5>el?^ IBIS SHAG VRIJDAG 22 MEI 1936 EERSTE BLAD PAG 2 'n Heerlijke sigaret 10 stuks 10 cents 20 stuks 20 cents DE BRITSCHE BEGROOTING IN HET LAGERHUIS Bij de behandeling der Britsclie begrooting in het Lagerhuis heeft Neville Chamberlain als kan selier van de schatkist verklaard, dat dc begrooting voor de diensten van -defensie 54 millioen pond ster ling meer dan die van verleden jaar bedroeg. Los van de nieuwe belastingen en een bedrag uit het wegenfonds en met toevop- glng van datgene, wat reeds op de begroe ting van het vorige jaar stond, verkreeg Dien uit de bestaande belastingen nog 32 millioen pond sterling en moesten de be lastingbetalers thans nog 1G.5 millioen pond opbrengen. De nationale uitgaven waren toegenomen !en Chamberlain verklaarde, dat tal van sociale diensten, die staatssteun kregen, in de laatste tien a elf jaar belangrijke uit breidingen hadden ondergaan. De bijdragen voor ouderdoms- e"n wedu- Xvenpensioenen, woningbouw, volksgezond heid, werkloosheidsverzekering, onderwijs en maatschappelijke steun waren opgeloo- pen van 103 millioen pond in 1923 tot 212 millioen in dit jaar. Chamberlain behandelde voorts nog de vaste schulden en lasten en verklaarde, 'dat, hoewel er geen reden was om het vol gende jaar een stijging te venvachten 'den thans abnormaal lagen rentevoet, liet later noodig zou kunnen zijn een bedrag tot tien millioen pond te reserveeren per jaar voor extra-kosten op do scliatkistbil jetten. Engelands positie in de Levant In het Britsclie Lagerhuis zijn de regee ring vragen gesteld met betrekking tot het bestaande regime in Palestina en in Egypte zulks in verband met de uit de bezetting van Abessinic voor de Britsche positie in 'Afrika en het Nabije Oosten voortvloeiende bedreiging. Baldwin wees er in zijn antwoord op, 'dat Engeland in 1922, toen het aan de ver schillende mogendheden te kennen gaf het protectoraat over Egypte te zullen opgeven, duidelijk had doen weten, dat iedere po ging tot interventie in Egyptische zaken of iedere aanval op Egyptisch gebied be schouwd zou worden als een onvriendelijke daad, welke met alle beschikbare middelen zou worden afgeslagen. Wat de Suezkanaal-zone betreft, worden er preliminaire besprekingen gevoerd over een bondgenootschapsverdrag met Egypte, waarbij de kwesties betreffende bescher ming van het Kanaal mede in rekening getrokken worden. Wat Palestina betreft, de Engelsche geering is verantwoordelijk voor het be stuur en de bescherming van liet land, in overeenstemming met de bepalingen het mandaat en is ook voornemens haar verantwoordelijkheden ten volle na te ko men. Ontspanning tusschen Engeland en Italië? Het blad „lTntransigeant" meent te we ten, dat Mussolini bereid is, aan Engeland de verzekering te geven, dat hij niet streeft naar uitbreiding van het Romeinsche kei zerrijk in Noord-Afrika. en eventueel zou willen overwegen, de blanke troepen uit Lvbië terug te trekken. Voorts zou hij be reid zijn officieel te herhalen, hetgeen hij in zijn laatste interview met Ward Price van de „Daily Mail" heeft verklaard, t.w. dat zijn regeering geenszins het oog ge licht heeft op Egypte, noch op Palestina, en dat hij bereid is, tegen erkenning van <le overwinning en de rechten der Italia nen, op elk gebied de goede betrekkingei tusschen Italië en Engeland weder aan te knoopen. Hoe word ik snel bruin Door AMILDA-zonnebruincrème krijgt Uw gelaat, armen en hals. direct een gezond, sportief bruine teint, die tevens volkomen beschermt tegen zonnebrand. