Jlieuure Ceiitsdjr (üourant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 4- portokosten Per week 0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7 cL Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 aötortentitpriften: Van I tot 5 regets M7 Elke regel meer032'li Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels2.30 Elke regel meer-CL45 Voor het bevragen aan 't bureau V wordt berekend0.10 no. 5781 vrijdag 15 mei 1936 15e Jaargang NIET OVERDRIJVEN! Met interne aangelegenheden van andere politieke partijen laten we ons zoo weinig mogelijk in, maar nu de kwestie-Feber zoo zeer de aandacht trekt is het goed er in 't algemeen iets van te zeggen. De Roomsch-Kath. Staatspartij heeft het \vaarlijk niet zoo dwaze besluit genomen., dat het Kamerlidmaatschap niet vereenig- baar ia met b.v. het wethouderschap van een groote gemeente. De heer Feber was tot voor enkele dagen zoowel het een als het ander. Zulks in strijd met zijn toezeg ging, dat hij in 1935, mocht hij herkozen worden tot wethouder van den Haag, een keuze zou doen. De heer Feber bleef het wethoudersambt ambieeren en. deed dus ten principale een keuze; maar hij deinsde voor de conse- kwentie terug en bleef ook Kamerlid. Eerst heette het: „tot na de begrooting"; latei- moest het worden tot 1937. Hij werd in dit voornemen gestijfd door een deel der R.K. pers, die er over klaagde, dat mot Ir. Feber de eenige Indische specialiteit uit de Ka mer zou verdwijnen. Ten slotte heeft de heer Feber echter, blijkbaar onder drang der Haagsche R.K. raadsfractie, vrij plotseling als Kamerlid bedankt en daarover wordt nu nog zwaar gediscussieerd. Zelfs krijgt die fractie nu te iiQoren, dat zij de R.K. Kamerfractie van den eenigen deskundigen Indischman be rooft. Sommigen maken het nog erger en vinden dergelijke afspraken inconstitutio neel. Alleen de heer Feber zou recht van spreken hebben en de rest behoort te zwij gen. Laten we deze dingen toch nuchter be zien. Want wie hier met formeele argu menten werkt, die negeert en verknoeit heel het levend contact tusschen de geor ganiseerde kiezers en de gekozenen. Twee dingen staan vast. Ten eerste dat de partij het (o. i. wijze) besluit nam om twee belangrijke politieke functies onver- eenigbaar te verklaren. Ten tweede, dat de candidaten zich met deze voorwaarde ver- ecnigden. We schrijven met opzetf „voor waarde", want we zien ter wereld niet in, dat men dit beding niet zou mogen stellen. Maar waarom mag dan een partij-instan tie niet van haar ongenoegen blijk geven, indien één der gekozenen zich van de vrij willig opgenomen verplichting niets aan trekt? Was de keuze zoo moeilijk? Och, laat een sterfelijk mensch zich nu niet inbeelden, dat hij onmisbaar en onvervangbaar is; niet op één, en dus zeker niet op twee plaatsen tegelijk. Kan men Ir. Feber in de Tweede Kamer niet missen, dan is het duidelijk, dat het op zijn weg gelegen had, zijn wethouders zetel vaarwel te zeggen. Achtte hij zulks in 1933 onmogelijk, dan had hij de partij moe ten adviseeren, naar een ander „deskun dige" in de Tweede Kamer om te zien. Zóó en niet anders ligt o. i. de zaak. De functies en ambten zijn er niet voor en om de personen, maar om het algemeen be lang te dienen. „MEN MOET KLEUR BEKENNEN" De afdeeling Wageningen van „Volk: onderwijs" geeft een eigen periodiekje uit lot verdediging van de Openbare School en dat huis aan huis gratis bezorgd wordt. We hebben niets dan lof voor deze acti viteit en we zeggen ook geen kwaad van het Meinummer, dat ons ter kennismaking werd toegezonden. Het artikel over Pacifi catie-Bevrediging is in zijn soort goed; „gelijkgerechtigdheid voor opencare en bi- zondere school" is het parool; en de statio naire uitdrukking in soortgelijke traktaat jes, dat de openbare school met, „unfaire middelen" bestreden