maandag 18 mei 1936 derde blad pag. 9 luchtbeschermingsoefening in W.-Noord-Brabant en Zeeland NED. Z.-A. VEREENIGING Transpireerende Voeten, mijnheer pimpelmans gaat „en pension" DAGERAAD de verduistering goed geslaagd p Goes bleek onvindbaar De luclitbesdiermingsoefenlng, Za- i -terdagavond in westelijk Noord-Bra- bant en Zeeland gehouden, mag, van liet luchtruim uit bekeken, in alle op- zichten uitstekend geslaagd worden genoemd. Gemeentebesturen en parti- ranl culieren van grootere en kleinere ge- erw| meenten, van dorpen en gehuchten, hebben al het mogelijke gedaan om liun dorpen onvindbaar te maken. Het 12i was een verduistering „op groote schaal". i De oefeningen waren georganiseerd door den Commissaris der Koningin in de pro- =a vincie Zeeland, Jhr Mr J. W. Quarles van I Ufford, in samenwerking met den comman- ',101| dant in Zeeland, den kapitein ter zee II. J. van der Stad en zijn toegevoegden officier, den luit. ter zee le kl. G. Mante, die in J Zeeland zooveel heeft gedaan voor de pro- Ti! pagan da der luchtbescherming onder de burgerij. Groote belangstelling overal De belangstelling, die ook elders in het land voor deze oefeningen bestond, bleek wel uit dc aanwezigheid van tal van auto riteiten van buiten Zeeland, o.a. den chef van den Generalen Staf, den luit.-generael 1. H. Reijnders, den luit.-gen. P. H. A. de Ridder, dezer dagen benoemd tot inspec teur van den luchtbeschermingsdienst, den procureur-generaal van 't Haagsche Gerechts hof, Mr A. Brants, den commandant der marine, den schout-bij-nacht T. L. Kruys, den commandant in Zeeland, den schout bij-nacht J. J. Dikkers, den commandant der luchtvaartafd., den kolonel P. W. Best, den commandant van het bureau lucht bescherming van den generalen staf, den luit.-kolonel A. II. Schimmel en vele andere militaire- en burgerlijke autoriteiten. De autoriteiten en genoodigden verzamel den zich op het raadhuis te Goes, waar de Commissaris der Koningin een inleidend woord sprak en den Zeeuwschen burgemees ters dank voor hun groote medewerking Na een kort begroetingswoord van den burgemeester van Goes, Mr R. H. van Dus- seldorp, splitste het gezelschap zich in drie groepen. De hoofdgroep, waartoe bovengenoemdi autoriteiten behoorden, bezichtigde een gas en schcrfvrij gemaakten kelder onder een particulier woonhuis en vervolgens een in een der nieuwe wijken aangelegde loopgraaf, die als sdherfvrije schuilplaats kan dienen, terwijl daarnaast een met pantserplaten en grond overdekte kazemat ook een gasvrije schuilplaats biedt aan zes personen, die zich Ongeveer drie uur hier kunnen ophouden. Per auto begaf het gezelschap zich naar Vlissingen en met de provinciale veerboot, aan boord waarvan de lunch werd gebruikt, naar Breskens om in het westelijk deel van Zeeuwsch-Vlaanderen de middagoefeningen bij te wonen. Per auto ging het verder naar Oostburg, waar men door den burgemeester ten raadhuize, waar ook de luchtbescher mingsdienst was gevestigd, werd ontvangen. De oefeningen hielden o.a. in, dat zeven vliegtuigen, komende uit Oostelijke rich ting, boven Zeeuwsch-Vlaanderen, Walche ren, Noord- en Zuid-Beveland zouden operee- ren, terwijl drie marinevliegtuigen uit „De Kooy" Schouwen en Duiveland, St Philips- land en Tholen onveilig zouden maken. Draadloos werden de berichten omtrent de bewegingen der vliegtuigen ontvangen, die hoe