is nu goedkooper bovendien "Luchtdicht verpakt! KERK EN ZENDING waar WERK donderdag 14 mei 1936 eerste blad pag 2 HAG want het Hagbedrijf is nu zoo modern ingericht, dat 100% service, superieure kwaliteit en volmaakte verpakking tegen verlaagden prijs mogelijk zijn. Iedereen kan thans van de zegeningen der coffeïnevrije koffie genieten, want reeds voor 44 cent per pakje is Sanka-Twee, de goede en goedkoope coffeïnevrije koffie, verkrijgbaar. Sanka-W, de voortreffelijke Wiener-Moccamelange, kost slechts 60 ct., en Hag, de van ouds bekende, superieure coffeïnevrije koffie 70 cent per blik. Beiden zijn Neemt U eens 'n proef met Hag of Sanka-W. De moderne hygiënische super-vacuum- verpakking, het luchtledig en luchtdicht gesloten blik, is een waarborg voor absolute verschheid en het volledige behoud van het fijne koffie-aroma. NED. IIERV. KERK Beroepen: Te Oldebroek, B. Batelaan te Huizen (N.H.). Aangenomen: Naar Berkenwoude P. A. H. de Boer, cand. te Leiden. Bedankt: Voor Zwolle, J. R. Wolfens- berger te Sneek. DIR. GEREF. KERK .VRIJE EVANG. GEMEENTEN Beroepen: Te Apeldoorn, I. J. Vasseur te Den Haag. Ds. G. J. A. OFFERHAUS t Te E e r n e w o u d e (Fr.) is overleden Ds. G. J. A. Offerhaus, prediakut bij de Ned. Herv. Gem. aldaar. Ds. Offerhaus deed 20 April 1902 zijn in trede te Groot-Schermer, vanwaar hij 16 Augustus 190S naar Eernewoude vertrok. Hij was lid van het classicaal bestuur van Leeuwarden. Alg. Synodale Commissie Ned. Herv. Kerk Tweede Zitting. Na de opening mei gebed worden de notulen gelezen en onver anderd goedgekeurd. Er wordt nog een commissie benoemd voor de combinaties (art. 22 pred. traktementen). Zij bestaat uil de leden Ds. v. Zwet en Ds. Addink. Er zijn nog verschillende stukken ingekomen, die aan de punten ter behandeling toege yoegd worden. Ds.- v. Zwet brengt rapport uit over een aanvrage van de gemeente Beilen om steun uit 't fonds noodl. kerken cn personen. Helaas waren de noodigo stukken door allerlei omstandigheden te laat ingediend en de beschikbare gelden verdeeld. De kleine toelagen uit het fonds nood!, kerken en personen worden nu vastgesteld. Bij de behandeling van dit fonds bleken ide collecten te zijn teruggegaan met 1036.77V& ende giften met 50.50. Aan renten werd 2194.75 meer ontvangen. H. M. de Koningin schonk wederom een gift van 2000. Voor het eerst werd voor belasting van de Doodehand over 1934 be taald 6S0 terwijl over liet volgende jaar 760 moest betaald worden. Aan groote toelagen werd uitgekeerd 21.900. Bij de behandeling van het fonds der Nederl. Herv. Kerk ter voorziening in de geestelijke behoeften van haar gemeenten, waar eigen middelen ontbreken, werd met dankbaarheid vermeld een gift van H. M. de Koningin groot 750. Voor uitkeeringen werd bestemd 4935 vermeerderd met een eventueele toelage uit de generale kas. Bij het fonds tot verbetering der schraal ste predikantstraktementen bleek, dat voor dit jaar nog kan gerekend worden op een som van 24000 uit het fonds „Aanpak- ken". Voor 1936 zal voor traktementsverbe- tering 8168 beschikbaar zijn vermeerderd Studiefonds en in dat van het fonds .Aanpakken", de Gen. Kas en uxt de baten .van den Vervolgbundel. Bij de behandeling van de aangelegen heden van de Algem. Weduwen en Weezen- beurs bleek dat dit jaar de uitkeering nog 350 zal kunnen zijn. Het zal in de toe komst door sterk verminderde inkomsten minder worden. Uit 't fonds van de zgn. bijbelvertaling Van het Nieuwe Testament en den Vervolg bundel lean 850 gestort worden in hot Studiefonds en in dit van het fonds Schraalste" 