STADSNIEUWS vertromensiiddin ZATERDAGNUMMERS VRIJDAG 22 MEI 1936 TWEEDE BLAD PAG. 6 ZENDINGSFEEST OP „POELGEEST" Ondanks den regen een mooie middag Op Hemelvaartsdag werd het 26ste Zen- dingsfeest gehouden, uitgaande van de Ver- eeniging tot bevordering der Zendingszaak voor Leidon en Omstroken (Hulpvereeniging van het N. Z. G.) op de bekende buiten- plaats Oud-Poelgeest. Wegens het ongunstige weder moest deze bijeenkomst in het koetshuis gehouden wor den, wat zeker het bezoek niet in de hand heeft gewerkt. Muzikale medewerking verleende de Leid sche Chr. Harmonie-Vcreeniging. Toen laatstgenoemde vereeniging met een vroo- lijke marach ingezet had, vergaten we di rect de ongunst van het weder en betrad Ds. M. J. Punselie, Ned. Horv. predikant te Leiden, het podium om de vergadering tt openen met liet doen zingen van Gezang 50 vs. 1 en 2 en gebed. Openingsrede Ds. Punselie Spr. begint met zijn bewondering uit te spreken voor de moed, die de aanwezigen toonden met dit ongunstige weder hier naar Poelgeest te komen. Inzonderheid geldt dit voor de eigenares van het landgoed, die de traditie van haar familie getrouw, ook dit zendingsfeest onder deze ongunstige om standigheden met haar tegenwoordigheid wil vereeren. Hij dankt hA»r hartelijk voor de beschikbaarstelling van het prachtige landgoed. Wat de zending betreft, de omstandighe den zijn zeer ongunstig, maar het eigenaar dige van het Christelijk geloof is. dat het ondanks alle tegenspoed in God blijft roe men. Hij herinnert daarbij aan het bekende lied van Habakuk over „de liegende vijgo- boom". Spr. wil de aanwezigen drie leuzen mee geven, die tevens vermaningen zijn: „waken, werken en wachten". Het moeilijkste is nog het wachten, hetgeen spr. met een treffend voorbeeld illustreert. Ook sluit het wachten gevaar in, nl. het insluimeren en het laten uitgaan van de lampen. We hebben de be lofte van den Heiland, dat Hii met. ons zal zijn tot aan het einde der wereld. Laten we daarom werken, waken cn wachten. Zendeling H. J. Agter van N.-Guinea Deze spreker heeft tot onderwerp: „Door- brekend licht ih een duister land". Spr. wijst op de toenemende belangstel ling in dit eiland met het oog op de moge lijkheid van petroleumibronnen en goudvel den. Veel grooter moet echter de belang stelling zijn voor het zendingswerk, dat reeds 75 jaar lang daar verricht wordt Hij schotst de groote moeilijkheden van dit werk in verband met de vijandigheid der inboorlingen. Hij wijst op de taaie volhar ding van de eendelingen om in de heiden- sche duisternis het licht van Gods Woord te brengen. Dat is de heerlijke taak van oe zending. Hij wekt op die taak met ijver en blijmoedigheid te verrichten. spreekt over het onderwerp: „Christus het doel en de kracht der Zending". De zending bedoelt Christus en Christus alleen. Dit is een oude bekende waarheid, wij zijn zoo licht geneigd bij deze heerlijke waarheid in te sluimeren. Hij wekt op om te staan, de lendenen omgord. Het doel is niet, zooals wel beweerd wordt, beschaving, maar Christus te brengen in de harten en consciënties der menschen. Kan de zending dit? vraagt spr. zich at In eigen kracht niet. maar liet groote ge heim is juist dat Christus tevens de kracht is om het doel te bereiken. Van die kracht spreekt Paulus herhaaldelijk in zijn brie ven. Uit die kracht werkte Paulus, zooals spr. met sprekende voorbeelden uit Paulus' leven aantoont. Het hart is de groote drijf kracht van alle Christelijke actie. Wanneer ons hart door Christus in actie is gezet, dan is er geen gevaar voor insluimeren. Wij ihouden het geloof niet vast, maar het geloof houdt ons vast Dat is onze sterkte. W* zullen niet vreezen al is do toekomst, don. ker, want Christus staat achter ons. Daar om is het zulk een goede gedachte onze zendingsfeesten op Hemelvaartsdag te hou den. omdat dan de pogen van de gansche Christenheid op dien Christus zijn gericht. Nu treedt de pauze in, die gevuld