langer hoe dichter Zeeuwsch-Vlaande ren naderden, waarbij de luchtbescher mingsdienst in alarmtoestand werd ge bracht. Te kwart over drie verschenen de zeven vliegtuigen in escadrille-formati boven het toen reeds gewaarschuwde Oost- burg. Het bleek, dat de schade, die het gefin geerde bombardement had veroorzaakt, uit cenige eveneens gefingeerde branden, huis instortingen met gewonden, en gasschade. eveneens met getroffenen bestond. De ver schillende hulpdiensten rukten uit (hier zeer snel, daar met eenige vertraging n-i-e-t-n-a-a-st-e-l-k-a-a-r Uiterst hinderlijk en vol ge varen Is het, wanneer meer dan twee fietsers naast elkaar rijden. (Op smalle wegen en paden is zelfs twee nog te veel gens het gebrek aan routine en geoefend heid) en de vcreischte hulp werd verleend. Hoe uitstekend het resultaat was, was slechts uit de lucht, van de cabine uit van de P.H.A.E.H. me piloot Brinkhuis echter den stuurkinuppel, waar te nemen. Van 500 M. hoogte af was bijna geen enkel punt te herkennen, en zelfs de meeste stati/ms, clectrische centrales, de gasfabrieken, de groote bruggen, kortom de strategisch ge sproken „kwetsbare plekken" in de gemeen ten waren onvindbaar, slechts een zeer ge routineerd nachtvlieger, die het terrein op zijn duimpje kent, kon zeggen boven welke stad, welk dorp of welk gehucht hij zijn motorgeronk deed hooren. In Noord-Brabant Even voor tien uur steeg de P.H.A.E.H. van het vliegveld te Eindhoven. In het vliegtuig hadden plaats genomen de commandant van de luchtverdedigings kring UtrechtSoesterberg, luit.-generaal C. Prins, kapt. J. H. Riesen, leider van de oefening en kapt. H. W. G. R. Dietz, van het bureau luchtverdediging van den gen. staf, luit. Strover van de luchlvaartafdeeling, Mr D. G. W. Spitzen, administrateur, chef afd. binnenland van het ministerie van Buiten- landsche Zaken en Mr Van Balluseck, be drijfsadviseur der K.L.M. Het toestel zet koers naar Oirschot. Zoo ver we kunnen zien de kim is nevelig en het is een donkere avond is vrijv el geen licht te bekennen, slechts het Wilhel- minakanaal, dat als een smal grijs lint over het duistere aardoppervlak ligt, geeft eenige oriëntatie. In Tilburg zou men geen groot industrie centrum vermoeden. Enkele spaarzame lichtjes van onvoldoend aifgeschermde lan taarns duiden op een bewoond aardgedeelte. Maar alles is keurig in orde. Enkele minuten later zijm we boven Breda, de stad van de Militaire Academie, die ech ter vele lichtpunten toont. Etten is heelemaal onvindbaar, de proef, die daar met blauwgeverfde lantaarns is genomen, is prima geslaagd. Boven Roosendaal weer een van die ele plaatsen, waarboven piloot Brinkhuis op geringe hoogte een rondje draait en luit. Straver zijn luchtbommen werpt, zie: in de verte Esschen. gen op Zoom heeft zich minder goed gehouden, dan uit het historische gedicht mocht worden verwacht. De straatverlich ting is nog duidelijk te zien. Het station is goed verduiserd. Tholen maakt daarentegen joede beurt. FRIES CHE BOT ER DRABBELKOEKEN *toO In bussen 6 st. f 0.50; 10 st. 0.S5; Luxe bussen 10 st. 0.90; 17 st. 1.50; Boven 2.franco. Telef. 