waar WERK ZATERDAG 16 MEI 1936 EERSTE BLAD PAG 2 Zomer sproeten verdwijnen spoedig door een pot SPRUTOL Bi) alle drogisten. IMPERIUM NAAST EMPIRE (Van onzen Duitsehen correspondent) Het is een hoogst merkwaardige samen loop van omstandigheden: terwijl de links georiënteerde socialist Léon Blum te Parijs doende is, al of niet in samenwerking met de steeds driester wordende communisten, een nieuw kabinet te vormen, houdt de radicale socialist .Manuel Azana als op volger van den naar huis gezonden presi dent Alcala Zarnora zijn intocht in liet paleis, dat eenmaal te Madrid tot winter verblijf diende voor koning Alfonso; ter zelfder tijd zwelgt het Italiaansche volk in den roes van zijn op Abessinië behaalde overwinningen, hoort men Victor Emanuel uitroepen tot keizer van Abessinië, wordt Mussolini door tienduizenden gevierd als de nationale held, die de onbeperkte sou- vereiniteit van Italië in eere herstelde en wacht de uit zijn land gedreven negus Iiaile Selassie met gezin en naaste omge ving te Jeruzalem de bemiddeling af van een Volkenbond, die allang heeft bewezen, aan de meest bescheiden verwachtingen der hierbij aangesloten mogendheden niet te kunnen voldoenl Zooals Mussolini bij de adunata op 2 Oc tober van het vorige jaar van af het bal kon van Pallazo Venetia met gehoorzame instemming der menigte het begin van den strijd tegen Abessinië aankondigde, zoo heeft de Duce thans op 5 Mei bij een nieuwe adunata aan de jubelende volks menigte als resultaat van een succesvollen oorlog den vrede, dat wil zeggen: den Ro- meinschen vrede, de Pax romana aange kondigd. Hij voegde hier aan toe, dat Rome vastbesloten is, „de glorieuse zege met de zelfde vastberadenheid en onverbiddelijke vasthoudendheid te verdedigen, waarmede zij is behaald". Het verschijnen van den Abessijnschen afgevaardigde op de raadszitting te Genève was voor baron Aloisi een waarschijnlijk reeds vooraf aangeduide reden, met de an dere lieeren der Italiaansche delegatie Ge nève te verlaten en men vraagt zich te Berlijn uitteraard met groote spanning af, of Mussolini thans eindelijk het voorbeeld van Adolf Hitler zal volgen, dat wil zeg gen: of ook Italië de ontoereikendheid van den Volkenbond zal demonstreeren, door uit deze gemeenschap der volken te treden. Wanneer men te Genève als eenig ant woord op zulk een blamabele geste het be sluit neemt, de eerstvolgende samenkomst naar 15 Juni te verschuiven, dan herin nert ons zulks aan een zitting van den Volkenbondsraad bij het uitbreken van den Italiaansch-Abessijnschen oorlog: men ver klaarde 3 October 1935, dat men tijd noo- 'dig had, om de de situatie grondig te be- studeeren!! Wij begrijpen de voorloopige ontstem ming in Groot-Brittannië volkomen. Tot- dusver was de jeugdige Eduard VIII, de eenige monarch van Europa's grootmogend heden, die naast den koningskroon van zijn eigen land ook de keizerlijke waardigheid van een ander continent mocht torsen. Met 'één' slag is Italië thans naast Engeland komen te staan en de politieke actie van Eden te Genève is op een jammerlijke mis lukking uitgeloopen! Duitschland wacht voorshands af, waar toe dit alles zal leiden. Ieder streven naar toenadering met den zwaarsten liistorischen tegenstander is totdusver op een misluk king uitgeloopen en wat kan men thans te Berlijn van Parijs venvachten, nu men er meer dan ooit tevoren zijn afkeer van het fascisme en het nationaal-socialisme tot uiting brengt? Ter verduidelijking van de Fransche zienswijze citeeren wij uit een ar tikel, geplaatst in het weekblad „Je suis partout" het volgende: „Wellicht zullen de communisten nog wat laveeren, voordat zij zich onomwonden voor hun democratisch einddoel bekennen. In elk geval zullen zij dezeopvatting pas langzaam onder den dekmantel „Verdediging der