500. "Vervolgens wordt ter goedkeuring aan de Synode voorgedragen de rekening van de Algem. Kas. Zoo ge schiedt het ook met die van het hulppen sioenfonds voor emeriti-predikajiten. De vergadering wordt verdaagd tot Don- iderdag 10 uur. VRIJE EVANG. GEM. TE DORDRECHT 50-jarig bestaan en een nieuwe kerk De Vrije Evangelische Gemeente te Dor drecht heeft gister haar vernieuwde kerkge bouw in gebruik genomen. Dit gebouw is een zoodanige restauratie van het vorige, dat practisch een geheel nieuwe kerk is ont staan, met verschillende ruime lokaliteiten. Het is een zeer geslaagd bouwwerk gewor den, waarvoor den architect, den heer G. Gerritse te Dordrecht, lof toekomt. De gevel, die vlak aan de straat staat, wordt beheerscht door een groot glas-in-lood-raam, voorstellende de noodigende Heiland. Een bijzonderheid van de gevel is verder, dat boven de hoofdingang een metalen kruis is aangebracht, met aan weerskanten op de muur in metalen letters de woorden; God i3 liefde en: het is volbracht. Een treffend moment gisteravond bij de ingebruikname was het binnenbrengen van de kanselbijbel. De gemeente ging ,toen deze op haar plaats werd gebracht, staan, waarna werd gelezen Ps. 84. Ds. J. Lis sen berg hield een inwijdingstoespraak, over de woorder# die op de gevel zijn aan gebracht. Burgemeester P. L. de G a a y Fortman sprak een hartelijk woord, en Ds. Enter van Rotterdam sprak namens hét Bondscomité der Vrije Evangelische Gemeenten. Verschillende afgevaardigden van Vrije Evang. Gemeenten elders woon den deze ingebruikname bij. Hedenavond herdenkt de Gemeente in een speciaal daartoe belegde samenkomst haar 56-jarig bestaan. HOSPITAALKERKSCHIP „DE HOOP" Gisteren is te Amsterdam de alge- meene jaarvergadering, onder voorzitter schap van den heer mr G. Vissering, gehouden. De secretaris, de heer W. R. Chamber, bracht het jaarverslag uit. waaraan wij ont- leenen, dat de doktoren en predikanten, die in het afgelo.open jaar de reizen medemaak- ten. waren: dokter L B. Lindeboom uit Amsterdam, Dr. J. W. Wicherink uit Lei- ttën, dokter Fr, de Sloppelaar uit Ylaar- dingen. Ds. J. W. Maas uit Boxtel. Ds. A. Luteijn uit Nijkerk en Ds H. van der Loos. Het geneeskundig jaarverslag uitgebracht door Dr. G P, Utermöhlen vermeldt o.a. dat in totaal 318 patiënten zijn behandeld,, waarvan 175 in volle zee en 143 in een EngeLsche haven of in de baai van Lerwick. In totaal werd aan de bemanning van 132 schepen geneeskundige hulp verleend. Het financieele rapport vermeldt dat de Rijkssubsidie wegens ingevoerde bezuini gingen werd verminderd tot f6528. De Oos- tersclie Handel en Reederijen schonk f2000 als extra bijdrage voor den nieuwen motor; van de Mij tot Redding van Drenkelingen werd f500 ontvangen; uit het Snouck van Loosenfonds f 300; van H. M. de Koningin uit het Sophiafonds f50; van mej. C. C. Beels 11000. Kerk en Staat in Duitschland PROFESSOR HAUER KRIJGT ONGELIJK (Van onzen Duitschen correspondent) Het kantongerecht te Arnstadt in Thurin- gen deed in het vorige jaar uitspraak inzake een aanklacht van den inmiddels alweer af getreden Leider der Duitsche Geloofsbewe- ging, professor Hauer, Tübingen, tegen het Rijksbestuur der Duitsche Volkskerk, welke onder leiding van den bekenden auteur dr. dr. Artur Dinter werkt. Het ging om een kwestie van nalatigheid, daar hij bepaalde beschuldigingen tegen de Duitsche Geloofs- beweging en zijn geestelijken leider, prof. Hauer niet op den officieel aangegeven tijd had herroepen. Indertijd werd dr. Dinter verboden tegen een straf van duizend rijks mark, eventueel een maand