DAGERAAD "RDAG 16 MFI 1935 DERDE BLAD PAG. 9 VRIJHEIDSBOND DUALISME IN DE POLITIEK DER REGEERING Krachtiger, doelbewuster beleid gewenscht Te Utrecht, in het Jaarbeursgebouw, •wordt vandaag en morgen de algemeene vergadering gehouden van de liberale s aals- par'ij ..De Vrijheidsbond". De vergadering werd hedenmiddag geopend met een rode aii den voorzitter, Mr. W. C. Wendelaar. die in verband met de ,a.s. verkiezingen voor de Tweede Kamer ini het volgende jaar o.a. de politieke situatie van hes oogenblik sell etste. Dait in ons land nog maar heel weinig van opleving is 'te bespeuren, vindt volgens spr. voor een belangrijk deel zijn oorzaak daar in, dat Nederland niet liberaal geregeerd wordt Hij wees te dien aanzien erop, da? hei bedrijfsleven niet genoeg vertrouwen kan hebben in deze regeering met haar zich steeds wijzigende maatregelen. In de tweede plaats eischt een regcering in liberalen zin ver mindering van 'belastingen in plaats van verzwaring. De nadruk dien? gelegd op her stel van het bedrijfsleven en niet in de eer ste plaats op het sluitend maken van het budget. De ordendngspogingen zullen den staat onbe?aalbaar veel geld gajan kosten, waardoor de zoo hoog noodige sancering wordt tegengehouden. Een onvermijdelijk gevolg van de vele staatsinmenging is. dat ieder particulier, ieder bedrijf, iedere groep probeert voor zich van de regeering te verkrijgen wat maar cenigermate mogelijk zal blijken en dat zoo doende de schijn wordt gewekt alsof l.et algemeen belang niet anders is dan de som v.an al deze particuliere belangen. Spreker wees er voorts op, dan de kans met tien dag groot'er wordt, dat wij door he? dualisme in de politiek der rogecring juist daar komen, waai- zij zegt niet te wil len. zijn. Ziet liet Kabinet geen kans om zijn Ideeën me? het parlement tot uitvoering te 'bren gen? Spreker zet uiteen, dat het geenszins beier zou gaan. wanneer enkele sociaal democraten in het Kabinet waren opgeno men. Het bepleiten van samenwerking met de S.D.A.P. geschiedt naar sprekers mea ning door menschen, die in een voort durende angst voor de dictatuur leven. Ik kon zoodanige angst niet zeide de heer Wandelaar on als ik die wel had, zou ik een bondgenootschap met rood op grond van de ervaring in Duitsahland juist als een voorbode van de dictatuur beschouwen. Men zoelte heit dan ook nie? in een verb ree- ding van de regeeringsbasis, maar in een krachtiger, energieker, doelbewuster regee- ringsbcleiti. De concenitraltie bij Kelt. ondierwijs be- spokende, zeide spr. nog, dat de Christe lijke partijen wel mogen bedenken, dat ook het parlement zijn eigen verantwoor delijkheid heeft en dat zij, door het op de spits drij'vcn van een groepsbelang, zeker möt zullen bijdragen tot een ver sterking van den eerbied voor onze con- stitu?ioneele instellingen. Ten slotte heeft spreker ui'eengezet, dat bij ons volk de constl utiorieele monarchie bet bes?e past. Laat ons daarom eindigde - de traditie voonteetten, waaronder Ne derland eeuwen lang gelukkig is geweest. Minister van Lid'th de Jeu de. die hierna het woord voerde, maakte eenige al- gemeene opmerkingen omtren? de wijze van beoordeelen van het regearingsbeleid. Hierna ging men over in huishoudelijke ergadering. Nog al sterk De Haagschc Briefschrijver in De Tijd Dc laatste Haagsche Brief in de r.k. Tij d begint aldus: Op gevaar af den nieuwen Kamervoor zitter onaangenaam te zijn want mijn slijl schijnt nu eenmaal met de zijne eenige gelijkenis te hebben, terwijl ik het gewoonlijk met zijn politiek