KERK EN ZENDING marn WERK MAANDAG 18 MEI 1936 EERSTE BLAD PAG VRIJHEIDSBOND EN ALGEMEEN KIESRECHT GEEN WETGEVEND GEZAG AAN BEDRIJFSRADEN I Instemming met handhaving van drukpersvrijheid In de avondfbijeenkomst van de Zaterdag le Utrecht gehouden algemeene vergadering van den Vrijheidsbond kwam allereerst aan de orde het rapport van de commissie ter voorbereiding van de grondwetsherziening, waarbij tevens aan de orde werd gesteld een voorstel van de afd. Den Haag tot instel- ling van een rijksraad en een voorstel van de afd. Zaandam tot wijziging van hot par tijprogram, door toevoeging van strengere eischen van het verleenen van het actieve kiesrecht en van uitsluiting van revolution- naire elementen en vrijgestelden van liet passieve kiesrecht. Na zeer uitvoerige discussies bracht de I voorzitter de resolutie in stemming. De uit- sluiting van het actief kiesrecht van in staat van faillissement verkeerenden weid yerwovpen. I Over de instelling van een adviseerendo rijksraad staakten de stemmen: men besloot daarover nader te beslissen. Het amendement van den heer Sta verman werd verworpen. De resolutie werd daarna aangenomen. Hierin wordt instemming betuigd met de onverzwakte handhaving van drukpersvrij heid en men spreekt zich uit voor de hand having van het algemeen kiereebt. Men wijst onvoorwaardelijk af de instol- ling van een economische kamer als wet gevend orgaan, omdat aan een vertegenwoor diging van groepsbelangen nimmer de be hartiging v.an het algemeen belang kan worden toevertrouwd. Men kant zich evenzeer tegen het toe kennen van wetgevend gezag aan ibodnjfs- raden of andere corporaties van belang hebbenden. Bij de resolutie werd vastgesteld dat bij de Voorgenomen grondwetswijziging 1937 moet worden gestreefd naar: Uitsluiting van het actief kiesrecht van maatschappelijk ongeschikten tn van ter zake van speciaal omschreven delicten ver oordeelden, Uitsluiting van hei passief kiesrecht van bezoldigde vertegenwoordigers van bepaalde en door de Nederlandsche Varkenscen- waar de Centrale voor de Varkens meer moet betalen, komt dit prijsverschil dan ten laste van het Landbouwcrisisfonds Te Lievoegder ulaalsc is ons verzekerd, dat dit het eenige geld is, dat officieel of officieus in deze proef-leveranties wordt ge stoken. Ook vernamen wij nog, dat van den heer De Bruin zelf het initiatief is uitgegaan oor do toepassing (hij wijze van proef) van dit procédé. Hier wordt dus nu een proef genomen naar beide zijden, wat de fabricage cn wat de consumptie betreft. Slaagt deze, dan zul len eventueel ook andere fabrieken kunnen worden uitgenoodigd om mede te werken aan de fabricage van de 400.000 blikken, welke per week voor verstrekking aan alle verkloozen minstens aioodig zijn. Tuinbouwbedrijf sraad Zuid-Holland De bcdrijfsraad voor het tuinbouwbedrijf in Zuid-Holland, welke in opdracht van Z.Exc. den Minister van Sociale Zaken was hijeen geroepen, kwam voor het eerst bijeen. Door den heer G. P. van der Valk, te Poeldijk, werd de raad geïnstalleerd. Voor de eerste maal treedt de heer G P. van der Valk, te Poeldijk, als voorzitter op en als tweede voorzitter de heer J. Sal man. tc Haarlem. Ten aanzien van he secretariaat werd besloten in de eerstvol gende vergadering een secretaris buiten den raad te benoemen. Vooiioopig wordt het secretariaat waargenomen door den heer ir. A. W-. Ausems, te Haarlem. Tot tweede secretaris werd aangewezen de heer P. Stokman, tc Leiden. Aan het secretariaat werd opgedragen in verleg met den voorzitter concept regle ment en begrooting samen te stellen en een aanvang te maken met een overzicht het tuinbouwbedrijf in Zuid-Holland. Nadat van vervallenverklaring van het lidmaatschap van een vertegenwoordi gend lichaam van revolutionairen volksvsr- legenwoordiger. In de vergadering Van Zond.agmorgen werd een motie van de centrale kiesveree- niging Utrecht, waarin he3 hoofdbestuur ver zocht wordt alles wart in zijn vermogen is in