DE ANNEXATIE VAN ABESSINIE MAANDAG 18 MEI 1936 EERSTE BLAD PAG 2 Buitenland DREIGENDE SITUATIE IN PALESTINA TE JAFFA ZIJN DRIE JODEN OM HET LEVEN GEKOMEN „Wij zullen ons niet meer laten dooden De onlusten in Palestina duren voort. Vooral in Tel Aviv en Jaffa is de toestand gespannen. In de laatste stad zijn bij bot singen drie Joden om het leven gekomen, en twee gewond. Te Haifa hebben de brand stichtera hun luguber bedrijf hervat; in de havenwijk is aanzienlijke schade aangericht. De begrafenis van de drie Joden, die bij de botsingen te Jaffa om het leven zijn geko men, is zonder incidenten verloopen. Dui zenden Joden waren bij de plechtigheid aanwezig, terwijl de Joodsche zaken geslo ten waren ten teeken van rouw. Bij het graf heeft Fishei Wachitz verklaard, dat deze slachtoffers de laatste zullen zijn gaweest, die de Joden aan de Arabieren en de regee ring zullen hebben gegeven. „Wij zul len ons niet meer laten dooden door hen". Andere sprekers verweten den hoogen commissaris niet de noodige maatregelen te hebben getroffen tot het beletten der Joden-slachtiog. Groote spanning te Jeruzalem Sedert den vuuroverval in een Joodsche bioscoop heerscht groote spanning in de ge- heele stad. Door de straten" bewegen zich opgewonden menschenmenigten.*In de Jood sche bladen wordt met bezorgdheid gewezen op de algemeene onveiligheid, welke niet alleen geldt voor de Joodsche bevolking, maar ook voor de Europeanen, met inbegrip van de Engelschen. De bladen verklaren, dat het vertrouwen der Joden in de man- daatsregeering zwaar geschokt is, aangezien zij haar toezegging van bescherming van leven en eigendom niet heeft nagekomen. Zaterdag is een bespreking gehouden tus- schen leidende Arabische persoonlijkheden^ over het resultaat waarvan echter niets be kend is geworden. Van toonaangevende Ara bische zijde is alleen aan de pers een ver klaring verstrekt, waarin gezegd wordt, dat zonder voorafgaande stopzetting der Jood sche immigratie geen voorstellen der Engel- sche mandaatsregeering zullen worden aangenomen. Regeering neemt strenge maatregelen De Cameron Hooglanders hebben bevel gekregen door de straten ven Jeruzalem te marcheeren. Naar het Joodsche Telegraaf Agentschap meldt, heeft de Arabische op perste raad besloten de staking in het ge heels land voort te zetten. De regeering heeft buitengewone maatregelen getroffen tot handhaving van de orde. Tusschen acht uur des avonds en zes uur des morgens moe ten de lichten gedoofd worden. De hooge commissaris heeft de hooge regeeringsauto- riteiten voor een dringende vergadering bijeengeroepen. Het uitvoerend Joodsch Agentschap heeft den geheelen nacht ver gaderd. Brandstichters hebben ernstige schade aangebracht in de haven van Haifa. Een bomaanslag heeft plaats gehad op de gevangenis van Jaffa, waarbij deuren en vensters vernield werden door de ontploffing. De leider der Arabieren, Hassan Sidky Dajani, heeft tegenover buitenlandsche jour nalisten een verklaring afgelegd, waarin hij ten stelligste ontkende, dat de Arabische beweging door nationaal-socialisten of Ita lianen wordt gefinancierd. Naar hij verder verklaarde, was het een plaatselijke strijd tegen de politiek der mandaat-regeering. Hij voegde er aan toe, dat de Arabieren, indien zij even sterk waren geweest als Japan, Ita lië of Duitschland, zelf hun rechten van den .Volkenbond zouden hebben genomen. Thans was het hun echter een troost, dat de Vol kenbond op het oogenblik bezig was ineen te storten. Dajani sloeg verder voor, dat Groot-Brittannië een verdrag met de Ara bieren zou sluiten op grond van wederzij d- sche gelijkheid. ITALIAANSCHE SENAAT KEURT DE WETSDECRETEN GOED Journalisten moeten Ethiopië verlaten