eens ben, en daaraan meenden sommigen het recht te ontlecnen bij alle ontkenning mijnerzijds den man, die nog nooit van zijn leven een llaagsciien Brief voor -,De Tijd" heeft ge schreven, als den auteur er van aan te Ook als Kamerpresident blijft de vroe gere voorzitter der katholieke Kamerfrac tie zijn Haagsche brieven in „De Tijd" schrijven. Ditmaal stelt hij zich ten doel de tegenstelling tusschen hem en zijn oovolger Goseling weg te praten. Hij ver zekert dezen laatste van harte welkom te lieeten, maar intusschen doet hij al zijn best de minderwaardigheid van Mr. Go seling, vergeleken bij mr. Aalberse, in liet licht te stellen. Hij zelf zou, hoewel ju rist, „meer socioloog en economist" zijn, dc heer Goseling echter „het type" van den enkel-jurist. Daareenboven is deze twintig jaar jonger en dus nog van min der rustig temperament. Om deze reden zou men dan van mr. Goseling „een meer agressieve politiek" dan de „omzichtige gematigdheid" van Mr. Aalberse ver wachten. Dat gaat nu toch wel wat heel ver. Mag men na een pertinente ontkenning zulks uog schrijven? De tentoonstelling „Nederlandsch Fabrikaat" Van 3—12 Juli te Nijmegen Nu de eerste tentoonstelling „Neder landsch Fabrikaat 1936" te Amsterdam ach ter den rug is, zijn dadelijk de voorberei dingen begonnen voor de tweede, die, van 3 tot en met 12 Juli a.s. in,het concertgebouw „De Verecniging" te Nijmegen zal worden gehouden. Nijmegen, dat dezen zomer ten gevolge van de opening der Waalbrug ©en feeste lijk aanzien zal hebben en een centrum van toeristenverkeer zal vormen, ook door de vele speciale en goedkoope vervoergelegen- heden, ziet met groote 'belangstelling uit naar de opening der tentoonstelling. Gistermiddag had té Voorschoten de in stallatie plaats van den nieuwen Burge meester, den heer M. F. Berkhout, die door Gemeenteraad, bevolking en school kinderen hartelijk ontvangen werd. WERKKAMPEN NED. JONGELINGSVERBOND Wat op de Si Hem-Hoeve in vier jaar verricht werd Dit werk moet worden voortgezet Dezer dagen werd op de Ernst Sillem Hoeve, het buitenhuis van het Nederlandsch Jongelings Verbond te Lage Vuursche, ;t veertigste werkkamp voor jongere erklooze vaklieden, gehouden. Er zijn elk jaar tien van zulke kampen, ieder var? ongeveer vijftig man, zoodat er in jaren totaal tweeduizend jongeren in d°ze kampen zijn geweest. Het waren tim- rlieden en metselaars, schilders én behan- •s, landbouwers en tuinlieden, meubelma- ■s en electriciens, fabrieksarbeiders en grondwerkers. De werkobjéeten worden uitsluitend gevon den in het genoemde buitenhuis en in de kampeergelbouwen van het Verbond. Alle werkobjecten en 'begrootingen, voor .leriaal en gereedschap worden door het Bondsbestuur goedgekeurd en gecontroleerd. De door het bestuur benoemde directie, be staande uit de heeren Ds. P. Veen, voorzitter, Ingwersen, architect, en C. Tabak, kampleider, is zeer tevreden over de arbeids prestatie der jongemannen. Dank zij den steun van het Nationaal Cri- s Comité, honderden particulieren en leden van het Verbond en de medewerking van tientallen leveranciers, konden belangrijke •erken worden uitgevoerd. Immers voor dit doel werden in eigen kring en door vele be langstellenden, door honderden kleine giften, ongeveer vijf-en-twintig-duizend gulden erkregen. Met eigen krachten werden er en timmerwinkel en een schilderswerk plaats gemaakt, twintig nieuwe slaapkamers en een nieuwe serre gebouwd, branduitgan- gen verzorgd, watervoorziening verbeterd, wandelgangen aangelegd, meubelen gemaakt