gevangenisstraf, professor Hauer als atheïst aan te dienen en zijn Duitsche Geloofsbeweging als een god- delooze beweging, welke onvermijdelijk tot religieus bolsjewisme zou leiden. Het hoog gerechtshof te Gothax hield zich thans als tweede en laatste instantie met het beroep van dr. Dinter bezig. Aanvankelijk men er op uit, tot een vergelijk te komen. Mén legde er den nadruk op, dat religieuse kwesties niet door de rdthtbank beslist kunnen worden maar deze gulden middenweg werd door den strijdlustdgen pro- r Hauer van de hand gewezen. Thans heeft het hoog gerechtshof het vroegere von nis voor ongeldig verklaard en de aanklacht professor Hauer voor diens rekening van de hand gewezen! onderwijs en opvoeding ONDERWIJSBENOEMINGEN A n d e 1 s t. Chr. School. Tot hoofd (beh. dis-p.): de heer H. M. Bos, onderw. te Den ITaag. Den Haag. Jan van Nassauschool. Tot hoofd: de heer J. Pols, hoofd der Chr. U.L.O.-school te Alblasserdam. Rij ss en. Chr. School (hoofd H. Katten- berg). Tot onderwijzer: de heer M. G. Snel te Driebergen-Rijssenburg. P ij n a c k e r. Herv. School. Tot onderwij zer: de heer J. Faber, ooderw. te Rotter- CHR. SCHOOL TE HOOGKERK Betaling van kosten geweigerd Bij Kon. Besluit van 18 Dec. 1929 werd de gemeente Hoogkerk (Groningen) ver plicht, medewerking te verleenen aan de totstandkoming van een bijzondere school, utgaande van de Ver. voor Chr. Volkson derwijs aldaar. De vereeniging heeft toen een bouwplan laten opmaken en de stuk ken aan B. en W. gezonden. De gemeente raad, den bouw van een nieuwe school minder raadzaam oordeelende, stelde toen drie lokalen eener openbare school voor het schoolbestuur beschikbaar. In verband met deze beslissing weiger den B. en W. de nota te voldoen, die de vereeniging inzond ingevolge de kosten van een architect enz. Het schoolbestuur riep de beslissing in van Ged. Staten Groningen, welk college bet schoolbestuur in liet gelijk stelde. Hierop ging de Ge meenteraad in beroep bij de Kroon. Bij Kon. Besluit is thans overwogen, dat de door liet schoolbestuur gedane uitga ven niet zijn te beschouwen als stichtings- kosten, bedoeld in artikel 74 der lager-on- derwijswet, en is het besluit van Gedep. Staten vernietigd. GODSDIENSTONDERWIJS OP OPENBARE SCHOLEN De toestand op 31 December 1935 In verband met de actueel geworden vraag, in hoeverre art. 26 der L.O.-wet toepassing vindt, heeft de afd. Onderwij sstatistiek van het Centraal Bureau gegevens verzameld ovei den stand van zaken op 31 Dec. 1935. Daar uit blijkt, dat aan 2.065 van de 2.737 open bare scholen voor gewoon lager onderwijs, d.i. aan 76%, en aan 114 van de 247 openbare u.l.o.-scholen, d.i. aan 46%, krachtens art. 26 der wet Godsdienstonderwijs wordt gegeven. Op 31 Dec. 1929 waren de genoemde percenta ges resp. 60% en 37%. Het gebruik, dat van de genoemde wetsbepaling wordt gemaakt, is de verstreken 5-jarige periode voor zoo- ir het aantal scholen betreft absoluut n relatief toegenomen. Wat de leerlingen betreft, is er een staat gemaakt over het 5e en de hoogere leerjaren. Deze geeft de volgende cijfers: Van de 153.218 leerlingen, die op 31 Dec. 135 in de 5de en hoogere leerjaren der open bare scholen voor g.i.o. geplaatst waren, ont- ■ingen er 73.815, d.i. 48.2% godsdienstonder wijs. Van de 38.401 leerlingen der openbare u.l.o.