Het Gouden Jubileum der 3 october-vereeniging DONDERDAG 14 MEI 1936 TWEEDE BLAD PAG. 6 STADSNIEUWS OM DEN TRIANON-BEKER Gister speelden op 't L.F.C.-terrein Lcidsclie studenten tegen L.O.V. De rusl ging in met 31. Het einde kwam met 7i voor de Studenten. GEROLD Ten nadeele van G. H. S. is gisteravond in de drukte op de Breestraat een porl monnaie, inhoudende een bedrag van 4,- gerold. De gaande en komende man Gevestigd T. J. Abspoel, Doezastr. 41 G. Albers, verpleegster, ltijnsb.weg 10 Wed. C. Peek Alkemade, Haarlemmerstr. 122a SilvesterBaart en tam., huish., Haverstr. 20 J. A. Backer, Langebrug 60 Wed. C. RoestBaggerman, v. 't Hoffstr. 14 Wed. A. W. Hotz—Beijer, Rijnsb.weg f K. LissenburgBoer, Gasstr. 80 G. Bone faas, kinderjuffr., Rijnsb.weg 94 A. A. Boussen en fam., letterzetter, Gasstr. 42 J. A. Brinks, onderwijzer, Vliet 4 F. F, C. Cremers, dienstbode, H. Rijndijk 27 J. L. Chr. Demets, journalist, Maredijk 15 F. W. van Deventer en fam., los werk man, Meisjespoort 3 J. P. J. M. Dries- sen, goudsmid, Breestr. 95 J. Th. van Duuren, expediteur, Oude Bijn 96 S. D. Duijverman en fam., oif. adm. 2e kl. K.M. Jan v. Goyenkade 43 Chr. H. Dijssel- blom en fam., contr. beambte N. S., Alexan- derstr. 21 A. v. Ek en fam., onderwijzer, Wasstr. 14 J. Faas en fam., tuinder, Le vendaal 42 E, E. F. Folkard von Scher- ling, antiquair, Bilderdijkstr. 2 B. van Heel, Oegstgeesterlaan 5 Th. Heijneman, dienstb., Geeregracht 4 C. A. Hooijmans en fam.. kantoorbed., H. de Grootstraat 13 W. M. Hopper, verpl., Leeuwerikstraat 12 C. P. J. Kraan, dienstb., Lijsterstraat 1 M. Iiruijt, dienstb., Mariënpoolstr. la H. W. Kunst en fam., chemicus, Rijns- burgerweg 75a Th. P. Loosjes, bibliote- caris, Oegstgeesterlaan 16a M. Lotte, Vestestraat 57 J. B. Mader, Langebrug 51 W. Metz, Oegstgeesterlaan 43 Noach, J. de Wittstraat 20 J. Nolten, Roodborststraat 50 C. C. v. Noord, win keijuffrouw, Doezastraat 19 P. v. Noort, Iloogewoerd 122 A. G. Nijhuis, hulp i. d. huish., Mare 52 A. E. Paeper, dienstb., Hoogewocrd 165 J. W. H. Pufkus, ban ketbakker, Beestenmarkt 46 S. Riemens, hulpprediker, Cobetstraat 26 W. H. Ruf- felse en fam., handelsagent, Utrechtsche Veer 1 J. Wijlsma—De Ruiter, Hansen- str. 101a A. Rijlaarsdam, boterhande- laar, R. Yisscherstr. 38a P. Rijlaarsdam, monteur, Utr. Jaagpad 93 A. v. Rijn, wachtm. capitulant, Garnizoen J. van Schelven, verpl., Hooigracht 38 L. Sjar- din. Plantsoen 81 J. Slui. dienstb., Rijns- burgerweg 25 H. A. Smits, dienstbode, Raamst. 5 W. B. Stipdonk, db., Vliet 41 J. H. van Veen en fam* expediteur, v. Brederostraat 1 Ch. v. d. Velde, Sta tionsweg 45 'A. J. Vogelaar, chauffeur, Hansenstraat 51 Wed. C. M. Luijten- Voorham en fam., Bakh. Rozeboomstr. II Vertrokken Raden Mas Ariono, Den Haag, v. Aersen- straat 50 J. v. d. Berg, Den Haag, van Zeggelenlaan 111 G. C. v. Beukering, Voorschoten, Leidscheweg 103 M. v. Beu- sekom, Oegstgeest, L. de Colignylaan 7 G. A. Blijleven, Nicuwveen, Johannes- stichting A. C. A. LahnsteinBoer, Alk maar, Laat 149 M. B. Boks, Velp, Beek straat 21 J. Bool en fam., Enschedé Haaksbergerstr. 236 M. W. Jutte—Brie- jer, Rijswijk (Z.-H.), Vondellaan 1 A. A. ,v. d. Burg, Geldermalsen, Stationsweg C 73 Wed. W. G. v. d. Akker—du Celliée Mul ler, Den Haaag, Perziklaan 60 M. J. Nouwens—Devilee, Oegstgeest, Rhijngees- terstraatweg 24 J. Elkerbout. en fam., Haarlem, Cronjéstraat 123 rd. P. M. Pis ser, Amsterdam, Leidschekruisstr. 20 L. 'A. v. Giezen, Dordrecht, Kasperspad 47 'J. Hagen, Zoeterwoude, Vlietweg E 25 A. A. v. Hattum, Den Haag, Celebesstraat 5 H. M. Hollebeek, Eefden, Café de Slui. J. L. v. Houten. Voorschoten, Voorstr. 16 M. M. Korenhof, Haarlem, Cruquiusstr. 12 A. M. van TolLaierveer, Oegstgeest, Iï. Morschweg 38 W. P. J. Lignac, Den Haag, Laan v. Meerdervoort 647 G. J. Lobs, Gorinchem, Kl. Haarschekade 22 M. FreriksLugters, Laren, woonwagen W. A. v. d. Meer, Zaandam, Westzij W. II. v. d. Meulen, Valkenburg, Valkenb.weg D 122 M de Nie, Ermelo, Kon. Emma- laan 270 M. F. Retel, Den Haag, B. Ka- tnerlaan 9 K. v. Rijn, Katwijk, De Waal Malefijtstraat 111 I. M. Schülz, Hervest Dorsten A. v. Vegten, Koudekerk, Hoo- gewaard B 63 S. L. Verhaard, Den Haag, W. de Zwijgrlaan 31 G. Vos, Enschedé, llaaksbergerstraat 236 P. Wassenburg, Haarlem. Cronjéstraat 123 rd. L. H. Wea sels, Berlijn. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN. J C BrugmansKwestro d G V Meursv d Retiden d B C Broerde- Wit z A C v ZantenSpaargaren z P Breur Spaargaren z J v d Wiel— Heöatek d J I HoboStaal d G v Klaverenv d Loo z C v d LindenFlorl-ason d OVERLEDEN: H J Vallntgoed. m 72 jr J v Zonneveldv d Broek vr., 75 jr. GEHUWD: P B Bekoo en A Gijzenü W de Fefl en J StrtlK K Horsman en H Heus J J Klinkenberg en J v d Blom J A J Kortekaas en J J Vreeburg W Ouwerkerk en H E J V Griensven B J L v Rooden en M Boot&.na W v d Star en J de Roo M W Vervark en J Bletjl SP Ven-er en C M W Aerts UIT DEN OMTREK ALPHEN a.d. RIJN CHR. BESTURENBOND Maandag a.s. zal de 19de jaarvergadering gehouden worden van den Chr. Besturen bond. De gebruikelijke verslagen staan op de agenda en ook verkiezing van een voorzitter. RECLASSEERINGSCOLLECTE Te Aarlanderveen heeft de reclasseerings- collecte opgebracht f 21.75. DE BRUG OVER HET AARKANAAL Ged. Staten van Zuid-I-Iolland hebben ïïe sloten dat. de Rijnbrug over het Aarkanaal gesloten is verklaard voor motorrijtuigen en aanhangwagens, waarvan de grootste iviel- Lelasting meer dan 1500 K.G. bedraagt. Accountantskantoor R. R. DE HAAN Jr. Lid U. v. V. ROTTERDAM 's-GRAVENHAGE Telefoon 15904 Telefoon 778807 BELASTINGAANGIFTEN HAZERSWOUDE DAMMEN Alhier had gisteravond een vriendschap pelijke ontmoeting plaats tusschen de Ha- zerwoudsche Damclub en de Damclub uit de gemeente Boskoop. Laatstgenoemde deze prettige kamp te winnen met li punten. KATWIJK GEMEENTERAAD Gisterenavond kwam de raad dezer ge meente in openbare vergadering bijeen. Voorzitter was Burgemeester Heldringh van der Hoop. Aanwezig alle leden, behalve do heer D. F. E. Meerburg. De notulen van 9 en 18 Dec. 1935 en 23 Januari worden vastgesteld. Punt 2 is mededeeling van ingekomen stukken, voornamelijk missiven van Ged. Staten houdende goedkeuring van genomen raadsbesluiten. Voorts een telegram van H. K. H. Prinses Juliana, inhoudende een dankbetuiging voor het ontvangen telegram, namens de inwoners van Katwijk ter gelegenheid van Haar verjaardag. Vervolgens is aan de orde punt 3, vast stelling van het kohier der Straatbelasting dienstjaar 1936 en het supplement kohier dier straatbelasting, dienstjaar 1936. Het kohier 1936 wordt vastgesteld met als eind cijfer f62.769.58; het supplementkohier 1935 met f 35.44 als eindcijfer. Z. h. st. vastge steld. Punt 4 is een praeadvies van B. en W. met betrekking tot de door Ged. Staten ge opperde bezwaren tegen het Raadsbesluit van 25 Maart LI. tot het aangaan van een geldleening, groot f 117.000 van het Alge meen Mijnwerkersfonds in Limburg. B. en W. adviseeren aan Gedep. Staten te berich ten dat de Raad zijn genomen besluit 'ensoht te handhaven en bij evenitueele niet goedkeuring daarvan, bij de Kroon in hoo- ger beroep wenscht te gaan. Conform be sloten. Volgt punt 5, een voorstel tot verhuur ran gronden aan de Katwijksche Voetbal- •ereen. „Quick Boys". B. en W. hebben be sprekingen gevoerd met „Quick Boys" en eraamen, dat de inkomsten van Q. B. de laatste jaren nogal zijn gedaald en stellen daarom voor aan den raad om de huursom te brengen op f 350 per .jaar, en voor het varbet eren van de terreinen een bijdrage te verleenen van f200. Na enkele opmerkingen conform be sloten. Punt 6. Voorstel tot wijziging van het Raadsbesluit d.d. 25 Maart j.l. tot verhuiur van grond aan Jac. Haasnoot Het betreft het driehoekje grond bij den Molenweg. Haasnoot huurde dit voor den heer Jansen Koning te Voorschoten en vraagt om de huur van den grond eveneens ten name van den heer Koning te willen stellen. De mad heeft geen bezwaar en conform het voor stel van B. en W. wordt besloten. Punt 7 is een voorstel tot wijziging der verordening op de heffing van gelden onder den naam precariorechten. In deze verorde ning zijn enkele tarieven, die in de practijk bezwaren hebben gegeven, op een lager drag gebracht Tegelijk is rekening gehouden met het adres van de heeren M. J. Lafeber en C. de Jong, die bezwaren hebben ingebracht. De heer C. v. Tongeren is dankbaar, dat deze verordening op de helling is gekomen. Spr. betoogt, dat het belasten van zonne schermen niet te verdedigen is. De heer Van Rijs meent, dat de redactie van de verschil lende artikelen nergens op lijkt. De heer L. v. d. Zwan zegt, dat men het niet overdre ven moet voorstellen, dat er