wordt met het nuttigen van ververschingeu en ziek van het Harmonie-gezelschap. Zendeling N. de Neef van Halmaheira Na de pauze treedt voor ons op zendeling De Neef. die de vraag zal beantwoorden: „Hoe ontvangt de buitenwereld den Chris tus?" De heidenwereld is naar het woord van Jesaja „het volk, dat wandelt in de duisternis". De vrees is do bange macht, die bet heidendom van de wieg tot het graf ge vangen houdt. Spr. geeft daarvan eenige il lustraties uit het leven der inboorlingen. Nu komen wij met de heerlijke boodschap, 'dat ze van die vrees kunnen verlost wor den. Dit kost strijd bij de heidenen, maar het eind is de overwinning en de blijdschap. Die blijdschap brengt Gods Geest; daarom is ook hot Pinksterfeest liet feest in dc heidenwereld. Hij schetst het begin van den arbeid op Halmaheira, waaruit blijkt dat Christus zelf binnendringt op de plaats die Hij zelf uitgekozen heeft. Het is moeiliik om contact te krijgen met de inboorlingen, maar we hebben een krachtige hulp van do bekeerde inlanders (de goeroe's), die zich met veel opoffering, zelfs van liun leven, aan de zendingszaak geven. heeft tot onderwerp gekozen: „De wande lende Christen". Spr. heeft deze titel gekozen in tegen stelling met de bekende titel: „De wande lende Jood". Hij schetst de legende van de wandelende Jood. die om zijn smadelijke behandeling van den Christus veroordeeld werd om te zwerven op de aarde, zonder ooit rust te vinden, zelfs niet in den dood. Die wandelende Jood is het beeld van het menschelijk hart, dat in aanraking komt met Christus, maar Hem verwerpt. Dat is de groote onrust in de huidige menschen. wereld. Die echter Christus aanneemt, die maakt Hij tol wandelend Christen. Di' zwerft niet van Hem weg, vlucht njet voor Hem, maar volgt Hem Dat is het Evangelie van de rust De bood schap aan den wandelenden Christen is: Komt tot mij allen die vermoeid en belast zijt en Ik zal u rust geven. Dat is ook de boodschap van de z*T»rting. En met die bood schap moet ons hart medegaan. Wie zelf den Heiland lief-heeft, heeft in zich een fon tein voor het werk dor zending, die nooit uitgeledigd wordt. Slotwoord Ds. G. J. Streedsr Ds. G. .T. Stroeder, Ned. Hen-, predikant ;e Leiderdorp, spreekt hot slotwoord. Het einde van een zendingsfeest. aldtii» spr., is eigenlijk hot begin, het begin van onze actie. Evenals Jezus tot Zijn jongeren zegt bij Zijn hemelvaart, is ook de bood. hap tot ieder van ons op dit zendings feest: „Gij zult mijn getuigen zijn". Er is meer contact gekomen tussdhen liet Oosten en Westen, wat echter niet zoggen wil, dat allo contact tot zegen is voor do inboorlingen. Het zendingswerk geeft In de plaats van de primitieve godsdienst iets au- dors en veel beters. Laten we getuigen zijti door ons gebed en onze gaven. Hierna sluit spr. deze bijeenkomst met dankzegging. Vereen, voor Chr. Fröbelscholen Jaarvergadering Bovengenoemde Vereeniging hield Woens dagavond in het Speellokaal \an de Prin ses Julianaschool a. d. Heeronstraal haar jaarvergadering onder leiding van haar voorzitter, den heer T. S. Goslinga. Na opening met gebed en lezing van oen Schriftgedeelte bracht de secretaris dor Vereeniging de heer H. v. Cittert, verslag uit over het jaar 1935. Dit verslag was hoog gestemd Een lang gekoesterde wensch van het bestuur, n.l. de vestiging van een Chr. Fröbelschool in liet zich uitbreidend stadsgedeelte a, d. Hee renstraat en omgeving ,is in het afgeloo- pen jaar in vervulling gegaan. Althans was do voorbereiding zoover gevorderd, dat be gin Januari 1936 het oude schoolgebouw aan de Heerenstraat geheel gerestaureerd en gemoderniseerd door de Vereeniging in gebruik kon worden genomen. Hoewel vallende buiten het kader van dit verslagjaar kan nu reeds worden medege deeld, dat de oprichting, der school dooi de ouders zeer wordt gewaardeerd. Hot leer lingen-aantal steeg in de enkele maandon an het bestaan der school van 60 tot 100. Ook de