boeken ingebonden. Met groote dankbaarheid vermeldt de di rectie de medewerking van het damescomité, gevormd door de dames mevr. VeenMul der, freule Hooft Graafland én mevr. Ing- ?nHuizinga. Voor de financiën wordt regelmatig gezorgd. Dank zij dien arbeid n honderden families, door een gift tien gulden, ieder een jongeman voor haar rekening. Het N.J.V. heeft onder eigen leden drie duizend werkloozen. Het was de eerste Chris telijke jeugdorganisatie, door welke werk kampen zijn ingesteld. De directie is op grond haar onderzoek overtuigd, dat dit werk moet worden voortgezet en vertrouwt op de offervaardigheid van belangstellende fami- ;n personen. Ons Zondagsblad Be heer K. TI. Brandt werd gisteren geïnstalleerd tot Burgemeester van Moordrecht. Hel nieuwe hoofd der gemeente werd met een muziek- en zanghulde verwelkomd. geluk te wenschen met zijn benoeming. Ik hoop van harte, aldus besloot hij zijn woor den, dat u burgervader wordt in den waren zin van het woord. Burgemeester Gaarlandt, uit Gouda, sprak als vertegenwoordiger van de rand gemeenten waardeerende woorden. De heer J. Kamman, voorzitter van den Bond van Ned. gemeente-ambtenaren, ge tuigde van den grooten ijver, waarmede de heer Brandt steeds de organisatie» gediend heeft. De heer Van Putten, voorzitter van de Liberale Club, te Rotterdam, getuigde even eens van een aangename samenwerking in ieder opzicht. Namens de directie van de K.V.T. voerde één der directeuren, de heer Van Spaan, het woord; namens de vak cursussen voor werkloozen te Rotterdam de heer Oosterhout. Als blijk van waardee ring overhandigde deze een ets, waarna nog verschillende sprekers het woord voerden. Bij de installatie zoowel als bij tie recep tie, waren nog, behalve de reeds genoemde sprekers, de burgemeesters Troost, uit Wad- dinxveen; Bergman, uit Bergambacht; Klink hamer, uit Zevenhuizen; F. Jas, uit Nieu- werkerk a. d. IJsel; mr. Dhont, uit Schie- broek; de gemeente-secretaris van Rotter dam, mr. Smeding en vele anderen. Burgemeestersïnstallatie tc Moordrecht Gistermiddag had onder groote belang stelling uit de gemeente de installatie plaats van den burgemeester den heer K. H. Brandt. Er had zich een stoet gevormd van de plaatselijke veree.nigingen en de schoolkin deren om den burgemeester aan de grens te verwelkomen. Ook de raaosleden en autori teiten waren meegegaan. Toen de nieuwe burgemeester de gemeente Moordrecht had betreden werd hij toege sproken door den loco-burgemeester den heer J. L. de Jong. Mevrouw Brandt wer den bloemen aangeboden. In een met vier paareen bespannen lan dauer namen de heer en mevr. Brandt en de loco-burgemeester plaats en reed men, voorop gegaan door de muziekcorpsen, naar hot gemeentehuis. Schoolkinderen zongen hier een welkomstlied. In de raadzaal werd de buitengewone raadszitting aoor den loco- burgemeester geopend met een toespraak, waarin hij den heer Brandt gelukwenschte met zijn benoeming. Spr. wees op de niet r rooskleurige toestand waarin de nieu- burgemeester de gemeente zou vinden, doch de financieele toestand was, naar oin- standigheoen, gelukkig niet ongunstig te noemen. Spr. hoopte, dat de heer Brandt vele jaren in Moordrecht zou mogen blijven. Hierna werd de ambtsketen omgehangen en de voorzittershamer overhandigd. Burgemeester Brandt dankte voor de benoeming en voor de ontvangst hem ten c.eel gevallen. Hij hoopte, dat God hem kracht zou geven om tot heil van deze ge meente werkzaam te kunnen zijn. De woordvoerders der verschillende raads fracties zegden