Qïtxmt £riit5djr (üourant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending550 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad Tb ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbar NO. 5786 bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 VRIJDAG 22 MEI 1936 15e Jaargang atfoertrntirprijjni: Van I tot 5 regels1.17 V» Elke regel meer022'U Ihgöonden Mededeelinger» van 1-5 regds 250 Bke regel meer(U5 Voor "het bevragen aan 't Bureau V wordt berekend/0.I0 DE LEERDAMSCHE KWESTIE Een communiqué der vertrouwens-commissie uit de burgerij Voor aanvaarding der regeeringsplannen Do vertrouwenscommissie uit de bur gerij vau Leerdam, welke zich bezig houdt met de moeilijkheden van de N.V. Glasfabriek Leerdam, heeft een commu niqué uitgegeven, waarin zij te kennen geeft, dat de directie van de fabriek in een onderhoud, dat Maandag heeft plaats gehad, niet geneigd was op de haai* gedane vragen te antwoorden, om dat zij van meening was, dat de vragen betrekking hadden op interne bestuurs aangelegenheden, waarmede de com missie niets to maken had. De commissie herinnert vervolgens aan de houding van minister Colijn, die dezer dagen bij een audiëntie elke vraag van de commissie beantwoordde. Zoodoende moest de commissie wel tot de gevolgtrekking komen, dat, wil in Leerdam de werkgele genheid blijven bestaan, men beter de voor stellen van de Regeering kan aanvaarden, waarbij althans werkgelegenheid gegaran deerd wordt voor ruim 500 man gedurende tien jaren en waarbij de concurrentie met andere glasfabrieken wordt opgeheven en daarvoor in de plaats samenwerking ver kregen wordt, dan dat de plannen van het bestuur der Glasfabrieken worden aan vaard, waarbij niets gegarandeerd wordt, waarop de moordende concurrentie blijft bestaan en waarbij bovendien belangrijke offers van personeel, middenstand en huis eigenaren worden gevraagd, zonder dat er ook maar eenige zekerheid zal bestaan, dat daarmede en daar komt het vooral op aan de werkgelegenheid te Leerdam voor een belangrijk aantal jaren gegaran deerd gehandhaafd zal worden. De directie van de N.V. Glasfabriek Leer dam heeft op dit communiqué geantwoord niet een mededeeling, waarin zij ten aan zien van de garantie van regeeringswege opmerkt, dat bij de laatst gehouden be sprekingen met den Regeerings-contactcom- missaris- deze nadrukkelijk heeft verklaard dat er maandenlange onderhandelingen noodig zouden zijn, aleer het mogelijk was. dat er een goede prijs- en productierege ling voor de Nederlandsche Glas-industrie was ontworpen. Voorts verklaarde de Re geer ingscontactcommissaris, dat aanvaar ding der voorstellen van de Regeering in ieder geval zou inhouden stopzetting van de Glasfabriek Leerdam voor den tijd van 6 a 8 maanden, aangezien de ovens geheel moesten worden afgebroken en vernieuwd. Ba reorganisatieplannen De Ned. Trust Maatschappij trustee voor de houders van de bYi pet obligatiën van de Glasfabriek Leerdam, schrijft het vol gende: Wij verwachten binnenkort aanleiding te hebben, de feiten bekend te maken aan gaande de reorganisatieplannen, van wel ker bestaan in de pers reeds mededeelin- gen zijn verschenen, doch welke thans nog in het stadium van onderhandelingen ver- keeren. Voorts wordt In het schrijven gesproken van de taxatiën en in dit verband wordt opgemerkt, dat men meende niet te moeten medewerken aan het voorstel van de con currenten van Leerdam^ aangezien dit