20 Gironummer 30584 J. C. REPRO - WORKUM 't Oudste en vertrouwdste adres. De Hagespraak Over „Volk en Bodem" In Duitschland spreekt men sedert eenige tijd over „bloed en bodem"; terugkeer tot het heidendom. Natuurlijk volgt de N.S.B. op Nederlandsclie wijze! het Duitsche voorbeeld. Dus houdt men op Tweede Pink sterdag een „I-Iagespraak" te Luntercn de oproep daarvoor luidt: „Geeft u op aan de Kringhuizen! Ook uw plaats is Tweede Pinksterdag op de oude, trouwe Veluwe, waar tiendui zenden in grond- en lotsverbonden h e i d opnieuw zullen getuigen voor Volk en Bodem". Zóó niet De candidaatstelling der V.D. in Dordt In het jongste nummer van de „Vrijz; Democraat" breekt de heer Ketelaar destaf over de candidaatstelling zijner partij in Dordt, waar men hem bovenaan en »le hee- ren Oud en Joekes onderaan op de lijst plaatste om daarmee aan te geven, dat men ten volle aan de ontwapening vasthoudt. Zóó niet; schrijft de heer Ketelaar: „Wij hebben niet op 18 en 19 April te Utrecht vergaderd, om tot zooveel moge lijke verdeeldheid te geraken, maar om zoo groot mogelijke eenheid te bereiken. Daden, als die van de afdeeling Dor drecht. welke ongetwijfeld uit eerbare motieven voortkomen, zijn echter m.i. niet voldoende doordacht, wat betreft de volgen." In Zeeland Ook in Zeeland is de oefening goed ge slaagd. Het verkenningsvliegtuig, dat de nachtvlucht boven het verduisterde gebied maaktè was de F 8, bestuurd door den K.L.M piloot Snitselaat1, die te 21.50 van het vlieg veld Vlissingen vertrok. Tot de inzittenden behoorden de commissaris der Koningin de provincie Zeeland, Jhr Mr J. W. Quarles van Ufford en de luit. ter zee le kl. G. Mante Behalve de kust- en havenverlichting die uiteraard ondanks de oefening moest blijven branden, en slechts zou worden gedoofd, wanneer dit alles on verhoopt eens ernst zou worden kan men zeggen, dat Zeeland volmaakt verduisterd was en dat nergens eenig overbodig licht viel te bespeuren. Aanvankelijk ging het goed. Zoutelande, Westkapelle en Domburg waren nog juist te zien, doordat de duisternis nog niet geheel gevallen. Daardoor kon men ook Middel burg waarnemen, hoewel op een enkel bruggelioht na, alle lichten gedoofd waren. Er werden eenige lichtpatronen afgeschoten voort ging het, naar Veere, over het duistere Noord-Bevelamd naar Brouwers haven. Nog steeds is Goes niet te zien. Wij moeten er overheen of er langs zijn gevlogen en dus maakt Snitselaar rechtsomkeert en zoekt opnieuw. Te vergeefs echter. Op een gegeven oogen- blik herkennen wij fort Rammelcens en dus zitten wij weer boven Walcheren* Wij zijn te ver en weer gaat het terug en na veel gecirkel geven we het zoe ken op. De kustlijn vam Zuid-Beveland volgend, verraden de sluislichten, die niet gedoofd mogen worden, ons ten slotte Hansweert. Wij zien nu de lichten der sohepen op de Wester-Schelde en even later de sluis- en havenlichten van Terneuzen en van het kanaal naar Sas van Gent Ttgen kwart over elf staat "de machïn< weer op den grond. Ned. Chr. werkmeestersbond In de tiende algemeene vergadering van den Ned. Chx\ Werkmeestersbond op 1 Juni (Tw. Pinksterdag) in het Vacantie-oord van het C.N.V. te Putten, hoopt Mr. C. Beeken kamp te spreken over: „Dit verkeerd ge slacht". Vooraf heeft de overdracht van lieuw vaandel plaats en hoopt de heer H. Amelink namens het C.N.V, een toe spraak te houden. JAARVERGADERING TE AMSTERDAM Afscheid Prof. Dr. J. TV. Pont Wat met emigratie bereikt is Zaterdag is in het gebouw Industria de 54ste jaarvergadering gehouden van de Ne- dcrlandsch Zuid-Afrikaansche vereeniging, welke door een groot aantal leden en belang stellenden