Een geheime Regeering gevormd De Italiaansche senaat heeft in een buitengewone zitting de wetsdecrcten goedgekeurd betreffende de souvereml- tei? van I'-alie over Abessinië, de in stelling van het Keizerrijk en de benoe ming van Badoglio tot onderkoning. De zitting werd o.a. bijgewoond door de prinsen van Piemont, Turijn en Genua. Even voor den aanvang der zi'teing, om 4 uur kwam de Duce binnen, luide toe gejuicht door alle aanwezigen. Nadat do wetsvoorstellen door den voorzitter van den senaat waren ingediend, werd de z'.t- ïing geschorst, voor de bestudeering der voorstellen door een daartoe gevormde commissie. Journalisten uit Abessinië uitgewezen De Italiaansche autoriteiten te Addis Abeba hebben vier journalisten uitgewezen, onder het motüef. dat zij zich aan anti- Italiaansche propaganda en spionnage srhul dig zouden hebben gemaakt Het zijn George Steer, de correspondent van de „Times", Nebenzahl, de correspondent van Ilavas, Angelopoelos, de Grieksche corres pondent van de Amerikaansche bladen der Hearst-pei-s, en de Robillard, de Fransehe directeur van de „Courrier d'Ethiopiè" Voorts zijn nog drie andere Europeanen uit gewezen. Allen zijn por trein vertrokken. De plunderingen Talrijke inboorlingen, die op hec-ter- daad op plundering of moord zijn be trapt, hebben zich voor den Italiaan- schen krijgsraad moeten verantwoorden en zijn direct na veroordeeling gefusil leerd. De exploitatie van Abessinië De „Voce d' Itali,a" meldt, dat door het credietconsori'ium voor openbare werken reeds een eerste bedrag van 100 millioen ter beschikking is gesteld voor den touw en bodemoiïderzoekings werkzaamheden in Abessinië. Reeds hebben zich talrijke tech nici, boeren en artsen voor onmiddellijk ver trek naar Oost-Afrika aangemeld. In deze feiten, aldus voegt genoemd blad hieraan toe, ligt het kenmerkende onder scheid tussehen Italië en Frankrijk en geland, aangezien de Ltaliaansche koloniale politiek gebaseerd is op een directe expansii behoefte van het geheele volk. De zuiveringsactie Uit Addis Abeba wordt gemeld, dat langs den weg Djimma-Addisalem een gemotori seerde colonne op marse.h is om op te tre den tegen plunderende Abessijnsche troepen, die de boeren in dc streek der G.alla's aan- vallen. Britsche zendelingen in veiligheid De groep van 9 Britsche zendelingen, die uit Asbate Fari waren gevlucht in verband me? plunderingen door de Sjifta's, zijn in gezelschap van de zoons van Dr. Martin, don Abessijnschen gezant te Londen, te Addis Abeba aangekomen. Zoons van Mussolini in Italië terug Graaf Ciano, de schoonzoon van Mussolini, alsmede diens beide zoons, zijn uit Abessmdë op het vliegveld Liftoria te Rome aangelco- men. Zij werden bij hun aankomst door een tólrijk publiek toegejuicht Ook de Duce en mevrouw Mussolini bevonden zich ooder de aanwezigen. Geheime Abessijnsche regeering voltooid In een telegram heeft de Negus aan den Abessijnschen gezant te Londen medegedeeld, dat de geheime regeering in Abessinië thans voltallig is. De Amerikaansche gezant Zoodra de toes'and te Addis Abeba der duister zal zijn geworden, zal de gezant der V. S., van Engert, met vacan?ie gaan, en op deze wijze zal het ministerie van buiten landsche zaken een oplossing hebben ge vonden voor het vraagstuk van de erken ning der Italiaansche overwinning in Abes sinië. De gezant kan zijn standpunt nie; verlaten zonder een beleefdheidsbezoek aan den I tal laan schen gouverneur te brengen en dit zou vrijwel gelijk staan met erkenning f van het nieuwe regime. De Arabieren zullen hun voortzetten, totdat hun eischen vol ledig zijn ingewilligd. Niets zal hen daarvan abrengen. Vuilnislieden staken In vérband met den ernst van den toe- Stand zullen