medewerking toe. De nestor van den raad, de heer v. Gen nep sprak enkele hartelijke woorden. Nadat de burgemeester mededeeling had gedaan van zijn benoeming als secretaris begaf men zich naar buiten, waar de Har monie het Wilhelmus speelde. De burge meester bracht een „Lang leve de Koningin" uit, dat werd gevolgd door een „Lang leve de burgemeester". In de groote zaal van het Posthuis had daarna een orulc bezochte receptie plaats. I-Iier voerde allereerst burgemeester Droog- leever Fortuyn, uit Rotterdam, het woord, om zijn oud-ambtenaar van harte Kaaxt van Gouda en omstreken Ter bevordering van het vreemdelingen verkeer in het algemeen en tusschen de ver schillende gemeenten van Gouda en omstre ken onderling in het bijzonder, heeft de Streekvereeniging voor Vreemdelingenver keer Centrum Gouda te Gouda een kaart van Gouda en omstreken uitgegeven, welke kleurendruk is uitgevoerd. Deze kaart bevat alle wegen te land en te water, zooals die thans bestaan, ontworpen of in uitvoering zijn, met nauwkeurige aanduiding van den aard dier wegen, waardoor deze kaart voor tien wandelaar, wielrijder, automobilist en watertoerist van bijzondere waarde is. Voor Öeze laatste is'ef een verbinding van en naar Reeuwijks Plassengebied in zuidelijke en noordeliijke richting op aangegeven. De achterzijde dezer kaart vermeldt in be- knotiten vorm de bezienswaardigheden en gegevens van Gouda, Bodegraven. Boskoop, Haastrecht- Reeuvvijk, Schoonhoven en Wad- Hoe word ik bruin P Door AMILDA-CREME (Zonnebruin) krijgt Uw gelaat, armen en hals direct een gezond, sportief bruine teint, die tevens volkomen beschermt tegen zonnebrand. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. ROFFELRIJMEN VERDRIET, Kippenmarkt,met veel konijnen Eendekuikens enzoovoort. Kale kakelende hanen Hebben er het hoogste woord. Op een min-luidruchtig plekje Staat een forsche, sterke man Die je 't leed van onze dagen Van z'n tronie lezen kan. Tot z'n knieën reikt een knaapje, Kaaltjes, maar opvallend schoon. Ongetwijfeld noemt de kerel Dit klein dreumesje z'n zoon. Als ik aankom telt een koopman Dertig centen in zijn vuist. Weer een karig maaltje! denk ik. Ongetwijfeld is dat juist. Met een armzwaai zwaait de koopman Een wit geitje op z'n rug, Een doordringend scherpe smartkreet Van het kind houdt me terug: t Kereltje slaat beide armen Om de knie van vader hèen En hij smoort z'n schokkend snikken Tegen vaders sterke been. Vader tilt hem in z'n armen, Drukt z'n kopje aan z'n baard, En terwijl hij afgetrokken Namde nok der daken staart Zegt hij, even iets verslikkend „Wat is dat nou toch? Verdriet? Kom nou joch! Wij hebben samen Toch de gróóte geit nogniet (Nadruk verboden.) LEO LENS. Vlagvertoon in Zweden Het oefensmaldeel, onder bevel van kapi tein ter zee A. C. Wakerlin, is gisterochtend uur in Stockholm aangekomen. De commandant heeft zijn opwachting gemaakt bij den minister van Defensie en den gouverneur van Stockholm. De Nederlandschc gezant heeft overste Wakerlin en den anderen officieren een banket aangeboden. De Zwcedsch-Neder- landsche vereeniging richtte voor de 2S onderofficieren en 108 manschappen een maaltijd aan. Contingenteering van roggemeel en bloem Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot regeling bij de wet van de bij K. B. van 30 Maart 1936 voor 1 jaar verlengde contingenteering van roggemeel en roggeblom. In verband met de voortzetting van de steunmaatregelen op landbouwgebied, als ook met het oog op de belangen van de Nederlandsche Industrie van