werd bijgewoond, onder wie de heer Johs. Pierson, van Parijs, die in den Kruger-tijd aldaar consul-generaal van de toenmalige Zuid Afrikaansche Republiek is geweest. Openingsrede De voorzitter der vereeniging, Prof. Dr. J. W. Pont, van Bussum, die in deze jaarver gadering zijn gedurende 25 jaren vervulde functie neerlegd'3, herinnerde er aan, dat hij in 1911 tot voorzitter werd gekozen. Het karakter van de periode in dien tijd schetste spr. door er op te wijzen dat dit in hoofd zaak philantropisch was. Steunen wat dreigde verloren te gaan, verzachten van de gevolgen van oen oorlog enz. Wij trachtten het verleden zooveel mo gelijk vast te houden, in afwachting van wat er na de Unie, die in 1910 zou tot stand komen, mogelijk zou worden voor de verster king van het Hollandsch element. Door de Unie werd de tweetaligheid' van Zuid-Afrika in beginsel vastgesteld. Toen leefden in de Vereeniging weer nieuwe ver wachtingen op en zocht zij een nieuwen weg die moest worden ingeslagen. Dit was niet gemakkelijk vooral niet Zuid-Afrika, daar wonen behalve de geboren Afrikaners de vele Nederlanders, die er tij dens de Kruger-tijd gevestigd zijn en als Ne derlanoer worden gewaardeerd. Dit voorbij, en nu hoopten zij vooral op steun uit het oude vaderland, geestelijke of stof felijke steun. Toen nu op het uitbreken van de wereld oorlog er een felle Afrikaansche reactie op kwam en er een scheur onder de Afrikaners werd gezien, gesymboliseerd aoor generaal Botha en generaal Hertzog, ontbrandde (3e strijd, en bleek dat zij zelfstandig een kring bleven vormen en in de taalstrijd een eigen houüing aannamen. Hierdoor rezen verschil lende misverstanden, die feitelijk nooit ge heel en al uit den weg geruimd zijn. Met Prof. Kritzinger ziet spr. de N-ederland sche, Vlaamsche en Afrikaansche letterkun de als een groote boom en de Nederlandsch Zuid-Afrikaansche vereeniging heeft dit be ginsel op haar wijze steeds beleden. Zij heeft veel gedaan om het Afrikaansch ook hier bekend te maken. Het eerste Afrikaan sche werk is in Nederland uitgegeven. Na den wereldoorlog kon onze vereeniging opnieuw opleven en sedert is er trouw ver der gearbeid. Want wanneer er niet voort durend propaganda gemaakt was in ons eigen vaderland, zou het medeleven zijn verzwakt. Zuid-Afrika is in ons land aan niemand onbekend, daar de Nederlandsch Zuid-Afri kaansche vereeniging altijd op de bres er voor heeft gestaan en wanneer er nu 1000 kinderen zijn uit ons land, die met Zuid- Afrikaansche kinderen correspondeeren, en wanneer in het afgeloopen jaar 10.000 brie ven op het kantoor zijn opengemaakt, van menschen die inlichtingen vroegen over dit land, dan is dit grootendeels te danken aan haar onvermoeide arbeid. Onze vereeniging beleeft in dezen tijd een periode van wasdom. Het ledental neemt toe. Moge, aldus besloot spr. zijn met applaus ontvangen openingsrede, die tevens herden kingsrede was, de Nederlandsch Zuid-Afri- kaansch-e vereeniging ook in dit jaar en in vele volgende jaren haar werk met de ouae bezieling en toenemende ondersteuning, van allen die,het wel meenen met de toekomst ons volk voortzetten, zoodat de banden worden verdiept en gansch Nederland zijn oog slaat op ait land van de toekomst. Jaarverslagen Aan het jaarverslag, uitgebracht door den secretaris, Jhr. Dr. P. J. van Winter, van Amsterdam, ontleenen wij, dait gespro