van heden af in alle Anglicaan- sche kerken gebeden worden gezegd voor de beëindiging van den onrustigen toestand jn Palestina. De gemeentelijke vuilnislieden zijn te Jeruzalem in staking gegaan, en in verband hiermede maakt men zich bezorgd over de gevolgen hiervan voor de gezondheid in de stad. De Joodsche immigratie in Palestina wordt niet stopgezet! De Daily Telegraph verneemt, dat de Britsche autoriteiten in Palestina niet voor nemens zijn toe te geven aan den eisch der Arabieren, het aantal Joodsche immigran ten ta beperken. De Hooge Commissaris zal vandaag de Joodsche immigranten lijst voor de komen de zes maanden fiatteeren. Volgens deze lijst zullen in het komende halfjaar rond 4000 Joden in Palestina wor den toegelaten. Het uittreden van Guatemala Achterstallige contributie wordt betaald Het secretariaat-generaal van den Volken bond heeft een telegram van de regeering van Guatemala ontvangen, waarin de rede nen voor het uittreden van da? land worden uiteengezet. Guatemala heeft, aldus het telegram, besloten den Bond te verlaten ui? motieven van bezuiniging en niet uit ge voelens van solidariteit met een of anderen istaat. Bovendien beantwoordt de Volken bond niet geheel aan het ideaal, dal men Eüch gevormd had. De regeering is voornemens alle achter stallige contributie te betalen. HEIMWEHR TROUW AAN STARHEMBERG HARTELIJKE TELEGRAMMENWISSELING Mussolini beantwoordt Schuschnigg Mussolini heeft Bondskanselier Schuschnigg, op diens telegram als volgt geantwoord: „Wederkeerig bied ik u de verzekering aan van mijn gevoelens van oprechte vriendschap en mijn oprechte wenschen voor het welslagen van uw werk. De trouw, die gij hebt betuigd aan den geest van het pact van Rome is een der hoeksteenen van de politiek der Fascistische regeering". Het van den Hongaarschen minis ter-president Goemboes ontvangen antwoord is eveneens uiterst harte lijk. Starhemberg heeft het volgende bevel aan den Heimatschutz doen toekomen: „Volhouden in ijzeren discipline, een drachtig en trouw blijven. Leve de Hei matschutz en zijn Oostenrijk". Gistermiddag heeft een vergadering der Heimwehrleiders plaats gehad, waarbij het voorzitterschap werd gevoerd door vice- kanselier Baar Barenfels. Besloten werd het volgende telegram aan Starhemberg te zenden: „De op uw bevel onder mijn voorzitterschap bijeenge komen landleiders van den Oostenrijk- schen Heimatschutz verklaren uit eigen naam en uit naam van alle kameraden in onverbroken trouw en onvoorwaardelijke gehoorzaamheid achter u te staan. Wij blij ven in ijzeren discipline eensgezind en trouw. Heil Starhemberg". Het telegram was door Baar Barenfels onderteekend. Ontbinding van het „Freiwillige Schutzkorps" Naar de officieele Polizeikorrespondenz meldt, heeft de president van politie te Weenen, dr. Skubl, een dagorde/- uitge vaardigd waarin hij het optreden van hel vrijwillige Schutzkorps op het gebied van het Weensche politiedistrict voor beëindlgo verklaart. De president van politie spreekt het Schutzkorps bij deze gelegenheid zijn har- telijksten dank uit voor zijn diensten jegen het vaderland. Het thans ontbonden corps is ongeveer 2000 man sterk en bestaat uit leden van alle weerbaarheidsorganisaties, hoofdzake lijk echter uit leden van den Heimat schutz. De organisatie moot niet verward worden met de vrijwillige militie. Starhemberg bij Mussolini Mussolini heeft een lang en harte lijk onderhoud met Starhemberg JAPAN BEZET NOORD-CHINA DE PLANNEN IN MANDSJOEKWO Een grootsch opgezet programma Naar men gelooft heeft luitenant-gene raal Itagaki na overleg met de autoriteiten té Tokio besloten tot: 1. versterking der Japansclie strijd krachten in Mandsjoekwo, te beginnen met het