-scholen was dit op genoemden datum met 5.408, d.i. 14,1%. het geval. Op 31 Dec. waren de overeenkomstige cijfers resp. 77.311 van de 155.868, d.i. 49,6% en 3.111 van de 25.387 d.i. 12.3%. Opmerkelijk is dus, dat er bij de leerlingen, bsoluut en relatief, achteruit- ang is te constateeren bij het gewoon L.O.. terwijl bij het U.L.O. een accres in beide op zichten bestaat. De ons ten dienste staande cijfers geven ook een indruk van den omvang der toepas sing van art. 26 naar de verschillende k e r k- g roe pen. En dan blijkt, dat vanwege de Ned. Henr. Kerk bereikt werden (31 Dec. 1935) bijna 60.000 leerlingen, door de vrijzin nige groepen 7200, door de R.-K. Kerk 7300, door de Geref. Kerken 235, door de Vereen, van Chr. Onderwijzers aan overheidsscholen 256, door de Chr. Geref. Kerk 148 leerlingen van het Gewoon L.O. Voor het U.L.O. zijn de verhoudingen ongeveer dezelfde. Niet met gemeentegeld De Vereeniging tot stichting en instand houding van Chr. Nationale Lagere Scho len voor Rotterdam wenschte een school te bouwen aan de Eerste Reserveboezem straat te Rotterdam en een zolder in te richten voor het houden van ouderavonden. Het voor dit laatste benoodigde bedrag werd door het Gemeentebestuur van Rotter dam echter niet vergoed, waarop de vereeni ging in beroep ging bij Gedep. Staten, die echter niet op de hoofdzaak beslisten, op grond, dat h.i. het hier geen geschil betror omtrent de beschikbaarstelling van gelden overeenkomstig het eerste lid van artikel 80 der Lager Onderwijswet. Hierop ging de vereeniging in beroep bij de Kroon, die thans heeft bepaald, dat Gedep. Staten zich ten onrechte van een beslissing op de hoofdzaak hebben onthouden. Voorts heeft de Kroon overwogen, dat het inrichten een zolder voor ouderavonden, zooals hier is geschied ten eenen male uitgaat boven de gebruikelijke inrichting van een school, zoo dat B. en W. hij het beoordeelen van de Vereen, van Kerkvoogdijen in de Ned. Herv. Kerk DE ALGEMEENE VERGADERING In de gistermorgen te Breda voortgezette algemeene vergadering van de Ver. van Kerk voogdijen in de Ned. Herv. Kerk trad als tweede referent op Ds. Mr. C. J. Bartels te Colmschate, met het onderwerp: „Huidige vraagstukken in de verhouding tusschen Kerk en Staat in Nederland". Referaat Ds. Mr. C. J. Bartels Ref. ving aan met de opmerking dat de verhouding tusschen Kerk en Staat in Ne derland in de 19e eeuw is beheerscht door de liberale gedachte. De kracht dezer ge dachte bracht ons meer dan 100 jaar een be trekkelijke en welwillende neutraliteit. Ern stige teekenen wijzen er op dat de liberale gedachte een tijd van verval doormaakt. Waar Kerk en Staat beide min of meer de neiging hebben totaal te willen zijn, is het aan de liberale gedachte te danken, dat toch geen wrijving ontstond. Tegenwoordig treden de vraagstukken die opgestapeld liggen in de verhouding tusschen Kerk en Staat met nieuwe aandrang naar voren en vragen om een nieuwe oriëntee ring. Over enkele van deze vraagstukken wil de spr. handelen, nl. het onderwijs, de regi stratie der bevolking, de kerkelijke belasting, de monumentale kerkgebouwen, de openbare Zondagsviering, de tractementen en pen sioenen en het bestaan zelf van de kerk. Ten aanzien van het o n d e r w ij s consta teerde spr. dat de uitvoering van art. 26 der L. O. wet '20 is mislukt. Het moest mislukken, wijl het groote aantal leerkrachten noodig om krachtens art. 26 godsdienstonderwijs systematisch aan de geheele school te geven, niet beschikbaar is. Art. 26 kon nooit tot zijn recht komen zoolang de kerk niet eenige zeggenschap heeft in de benoeming van het personeel op de staatsschool. Wat de registratie der bevolking betreft acht spr. de 10 jaarlijksche volkstel ling onbetrouwbaar op het gebied van de godsdienstige registratie der bevolking en de kerk ondervindt daarvan