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct (Adv DE ONLUSTEN IN PALESTINA SPANNING TE JAFFA EN TEL AVIV De Joden te Tel-Aviv werken met koorts achtige haast aan het bouwen van een eigen haven, die de haven van Jaffa zal moeten vervangen, waardoor de staking der havenarbeiders in deze overwegend Arabische stad vrijwel krachteloos zou worden. Intusschen maakt zich van de Arabische bevolking van Jaffa een steeds toenemende opwinding meester, daar men Tel-Aviv al concurreerende haven vreest. Het kwam reeds tut heftige politieke ge- clachtenwisseling tusschen de Arabisch- .leiders. Wellicht loopt dit uit op een split sing in het Arabische stakingsfront. Moge lijk is echter evenzeer, dat nieuwe aanval len op de Joden en betoogingen tegen de mandaatregeering van een en ander het gevolg zullen zijn. Indien het lossen van schepen te Tel 'Aviv niet wordt gestaakt, dreigen de Ara bische havenarbeiders van Jaffa niet onge regeldheden. Op alle kwetsbare punten zijn thans mi litairen gestationeerd. Vliegtuigen partouil- leei-en over liet geheele gebied. Naar luidt zouden op meerdere plaatsen reed bommen zijn ontploft en branden uitgebro De telefoonverbindingen tusschen Jaffa en Jeruzalem en tusschen Jeruzalem Cairo zijn verbroken. Van Caïro zijn het eerste bataillon Sea- forth Highlanders een bataillon infanterie en een tweede compagnie lichte tanks naar Palestina gezonden! BADOGLIO GAAT HUISWAARTS Addis Abeba onder nieuw bewind Onderzoek naar bodemrijkdommen Maarschalk Badoglio, onderkoning an Abessinië, heeft te Addis Abeba tijdelijk zijn bestuursfunctie overgedragen aan Maarschalk Graziani, waarna hij per vliegtuig naar Asmara is vertrokken. Binnen enkele dagen zal Badoglio zijn reis voortzetren naar Rome, alwaar hij geruimen tijd denkt te verblijven Omtrent dit onverwachte ver'rek van den Italiaanschen generalissimus naar het va derland doen zeer vele gcruchi'en de ronde. Sommigen brengen zijn repatrieeren in ver band met. zijn leef lijd en met de bezwaren, die het Abessijnsche klimaat Badoglio de den gevoelen. In het bijzonder zou de maar- ichalk last hebben ondervonden van de ijle berglucht. Volgens berichten van andere zijde ziet Mussolini de mogelijkheid van een Euro- peeschen oorlog onder het oog, nu de poli- 'ieke toestand. In verband met een even- tueele liquidatie der sancties, zich opnieuw heeft toegespitst Is laatstgenoemde veron- ders'elling juist, dan is het zeer wel te erklaren, dat de Duce Badoglio als militair technisch adviseur naast zich wil hebben. Hoezeer de arbeid in de nieuwe kolonie jg onvoltooid is blijkt uit het bericht, da? de Italianen thans Debra Marcos zijn bin nengcrukt, waardoor zij de controle over geheel Godjam verkregen hebben. Over de tegenstand die in 't westen nog bestaat, o.a. in de richting van Gorde, wordt weinig ge rept. Onlangs is daar de Duitsche zendeling Muller vermoord. In deze streken schijn- een Abessijnsch gouvernement op te treden Di? heeft troepen uitgezonden om Mul Iers weduwe te besehermen en aan de andere missionarissen bijstand te verleenen. In Addis Abeba zijn de Italianen in'us- schen begonnen met den bouw van een vijf tigtal complexen, waarin de Italiaansche officieren en hun gezinnen kunnen worden ondergebracht Voorts heeft men de voornaamste stralen der hoofdstad reeds van electrisch licht kunnen voorzien. Hot militair bestuur zal geleidelijk door koloniale ambtenaren worden vervangen. Italiaansche exploratie De Iraliaansche academie beeft besloten _at Dan el li. in samenwerking met een commissie van deskundigen, studiën zal on dernemen ter opstelling van bodemkaarten Intusschen is de inspectie der mijnen in OosLAfrika begonnen met een onderzoek naar de mogelijkheden op mijngebied in Abessinië. Te Asmara Is men bezig me? het instal- leeren van laboratoria en machines, terwijl talrijke deskundigen