volgende jaar; 2. Uitbreiding der Japansclie militaire luchtmacht in Mandsjoekwo; 3. Permanente handhaving der Japan- sche garnizoenen in Mandsjoekwo inplaats van deze van tijd tot tijd te vervangen; 4. het zenden van een millioen Ja>- sche families naar Mandsjoekwo in twin tig jaar lijds; 5. afbakening van de grens tusschen Sovjet-Rusland en Mandsjoekwo, teneinde grensconflicten te vermijden. De toestand in Noord-China Over de gebeurtenisssen in Noord-China schrijft de „Prawda": De sterke Japansche detachementen, die in Noord-China zijn aangekomen, bezetten thans geleidelijk de belangrijkste strategische punten in de provincies Hopei en Tsjahar. Feitelijk is hiermede de reeds lang voorbereide bezet ting van Noord-China en Binnen-Mon: door Japansche troepen begonnen. Nadat het terrein in Noord-China, door gebruik te maken van den internationalen toestand in het bijzonder als gevolg van de annexa tie van Abessinië door Italië, was geëffenr' gaat het Japansche commando voort or den weg naar bezetting van Noord-China. Het Japansche commando maakt de n< delijke Chineesche provincies tot de groote basis voor verdere annexaties, niet slechts in China, doch ook in andere deelen van het Aziatische vasteland. Engeland en de algemeene dienstplicht Een redo van Sir Thomas Insklp De Britsche minister voor de Coördinatie van de Defensie, Sir Thomas Inskip, heeft voor het British Legion een redevoering ge houden over de Engelsche bewapening. I-Iierin zeide hij o.m. ten aanzien van het den laatsten tijd veel besproken recruten- vraagstuk, dat het den Engelschen niet ligt een groot staand legér te onderhouden. Ook heeft Baldwin beloofd, dat tijdens zijn pre mierschap geen algemeene dienstplicht zou worden ingevoerd. Men zal dus andere mid delen te baat moeten nemen om de noodige trijd krach ten op dc been te brengen. Het vare te wenschen, dat men in alle rust over clit probleem eens nadacht. Spr. wil zich niet inlaten in een strijd met de paci fisten. Men moet echter eens kijken naar de uitgebreide handelswegen van het Rijk, die beschermd moeten worden en aan de verplichtingen van Engeland, die van jaar tot jaar toenemen. Bovendien heeft Enge land zekere verplichtingen jegens andere volken en jegens den Volkenbond. Hoe moet men die verplichtingen nako men? Spr. geloofde, dat ieder er mee zal instemmen, wanneer hij zei, dat ieder En- gelschman evenals in 1914 bereid moet zijn verantwoordelijkheden, op zich te nemen. Het beste, wat Engeland voor de wereld kan doen is, er zorg voor te dragen, dat de Engelschen van 1936 denzelfden geest too- nen als van 1914 tot 191S. VERRASSEND ASPIRIN TSALDAR1S PLOTSELING OVERLEDEN Vroegere Grieksche Ministerpresident De vroegere minister-president van Griekenland, Tsaldaris, is aan een congestie overleden. Des avonds had Tsaldaris nog een bij eenkomst van de parlementaire commissie bijgewoond. Omstreeks middernacht had hij zich in goede gezondheid te bed bege ven,, doch tegen 1 uur kreeg hij een hevige hoestbui en klaagde hij over benauwdheid. Een half uur later verloor hij het bewust zijn. De in allerijl ontboden geneesheeren konden nog slechts den dood constateeren. De begrafenis zal Dinsdag a.s. op staats kosten geschieden. Zijn levensloop Tsaldaris is in 1868 te Kamarios bij Corintlie geboren. Na aan Grieksche, Duit- sche en Fransehe Universiteiten in de lichten te hebben gestudeerd, begon hij 1910 zijn loopbaan als afgevaardigde van Corintlie. In 1915 werd hij minister-presi dent. Toen Venizelos in 1917 aan het be wind kwam, werd Tsaldaris verbannen, doch in 1920 speelde hij weer een rol in het politieke leven. Verschillende malen was liij minister. In 1932 vormde hij me' Kondylis en