groote schade. We moeten uit de wildheid en de ongecontro leerdheid, waarbij spr. als de mooiste oplos sing denkt een afzonderlijke regeling van deze materie bij de wet, waartoe een aanvul ling van de wet van 1853 zou kunnen dienen. De kerkelijke belasting is in de eerste plaats een kerkbelang. Zonder het ju- stitueele apparaat van den Staat is dit be lang echter niet goed ten uitvoer te brengen. Een regeling als spr. nader ontwikkelde zou de Kerk een vaste grondslag verschaffen voor de voor haar leven ononlbeer lij ken hoof delijken grondslag. Wat de monumentale kerkgebou wen betreft, deze representeeren de historie van ons land. Het bezit ervan is niet alleen door de Herv. Kerk gewild maar door het beloop der historie haar toegevallen. De openbare Zondagsviering ver schafte vroeger toen het leven veel minder gejaagd en gecompliceerd was weinig moeite. Het ware wel gewensciht meer aandacht te besteden aan de „Stille Zondag". Het is niet oldoende dat de Kerk voor haar samenkom sten recht heeft op stilte rondom het bede huis. :t vraagstuk der tractementen en s i o e n e n is in de 19e eeuw welhaast bevroren. Men kan het geen modern vraag stuk in de verhouding tusschen Kerk en Staat noemen. Het principe in verband waar de Staat rijkstractementen betaalt bevat historisch recht en met name de Ned. Herv. Kerk moge zich daarvan ernstig be wust zijn. teneinde in gemeenten met groote Evangelisatiemoeilijkheden op goede gronden een beroep te doen op Staatshulp. Tenslotte, he t bestaan van de Kerk is voor de Staat een zaak van het hoogste belang. Onmiddelijk achter de Kerk staat het Christendom zelf. Niemand kan zich inden ken welke Staat ontstaan zou als het Chris tendom viel. Zeker is dat met de val van het Christendom de een of andere vorm van hei dendom ontstaat of terugkeert. Daarom is de Staat in wezen nooit neutraal tegenover de godsdienst. In wezen staat hij op de bodem van Chris tendom of heidendom. Een derde mo gelijkheid is niet denkbaar. Zulks toch wel te willen denken, is misschien een illusie geweest van velen in de 19e eeuw, welker desillusie voor velen de rauwe ontnuchtering is van den te gen woordigen tijd. (Applaus). De voorzitter dankte beide referenten voor hun betoog. De voorzitter verwelkomde met een enkel woord de burgemeester van Andel, de heer D. A. v. d. Schans, vertegenwoordiger van het Prov. College van Toezioht, en deelde mede, dat telegrafisch bericht van verhinde ring was ingekomen van de Federatie van Ned. Herv. Diaconieën. Hierna kwamen de referaten in bespre king. Bij de Repliek accentueerde Mr. Vixseboxse de nood zakelijkheid van de centrale kas ook voor de zwakke gemeenten. Zij is tevens voor de ge meenten een soort egalisatiefonds en kan de eerste jaren zeker niet gemist worden. De reglementen, die nu eenmaal rechtsgeldigheid hebben ontvangen, moeten ook ten volle worden nageleefd. Men mag niet door ver mindering van de bedragen op den ligger probeeren de eindjes aan elkander te knoo- pen. De vereeniging loopt niet achter den Raad van Beheer aan maar mag ook den Raad niet vereenzelvigen met zijn bepaalde gesties. De instelling van den Raad is een verlengstuk van het werk der vereeniging en daarom moet men hem steunen. Ds. Mr. Bartels wees er op dat voor de Zondagsherrie in Feijenoord wel eens aanlei ding is voor een Kamerlid den minister wa gen te stellen. De kwestie van rijkstracte- ment voor een nieuwe predikantsplaats is een aangelegenheid van departementsprac- tijk. Het kostte spr. ook moeite zijn poli tieke overtuiging achterwege te laten. «•«laissmi