het werk te stellen en van andere zijde eventueel te nemen maatregelen te steunen, om zoo spoedig mogelijk te komen tot een kiesstelsel, dat met behoud van de even redige vertegenwoordiging bet directe c jn- Itact tusschen kiezer en gekozene herstelt en de rechtstreeksche invloed van den kie zer op de verkiezing van den vertegenwoor diger vergroot, na eenige discussie aange nomen. Aan de órde was daarna de volgende mo tie van de centrale kiesvereniging Utrecht. „De algemeene vergadering van de liheraie staatspartij De Vrijheidsbond, overwegende, dat de vrijheid van arbeid voor de werk willigen bij werkstakingen in den ruims'en zin volledig behoort gehandhaafd te worden, dat bescherming van de werkwilligen door de overheid tegen bedreiging, molest enz. echter in bijna alle gevallen zeer veel te wenschen heeft overgelaten, verzoekt het hoofdbestuur mes kracht te ijveren voor een wijziging van de wet, zoodanig, dat bet de overheid mogelijk wordt gemaakt, met greo- ter gestrengheid en krachit tegen den hier bedoelen misstand op se treden". Na een kleine wijziging werd deze motie aangenomen. Vervolgens is nog behandeld het rapport van de commissie 'ot bestudeering van het Vraagstuk van de jeugdwerkloosheid en de middelen om die te bestrijden. De commissie ziet als eenig doelSreffer.d middel het ontsluiten van werkgelegenheid, doch achtte, het buiten haar com peten ie liggen breedvoerige economische beschou wingen te houden. Wel heeft zij in hes al gemeen het vertrouwen, dat er veel meer werkgelegenheid onSsloten kan worden dan «hans hert geval is. Dc uitbreiding in ons land stuit veelal af op de hooge kosten. Noodzakelijk is, dat nierin spoedig veran dering komt, de zaak kan geen uitstel neer lijden. De welvaart hangt nu eenmaal af Van de hoeveelheid gepresteerde arbeid. Br. J. B. L. C. C. BARON DE WYKERSLOOTH DE WEERDESTEYN f Op 62-jarigen leeftijd is te Den Haag over leden Dr. J. B. L. C. C. Baron de Wyker- Blooth de Weerdesteyn, oud-lid van de Raad van State en oud-lid van Gedeputeerde Sta ten van Utrecht. De overledene werd geboren op 13 Sopt. Ï873 se Ollignies in Henegouwen, kreeg zijn opleiding aan het gymnasium van het col leges der paters Jezuïeten te Katwijk. Na zijn universitaire studie te Leiden, waar hij in 1897 promoveerde tot Doctor in de Rechts wetenschap, vestigde hij zich in Den Hiag tot 1900 en vian 19001903 te Utrecht als advocaat en procureur. Van 1903 tos 1921 was hij lid van de Gedeputeerde Staten van Utrecht, van 1909 tot 1921 lid van de Tweede Kamer. In 1921 werd hij benoemd tot lid van de Raad van State, uis welke functie hij in 1934 op zijn verzoek ontslag verkreeg. Hij was Ridder in de Orde van Oranje Nassau. LAND- EN TUINBOUW Blikvleeschbereiding Omtrent de vervaardiging van gemengd- gebak t met melkpoeder in blik in een proef bedrijf te IJmuiden kan, volgens de Tel., nog nader bericht worden, dat het Departe ment van Sociale Zaken in dezen geen en kel risico loopt. Dit is geen „eigen bedrijf' van het Departement. De heer De Bruin heeft zich nl. verbonden, welkelijks 50.000 blikken te leveren tot een totaal van een millioen blikken, tegen een te voren gecon- tracteerden prijs. Daartegenover zijn, zoo hls gemeld, hem de benoodigde varkens te- fcen een bepaalden prijss gegarandeerd, to nog eenige huishoudelijke en oriëntceren- de besprekingen waren gehouden, sloot de oorzitter deze vergadering. Bloemkvveekerssteun Niet boven de 500.000 gulden Naar nicn zich zal herinneren heeft de Minister van Landbouw onlangs op desbe treffend dringend verzoek van de bloembol- lenkweckers een bedrag van f 500.000 ter beschikking van hot Bloembollen-surplus- fonds gesteld, ten einde deze stichting in staat te stellen bij de uitbetaling van de bij haar ingeleverde vroege tulpen de voor deze gestelde minimumprijzen Zoo dicht mogelijk te benaderen. De indruk was gewekt, alsof de Minister genegen zou zijn nog verdere bedragen voor dit doel beschikbaar