worclt, zullen we maar aan een verontrust gemoed toeschrijven. Want waarlijk, er heerscht in Wagenin gen onder de menschen voor wie de open bare school het „Geliefd Instituut" is, groote ongerustheid. Men constateert een ver draagzaamheid, welke overslaat in onver schilligheid en de consekwentie daarvan is, dat er „in Wageningen zeer vele kinde ren de bizondere scholen bezoeken, wier ouders heeten voorstanders te zijn van de openbare". Wij nemen dat voor wat het is. Ontleden ook niet de beteekenis van het woordje „heeten". Wij gelooven, dat het juist is, omdat het verschijnsel zich ook elders voor doet en verschillende oorzaken heeft. Tegen de bizondere school pleit het geenszins; tenzij men daar met het beginsel zou mar- chandcercn Te Wageningen is dat blijkbaar het geval niet, want de circulaire van Volksonderwijs geeft enkel merkwaardige uitspraken en daórom alleen was het ons te doen. Als bedoelde ouders „hun geweten raad pleegden", dan moesten zij verstaan, dat het „in strijd met hun principe, hun over tuiging" is, als ze hun kinderen niet naar de openbare school zenden. „Bijkomstige redenen mogen niet in "t geding worden gebracht Men moet kleur bekennen, niet onverschillig staan tegen over deze hoogst ernstige zaak." „Nog voor kort is het aan het Bestuur, om de wereld in twintig dagen Interview met Amerikaansch journalist Philens Fogg verre overtroffen Een telefoontje van bevriende zijde bracht ons gisteravond in 't restaurant van hotel de l'Europe, waar wij, juist toen de koffie werd geserveerd, kennis maakten met dr Bolivar L. Falconer, uit Texas, die zich, toen de koffie genoten en het ijs gebroken was, ontpopte als een collega-dagbladschrij- var. Tijdens het gesprek bleek, dat dr Fal coner belast is met een opdracht, welke ieder rechtgeaard journalist zou doen watertanden. Als „story-writer" voor de North American Newspaper Alilance en de Washington Star heeft deze krantenman, die den indruk maakt van een zeer beza digd heer, op 8 Mei j.l. van Dallas in Texas afscheid genomen met het stellige voorne men zich over eenigen tijd den eersten journalist te kunnen noemen, die uitslui tend en alleen door gébruik te maken van vliegtuig en luchtschip een reis om de ereld ïieeft volbracht Een vliegtuig van de American Airlines bracht Dr.~ Falconer j.l Vrijdag van Dal- ar naar Newark, New-Jersey, en na het .reekend op aangename wijze in New-York tc hebben gepasseerd, stapte hij Maandag op het vliegveld van Newark in een extra machine die hem in no time op Lakehurst afzette, waar de vlucht naar Europa met het luchtschip „Hindenburg" een aanvang nam. - t Precies 49 uur en drie minuten duurde de schitterende tocht van Lakehurst naar Frankfurt. Vandaar naar Amsterdam was natuurlijk een wipje en zoo landde Dr. Falconer gistermiddag om 5 uur op Schip- ol. Zaterdag zal hij zijn vlucht voortzetten, ant dan zal hij in den prillcn-ochtend in de „Perkoctoet" stappen om in den „gewo- 2ii" dienst naar Batavia te vliegen. Van de KLM naar de KNTLM „il n'y a qu'un pas". Want wat de KNILM betreft is nog gisteravond haar administarteur te. Am sterdam in het geweer geroepen en deze is met groote voortvarendheid aan het telegra- feeren gaslagen, omdat Dr. Falconer zijn tocht naar Manilla met een extra machine van de KNILM wil voortzetten een charter vlucht dus. Van Manilla zal Dr. Falconer dan met de „China Clipper" van de Pan American Ainvays naar San Francisco vlie gen, oeu afstand van 7990 mijlen, om daar in een Kmdvliegtuig van den regelmatigen dienst over te stappen, dat hem naar Dal las zal terugbrengen. Met dat al hoopt Dr. Falconer in twintig vliegdagen zijn reis om de wereld te volbrengen. Clir. Bond van Melkhandelaren Algemeene vergadering De tiende algemeene vergadering van de Chr. Bond van Melkhandelaren werd