niet voldoende rekening hield met de belangen der obligatie-houders. De Regeering is thans bereid, zoo ver volgt liet schrijven, om in overleg met ons door een onpartijdig deskundige de liqul- datiewaarde van de fabriek te doen vast stellen, om dam,-indien de Glasfabrieken te Schiedam en Maastricht met deze taxatie accoord gaan, de fabriek voor dit bedrag over te nemen. Thans is echter de mogelijkheid geopend om de fabriek met inventaris tegen be- drijfswaarde aan een nieuwe groep over te cloen. Naar onze meening moet allereerst onderzocht worden of deze mogelijkheid ver wezenlijkt kan worden. Eerst indien zou blijken, dat dit niet liet geval is, kunnen de onderhandelingen met de Regeering op basis van verkoop tegen liquidatiewaarde wederom worden hervat. De uitvoering van de Zuiderzeesteunwet Vragen van het Tweede Kamerlid Van Dis Het Tweede Kamerlid Van Dis heeft aan den Minister van Waterstaat gevraagd of deze bereid is -te bevorderen, dat een ver goeding wegens waardevermindering ooi wordt uitgekeerd aan de belanghebbenden, die wegens verblijf onder de wapenen ge durende de mobilisatie eerst na 191S in staat waren een schuit aan te schaffen; voorts of aan de niet-belanghebbenden on der de visschersbevolking van de voorma lige Zuiderzee, die als gevolg van de afslui ting in uiterst zorgelijke omstandigheden verkeeren, een kostelooze vischvergunning kan worden verstrekt en gedurende de .wintermaanden een kleine steun, en ten slotte, of aan de oudere visschers niet het zelfde maximum-steunbedrag kan wo uitgekeerd, waardoor de tlians bestaande ongelijkheid zal worden opgeheven. LANDMACHT Eervol ontslag is verleend uit don mil. dii aan den rcs.-le-lult. mr P. A. L. van Ogrtrop GROOTE HOTELBRAND IN GRONINGEN Eigenaar doet doodelijke sprong Echt genoot e, kind en personeel gered Een geweldige brand, zooals in geen jaren in Groningen heeft gewoed, heeft in de nacht van Woensdag op Donderdag het bekende café-restau rant Suisse in de Heerestraat verwoest, waarbij een doode en een gewonde te leerende agent van politie een rook zuil aan de bovenzijde van het café. Hij alarmeerde de brandweer en maakte nog verder alarm. Men begon met de inwoners, die hun slaapplaats allen boven in het uit drie verdiepingen bestaande gebouw hadden, te wekken en wel door het in trappen van deuren en het afschieten van revolvers. Hierdoor werden de in woners, in totaal 12 personen, gewaar schuwd. Dit was ook hoog noodig, want binnen een minimum van tijd sloegen de vlammen fel uit. Van de inwoners wisten vijf dienstmeisjes en twee koks zich aan de achterzijde langs de brandladder te redden. De eigenaar van Suisse, de heer B. Ho- man, die met vrouw en kind een slaapkamer op de tweede étage aan de voorzijde had, kon niet meer langs de brandladder naar be neden. Mevrouw Homan sprong vanuit de tweede verdieping in het inmiddels door de brandweer, politie en publiek uitgespreide vangzeil. Zij kwam behouden op de grond. Vervolgens liet de heer Homan zijn 13-jarig zoontje langs een touw naar beneden zakken, waardoor de jongen eveneens behouden kon worden opgevangen. Toen gebeurde het vreeselyke: de heer Homan, die vermoedelijk nog te ruggegaan is om een geldkistje te ba len, verscheen even later voor het raam, sprong naar heneden, doch kwam met zijn hoofd terecht tegen een vooruitstekend balkon op de eerste étage. Hij werd hierdoor zwaar ge wond en toen men hem uit het vang zeil