school aan den Heerensingel bloeit en geeft reden tot dankbaarheid. Maximaal aantal leerlingen, toegewijd personeel en waardeering voor het onderwijs door de ouders in do omgeving en ver daarbuiten. Rohoboth, de Heere heeft ruimto ge maakt. Dit was de danktoon, waarvan het geheole verslag was doortrokken. De penningmeester der Vereeniging, de heer J. Wessel gaf inlichtingen omtrent den financieelen toestand der Vereeniging, waar uit bleek ,dat hoewel de financiering veel zorg vereischt de toostand toch zoodanig is, dat niet vertrouwen, do toekomst kan wor den tegemoet getreden. De kascommissie bij monde van den heer G. Bakema concludeerde tot decharge van den penningmeester, waartoe overeenkom stig het voorstel van de commissie werd besloten. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat in de vacature van den heer J. Hane- grnaff als bestuurslid werd gekozen de heer R. H. Schipper, die rich de benoeming liet welgevallen. Tenslotte deelde de voorzitter nog mede, dat een dankbetuiging was ontvangen van II. K. Hoogheid Prinses Juliana voor de ontvangen felicitaties van Bestuur, perso neel en leerlingen ter gelegenheid van haar erjaardag. Na een opwekkend woord van den Voor zitter werd de vergadering gesloten, nadat de heer P. C. v. d. Bie de belangen der Vereeniging in gebed aan den Hoere had opgedragen. Ring Leiden en Omstreken van Chr. Zangvereenigingen Groot Chr. Nationaal Zangconcours De Ring Leiden en omstreken van den Bond van Chr. Zang- en Oratoriumvereem- gingen hield gisteren en houdt ook vandaag nog zijn jaarlijksch Zangconcours in de Stadsgehoorzaal. Het concours ving gisteren te half drie aan en werd na een inleidend woord van den tweeden voorzitter van den Ring, den heer C. Groen, geopend door den heer J. Pieterson Moens, voorzitter van bo- vengenoemden Bond. Er werd dezen eersten dag gezongen door 12 koren. De jury, bestaande uit de heeren W. van Laar, J. W. Bosch en H. W. de Ronde kende de volgende prijzen toe: 4e Afd. Gem. koren. Gemengde Zanffv „Zang en Vriendschap", Sloten 2e prijs met 267 punten, Gem. Zangvereeniging „Prinses Juliana", Scheveningen, 2e prijs met 263 punten, Chr. Gem. Zangvereen. „Dient den Heere met blijdschap", Scheveningen le prijs met 326 p. 2e Afd. Gem. Koren. Gemengde Zangver eeniging „Oefening baart kunst" le prijs met 301 p., Chr. Gem. Zangvereeniging „Soli Deo Gloria", Noord-Schanvoude le prijs met 306 punten. 2e Afd. Mannenkoren. „Zang en Vriend schap", Hoofddorp le prijs met 325 punten. le Afd. Gem. Koren. A Capella koor „Onder Ons", Amsterdam le prijs met 301 p. Afd. Uitmundendheid Gem. Koren. Kaagsch A Capella koor Fidelio, den Haag, 2e pr. niet 298 punten. Afd. Uitmuntendheid Mannenkoren. G.E.B. Mannenkoor, Den Haag, le prijs met 330 punten. ISerc-afd. Gem. Koren. Chr. Gem. Zang vereeniging „Excelsior", Barendrecht, le prijs met 325 punten. Superieure afd. Gcm. Koren, le prijs en on derscheiding der jury met 380 punten. Superieure afd. Dubb. Mannenkwartctten. „Sempre Avante", Leiden, le prijs met 353 punten. GESLAAGD Geslaagd voor het examen ..Rekening courant-boekhouder" afgenomen door Insti tuut ..Mercurius" te Amsterdam, de heer G. J. Philipsen, leerling van den heer J. A. Christiaanse, Leiden. AANGEHOUDEN Door de politie alhier is op verzoek yan den hoofdcommissaris te Den Haag aange houden de 32-jarige J. F„ die zich in Don Haag aan diefstal door opensluiting heeft schuldig gema,akt, HOOGSTRAAT 1-2 DE FAAM'S JONGENS KLEEDING kan ar iaganl Zomerkleeding, waarin ze gerust kunnen spelen Leuke modellen van degelijke stoften en prima afwerking tegen billijke prijzen. Groote keuze in Pakjes - Jasjes Broekjes Blou- sen - Dassen Petten, enz. TEL. 2744 LEIDEN Kom met Pinksteren goed gekleed voor den dag!! Vroeger zou dat 'n heele uitgave beteekenen. Thans echter niet meer. De Faam brengt ook In de lagere prijzen uitstekende Heeren-Confectie. En ook hierbij kunt U kiezen uit tal