dit jaar te Maassluis gehouden. Eerst werd een tocht met een touringcar door het Westland emaakt. Des namiddags werd de vergadering ge houden waar de heer A11 e n a te Amster dam een inleiding hield over de positie van de hond. Gewezen werd op het feit, dat velen r,iet weten hoe slecht hun bedrijf er voor staat, omdat ze elke administratie nalaten. Zoo kan ook nooit nagegaan worden wat winst gemaakt wordt. Het jaarverslag van den secretaris-pen- ninemeester werd goedgekeurd. Hierna volgde een vrij heftige discussie s>er het aanblijven van den secretaris, die geen melkslijter meer is. De voorzitter ver dedigde dit door op de groote bekwaamheid van den functionaris te wijzen. Besloten werd den secretaris te handhaven. De eind redacteur, de heer J. C. Ligtvoet, ondervond ook nog al wat critiek. Beweerd werd, dat hij zeer eenzijdig was. Toch werd hij her kozen. De rondvraag gaf weer discussies over het aanblijven van den secretaris. Het hoofdbe stuur had echter een advocaat het reglement laten onderzoeken. Deze had niets gevonden waaruit zou blijken, dat de secretaris ont slag had moeten vragen. Officieele Berichten mentsrechtbank Maancn, 'te Zwolle; mr H. W. A. Schippertje, te Vught. RADEN VAN BEROEP Aan mr F. G. H. baron Mlchlels van Kesse- nich is eervol ontslag verleend uit zijn betrek king: van voorzitter van den Raad van Beroep (Sociale Verzekering) te Roermond. Benoemd Is tot lid van den Raad van Beroep voor de dir. bel. te Arnhem, mr J. H. M. van der Grinten, te Arnhem. na moeizaam pogen, gelukt een paar leer lingen behouden binnen te brengen op de school, waar ze behoorden, de Openbare"; en hot hoopt nu maar, „Dat meer ouders dit goede voorbeeld mogen volgen!" Wanneer „Volksonderwijs" op „faire wijze" propaganda maakt voor de openbare school, dan zullen wij de vereeniging geen stroobreed in de weg leggen. Wij zijn al leen dankbaar voor de erkenning, dat het geweten iets te maken heeft met de rich ting van het onderwijs, en dat men ook 'ten deze „kleur moet bekennen". Daarmee strookt wel niet het plaatje van dit traktaatje, dat spreekt van „onverdeeld naar de openbare school", want het comité weet heel goed, dat er verschillende „gods dienstige kleuren" zijn in ons land; doch dat zien we maar over het hoofd. „Men moet kleur bekennen", zoo heet het terecht. Dat is vooruitgang; vroeger mocht men maar één kleur kennen! UIT DUITSCHLAND GEZET Correspondent van de „Maasbode" moet binnen 10 dagen vertrekken De Berlijnsche correspondent van de „Maasbode" de heer G. Ridder van der Sohuercn heeft van de Duitsche auto riteiten aanzegging gekregen om bin nen tien dagen Duitschland te ver laten. Den laatsten tijd was de heer Ridder v. d. Schueren herhaaldelijk gewaarschuwd, om dat hij „door onzakelijke berichtgeving in staatsvijandigen zin jegens het Duitsche Rijk werkzaam was". De heer Ridder van der Schueren is bijna 13 jaar te Berlijn voor „De Maasbode" werkzaam geweest. DE NIEUWE DUITSCHE OCTROOIWET Bij de Ned. Kamer van Koophandel voor Duitschland te 's-Gravenhage is op aan vrage een uittreksel te verkrijgen van de belangrijke en nieuwe wijzigingen in de nieuwe Duitsche Óctrooiwet, welke o. m. ook voor de Nederlandsche industrie van belang zijn. Het conflict in het bakkersbedrijf te Arasterdam Tot staking besloten Donderdagavond hebben de veertien per- soneelen, betrokken bij liet conflict in het bakkersbedrijf te Amsterdam met de drie werknemersorganisaties vergaderd. De af gevaardigden van de bakkersgezellenbonden ezen erop, dat de patroonsorganisaties geen enkele poging hebben gedaan om het bedrijf met de arbeiders tesamen uit de moeilijkheden te helpen. Met algemeene stemmen werd besloten esp. Zondag bij de Joodsche firma's en Maandag bij de overige betrokken bedrijven <ie staking af te kondigen, indien de