Tigre en de streek rondom het Tana-mcer doorkruisen voor de noodigo onderzoekingen. In Danakil, Aoussa enz. zal een onderzoek worden ingesteld naar de aanwezigheid an petroleum. Vreemde troepen moe'en weg! De „Times" deelt mede, da? de Italiaan sche regeering aan de regeeringen te Lon den en Parijs heeft doen weten, dat hot thans tijd is de compagnie Britsch-Indische soldaten en de Senegaleesche ?irailleurs uit Diredawa terug to roepen. De Italianen ach ten zich sterk genoeg de orde te handhaven. Wel mag een lcgaUewacht van enkele manschappen onder een Europeeseh offi cier te Addis Abeba blijven. De buitenlandsche missie In de bezette gebieden van Ham redaoea hebben de Italiaansche. geestelijken een aanvang gemankt met het vervangen an de missionarissen van andere naiionali- teiten. Het lot der ambulances Zweedsche Roode Kruis weet nog niet wanneer de Zweedsche Ambulance te Addis Abeba zal aankomen. De vertegenwoordiger van het internatio nale Roode Kruis in Abessinië doet al liet mogelijke om de veiligheid van de Zweed sche en Noorsche ambulances ?e verzekeren, o.a. door middel van een vliegtuig. De Am bulance schijnt echter op haar tocht naar Addis Abeba op moeilijkheden te ..stuiten, in verband met den toestand van anarchie, die zich schijnt' uit te breiden tot alle ge bieden, die nog niet door de Italianen zijn De Iersche Roode-Kruisdokter Paul e r is inmiddels te Aden aan malaria leden. De Brirtsche arts Brnner is door de Italianen aangehouden, daar hij voor liet Abcssijnsrhe leger dic-nsten had verricht. De Rrits'-be consul lieeft tegen deze arresta- DE NEGUS NOG TE JERUZALEM Een residentie op den Olijfberg De Negus van Abessinië vertoeft nog te Jeruzalem; een mogelijk vertrek naar Europa schijnt voorsbands verschoven to zijn. Algenipen verwacht men, dat hij zich vestigen zal in het zgn. Kaiserin-hof, een paleis door ex-keizer Wilhelm II voor kei zerin Augusta Victoria tegen het eind der vorige eeuw op den Olijfberg gebouwd. Haile Selassie heeft een langdurig be zoek aan dit gebouw gebracht, en was zichtbaar ontroerd toen hij de veranderin gen opmerkte die er aangebracht waren sinds zijn laatste bezoek aan het paleis in 1924, toen hij er als gast van den Britschen hoogen commissaris in Palestina, geduren de eenigen tijd verblijf hield. Het gebouw is onlangs geheel gerestaureerd. De Negus ontving des morgens Sir Ar thur Wauchope, den hoogen commissaris van Palestina, in zijn villa, waarna do keizer met hem de lunch gebruikte in het gouvernementshuis. Eiken dag bezoekt de nesnis de verschil lende bedevaartsplaatsen in Jeruzalem. 's Keizers piloot De particuliere piloot van den negus is in Jeruzalem aangekomen. Hij slaagde er in met zijn vliegtuig temidden van een kogelregen Addis Abeba te verlaten. Niet alleen de Italianen vuurden, doch ook de muitende troepen en zijn toestel werd door verscheidene kogels getroffen. Hemelvaartsdag in Jeruzalem Gister heeft de Negus den kerkdienst bij gewoond in het Russisch klooster op den Olijfberg, gebouwd op de plaats vanwaar ■olgens de traditie Christus zou ten hemel zijn gevaren. De Negus werd door de Arabische dorps bewoners luide toegejuicht. De Russische orthodoxe bisschop var Jeruzalem sprak een gebed voor Abessinii uit en de dienst werd besloten met Rus sische kerkzangen. Nederlandsche belangs'.elling De Duitsche propaganda-minister Goeb- els heeft gisteren het eerste deel geopend an den nieuwen rijksautoweg Keulen— Dusseldorf. Aanwezig waren daarbij o.a. de Nederlandsche minister van Waterstaa? Van L i d h deJeudeen de heer Lint horst Hom an, als voorzitter van de K.N.A.C., terwijl voorts een 150-tal Neder- landsche en Belgische auto's zich