van fraaie dessins en stoffen. Natuurlijk heeft elk costuum de zoo bekende keu rige coupe en degelijke afwerking van de Faam. COLBERTCOSTUMES 12.75,19.75,22.50anhoogar SPORT-COSTUMES15.75,22.75,25.75 ZOMER-COSTUMES12.50,15. FLAN. PANTALONS 2.90, 4.90 Eveneens steeds een bijzonder ruime sorteering in HEERENMODE-ARTIKELEN Overhemden - Dassen - Sokken - Hoeden, enz. In talrijke aparte nieuwe dessins en zomertinten. Maatschappij voor Toonkunst Woensdagavond hiuld do Maatschappij •oor Toonkunst in het gebouw der Muziek school aan den Nieuwen Rijn een algc- meene ledenvergadering, waarvoor geen der leden bolangstelling toonde, zoodat al leen het bestuur en de pers tegenwoord g was- Do voorz., Ds. C. de Jong, constateerde in zijn openingswoord de afwezigheid der le den tot zijn leedwezen, doch hoopt, dat mid dels publicaties in de pers het verhandelde toch meerdere bekondhoid zou krijgen* Het voornaamste punt der agenda was een door het bestuur voorgestelde wetswij ziging, waardoor men hoopt Toonkunst nieuw leven in te blazon on to kunnen be wijzen, dat de Mij. bestaansrecht heeft. De voornaamste bepalingen der gewijzig do wet luiden als volgt: Art. 6: „De leden hebben recht op twee niet-persoonlijke toegangskaarten voor alle gewone concerten, in het loopende jaar door de Maatschappij te geven en op reductie voor twee personen op den toegangsprijs voor do buitengewone muziok-uitvoeringen, door bemiddeling van of in samenwerking met de Maatschappij te geven" Art, 7: „Wie na den lsten Fabruari voor de eerste maal lid wordt, verbindt zich voor het volgende maatschappelijk jaar en ontvangt kosteloos twee toegangsbewijzen voor de muziekuitvoeringen, welke door de Maatschappij nog in het loopende maat schappelijk jaar zullen worden gegeven." In Art* IS het tweede lid te schrappen en daarachter als overgangsbepaling toe te voegen: Art. lSbis: „Personen, die gedurende het maatschappelijk jaar 1935^1936 lid der Maatschappij waren togen betaling van een contributie van 3.50 per jaar. kunnen desverlangd lid der Maatschappij blijven op dc voorwaarden en met de rechten te hun nen aanzien omschreven in do Wet der Maatschappij, zooals deze luidde op 1 Mei 1936. Dit recht vervalt, zoodra zij hun lidmaat schap onderbreken." Zooals niet andens te verwachten, werden de voorgestelde wijzigingen zonder eenige bemerking goedgekeurd. Aan de hand der nieuwe bepalingen heeft cle voorz- hierna in korte trekken de bedoelingen van het bestuur uiteengezet, Deze betreffen in de eerste plaats dus hot lidmaatschap en in de tweede plaats dc regeling van de concerten. Tot nu toe was er een lidmaatschap van 8, recht gevend op drie toegangsbewijzen en een lidmaatschap van S.50, recht ge vend op één toegangskaart. Het bestuur wilde nu een uniform lid maatschap invoeren van 5 per jaar, waar voor het lid twee toegangsbewijzen ont vangt. Daarnaast komen er onpersoonlijke abon nemen ten ad 3 voor leden cn niet-leden. Do voordeden van het lidmaatschap zijn: reductie op de buitengewone concerten, reductie op het schoolgeld en reductie voor het gebruik van de muziekbibliotheek, be nevens gratis toegang tot de concerten der leerlingen. In een uitgobreide circulaire aan de leden en aan personen, die men meent voor hot lidmaatschap in aanmerking te komen, zal het bestuur een cn ander nader uiteen zetten. omdat het streven erop goricht is meordere leden voor "de Mij te winnen- Meerdere leden toch zijn in dezen tij-J zeker noodig om de Mij haar bestaans recht te doen bewijzen. Het bestuur .is van plan op zoo goed mo gelijke wijze, dat bestaansrecht, te bewijzen. Daarom zal de Mij voor Toonkunst ook iots bieden, wat andore voreenigingen niet kunnen geven. De bestuurswerkzaamheden zijn even eens gereorganiseerd. Eenige hunner zullen zich voornamelijk bezighouden met de be langen der Muziekschool, dio dank zij de uitstekende leiding van directeur en leer krachten, 'een goeden naam heeft on dozen moet behouden. Andere bestuursleden hebben meer spo- cjaal tot taak dc verzorging der concert- afdeel ing. Reeds zijn deze in die richting werkzaam geweest loor voor het volgende jaar eori mooi programma samen te stellen van bij vorige jaren vergeloken zoor bijzon dere concerten. Dit programma omvat: le- een concertavond van het pianisten- paar Ray Robertson on Barelot 2e. idem van het I-Iarptrio Rosa Spier mot alt en viool. 