een fout is gemaakt. Spr. zou het op prijs stellen als het nieuwe concept alsnog door een com missie uit den Raad wordt behandeld. De heer C. van Tongeren maakt er een voor- sel van. De stemmen staakten 88, zoodat in de volgende vergadering herstemming zal plaats hebben. Aan de orde is dan punt 8, een voorstel tot wijziging der verordening, regelende de tarieven voor de levering van electriciteit. B. en W. geven den raad in overweging de tarieven zoodanig te wijzigen, dat do aansluitvvaarde van 150 Watt wordt ge bracht op 200 Watt tegen f 13.20 p. jaar en voor iedere 70 Watt meer (thans 50 Watt) f 4.44 per jaar meer. B. en W. bieden den raad een concept-wijzigingsverordening aan. De heer C. v. Tongeren is dankbaar voor dit voorstel en gelooft dat dit zal leiden tot meer verbruik. Een schaduwzijde is, dat de krachtstroomgebruikers in doorsnee meer zullen gaan betalen, dan de lichtstroomver bruikers, die vastrecht hebben. Wethouder Veltkamp zegt, dat nagegaan zal worden op welke manier aan deze wen- schen tegemoet gekomen kan worden. Z.h.st. wordt het voorstel aangenomen. Dan volgt als punt van bespreking punt 9, het voorstel tot het toekennen van een crediet voor het onderzoek naar de moge lijkheid van den aanleg van een zeehaven. Er bestaat altijd nog een „havencommis sie" en deze heeft voor deze zaak nog weer eens de andacht gevraagd en wil een ver eenvoudigd plan met globale kostenbereke ning voor het aanleggen van zoo'n haven laten maken. B. en W. zeggen dat zij zich met het daarin vervatte standpunt kunnen vereenigen en zijn bereid na goedkeuring door den raad voor dit onderzoek met plan f500 beschikbaar te stellen. De heer M. v. d. Marei merkt op, dat hij niet wist, dat er een zeehavencommissie be stond. Spr. vraagt of het zeker is, dat er een zeehaven komt. Anders zijn de f 500 weggegooid geld. Wethouder Veltkamp zegt, dat de commis* S'ia een opdracht heeft van den Raad. Zal de commissie straks bij den raad komen, dan moet men, vooral wat de kostenbereke ning betreft, met juiste gegevens komen. De Voorzitter geeft nog een uitvoerige uiteenzetting. Niemand zal het ontkennen, dat voor Katwijk van buitengewoon belang is, dat er een zeehaven komt. Thans is het reeds zoo, dat de Katwijksche arbeiders, die jarenlang in de omliggende plaatsen gezoch te werkkrachten waren, systematisch uitge sloten worden, omdat in iedere gemeente de eigen werkloozen voorgaan. Zal er in de toekomst van eenigs blijvende werkverrui ming in de gemeente zelf sprake kunnen zijn, dan moet in deze richting alles ge daan worden, wat maar mogelijk is. Veel medewerking heeft de commissie reeds on- dei-vonden. Het is een buitengewoon gering bedrag, waarvoor het bureau thans de be rekeningen wil maken. Van vroegere plan nen is een dankbaar gebruik gemaakt. An- dei's zouden de kosten nog veel hoogei zijn. Nadat ook de heer L. v. <1. Zwan, lid der commissie, nog een uiteenzetting heeft ge geven, wordt z.h.st. het crediet toegestaan. Punt 10. Voorstel tot het afkoopen van de jaarlijksche vergoeding ex. art. 205 L.O.-wet 1920 betreffende de Herv. Scholen 12 3 en 6. Bij de wet van 22 Fébr. jl. is zulks moge lijk gemaakt. De besturen der bijzondere lagere scholen kunnen vóór 1 Aug. 1936 om ter vervanging van de jaarlijksche vergoe ding welke tot 1 Jan. 1936 was bepaald op 6.214 pet van de geschatte waarde der gebou wen en terreinen een uitkeering ontvangen in eens gelijkstaande met 80 pet van de ge noemde waarde. 1 Jan. jl. is de rente terug gebracht op 5 pet Het bestuur der Herv. scholen wenscht hiervan gebruik te maken voor de 6oholen I, II, III en VI. De ge schatte waarde is thans 76.809, de afkoop som dus S 61.447.20. B. en W. meenen dat in williging van het verzoek tot een niet onibe- teekenend voordeel van de gemeente zal leiden en stellen mitsdien voor aldus te be sluiten. Na enkele opmerkingen goedgekeurd. Punt 11. Praeadvies op het voonstel van enkele raadsleden met betrekking tot de verbetering van den oprit ten Noorden van het Uitwateringskanaal. B. en W. hebben een en ander laten onder zoeken en berekenen. Bij een uitvoering in beton over de geheele lengte, plm. 140 M., ter dikte van 20 c.M. zullen de kosten 1500 bedragen. In verband met deze hooge uitgaven meenen B. en W. dat onder de huidige tijdsomstandigheden van het maken van zoodanigen