pa troons niet uiterlijk Zaterdag hebben bekend gemaakt, dat dc partieel aangekondigde loonsverlaging wordt ingetrokken. Zaterdagavond zal opnieuw met de perso- neelen worden vergaderd om het posten te crisis-publicatie Consumptiemelk De Nederlandsche Zuivel Centrale, af deeling Zuivelsteun. maakt hekend, dat de vastgestelde minimum klem-verkoopprijzen voor consumptiemelk voor de gtmeeraJe Pijnacker, Boskoop en Waddinxveen, welke tot. dusver 9 cent per liter bedroegen, bij bestuursbesluit met ingang van 17 Mei a.s. nader vastgesteld zijn op S eens per liter. Schatting oogst gerst en veldboonen De Nederlandsche Akkerbouw Centrale maakt bekend, dat voor telers van gerst en veldboonen, die niet meer dan 1 H.A. daar van verbouwen, een regeling is getroffen, waarbij zij de opbrengst van de Landhouw- Ctïsis-Organisarie kunnen doen vaststellen door schatting te velde. Indien de teler geen bezwaren indient tegen den uitslag der taxatie, zal in geval aan de gestelde eischen is voldaan, de stcun- uii'keenng worden gebaseerd op de bij deze taxatie vastgestelde opbrengst. In geval de teler bezwaar maakt tegen de taxatie, zal de steunuitkeering worden ge baseerd op de opbrengs? bij dorsch-con'trolc vastgesteld. De kosten van deze controle worden in de gevallen, bij de desbetreffende reglementen bepaald, ten laste van den te ler gebracht Opkoop van doorgedraaide bloemisterij producten De Nederlandsche Sierteelt Censrale ves tigt de aandacht van alle bij haar aange sloten bloemkweekers op het feit, dat zij de bevoegdheid heeft dc door haar vastgestelde minimumprijzen voor bloemisJerijpröducien op ieder gewenscht oogenblik te veranderen. Men baseere dus niet de teelt van bepaal de soorten of variëteiten op de thans gel dende minimumprijzen, aangezien deze prij zen te allen tijde aan verandering ouderhe- vig kunnen zijn. NfirVPU<? en oversPannen» onrustig iivi IVH0 e]1 slapeloos. Men gebruike hiertegen de zenuwstillende en zenuwster kende Mijnhardt's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten Laatste dagrapporten van Dr Winckel DE PATIËNTEN VLUCHTTEN WEG Vliegtuigen boven Addis Abeba Onrust over het lot der ambulances aan het Zuid-front Helt hoofdbestuur van het Roode Kruis heeft dezer dagen de dagrapporten ont vangen van Dr. Winckel, den leider der Nederlandsche Ambulance, over het tijd vak van Zondag 29 Maart, toen onze ambulance nog in Dessie was, tot en met Dinsdag 5 Mei, men onze landge noot-en zich veilig en wel aan boord van de „Palcmbang" bevonden etn in dé golf van Suez voeren. Tal van feiten, welke in deze rapporten omstandig worden verhaald, zijn inmiddels reeds hier te lande bekend geworden. Wij volstaan dan ook met enkele Dijzóndere voorvallen nog aan die rapporten m ont leen en. Hoe uitstekend onze Ambulance ingericht was blijkt uit de getuigenissen van enkele autoriteiten Dr. Melly, cle thans overleden leider der Bri?sche Ambulance, (af uuicblijk uiting aan zijn bewondering, toen hij na een bezoek aan het kamp op Zondag 29 Maart tegen Dr. Winckel zeide: Ik benijd u. De beste Ambulance in Ethiopië Later, op 15 April, toen Dr. Winrkel reeds in Addis Abeba was aangekomen en aan het Ethiopische Roode Kruis mededeelde, dat de Ambulance zich ?erug moest trekken ul't Dessie, trachtte de vertegenwoordiger dezer organisatie hem daarvan af te brengen en zeide, dat de Nederlandsche Ambulance de beste was, wélke in Ethiopië was. Afgezien van deze vriendelijke opmerkin gen blijkt uit de rapporten van Dr. Winckel wel duidelijk hoe weinig medewerking de Ethiopische autoriteiten eigenlijk verleen- Donderdag 9 April besloot Dr. Winckel naar Addis Abeba te gaan om inlichtingen in te winnen omtrent ir. de Vries en cle beide vrachtauto's van wie niets meer ver nomen werd. Het was weer de oude geschie denis: uren wachten om toegelaten te wor den bij den kroonprins of bij diens secre taris, allerlei toezeggingen vernemen om trent paspoorten, welke met nagekomen werden, om aan het eind van den dag te eonstateeren, dat men nog evenver was als bij het begin. Dinsdag. 