3e. idem van hot Nod. Kamerorkest on der leiding van Qtto Glastra van Loon mot Stotijn als solist. De programma's zullen steeds zoowel klassieke als moderne muziek omvatten- De voorz, hoopte, dat de leden op prijs zullen stellen wat thans voor hen gedaan wordt, uitte den wensch- dat de nieuwe richting, door het bestuur ingeslagen, eon flinke aanwas van nieuwe leden tot gevolg moge hebben en sloot hierna de vergade ring. Ring van Boerenleenbanken in de „Bloembollenstreek" Jaarlijksch* vergadering Onder leiding van dr S. F. A. C. M. baron van Wijnbergen hield bovengenoemde Ring haar gewone jaarlljksche vergadering in „Den Burcht" te Leiden. Drlo-en-twintig bankenhadden hun vertegenwoordigers gezonden, terwijl tevens aanwezig was de directeur der Centrale Raiffeisenbank te Utrecht, de heer Th. J. Visser. In het openingswoord bespreekt de voor zitter de algemeeno toostand en de belang rijkste plaats, die de Boerenleenbanken in nemen. Geconstateerd mag worden, dat ze de positie van vertrouwen steeds mogen be houden, voor de goede stand der organisa tie moeten wij erkentelijk zijn. Opgewekt werd de uiterste voorzichtigheid te blijven betrachten tot het veilig houden der gelden, welke haar zijn toevertrouwd. Hij spreekt de wensch uit, dat de saamhoorigheid mag blijven bevorderd, welke tot blijvende bloei der Banken zal medewerken. Hierna doet de penningmeester van den Ring, de heer Kr use man, rekening en verantwoording. Namens de hiervoor be noemde commissie constateert de lieer T. van lïgmond alles in beste orde te heb ben bevonden, zoodat de penningmeester met dank voor zijn arbeid werd gedechar geerd. Aangezien de heer Kruseman als kassier der Boerenleenbank heeft bedankt, houdt hij op bestuurslid van den Ring te zijn. Do voorzitter dankt hem met eenige hartelijke woorden voor alles, wat hij in het belang der Banken heeft mogen doen. In zijn plaats wordt gekozen de heer G. II. Her mans te Hillegom, dio zich deze benoeming laat welgevallen. Als Ringvortegenwoordiger en plaatsver vanger worden bij stemming opnieuw ge kozen de aftredende hoeren Tj, Kuypers te Leiden en T. Kralt te Rijnsburg. De heer Tj. Kuypers geeft nu als verte genwoordiger van den Ring een verslag van de gehouden Centrale Ringvergadering. welke te Utrecht is gehouden, waarna de voorzitter nog eenige mededeelingen doet over de actie, die gevoerd is om tot verla ging der notaristarieven te geraken. Vervoleens wordt overgegaan tot bespre king van de agenda der algemeene jaarver gadering, die te Utrecht zal plaats hebben. De heer Visser bespreekt in dit verband de positie der Centrale Bank en geeft eenige inlichtingen op de balansposten. De onrust op de geldmarkt in het afgeloopen jaar was oorzaak, dat met groote voorzichtig heid moest worden te werk gegaan: gecon stateerd mocht echter worden, dat de tie nog gezond is. De heer V n J t k a m p te Katwijk, brengt hulde voor de wijze, waarop de zaken in Utrecht worden gefinancierd en vraagt nog eenige inlichtingen over het Fonds voor Bijzondere Doeleinden en naar do vooruit zichten van dit fonds. Op heldere wijze werden deze vragen naar genoegen beant woord. Ten slotte bspreekt do heer Visser het voorstel om nog tot meerdere controle te komen van vereenigingen. die credieten bij do plaatselijke Banken hebbon, wat ten zeerste werd toegejuicht. Bij de rondvraag worden nog eenige vrag gen gesteld, waarna do uitstekend goslaag- de vergadering door den voorzitter mot een opwekkend woord wordt