Republiek" pu- bliceeren, om zoo stap voor stap iederen tegenstand te verlammen. De sowjets wil len voorshands de beschikking over het Fransche leger hebben. Daarom hebben zij de patriotische radicalen tegenover de anti militaristische socialisten begunstigd. Een Frankrijk onder communistische heerschap pij moet noodgedrongen tot een conHict met Duitschland en Italië leiden. Het eenheids front brengt den oorlog!" Is het dan niet begrijpelijk, dat men in Duitschland veel begrip toont van de geest drift in Italië? Dat men de algemeen gel dige opvattingen als gecorrigeerd be schouwt? Dat men de gebeurtenissen in het land van den vroegeren bondgenoot or 'één lijn gaat stellen met wat zich sedert ruim drie jaar in Duitschland afspeelt? Dat men met voldoening vaststelt, hoe de Duitsche ambassadeur tot de eersten be hoorde, die tot de demonstratie van Mus solini op de Piazza Venetia werden uitge- noodigd? Voor ons, neutrale toeschouwers bij zoo veel feiten van ingrijpend belang, wordt het met den dag duidelijker, dat ook wij voor de vraag gesteld zullen worden: in welke richting wenschen wij ons te bewe gen? In de richting van Frankrijk, Spanje en Sowjet-Rusland, of in die van Engeland. Italië en Duitschland, waar althans het nationaal bewustzijn nog steeds den door slag geeft. De lijfwacht van Hitier Van bevoegde Duitsche zijde wordt het bericht van de Daily Herald volgens het welk leden der S.S. lijfwacht zouden heb ben gemuit en in een concentratiekamp zouden zijn opgesloten en volgens hetwelk de S.S. leider Ilimmler in het geheim door 'de politie z. u worden gevolgd, volkomen verzonnen genoemd. DE HEIMATSCHUTZ WORDT ONTWAPEND Schuschnigg aanvaardt de leiding van het Vaderlandsche Front „De rivaliteit tusschen de diverse organisaties moet onherroepelijk ten einde zijn Bondskanselier Schasclinigg heeft gis teren op plechtige wijze de leiding van het Vaderlandsche Front op zich ge nomen. Kolonel Adam, tot dusverre secretaris-generaal vroeg In een korte bcgroetingsrede voor zich en zijn mede werkers ontslag, teneinde voor de nieu we leiding een nieuwe organisatie mo gelijk te maken. Schuschnigg herdacht daarop in een toespraak den stichter van het Vader landsche Front, Oollfuss. Vervolgens zoi hij dank aan zijn voorganger, prins Siarhemberg en aan de aftredende let- dende functionarissen. Spr. zeide af te zien van een nieuwe geloüe van trouw. Zij, die om gewetens conflicten meenen, dat zij hem geen trouw zouden kunnen beloven, moeten daaruit hun consekwenties trekken. In het vervolg van zijn rede deed Schuschnigg nog een aantal belangrijke mededeelingen, o.a., dat de Heimat- schutz het verlof tot het dragen van wapenen ontnomen zal worden. Onder alle omstandigheden moet eenheid in de staatsleiding bestaan. Tweevoudige opvattingen moeten uit den weg geruimd worden. Principieele oneenigheden met Starhemberg hebben een snelle beslissing noodzakelijk gemaakt. Vervolgens maakte Schuschnigg een reeks nieuwe benoemingen bekend. Guido Zernatto werd secretaris-generaal van het Vaderlandsche Front, Baar Barenfels werd plaatsvervangend leider van het front en Schmitz, de burgemeester van Weenen, landsleider van Weenen. Tevens deelde Schuschnigg mede, dat in een der eerstvolgende zittingen van den Ministerraad een nieuwe wet °P het Vader landsche Front zou worden aangenomen. Een der belangrijkste bepalingen van deze wet zal zijn het instellen van leidersra den bij de bondsleiding van het Vaderland sche Front. Hierin zullen vertegenwoordi gers der verschillende standen, de arbei derspartij en mannen en vrouwen, die zich verdienstelijk hebben gemaakt voor het wel zijn van Oostenrijk, zitting krijgen. De raden zullen een standpunt mogen bepalen ten opzichte van alle belangrijke problemen. Van belang was ook, wat