haalde, bleek hij reeds te zijn overleden. Twee huisknechts hebben zich langs een andere trap kunnen redden, doch een van hen, de heer Bulstra, werd hierbij gewond. Hij is naai- het Academisch Ziekenhuis over gebracht. De andere huisknecht kwam er goed af. Inmiddels had de brandweer, die met groot materiaal was uitgerukt, het gebouw, dat als een fakkel brandde aan de voorzijde, dus in de Heerestraat, aangetast met vijf stralen op de waterleiding, terwijl het vuur aan de achterzijde werd bestreden met vier stralen op de stoomspuit, welke water ver kreeg uit het reservoir dat zich bevindt op de Groote Markt onder den grond. Door deze negen stralen werd een enorme hoeveelheid water gedurende anderhalf uur in het per ceel gespoten. De bewoners van de aangrenzende huizen hadden intusschen hun woningen moeten verlaten. Na ongeveer vijf kwartier hard werken van de brandweer, die door de politie uitste kend werd terzijde gestaan, kon men aanne men, dat het gevaar voor uitbreiding gewe ken was. Omtrent de oorzaak van den brand valt niets te zeggen. Vast staat, dat het vuur moet zijn ontstaan in de keuken, welke zich op de tweede étage bevindt. Een sigaret achteloos weggeworpen Aangaande den brand in het restaurant „Suisse", waarbij de directeur, de heer Ho man, den dood vond, vernemen wij van de zijde der recherche, dat de oorzaak moet worden gezocht in het achteloos wegwerpen van een sigaret op de eerste étage, en nog wel op een plek, waar zeer veel passage is, zoodat het niet goed te begrijpen is, dat de brand niet eerder is ontdekt. Nader is gebleken, dat zich bij het uitbre ken van den brand niet twaalf maar vijftien personen op de bovenste étage bevonden, die allen, gedeeltelijk in nachtgewaad, zijn ge vlucht. De druk op de waterleiding, welke naar men weet, de laatste weken moeilijkhe den opleverde, liet gelukkig tijdens het blus- schingswerk niets te wenschen over. De toestand van den 21-jarigen huisknecht G. Bulstra was gisteravond niet ongunstig. De heer Homan was een, vooral in kringen van de paardensport, zeer bekende persoon lijkheid. ROULEERINGSSYSTEEM BIJ DE WERKVERSCHAFFING Het Tweede Kamerlid Krol heeft aan den Minister van Sociale Zaken gevraagd om werklooze vaders van middelmatig groote en groote gezinnen, zoo eenigszins mogelijk continu in werkverschaffing te plaatsen of anders voor deze gezinnen, in het bijzonder die in plattelandsgemeenten, een verhoo ging van de steunbedragen te bevorderen. PINKSTFRVACANTIE Hotel „PRINSES JULIANA" Tel. 8 - VALKENBURG (L.) - Tel. 8 MODERN OOMFORT <- -» LIFT MATIGE PRIJZEN (Adv.) DE HOOP VAN NEDERLAND Er ligt een schoone en mooie gedachte in het feit, dat de Christelijke jongelingen van alle kerkelijke richtingen op Hemelvaartsdag' ter nationale bondsvergadering gaan. Er ligt bovendien een gezonde, positief Schriftuur lijke cn gezuiverd Protestantsche gedachte in. De vraag is wel eens gesteld of de leiders der organisaties door het beleggen van deze massa-bijeenkomsten op Hemelvaartsdag bet trouwe kerkbezoek niet belemmerden en slapheid in de hand werkten; maar de his torie bewees het tegendeel. Het zijn niet de leden der jongelings- en meisjesvereenigin- gen, die het kerkbezoek zoo minimaal moge lijk stellen, maar juist de anderen, die ook op Hemelvaartsdag iets anders najagen dan geestelijke sterking naast lichamelijke ont spanning. Dat de oude roep „voor Kerk, Staat en Maatschappij" geen iidele. holle