op den eg bevonden. Na de officieele toespraken reed Goebbels als eerste over den weg, gevolgd dooi* de eindelooze reeks van de wagens der buiten landsche gasten. In Woenen zijn dertien nationaal- socialisten tot gevangenisstraf veroordeeld. Zij werden beschuldigd van hoogverraad. De overstroomingen in Spanje hebben voor meer dan vier millioen peseta's scha de aangericht. In Noord-Frankrijk heerscht een land arbeidersstaking. Gendarmes moeten er de orde handhaven. In geheel Japan hebben arrestaties van anarchisten plaats, die lid zouden zijn van een geheime organisatie. Gister zijn in Ierland een vijftigtal republikeinen gearresteerd, die zich voor een militair gerechtshof zullen moeten ver antwoorden. VERSTIJFD DOOR RHEUMATIEK Nu alle pijn voor goed verdwenen. Mej. D. L. te IJ. schrijft ons: Ik voel mij verplicht te schrijven hoe zeer KruSchen Salts mij goed gedaan heeft. Sinds 18 jaren heb ik dezelfde werkkring nu mijn gezondheid was altijd uitstekend. Dit jaar in Januari kreeg ik ernstige pijnen in mijn gewrichten, ik begreep terstond, dat d't ■heumatische pijnen waren. Ik probeerde an alles, maar niets hielp. Ik had nimmer eel vertrouwen in geadverteerde middelen, maar tenslotte besloot ik toch een proef met Kruschen Salts te nemen. De verbetering trad bijna onmiddellijk in cn het is mij een groot genoegen, U thans to kunnen meedee- Icn, dat de pijnen, nadat ik twee flacons Kruschen had genomen, volkomen verdwe nen waren en niet meer zijn teruggekeerd. Ik neem iederen morgen nog steeds de dage- lijksche dosis, mijn gezondheid is uitstekend. Ik zal niet aarzelen Uw wonderbaarlijk Kruschen Salte aan al mijn vrienden aan te bevolen." Rhcumatische pijnen ontstaan wanneer het bloed door in het lichaam opgehoopte afvalstoffen met een overmaat van urine zuur verontreinigd ia Kruschen -Salts spoort de afvoerorganen lever, nieren en inge wanden aan tot krachtiger werking, waardoor de afvalstoffen worden verwijderd, het bloed gezuiverd en de pijnen verminde- en om tenslotte geheel te verdwijnen. Zoo •erdrijft Kruschen Salts niet alleen rheuma- tische pijnen, maar Uw geheele gezondheids toestand zal door het regelmatig gebruik an Kruscher. Salts enorm verbeteren. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bi' alle apotnekers en erkende drogisten ;1 0.90 en 1 60 per flacon omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat het etiket op de llesch. zoowel alt op de buitenverpakkuig, de naam Rowntree Handels Maatschappij, Amsterdam, voorkomt. (Adv.) Drie beruchte inbrekers op heeterdaad betrapt In den nacht van Woensdag op Don derdag hebben drie beruchte inbrekers ge tracht hun slag te slaan in een bakkerij, gevestigd aan het Staringplein te Amster dam. Hun opzet zou geheel zijn geslaagd, wanneer zij niet, bij het verlaten van het perceel, beladen met buit, in de armen zou den zijn geloopen van de rechercheurs der centrale recherche, die de drie inbrekers niet uit het oog hadden verloren. De zaak, waarop de inbrekers het voor- zien hadden, was een bakkerswinkel, ge legen aan hot Staringplcin op den hoek van de Eerste ITelmersstraat. Het perceel is des nachts geheel verlaten. Hiervan hebben de indringers gebruik gemaakt om door het opschuiven van een raam in de Eerste I-Ielmersstraat de bakkerij binnen te klim. men. Zij maakten zich meester van het aan vezige kasgeld, van eenige voorwerpen van waarde, en bovendien van een paar doozen chocolade en bonbons, die werden ingepakt om al of niet voor eigen gebruik to worden meegenomen. Toen de inbrekers werden ge arresteerd, bleek een hunner in het bezit te zijn van een geladen browning. LUXE DAMESSCHOENEN IN ELKE SOLIEDE ZAAK VERKRIJGBAAR