PIHIOLOP donderdag 14 mei 1936 eerste blad pag 2 De Annexatie van Abessinie DE INDISCHE BEGROOTING SCHEER CADEAU TE GEVEN lfks Buitenland WIJZIGING IN DE OOSTENRIJKSCHE REGEERING STARHEMBERG VAN HET KABINET UITGESLOTEN Schuschnigg Minister van Buitenlandsche Zaken In het Oostenryksche Kabinet Is In den afgeloopen nacht een wijziging aangebracht. Bondskanselier Schuschnigg zal per soonlijk de leiding nemen van het Mi nisterie van Buitenlandsche Zaken, dat hij van minister Berger Waldenegg zal overnemen. Bovendien zal Schuschnigg de leiding van het Vaderlandsche Front op zich nemen, waar hü Starhemberg zal ver vangen. Vannacht om half 4 heeft Schusch nigg de samenstelling van het nieuwe kabinet officieel bekend gemaakt. Schuschnigg zelf bekleedt in de nieu we regeering de functie van Bonds kanselier, Minister van Buitenlandsche Zaken, en Minister van Nationale Ver dediging. Baar Barenfels wordt vice- kanseller in plaats van Starhemberg, die van het nieuwe kabinet uitgeslo- Den geheelen avond hebben tusschen Bondskanselier Schuschnigg en Starhemberg besprekingen plaats gevonden aangaande de reorganisatie van de autoritaire macht en de consolidatie van de tucht en de heilige een heid binnen het Vaderlandsche Front, door welke zij gezamenlijk een oplossing trachten te vinden, waaruit de doelmatigheid hunner samenwerking zal blijken. Gezocht werd naar een formule, waardoor het Vaderland sche Front werkelijk het karakter kreeg van een orgaan tot uitvoering van de wil der re geering, waar het tot nu toe eerder het ka rakter van een Bond had gedragen. Door deze reorganisatie zouden de bevoegdheden van kolonel Adam, den secretaris-generaal van het Vaderlandsche Front, worden uitge breid. Een strijd achter de schermen De regeeringswijziging is, naar nader uit JWeenen wordt gemeld, tot stand gekomen ha een strüd achter de schennen tusschen de Katholii .ie Semi-Democraten onder lei ding van Schischnigg en van de fascistische Heimwehren, onder Starhemberg. De eerste behaalde de overwinning nu, welke van groo? belang zal zijn voor de toekomst van Oostenrijk. Als climax van den strijd brachten Schuschnigg en Starhemberg gis terenavond 11 uur een bezoek aan bonus- president Miklas. De kanselier trad af en werd belast met de vorming van een nieuw kabinet, waarmede hij te half vier in den nacht gereed was. In een officieel commu niqué werd medegedeeld, da? vice-kanselier Starhemberg wegens een zakelijk verschil van meening met den Bondskanselier uit de regeering is getreden. De nieuwe regeering beeft zich ?ot taak gesteld de concentratie fvan alle vaderlandsche krachreu. Dit eisch't een volkomen eensgezinde leiding on derhal ve neeint de Bondskanselier de leiding vau bet Vaderlandsche Front op zich. Op ver zoek van den Bondskanselier heeft vorst Starhemberg aan de leden van de Ileiniwelir, lelie verzocht werden zitring te nemen m het nieuwe kabinet, opgedragen dit verzoek in Ie willigen. Bondskanselier Schuschnigg heeft he denochtend een telegram gezonJen r.an Mussolini, waarin hij verklaart, dat de nieuwe regeering de vriendschappelijke besrekkingen tot Italië wenscht ie hand haven en vasthoudt aan het piotocol van Rome. De nieuwe regeering De nieuwe Oostenrijksehe regeering is fciefinitief als volgt samengesteld: Dr. Schuschnigg, Bondskanselier, Minister Noor Buftenlandsohe Zaken en Landsverde diging. Von Baar-Barenfels (HeimatschuSz) Vice- Kanselier, Minister voor Binneulandsche Za ken en Veiligheid. Hammerstein-Equord (Christ-scc.): Mi- bister voor Justitie. Dr. Pemter (Christ.