roggebloem en roggemeel, kan de onderhavige invoerbe perking nog niet worden gemist, bij de ver lening werden het percentage en de basis- periode ongewijzigd gelaten. De A.N.W.B. heeft bij 'de brug te Wanen den nieuwen verkeersweg naar Zaltbommel een wegwijzer geplaatst 'Wv van deze week bevat o.m. de volgende artikelen: De O lij fb er g, van waar de Heere Jezus naar. den hemel voer. Wichelroede en ziekte, opmerkelijke onderzoekingen op het gebied van de aardstraling. Politieke Poëzie in vroe ger en later tijd. Massmsuggestie, in Ziel kundige en Opvoedkundige Brie ven. Gustav Mahler, de groote toonkunstenaar, die 25 jaar. geleden overleed. Verder de gewone rubrieken: Meditatie, Gedichten, Binnen- landsch Overzicht, Vervolgver halen voor volwassenenen, kin deren en kleuters, Kort Ver haal, Schaakrubriek, Kruis woordraadsel, Kinderkrant met bijvoegsel voor de kleuters, tal rijke fraaie illustraties enz. enz. ZONDAG 17 MEI BLOEMENDAAL 245.9 M. Uitzending va3 Kerkdiensten uit de Geref. Kerk. Voorgan ger Ds. Joh. C. Brussaard. 10.00 v.m. Tekst: 2 Petr. 2 10. 5.00 n.m. Heidelb. Catech. Zondag 33. MAANDAG 18 MEI HILVERSUM I 1875 M. NCRV.-Uitzendin*. 8.00 Schriftlezing. 10.30 Morgendienst door Ds. B. B a t e 1 a a n, Ned. Herv. Pred. te Huizen. 11.00 Chr. Lectuur. 12.15 HOV-Kleinorkest. 2.00 Wenken voor de keuken. 2.453.45 Rep. v. d. Maranatha- conferentie. 4.00 Bijbellezing. 5.00 Ensem ble v. d. Horst. 6.30 Vragenuur. 7.00 Be richten. 7.15 Reportage. 7.30 Vragenuur. 8.00 Berichten. 8.15 Tiels Mannenkoor. 9.15 Causerie ter gelegenheid van den Volkenbondsdag. 9.45 Gram.pl. 11.00— 11.30 Gram.pl. HILVERSUM II 301 M. Algem. Programma, verzorgd door de AVRO. 8.00 Gram.pl. 9.00 Ensemble. 10.00 Morgenwijding. 10.30 Ensemble. 11.00 Orgel en zang. 12.00 Trio. 2.30 Voordracht. 3.00 Omroeporkest. 4.00 Vrouwen Vredesgang 1936. 5.00 Pianore cital. 5.30 De „Continental Five". 7.10 Viool en piano. 7.45 PTT-Kwartiertje. 8.00 Berichten. 8.15 Concertgebouworkest en solist. 10.00 Omroeporkest. 11.00 Be richten. DROITWICH 1500 M. 12.05—12.20 Gram.pL 12.45 Wethmar-Trio. 1.35—2.20 Orgelcon cert. 4.20 Cello en piano. 4.50 Elaasorkest. 5.35 Sextet. 6.05 Cricketverslag. 6.59 Cem balorecital. 7.10 Toeristenpraatje. 7.30 Boekbespreking. 7.50 Causerie. 8.20 Folk loristische reportage. 10.20 Buitenlandsch overzicht. 10.35 BBC-Orkest. RADIO PARIJS 1648 M. 11.20 Orkastroncert. 4.20 Orkestconcert. 8.20 Zang piano en viool. 9.05 Parijsch Instr. Kwintet, zang, fluit en voordracht. KEULEN 456 M. 12.20 Populair concert. 1.35 Neder saks. Symphonieorkest. 2.35 Orgel concert. 9.20 Omroepkleinorkest en violist. 11.3512.20 Orkestconcert. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M. 12.50 Con- stantin-orkest. 8.20 Saionorkest en Gr.pl. 10.30—11.20 Gram.pl. 484 M.: 12.50 Salonorkest. 6.35 Salonor kest. 8.50 Koor- en orkestconcert. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 8.30 Kwar tet. 9.20 Radiotooneel. 10.50 Pianorecital. Hoog militair gerechtshof De advocaat-fiscaal bij het Hoog Militair Gerechtshof heeft geconcludeerd tot beves tiging van het vonnis van den Krijgsraad te 's-Hertogenbosch, waarbij de gewoon dienst plichtig wachtmeester van het 7e reg. veld- art., A. B., te Bergen op Zoom, is veroor deeld tot een maand gevangenisstraf met degradatie tot den rang van soldaat Beklaagde heeft toen het regiment zich voor oefening in Oldebroek bevond, toegela ten, dat ondergeschikten gedurende den nacht bezoek ontvingen, welke niet door hem zijn gemaakt, daar hij gedurende