leuze werd, bewijst het geslacht, dat thans vooraan in de geestelijke strijd staat en de verantwoorde lijkheid draagt; maar ook kan dragen, om dat het in de jongelingsvereeniging zijn gees telijke scholing ontving. De samenkomsten op Hemelvaartsdag heb ben daartoe het hunne bijgedragen. Zij heb ben de jongelingen geleerd, dat natuur en genade geen tegenstelling vormen, maar dat de eerste door de laatste geheiligd eu gelou terd wordt. Wie zou vergen, dat de bondsdagen verlie pen als bijeenkomsten van ménschcn op leef tijd, stijf-deftig cn afgemeten, met lange ge zichten cn zwaarwichtige gebaren; die zou do jeugd geweld aandoen en een onnatuur lijke overgeestelijkheid verlangen waar na tuurlijke ongedwongenheid de toon moet aangeven. Zelfs stellen wc met de schuchterheid, welke den buitenstaander voegt en met de vrijmoedigheid, welke den vriend past, de vraag, of hier en daar het aantal redevoe lingen en toespraken niet eenigeTinate inge perkt behoort tc worden. Dc leiders dienen toch rekening tc houden met de geaardheid van den jongen man, die ook op zoo'n dag lichaamsontspanning begeert en zij mogen o.i. niet bij voorbaat speculceren op spijbel- zucht cn steelsgewijze vlucht in de buiten lucht. Die geestelijke overlading, waarop we met vragende behoedzaamheid wijzen, is trou wens in slrüd met de gezonde gedachte, wel ke aan het binden van de bondsvergaderin gen op Hemelvaarsdag ten grondslag ligt. Deze Christelijke feestdag is voor de wcreld- lingen, hoewel iets minder dan de Tweede Pinksterdag, van oudsher een uitgaansdag geweest En onzerzijds is behoorlijke ont spanning en natuurgenot, juist op deze da gen. nimmer afgekeurd, doch veeleer aange moedigd; mits gewaakt werd tegen wereld gelijkvormigheid en veelsoortige gevaren. Overgeestelijkheid ligt niet in de goed-gere- formeerdc lijn. Maar dan moet daarvoor ook eenige gele genheid geboden worden en dan dient men bij de samenstelling van het programma aan de pauzen evenveel aandacht te scheuken als aan de mandementen cn toespraken. De natuur heeft ook zijn rechten. Het verlangen en de aandrang om hier mee rekening te houden critiek op wat passeerde steekt in deze algemecne opmer kingen niet verhindert ons niet in het minst om met groote blijdschap en dankbaar heid terug te zien op de welgeslaagde bijeen komsten, welke gisteren her en der in ons land gehouden werden. Helaas bevestigde het weder de waarheid van de zeemansterm „hooge dagen, hooge winden"; maar de bondsvergaderingen leden daaronder minder dan de pretbijeenkomsten en de sportfeesten, aan welke laatste volgens een spreker te Leeuwarden, sommige Chris telijke bladen te veel aandacht besteden. Wij gelooven dat de bekwame redenaar hier niet goed heeft onderscheiden. De lichamelijke opvoeding, welke nuttig is, wordt inderdaad door Christelijke dagbladen niet meer geheel veronachtzaamd; de sportverdwazing wordt door deze zelfde bladen telkens onbarmhar tig gestriemd. Bedoelde daarbij de referent tegelijk, dat vele verslagen zoo lang zijn heden ten dage, zoo is zulks waar. Maar hiervan ligt de schuld niet alleen bij de pers, welke gaarne een andere methode zou vol gen, wijl het bijna vast gaat loopen met al de vergaderingen, a 1 dc sprekers, a 1 de ver slagen. Ons land staat aan de top, wat betreft veelheid van organisaties cn veelheid van vergaderingen. Intusschen, dit vraagstuk heeft vele kan ten; maar wat gisteren betreft: hoe