-soc.): Minister van pn derwijs. Stockinger '(Chrial-soc.): Minister van Handel en Verkeer. Dr. Draxler (Heimotschutz)Minister van Financiën. Resch (Christ-soc.): Minister van Sociale Zaken. Het ministerie van Landbouw wordt voor- loopig niet bezet Verder werden twee s3aafs-secretarissen benoemd en wel voor landsverdediging in- fanterie-generaal Zehner, en Zernatto, staats secretaris voor speciale diensten. Een beslissend telegram Onze lezers hebben in ons blad van gister {ongetwijfeld kennis genomen van hst tele, gram, door Süarhemlberg aan Mussolini ver zonden ter gelegenheid van de overwinning Jn Oost Afrika en de stichting van het nieu we imperium. Dit telegram, dat in ultra- fascistische bewoordingen was gesteld, werd 'door Starhemberg verzonden zonder zijn collega's te raadplegen. Dit telegram was ïnopportum en van diverse zijden zijn pro testen hiertegen ingediend. Een :n ander gat aan de bespreking gisteravond een beslis sende wending. Het uittreden van 'itarhera- berg is evenwel vriendschappelijk gegaan, hetgeen blijkt uit het feit, dat hij ziin partij leden heeft aangespoord zitting te nemen in het kabinet Men behoeft niet te vreezen voor een anti-Regeeringspolitiek van de Heimwehren- Het nieuwe Fransche kabinet Het bureau van het uitvoerend comité Nan de radicaal-socialistische partij heeft 'eenstemmig besloten het voorstel tot sa menwerking in de Regeering, van de SFIO ie aanvaarden, GESPANNEN TOESTAND IN PALESTINA Weer twee Joden te Jeruzalem gedood Waarschuwing aan de Arabieren De toestand in Palestina blijft onrus tig. De staking van de Arabieren duurt nog steeds voort en gister hebben op nieuw daden van terreur plaats gehad. Naar de oude wijken van Jeruzalem is politie-versterking gezonden, aangezien hier tijdens een vechtpartij een J.»od werd gedood. Later kwam het we»er tot ongeregeldheden, waarbij een Tweede Jood om het leven kwam. In verscheidene deelen van het land is de oogst verbrand en ook andere goe deren gingen in vlammen op. De politie heeft twee Arabische de monstraties verstrooid. Hierbij zijn geen slachtoffers gevallen, a Een bom ontploft te Jeruzalem De onlusten Te Jeruzalem zijn weer ver ergerd. Tegenover de oude stad is een bom ontploft. De politie heeft ongeveer zeshon derd personen gearresteerd. De autoriteiten hebben den alarmtoesTand afgekondigd in de oude stad. Dientengevolge moeten bij zons ondergang de lichten gedoofd worden cn is elk verkeer verboden. Van verschillende plaatsen wordt gemeld, dat de huizen en de oogst in brand werd gestoken. Een waarschuwing aan de Arabieren De hooge commissaris in Palestina heeft in een radioredevoering tot de Arabische bevolking de waarschuwing gericht, dat de regeering alle ui'spattingen zal onderdruk ken en alle schuldigen zal straffen. De in Palestina uit EgypTc aangekomen tanks en pantserwagens zullen evenals de troepemversterkingen de taak hebben, aan vallen op particulieren eigendom, welke den laatsTen tijd vaak zijn voorgekomen, te ver hinderen. Het is noodig de politie onder militaire bescherming te stellen. Anti-Joodsche agitatie breidt zich uit De Britsche hooge commissaris he?ft zijn goedkeuring gehecht aan een door de Jood- sche gemeenschap opgesteld arbeidsplan en medegedeeld, dat hij he? aantal immigratie- cerTificaten zal vaststellen, dat aan Isniëlie- tische immigranten zal worden uitgereikt. Dc Arabische en anti-Joodsche ag:?atie dreigt zich thans tot buiten Palestina uit te breiden. De opperste raad der Arabieren heeft n.l. naar Egypte, Syrië, Marokko en Irak agitatoren gezonden, die tot taak heb ben propaganda te maken voor de Arabieren in Palestina en betoogingen te organtseercr: tegen de Joden en in lie? bijzonder tegen de nationale haardsteden der Joden in Pale- Fransche geboortecijfers dalen En het sterftecijfer gaat omhoog Een Fransch regeeringsbureau heeft ver gelijkende cijfers betreffende den loop der bevolking in de jaren 1934 en 1935 gepu bliceerd. Volgens de statistieken zijn In 1935 2S4.604 huwelijken gesloten tegen 298.142 in 1934, het aantal geboorten bedroeg 638.SS1 tegen 677.365 in 1934, het aantal sterfgeval len 65S.357 tegen 634.525 in 1934. Terwijl 1934 een geboorten-overschot van 42.840 bracht, is voor 1935 een geboorten-tekort van 19.476 berekend. Het cijfer voor de huwelijken is van 14.2 tot 13.6 per duizend inwoners gedaald, het geboortecijfer van 16.1 tot 15.2. Het