oprit aldaar behoort te wor den afgezien. Voorts achten B. en W. het feit. dat desbetreffende grond geen eigen dom der gemeente is, mede een bezwaar voor de inwilliging van het verzoek. Dit college adviseert daarom afwijzend te beschikken. De heer M. v. d. Marei één der voor stellers spreekt zijn verwondering uit over dit prae-advies. Het is nooit de bedoe ling der voorstellers geweest, hier een mo derne oprit te doen aanleggen. Als men over een lengte van 60 M. houten stralen legt, (behoeft het niets te kosten en is er verlich ting voor mensch en dier. Ook andere leden spreiken in gelijken geest. Wethouder Dubbeldam toont aan. dat liet toch altijd geld moet kosten. B. en W. zeg gen toe, met ijzeren stralen tot een kosten van plm. 100 de sohelpenvisschers tegemoet te zullen komen. Hiermee gaat de raad accoord. De punten 12 en 13 betreffen oninbare be- lastingposten en wijrigmg van de begroo-, tingen dienst 1935 en 1936 en gaan onder den hamer door. Pun? 14. Voorstellen tot het verleenen van dispensatie van het bepaalde bij art, 22 der Bouwverordening aan G. Haasnoot en Zonen, Jac. Haasnoot en P. Bekker. G. Haasnoot wl een houten loods bouwen op een per-oeel aan het P. H. Kanaal. Jac. Haasnoot wil stichten en in gébruik miemesn voor 3 jaren een houten paviljoen aan den Wassopaar- schein weg hoek Molenüuinweg, en P. BekJker wil een houten schuur .verplaatsen cn ver bouwen op het perceel Valkenb.weg IS. Accoord. Dan volgt als punt 15 een voorstel tot het instellen van een beroep tegen een tweeral besluiten van Ged. Staten inzake ae Finen- cieele Verhoudingswet. WIJ zullen de lezers niet vermoeien met de lijst van cijfers, da tums. Ministrieele besluiten, besluiten van Ged. Staten, enz. enz. Er zijn ondersteunings gelden uitgeschakeld wnorimee B. en W. zich niet vereenigen kunnen. Weshalve B. en W. voorstellen in beroep te gaan bij den Minister van Binnen la ndsche Zaken en van Financiën. Conform besloten. Pun? 16. voorstel tot het laten rooien van boomen. De N.V. Leid scha Duinwatcr-Mii vraagt in den Noordelijken term van den Molenweg een drietal boomen te mogen rooien, omreden in dien berm een niemie transnortbuis moet worden gelegd. Beslcten wordt dat de boomen op kosten van de NV. zullen worden gerooid. Na discussie z.h.s?. aangenomen. Punt 17, voorstel "tot vaststelling der ver ordening inzake arbeidsovereenkomsten. Ter voldoening aan het bepaalde in het 2e lid van art. 134 van de Ambtenaren wot heb ben B. en W. een verordening onAvorpen, regelende de gevallen wüann en de voor waarden waarop indienstneming op ar beidsovereenkomsten naar burgerlijk recht kan plaats hebben. Over dit onderwerp is het gevoelen van de diverse ambtenaren- en iverkliedenorganisatues ingewonnen. Aan meerdere verzoeken is tegemoet gekomen -:i mot verschillende opmerkingen is rekening gehouden. B. en W. stellen mitsdien den raad voor overeenkomstig bijgaande ont- werp-verordening te besluiten. De heer van 't Wout meent, dat do veror dening niet in het belang is van de arbei ders en kan er zijn stam nies aan geven. De vooraleer toont aan, dat er juist eon groote verbetering komt voor arbeiders die korter dan een jaar en langer dan een maand in dienst komen. Bij ziekte lb.v. krijgt men een half jaar het volle loon uitbetaald. Z. h. st. worclt conform besloten. Dan krijgt op verzoek de heer Joh. Scho- neveld gelegenheid om te bespreken de af rastering op het strand. Spr. meent, dat de nieuwe afrastering groot nadeel brengt voor he? badbedrijf en dus ook voor de badplaats. In pjaa'ts dat de afrastering verder terugge bracht is, is op sommige plaatsen 6 tot 12 M. van het strand afgenomen. Ook de heer C. v. Tongeren spreekt van ongeveer 10 M. en van 'n verzoek van V.V.V. Wethouder Dub beldam zeg?, dat de genoemde getallen ab soluut onjuist zijn. Op zijn hoogst ongeveer 3 M. Er zijn zelfs plaatsen waar de afraste ring achteruit gezet is. De voorzitter licht dit nog nader Joe. Door de afrastering en het beplanten met helm is een betere glooiing verkregen. Op een plaats is juist vandaag de afrastering terug gebracht, zoodat B. on W. van meening zijn, dat de toestand thans goed is. Mocht in het seizoen blijken, dat er verandering noodig is, dan zal dat natuurlijk geschieden. De heer Schoneveld is niet bevredigd. Fr volgt een langdurige bespreking, waarna de