van Ned, Herv. Knapen vereenigingen op G. G.; de heer Gaasbeek namens den Bond van Herv. Geref. Zondagsschoolvereenigingen mevr. A. A. v. d. Wal—Van Wal sum namens den Bond van Herv. M.V. op G.G.; mej. Den Hoedt namens kleine Meisjes- •ereenigingen. Gen. Duymaer vTwist aan het woord Generaal Duymaervan Twist sprak daarna. Ik heb van het begin af het bonds- vverk met groote belangstelling gadegesla gen. Dit jubileum vindt onder moeilijk* omstandigheden plaats, een tijd van stoffe- lijken en geestelijken nood. Deze tijd roept om bezinning. Spr. bad dit de vergadering toe en riep haar toe dat zij cén zal blijven. Ga hand aan hand en God de Heere gev daarop Zijnen zegen (applaus.) CALVINISTISCHE JURISTEN-VEREEN. Jaarlijksclie bijeenkomst te Amersfoort Openingsrede van oud-minister Dr. J. Donner Als gewoonlijk is op Woensdag voor den Hemelvaartsdag de Calvinistische juristenvereeniging te Amersfoort in het Berghotel bijeengekomen. Dit jaar was er een groot aantal leden opgeko men (p.m. 75 der 127 leden). Prof. Dr. A. Noordtzij zeide hier te zijn als broeder, levende ui' denzelfden levensrijkdom, grijpende naar dezelfde levensvolheid, het Soli Deo Gloria. Indien iets ons kracht kan geven, dan is hei dit, dat wij zondige menschenkinderen dm moed Krijgen om neer te knielen en te zeggen: Ileere zend ook iiij. Zoo daalt de zegen Gods in overstelpende mate op on: neer. Moge God de eenheidsdrang van Zijn Heilige Geest zóó in onze ziel doen oplaaien dat de eenheid in ons land van het Gerefor meerde volk weer zal mogen worden schouwd in den jubel Soli Deo Gloria. Afscheid Ds. Lans Ds. G. Lans wilde met een afscheids woord een periode afsluiten van zestien jaren; vier als tweede bondsvoorzitter en twaalf als bondsvoorzitter. Dit wat betreft. Maar bij den bond overheerscht de Ds G. Lans stemming van het jubileum. Doch één ding is van nog meer gewicht; de zaak van het Koninkrijk Gods. Ernstig bond de scheiden de bondsvoorzitter de jongelingen op het hart om den beproefden weg te blijven volgen in de kracht Gods (applaus). Sluiting De Voorzitter, Prof. Dr. S e v e r ij n sprak een slotwoord, waarin hij dank bracht de regeiingscommissie. Hij ging daarna voor in dankgebed. Na afloop heeft het bondsbestuur gereci pieerd. Vele bondsleden kwamen Het bestuur complimeuteeren. Des morgens tegen 11 uur opende de voor zitter. Dr. J. Donner, oud-minister van justitie, thans raadsheer in den Hoogen Raad, de bijeenkomst en ging voor in gebed Spr. noemde niet alleen de internationale toestanden, maar ook den loop der zaken de rechtsontwikkeling binnen de landen erontrusteud. De beide traditioneele asso ciaties van het woord „recht" zijn: le. de gedachte van afgrenzing met onderling on afhankelijke sferen „vrijheid"; 2e norm, on persoonlijk van aard, objectieve vastheid tegenover willekeur. Wat blijft er echter van de zelfstandigheid der enkelingen en le\enskringen tegenover den staat over? En hoe wordt dit alles ab- sorbeerende levensbestier niet door objec- regelen, doch door den concreten wil an enkelingen beheerscht! Het ergste is. dat het hier geen noodop lossingen voor het moment betreft, maar gewijzigde inzichten. Spr. herinnerde daarop aan Montesquieu': onderscheiding van staten, die de „gloire de "Etat" bedoelen en die, welke de vrijheid der burgers beoogen. In verschillende landen alles op staat&glorie gericht. Vrijheid is slechts een begrip van een bepaalde, voorbije periode. Slechts het geheel heeft thans waar de en de glorie van dit geheel; al het bij zondere is voor dat geheel een gevaar. Is zoo de vrijheid prijsgegeven, ook de norm valt De norm wordt "gerekend te be- hooren tot de afgedane periode van het rationalisme. Primair is nu het grillige leven, het irra- tioneele. Er is vraag naar beslissingen het oogenblik, door geen algemeene begrip pen te bepalen. Den weerslag daarvan ervaart men ook in het. rechtsleven. Spr. herinnerde aan Carl Sc'hmitt, Duitsohlands leidende rechtsphiio- soof van thans. Deze onderscheidt drieërlei rechtswetenschappelijk denken: le. het nor- mativisme, wel