sterfte cijfer is gestegen van 15.1 tot 15.7. Gevangenen uitgebroken Twee dooden> vier gewonden In South Mc Calester in Oklahoma is een groep gevangenen uit het tuchthuis uitge broken. Twaalf mannen, die te werk ge steld waren in de tegelbakkerij van de staats gevangenis, overvielen de bewakers met messen en gebruikten hen als borstwering. Vervolgens overweldigden zij de cipiers en namen hun de geweren af. Zij vluchtten in een auto. Onderweg maakten zij zich meester van een vrachtauto, waarmee zij wisten te ont komen. Tijdens een strijd tusschen de gevangenen en de bewakers werd een der opzichters van de werkplaats en een gevangene dood geschoten, terwijl vier gevangenen werden gewond. De vergadering van den Volkenbond verdaagd tot 16 Juni Een verklaring van Baldwin in het Lagerhuis Annexatie-document onder reserve aanvaard In de gister gehouden zitting van den Volkenbondsraad is de volgende zitting vastgesteld op 16 Juni. Op deze zitting zal het Italïaansch-Abessijnsch conflict en de schending van het verdrag van Locarno door Duitschland, worden be sproken. In welingelichte Italiaansche krin gen verklaart men, dat iedere gissing ten aanzien van het terugtroepen der Italiaansche delegatie uit Genève voor barig is. Het is nog in het geheel niet bekend, welk besluit de regeering zal nemen. In ieder geval heeft de houding van den Volkenbond, aldus zegt men, die op het oogenblik althans volkomen tegengesteld is aan de Italiaansche op vatting, Italië gedwongen, zijn samen werking met Genève te verbreken. In de niet openbare zitting van den Vol kenbondsraad is nog een oogenblik gespro ken over de juridische positie van Abes- sinië in den bond, zulks naar aanleiding van een rapport over slavernij problemen. Onder de documenten, die dit rapport be vat, bevond zich ook een mededeeling van de Italiaansche regeering over de slavernij in Abessinië. Eden wees erop, dat het aan den Raad was, deze Italiaansche mededee ling ter kennis te brengen van de Abes- sijnsche regeering. Bovendien wierp Eden dc vraag op, of het document gepubliceerd moest worden met het oog op het feit, dat zekere inlichtingen in den loop der mili taire operaties, welke met schending van het handvest ondernomen waren, verkre gen zijn. Klaarblijkelijk zal de raad, zoo zeide Eden, een publicatie van dergelijk materiaal niet mogelijk achten. De Spaan- sche gedelegeerde stelde voor het docu ment wel te publiceeren. maar daarbij aan te teekenen, dat het op geenerlei wijze de opvatting van den raad over het Italiaan sche optreden in Abessinië wijzigt. De samenstelling van den Raad De Volkenbondsraad heeft nog teerd over het rapport betreffende de sa menstelling van den raad. Met name over het voorstel om een niet-permanenten ze tel te scheppen voor do staten, die tot geen enkele regionale groep behooren. De Portugeesche vertegenwoordiger Vas- concellos wees erop, dat het hier 14 staten betreft, van welke elk volgens dit systeem slechts gedurende drie jaar in een tijdsver loop van 42 jaar in den raad vertegenwoor digd zou zijn. Een denkbeeld van Litwinof om daarom den duur van het mandaat tot een jaar te verkorten, werd verworpen. In het rapport over den financieelen toestand van Oostenrijk, .Hongarije, Bulgarije en Estland, wordt geconsta teerd, dat in beide eerstgenoemde lan den een verbetering valt waar te né men. In Bulgarije zijn zekere finan cieels reorganisaties ten uitvoer gelegd, maar andere, belangrijk geachte her vormingen laten op zich wachten. De toestand in Estland is zeer bevredi gend. De annexatie van Abessinië Een verklaring van Baldwin In het Engelsche Lagerhuis deelde mi nister-president Baldwin mede, dat de Ita liaansche ambassadeur Grandi J)ij hem was geweest om hem het document te overhan digen, waarin de annexatie van Abessinië door Italië werd medegedeeld. Baldwin zei- de verder, dat den ambassadeur was mede gedeeld, dat het document onder reserve werd aanvaard, en aan den minister van Buitenlandsche