Metaxa een regeering, die door Venizelos ten val werd gebracht. In Maart 1933 kwam hij opnieuw met Kon dylis aan het hoofd der regeering. In Oc tober van het vorige jaar trad hij af. DE NIEUWE POOLSCHE REGEERING Eerste kabinetsraad onder leiding van Skladkowski De nieuwe Poolsche regeering is Zaterdag beëedigd. Daama vond de eerste zitting van het kabinet onder voorzitterschap van den nieuwen minister-president Skladkowski en in tegenwoordigheid van den inspecteur- generaal van het leger, Rydz-Smigly, plaats. In politieke kringen neemt men aan, dat reeds in de eerstvolgende dagen de regee ring in een buitengewone zitting van het parlement haar program uiteen zal zetten en verlenging der volmachten tot December s. zal vragen. Het orgaan van het leger, „Polska Zbrojna", schrijft, dat het feit, dat de nieu we minister-president tevens belast is met de portefeuille van binnenlandsche zaken, wijst op het bijzondere belang, dat gehecht wordt aan de handhaving van rust en orde in het binnenland, welke noodzakelijke voorwaarden vormt voor een goede buiten landsche en economische politiek. Aan do anderen kant zal generaal Skladkowski, die e.en eminent militair specialist is en gedu rende talrijke jaren chef is geweest van de administratie van het leger, aan het pro bleem van de versterking van het leger potentieel alle vereischte aandacht weten te schenken. Zijn eigenschappen, van besluitvaardig heid, loyaliteit en energie, ware soldaten- eigenschappen, welke de nieuwe regeerings- chef aan den dag gelegd heeft, vormen evenzoovele waarborgen, dat hij het erfgoed van Maarschalk Pilsoedski zal weten te beschermen. De „Hindenburg" naar Indië? Een interview met dr. Eckener Dr. Eckener heeft na zijn terugkeer uit de V. S. een verslaggever een onderhoud toegestaan, waarin hij zijn tevredenheid betuigde over de resultaten van de vlucht naar Noord-Amerika. Naar aanleiding van de berichten over een Zeppelinlijn tus schen Nederland en Indië, zeide hij, dat deze nog niet tot een definitief resultaat hebben geleid. Eenige maanden geleden heeft Eckener, naar hij thans verklaarde, in overleg met den vertegenwoordiger der Nederlandsche belanghebbenden besloten, de besprekingen voort to zetten na de tien vluchten over den Atlantischen Oceaan, die de Hinden burg zal maken. Dr. Eckener verwacht den ongeveer 12,000 kilometer grooten afstand in vier en half tot vijf dagen te kunnen afleggen met de Hindenburg. Kort Nieuws In een huis in de Schellingstrasse ;«e Miin- chen zijn gisiteravond twee vrouwen eu drie kinderen door gas vergiftigd. ITet document, waarin de Italiaansche regeering beweert, dat in Abessinië dum- dum-kogels zijn gebruikt van Britsch maak- sel. dat aan den Volkenbond zou worden voorgelegd, is ingetrokken. De Britsche regeering zal dus niet den Volkenbond behoeven to antwoorden, Wegens communistische propaganda in het leger van Paraguay zijn verleden week 12 communistische leiders aan boord van een kanonneerboot naar CorrientÜes in Ar gentinië gebracht. De Argentijnsche minister van binnen, landsche zaken heeft vergunning gege/en de mannen aan land 'te brengen. Een met whiskey geladen vrachtauto is te Philadelphia tegen een telegraafpaal gereden en in brand gevlogen. Drie rr.