Schuschnigg mededeelde over de vorming van een vrij willige militie van het Vaderlandsche Front waarin zij zullen worden opgenomen, die binnen het kader van het Front bereid zijn tot vrijwillig dienstverrichten. De militie zal slechts uitvoerend orgaan van het Vader landsche Front zijn, waarbij de nadruk ge legd wordt op de nauwste samenwerking met leger en politie. Naast deze militie zul len er geen vrijwillige wfipendragers meei beetaan. Tot leider der militie benoemde Schuschnigg zijn plaatsvervanger in de bondsleiding, vice-kanselier Baar Barenfels. Ter erkenning van de door de Heimat schütz bewezen diensten zullen de Hei- matschutz-kleuren, groen-wit, ook wor den opgenomen in de vlag van het Vaderlandsche Front. De tijd der riva liteit tusschen do verschillende organi saties moet thans onherroepelijk ten einde zijn. 't Dol!fuss-lied zal als twee de volkslied worden aangenomen. Wat de binnen- en buitenlandsche poli tiek aangaat, hierin zal geen ve-andering worden gebracht. Dp protocollen van Rome blijven de basis der Oostenrijksche politiek, r Oostenrijk wil bovendien met allen, die zijn vriendschap wenschen, in vrede en vriendschap leven. Tenslotte deelde Schuschnigg, nadat Zer natto eenige woorden had gesproken, mede, dat Starhemberg, ter erkenning van zijn erdiensten voor het Vaderlandsche Front het beschermingsheerschap wordt aangebo den van het moederbeschermingswerk van het Vaderlandsche Front, „Der Heimatschuetzer" over de Kabinetswijziging Het officieel orgaan van de Oostenrijk- schen Heimatschütz. „Der Heimatschiftzer" schrijft over de kabinetswijziging o.a.: „In do gelederen van de Heimatschtrtz heeft men er met groote vreugde kennis van genomen, dat Prins Starhemberg den staatslast van zich afgeworpen heeft, om zich geheel en al aan de leiding van den Oostenrijkschen Heimatschirtz te kunnen wijden. De Heimatschütz heeft nog een be langrijke taak voor zich. Dit blijkt ook uit de mededeeling van hooge leiders van den HeimatschiKz aan de nieuwe Regeering, die op de krachten van 't oude kabinet Schusch- nigg-Starhemberg kan steunen". Britsche gezant intervenieerde In welingelichte Londensche kringen wordt bevestigd, dat de Britsche gezant te Weenen, een vriendschappelijke dé marche heeft gedaan bij den Oosten rijkschen minister van Buitenlandsche Zaken, op 12 Mei j.l., waarin hij zijn aandacht er op vestigde, dat het tele gram van Prins Starhemberg aan Mus solini inzake het succes van de Italia nen in Abessinië, in het buitenland een onaangenamen indruk zou kunnen maken. De gezanten van verschillende andere landen hebben soortgelijke stappen gedaan als de Britsche gezant, naar aanleiding van het telegram van Starhemberg aan Mussolini. In sommige gevallen droeg het protest een meer formeel karakter. Mandorfer minister van Landbouw De portefeuille van Landbouw in het ka binet Schuschnigg is definitief toegewezen aan Peter Mandorfer, die tot de Christelijk- Agrarische kringen behoort. Oostenrijk erkent annexatie van Abessinië NIEUWE POOLSCHE REGEERING Kabinet Koscialkowsky gaat heen Generaal Skladkowski Premier De Poolsche regeering-Koscialkowsky heeft den president der Republiek baai- ontslag aangeboden. De president heeft dat aanvaard en generaal Skladkowski belast met de vorming van een nieuw kabinet. Nog gis'erenavond is generaal Sklad kowski er in geslaagd een nieuw kabinet te vormen. De gewijzigde Poolsche Re.gce- ring ziet er als volgt uit: Minister-President en Binnenlandsche Zaken: Skladkowski; Justitie: Witold Gra- bowski, Handel en Industrie: Roman, Ar beid en Sociale Zorg: Koscialkowski oud premier). De andere depar emen'.en blijven onveranderd als volgt bezet: Financiën en Vice-President van den Ministerraad: Kwiat- kowski, Oorlog: Kasprzyscki; BuitenlanJ- sohe Zaken: Beek; onderw.: Swientoslawski; Landbouw: Poniatowski, Verkeer: l lryJi; P. T. T. Kalinski. De oorzaken van de Kabinetscrisis De wijziging in het kabinet werd rer-ds enkele weken geleden verwacht, doch leen zooals wij destijds meldden uitgesteld In vetbund met de plechtigheden tijdens de herdenking van den dood van Pilsoedski. Generaal Skladkowski, die belast is met de vorming eener nieu we regeering, is reeds eenige malen minister van Binnenlandsche Zaken ge weest Hij staait bekend als een man van krach'tig optreden en snelle be slissingen. De oorzaken der Kabinetscrisis ziet men eenerzijds in de ontwikkeling van den e -o- nomischen toestand, die tenslotte geleid heeft tot de deviezencontrcle en velschil lende handelsmaarregelen. Anderzijds heb ben de ernstige werkloozenonlusten, die o. m. te Krakau en Lemburg hebben plaats gehad, de kwestie van een energieke be strijding der werkloosheid naai' voren ge. bracht. De Sancties Voortzetting niet mogelijk? De Geneefsche correspondent van de „Manchester Guardian" schrijft, dat, wanneer de Engelschen ter verscher ping van de sancties een blokkade van den mond van het Suez-kanaal zouden voorstellen, dit voorstel zeker door Frankrijk, Sovjet-Rusland, de kleine Entente, de Balkan-Entente, Zweden, Denemarken en Finland gesteund zou worden. De houding van Noorwegen en Nederland is twijfelachtig. Eden heeft van een aantal delegaties uit drukkelijk de verzekering gekregen, dat zij met een blokkade accoord zouden gaan, wanneer de Britsche regeering dit zou voor stellen. Wanneer geen blokkade zou worden ingesteld, zou het niet mogelijk zijn, de be staande sancties langer dan tot 1 Juni te handhaven. Zelfs wanneer een meerderheid in den Volkenbondsraad tot handhaving zou besluiten, zou men geleidelijk ophou den, ze toe te passen. Over de gisteren gehouden bijeenkomst van de buitenlandsche commissie der con servatieve partij schrijft de „Manchester Guardian", dat het teekenend was, dat in deze zitting noch Churchill, noch Sir Aus ten Chamberlain getracht hebben, de regee ring er toe te dwingen, de sancties direct op te heffen. De aanhangers van Sir Austen hebben de status quo in de sanctiekwestie eveneens aanvaard. Hoelang zij hiermee genoegen zullen nemen, moet evenwel afgewacht worden. Deze tegenstanders der sancties zijn niet sterk genoeg, hun wil tegenover de regeering door te zetten. Zij beschikken nog niet over een derde van het totaal aantal zetels der conservatieven. GUATEMALA VERLAAT DEN BOND Achterstallige contributie van 150.000 goud francs De secretaris-generaal van den Vol kenbond, Avenol, heeft een telegram ontvangen van de regeering van Guate mala, waarin wordt meegedeeld, dat deze staat zich uit den bond terugtrekt. Een reden wordt evenwel niet opgege- Men verwacht te Genève een memoran dum, dat telegrafisch is aangekondigd, waarin vermoedelijk de houding van Gua temala wordt verklaard. Te Genève gelooft men algemeen, dat de president van Guatemala zich solidair heeft willen toonen met den duce, voor wien hij een groote bewondering koestert Men vraagt zich te Genève af, of het ver trek der Italiaansche delegatie uit Genève niet door Guatemala verkeerd is geïnter preteerd als een definitief uittreden uit den Volkenbond. Men wijst er op dat Guatemala den Vol kenbond nog achterstallige contributie schuldig is tot een bedrag van 150.000 goud francs, en dat het voor afloop van de twee opzeggingsjaren een totale schuld van on er 200.000 francs zal moeten vereffenen. Het Intern. Con gres voor Natvur- qeneeskunde, dat te Londen plaats vindt en waarop een groot aantal gedelegeerden uit verschillende lan den aanwezig is, werd ten deele bijgewoond door den hertog van York (2e v- l in de eerste rij). DE NEGUS NAAR GENEVE IN BEGIN JUNI Uit Ankara wordt gemeld, dat de