heer Schoneveld een motie indient, waarin B. en W. uitgenoodigd worden de oude toe stand te horstellen. Ook over deze motie ont slaat weer discussie. Tot ten slotte de heer P. Guift het voorstel doet, de afrastering te zetten tegen don voot der duinen. Dit voorstel wordt met 11 tegen 5 stemmen aangenomen. Tegen waren de beide wethouders en de hoeren v. d. Zwan, Lodder en Grimbergen. Na rondvraag sluiting met dankgebed. DE TENTOONSTELLING IN „DE LAKENHAL" GEOPEND Drukbezochte receptie in huize Bruyns Des avonds huldebetuiging van de burgerij Het 50-jarig bestaan van de 3 Octobervereeniging is gisteren op luisterrijke wijze gevierd en naar den aard der Vereeniging, die aanspraak maakt op de sympathie van de ge heele burgerij en deze sympathie dan ook inderdaad bezit, heeft heel de stad met deze feestviering meegeleefd, vooral des avonds, toen aan het be stuur der 3 Octobervereeniging een serenade werd gebracht door alle Leid sche muziekkorpsen en tal van andere vereenigingen en er op straat, vooral in het centrum der stad, een groote drukte en vroolijkheid heerschte. de tentoonstelling in De Lakenhal waarvoor in de hal van dit museum een groot aantal personen vereenigd was. Hier onder merkten we op behalve de burge meester, Mr. A. v. d. Sande Bakilruyzen, die de opening zou verrichten, de rector- magnificus der Leidsche Universiteit, Prof. Mr. A .S. de Blécourt, wethouder Tepe, de gemeente-secretaris, Mr. Dr. C. E. van Strijen, de regiments-commandant overste Koningsfeld en de commandant van het 6e Reg. Veld-Art. overste De Iongh, vele hoof den van takken van gemeentedienst Mr. P. G. Knibbe, secretaris van de Kamer van Koophandel, verschillende studentencorpora en vertegenwoordigers van tal ven vereeni gingen. .-i De voorzitter van de 3 October-Vereeni- ging, de heer W. v. d. Laan, sprak een woord van welkom en wees er op dat de naam van tentoonstelling voor hetgeen hier bijeen gebracht is, misschien te weidsch kan worden genoemd. In het verleden van de 3 October-Vereeniging hebben zich geen schokkende gebeurtenissen voorgedaan. Al les is gegaan langs lijnen van geleidelijk heid. Misschien kan men beter sproken van een overzicht- een overzicht van wat er in de afgeloopon vijftig jaar door de Vereeni ging is geleden (niet veel), gestreden (wat meer), overwonnen (veel) en vooral ver toond (het meeste). De tentoonstelling zal bij ouden en jongen herinneringen oproepen. Zij moge medewerken tot een verhoogd be- aock aan het stedelijk museum „De Laken hal"', dat zooveel groote schatten bevat, waar vele Leidenaars vreemd zijn, en zij moge ook er toe medewerken, dat vele Leidenaars worden opgewekt om het werk der 3 October-Vereeniging te steunen. Spr. dankte ten slotte voor veler medewerking .j het tot stand komen dezer expositie en bracht vooral hulde aan den heer R. de Wilde, die het leeuwenaandeel in de samen stelling heelt gehatf 1 De burgemeester, Mr. A. v. d. Sande Bak- huyzen- sprak daarna een kort openings woord, waarin hij er op wees dat De Lakenhal wel de beste plaats is om een tentoonstelling als deze te organiseeren, Men zegt wel eens: Gelukkig is het land, dat geen geschiedenis heeft, maar dat gaat niet op en dat gaat zeker niet op wat Lei den betreft. Wat zou Leiden zijn zonder haar geschiedenis? Met een woord hulde voor de samenstellers verklaarde spr. de tentoonstelling voor geopend, waarna de interessante expositie bezichtigd werd. De receptie In huize Bruyns op het Rapenburg vervolgens de receptie te drie uur een vang. Een groot aantal bloemstukken ver sierde de zalen en daar kwamen er gedu rende den middag nog verschillende bij. Van degenen die hun gelukwenschem kwamen aanbieden noemen we in d© eerste plaats het voltallige gemeente bestuur- nl. de burgemeester Mr. A. v. d. Sahde Bakhuyzen, de wethouders Splinter, Tepe, v. Stralen en Verwev, alsmede de gemeente-secretaris, Mr. Dr. C. E. van Strijen. De burgemeester wees er in een korte rede op, dat het feit van de tegenwoordig heid van het voltallige college van B. en W. wel een bewijs is van de bijzondere waarde die door het gemeentebestuur aan de 3 October-Vereeniging wordt gehecht Vele banden binden het gemeentebestuur aan de 3 October-Veroeniging en die ban den zijn hecht en sterk geworden en wor den steeds hechter toegetrokken. Wat be- teekent de 3 October-Vereeniging