te stel- Van bevoegde zijde wordt echter medege deeld, 'dut belanghebbenden in geen geval op een beschikbaarstelling van verdere be dragen kunnen rekenen. Maatregelen tegen eiergebrek Duitschland registreert de voorraden De Reiclisnahrstand beeft thans uitge vaardigd een nieuwe verordening omtrent de handel in eieren. Voorgeschreven wordt dat voortaan alle eieren, zoowel van kippen als van eenden, die voor eigen rekening of voor do Rijks- eicrencentralc in koelhuizen opgeslagen of geconserveerd worden, elke week aangege ven moeten worden bij de daarvoor bestem de bureaux. Wanneer opgeslagen of ge conserveerde eieren weer verkocht of afge leverd worden, moet dit eveneens medege deeld worden, terwijl tevens vermeld moet worden naar welke plaats ze zijn yerzon- Deze controle-maatregelen worden getrof fen om een eventueel eiertekort in de win ter zoo mogelijk te voorkomen. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Epe (toez.), W. F. H. ter Braak te Lobith. Te Stavenisse, cand. H. K. van Wingerden te Gorinchem. Te Nieuw-Vennep, J. de Vries te Haskerhorne. Bedankt: Voor Ridderkerk, K. v. d. Pol te Boven-Hardinxveld. Voor Aalburg Heesbeen, D. Th. Keek te Staphorst. Voor Randwijk, J. Bakker te Veenendaal. Voor Ingen (toez.), Jac. Petri te Dordrecht. Voor Ingen (toez.), Ds. J. Petri te Dor drecht. EV. LUTH. KERK Beroepen: Te Delft, C. F. Nolte te Mid delburg. Alg. Synodale Commissie Ned. Herv. Kerk V ij f d e zitting. Na gebed en het lezen der notulen wordt in de eerste plaats begon- met de aanvulling van de lijst der stuk ken, wier getal het respectabele cijfer van 100 bereikt heeft. De commissie is nog altijd bezig met het beoordeelen van de verschil lende aanvragen om steun. Namen kunnen niet genoemd worden van de aanvragen; im mers dê Algem. Synode, die 15 Juli haar zit tingen begint, stelt de toewijzingen en afwij zingen vast. Met belangstelling werd kennis genomen van verschillende verslagen, die straks ook weer in de handelingen opgeno men worden. Jammer dat er niet meer geld disponibel is b.v. voor het mooie werk, dat Ds. Hulsbergen van Hoedekenskerke verricht in Noord-Frankrijk, waar hij Hollandsche huisgezinnen bezoekt en daar bijeenkomsten houdt, die zeer op prijs gesteld worden, of voor het werk van de Protest. Wereldbond. Er zijn toch landen, b.v. Oostenrijk, waar het protestantisme zeer in verdrukking komt en steun zeer noodig is. Jammer is ook dat zoo vele aanvragers, die men zoo gaarne zou ge holpen hebben, veel te laat kwamen, omdat nu de beschikbare gelden al verdeeld waren. Ds. I. Ph. v. d. PLASSCHE f In den ouderdom van 72 jaar is te Gin- n e k e n plotseling overleden Ds. I. Ph. F. v. d. Plassche, em. predikant der Ned. Herv. Kerk. Ds. v. d. Plassche aanvaardde te Wapen veld het predikambt. Vandaar ging hij in 1892 naar 's-Heer-Abtskerke, welke gemeente hij tot aan zijn emeritaat (1931) gediend heeft. Hij vestigde zich daarop metterwoon te Ginneken. OUDERLINGENCONFERENTIE De 16e Ouderlingenconferentie van de Geref. Kerken van Noord-Brabant en Lim burg zal Woensdag 27 Mei a.s. in de Geref. Kerk van 's-Hertogenbosch worden gehouden. In de morgenvergadering zal als referent optreden Prof. Dr. G. C h. A a 1 d e r s, van Hilversum, hoogleeraar aan de Vrije Univer siteit, met het onderwerp: „De practische toepassing der kerkelijke tucht, bijzonder voor onzen tijd". In de middagv:rgadering zal Ds. J. C. Hakman, Geref. predikant te Almkerk, refereeren over: „Het nut der Geref. Man- nenvereenigingen voor onze Geref. Kerken". PART. SYNODE CHR. GER. KERK De Part. Synode van het Noorden der Chr. Geref. Kerk, omvattend de classis Gro ningen, Leeuwarden en Zwolle, zal Woensdag 17 Juni a.s. in de Chr. Geref. Kerk te Leeuwarden worden gehouden. Dit meer in de aandacht komend vr stuk is door de Geref. Kerk van Den Hel der aanhangig gemaakt. Zij stelt toch de classis Alkmaar voor: 1. Een schrijven te richten namens de classis Alkmaar aai deputaten voor de verzorging der geestelijke belangen onzer weermacht, dat zij de kerken in het ressort op zal wekken om 2 cent per jaar en per lid bij te dragen, wanneer daar door een behoorlijke verzorging van het Ma rinepersoneel wordt mogelijk gemaakt. 