wis ten de woordvoerders de taal .der jeugd en der bezieling te spreken; hoe da verden gedurig dc zalen van welgemeend en begrijpend applaus; hoc dreunde het enthou siasme langs wanden en zoldering; hoe hoog- geestelijk waren de bijeenkomsten en hoe versterkend-bezielend het samenzijn van duizenden „één van doel en streven, één in lofaccoord". En als wc het geheel overzien, o, ja, dan was er getrennt marschieren, maar toch ook de begeerte om vereint te schlagen, want al onze bondsdagen stonden in het teeken, dat er een Heiland is voor allen, écn Heer over allen en vóór allen; één Koning in heerlijk heid; die hoog boven en voor ons het regi ment voert, waarbij onze Christen-jonge mannen zich gaarne als recruten laten in schrijven om dien Koning der eeuwen te vol gen en te dienen. Daarom zijn do bondsdagen der jongelin gen met hun enthousiasme en bezieling dc hoop van Christelijk Nederland cn onze na tionale rijkdom. TRANSFERBESPREKING Duitschland wil verlaging van het renteniveau Nederland eischt handhaving van het verdrag In verband met het over enkele weken af- loopen der ri-ansferovereenkomst met Duitschland worden dezer dagen onderhan delingen te Berlijn gevoerd tusschen een Nederlandsche delegatie en vertegenwoor digers der Duitsche regeering over eeneven- lüeele voortzetting van deze regeling. Naar de Tel. weet mede te deel en heef? Duitschland, zich beroepend op de ongun- lunding-bonds. Ook was verleden jaar drongen op verlaging van het renteniveau, dat, zooals men kan weten, vastgesteld was op SYo pet. in Nederlandsche guldens te be- jalen en wat boven deze 3 Yi pet. te vorderen was door Nederlandsche"crediteuren kon betaald worden in z.g. Holland-marken en funding-bouds. Ook was verleden jaar wat niet bekend was gemaakt een limiet gesteld voor de totale transfer-vordciingen in guldens. Nu deze limiet nies is overschreden heeft de Nederlandsche regeering zich op het standpunt gesteld, dat het bestaande ver drag zonder meer gehandhaafd zou worden Duitschland echter beweerde, dat de ge stelde limiet ver overschreden is. Doch 'dit verschil in opvatting werd na eenige be. spreking opgelost. Met kracht -blijft Duitschland echter op verlaging van de rentevoet en vermindering van de limiet aandringen en voert daartoe als argument aan, dat bet steeds meer be hoefte aan grondstoffen heeft, wat de devie zen voorraden op zware proef stelt. De Nederlandsche delegatie heeft veria- ging van de ren-tevoe? met klem van de hand gewezen. Voor wat verlaging van de limiet aangaat heeft ze zich op het stand punt gesteld, dat hierdoor liet risico voor de Nederlandsche crediteuren niet vergroot zou mogen worden, daar ze kans zouden loopen met hun vorderingen niet uit te zul len komen. Ook wilde Duitschland geen funding bonds meer verstrekken, omdat dit nieu we schulden zou scheppen, wat tegen "net Duitsche principe is. Hiertegen voerde Ne. der]and aan dat het afschaffen van funding- bonds een aantasting is van het recht van de schuldeisohers. Duitschland heeft echter zich bereid verklaard een materieel gelijk te stellen vergoeding aan de Nederlandsche schuldeischers te geven als de funding- bonds afgeschaft werden. Hierover wordt nu verder onderhandeld. Men hoopt over de princïpieele kwesties tot overeenstemming te kunnen komen. CONFLICT BIJ WERKVERSCHAFFING Bij de werkverschaffing in de gemeente Wisch is een conflict ontslaan omtrent de vaststelling van het