Abcssijnsche zaakgelastigde aldaar een mededeeling van den negus heeft ont vangen, waarin deze hem ervan in ken nis stelt, dat hij zich in begin Juni naar Genève zal begeven om de Abessijnsclie zaak persoonlijk te bepleiten en de be sprekingen op 15 Juni bij te wonen. In Oost-Afrika In het geheele district Harrar blijven de stammen hun onderwerping aan de Itali anen aanbieden. Bij het Italiaansche hoofd kwartier te Harrar zijn tot dusverre 1500 geweren, 11 mitrailleurs, 5 kanonnen en groote hoeveelheid munitie ingeleverd. Zoons van Mussolini bevorderd Bruno en Vittorio Mussolini, de zoons an den Duce, die als tweede luitenants aan den veldtocht in Abessinië hebben deelge- :n, zijn bevorderd tot eerste luitenant wegens de buitengewone verdiensten, die zij zich daar hebben vi BEGRAFENIS ONDERNEMING N.V. BEGRAFENIS ONDl'RNEIfllNG van W. J. INNEMEE ZONEN GESPANNEN TOESTAND IN PALESTINA ARABIEREN DREIGEN MET BLOEDWRAAK Twee dooien Ie Jaffa De opwinding onder de Mohamme- daansche bevolking te Jeruzalem, die is ontslaan door den dood van een Arabier te Hebron, duurt voort. Gister zijn te Jeruzalem vele stamverwanten van den gedoode aangekomen, om volgens hun zeden, bloedwraak te nemen. Alle straten der stad worden bewaakt door sterke politie-afdeelingen en mili tairen, daar men onlusten verwacht na de gebeden, die des Vrijdags in de Omar-moskee worden gezegd. Een eska der Engelsche bombardementsvliegtui gen kruist boven de stad, hetgeen in druk maakt op de bevolking. De Joden hebben geprotesteerd tegen de politieke activiteit van den burgemeester van Jeruzalem, dr Khaldi, en van de Re geering verlangd, dat hij wordt vervangen. Volgens niet bevestigde geruchten zou de Regeering tijdelijk willen afzien van het heffen van belasting, teneinde te voorko men, dat een voorwendsel wordt geboden voor burgerlijke ongehoorzaamheid. Twee dooden te Jaffa Te Jaffa hebben zich bij het uitgaan van een moskee ernstige ongeregeldheden voor gedaan. De kerkgangers schoolden samen en poogden een demonstraiieoptocht te vor men. Ondanks de waarschuwing van de politie weigerden de demonstranten, die ge wapend waren met steenen en stokken, uit een te gaan en namen zelfs een dreigende houding aan, zoodat de agenten tenslotte gedwongen waren van hun vuurwapenen gebruik te maken. In totaal werden vier salvo's afgevuurd, waarhij twee Arabieren werden gedood en acht gewond. Momenteel is de rust te Jaffa weder her steld. Ook te Acco, Beisan en Toe) Karm is het tot demonstraties gekomen. Te Acco wer den eenige personen gewond. LONDEN—KAAPSTAD- LONDEN Amy Mollison verbetert het record Gistermiddag landde Amy Mollison vlot op het vliegveld Croydon te 13.37. Zij heeft de vlucht Kaapstad-Crovdon ge maakt in vier dagen, 16 uur 18 minuten, waarmede zij het record van Tommy Rose verbeterde met 1 dag li uur 39 minuten. De vlucht Engeland-Kaapstad Engeland maakte zij in 7 dagen 22 uur 43 minuten, hetgeen een nieuw record beteekent. In 1934 vloog zij van Londen naar Kaap- al in 4 dagen 6 uur 53 minuten. Kort Nieuws Het bijzondere Middenduitsche Gerecht heeft Walter Gelbke wegens moord op oen Groepleider der S.A. ter dood veroordeeld. Het vroegere Duitsche slagschip „Kai- serin", dat indertijd bij Scapa Flow tot zin ken is gebracht, is gelicht. Hei, schip zal ge sloopt worden. Het gerecht van Hamm heef? de Duis burg een nieuw monsterproces gevoerd we- gens samenzwering tegen de veiligheid van den Staat. Acht en veertig personen wercien veroordeeld tot gevangenisstraffen van 1 to? 15 jaar. In de nabijheid van St. Raphael is een nieuw Fransch bombardementsvliegtuig bij het invliegen verongelukt. Een vleugel brak af en de machine viel met den kop naar beneden in zee. De piloot verdronk. De 450 arbeiders der mijnen van Pena- roya zijn in staking gegaan. Zij houoen Jwee Fransche en drie Spaansche mijninge nieurs, alsmede den voorzitter der plaatse lijke soc.