< schen zijn in de vlammen omgekomen. De nieuwe president van de Bank van Polen, Byrka, heeft er tegenover verleg--n- woordigers van de pers den nadruk op ge- legd, dat de leiders van de Poolsche econo mische politiek afwijzend staan tegenover valuta-experimenten en een devalua?is van den zloty. GEMENGD NIEUWS Doodelijk auto-ongeluk De 59-jarige C. Schutjes is op den Rooy- schenweg onder Son (N.Br.) ter hoogte van het buitengoed Wolfswinkel, toen hij trachtte nog juist voor een auto den weg over te steken, aangereden en tegen de voorruit van den wagen geslingerd. Met een ernstige schedelfractuur moest de man in het ziekenhuis aan den Aalstex-wcg te Eindhoven worden opgenomen. Hij is aan de bekomen verwondingen overleden. Te Delft is Zondagochtend om kwart over elf op den Vervversdijk het driejarig meisje A. van Gouw, uit de Vissteeg, toen zij een bal achternaliep, aangereden door een personenauto, bestuurd door den acht tienjarigen A. H., uit Delft. Het kind werd ernstig gewond en is per politie-auto naar het gasthuis overgebracht, waar een hersenschudding werd geconsta teerd. In den loop van den middag is de kleine oveiTeden. Den chauffeur treft geen schuld. OPLICHTERSTRUC Firma's uit Rotterdam en Arnhem heb ben hij de Nijmeegsche politie aangifte ge daan van oplichtingen, gepleegd door een zekeren W. T., uit Nijmegen, die een goede bekende van de politie is. Deze T. had de gewoonte, bij firma's buiten Nijmegen groo te bestellingen te doen, de goederen in ont vangst te nemen en niet te betalen. Zoo is ondermeer een Rotterdamsche firma voor een aanzienlijk bedrag voor geleverde olie producten opgelicht. De recherche stelt een onderzoek in, doch tot dusverre heeft T. zich schuil weten te houden. DE MOORDENAAR VAN GROOTEGAST Naar we vernemen wordt IJe Wijkstra, die te Grootegast (Gr.) vier veldwach ters doodschoot en tot levenslange gevan genisstraf in Leeuwarden werd veroordeeld, reeds gedurende langen tijd in 't krankzinni gengesticlit te Franeker verpleegd VERDRONKEN Te Groningen is het 5-jarig zoontje van den hoer Slor, wonende aan het Schie tendiep, al spelende te water geraakt en Verdronken. Te Kampen is een twee-jarig doch tertje van den heer B. van Zuthem, terwijl het met een zusje was gaan wandelen, van een vlonder aan den Haatlanderweg geval len en jammerlijk verdronken. Weliswaar kwam de vader zijn kin-d spoedig te hulp, doch de levensgeesten bleken toen reeds te zijn geweken. Binnenkort zal de Queen Mary", t vlagqeschip der Engelsche koop vaardijvloot, de eerste reis naar Neiv York aan vaarden. Een kijkje in de schil erend uitgevoer ie conversatiezaal voor de reizigers in de hutlclasse. Twee kinderen ernstig getroffen In A m s t e r d a m-0 o s t zijn Zaterdag middag twee meisjes, resp. zes en acht jaar, bij een ongeluk getroffen. Het eerste kind werd in de Moiukkenstraat omver gewor pen door een wiel, dat van een vrachtauto was afgeloopen. Het kind kreeg een lichts hersenschudding en werd door de zorg van den geneeskundigen dienst naar haar wo ning vervoera. I-Iet tweede meisje, dat in de Tweede Oosterparkstraat op straat speelde, werd getroffen door een plank, die uit een hijsoh viel. Het kind werd bewusteloos op genomen en naar het O. L. Vrouwegasthuis vervoerd. Plet kon later echter naar de wo ning van de ouders worden gebracht. Gidsen voor vacantietijd Van de firma A. J. Wuestman te Harder wijk ontvingen w ij „Gids voor de Veluwe". 'L Is een mooi uitgevoerd boekje met kaartjes en foto's en alle wetenswaardig heden voor ieder, die straks de mooie Ve luwe voor korter of langer tijd bezoeken wil. Het boekje is bij genoemde firma gratis verkrijgbaar. Voorts ontvingen wij de „Gids voor Schoolreizen", onder redactie van de onder wijzers Jac. Dam en J. H. Boon. Deze gids, waarvan thans de 14e jaargang verschijnt, bevat o. m. de volledige gegevens, omtrent alle Jeugdherbergen in Nederland. Het boekje wordt op aanvrage aan de admini stratie (Thomson laan 109 A, Den Haag) gratis toegezonden aan ieder, die er ge bruik van kan maken bij de voorbereiding van een groepsreis. HET KANO-ONGELUK TE VENLO Zaterdagmiddag om half een Is door een: schipper te G