voor Lei den? Zij is het lichaam, dat de herdenking an het grootste historische feit uit Lei- dens historie in handen heeft genomen en houdt dit feit, dat van ingrijpende beteeke- nis is geweest voor de geschiedenis van ons land, in de herinnering van het nageslacht, en vooral van de jongere generatie, levendig. De traditioneele jaarlijksche ceremoniën bewijzen- dat zij verstaat hoe een dergelijk feest moet worden gevierd en de voorbe reiding geschiedt altijd op zulk een wijze, dat reeds van te voren de zekerheid be staat, dat het feest slagen zal. In de 3 October-Vereeniging bezit de gemeente een groot cultureel goed. De 3 October-Vereeni ging toont daarbij haar activiteit het ge heele jaar door en spr. zou bijna zeggen, dat zij do patrones is van alle Leidsche ver eenigingen. De burgerij weet haar hoogelijk op prijs te stellen. Het deed spr. groot genoegen dat bij ook de gelukwenschen van IT. M. de Koningin aan de Vereeniging kan overbrengen. H. M. heeft spr. het volgende telegram doen zenden: H. M. de Koningin draagt mij op u te verzoeken Harer Majesleits geluk wenschen te willen overbrengen aan liet bestuur der 3 October-Vereeniging naar aanleiding van de herdenking van den 50-jarigen arbeid van deze bekende vereeniging in uwe gemeente. v. Heemstra, secr. Bovendien-wenscht Tiet gemeentebe stuur zelve van zijn waardeering te doen blijken door aan de Vereeniging aan te bieden de eere-penning dec gemeente in goud. De heer v. d. Laan dankte voor deze toespraak en voor de onderscheiding en constateerde met groote voldoening dat de Vereeniging van het gemeentebestuur en vooral ook van den burgemeester en van zijn voorgangers steeds groote medewerking heeft ondervonden. Huldeblijken van da burgerij Op de receptie was voorts tegenwoordig een commissie uit de burgerij, namens wel ke het woord werd gevoerd door den heer N. C. F. van Ginkel, die zeide dat de 3 October-Vereeniging haar taaie vervult op een wijze, die steeds weer bewondering af dwingt. Met groot leedwezen heeft de com missie kennis genomen van het feit, dat het ledental in de laatste jaren sterk is teruggeloopen en daarom bood spr. een lijst aan van een aan tal nieuwe leden, welker voorbeeld spoedig door vele anderen moge wor den gevolgd. Spr. deel-de voorts mede, dat aan de leden van het bestuur der jubileeren- de vereeniging en ook aan de eenige nog in leven zijnde oprichter, den heer Felix Driessen- een bloemenhulde is aangeboden, terwijl spr. thans aan elk der bestuursleden een bronzen presse- papier overhandigde met de heelde naar van Willem van Oranje. Vanavond zal de burgerij de huldebetui ging besluiten met een serenade van vele Leidsche vereenigingen. Een stroom van gelukwenschen We noemen verder nog van de lange stroom van personen en vereenigingen, die het bestuur hun gelukwenschen kwamen aanbieden: de oud-burgemeester van den, Jhr. Mr. Dr. N. C. de Gijselaar en mevr. De GijselaarViruly, de rector-mag- nificus der Leidsche Universiteit Prof. Mr. A. S. de Blécourt, de garnizoenscomman dant overste Koningsfeld en de comman dant van het 6e R.V.A., overste de Iongh, Prof. Dr. L. Knappert, voorzitter van de Vereen. Oud-Leiden, bet bestuur van de 8 October-Vereeniging „Alkmaars Ontzet", de burgemeester van Alkmaar, Jhr. F. H. van Kinschot, Prof. Dr. B. D. Eerdmans- namens het Dep. Leiden van de Mij. tot Nut van 't Algemeen, Mr. P. E. Briët, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, Mr. P. J. Knibbe, secretaris van de Kamer van Koophandel, vele hoofden van takken van gemeentedienst en voorts vertegenivoordi- van de navolgende vereenigingen: de Leidsche Chr. Oranjevereeniging, de vereen. „Koninginnedag", de afd. Leiden van de Alg. Vereen, van Ned. Reserve-officieren- het Leidsoh Studentencorps ,de V.V.S.L., Unitas Studiosorum Lugduno Batava, de R. K. Studentenvereen. Sanctus Augustinus, de Oranje-Garde, de tooneelvereen. „Litteris Sacrum", de bond van Leidsche Harmonie- en Fanfare-vereenigingen, de vaandehi'acht der 3 Oct. Vereen., de heeren-sociëteit Amici- tia- tal van muziék- en gvmnastiekvereeni- ngen. de studenten-sociëteit Minerva, de afd. Leiden van de Ned. Padvinders, vele particulieren enz. enz. In 't bijzonder mogen we tenslotte nog noemen de echtgenooten van de bestuursle den, die sans racune tegen de uithui zigheden van hun echtvrienden als het het werk der 3 Oct.