-democratische vak vereen itring als gijzelaars vast en weigeren naar boven te komen zoolang het arbeidsconflict niet over- eenkomstig hun wenschen is opgelost. Hitier stelt zijn antwoord uit Eerst moet de internationale situatie opklaren Hitier heeft besloten het antwoord op de Britsche vragenlijst uit te stellen, in verband met den internationalen toe stand, welke op het oogenblik te wei nig afgeteekend is. De Führer moet aan Phipps verklaard hebben, dat hij zou trachten zoo snel mo gelijk zijn antwoord te formuleeren, maar dat do internationale situatie, ia het hij zonder te Genève, Duitschland noodzaakte, te wachten tot een begin van ontspanning zich afteekent. Het zou dus mogelijk zijn, dat men het Duitsche antwoord nog niet vernomen heeft de a.s. zitting van den volkenbondsraad midden-Juni bijeenkomt. Hitier zou Phipps ook te verstaan gege- en hebben, dat hij zijn antwoord zoo ge detailleerd en precies mogelijk zou geven. Ook moet gesproken zijn over de wen schelijkheid van het bezoek van een Brit schen staatsman aan Berlijn; men gelooft evenwel, dat de Führer en de ambassadeur beiden van oordeel waren, dat een derge lijke visite in de huidige omstandigheden weinig nut zou hebben. GEMENGD NIEUWS De muggenplaag op de afsluitdijk De broedplaatsen zijn niet te vernietigen Omtrent de muggenplaag op den afsluit dijk ontving de K.N.A.C. van de directie van de Zuiderzeewerken in antwoord op een betreffend verzoek de volgende inlich tingen: Vast is komen te staan, dat de muggen zwermen op den Afsluitdijk voornamelijk ontstaan op de ondiepe plaatsen in hei IJsselmeer, waar de uitgelegde larven tot ontwikkeling kunnen komen. Aangezien deze larven een geliefd vischvoeder zijn en dan ook voorheen, toen groote scholen viscn uit de Waddenzee in de kom van de Zuider zee konden dringen op deze wijze werden verniptigd, wordt verwacht, dat de moeste larven weer zullen worden opgegeten, waa neer zich in het IJsselmeer een goede zoet- watervischstand zal hebben ontwikkeld. Thans kunnen te veel larven tot ontwikke ling komen, hetgeen de muggenzwerm op den dijk veroorzaakt. Bij zonnig weer zijn do muggen het meest in de lucht; bij koud, nat en donker weer zitten zij tusschen de steenen en onder tegen de grasstengels. Bestrijding zou alleen mogelijk zijn. indien de broedplaatsen konden worden vernietigd. Wegens de uitgestrektheid van het IJssel meer is zulks practisch ondoenlijk. Tragische boerderijbrand Knaapje levend verbrand Te Harenkarspel is de boerderij, be woond door en eigendom van den heer J. Bruin Pzn, door brand vernield. Vermoede lijk is de brand ontstaan, doordat het vier jarig zoontje Frans met lucifers in een schuurtje speelde, waar stroo w Even later is het geheel verkoolde lijk van het knaapje uit de puinhoopen te voorschijn gehaald. Men vermoedt dat het kind, toen het de vader hoorde roepen, bang is ge worden -?n onder het stroo is gekropen. Zoo als te begrijpen is, heerscht in het gezin, dat bestaat uit vader, nïoeder en dertien kinde ren, groote verslagenheid. AUTO TEGEN EEN BOOM GEREDEN Drie gewonden Nabij de Holslootshrug tusschen Emmen en Dalen is een auto, waarin 4 personen gezeten waren, in een bocht tegen een boom gereden. Twee van de passagiers mej. Scheerhoorn en de heer Meerstad, heiden uit Coevorden, werden uit de auto geslin gerd en bleven gewond op den weg liggen. Mej. Scheerhoorn was er ernstig aan toe. Zij had een gecompliceerde beenbreuk, een armbreuk en wonden aan gezicht en lichaam gekregen en moest naar het zieken huis worden overgebracht. De heer Mi stad had kwetsuren van lichteren aard op- gelonpen, terwijl een zuster van mej. Seheerhnm. die in den wagen was blij%ren zitten, eveneens verschillende verwondingen had bekomen. De bestuurder van het voer- bosch en duin zee en stad, promoveerde Den Haag tot de ideale woonplaats. Laat Makelaarskantoor A. B. voor het ideale huis zorgen. Wij hebben meer dan 800 huizen voor U ter keuze te huur of te koop. In élke omgeving, naar ieders smaak. Makelaarskantoor Algemeen Beheer Den Haag, L. v. Meerderv. 