14 April, even voor donker, is Dr. Winckel te Addis Abeba aangekomen, waar hij eenige dagen gebleven is. Op Za terdag 18 April is bij vertrokken naar f.ho- lameda om de Nederlandsche Ambu'ance op te halen, welke na zijn vertrek overhaast Dessie moest verlaten. De laats'e dagen der Ambulance wa leiding bij Dr. Belmonte Deze heeft over zijn vertrek een rapport geschreven, dat Dr. Winckel in zijn rapport heef gev «wrf Wij nemen het volgende er uit over: Maandag. 13 April, wordt de tolk d ir den kroonprins gezonden met een brief; hij blijft den gelieelen dag weg. Wij pak ken en zoeken de kostbare particuliere zaken, instrumenten en geneesmiddelen bijeen. De muildieren komen nitifi, pa tiënten vluchten weg en alleen reet de revolver is de orde op de zaal te her- stellen. Ook verschijnen bombardecr- vliegtuigen. Door een en ander wordt de algemeene opwinding onhoudbaar. Ook enkelen onzer zijn nerveus, doch zij "blij ven aan het werk, verbinden alle patiën ten, van wie enkele eischen, dat hun verband definitief wordt verwijderd, ter wijl vele nieuwe verwonden polikliniek- behandeling krijgen en daarna overhaast weer verdwijnen. De muildieren komen steeds maar niet, zoodat wij zonder eenig vervoermiddel zijn. Oogenlblikkelijk ter audiëntie naar den kroonprins. Ik word ontvangen dcor den secretaris, die mij eerst geen passen wil geven, omdat het alles maar loos alarm is; op mijn aandringen wil hij ze tenslotte wel verstrekken, doch talmt ermede, zoodat ik ze des avonds om 9 uur nog niet heb en de tolk met hem mede moet gaan, omdat z thuis geschreven zullen worden. Iemand uit de omgeving van den kroonprins vertelt me, da? de prins des nachts zal vluchten en in een kort on derhoud zonder tolk verzoekt cle prins mij zoo spoedig mogelijk te vertrekken. Ik ben er getuige van, hoe onder de grootste wanorde 4000 geweren, part ro men en geldsommen worden uitgedeeld. Vliegmachines verschijnen en in de paniek glip ik achter den secretaris in diens schuilhok Hier en daar hoor ik roepen: „Dood aan de vreemdelingen", Mij wordt echter geen haar gekrenkt. Op Vrijdag 24 April om 9 uur verlie ten allen Addis Abeba per trein, uitge leide gedaan door minder menschen dan verwacht was, daar een uur tevoren een paar Italiaansche bombardements vliegtuigen boven de stad verschonen waren. Bij het vertrek van den trein vloog er een boven het station en een boven den trein. Zondag 26 April arriveerden de Nederlan ders in Djibouti. De stad was overvol van lieden die uit Ethiopië kwamen en naar Europa wilden, zoodat de Nederlanders per slot van rekening wel een onderkomen von den in hotel Continental, doch met z'n zes sen op één kamer met bijbehoorende voor galerij moesten kampeeren. Vrijdag 1 Mei scheepten zij zich in op de „Palembang". De beide verplegers Va de' Honing en HageS'ein zijn daar ziek gewor den. Beiden kregen een kininekuur van 7 De rapporten van enkele dagen la'.er melden echter, dat zij weer beter war«n bet bed kondon verlaten. Aan boord houden zoo schrijft Dr. Winckel de berichten uit Addis Abeba over he? vertrek van den negus, de plun le ringen enz. ons bezig. Wij zijn zeer verontrust over het lot van de Zweedsche, Noorsche en F'nsche ambulances, welke nog aan het Zuid- front stonden. Utrecht besluit tot belastingverhooging De Utrechtsohe gemeenteraad kwam gisteren in vergadering bijeen ter be handeling van een voordracht van B. en W. om het aantal opcenten op de gemeentefondsbelasting te verhoogen van 55 op 65. B. en W. waren tot dit voorstel gekomen, omdat hun gebleken was, dat de