2. De kerken der classis op te wekken in haar ge beden voor de weermacht ook te willen ge denken den geestelijken nood van het Mari nepersoneel. 3. Dit besluit na aanvaarding ter kennis te brengen van de e.k. Particu liere Synode, met verzoek om deze door te zenden aan de Generale Synode „opdat geerr nalatigheid ons schuldig stelle en zoo het bloed van honderden bondelingen, die drei gen verloren te gaan, niet mede van onze hand wordt geëischt". Mgr. J. H. G. JANSEN f De gewezen Aartsbisschop van Utrecht overleden Na een zeer langdurig hartlijden is gistermorgen in den ouderdom van 68 jaar in het St. Antonius-gasthuis te Utrecht overleden Mgr. J. H. G. Jansen, gewezen aartsbisschop van Utrecht. Reeds herhaaldelijk heeft het einde nabij geschenen en in verband hiermede werd ook nog tijdens zijn le ven de waardigheid van het aartsbis schoppelijk ambt overgedragen aan Dr. J. de Jong. Dit is geschied op 8 Februari j.l. Mgr. Jansen was vóór zijn benoeming tot Aartsbisschop Deken van Utrecht. Vijf maan- na den dood van Mgr. van de Wetering 18 Nov. 1929 ontving hij de mededee- ljng, dat de Paus hem had gekozen tot opvol- en op 5 Juni 1930 is hij tot Aarsbis schop gewijd. De korte periode van zijn hooge functie heeft Mgr. Jansen inzonderheid gewijd de zorg voor de rijpende en rijpere jeugd. Door zijn voorschriften voor het jeugdwerk ih het Aartsbisdom werd een geheel nieuwe, centraal verbonden parochieele organisatie opgebouwd, die ingeschakeld werd in de Katholieke Actie. In 1931 nam de overledene het initiatief tot de oprichting van een nieuw Klein Semi narie te Apeldoorn, dat thans voltooid Op 15 Augustus 1933 werd hij te Utrecht op grootsche wijze gehuldigd bij zijn ve jarig priesterfeest. Zijn ingespannen arbeid en zijn vele dienst reizen hebben zijn gezondheid gesloopt. Op de terugreis van het Eucharistisch Congres te Buenos Aires, eenige maanden geleden, openbaarde zich een hartkwaal, die niet meer genezen is. Mgr. Jansen zag zich ge noodzaakt aan Rome de benoeming te ver en van een Coadjutor. Midden Juli werd zijn toestand zoo ernstig, dat opname in het Sint Anthonius Gasthuis te Utrecht noodza kelijk was. De uitvaart is bepaald op Vrijdag a.s. Het stoffelijk overschot zal worden bijgezet den bisschoppelijken grafkelder op de R.K. begraafplaats.* GEREF. RUSTHUIS „HILL HOUSE" TE HILVERSUM Zooals wij reeds meldden werd Zaterdag middag bovengenoemd Rusthuis door den voorzitter der Stichting Ds. H. van de Els- kamp, officieel geopend. Namens het Gemeentebestuur werd het woord gevoerd door wethouder Kuyper, die tevens aanwezig was namens den wethouder voor Sociale Aangelegenheden. De Kerkeraad der Geref. Kerk was vertegenwoordigd door Ds. G. Laarman en den heer R. van Norren. Ds. Laarman wenschte de stichting geluk met de bijna vorstelijke woning, die zij voor de ouden van dagen beschikbaar stelt en zegde den voortdurenden moreelen steun van den Kerkeraad toe. Namens de diaconie sprak de heer W. Brummelkamp, de heer G. A. van Oor schot namens de Spaarbank, terwijl de heer van Klaveren gelukwenschen van de Geref. Kerk van Bussum overbracht. Zeer hartelijk was het dankwoord var der inwoners van het huis. „De glans van de avondzon schittert ons hier tegen" zei spr. Nadat nog het woord was gevoerd door den architect den heer G. Trappenburg en heer W. C. van den Brink, werd Ps. 121 vers 1 gezongen en sloot Ds. W. Tom, em. predi kant der Geref. Kerk van Hilversum, de plechtigheid met dankzegging. Den gasten werd daarna thee aangeboden. Wij zagen o.a. nog Ds. P. N. Kruyswijk, de dokter van het huis G. Esselink, Dr. Planter van den Gemeentelijken Geneeskundigen Dienst en het Damescomité dat zooveel heeft gedaan om het