ken mag worden van een groeiende begeerte bij tal van meest jonge Nederlanders om hun geluk in Zuid Afrika te beproeven. Di? jaar heeft deze emigratie een dcrgelijken omvang aangenomen, dat onze organisatie in de Unie moest worden uitgebouwd en wij ook in Amsterdam ons personeel aan. merkelijk dienden te vermeerderen. Het dagelijksch besituur moest vele uren besteden, niet alleen aan het voorlichten en onderzoeken van aspirant-emigran"en, maar ook aan belangrijke prinoipieele be- sprekingen over het te voerein ©migratie beleid. Bij he? verleen en van onze facilitei ten hebben wij in het algemeen vastgehou den aan den eisch, dat emigranten zelf hun reiskosten betalen en over voldoende mid delen beschikken, om in Zuid-Afrika eeni- gen tijd door te brengen voor het zoeken van een werkkring. Zooveel mogelijk trach.'en wij ons ook te overtuigen van hun vakbe kwaamheid, want zooals verscheidenen hunner ons uit de Unie reeds geschreven hebben: men moet 100 pCt. vakman zijn om te kunnen slagen, terwijl het werk in veel sneller tempo gaa? dan in Nederland. Voor de verdediging en handhaving van dit standpunt hebben wij moeten vechten en omgekeerd hebben wij te overwinnen ge. had veler wantrouwen in de mogelijkheid an een Nederlandsche emigratie van eeni- gn omvang naar Zuid-Afrika. De meeste emigranten vonden een werkkring in Jo. ha n nesburg en omgeving. He? verslag memoreerde den arbeid van de vertegenwoordigers der Vereeniging te Johannesburg- en Kaapstad en bracht ook een woord van grooten dank aan vele oud- Nederlanders in Transvaal, die veel voor de Hollandsche emigranten hebben gedaan. Het ledental S'eeg van 791 to? 956. De secretaris heeft ter vergadering nog een uitvoerige-'toespraak over emigratie-mo gelijkheden en -eischen gehouden, die met belangstelling werd aangehoord. In 1935 emigreerden door bemiddeling der Vereeni ging 467 personen, waarvan slechts enke'en terugkeerden. Het verslag van don penningmeester, den heer Johs. Proost, van Amsterdam, ver- meldde een eindbedrag van f 28.571,83. De ba. lans sloot met een totaal van f 64.797,27, waarop een verliessaldo van f943.99 voor kwam. De beide verslagen werden goedgekeurd, Bestuursverkiezing Als bestuursleden zijn herkozen met ha- genoeg algemeene stommen de heeren: K. F. v .d. Berg. G. D. P. A. Renardel de Lava- lebbe. Prof. Dr. A. A. van Schelven Mr. A. Loosjes, Mr. Th. B. ten Kate, Mr. J. C. Kake- Hoewel men in Katwijk de eerste haring verwacht, arriveerde Zater- dagmorgen Vlaardingen reeds de eerste Neder landsche haring- logger van de ree- derij Hoogendijk mei liet ver sche zeebanket. De aankomst van de Noordster 197, aan de kade. DINSDAG 19 MEI HILVERSUM I 1875 M. KRO-Uilwndüir. 4.00—5.10 HIRO. 8.00—9.15 en 10.00 Gra- mofoonpl. 11.30-12.00 Gods. halfuur. 12.15 KRO-Boys. 1.15 KRO-orkest. 2.00 Vrouwenuur. 3.00 KRO-orkest. 4.00 HIRO 5.10 KRO-orkest. 6.15 KRO-Boys. 7.15 Uitzending R.K. Middenstandsbond. 8.10 Causerie. 8.30 KRO-Melodisten. 8.50 Pianoduetten. 9.15 KRO-Melodisten. 9.35 Pianoduetten. 10.00 KRO-Symphonie» orkest. 10.40 KRO-Symphonie-orkest. HILVERSUM II 301 M. AVRO-Uitzending. 8.00 Gram.pl. 10.00 Morgenwijding. 10.30 Ensemble. 11.00 Huish. wenken. 11.30 En semble. (In den loop van den morgen: Reportage Aankomst Nederlandsche Am bulance uit Abessinië). 12.15 Orgelspel! en zang. 1.00 Omroeporkest en voor dracht. 