Zaken ter hand zou wor den gesteld, zoodra deze van Genève terug keerde. De labour-afgevaardigde Cooks riep toen uit: „En verscheurd zal worden naar ik hoop". Ijt het huis werden verscheidene inter pellaties inzake de annexatie ingediend. Cooks vroeg of de Britsche regeering Mus solini heeft medegedeeld, deze annexatie niet te erkennen. Baldwin herinnerde het huis eraan, dat de Britsche politiek inzake het Abessijnsch conflict steeds gebaseerd is geweest op de beslissingen van den Vol kenbond. Hetzelfde Lagerhuislid vroeg óf Italië lid mag blijven van den Volkenbond, waarop Baldwin antwoordde, dat hij geen goede gelegenheid zag voor te stellen Italië uit den Bond te verwijderen. Een der afgevaardigden vroeg nog, of de Britsche regeering met het oog op de jong ste gebeurtenissen zal voorstellen, Italië uil den Volkenbond te stooten, en den Volken bond te verstaan zal geven, dat, indien hij Italië niet uitstoot, Groot-Brittannië zich zelf zal terugtrekken en haar vrijheid van handelen zal hernemen. Baldwin zeide in antwoord hierop: Ik deel het standpunt van den afgevaardigde, wat betreft de wenschelijkheid van dergelijke gedragslijn, niet. Hervorming van den Volkenbond De vertegenwoordigers der 7 „neutrale" mogendheden, hebben voor heden verschei dene leden van den Volkenbondsraad voor de lunch uitgenoodigd, teneinde van dachten te kunnen wisselen over een even- tueele hervorming van den Volkenbond. Rust in Abessinië keert weer Na de plundering van Harrar is de rust snel hersteld, nu de Italianen de stad heb ben bezet. De plunderaars zijn naar de om ringende heuvels gejaagd en de gouver neur van de stad heeft in alle richtingen boodschappers gezonden, die de Abessijn- sche soldaten moeten zeggen, dat de Ita lianen hen naar hun haardsteden zullen terugzenden, zoodra zij de wapens neer leggen. In een korte indrukwekkende plechtig heid is de Italiaansche vlag op het oude Ghebi geheschen in tegenwoordigheid van generaal Nasi, den vroegeren gezant te Ad dis Abeba, graaf Vinei en den vroegeren consul te Harrar Giardini en vertegenwoor digers van het leger. Dc ontvangst van den Negus te Jeruzalem De consul-generaal van Italië te Jeruza lem heeft een protest gericht tot de regee ring van Palestina wegens de officieele ontvangst aan den negus bereid. Wreedheden van Abessijnsche troepen De Italiaansche regeering heeft den secre taris-generaal van den Volkenbond een te legram gezonden, dat een geteekende ver klaring van een Belgisch officier omvat, waarin deze melding maakt van wreed heden, bedreven door de troepen van Ras Desta. Een merkwaardige gclukwensch Het Zwarte Korps deelt mede, dat ook de gewezen Duitsche kroonprins het passend gevonden heeft uit Oels een telegram aan Mussolini te zenden van den volgenden in houd: „Ik verzoek Uwe Excellentie mijn beste gelukwenschen in ontvangst te nemen ter gelegenheid van de zegevierende vol tooiing van den Abessijnschen oorlog, wel ke ondanks alle vijandige krachten tot al- gemeene verrassing zijn definitieve oplos sing heeft gevonden. Leve de Koning! Leve de Duce!" w g. Wilhelm, Kroonprins, Eerste Kamer ,Zijn we in staat onze»neutraliteit te handhaven?" vraagt de heer Lokman Een krachtig bestuur is in Indië de beste waarborg voor een goed bestuur Overzicht De Senaat beperkt zich ook ditmaal zeer sterk bij de Indische begrooting. De redevoeringen zijn niet lang en wie meent het aan de regeering te kunnen over laten, legt geen beslag op den parlementai ren tijd. Zoodoende is thans de sprekerslijst reeds afgewerkt en kan minister Colija Donderdagmorgen terstond aan het woord komen. De instemming met het regeeringsbeleid was overheerschenó. Alleen de heer Mendels heeft den minister bedolven onder een serie critische vragen. Het stellen daarvan is echter niet zoo moeilijk als regeeren. Overi gens bleek van volkomen bereidheid om Indië voor zoover we bij eigen groote finan- cieele en ander moeilijkheden, daartoe nog bij machte zijn, zoo