GEMENGD NIEUWS Twee woningen en een schuur in de asch gelegd Men meldt ons uit Zevenbergen: Woensdagnamiddag te ongeveer half vijf woedde in deze gemeente aan de Klundert- sche weg een felle brand. Het vuur was ontstaan in een schuur van den heer Sit ters en had in korten tijd deze. alsmede 't woonhuis en café aangetast. De eigenaar zelf was piet thuis, zodat vrouw en kinde ren zich alleen in het huis bevonden. Om wonenden brachten de kinderen in veilig heid. Vanwege de groote hitte was het in veiligheid brengen van de inventaris geen gemakkelijke taak. Het vuur, aangewak kerd door de vrij sterke wind, tastte ook 't aangrenzende wonhuis aan, bewoond door Starige, hetwelk in een ommezien een bran dende fakkel geleek. Ondertusschen was de brandweer gearri veerd met een der slangenwagens. Niet aanstonds echter kon water worden ven daar de brandkraan, die zich voor de brandende perceelen bevond niet was open te krijgen. Men moest verderop een andere kraan nemen. Er kon toen aanstonds met blusschen worden begonnen. Na aankomst der stoomspuit werd met niet minder dan vier stralen de vuurzee bewerkt Te redden viel echter zoo goed als niets meer. Aan de overzijde van den weg werd een begin van brand aan de kolenschuur van Schouwe naars door omstanders met emmers water bezworen. Door de groote hitte hadden de gevels der woningen aan de overzijde het hard te ver antwoorden. De ruilen bleven echter ge spaard, daar bij allen blinden aanwezig waren, welke men bijtijds bad gesloten. Na ongeveer een uur werken waj brandweer het vuur zoodanig meester, dat voor uitbreiding niet meer was te vrt De nog staande gebleven muren moesten wegens dreigend gevaar worden omgetrok ken. waarna met nablusschcn kon worden aangevangen. In de vlammen kwamen om een paard en eer. kalf. Omtrent de oorzaak van den brand tast men nog in het duister. Van betgeen in de vlammen omkwam, was niets verzekerd, dan alleen de schuur van Sitters. Op bet terrein der brand was mede aan wezig burgemeester Van Aken. terwijl op per-brandmeester De Gouw voor de leiding zorgdroeg De politie had de handen vol om het talrijke publiek op een veilige afstand te houden, terwijl wegens bet groote ge vaar het verkeer op de Klunderlsche weg een heel tijdje moest worden stopgezet, Slachtoffer van het snelverkeer Doodelijk auto-ongeluk te Vriezenveen Woensdagmiddag had te Vriezenveen 'een zeer ernstig auto-ongeluk plaats, waar- an de 75-jarige H. J. Hazelhorst, uit Kloos terhaar gem. Ambt-Hardenberg, die te Vrie zenveen ter markt was, het slachtoffer is geworden. H. wilde de straat oversteken op het mo ment. dat een personenauto, bestuurd door S., uit Haren bij Groningen, in zeer snelle aart naderde. De oude man werd gegre pen en ter aarde geworpen en liep zulke ernstig^ verwondingen op, dat dr van Os zijn onmiddellijke overbrenging naar het Diaconessenhuis te Almelo noodzakelijk achtte. De politie stelde onder leiding van den burgemeester een onderzoek naar de schuld vraag in. De beschadigde auto is in beslag genomen. Kort na aankomst in het ziekei'hu het slachtoffer overleden. Nederlandsch schip op Britsche kust vergaan De kustwacht van Walton en Aze tele grafeerde, dat het s.s. „Argus" meedeelde, dat op de Buxey Sands een wrak ligt, dat gevaar oplevert voor de scheepvaart. Het wrak ligt ten zuid-zuidwesten van Cljgtnn Pier. Vermoedelijk is het een wTak van een Nederlandsch motorschip. Woensdag is het Nederlandsche motorschip „Vaderland" van Col ma naar Londen vertrokken. Groote brand te Waalre Te Waalre ontdekten de bewoners van de boerderij op het Timmereind 5 een begin an brand. Daar bet vuur echter door de sterke N. O. wind snel werd voortgejaagd, vatte