3.00 Knipcursus, 4.00 Viool en piano. 4.30 Radiokinderkoorzang. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 De Octophonikers. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Kinderkoor „Zanglust". 7.30 Causerie over cosmisch© stralen. 8.00 Berichten. 8.10 Interview Dr. Winckel. 8.20 Orkest en solisten. 10.15 Omroeporkest. 11.00 Berichten. DROITWICH 1500 M. 11.20—11.50 OrgelspeL 12.50 BBC-Northern orkest. 3.103.55 Kwintet. 4.20 Causerie. 4.40 Bariton en Strijkkwartet. 5.35 Populair concert. 6.05 Cricketverslag. 6.50 Cemibalorecital. 8.20 Piano-recital. 8.50 Gevar. programma. 10.20 Scheepvaartcauserie. 10.40 Piano recital. 10.55 Muzik. causerie. RADIO PARIS 1648 M. 11.20 Orkestconcerf. 4.20 Concert. 5.50 Orkestconcert. 8.50 Operetteuitzending. KEULEN 456 M. 12.20 Populair concert. 1.35 Omroeporkest en solisten. 2.35 Gevar. concert. 4.20 Omroeporkest. 5.35 Omroep- kleinorkest. 8.30 Concert. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 5.20 Klein- orkest. 8.20 Salon-orkest en zang. 10.30— 11.20 Gram.pl. 484 M.: 12.50 Klein-orkest. 5.20 Salon orkest. 6.50 Zang. 8.20 Symphonieconcert. Prof. Pont eere-Ud Alsnu overhandigde de afgetreden' voor zitter, Prof. Dr. J. W. Pon t, den hamer aan den waarnemenden vice-voorziMJer, Dr. H. v< eek Vollenhoven", van Heemstede, die Prof. Ponit woorden van dank en hulde toesprak. Spr. herdacht naast diens 25-jarig voorzitterschap zijn werkzaamheden voor de Z. A. Voorschotkas. voor den Nederlandsch. Zuid-Afrikaanschen handel en den Zuid«( Afrikaanschen landbouw. Namens de Vereeniging bood spr. dert scheidenden voorzitter, onder applaus der vergadering, het eere-lidmaavschap aan, bet. welk Prof. Pont, in dank aanvaardde. In de pauze hebben velen heit nieuwe ©ere lid de hand gedrukt, waarna Prof. Dr. H. T. Colenbrander een causerie hield over, zijn reis door Zuid-Afrika. - Handen en Oksels behandel© mert tnef Purolpoeder. Dit is het meest afdoend© middel. In bussen van 45 en 60 ct. Alleen bij Apoth„ en Drogisten, 39. Het vertrek 'der beide medereizigers had echter 't voordeel, dat mijnheer en me vrouw Pimpclmaus nu op hun gemak en zonder gehinderd of bespot te worden den koffer weer konden inpakken. Mijnheer Pimpelmans legde hem ditmaal dwars over de heiae zitbanken, ging er boven op staan en vermeerderde den druk, door met z'n beide handen tegen de zoldering der coupé te duwen, 40. Dit was dom gedaan, want de koffer had van onderen geen steun. Bovendien bestonden de zijkanten niet uit loer, maar uit bordpapier, beplakt, met iets dat leer moest verbéélden. Mijnheer Pimpelmans zakte dan ook opeens dwars door zijn koffer heen en trok meteen het handvat van de noodrem, waaraan hij zich in zijn angst wou vasthouden, uit de zoldering (Wordt Woensdag vervolgd) Feuilleton (10 door H. KINGMANS „Ik kan bet niet helpen, Roelf. We zijn al zoo vaak tclcufn gesteld. Ik ben blij dat het thans zoover is. Maar stel j'e betrouwen niet op de soldaten, die heden een eed afleggen en dien rsorgen verbreken- Wanneer zij straks geen geld ontvangen zijn zij in staat, de zijde van Spanje weer te kiezen. Betrouweu wij alleen op onzen God." „Natuurlijk, Marrigje, natuurlijk. Dat doe ik ook, je weet het wel. Maar we mogen de middelen niet versmaden. Groningen heeft nu de goede zijde gekozen. De Staten zullen wel een vertegenwoordiger, een Stadhouder, zenden. Dat kan <1© sinjeur