dien tijd had geslapen. Het hof zal later uitspraak doen. O door H. KINGMANS ITet lekte uit, dat er wat aan de hand was. Op het uur, dat de Raad vergaderde, werd een deel van de Groote Markt in de buurt van de Ooster- en Gelkingestraat gevuld met lieden uit de onderste lagen der burgerij, belust op een relletje. Bij hen hadden zich enkele gegoede burgers gevoegd, onder wie ook Roelf Ketel, die het met geen mogelijkheid in huis houden koe, .vooral niet, toen hij. bespeurde, dat in zijn straat het vaandel van Lopes werd verzameld, dat met het aflossen der wacht niets te maken had. Ook liep het gerucht, dat het op wacht zijnde vaandel één één lijn zou trekken met de halve muitelingen. Wat dan ook inderdaad het geval was. De onderofficieren van Losy hadden die van Villers getoetst en bevonden, dat dit laatste vaandel eveneens den eed niet wenschte af te leggen. Het was dan ook niet vreemd, dat Losy gewaarschuwd werd, toen bleek, dat er stukken op de Markt kwamen met de monden gericht naar de Boteringestraat. Woedend over dezen maarfregel van Billy, die hij aan zijn manschappen mededeelde, marcheerde hij met zijn vaandel niet door de Boteringestraat naar de Groote Markt, maar maakte een omtrekkende beweging ten Noorden van de Ebbingc- straat, langs het Schuitendiep, om over het St. Martenskerkhof waar het Stadhouderlijk verblijf gelegen was, dire^J bij de Hoofdwacht te komen. Gelokt door het voor hem onbegrijpelijk tromgeroffel vlak voor zijn woning en mogelijk ook, om spoedig te weten, hoe het op de Markt afliep, hing Billy, hoewel het November was, uit een geopend raam, tot zijn verbazing cn woede het vaandel van Losy herkennend, dat, ongehoord feit! de voor -den Gouver neur gebruikelijke eerbewijzen niet bracht- 't Was volslagen muiterij! In een oogwenk stond, fonkelend van woede, Caspar de Robles buiten; vroeg, wat het vaandel daar deed en eischte eerbewijzen, daarbij dreigementen uit- stootend, zelfs een der soldaten een por in de lenden gaf. 't Was het sein voor het alarm. Koelbloedig werden mus ketten op Billy gericht en afgevuurd. Met een schampschot in het gelaat verdween hij naar binnen, begrijpend, dat hij naar alle waarschijnlijkheid het pleit verloren had. Op de Markt hoorden de verzamelde, burgers het laiwaai en zij zagen, hoe de af te lossen wacht naar het St. Martenskerkhof snelde, om zich daar te verbinden met het vaandel van Losy. Op hetzelfde moment het geheel verliep als in een oog wenk tijds draafde hopman Lopes te paard, alleen, naar de Markt, om te vernemen, wat er aan de hand was. Hij over zag onmiddellijk de situatie, rende terug, om met zijn vaandel de orde te herstellen. Kogels werden hem nagezonden, die hem rakelings voorbij vlogen. Zijn vaandel, hoewel het des morgens den eed had afgelegd, weigerde gehoorzaamheid en sloot zich onder luid gejuich bij de muitelingen aan, waarop Lopes, in zijn leven bedreigd, zijn paard paard liet en zich ijlings in een bakkerij in de Ebbinge- straai in veiligheid stelde. De burgers waren belangstellende toeschouwers- Het hart van Roelf Ketel klopte onstuimig en met moeite weerhield koopman Clant hem, zich onder de muitende soldaten te be geven, teneinde hen een handje te helpen. Dat was trouwens niet eens noodig, want de muiterij was volkomen. Terwijl Burgemeesteren en Raad, die beraadslaagden over de vraag van Billy, of de Overheid trouw aan den Koning wildo blijven, zonder een besluit te nemen, ijlings het Stadhuis verlieten, niet wetende, wat dit oproer worden zou, liepen