krachtig mogelijk te steunen. Ook ten aanzien van de defensie werd de noodige zorg betoond. Die zorg moet te grooter worden bij de in gang zijnde ontwikkeling der internationale verhou dingen en nu de waarborgen voor z.g. collec tieve veiligheid niet hoog meer kunnen wor den aangeslagen. De aftredende gouverneur-generaal mocht van onderscheiden zijden lof oogsten voor zijn beleid. Een enkele informeerde belang stellend naar den eventueelen opvolger. Od continuiteit in het beleid werd in dit ver band ernstig aangedrongen. Dat de N.S.B. zich met de verwatenheid der domheid ook nu weer in de discussie mengde, spreekt vanzelf. Dat dingen wer den gezegd, die elders levensgevaarlijk den zijn, mocht worden verwacht. De heeren zijn het intusschen ditmaal met de „demo-liberale" regeering dermate eens, dat de woordvoerder namens den heer Mus- sert mocht verklaren, dat voor de begroo ting zou worden gestemd. 't Is 'n beetje zonderling, maar bij de N.S.B. is nu eenmaal het zonderlinge nor maal en dus verbaze niemand zich. Zooals we zeiden: Dr. Colijn zal heden de sprekers beantwoorden. Verslag Aan de orde is de Indische begrooting voor 1936, een complex van 30 wetsontwerpen. De heer Mendels (s.d) constateerde, dat in Indië de grens der bezuiniging bereikt is, hier en daar zelfs overschreden, volgens de Regeering. Het kapitaal haalt dus uit In dië weinig vooróeelen meer. Critiek werd geoefend op de houding der Regeering ten aanzien van het plan van den arbeid, voor zoover het Indië betreft. Kort geleden is na overleg besloten Indië met 25 millioen te helpen voor welvaartswerken, te verdeelen over 3 jaar. Dat is niet te veel. Voor defensiedoeleinden is de Regeering minder schriel. De toestand der Indische bevolking is Uitermate bedenkelijk, ondanks-enkele licht punten die worden ontdekt. Wat is er ge daan met het crediet voor hongerbestrijding? Dat van een heffing op olie is afgezien, toen de oliemaatschappijen 5 millioen aan boden, werd afgekeurd. Wat gebeurt er ii 1937? De gevolgde methode is niet in overeen stemming met de hoogheid van het gezag. Minister Col ij n: U vergist zich, de bezwaren kwamen van de zijde der regee ring. De heer Mendels (s.d.) komt dit zon derling voor, hij slikt dit niet voor volle 100 pet. Er is geen antecedent van een dergelijke regeling, en spr. hoopt, dat er ook geen pre cedent zal zijn. De heer Mendels haalde in dit verband nog eens een oud stokpaardje van stal, dat vol gens hem een edel raspaard is, nl. een uit voerrecht op olie. In deze voor Indië budge tair slechte tijden mag een dergelijke be lasting wel degelijk worden overwogen. De rijkseenheid moge een prachtding zijn, men komt er economisch geen stap verder mee door de anthithese tusschen Indië en Nederland, blijkend o.m. uit de quaestie: riet of biet. Indië heeft belang bij de margarine productie in Nederland: een antithese ten aanzien van onze zuivel. Het bevorderen der industrialisatie, die zoo noodig is, is tegen het belang der Nederlandsche importeurs. Ook monetair zijn Indië en Nederland niet één. intensief wordt er op Nieuw-Guinea ge ëxploreerd en geëxploiteerd. Spreker is var oordeel, dat daar wat achter zit, internatio naal. Waar vraagt spreker haalt men het geld vandaan? Er moeten toch wegen worden aangelegd, een bestuursapparaat moet er toch komen ,enz. en Indië is straat- Er is aangedrongen op een rijks-parle ment. Spreker is er doodsbang voor: men zou het willen terugdringen tot het peil van den volksraad. Dergelijke plannen komen uit fascistischen hoek. Ons bestuur in Indië moet rusten op de gehechtheid der Indische bevolking, zonder deze baat geen enkele politiek, ook niet wat betreft de defensie. Maar omtrent de gezind heid dier bevolking weten we al heel weinig. Er moet meer armslag worden gegeven aan de Indische beweging. We moeten blijven Brand in een kabaret Vier dooden Tijdens een fakkeldans in een kabaret te San Francisco raakte de danseres met een fakkel de tooneelgordijnen