gesloten. DAMCLUB „LEIDEN" De uitslagen der gehouden bordenwedstrij den van D.C.L., gespeeld in het clublokaal hotel „Rijnland" waren als volgt: Groep I: P. Lichtvoet—J. Slavleu A. Pronk—J, Dreef P. Olivjer—Th. Overdijk N. Wassenaar—W. Latcrveer J. Dreef—W. F. Olivier Groep II: J. v. Wezel—W. Lecflanr 2-0 I. Baart—B. Hoogevoen 0—2 W. BlomD. Laterveai' 20 J, Vink—B, Hoogevoen 0—2 I. Baart—W. Blom US MetscMrJ, Dekker 2—0 -j abuis—J. v. Wezel 0—2 De wedden van het politiepersoneel Een onjuist bericht Woensdag kwam in het L. D. een bericht voor, waarin werd medegedeeld^ dat Ged. Staten van Zuid-Holland hun goedkeuring hebben onthouden aan het besluit van den gemeenteraad om de korting op de wedden an het gemeentepersoneel niet van toepas sing te doen zijn op de salarissen der politie. Ged. Staten zouden daarop een korting van 5 pet. willen zien toegepast. Bij informatie ter bevoegder plaatse deel de men ons mede, dat aldaar omtrent de vernietiging van het raadsbesluit niets be kend is en dat zulks ook niet juist kan zijn. Het overleg inzake de salarissen van het gemeentepersoneel is nog gaande en niets wijst er op, dat ook de overige inhoud van het bericht (de 5 pet.) juist zou zijn. Aan deze tegenspraak van officieele zijde mogen wij misschien toevoegen, dat ons van zeer betrouwbare zijde ter oore is gekomen, dat de onderhandelingen toch wel in een zoo vergevorderd stadium zijn gekomen, dat zoo goed als vaststaat, dat het besluit inzake de korting op de sala rissen der ambtenaren (ongeveer 4 pet.) en werklieden zal worden goedgekeurd en dat wat betreft de salarissen der politie Ged. Staten wenschen, dat de korting en regeling wordt toegepast en ingevoerd die door B. en W. aan den Raad zijn voorgesteld, maar waarvan de Raad door aanneming van het voor- stel-Elkerbout c.s. is afgeweken. Vereeniging „Oud Leiden" Een interessante excursie Verleden Woensdagmiddag had het be stuur van de Vereeniging „Oud-Leiden" een excursie uitgeschreven. Meer dan 50 leden en introducees, een getal dat van groote be langstelling getuigt, hadden zich te ruim 2 verzameld aan de Hooigracht, waar een bezoek werd gebracht aan het merkwaardige St. Annahofje. Met groote belangstelling werd alles in oogenschouw genomen, terwijl de aanwezigen zich in groepen begaven naar de kapel met de priesterwoning, waar door de Regentes, mej. Le Poole, allerlei interes sante bizonderheden uit de geschiedenis der stichting en omtrent de oude inventaris van kapel en woning werden medegedeeld. Nadat men met de grootste belangstelling een en ander in oogenschouw had genomen, werd een kort bezoek gebracht aan het nabijgele gen Schachtenhof aan de Middelste Gracht. Vervolgens wandelde men naar de Hoog- landsche Kerkgracht, waar vele deelnemers even een bezoek brachten aan het aardige Miereveldshofje. Doch ten slotte vereenigden allen zich weer voor het fraaie Gothische poortje van het Heilige Geest en Arme Wees- en Kinderhuis, dat in 1607, waarschijnlijk door Lieven de Key, zoo gelukkig is opgeno men in de renaissance omlijsting van het poortgebouw. Over de binnenplaats begaf men zich nu allereerst naar het hoofdgebouw uit de 18e eeuw, waar in de statige Regen tenkamer de voorzitter van „Oud-Leiden", Prof. Dr. L. Knappert, airede aanwezig was en een uitermate boeiend overzicht gaf over de geschiedenis van het Weeshuis. Hartelij ker! dank bracht spr. aan de Regenten van het Weesbuis, die met groote welwillendheid hadden toegestaan, dat de leden van „Oud- Leiden" onder de voortreffelijke leiding van den Directeur der stichting in staat zouden worden gesteld, het geheele complex te mo gen bezichtigen, hetgeen overigens spaar zaam wordt toegestaan. Een portefeuille met oude brieven en bescheiden, eenige oude boe ken, met kaarten en gekleurde voorstellingen uit het Weeshuisleven uit vroegeren tijd, wa ren voor deze gelegenheid U't het archief te voorschijn gehaald en lagen na den rond gang door