ee»i groot aantal soldaten naar het huis van Billy en namen, onder vele smadelijke uitroepen, hem en zijn schoonzoon, den heer Van Ruisbroek, gevangen. Onder daverend gejuich werd de gehate wipgalg, 'die vlak vóór de Waag was geplaatst, omver gehaald. Op dat gezicht konden ook enkelen van de burgerij zich niet weerhouden. „Weg met de stroppa de corda!" schreeuwden zij en staken ov den brand in. Het vuurtje brandde lustig, toen, omringd door tientallen soldaten, Stella op de Markt verscheen. De troepen hadden hem uit het Provoosthuis gehaald, zijn boeien stuk gevijld, daar zij de sleutels niet konden vinden en onder geroep en gelach de moeilijk loopende Brusselaar, wiens wonden snerkten, naar het centrum geleid. Dun klonk tromgeroffel. Uit de G'clkingestraat en van de zijde dor Vischmarkt, zag Roelf Ketel, kwamen de vaandels van Moncheau en Champy opgemarcheerd, nu ook de hoop op betaling der achterstallige soldij stellend boven den afgelegden eed van trouw. Midden op de Groote Markt vormden alle aanwezige troepen eigener beweging, eeu carré rondom Stella, die verrast was over de vlugheid en ordelijkheid, waarmede de verandering in den stand van zaken voltrokken werd, neigden de vaandels en hieven de handen omhoog, onder het geroep van: „Leve da Prins, leve de Staten!" trouw zwerend. De Walen hadden gekozen voor den Prins van Oranje en de Algemeene Staten, daar hun eindelijk geld was beloofd. Vervolgens doorliepen zij schreeuwend en joelend de straten, om overal te zoeken naar hun vroegere bevelhebbers, die zich op de meest wonderlijke plaatsen verscholen hadden en, dan»* zij zich verkleed hadden, in de meest potsierlijke kleedij naar de Markt werden gevoerd. Zij kozen zich nieuwe bevelhebbers, aan het hoofd van wie een elect kwam te staain, die, naar spoedig bleek, de teugels strak aantrok, opdat de soldalen niet tot bandeloosheid zouden overgaan. Roelf Ketel, die met groote vreugde in het hart, alles gevolgd had, snelde naar huis, om daar de blijde tijding te brengen, om vervolgens de yan soldaten wemelende Gelkingestraat op te zoeken- „Wat heb ik vanmorgen gezegd?" riep hij triumfeerend uit. „Er zou wat gebeuren vandaag. Welnu, Billy is gevangen; Da Mepsclie wordt in zijn huis door vijftien soldaten bewaakt; Stella is in vrijheid en de soldaten hebben de Algemeene Staten trouw gezworen; ook andere voormannen zijn gearresteerd; eveneens de hoplieden, die Billy trouw gebleven waren; en er wordt niet geplunderd. Er is veel gejoel in de straten, doch van een furie is geen sprake. Niemand van de burgerij wortt overlast aangedaan. Zij hebben alleen bij den vurig Spnansch- gezinden Manteda een beeltenis van Alva gehaald en die op de Markt naast die van Billy aan de kaak gespijkerd. Dat is alles." Munco, geheel opgelucht, luisterde met groote belangstelling, toen Roelf Ketel daarop een vrij omstandig verhaal der gebeurte nissen, die zich in een uur hadden afgespeeld, ophing. „Wel, kerel, je behoeft Groningen niet meer te verlaten, hoor. De Spanjolen behoeven hier geen voet meer te zetten. Ga het gauw Hilligje vertellen- Want dit beteekent zooveel ais: nu hebben we spoedig bruiloft Nu, jullie hebben lang genoeg oo elkaar gewacht, zou ik zeggen. Wel, Marrigje, wat heb je nog te zeggen?" „Wat doen Burgemeesteren en Raad, Roelf?" „Ze hebben nog niets gedaan. Maar dat doet er niet toe. Za moeten wel volgen, of ze wilton of niet." ,,'k Hoop, dat het goed zal blijven gaan", zeide zij Ëedacht- (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 9