aanvangskapitaal bij elkaar te brengen. INPERKING VAN JEUGDDIENSTEN? Naar aanleiding van het feit, dat de jeugd dienst in het Hervormd Lyceum te Amster dam is gestaakt, dc "lt Herv. Amsterdam mee dat deze sluiting geen alleen-maar-droef ver schijnsel is, maar dat dit alleen het eerste teeken is van a 1 g e h e e 1 e verandering in de organisatie der jeugddiensten. Er is nu een commissie doende, dit vraag stuk naar een bevredigende oplossing te lei- PERMANENTE ZENDINGS TENTOONSTELLING In twee bovenzalen van het Zeister slot heeft het Zeister Zendingsgenootschap een permanente tentoonstelling geopend. Men ziet hier allerlei uit het leven van de ver schillende volken in Suriname. Vereenigin- gen, die deze tentoonstelling wenschen te be zoeken, wenden zich aan het Zendingsbu- au. Broederplein 27. In een zaal er naast is eveneens gelegen- reid, bij voldoende deelneming, om de nieuw ste Surinamefilmen te zien. TREFFENDE OMKEERING Voorheen was de Fransche politicus Gustav Hervé een bekend anti-clericaal en verwer- het Christelijk geloof. Vaak aange haald is de uitspraak, die hij in November 1910 opschreef: „Ik ken geen Vader in de hemelen, ik ken slechts broeders die op de aarde lijden". Heden schrijft dezelfde Gustav Hervé in La Victoire: „Heden geloof ik met de apostelen, met de eenvoudige harten die sinds 2000 jaren zich met het Woord des evangelies gevoed hebben: ik geloof aan de opstanding". Le Christianisme schrijft bij het vermel den hiervan boven het bericht de „bekeering van een journalist". LEGER DES HEILS Het Leger des Heils houdt dit jaar geen Nationale Landdag. Wèl is er op Hemel vaartsdag te Ede een landdag op het land goed „Kernheim" aan den Amsterd. straat weg. Daar zullen de Commandant Bouwe Vlas en meerdere officieren het woord voeren. MANNENVEREENIGINGEN Werd te Oosterbeek na de Geref. Mannenvereeniging, die reeds 5 jaar bestaat, Ned. Herv. Mannenvereeniging opge richt, thans kan de oprichting eener derde ereeniging worden bericht, nl. een Chr. Geref. Mannenvereeniging. Het bestuur wordt gevormd door de heeren Joh. Faas, oorz., A. Peters, seer., H. v. d. Weerdt, penn. n Z. Jansen, alg. adj. De vergaderingen wor den gehouden in het kerkgebouw der Chr. Geref. Gemeente. DUITSCH EVANG. GEM. DEN HAAG Het heengaan van Pastor Herbst Gistermorgen na de Godsdiensoefening deelde Pastor Herbst in den Haag aan de gemeente mee, dat hij door het Centraal Bestuur der Gustaaf Adolfvereeniging in Duitschland uitgenoodigd was om als ambte lijk hoofdleider dezer vereeniging in Leip zig op te treden. Hij voegde er met een stem, innerlijke ontroering trilde, aan toe, dat hij deze roeping had aanvaard, omdat hij vast geloofde, daarin Gods wil te doen. Maar het scheiden van de Haagsche gemeente, welke hij twintig jaar met steeds toenemen de zegen mocht dienen en waar zoo sterke banden gelegd zijn, zou hem o zoo zwaar vallen. De gemeente verstaat dat. De Duitsch- Evang. Gemeente in den Haag, aan wie Pastor Herbst met groote trouw en veel kanselgaven het zuivere Evangelie gepredikt heeft, is van jaar tot jaar in bloei toegeno- terwijl de geestelijke arbeid in en door .de Gemeente steeds krachtiger werd en voortdurend breeder plaats besloeg. Velen ook buiten de eigen gemeente, zien Pastor Herbst met leedwezen heengaan, om dat zijn werk en persoon alom gewaardeerd .werden. Pastor Herbst hoopt zijn nieuwe arbeid op 1 October a.s. aan te vangen. 23e MARANATHA-CONFERENTIE In tegenwoordigheid van een groot aantal aanwezigen werd Zaterdagmiddag de 23e Maranatha-Conferentie geopend in „Tivoli" te Utrecht. Nadat Ds. C. J. Hoekendijk van Bussum de samenkomst met gebed had geopend, werd door den heer Johannes de Heer de ope ningsrede gehouden, waarvan wij Zaterdag gewag gemaakt hebben. Hierna werd het nieuwe Conferentie-lied gezongen en kreeg Ds. Hoekendijk gelegen heid om naar aanleiding van Ex. 12 13 te wijzen op „het bloed van het Lam, dat ge stort is voor de vergeving onzer zonden. Want zonder bloedstorting geschiedt geen vergeving". Des avonds werd de reeks samenkomsten voortgezet met een toespraak van Ds. A. W. F. Waardenburg van Utrecht, naar aanleiding van Openb. 