ru bben vorst het lijk drij vende gevonden van A. C. den Hartog, het tweede slachtoffer van 't kano-ongeluk, dat op do Maas geschiedde. Door de rechtbank te Dordrecht zijn IC. J. de Y. en H. de W. uit Wijk en Aalburg, wegens het ongedekt vervoeren van 600 kg. suiker, ieder tot drie maanden gevangenis straf veroordeeld, terwijl J. de W. en C. P. K; ook woonachtig te Wijk en Aalburg, wegens medeplichtigheid resp. tot vijf en drie maanden gevangenisstraf veroordeeld zijn< Bij de werkzaamheden aan den in aanleg zijnden weg van V e g h e 1 naar Erp is een gedeelte van een partij met cement gevul de zakken plotseling omlaag gestort. De ar beiders G. de Koning uit Nederhemert en Van Erp uit Berlicum geraakten onder den last en werden •ernstig gewond naar het ziekenhuis te Veghel vervoerd. De Koning die vaaer van vijf kinderen is, is er het ergst aan toe, doch levensgevaar is niet aan- CRISIS-PUBLICATIE Nederlandsche Meelcentrale De Nederlandsche Meelcentrale maakt bekend: Het gedeelte van het prijsverschil per 100 kg voor den invoer van tot veevoeder verwerkte oliehoudende zaden, pitten en noten, bedoeld in artikel 8b, onder 2°, van de Crisis-Akkerbouwbeschikking 1934 I, is vastgesteld als volgt: Inklaring v. Inklaring v. 18- Mei af t.m. 1 Sept. af tra 31 Aug.'36 31 Dec.'36 voor lijnkoeken ƒ1.20 ƒ1.10 voor soyasehroot„0.55 „0.75 voor soyakoeken „0.70 „0.90 v. grondn.koeken... „0.55 „0.55 v. grondn.schilfers., 1.30 „1.50 voor cocoskoeken... „0.75 „0.95 voor Ned. O.-I. co coskoeken „0.50 „0.70 voor tot andere niet genoemde sóórten veevoeder ver werkte oliehou- houdende zaden, pitten en noten 0.50 0.50 Voor de goede orde wordt opgemerkt, dat in deze bedragen niet is begrepen het in artikel 8b, onder 1°, van voornoemde be schikking bedoelde gedeelte van het prijs verschil. Indien men zijn import op verderen ter mijn nu reeds wenscht vast te leggen tot bovengenoemde prijsverschillen, gelieve men zich daarover met de Nederlandsche Meelcentrale te 's-Gravenhago in verbin ding te stellen. Aanvragen Kalvermestvergunningen De Landbouw-Crisis-Organisatie voor Zuid Holland maakt bekend, dat aanvragen tot het in voorraad houden van mestkalveren binnen drie weken, nadat de betreffende kalveren zijn geboren, in haar bezit moe ten zijn, anders mogen die vergunningen niet door haar worden afgegeven. Den Haag, 16 Mei 1936. Belangrijke maatregel voor de druiventeelt De Nederi. Groenten- en Fruitcentrale maakt bekend, dat maatregelen in voorbe reiding zijn, die een verbetering van de kwaliteit der aangevoerde druiven beoogen. Deze maatregelen zijn: le. alle druiven, die niet aan de kwali- teitsvoorschriften voldoen, zullen als afwij kend moeten worden geveild en zullen niet voor een eventueelen steun in aanmerking komen; 2e. de eventueele toeslag zal niet meer worden uitgekeerd op alle aangevoerde druiven, maar beperkt worden tot een maxi male hoeveelheid, berekend naar een oogst van 80 kg per strekkende roede of 2.7 kg. per M2 bodcmoppervlakte; 3e. verder zullen alle aangevoerde drui ven moeten bijdragen tot vorming van een fonds, dat op dezelfde basis als de steun zal worden verrekend; (met dien verstande dat de bijdrage van de hoeveelheid, die de kweeker méér oogst dan hem is toegewezen ten goede zal komen aan de per oppervlakte vastgestelde hoeveelheden). Het is duidelijk, dat door dit samenstel van maatregelen een oogst van méér dan kg. per strekkende roede of 2,7 kg. per M2 voor den kweeker een nadeel zal be- teekenen. Den druivenkweekers wordt in hun eigen belang aangeraden met deze maatregelen reeds nu bij het krenten der druiven, reke ning te houden. Den Haag, 16 Mei 1936.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2