basisloon bij een be paald werk. De arbeiders hebben daar tegen geprotèsteerd, met het gevolg, dat er 72 zijn geschorst. De door de arbeiders belegde vergadering werd bijgewoond door twee raadsleden en de beide predikanten van Varsseveld, die met de contact-commissie zullen trachten tot een bevredigende oplossing te komen. HET CONFLICT IN HET BAKKERS BEDRIJF TE AMSTERDAM Het bureau van de samenwerkende arbei dersorganisaties in het bakkersbedrijf te Amsterdam deelt mede, dat het bericht in een der bladen, meldende, dat overeen stemming zou zijn bereikt op het stuk van de loonen in het bakkersbedrijf, op een mystificatie moet berusten. Zeer nadrukke lijk is in een conferentie tussschen pa troons- en gezellenorganisaties in den nacht van Zondag op Maandag overeenge komen, dat het conflict beëindigd zal wor den op den grondslag van üitstel der aan gekondigde loonsverlaging voor den duur van twee weken, in welk tijdvak de be sprekingen geopend kunnen worden. Van een gedecideerde afspraak, noch van een bepaalde overeenkomst zijn de arbei dersorganisaties zich bewust ONDERWIJS EN OPVOEDING GEREF. SCHOOLVERBAND Afscheid van de voorzitter Over de Woensdag te U t r e c.h t gehou den vergadering van het Geref. Schoolver band kan nog het volgende worden ge meld: Op het referaat van Dr. E. D. Ivra waarvan wij reeds uitvoerig verslag gaven, volgde een breedvoerige discussie waaraan werd deelgenomen door de heeren Van Wij len, Haakman, van Klinken, Dijkstra, Wijn gaarden, Moltmaker, Doreschot, Bouma, v. d. Waals en prof. dr. Waterink. Uitvoerig heeft rcf. dc sprekers beant woord, waarbij zoowel theologische als paedagogische problemen onder het oog werden gezien. Hierna nam de voorzitter, prof. dr. Noordtzij, het woord teneinde een kort woord van afscheid te spreken tot de ver gadering nu hij om gezondheidsredenen zijn functie moest neerleggen. Spr. zeide dat het hem zeer veel moeite heeft gekost deze band te verbreken. Zijn vader immers stond in vroegere jaren ook al in contact met Geref. Schoolverband en hij heeH tientallen van jaren kunnen arbei den voor dezelfde organisatie. Terugziende op zijn werk zeide spr. dat hier de bede past „Hèere, treedt Gij niet in het gericht met Uwen knecht". God be kwame u om het moeilijke werk voort te zetten, zeide spr. tot de aanwezigen en ver zocht hierna te zingen Psalm 86 „Leer mij o God van zaligheden". Het was de heer II. C. Bouma die toen prof. Noordtzij nog toesprak en hem dank bracht voor al het werk dat hij in den loop HOOGE DAGEN, HOOGE WINDEN Een gure Hemelvaartsdag met regen en hagel De man van de strandtent ging om vijl uur naar huis. rijkbeladen met mondkost en koele dranken en hel huilen stond hem na der dan het lachen; er luas niet één bezoe ker, maar dan ook niet één in zijn tent ge weest; 't was buiten al te frisch om binnen een verfrissching te bestellen. Overigens was er zoo nu en dan wel be zoek aan het strandwant het bruisende en spattende water klom steeds hooqer en hooger en liet is altijd interessant om in. een dikke winterjas dit schouwspel gade tc slaan. Maar de man van de tent heeft er geen baat bij; hij verkeert alleen in voort durende vrees, dat zijn licht getimmerti weggeslagen of weggezogen zal worden. De zeelui hadden wel weer gelijk, klaagde hij. bitter teleurgesteld: bij hooge feestda gen zit de icind vaak in de koude Noord- hoek en dat geeft schraal, guur weer met veel kans op hagelslag en regenvlagen. Weinig of geen regen, zei het weerbericht blijkbaar om het publiek, dat het Dinsdag en Woensdag al voélde aankomen, nog een beetje moed in le s-prekenMaar de gierende winden voerden kille regen en in Gelderland zelfs hagel mee: op t middaguur kon nie mand zich herinnerendat men een week te voren mid-zomersche kleeding gedragen en op de terrassen ijs geconsumeerd had. 