spoedig bet strooien dak vlain en korte tijd late? was de boerderij eon vuurpoel. Het gezin van den landbouwer Martin Wijlaards, bestaande uit drie personen, kon zich ternauwernood in veiligheid stellen. Daar niemand het vuur vermocht te stui- tn de gemeente bezit geen brandweer werd na korte tijd de belendende boer derij, toebehoorendo aan den landbouwer n Mol, aangetast. Deze hofstede was onbewoond en onderging hetzelfde lot als de eerste boerderij. De wind droog het vuur toen verder naar de boerderij, bewoond door H. van Mol, wolk pand eveneens tot de grond toe afbrandde. Bovendien brand den de aan de overzijde van den weg ge legen twee groote landbouwschui'en en een hooimijt af. Van 't huisraad van den land bouwer Van Mol kon slechts een klein gedeelte worden gered. Eenig pluimvee kwam in de vlammen om. Groote brand te Eindhoven Katholiek verenigingsgebouw in vlammen opgegaan Vannacht omstreeks twaalf uur brak een felle brand uit in het gebouw van de R.K. Werkliedenvereen. te Eindho ven, dat aan de voorzijde aan de Wal en aan de achterzijde aan de Paradijs- laan gelegen is. Dit groote complex van gebouwen is grootendeels in vlammen opgegaan. Omwonenden hebben het vuur ontdekt en waarschuwden de brandweer, wier gebouw lak bij het brandende gebouw gelegen is. De brandweer rukte direct met al het be schikbare materiaal uit en tastte het vuur aan twee 2ijden tegelijk met vele stralen aan. De spuitgasten klommen op de aan grenzende gebouwen om de vuurzee te .be dwingen. Langzaam wonnen zij terrein en omstreeks kwart over twee kon, hoewel 't vuur nog hevig woedde, aangenomen wor den, dat de brand geen grooter omvang meer aan kon nemen. Om half drie was men het vuur volkomen meester. De groote zaal en het tooneel waren toen echter totaal uitgebrand. Ook het café, dat aan den ingang is gelegen en de daarboven gelegen vergaderzalen, alsmede de bureaux ran den secretaris waren grootendeels doo: het vuur vernield. De totale schade wordt op f75.000 geschat. Het gebouw, dat vrij groot is en aan de R.K. Werkliedenvereniging behoort, is ver zekerd. Brandstichters aan het werk? Vermoed wordt, dat men hier te doen heeft met het werk van een brandstichters- bende, door wier toedoen ook reeds de openbare school aan de Keizersgracht en 't Chicago-theater in de Rechte straat, aan de vlammen ten prooi zijn gevallen. In het gebouw was gisteravond niet ver gaderd, terwijl omstreeks elf uur de laatste bezoekers het café hadden verlaten. Berucht inbreker gesnapt laatste maanden zijn verschillende kamerverhuurders en pensionhouders verscheidene plaatsen des lands opgelicht door een heer, die zich gewoonlijk uitgaf oor officier of ingenieur. Hij maakte een zeer betrouwbare indruk en wist steeds door zijn manier van optreden hot vertrou wen te winnen van de kamerverhuurders Gewoonlijk deed hij dan na enkele dagen het verhaal, dat liij geen geld bij zich had omdat hij zijn portefeuille had verloren, of ergens had laten liggen, of dat zijn bagage nog aan het station stond. Vrijwel altijd gelukte het hem op deze wijze geld te lee- nen. Dit werd echter nooit terugbetaald, want de pensiongast verdween altijd kor! daarna- Op deze manier heeft hij pension houders en kamerverhuurders in Haarlem, Zaandam, Amersfoort, Den Bosch. Tilburg Bussum, Heemstede, Bennebroek en Roer mond gedupeerd. De politie zocht hem. Thans is hij te Zandvoort gesnapt, toen bij hij een pensionhouder aldaar een zelfde truc wilde toepassen. Deze was echter door de verschillende courantenberichten zijn hoede en waarschuwde de politie, die de man aanhield. Hij werd naar Haarlem overgebracht, waar hij een 'volledige be kentenis aflegde. Brand te Strijen Men meldt ons uit S t r ij e n Door onbekende oorzaak zijn twee boer derijen, met riet gedekt, en een arbeiders woning een prooi der vlammen geworden. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, kon niets anders doen, dan de omliggende panden beschermen. Deze liepen aanmer kelijke waterschade op. Verzekering dekt gedeeltelijk .de schade, Doodelyke aanrijding Woensdag is te Griendsveen onder de ge meente Horst (L.) de 12-jarige jongen Van M. door een vrachtauto uit Deurne over reden en op slag gedood. Het ongeluk gebeurde, toen de knaap, die in gezelschap van een vriendje naar huis fietste, den wagen passeerde. De beide Jongens reden naast elkaar aan den rechterkant van den weg. Aangezien deze ter plaatse zeer smal is, wilden de jongens achter elkaar gaan rijden, om de vrachtauto, die uit tegenovergestelde rich ting kwam, te laten passeeren. Hierbij kwa men zij echter te vallen, met het noodlottig gevolg, dat de 12-jarige Van M. door de auto werd gegrepen. De andere jongen tui melde in een sloot en kwam er wonder goed af. Jongen verdronken Me4 paard te water Toen Woensdagavond de 12-jarige Aaldert Zandbergen te I-Iolsloot in de gem. Sleen, voor zijn vader het paard uit de weide haalde, is het dier blijkbaar voor het een of ander geschrokken. Het raakte met den jongen, die de leidsels om zijn arm gesla gen had, in de JongbloedsvaarL Doordat 't ongeluk niet werd bemerkt, is de jongen verdronken. Ook het paard kwam om het leven. Het lijk van den jongen werd late: opgehaald. DE „KAPITALISTISCHE" KOE De „geldzucht" haar dood De landbouwer Nijenhuis te Varsse- e 1 d, had tijdens eenige werkzaamheden het weiland zijn jas, waarin zich een portefeuille met 350 aan bankpapier be vond, in het gras neergelegd. Eén der ui het land grazende koeien had het waarde vol voorwerp machtig weten te worden en het opgegeten. Het dier is terstond ge slacht. In de maag werden snippers van portefeuille en banknoten teruggevonden. Deze zullen naar de Nederlandsche Bank worden opgezonden in de hoop, dat nog eenige restitutie kan geschieden. Bij Tilburg is door onbekende oorzaak brand ontstaan op bosch- en heidegronl van de gemeente Tilburg, gelegen bij de Regte Heide, behoorend tot het grondbezit van Goirle. De gezamenlijke brandweercorpsen van Goirle en Tilburg, geholpen door burgers en personeel van de Ned. Heide Mij., namen aan het blusschmgswerk deel en slaagden erin na ruim drie uur het vuur ?e stuiten Ongeveer 35 H.A. lieide en vliegdennen is verloren gegaan. De aangrenzende hoog op. gaande bosschen konden \oor verwoestin, worden gevrijwaard. BRAND Te Enschedé heeft een brand gewoed in de matrassenfabriek der gebr. Baar. schers, welke is gevestigd in een deel van de gebouwen der opgeheven Ensehedesche Machinefabriek en Ijzergieterij aan den Parallelweg. De brand, welke ontstond in de bovenverdieping, breidde zich snel uit. De brandweer slaagde er in de brand tot de bovenverdieping te beperken. Deze is geheel uitgebrand. .Verzekering dekt de schade, VOOR OE PUP M eyj Dobbelffldfsn lekker... man! ROOKT IBIS EN GÉÉN ANDERE SHAG EEN 102-JARIGE Dinsdag 26 Mei hoopt de heer Judi Tim mermans. oud-direc;'eur der Noord-Brabant- sche Levensverz.