het gebouw voor belangstellenden ter inzage. Vervolgens ging de Directeur ons voor en leidde ons door de verschillende zalen. Wij konden opmerken, hoe ruim en frisch deze waren ingericht; wij verlustigden ons aan aardige doorkijkjes; beschouwden de oude solide constructies van de zolderingen met hun zAvare balken en zwaar gesneden conso les. Wij genoten op de bovenverdieping van de fraaie uitzichten uit de vensters, waarvan de kruiskozijnen ongeschonden zijn gehand haafd. In de onderverdieping heeft men hooge, van boven ronde ramen aangebracht, die lang zoo mooi niet zijn. De oude ontlas- tingsbogen, die nu nog boven de moderne ramen zweven, zijn een blijvend verwijt aan het geslacht dat door een moderniseering de prachtige geslotenheid van de benedengevels heeft gebroken. Doch inwendig schijnt aan de oude architectuur niet veel veranderd. Men betrad het oude, rijk voorziene archief, de keurig onderhouden en ingerichte slaap- en ontspanningszalen. Kortom, overal waar maar iets belangrijks viel op te merken, werden wij gevoerd. Nadat zoo het geheele complex was bezich tigd en velen nog een oog hadden geslagen in de archiefstukken op de Regentenkamer ging men hoogst voldaan huiswaarts. Zoo is deze excursie, door het bestuur van „Oud- Leiden" voortreffelijk voorbereid, volkomen geslaagd. Moge ze, evenals de tocht naar Haarlem, voor velen een aansporing zijn, zich bij de actieve en hoogst nuttige vereeni ging aan te sluiten. Dan heeft het Bestuur eer van zijn moeite en kan nog veel meer doen in 'tbeslang der oude Sleutelstad, dan thans reeds het geval is. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: H Gre8ala--v Tongeren d Chr HoogendUk—v Dam d Z v Engelen—Koop man d J Stru kv d Ent d J de Mooi) v d Wiel d H SchaApden Oude z H C Tellegen—Westerouen van Meeterenz JA de Wolf—Boon i OVERDEDEN: G M Goudrlaau. dr 8 mnd. GEHUWD. P J v d 'Bos en A S Boehlee N Brand on It Schouten F Kok en J N E I'aats C den O» en G Tegelnar J Suruyt gesch. en W Stafleu W F Wünnobol en V d Laaken ONDERTROUWD: F H Nommel 27 J. «n C M C La ah, «reach., 80 J. RADIO DISTRIBUTIE VRIJDAG 22 MEI Programma 3: 8 Keulen: 8.45 R. Normandlü; 10.05 Keulen: 11.10 Deutschl-s; 11.35 ParUs R." 18.05 Brussel VP pl.m 15.05 ParUs R: 17.20 Keulen: 20.20 Brussel Fr: pl.m 20.40 Weenen; pl.m 22.15 Brussel VI; 22.35 Brussel Fr; pl.m 23 Berlijn m Programma 4: 8 Brussel VI; 10.35 Londen Tl 11.20 Droltwich: 11.50 Londen R; 12,50 Dfoltw; 13.35 London R; 16.15 Droltwich: 18.20 Dlver- 18.50 ParUs R; 10.30 Sportpraatjo door den J G A Joasen Journalist) o.a. vraagge sprek met p C. J. Goudsmit over „Do -sehaak- wedstrdden van Dr Euwe In Lelden"; 20 Droit- wlch; 20.40 Gram.-muz GRD; 22.50 Londen It. 10.05 Keulen: 11.20 ParUs R; 12.20 Keulen; pl.n 13.I5Brussel VI; 14.20 Brussel Fr; 16.20 Keulei 19.20 ParUs R; 19.45 Brussel VI: 20.20 Keulen; 2120 BerlUn; pl.m 22.15 Brussel VI; 22.30 Boe-* i'pest of div; 22.60 Berlijn Programma 4: 8 Brussel VI; 10.35 Londen R; 13.20 Droitwich; 18.20 Diversen; 18.50 Londen Reg: 20.05 Droltwich; 22.05 Londen R; 22.40 Droltwich UIT DEN OMTREK ALPHEN AAN DEN RIJN 30 K.M. WANDELMARSCH VAN „D.O.S." Niet zonder regen, maar toch geslaagd Oranje Garde Alphen eerste prijs Gistermiddag werd op initiatief van Chr. Gym. Vereen. „D.O.S." een 30 K.M. Wandelmarsch gehouden die niettegen staande liet wocr zich niet gunstig liet aanzien, toch volkomen Is geslaagd. We kunnen niet ontkennen, dat een uur vóél de start het gezicht van den leider alsook van den voorzitter van D.O.S." niet zon der zorg was, Juist hij dergelijke marschen is het weer van veel invloed. Vooral als dit en kele uren vóór dc start wat ongunstig is. Agenda Van Vrijdag 22 tot en met Zondag 24 Mei a.s. neemt waar apotheek M. Boekwiit, Vischmarkt 4, telef 552. Deze beide diensten worden voor Oegstgeest waargenomen door apotheek C. van Zijp, Wilhelminapark S, telef. 