Hoogste stand te Vardoe 773.8. Laagste stand te Vestmanoer 746.3. Stand vanmorgen half-twaalf: 765.6 WEERVERWACHTING Zwakke tot matige wind uit Zuidelijk® richtingen, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, iels warmer. ALGEMEEN WEEROVERZICHT Overal is de hooge drukking toegenomen, de Oostelijke depressie is bijna verdwenen, maar vertoont toch nog een uitlooper over Xoord-Duitschland en ons land. die in het Oosten regen brengt. In het Westen kreet, de depressie versterking, een deel schijnt zich naar de Golf van Biscaye te verplaat sen. Op de Britsche eilanden heeft de regen opgehouden en klaart vooral in Engeland de lucht op. Scandinavië houdt grootcndeels droog weer met iets meer bewolking in het Zuiden. In Oost-Duitschland valt nog regen, het Westen heeft opklarend weer. In Frank rijk en Zuid-Duitechland heerscht bijna overal windstilte met overdag warm weer Hier te lande is overdag warm weer. aan rankelijk nog met weinig kans op regen, te wachten. THERMOMETERSTAND! Stand vanmorgen half-twaalf; 13.6 C. 15 MEI Zonsopgang 5.07 uur, zonsondergang S.47 uur Maan op voorm. 2.20 uur onder nam. 1.52 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN! 15 MEI Van 's avonds 9.17 uur tot 's morgens 4.35 u. De wonderdokter van Klundert Een sluwe oplichter gesnapt Te Klundert is gearresteerd aU verdacht van oplichting de in West- Brabant bekende wonderdokter II. W. J. C., die nu ruim een jaar met zijn practijken de streek onveilig maakte. He? is nu ongeveer een Jaar geleden, dat C. zich te Klundert vestigde. Voordien had hij een instituut te Oosterhout (N.-Br.) waar hem geleidelijk de grond te warm onder de voeten werd, zoodat hij he? raadzaam achtte zijn zetel naar elders te verplaatsen. Zu.h uitgevende voor dokter, hoewel h j van beroep slechts leeraar was in heilgymnastiek, bevestigde hij aan zijn woonhuis een opval lende naamplaat met he? opschrift „Insti tuut voor gecombineerde ademmassage en bewegingstherapie". Op het gebied van betalingscondities was hij zeer coulant. Hij vroeg van zijn patien- n, w.o. velen mët ongeneeslijke kwalen, _.leen vergoeding voor de door hem ge- maakïe autokosten en voor de artikelen, die hij terwille Aan den patiënt moest koopen. .Maar al deze bijkomstigheden liepen vaak leerlijk in de papieren. Voorschotten \an f 100 tot f 300 waren geen zeldzaamheden en de rekeningen liepen in den regel wel zoodanig op, dat deze voorschotten nog "e klein bleken te zijn, terwijl C. zijn autover huurder en leveranciers van geneesmidde len op hun geld liet wachten en hij allerlei trucs gebruikte om zijn noodzakelijke beta lingen ie ?raineeren. De verdachte is geen onbekende van de justitie en heeft reeds drie jaar gevangenisstraf achter den rug. De wonderdokter heeft te Raamsdonk, Oudgastel. Stand daarbuiten, Stampersgat, Fijnaart kortom geheel West-Brabant, zeer vele slachtoffers gemaakt. Den laatsten tijd opereerde hij in de om steken van Dordrecht. De man g'og - ;eP('^ op zoo handige manier te werk, dat h j vrij uitging en rustig kon profitecren yan de goedgeloovigheid der menschen. die hem rijkelijk beloonden voor zijn meest nuUe- looze diensten. Maar spr. moet dat eiken Zondag op den kansel en bij het huisbezoek ook doen. Besloten werd een brief te richten tot de Algemeene Synode inzake het hulppredikerschap. De vereeniging uit haar bekommernis over het feit dat tientallen candidaten ledig aan de markt staan. Daarom wekt zij de kerk voogdijen op alle krachten in te span nen om te komen tot beroepingswerk en verzoekt de Synode om in kleine en zwakke