Stella natuurlijk niet zijn. Dan worden de soldaten betaald en ik hoop, dat zal wel, dat zij daarop spoedig ver trekken. Zij zijn echte opeters en hebben de burgerij al last genoeg bezorgd, al hebben zij vandaag kranig werk geleverd." I-Iij lachte luid en sloeg zich op de knieën van schik over de geslaagde muiterij, die den stand van zaken in Groningen xadicaal had omgekeerd- „Je moet méér dankbaarheid toonen, Marrigje", zcide hij ver wijtend tot zijn schoonzuster. „Munco is terug ,,'k Ileb er God voor gedankt, Roelf." „Ja, ja, dat geloof ik graag. Maar ik bedoelde het in het algemeen. Munco is levend terug en behoeft niet meer weg te vluchten. Een goed vakman, als hij, krijgt spoedig weer werk, zoodat Marrigje en hij kunnen trouwen. Maar wat het beste nog is: met den overmoed der Roomschen is het gedaan; dc rwartrokken „Niet schelden, Roelf." „Nu dan, de geestelijken en paters en monniken moeten een toontje lager zingen. Gods Woord zal weer yrijelijk mogen worden verkondigd. We krijgen weer een kerk, misschien wel twee. De predikanten komen terug en de uitgeweken, gegoede burgers, waarop Groningen met recht trotsch is- Ik zie oud- burgemeesters ITillebrands en Alberda weer door de straten wandelen. Dit is een dag van vreugde, Marrigje. En ik kan het moeilijk hebben, dat je zoo terughoudend bent, zoo weinig dankbaar- Ik zeg het precies, zooals ik het meen. Je weet, dat ik van mijn hart geen moordkuil maak." „Dat behoeft ook niet. Ik ben ook wel dankbaar, maar wil alleen waarschuwen voor overdreven verwachtingen. Misschien zie ik de toekomst te somber in, omdat ik al zooveel leed heb ondervonden, maar ik vrees, dat de dageraad nog niet aange broken is, dat we nog meer moeten lijden. Er is één troost: het gaat door lijden tot heerlijkheid. Den vrede Gods en een plaats in den hemel, waarop wij vast vertrouwen, kunnen de Span jaarden en de Roomschen ons toch niet ontrooven." TWEEDE DEEL: HET VERRAAD HOOFDSTUK I In één der kleine vertrekken van de monumentale Abdij te Middelburg zaten aan een groote, zware eikenhouten tafel twee personen te werken- De eene was van een vrij lange, schrale gestalte. Hij was, hoewel het hem onmiskenbaar was aan te zien,, dat hij een geboren edelman was, zeer opvallend eenvoudig gekleed in een dracht van grof, grijs laken en een kleine plooikraag van Hollandsche maaksel. Zoo nu en dan rustte zijn veer op het perkament en staarde hij naar het vuur in den hoogen schoorsteen, waarop de andere aanwezige, een geheimschrijver, reeds meermalen turf had geworpen, want het was vinnig koud. Boven Middelburg dreven reeds eenige dagen jachtende sneeuwwolken, die zich zooeven ontlast hadden. Op de stills binnenplaats van de Abdij, uit het vertrek zichtbaar door ds hooge, in lood gevatte ruiten, lag reeds een smetteloos witte wade, duidelijk zeggend, dat het December was, wintermaand Na eenige tijd te hebben gestaard naar do dwarrelende vlok ken, die een jachtend spel speelden zag hij er zijn eigen, veelbewogen leven in? gleed "e magere, smalle, schier doorschijnende hand weer over het perkament, terwijl de diep in de kassen liggende oogen de fraai gevormde letters volgden. Een enkele maal streek de linkerhand door het kleine, blonde puntbaardje, waarin vrij zichtbaar verschillende zilveren draden zich bevonden, hoewel Prins Willem van Oranje nog slechts drie en veertig