te onderscheiden van legal.' me en positivisme. Gelijkwaardig daarnaast staan: 2e het decisionisme dat het „sic volo sic jubeo" in een rechtskleed hult; 3e het in stitution isme. dat, het zwaartepunt leggende in den zakelijiken eisch van het concrete, zoo gemakkelijk alles naar omstandigheden laat bepalen en dit dat met den rechtsnaam siert. Het onderwerp dezer bijeenkomst, de ont wikkeling van het privaatrecht in on*.e eeuw, voert, zoo ging 'spr. voort, ons middeu in deze kwesties. Inderdaad is het vrijheids begrip dikwijls te individualistisch opgevat en liet decisionistisch element is ook in het privaatrecht niet te miskennen. Maar critiek als ten deele juist erkennen anders dan zich erdoor laten meesleepen Er woelt in dit alles een overschatting van 's menschen vermogen, om het geheel van het leven te overzien en te leiden. Juist de Calvinisten, die uitgaan van een van Gods- ege gegeven zelfstandige roeping en dus verantwoordelijkheid van enkelingen levenskringen, en die gelooven, dat de op lossing niet ligt in menschelijk beslier, doen in Gods voorzienigheid, moeien zich niet laten meevoeren door wat niet anders dan menschelijke zelfverheffing boven plaats, hem door God gegeven, In het burgerlijke recht doen deze tenden- zen zich niet op z'n scherpst gevoelen, daar hier zekere homogeniteit van overtuiging bestaat. Maar in het familierecht staan di zaken al anders- Scherper wordt het in de overige verhoudingen tegenover den staat. aar de nieuwere rechtsbeschouwingei leiden tot staatsabsolutisrae, getooid den naam van het recht, alles opeischende den naam van het recht. Ook wij zoeke; een glorie, maar de gloria Dei, de eer Gods Daarom zal ook bij ons de vrijheid niet het hoogste zijn, waarom het begrijpelijk i. dat er ook onder ons zijn die aandringen op verruiming van de overheidstaak, en waar door art. 36 weer de aandacht vraagt. Maa: het overheidsinstituut heeft slechts middel lijk doel in bet scheppen van een leven: bestand, waarin enkelingen en levenskrin gen hun taak kunnen vervullen. Zoo heeft de vrijheid haar plaats als vrijheid t( plichtsbetrachting, met verantwoordelijkhe' niet aan menschen, maar aan God. Daarom is de totalitaire staatsidee bedreiging den waren dienst van God. In alle gisting van thans is de bevestiging der juistheid van de levensgedachten van het Calvinisme een sterkende gedachte- Daarmee zijn wijzelf echter nog niet klaar; daarom heeft onze vereeniging roeping, haar studie in dezen vol te houden. Dr. Joh. TL Scheurer, die herkiesbaar was werd in het bestuur herkozen. Dr. TL v- Haeringen uit den Haag, leidde ii;n referaat, dat den leden was toegezonden o\er de ontwikkeling van het privaatrecht in onze eeuw in, waarop een geanimeerde bespreking volgde. NED. BOND VAN J.V. OP G.G. (Vervolg van blz. 10) In de Huizumerkerk In de Huizumerkerk was in de middagv ergadering Ds. S. J. Pop ma, Geref. pre nt te Amersfoort, referent. Hij refereerde er: „De oude belijdenis in hernieuwden strijd". Spr. wees er op, dat ook het heilsfeit van hemelvaart de belijdenis brengt, die grond- pijler is van alle Schriftuurlijk denken: on- overschrijdbaar is de grens tusschen Schep per en schepsel, en: nergens is in de schep ping een hooger, goddelijk deel t.o. een eigenwettelijk deel, dat zich aan de heer schappij van Christus onttrekt. Deze belijdenis staat in hernieuwden strijd, I. tegen het herleefde gnosticisme van on zen tijd. Spr. wees kortelings op de grond motieven der gnostieken, om er op te wijzen, dat we de door haar bedoelde synthese ook vinden in de Möttlinger-bevveging, in de dia lectische theologie en in het Nat.-Socialisme, De strijd van Barth tegen het Nat.