uitkomsten over het loo- pende dienstjaar zeer ongunstig zullen zijn; niet alleen zijn dc uitgaven voor armenzorg en werkloozenzorg hooger dan geraamd was, maar ook blijven de opbrengsten van gas- en electrici- teitsbedrijf beneden de ramingen. In de raadsvergadering werd van vele zijden ernstig bezwaar gemaakt tegen deze belastingverhooging en werd aangedrongen op meerdere bezuiniging. De heer Wouda (a.r.) drong er op aan, dat deze verhooging slechts tijdelijk zou zijn en zou teniet ge daan woorden als de wachtgelden die nu nog moeten worden uitgekeerd, zullen da len. Wethouder Van Maarscveen (r.k.) zeide, dat f 135.000 gedekt moet worden wil dit dienstjaar niet met een belangrijk nadee- lig saldo sluiten. Wethouder Botterweg (a.r.) wees erop- dat Utrecht van de groote ge meente een der soberst beheerde gemeenten is, maar dat de toename van de werkloozen- uitgaven alle bezuiniging weer teniet doet. Wethouder Bekker (r.k.) zeide, dat van alle gemeenten Utrecht de meeste menschen in werkverschaffing heeft tewerk gesteld. De voordracht werd tenslotte aangeno men met 29 tegen 5 stemmen; daarvoor was middagzitting en een avondzitting noo- dig geweest; iets wat we hier in Utrecht se dert langen tijd niet meer kennen, daar de ergadcringen dikwijls in een uur maar in elk geval voor 's middags haïfzes anders zijn afgeloopen. Gemeenteraad van Amsterdam In den Amsterdamschen Gemeenteraad zijn gisteren de debatten over de suppletoire begrooring voortgezet. Wethouder Rustige heeft er bij den Raad op aangedrongen de voorstellen van de hee- ren Matthijssen en Seegers niet te aanvaar den, aangezien daardoor de begrooting in gevaar zou komen. De wethouder der publieke werken stelde de vraag of door liet aannemen van he? voorstel' Matthiisen de begrooting in gevaar zou komen.. Spr. was van oordeel, dat, wan neer er voldoende dekking is, Ged. Staten geen bezwaar kunnen maken. Na een korte repliek trekt de heer Seegers zijn voorstellen in ?en behoeve van den heer Matithijsen. Deze voorstellen van den heer Matthijsen om de memorieposten van f 1 weer te bren gen op de oorspronkelijke sterkte, wa; een bedrag van f 44.000 vordert, worden aange nomen me? 26 tegen 17 stemmen. De suppletoire begrooting wordt hierna aangenomen met 27 tegen 16 stemmen. Over het voorstel van den heer Matthijsen om den Armenraad op te heffen zal door B. en W. praeadvies worden uitgcbrach?. Nederlandsche grossiersbond voor den vleeschhandel Elide jaarlijksche vergadering Gistermiddag Heeft de Nederlandsche Gros siersbond voor den vleeschhandel in een van de zalen van Pschorr te Rotterdam, zijn elfde jaarlijksche algemeene vergade ring gehouden. De voorzitter, de heer S. Cohen Jzn., be sprak in zijn openingsrede het oeconomische aspect van den vleeschhandel in het afge loopen jaar, hetwelk verre van rooskleurig was. In 1933 werd van overheidswege rund- vleesch in blik voor lagen prijs beschikbaar gesteld, voor dat deel der bevolking, dat geacht werd geen versch vleesch te kunnen betalen. Een jaar later werd beslist, dat voortaan het blikvleesch voor een ruimeren kring van consumenten verkrijgbaar zou zijn. Dit had tot gevolg, dat het verbruik hiervan, dat over 1934 10.298.164 kg. bedroeg, over 1935 steeg tot ca. 21.947.000 kg. Volgens een berekening, gemaakt over 2371 runde ren (pinken en graskalveren inbegrepen), die voor rekening van de Nederlandsche Veehouderijcentrale gedurende de periode 1934—1935 zijn geslacht en ingeblikt, lever de dit aantal 347.150 kg. vleesch zonder been op, d.i. gemiddeld 146 kg. per rund. Bij her leiding van de hierboven over 1935 genoem de gedistribueerde 21.947.000 kg. blikvleesch tot geslachte runderen met been (daarbij 200 kg. per rund aannemend), komt men op 110.000 geslachte runderen, waarvan het vleesch in blik is