's Middags hield de regen wel is waar op. maar de gure, doordringende wind. dreef de spot met zomertoileljes en open landauers welke men heusch hier en daar nog zag en beklagenswaard waren allen, die met consumptiewagens op stap waren gegaan om iets tc verdienenalleen de moedige, kleurige wandelgroepen deden hier en daar een greep naar wat versterkends, terwijl de bondsda gen in de steden wat drukte brachten. Ove rigens was liet overal en naar alle kanten desillusie en teleurstelling. Onderlusschen wedijverde in Noord en Zuid het vernielende vuur met andere ele menten om schrik en angst verspreiden, terwijl sommige automobilisten zelfs op deze dag nog kans zagen om ongelukken te ken. Bij de brand in Groningen valt een doode te betreuren, en elders werd een jon getje gedood; overigens zal het hopelijk bij schrammen, builen of ernstige kwetsuren blijven. Wij verstaan het, dat velen teleurgesteld waren; ook zij, die zich niet te buiten gaan aan sport en vermaak, doch des middags gaarne van de immers in Mei zoo mooie natuur xvilden genieten. De barre wind waaide alle plannen weg na eenige dagen van koesterende lente- warmte schaarden dc families zich nu om de brandende haard. GezelligO zeker maar ietwat onnatuurlijk! der Jaren voor de vereeniging heeft ge daan. Bij acclamatie werd prof. Noordtzij tot eere-voorzitter benoemd. Diep onder den indruk nam de voorzitter met nog een hartelijke toespraak afscheid van allen, waarna de aanwezigen staande „Dat "s Heeren zegen op u daal" toezongen. Met dankgebed sloot prof. Noordtzij hier na de drukbezochte vergadering. DE KLOKKENBERG TE NIJMEGEN Gister is te Nijmegen herdacht het 90- jarig bestaan van de eerste Ciir. Kweek school in ons land ,nl. die van „De Klokken- berg". Morgen hopen wij van de herdenking ver slag te geven. ONDERWIJSBENOEMINGEN Per nis. Ds. W. v. d. Bijtelschool. Tot kw. m. a: Mej. C Hartman, kw. m. aan de Groen van Prinstererschool te Vlaardingen. Utrecht Geref. School Poortstraat. Tot hoofd: de heer J. TI. Wiegers, hoofd der Chr. School te Langerak. Zeist. Jongensschool dér Evang. Broe- dergem. Tot kw. m. a Mej. A. van Rams horst kw. m. a. aan de Groen van Prinstererschool te De Bilt Examens Promoties. Leiden. Bevorderd tot doctoi gn do wis- en natuurkunde, op proefschrift getiteld: Derivaten der oxydatieproducten ve glycerine, de heer H. P. den Otter, geb. Groningen. Bevorderd lot doctor in geneeskunde, op een proefschrift: Het kive ken van weefsels in doorstroomd® culture de heer W. J. Potheven. arts, geb. Oosterwierum (Fr.) Xijmege n. R.IC. Universiteit. Bevorderd tot doctor in de rechtsgeleerdheid op proef- ischróXt, getiteld: - Vcadeni. Exiuncns. Cand. wis- en natuur kunde. letter J. de heer X. Heertjes. etenschap: de G. J. F. Slu9ters. na, Amsterdam. L H. Voet. Amsterdam. G. J. 5. van Swelm, Haarlem. en E. C. Rus. A'dam. leeren A. II. Kokkelkc K. Hartsuyker. hoofdvak plantk.: W. Broekhof i L. J. P. Asjes. cvraarachooIonderwijB. Utrecht. Gesl. het theor. ged. ex. hoofdakte der Vereen. Chr. Bewaai\sch.ond.esseu