274. van ons blad met het fraaie, 12 pagina's groote ZONDAGSBLAD zijn verkrijgbaar bij: KANTOORBOEKHANDEL Fa. KOU WEN HOVEN DOEZASTRAAT 37 Daardoor is de deelname meestal minder* Zoo ook gister. Maar niettemin waren er toch plm. 100 deelnemers, want toen ook op, het laatste moment Benthuizen kwam, klaarden de gezichten op. In het IJsclub- gebouw zorgden leden van „D.O.S." voor muziek en waren de Spartanen in de besta stemming. Enkele minuten over 1 uur sprak de hoer A. Groeneveld, de deelnemers toe. We zijn niet zonder zon, aldus de heer Groene veld, maar ook niet zonder regen en dit laatste is een voordeel voor de grindwegen. Door het mooiste van Boskoop zal gewan deld worden, en daar zullen de padvinders van Boskoop den weg wijzen. Voor deze medewerking zegde de heer Groeneveld de padvinders bij voorbaat dank. Ook werd dank gebracht aan de afd. E.TI.B.O., als mede aan pers en politie. De heer G. W. de Jong, leider van de tocht stelde het geheel op met vooraan het „D.O.S." peleton, gevolgd door Oranje Gar de, Alphen (20 deelnemers); Sparta, Alphen (Martha Stichting met 2i deeln.); N.S.A. Benthuizen en Padvinders, Haarlem en daarna de individueele loopers. Onder vroolijke trommelslagen van Oranje Gardo en Padvinders werd onmiddellijk een goed tempo ingezet. Niet noodig is het parcours nogmaals to vermelden, ook niet dat het soms regende en hagel gezien en gevoeld werd. Dat zijn zaken die ieder weet. Geheel volgens het program werd in ruim 6 uur het geheele parcours afgelegd. Er waren slechts 5 uitvallers. Terug in het IJsclubgebouw dankte do heer Groeneveld inzonderheid den heer Da Jong voor zijn uitnemende leiding en deel de mede, dat de eerste prijs nl.: wandelaar op manneren voet (groot model) ten deel viel aan de Oranje Garde Alphen. Dit was de mooist marcheerende groep zonder één uitvaller. De- tweede prijs nl. de grootste groep kon' niet worden uitgereikt daar Sparta enkele uitvallers had. Aan do „N.A.S." Benthuizen werd als verstkomendo groep de derde prijs uitgereikt, nl.: wande laar op nikkelen voet (klein model). Oudste deelnemer was de lieei' C. de Jong en we willen ook vermelden S. van der Sluis, die, hoewel slechts 17 jaar, nu reeds de negende medaille van een groote tocht ontving. Alle deelnemers die de tocht volbrachten, verkregen een medaille Zooals we reeds opmerkten ook deza marsch van „D.O.S." is geslaagd, dank zij het doorzettingsvermogen van de deelne mers. MARTHA-STICHTING Voor nieuwbouw ontving het l> r der Martha Stichting van S., alhier, een gift van f 200.—. DOOR PLICHT TOT RECHT In „Concordia" heeft Hemelvaartsdag de afd. Alphen a. d. Rijn, Ned. Bond Chr. Prot. P.T.T. personeel iiaar 26ste jaarverga dering gehouden. De heer N. van Vliet, voorzitter, opende en las daarbij Psalm 24. Uit het verslag van den heer II. Grif fioen, secr., bleek, dat liet ledental gelijk was gebleven en uit het financieel over zicht van den heer K. van der Stouwe, dat er een batig saldo is. Tot voorzitter werd gekozen de heer N. van Vliet en in de vacature W. de Ridder werd gekozen de heer T. van Leeuwen, Herkozen worden tot bestuursleden de hoeren H. Griffioen en Oosterbeek te Bodegraven. Na afdoening van huishoudelijke zaken, sprak de heer J. Blijleven, van Alphen a. d. Rijn. over: „Optimisme". Spr. wees er op, dat on danks de moeilijke tijden, toch de Chri -ten het oog op God gericht houdt. Dat c-«ft troost en zekerheid en zal kracht w -en voor de toekomst. Na sluiting door den vonrz't»"- lieer Blijleven voor in dan'-™ JAARVERGADERING CHR. BESTURENBOND Onder leiding van den heer perse, hield de Chr. -Besturc jaarvergadering. Na de open zitter op de vele zegeningen geloopen jaar. Tot voorzitter word ;i de heer C. Koren, die deze functie aan vaardde. De heer Groeneveld dankte den heer Jasperse voor al zijn arbeid liet jaar verslag van den heer W. Geerlof gaven we reeds weer. Door den heer D. Arlman werd verslag

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6