13 11. Evangelist J. Kits behandelde hierna de offers van Noach, Abraham en Izaak en het i Israël naa^ aanleiding van de Efe- zen-brief. De heer Johannes de Heer sprak tenslotte een tijdwoord, belichtend de teekenen der tijden in verband met het profetisch Woord. De Zondag van de 23e Maranatha-Confe rentie werd aangevangen met een komst mgt ruim 1000 bezoekers een tot nog toe voor den Zondagmorgen ongekend getal. De heer Johannes de Heer gaf na het zingen van Ps. 1381 en gebed, een in leiding tot het onderwerp van dezen dag, be treffende de verlossing en reiniging door het bloed van het Lam. Ds. W. Dubbeldam van Hengelo (O.) besprak hierna de drie gezichtspunten in 't verlossingswerk door het bloed van Jezus Christus, t.w.: de verlossing van de schuld dei* zonde, van de macht en van de tegen woordigheid der zonde. Pred. E. Urban van Elberfeld (Did.) be paalde zijn gehoor bij Openb. 5 9 en 10. Het samenzijn werd afgewisseld met ge meenschappelijk gezang en het spelen van Maranatha-liederen door het versterkt Con ferentie-orkest. Des middags werd allereerst het woord ïvoerd door Ds. C. J. Hoekendijk van Bussum, die naar aanleiding van Joh. 17 de zeven karakteristieken van het wonder bare bloed van het Lam behandelde. Br. W. T e e u w i s s e n van Brugge liet uitkomen, dat de wereld het bloed veracht, dat Israël het bloed heeft gehad, maar het verloor, en dat Rome (de kerk) geen levend bloed bezit. Voor en na de samenkomsten werd gele genheid gegeven tot het uitspreken van ge tuigenissen en aan werkers in het Konink rijk Gods, om van hun arbeid te vertellen; o.m. werd door Tante Wilhelmin Redactrice van „Het Zoeklicht" gesproken over haar zegenrijken arbeid onder zieken en gevangenen. De avondsamenkomst werd bezocht door ongeveer 1300 personen. Evangelist J. Kits voerde als eerste spreker het woord, om in een bezielend betoog de leugenprediking van Satan te stellen tegenover de heerlijke boodschap van het Lam, Dat vrede en heid brengt. De Heer Johannes de Heer stelde vervol gens in 't licht dat groote menschenmassa's eens zullen optrekken in den strijd tegen het Lam. Zij zullen Het echter niet kunnen overwinnen. De geloovige evenwel overwint door het woord zijner getuigenis. De wereld zal het teeken van den Antichrist aannemen, doch wü aanvaarden het teeken des Kruises, KERKELIJKE EXAMENS Minder wetenschappelijk Bij de classis Gorinchem der Geref. Ker ken komt in behandeling het volgend voor- :1 van de kerk te Vianen: „De classis dringe er bij de Part. Synode aan, dat deze de Gen. Synode vrage eens nader te onderzoeken of" het niet mogelijk is de praep. en peremp. examens zoo te wijzi gen, dat zij inplaats van een wetenschappe lijk, een meer kerkelijk karakter dragen, op dat allen die over deze examens hebben te oordeelen en te beslissen, ook werkelijk daar toe in staat zijn". GIFTEN EN LEGATEN In de Westerkerk te Amsterdam is ;n gift gecollecteerd groot 5375, ten be hoeve van de Ned. Herv. Gem., haar diaco- e en zending. Aan de Ned. Herv. Gem. te Hilversum een legaat vermaakt groot 20.000, door wijlen den heer G. J. Freudenberg aldaar, te verdeelen tusschen kerkvoogdij en diaco- 'n Migraine op komst? Als 's morgens dat onbehaaglijke gevoel weer zoo'n ellendige aanval van migraine aankondigt, voorkom dan die misère met 1 of 2 AKKERTJES tns recept iron Apotheker Dumont ONDERWIJS EN OPVOEDING Prof. Dr. E. D. WIER SM A Morgen is het 50 jaar geleden dat Prof. Dr. E. D. Wiersma, oud-hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Groningen, onder wijlen Prof. Dr. D. Huizinga tot doctor in de geneeskunde promoveerde op een proef schrift getiteld: „Histochemisch onderzoek op glycogeen". VROUWELIJKE STUDENTEN AAN DE HOOGESCHOLEN Namens de hieronder genoemde Vereeni- gingen wordt ons gevraagd, het volgende te willen opnemen: Aan de ouders van vrouwelijke leerlingen van H.B.S., Gymnasium of Lyceum, die de- zomer haar einddiploma hopen te ver krijgen en plannen koesteren voor een studie aan een der Hoogescholen, willen de Neder landsche Vereen, van Vrouwen met Acade mische opleiding en de Vereeniging van Aca demisch Gevormde Christenvrouwen gaarne inlichtingen verschaffen. 