259, Tel. 333278 WENDT U bij bet ZOEKEN NAAR EEN WONING TOT ONZE KANTOREN te Den Haag: Stationsweg 21, TeL 112110 te Rotterdam: Mathenesserweg 27a, Telef. 30388 te Delft: Oude Delft 245, Telefoon 618 fe Leiden: Stationsweg 18, Telefoon 2275 BEKOORLIJKE Woningbureau VISSER Co. Arnh.straat 3 - VELP - Telef. 3653 WONINGEN IN ELKEN PRIJS Betrouwbare Adviezen Grootste service tuig, de heer II. Ludwig uit Schoonebeek, is ongedeerd gebleven. Dr Christiaaas uit Dalen verleende do eerste hulp. COLPORTAGERELLETJES De Jordaan le Amsterdam heeft Vrij dagavond, zooals dat zoo ongeveer tot de vaste gewoonten gaat behooren, wederom haar colportagerelletjes beleefd, ditmaal in nog wat erger mate, doordat, tengevolge van het fraaie zomerweer veel publiek.oj> de been was. Nadat het in den vooravond op gezette tijden tot schermutselingen was gekomen tusschen leden van de N.S.B. ën groote groepen anti-fascisten, terwijl mede de politie nu en dan een einde moest ma ken aan samenscholingen, ontstonden te tien uur ernstige wanordelijkheden en zag de politie, die in versterkten getale aan wezig was, zich verscheidene malen ge noodzaakt charges uit te voeren, waarbij menige demonstrant op gevoelige wijze ken nis maakte met den gummiknuppel. Het rumoer concentreerde zich in hoofdzaak op de Elandsgracht en in de Looiersstraat en omgeving. Bij een bewoner van genoemde gracht werd een ruit ingegooid zonder dat vastgesteld kon worden, wie de dader van deze euveldaad geweest is. DOODELIJK MOTOR-ONGELUK Te Zetten is de 62-jarige Van den ITof, die bij zijn schoonzoon op de duo van het motorrijwiel was gezeten, ter hoogte van de gestichten „Talilha Kumi", toen de mo torrijder plotseling voor een hond moest remmen, gevallen. Hij werd in bewusteloo- zen toestand naar huis vervoerd, waar hij aan de gevolgen van den val is overleden. Door den rijksradiocontroledicnst werd dezer dageft te II e e 1 s u m bij een hande laar in radiotoestellen een radio-ontvang toestel in beslag gpnomen, dat hinderlijke st'-aling in de antenne kan veroorzaken (de zg. Mexieaansche hond). De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd dat niet alleen het in den handel brengen, doch ook het in bezit hebben van dergelijke toestellen verboden is. GUNNINGEN TE AMSTERDAM In hun vergadering van gisteren hebben Burgemeseter en Wethouders van Ara- s erdam wederom eenige besluiten genomen over de gunning van werken, die me? s'eun van het werkfonds zullen worden u'tge— voerd en over opdrachten voor leveranties. Het bouwen van de brug ovpr het Amstel- kanaal te Amsterdam voor de tweede van der Helststraat werd door het A'dams he Gemeentebestuur gegund aan de N. V Mij „de Cycloop", te Amsterdam voor f 33 090. Aan de firma C. Alberts en Zn., te Amsterdam, werd opgedragen hei maken van kasten en stellingen in de dubbele chirurgische kliniek op he? terrein vnn liet Wilhelmina-gasthuis, voor een bedrag van "Jim f9.200. Aan W. Bernet en Co., N.V., te Amster dam, werd opdracht gegeven tot. h-t leve ren van wapeningsstaal ten behoeve »an de tribune en he bnorpnlmis. te houwen in t.et Boschplan, aldaar, voor ruim f 13.000. STOOMSCHOENFABRIEX TE DONGEN De laags'e inschrijve- voor den vei-ho iw van een gedeelte der slonm«rln<oi-r - riek Lighten berg re Dongen, tot ka n-'oor met kluis, was de la. Bokstel te Tilburg voor f 10.299.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2