-Mij., te Waalwijk zijn 102on verjaardag te herdenken. DE ECHOPUT Op Hemelvaartsdag !s de Echoput te Hoog Soeren benevens het restaurant weer her opend. Een ruime parkeerplaats voor auto's en bussen is aanwezig. De put zal ook des winters te bezichtigen zijn. HET GELAG BETALEN Donderdagavond omstreeks half elf ont stond te Amsterdam in een klein café aan de Overtoom twist tusschen eenige bezoe kers, welke ontaardde in een vechtpartij, waarbij een man met een bierglas een zoo hevigen slag op liet hoofd kreeg, dat hij met een hersenschudding naar het Wil- hclminagaslhuis moest worden overgebraclïT, waar hij ter verpleging is opgenomen. EEN CHANTEUR De raadskamer van de Arrondissements rechtbank te Amsterdam heeft de gevan genhouding bevolen van den dezer dagen ge arresteerden v. L., die verdacht wordt va;: po ging tot afdreiging. Hij had een uittreksel klaar van een boek. waarvan de inhoud zeer beleedigend zou zyn voor een Zwitsersche familie. LAND- EN TUINBOUW De Ondermelkregeling Blijft nog bulten werking Met betrekking tot de regeling voor de verplichte teruggave aan meikleveranciers van een zeker percentage der ontvangen melk in den vorm van ondermelk deelt men ons van bevoegde zijde het volgende mede: De regeling bedoelt zoo mogelijk te be. vorderen, dat de netto kaaswaarde van de ondermelk niet daalt beneden 0.5 cent voor Maart, 0.4 cent voor April en 0.3 cent voor Mei en volgende maanden tot einde Augus tus. De regeling schrijft onder bepaalde omstandigheden verplichte buitenwerking- stelling voor, terwijl een commissie weke lijks aan de Nederlandsche Zuivelcentrala advies uitbrengt over de vaststelling van het percentage, resp. over vrijwillige buiten- werkingstelling. Met ingang van Zondag 10 Mei werd de regeling buiten werking gesteld, mede om-- dat een overschrijding der gestelde onder- melkwaarde verwacht werd, doch vooral omdat in de regeling voor verschillende categorieën van bedrijven een sterke beper king ligt opgesloten van de productie van melkpoeder en gecondenseerde melk, welke beperking zich moeilijk laat rijmen met de omstandigheden ten aanzien van export mogelijkheden, die «zich voordoen. Hoewel de ontwikkeling der omstandighe den mede vooral door eenige stijging der bo- terprijzen deze week ernstig de vraag deed overwegen, of ten behoeve van de kaaswaar de der ondermelk de regeling weer moet wor den inwerking gesteld, is de Nederlandsche Zuivelcentrale er deze week nog niet toe overgegaan daartoe te adviseeren, omdat het antwoord op genoemde vraag onzeker is en moeilijkheden ten aanzien van de beperking der bereiding van melkproducten, die hier boven genoemd werden, nog vrijwel onver* zwakt bestaan. De volgende week zal de toestand op nieuw onder oogen worden gezien. Inmid dels wordt gezocht naar een bevredigende oplossing der moeilijkheden inzake de fabri cage van melkproducten. DENATURATIE VAN AARDAPPELEN Van bevoegde zijde wordt ons medegedeeld dat, met uitzondering van vroege aardappe len van oogst 1935, dus ook fabrieksaardap pelen ter denaturatie kunnen worden aange- boden, waarvoor alsdan de op het tijdstip van denaturatie geldcdo -oc-Jag zal worden uitbetaald. VLASSTEUN In de Staatscourant ..s opgenomen de „crisissteunbeschikkiiig 1936 vlas (oog3t 1036)". In deze beschikking heeft de Minister van Landbouw bepaald, dat uil het Land bouwcrisisfonds ten behoeve van de telers van vlas steun verleend zal worden over de opbrengst van ten hoogste 15.000 II.A. met vlas beleelde oppervlakte, met dien verstande, dat: a. in den vorm van een teeltpremie, uit te keeren aan telers, in totaal geen hooger bedrag aan steun zal worden uitgekeerd dan overeenkomt met een bedrag van ge middeld f 100 per H A., berekend over do totale met vlas bebouwde oppervlakte; b. in den vorm van een bewerkingspremie, uit te keeren aan vlassers, in totaal geen hooger bedrag aan steun zal worden uitge keerd dan overeenkomt met een bedrag van gemiddeld f 75 per II.A., berekend over de totale met vlas bebouwde oppervlakte, voog zoover de opbrengst daarvan in Nederland tot vlaslint wordt bewerkt,

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2