1 men in het algemeen inlichtingen heb- over beroepskeuze voor meisjes, zoo wende men zich-tot het Nationaal Bureau voor Vrouwenarbeid in Den Haag (van Speykstraat 30) of tot de adviesbureaux voor beroepskeuze. Het adres der Ned. Ver. van Vrouwen met Academische Opleiding is: mej. Dr. W. M. C. Juynboll, Laan Copes van Cattenburch 105, 's-Gravenhage; dat van de van Academisch Gevormde Christen vrouwen mej. J. J. Hofkes, Rijswijk (Z.-H.), Leeuwendaallaan 46. VOLKSONDERWIJS Het rapport der Bevredigingscommissie Zaterdag heeft te Utrecht een buitenge wone algemeene vergadering plaats gehad van de Ver. „Volksonderwijs" ter behande ling van het rapport der Volksonderwijs be vredigingscommissie. De drukbezochte bij eenkomst werd geopend met een redevoering van den algemeen voorzitter den heer N, Kropveld. Het rapport werd ingeleid door den alg. secretaris, den heer Klaas de Vries, en bevat de volgende conclusies: 1. Met alle kracht moet gepoogd worden de openbare school (algemeene volksschool) te behouden en haar positie te versterken. Dit pogen kan gepaard gaan met het mogelijk maken van een behoorlijke verzor ging van niet-openbaar onderwijs. 3. Handhavende het beginsel van de fi- nancieele gelijkstelling en de grondwettelijk gewaarborgde vrijheid van het onderwijs, moet aangedrongen worden op wijziging in de organieke wet, waardoor: a. De voorwaarden, waaronder de stichting van bijzondere scholen mogelijk is, ver- ■aard worden; b. een werkelijke gelijkstelling, en daar door een ware schoolvrede wordt verkregen. 4. De houding van „Volksonderwijs", ten aanzien van het principe der financieele ge lijkstelling, dient voorloopig niet gewijzigd te worden. De conclusies zijn aangenomen; in 3a wordt achter het woord „stichting", het woord „instandhouding" toegevoegd. H.B.S. TE WAGENINGEN Ged. Staten van Gelderland hebben goed gekeurd het besluit van den Gemeenteraad van Wageningen om aan de R.H.B.S. met 5- jarigen cursus een afdeeling gymna sium te verbinden, in te gaan September. ONDERWIJSBENOEMINGEN Utrecht: Geref. School L. Couperusstr. 85. Tot onderwijzer: de heer A. Jtisselada, onderw. aan de Chr. Nat. school te Amers- OPENB. SCHOOL OPGEHEVEN De Gemeenteraad van Nieuwer Am- stel heeft besloten de openb. lagere school aan den Amsteldijk op te heffen en een ge meenschappelijke regeling met de gemeente Ouder-Amstel aan te gaan. CHR. VOLKSONDERWIJS Gegeven der tijden donkerheid, is de toon van het jaarverslag-1935 der Ver. voor Cln Volksonderwijs niet somber. Als men kan zeggen: „de financieele toestand onzer Ver- èeniging is gezond", en als men kan schrij ven: „dat we nog een gezegende, vaak be voorrechte positie innemen", wel, dan is er nog reden tot dankbaarheid. En deze zet zich blijkens het verslag om in voortgezette werklust: „wat minder klagen, wat meer opmerken, wat harder werken, de tanden op elkaar". En zoo stevent dez, Vereeniging elkaar". En zor stevent deze Vereeniging met haar plm. 550 aangesloten scholen en staan tegemoet, dat 4 Juni a.s. te Utrecht zal herdacht worden. In deze 45e algemeene vergadering zullen als sprekers optreden de heer Jac. \V. 1 Voorst te Utrecht met het onderwerp beteekenis van het Bijbelsch Museum voor het Chr. Onderwijs" en Dr A. v a n Voort- hu ij s e n te Utrecht over „Het zwakzinni ge kind en de school voor gewoon L. O.' Hoogste stand te Hernosand 774.6. Laagste stand te Biarritz en Toulou-se 754.8 Stand vanmorgen half twaalf 764.3. WEER VER WACHTING Matige Oostelijke tot Noordoostelijke wind, helder tot licht