-Socialis me is in den grond een strijd tusschen twee richtingen in de gnostiek. Gnostieke motie- erken zoowel in de C.D.U. als in de N.S.B. Het Calvinisme geen type van Chris tendom, naast andere, maar in beginsel 't Christendom op z'n zuiverst, dat in ons va derland steeds eenzamer komt te staan, heeft de zware taak tegen heidensch en syn thetisch denken, in ootmoedige gehoorzaam heid te strijden voor Schriftuurlijk denken en leven in alle verhoudingen. (Daverend applaus). Na bespreking van dit onderwerp was het woord aan oud-minister Mr H. B ij 1 e v e 1 d, lid van het bondsbestuur, om de opwekken de rede te houden. W. L. Kattenburg f Op S6-jarigen leeftijd ls overleden 'de heer W. L. Kattenburg, mede-oprich ter van de N.V. Goederenhandel L. A. Kat tenburg en Co., bij het publiek meer be kend onder den naam Magazijn „Neder land". De overledene was een zeer bekende fi guur in confectie- en textielkringen. Als pionier voor de gemaakte heerenk leeding heeft hij een groot aandeel gehad in hei ontstaan van de Nederlandsche confectie- industrie, terwijl hij in tal van Joodsche organisaties, zoowel op cultureel als op philantropisch gebied een vooraanstaande plaats bekleedde. Toespraak Mr. H. Bijleveld Mr Bijleveld Had tot titel van zijn toe* spraak gekozen: „Museum of Tem pel". Na gelee- kend te hebben de veelvuldige ze geningen Gods, aan het Gerefor meerd leven ge schonken in Kerk en Diaconie, in Zending en Evan gelisatie, in Chris telijke School en Vrije Universiteit, in politieke en so ciale actie, in vak- en jeugdorgaoisau tie, constateerde spr. Hoe Het neergesmakte leven van dezen tijd overal elders heul zocht dan bij Kerk en Christelijke actie. Spr. wees op de lamgeslagenheid en don kerheid in eigen kring, tegenover geestdrift gloed in velerlei andere geestelijke en politieke stroomingen. Als oorzaak werd door spr. gezocht, dat door niet voldoende beleven of openbaren van de waarachtige mystieke gemeenschap met Christus, die monumenten tot museumstukken dreigen te worden, terwijl God geen museum heeft of wil, maar een levenden tempel bouwt. Spr. vuurde aau tot opnieuw biddend wor stelen, om als levende steenen in dien tem pel Gods te mogen uitkomen. Ten slotte toonde spr. aan, hoe, bij leven uit den wijn stok Christus, dat Gereformeerd, d.i. Schriftuurlijk belijden en beleven de eenige aarachtige schat voor het leven is. 9 De jaarlijksche toogdag van den NederL Bond van J.V. op G.G. is een indrukwek kende manifestatie van jeugd en moed en kracht geworden! Duizenden jonge men schen in totaal 5600 zijn naar de hoofdstad van Friesland getrokken om daar n eensgezindheid en saarahoorigheid be zield te worden voor den vereenigings- arbeid. Het aantal vertegenwoordigde ver eenigingen klom op dezen Bondsdag tot 900, een tot nu toe nog niet bereikt getal! Indrukwekkend was het gezicht in de af- geslampt-volle Harmonie, waar een paar duizend jongeren in stille aandacht de rede an prof. dr Iv. Schilder volgden. Het is een bemoedigende gedachte, dat cr ook in onze dagen nog een geslacht opgroeit, dat groote belangstelling aan den dag legt voor de geestelijke vragen van den tijd. Musseri, die ook in Leeuwarden was, ten spijt! Het moet gezegd: Leeuwarden gaf een: voortreffelïjken, onvergetelijke» Bondsdag! BARNEVELD Melkproductenfabriek „DE EENDRACHT" te BARNEVELD Telefoon 46 Directeur: T. WIERSMA Levert alle MELKPRODUCTEN, met goud bekroond uiterst concurreerend. SPECIAAL VERPAKTE ROOMBOTER in kistjes van 10 Kilo. (Adv.) De Minister van Binnenlandsrhe zeiken heeft in een circulaire aan de Commissa rissen der Koningin in de onderscheidene provincies medegedeeld, dat de luitenant- generaal b.d. P. H. A. de Ridder, benoemd tot inspecteur voor de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen, zijn werk zaamheden als zoodanig heeft aangevan gen. Tiet bureau van den inspecteur is ge vestigd in het gebouw- van het Departe ment van Binnenlandsclie Zaken, Binnen hof 19, 's-Gravenhage. N.V. UNIE VAN IJSFABRIEKEN Tn de commissaris- en bestuursvergade ring der N.V. Unie van Ijsfabrieken werd besloten aan de algemeene vergadering van aandeelhouders voor te stellen over het boekjaar 1935 nog een slot-dividend van 2 pet. uit te keeren. Met het in Febr. i.l. betaalbaar gestelde interim-dividend \an 2 pet., zou dus na goedkeuring der al- gemeene vergadering het dividend ovec 1935 vier procent bedragen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 9