gedistribueerd, d.i. 25 pet. van het totaal aantal voor binnenlandsch verbruik geslachte runderen. Voorwaar geen kleinigheid! Of deze groote hoeveelheid runderen nood zakelijkerwijs op deze manier uit de markt genomen moest worden, valt, zoo zeide spr., te betwijfelen. Immers, zoo ging hij voort, leert de ervaring, dat, als de prijs van het vleesch laag is, de omzet stijgt; in het te genovergestelde geval daalt de omzet, Spr. gaf over dit onderwerp nog een uit eenzetting en besloot: Er zijn hier te lande ruim 200.000 boerenbedrijven, waar melkge vend vee gehouden wordt. Indien in begin 1933 van elk bedrijf, dat daarvoor in aan merking kwam. 1 of 2 melkkoeien geleide lijk waren overgenomen met verbod tot aanvulling, dan had de indirecte inkrimping van den veestapel achterwege kunnen blij ven en was er nu. met aan zekerheid gren zende waarschijnlijkheid, geen melkprobleem geweest. Bovendien waren de zaken, betrok ken bij den vee- en vleeschhandel, voor schade gevrijwaard gebleven. In de vergadering kwamen voorts verschil lende aangelegenheden ter sprake. Bij de rondvraag heeft een afgevaardigde uit Am sterdam gewezen op het feit, dat binnenkort weer Deensch vleesch verwacht wordt te Amsterdam. De spreker verzocht het be stuur stappen te doen, welke er toe zullen leiden, dat dit vleesch over geheel Neder land worde gedistribueerd, opdat niet slechts de vleeschgrossiers in de hoofdstad gedupeerd worden. Voorts is uit de vergadering van verschii- voornaamste nieuws I Oit nummer bestaal uit VIER bladen, Een interview van de Matin met Mussolini. De Italiaansche Kamer heeft de de creten van 9 Mei betreffende de stich ting van het nieuwe imperium met alge meene stemmen goedgekeurd. Nadere bijzonderheden over de Kabinets wijziging in Oostenrijk. Prins Starhemberg naar Rome vertrokken. Baldwin over 'de collectieve veiligheid. Stijgende spanning in Palestina. De Eerste Kamer heeft 'de Indische Be grooting en de begrooting van Surinaine goedgekeurd. Het laatste 'dagrapport van Dr Winckel. 'de Surinaamsché De wijze koopt FISK-kwaliteit en heeft nooit last van narigheid. Het is een koel, voldongen feil dat U op FISK het beste rijdt. lende zijden nog eens de wensch geuit, dat ook de grossiers in het regeeringsvleesch- distributie-apparaat worden ingeschakeld. DoocWijk havenongeval Men meldt ons ui? R o 11 e r d a m: Aan boord van het aan de Middenkous lig gende sleepschip „Isala 2" is de 19-jarige G. Janszen uit de Pupillenstraat door een hijsch balen in den rug getroffen, waardoor hij voorover in het ruim sloeg en met het hoofd of een ijzeren balk terecht kwam. De man was vrijwel op slag dood Hel lijk is naar he? ziekenhuis aan den Cooisingel overgebracht. AUTO TE WATER Te Amsterdam is een personenauto, welke geparkeerd stond op de Brouwers gracht bij de brug naar den Singel, door onbekende oorzaak achteruit gereden en van den hoogen walmuur in het water ge stort. Persooülijke ongevallen kwamen niet voor. De wagen is later door een kraan wagen op het droge gebracht. BRANDEN Te Vreeswijk is door onbekende oor zaak brand ontstaan in de boerderij van Bruinis. De veestaallen zijn geheel uitge brand. Het vee kon ternauwernood gered worden. De vrijwillige brandweer was spoe dig ter plaatse. Het woonhuis en de belen dende perceelen bleven gespaard. PINKSTERVACANTIE Hotel „PRINSES JULIANA'' Tel. 8 - VALKENBURG (L.) - Tel. 8 MODERN COMFORT <- LIFT MATIGE PRIJZEN De Chr. Oratorium-Vereeniging Ie Tiaar-' lem, herdacht 11 Mei haar zilveren jubi leum. Op 26 Mei a.s wordt te Haarlem, een jubileum-concert gehouden, waarop zal uit gevoerd worden „La Croisade des enfants" van Gabriel Pierné DOE MEE aan dc „Rotterdammer"-Marsch 27 Juni DELFT Inschrijving tot 13 luni: J. J. Zuur, Molslaan 100

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1