bewolkt, droog warm weer. ALGEMEEN WEEROVERZICHT Sinds Zaterdag is de hooge drukking in het Noordoosten weinig veranderd maar die op de oceaan heeft zich over Ierland en Schotland uitgebreid en de barometers stij gen daar zoo snel. dat er vereeniging met het Oostelijk hooge drukgebied te verwach ten is. De depressie heeft zich daarbij in tweeën gedeeld, een onbeteekenende kern ligt ten Noorden van IJsland, een iets dieper minimum over Spanje. In geheel Scandina- heerscht weer fraai zonnig en overdag warm weer. De bewolking is ook in Noord- Duitschland afgenomen. Ook ia België en Noord- en Oost-Frankrijk is het weer onfoe- olkt, alleen in Zuidwest-Frankrijk, aan het Kanaal en in Ierland valt eenige regen. Door het opdrogen van de bovenlucht is de weerstoestand nog vaster geworden en oorloopig is zonnig en overdag warm weer te wachten. THERMOMETERSTAND: Stand vanmorgen half twaalf 19.0. 19 MEI Zonsopgang 5.01 uur, zonsondergang 8.53 uur Maan op voorm. 3.42 uur onder nam. 7.38 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN: 19 MEI Van 's avonds 9.23 uur, tot 's morgens 4.29 u. Biedt Hulp in Nood Koopt ZOMERPOSTZEGELS. Examens EXAMEN LAND- EN TUINBOUWKUNDE De minister van onderwijs brengt ter ken nis dat in 1936 de examens akte lager on derwijs, landbouwkunde en tuinbouwkunde zullen worden gehouden in de maand Augus tus in het gebouw der Landbouwhoogeschool te Wageningen. Hij, die zich aan een dezer examens of aan beide wenscht te onderwerpen, moet zich vóór 22 Juni aanmelden bij den voorzitter der examencommissie, den inspecteur van den landbouw en van het landbouwonderwijs, ir. D. S. Huizinga, Eezuidenhout 30, te 's-Gravenhage. Schoolraad, Op het te Utrecht gehouden exa men van den Schoolraad voor de Scholen met den Bijbel zijn geslaagd de heeren K. de Boer. id. m. H.A. te Oldekerk: C. Quak, id. te Ro- inburg; P. J. Datema, ld. te Wolvega; A. L n Haag. id te Warffum; K. Metfnhardt. id. to Den Haag; J. Volhand, id. te Zuidlaren; R. P. J. Sybrandy, id. te Blija; R. KI under, ld. te Vrie- J. H. G. Barlnk, ld. te Gendringen; W. den Dunnen, ld. te Hardinxveld; G. Boolj. ld. te Rotterdam: A. Hagenbeek, ld. te Schevenin- gen; P. Prins, id. te Nieuwendam, allen met aant. C.N.S. en G.S.; G. B. v. A Vlies, id te Slledrecht met aant. C.N.S.; M. A. v. Willengen. id. te Monnikendam; M. Visser, id. te Dordrecht; C. M. de Roij, id. te Putten. Acailem. Examens. Leiden. Cand. klass. letteren, mej. A. L T. Kammlnga: doet. Rom. taal- en letterkunde, de heer C. J. Sterrenburg; nd theologie mej. H. S. de Geer. eneeskun J. C. Visser. Machinisten. Den Haag. Theor. gedeeltö dipl. B de heeren "W. G. Harteveld. Hillegers- berg; IC. J. Hazenberg. Amsterdam; practisch ged. dipl. B de heeren J. B. de Bakker. Schie dam; G. C. Lucassen, Den Haag. ViKRcherlj (stuurlieden en schippers). GesL als stuurman op stoomzeevïsschersvaartulgen de ~V. Ouwehand. A. M. de Best. D. K. -ehand, M. van Leeuw-en, H. H. C. Ouwe-hand. L. van der Plas en H. Zee; J. den Duik, A. Ouwehand. Kat Cramer en E. van den Toorn. Scheveningenals i J. Hus, Sche- Het kasteel le Dussen (N.-B.) zal geresiJau- reerd en daarna tot raadhuis worden inge richt. De kosten worden op f 112.000 geraamd SLAVENWERKEN TE GOES Door B. en W. te Goes is aanbesteed het graven en g-eheel onder profiel afwerken, van een nieuwen havenarm met havenkom, alsmede het op hoogte brengen van diverse aansluilende terreinen. Ingeschreven werd; a. bedragen der arbeidsloonen, b. bijkomen de kosten. T.aagste inschrijver: J. Wisse, Axel, a. f 62.895, b. f 10.726. DE WERKHAVEN BIJ URK De voorbereidende werken voor den Nijord- Oostpolder, bestaande in het maken van de vveikhavens en een sluitput bij Urk, zijn ge gund aan de laagste inschrijfster de firma E. J. Bakker te Gorinchem voor f 659.768. Reeds is het materiaal van genoemde firma onderweg naar Urk.' Heden wordt reeds met het werk begonnen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 3