gemeenten candidaten als hulpprediker te willen aanstellen. Sluiting De voorzitter dankte hierna allen die tot het welslagen der vergadering hebben medegewerkt. De vereeniging zal voor de rechten der predikanten steeds op de bres staan, opdat de bediening van het Evangelie in de vaderlandsche kerk door niets v belemmerd. Spr. bracht de pers een woord van hartelijken dank voor haar aanwezig- Bovenal past dank aan God die zooveel goeds wilde geven. Spr. verzocht Ds. Bartels daarin mond der vergadering te willen zijn, w« hij om 3 uur de welgeslaagde vergadering Het werkplan 1936 De vereeniging nam in beginsel het vol gend werkplan aan: 1. De vordering van verlaging der electri- citeitstarieven voor de Kerk. 2. Het instellen van een onderzoek naar de behoefte aan deskundige hulp bij de kerke lijke administraties. 3. Overweging van de instelling van een borgstellingsfonds voor de kerkelijke ontvan gers. 4. De behoefte aan meerdere subsidie voor de restauratie van monumentale kerken. 5. De bevordering van een uniform hoofd geld en een uniform aanslagbiljet. 6. Het werk der Zuiderzee-Commissie en de pogingen om gronden voor de Kerk in het nieuwe gebied van den Staat kosteloos in eigendom te krijgen. 7. De verdere uitwerking der arbitrage gedachte. 8. Verdere uitwerking van de Brand- en Stormverzekering. 9. Een dieper gaande leiding inzake het zit- plaatsenvraagstuk. 10. Het houden van een vergadering met de gedelegeerden der Provinciale Aideelin- gen en het houden van één of meer streek- vergaderingen. 11. Voortzetting der actie tot vertegen woordiging in de Provinciale Colleges van Toezicht. 12. Voortzetting der actie tegen de doode- handsbelasting. 13. De uitgifte van een zakagenda of iets dergelijks. 14. Het bevorderen van een nauwkeurige uitvoering der bevolkingsvoorschriften. 15. Bestudeering van eventueele wijzigin gen van het Reglement op de Vacaturen. 16. De combinatie van kleine gemeenten of hel bevorderen van het bestaan van hulp- predik ersgemeenten. stukken redelijkerwijze met de mogelijkheid van een dusdanige aanwending van meentegeld niet konden rekening houden, zoodat de schrapping van de desbe treffende uitgaven terecht heeft plaatsgehad. Met vernietiging voor zooveel nootlig v het besluit van Ged. Staten heeft de Kroon verder bepaald, dat B. en W. terecht hebben geweigerd de bedoelde posten ten laste van de Gemeente te brengen. VLAAMSCH-CHRISTELIJKE SCHOLEN Op de jaarvergadering van de Ver. tot op richting en instandhouding van Vlaamsch- Christelijke scholen in België, Donderdag 7 Mei te Mechelen gehouden, waren als af gevaardigden der Vereeniging tot steunver lening aan het vrije Christelijke onderwijs in het buitenland de Nederlanders mr. J. Terpstra, oud-minister van Onderwijs, de Jong, voorzitter en secretaris dezer ver eeniging, mede aanwezig. Mr. Terpstra sprak over het belangrijke verleden van het Pro testantisme in de zuidelijke Nederlanden ei den steun daardoor aan Noord-Nederland geboden. Spreker acht de steun die thans omgekeerd vanuit Nederland naar het Belgi sche Protestantisme gaat, een steun der dank baarheid voor dit verleden en hoopt op veelbelovende toekomst van wederzijdsdie versterking. Examens Bevorderd tot doctor tn proefschrift: „De sensib aer L. J. Hut, a its, geb. W. Beuskei Geneeskundeartaex., de hoeren J. C. Fischer. Laren (N.H.); B. v. d. Eyken. Amat Amsterdam';A. Wink, Werkendam'; A. Wit boon. Den Haaer; H. J. G. Kreyen. Kerkrade Utrecht. G'esl.; Soc. Geographic: doet. mej. A. Röntgen. leren J. C. H. Boink. P. H. J. A. de