-vereen. betreft 'n bloemen mand en een verguld zilveren plaquette kwa men aanbieden, welke geste uit den aard der zaak ten zeerste op prijs werd gesteld. Er werden ook nog enkele andere geschenken aangeboden, zooals door de 8 Oct.-Vereen. te Alkmaar een voorzittershamer en door het collegium van het L.S.C. een zilveren beker. Het spreekt vanzelf dat den geheelen dag bij den secretaris een stroom van schriftelijke en telegrafische gelukwenschen binnen- vloeide. Serenade Van Leidsche Vereeniging De avond van den feestdag bracht een groote drukte teweeg in de binnenstad, waar op de Breestraat het défilé en de serenade plaats zou hebben voor en aan het bestuur der 3 October-vereeniging, dat zich bevond op 't bordes van „In den Vergulden TMrk". De opstelling van de stoet had plaats op de Kaasmarkt en geschiedde onder leiding van de huldigings-commissie uit de burgerij. Even over half negen vertrok de optocht over de Hooimarkt en de Hoogewoerd naar de Breestraat. Niet minder dan een 40-tal vereenigingen nam aan deze bijzondere hul debetuiging deel en daaronder bevonden zich alle Leidsche muziekvereenigingen. Het aantal deelnemende personen schatten we op omstreeks tweeduizend. Het was dan ook een lange, lange stoet die over de Breestraat marcheerde en de vele fakkels en flambou wen, de lampionnen- de vlaggen en banieren gaven er een feestelijke en fantastische aan blik aan. Kranig werd gemarcheerd voorhij het bestuur der 3 October-vereeniging. Ook de burgemeester, Mr. A. van de Sande Bak hui-zen. eere-voorzitter der Vereeniging, be vond zich voor „de Turk" met zijn echtge- noote mevr. v. d. Sande Bakhuyzen-Gericke. Ook de bestuursleden der 3 October-vereeni ging waren in gezelschap van hun dames. De muziekvereenigingen speelden vroolijke marschen, de vaandels negen zich ten groet, de vlaggen brachten het saluut, de leden der gynmnastiek vereeniging, die zeer goed tegemvoordigd waren, groetten met opgehe ven arm en de padvinders- die het leeuwen aandeel hadden in de stoet, hieven de twee vingers van de rechterhand naar de hoed. Ruim twintig minuten had de stoet noodig om te passeeren. Op het bordes van „de Turk" werd telkens geapplaudisseerd voor de keurige wijze waarop vele vereenigingen voor den dag kwamen en het was dan ook -crkelijk een prachtige hulde die men hier bracht aan het bestuur van de 3 October vereeniging. Op de Breestraat heerschte een enorme drukte, maar de politie zorgde voor een goede afzetting en regeling, zoodat al les ongestoord kon plaats vinden. Ook eral langs den optochtweg stond een dichte haag van menschen cn onder het publiek heerschte een feestelijke stemming, die tot laat in den avond voortduurde. Nadat het défilé was afgeloopen begaf bet muziekgezelschap „Werkmans Wils kracht" zich nog naar het woonhuis op den Oude Singel van den heer Felix Dries sen, den eenigen nog in leven zijnden op richter der Vereeniging, die door ongesteld heid aan zijn 'huis is gebonden. Deze hulde iverd door hem zeer op prijs gesteld. Zoo heeft de stad Leiden het gouden feest can haar populairste vereeniging op luister rijke wijze gevierd en wel zeer duidelijk is gebleken, dat de burgerij de arbeid der 3 RADIO DISTRIBUTIE 0.05 Keulen: 10.20 Paros Rf 12.05 Brussel VI; 13.20 Keulen; 14.20 Droltwlch; 15.10 PartJs R; 16.20 Brussel VI; 17.50 Brussel Fr; 18.10 Keulen: 10.05 Di versen: 19.30 Keulen: 20.05 Parijs 'R; 22.05 Ber lijn: 23 20 Weenen Progrmma 4. 8 Diversen: 8.50 Parijs R: 9.35 I.onden 11; 11.35 Droltwlch: 13.2 Lo.iden R; II.5 Drol3twich; 17.20 Diversen; 17.50 Londen R; 19 20 Droltwlch: 19.30 Sportpraatje door dhr J. G.'A. Jans3en (Journalist); 20 Droltwlch; 20.10 onden Reg; 21.20 Droltwlch; 22.50 R« Danmark. VRIJDAG 15 MEI Programma 3: 8 Keulen; 8.45 Diversen; 10.05 Keulen; 11.10 Deutschl-s; 11.35 Parijs 'R: 13.05 Brussel VI; 14.q Keulen; 15.20 Parijs R of dlv; 17.20 Brussel VI; 17 50 Parijs R; 18.20 Keulen; 20.05 Droitwlch; 21.50 Bruss'el Fr: pl.m 22.15 Brussel VI; 2.30 Brussel Fr; 22.50 Berlijn (Stuttgart) Programma 4: 8 Brussel VI: 10.35 Londen R 11.20 Droltwlch; 13.35 Londen R-?g: 16.15 Drolt- wich; 18 20 Diversen: 18.50 Londen Reg; 20.40 Gram-oniziek GRD: 22.40 Droltwlch Agenda De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 11 tot en roe? Zondag 17 Mei a.s. waargenomen door de apotheken; C. B. Duystor, Nieuwe Rijn 18. telef. 