in Nederland lames H. .1. Veldman G. H. Klein. G. Rozen' n en H. P. Eras. Utrecht; I. de Valck, Arn hem; J. Gaasbeek, "Wolfheze, VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit VIER bladen Verschenen is het jaarverslag van N.V, Rotterdamsche Verzekerings Sociëteiten (R, V. S.). De jaarlijksche bijeenkomst van de Cal vinistische Juristen Vereeniging tc Amers foort. De Bondsdag van de Bond van Jongelings Vereenigingen op Geref. grondslag is Is Leeuwarden gehouden. De Bondsdag van de Bond van Uerv. Geref. Jongelingsvereeniging en is te Utrecht gehouden. De Nederlandsche Zendings Vereeniging heeft te Rotterdam de jaarlijksche Zendings-> dag gehouden. •Voordat U zich een „koopje" koopt nog even goed in 1t oor geknoopt men heeft het er niet bij verteld iedere band is naar zijn geld. RIJDT FISK. BELANGRIJK NIEUWS: Behalve het 20 tot 40 lager liggend tarief A voor Heerenkleeding en Japonnen thans desgewenscht ook tarief A voor chemisch reinigen van Mantels. Eenvoudige Mantels f 2.75 tarief A PALTHE - Almelo AUTO-ONGELUK VAN DR VEENEKLAAS Zijn verloofde ernstig gewond Dr. Veeneklaas, de thans alom beken de Utrechzsche arts, die deel uitmaakte an de Ambulance in Abessinië, kan met recht zeggen, dat hij heel wat meege maakt heeft. Zijn maandenlang verblijf in een woest en onbeschaafd land, waar de moderne beschavingsoorlog vele slachtoffers maakte, zal hem nog versch in het geheugen liggen. Verschillende malen dreigden groote gevaren, bommen explodeerden in de onmiddellijke nabij heid van de operarie-tafels, roovers sloe gen'hun slag waar zij konden. Hoe gevaarlijk Abessinië echter ook was, Dr. Veeneklaas keerde ongedeerd en in goeden welstand in het vredige, vreedzame en rustige Nederland terug. Maar wat is nu geschied? De man, die ongedeerd van de Abessijnsche fronten terugkeerde, is kort na zijn terugkeer lil het zoo rusuige Holland slachtoffer ge worden van een auto-ongeval! Wel kwam hij er ook ditmaal weer vrij goed af: een gekwetste rib en een gevoelige rechterzijde waren de eenige verwon dingen. De verloofde van Dr. Veeneklaas kwam er minder goed af: zij brak haar onderarmen en werd bovendien aan het hoofd gewond. De toedracht van het ongeval He? ongeval had plaats ter hoogte van het Blinden-instituut „Sonneheerdt te E mi e I o. Een auto, waarin de heer J. H. Senff, uit Haarlem, secretaris van de Directie der Drostefabrieken. was gezeten met zijn tien jarig zoontje en drie vriendjes van het knaapje, kwam in botsing met een andere auto, waarin zich Dr. Veeneklaas bevond. Het ongeluk is gebeurd, nadat dokter Veeneklaas den anderen wagen had voor bijgereden. Zijn auto kwam te slippen en vloog tegen een boom. De heer Senff, die achter hem reed, kon niet meer uitwijken en botste tegen de auto van den arts op. Dr Veeneklaas en zijn verloofde, die naast hem zat, alsmede de heer Senff en de vier kinderen, werden allen min of meer ern stig gewond, voornamelijk aan hoofd en gelaat. Zij werden naar het ziekenhuis Salem vervoerd, nadat medische hulp was verleend door dr Binnendijk en dr Waar denburg. Vier gewonden konden na ver bonden te zijn weer huiswaarts gaan. Da toestand van twee der kinderen is \an dien aard, dat zij nog in het ziekenhuis moeten blijven. BRUSSEL n0"" ;wi Beurs) August Ortsstraat Nos. 3840. Kamers vanaf 20 fr., str. water warm en koud. Ook gel. y. familiën. /Adv3

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1