jaren telde. Zijn lijvig epistel was gericht tot de Algemeene Staten, ge zeteld te Brussel, ongetwijfeld een schepping van zijn hand, al wist hij, die alles wist en karakters doorgronden kon, zeer wel, dat de voorname adel in Brabant en Henegouwen henii uit afgunst niet bijster gunstig gezind was en Let bovendien in hem niet dragen kon, dat hij steunde op den invloed van het volk, dat zij in hun hart verachtten. Willem van Oranje kon in December 1576 zonder tegenspraak zeggen, dat het doel, dat hij had nagestreefd, vrijwel was bereikt Na de bange jaren van '6S 72, '73, '74 en ook voor een deel '76, toen het dapper verdedigde Zift-ikzee in handen der Spanjaarden viel, zoodat er een scheiding was gemaakt tusschen de twee trouwe gewesten Holland en Zeeland, was de keer gekomen. Overal in de Nederlanden dreigde ernstige muiterij van do Spaansch© soldaten, die geen soldij ontvingen, omdat Koning Filips in '73 alle betalingen had moeten staken- Het geleek er veel op, dat Spanje volslagen bankroet zou gaan. Nergens had het meer crediet. Door vrienden en aanhangers van den Prins waren de leden van den Raad van Stato te Brussel gevangen genomen, van wie drie niet meer koningsgezinde werden vrij gelaten, welke drie, op aansporen van de Staten van Brabant, de Algemeene Staten bijeenriepen, sinds jaren een college op papier. Vlaanderen, Brabant en Henegouwen verschenen en stelden zich in verbinding met den Prins van Oranj D© opstand der Spaansche troepen te Antwerpen, de fusie van November, deed de deur geheel dicht. De nauwere aanéén sluiting der verschillende gewesten kwam tot stand in de Pacificatie, bevrediging van Gent Men zou samen de Spaansch© troepen verwijderen. Behalve in Holland en Zeeland zou de Roomsche godsdienst de heeischende zijn. De plakkaten tegen de ketterij weiden in de geheele Nederlanden geschorst De Prins werd in zijn waardigheid in Holland en Zeelan.1 erkend, terwijl de steden, die tot dusverre niet op zijn hand waren, zich op zekere voorwaarden aan hem mochten onderwerpen- Het verkeer zou niet meer mogen worden belemmerd. Het verdrag van Gent was, de Prins zag het ook zoo, een schoone overwinning; de kroon op zijn werk. Het was voor den zoo juist aangekomen nieuwen Landvoogd van Koning Filips van Spanje, diens halfbroeder Don Juan Requessena was in Maart '76 plotseling gestorven een tegenslag, dat hij vereenigd© gewesten tegenover zich vond; een macht dl© geleid werd door een Staatsman van ongeëvenaarde bekwaam heid, waartegen hij, overigens goed krijgsman, niet opgewassen was. Don Juan vond alle gewesten, Roomsche en niet-Roomsche, vereenigd in den strijd tegen Spanje. Vele steden in Holland en Zeeland sloten met den Prins van Oranje een verdrag van satisfactie, waarbij hij als Stadhouder werd erkend. Ook elders in het land was er roering. Het laatste goede nieuws was geweest, dat de troepen van Groningen hun eigen Landvoogd, Billy, hadden gevangen genomen en zich bij de Gentsche bevrediging hadden aangesloten, wat de Ommelanden reeds gedaan hadden. Alleen Friesland toield nog stand, wat even eens het geval was met Overijssel, dat steunde op de steden Kampen en Deventer. Üe val van deze steden zou geheel Overijssel aan de zijde der Staten brengen. Na acht jaren van strijd scheen een goede toekomst te zullen dagen (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 9