523 en C. van Zijp, WiUielminapark 8, Oegs?geest, telef. 277. KATWIJK AAN ZEE GESLAAGD Geslaagd te Den Haag voor het examen van stuurman op stoomzeevisschersvaartui- gen Cornelis Ouwehand Czn.. en Simon Kloos, beiden leerlingen van de Visscherij- school alhier, dir. de heer C. Varkevisser. Onze plaatsgenoot A. Schoonenberg slaagde te Leiden voor het examen steno- typen in do Ned. taal (130 lettergrepen» per minuut). OPHAAL DIENST Alhier is over de maand April afgedra gen aan -den Rijksontvanger door bemid deling van den directeur van den belasting^ ophaaldienst f 484.94, idem aan den Ge meente-ontvanger f 152,73 Het bedrag aan renten, rijkspremiën en assurantiën- bedroeg f154.25. Totaal 1791.92. JAARLIJKSCH UITSTAPJE CHR ZANGVEREEN. „HALLELUJA". Met 3 autobussen heeft de Chr. Zangver- eeniging „Hallelujah" een uitstapje ge maakt naar Apeldoorn en Nijmegen, 's Morgens om 7 uur vond vanaf de boule vard de aftocht plaatas; 's avonds om half twaalf was het beginpunt weer bereikt. Het was ondanks de sombere lucht een prettige dag geweest, waarbij volop van de natuur is genoten. KOUDEKERK DAMMEN Hier volgt de uitslag van de gespeelde bordenwedstrijden van de Damclub D.C.K* alhier, t gesp. geiv. verl. rem. pnt. •-t. P. H. Fluiter 9 8 1 0 17- A. Struijk 10 8 0 2 164 C Slingerland 10 8 0 2 16—4 G. de Wit 11 6 1 4 13-d> M. den Hollander 7 6 0 1 12—2 A. de Jong 11 6 0 5 12—10 J. van Velzen 7 5 11 Jl13 H. van Klaveren 10 5 0 5 10—10 Kl. Vergunst 7 4 1 2 95 S. de Waal 11 4 1 6 9—13 H. Baars 4 4 0 0 8—0 D. J. Knikkers 9 4 0 5 8—10 L. Dorrepaal 10 3 2 5 812 J. Snippe 10 3 1 6 713 G. van Klaveren 10 3 1 6 713 D. Geerlof 10 2 1 7 515 J. Loef 9 2 1 6 5—13 J. van den Bos 2 10 1 2—2 L. Struijk 6 1 0 5 210 A. Goudkuil 8 1 0 7 2—14 L. de Bruin 10 1 0 9 2—18 S. A. van Hees 0 0 0 0 0—0 J. van Hees 0 0 0 0 6-0 LEI DSCHEND AM BENZINEBERGPLAATS De N.V. Petroleum-Mataschappij' „The Texas Compagnie" te 's-Gravenhage heeft vergunning gevraagd ingevolge de Hinder ivet. om op te richten een ondergrondsche benzinebergplaats met aftapinrichting, aan het perceel Vlietweg 127 te Leidscliendam. VERLAFGANGERS Het onderzoek van verlofgangers, be doeld in art. 41, derde lid, der Dienstplicht ivet, voor deze gemeenten zal worden ge houden te Voorschoten (Ambachtshuis), Voorstraat 14 op Woensdag 10 Juni, des voormiddags 11 uur, DOORDAT EEN PAAL BRAK Dinsdag was bij het verrichten van werk zaamheden aan het electrische net de elec- tricien H. A. in een paal geklommen. Op een gegeven moment brak de paal af, ivaar door H. A. ontijdig op den beganen grond terecht kwam, en een zijner beenen kneus de. Dr. Stam verleende hulp. DE GRENSREGELING VEUR—STOMPWIJK—NOOTDORP Ged. Staten van Zuid-Holland doen het wel op zijn elf-en-dertigst. Sedert 1930 heerscht in Stompivijk en Veur een onwet tige toestand en heeft Veur een „tijdelijk" burgemeester, omdat de Gemeentewet ver biedt, dat dezelfde persoon burgemeester fan twee gemeenten kan zijn, wanneer in één of beide het zielental boven de 5000 geklommen is. Het vorig jaar begon het er op te lijken, dat er iets zou gebeuren. De vereeniging •an Stompivijk en Veur kwam opnieuw aan de orde. Maar nu maakten Ged. Staten de zaak noödeloos ingewikkeld, door er ook Nootdorp in te betrekken. Op korte termijn rd advies gevraagd en zoowel door de raden als door dc commissies uitgebracht. Weer duurde het maanden, dat men er niets van hoorde. Thans hebben Ged. Sta ten besloten, dat de openbare vergadering van hun college, waarin de gemachtigden an de raden gehoord zullen worden over de grenswijziging, gehouden zal worden op 27 Mei a.s., 's middags 2.30 in het gebouw der Provinciale Griffie. De adviezen der raden en de commissies zijn toegezonden aan de verschillende ge meenten en de raden kunnen nu gemach tigden aanwijzen: Veur vergadert daarvoor op 19 en Stompivijk op 20 Mei. Na de openbare vergadering overwegen Gedep. Staten definitief of grenswijziging noodig is. Achten zij dit wenschelyk, dan October-Vereeniging iveet te waardeeren. I zenden ze ontwerp in bij de raden"— niet Moge dit thans ook blijken in een groeiend bij de commissies die dan binnen tien maanden hun oordeel moeten geven Echter, na 27 Mei zijn de vacanties wee?

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6