Booij. H. S. Egberts. M. J. H. Gerla. J. v. d. Hoek. H. v. d. Lee-xiw, M. C. Maars, H. L. Muller, W. F. J. S. de Roos J. P. Timmer, H. H. Ver- J. F. Wemelsfelder. i K. Schutter. de heer H. Aalders. Nleuw-B r dipt. B Gesl. de gen; T. H. v. Rijnbe: BenaarachoolondertTij». Gesl. voor het th ged. ex. hulpakte der Ver. van Chr. Bewaar*. ond.essen in Nederland de dames A. S. Delhi Rotterdam; J. Bakker. Hoek van Holland- J Teygeler. Vlaardlngen: A H. Krommenh Vlaardinger_Ambacht; A. G. Baltlntijn. Gmn- economie en financien Weer goud-uitvoer naar België Nederlandsche Bank heelt geen bezwaar meer Naar wij vernemen heeft de Ned. Bank zich bereid verklaard in het vervolg weder goud af te geven voor uitvoer naar België, wanneer de koers van den Belga te Amsterdam daartoe aanleiding geeft. Zooals bekend, had de Ned. Bank zich na de devaluatie van den Belga aanvankelijk op het standpunt gesteld, dat België niet te beschouwen was als een land waar wet telijk de gouden standaard gold, hoewel de Nationale Bank van België in feite wei doorging haar biljetten in goud of in de viezen te betalen. Nu de nieuwe goudpari- teit van den Belga definitief is geworden en de Nationale Bank van België, naar het schijnt, tegenover de Nedcrlau-dsche Bank bevestigd heeft, dat zij goud afgeeft voor uitvoer naar Nederland, wanneer de koers van den gulden in België daartoe aanlei ding geeft, ziet de Nederlen-dsche Bank er blijkbaar geen bezwaar iu België weder al» goudland aan te merken. Calvé-Delft Aan het verslag over 1935 der Nederland sche N.V. Franscli-Hollandsche Oliefabrie- ken Nouveaux Etablissements Calvé-Delft, ontleenen wij het volgende: De winst- en verliesrekening over het afga- loopcn boekjaar wijst een inkomstenreke ning aan groot 1.370.591 (1.384.059). Nadat aan dit bedrag nog een onverdeeld winst saldo van het vorige jaar ad 54.601 (39.770) is toegevoegd, moet dit totaal achtereenvol gens verminderd worden met de algemeene onkosten ad ƒ39.793 (41.449), de afschrijving op gebouwen en machinerieën ad 402.239 (402.242) en de interest obligatieleening, in clusief couponbelasting, ad ƒ247.500 (264.000) waarna een bedrag overblijft van ƒ733.660 (716.138). Na uitkeering allereerst van 6 (onv.) op de pref. aan-d., waarvoor, met inbegrip van de dividendbelasting, ƒ396.180 (392.580) noodig is, resteert een bedrag van ƒ339.480 (323.558). Voorgesteld wordt hieruit een dividend van 2% (onv.) uit te keeren op de ge wone aan-dealen. Hetgeen na betaling van de dividendbelasting overblijft, zal op nieuwe rekening worden overgebracht. gemengd nieuws DOOR DEN BLIKSEM GEDOOD Men meldt ons uit Brake 1: Tijdens een kort doch hevig onweer wer den Dinsdagmiddag alhier 4 jonge koeien door het hemelvuur getroffen en gedood Van den landbouwer .1 Heniert werden 3 stuks en van A v. Hemert werd er één cc. troffen. Het onweer ging gepaard u-et ge weldigen plasregen. AANBESTEDING VAN DE GENIE De Genie zal op Woensdag 3 Juni 'e Ber gen op Zooni aanbesteden het wederopbou- wen \an een verbrand gebouw en bet in. richten van een bestaand gebouw tot :e- vensniiddelenmagazijn te Bergen op Zoom. BAGGERWERK Op Woensdag 10 Juni zal te 's-Graven- hage door den Rijkswaterstaat worden aan besteed liet ui?voeren van bagger werk 1. in de vaargeul ten Noorden van de buiten haven te Kornwerder and; 2. in deu mond van de buitenhaven te Den Oever. EEN TELEFOONGEBOUW TE FRANEKER Op Donderdag 4 Juni zal te 's-Grat enhage door den Rijksgebouwendienst v. orden aan- hes eed het bouwen van een teleloongebouw 2e Franeker.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 3