aan, die vlam vatten. Binnen enkele oogenblikken stond het ge- heele kabaret in vlammen. Onder de bezoekers ontstond een paniek, waarin 4 personen werden gedood, hetzij door de vlammen, hetzij door het gedrang. Drie leden van het orkest werden met vare brandwonden in' 'n ijskast gevonden. Kort Nieuws De Dally Telegraph meldt uit Berlijn, dat *t Duitsche arbeidsfront speciale cursussen heeft ingesteld te Keulen en Aken voor de opleiding van militaire kleermakers. Deze stap is noodzakelijk gebleken door het ge brek aan coupeurs voor uniformkleeding in de vroegere gedemilitariseerde zóne. Tn het dorpje Bego, nabij Alicante in Spanje, hebben botsingen plaats gehad tus schen aanhangers van de rechtsche partijen en demnnstreerende arbeiders. Drie perso nen werden ernstig gewond. De politie ver richtte verscheidene arrestaties. werken aan de psychische .stoffelijke en mo- eele verheffing der Indische bevolking. De heer De Savornin Lohman (ch) wijst op de catastrophale gevolgen der crisis oor Indië, op de dalende inkomsten en de enorme reëele bezuiniging. Thans is er uit- zieh op een sluitende begrooting. naar het heet. Dan zou het keerpunt bereikt zijn, een geweldige prestatie. Spreker brengt een woord van oprechten dank aan den schei denden gouverneur-generaal. Indië, althans zeer velen in Indië, betreuren zijn heengaan. Een onwankelbare houding heeft hij be waard, wat betreft de gezagshandhaving. De heer de Jonge heeft beleden ons goed recht, te zijn het middelpunt van het groote perium. Spreker verwijst dienaangaande naar uitlatingen van den heer Polak, geest- 'erwant van den heer Mendels, die zich al thans in de eerste eeuw geen voorstander heeft verklaard van „Indië los van Neder land". De heer De Jonge heeft niet noodig gehad den smaad der „Zeven Provinciën'' om hem de oogen te openen. Internationalen drijvers is de mond gesnoerd, doch niet tegengegaan, wat er onder de inlandsche bevolking leeft. Kenners van Indië weten dat deze bevolking wil een krachtig doch recht vaardig bestuur. Wat den nieuwen gouverneur-generaal betreft, zet spreker het belang van continuï teit in het beleid uiteen. Er is veel ontstemming in Indië, ook onder de Europeanen, over de leiding in Neder land. Zulke ontstemming is er overal in ko loniën, en is om verschillende redenen wel verklaarbaar. Spreker is ontsteld over de beweringen van den heer Mendels over economische te genstellingen tusschen Indië en Nederland. Het is een gelukkige gedachte geweest, den heer Hart uit Indië te laten overkomen. Dit heeft verhelderend gewerkt. Spreker schetst de beteekenis van ons bui- tenlandsch beleid ten opzichte ook van Indië. Men luistere naar de stemmen van kenners van Indië. De Regeering kan zich niet uitlaten over een rijksraad of een rijksparlement. Doch te eeniger tijd zullen dergelijke onderwerpen aan de orde komen. Parlementariseering van Indië zonder meer zou leiden tot ontwrich ting uit het staatsverband. En met een flicten-regeling kan men op den duur ook niet blijven regeeren. Nu de heer Foclc geen lid dezer kamer meer is, ontbreekt het deskundig element. Geen der kamerleden kent Indië meer door een korter of langer bezoek. Er blijkt hier dan ook iets te haperen. Men heeft zich niet voldoende aangepast aan de veranderde verhoudingen. De zaak is moeilijk, maar de regeering denke er over na. Na de pauze zette de heer Lohman zijn rede voort. In verband met de defensie Indië besprak hij de mogelijkheid van overrompelende bezetting van Java bij een eventueel conflict in den Stillen Oceaan. We zullen daar rekening mee moeten houden, omdat we dan den eersten stoot zullen moe ten opvangen. Op den Volkenbond kunnen we, na geleden smadelijke nederlaag, voor collectieve veiligheid niet meer ver trouwen. Meer steun zal Engeland ons kunnen bieden, al zal onmiddellijke hulp wel niet mogelijk zijn, nu dit land een groot deel van zijn verzwakte vloot in de Middellandsche Zee moet houden. De vraag klemt dus: zijn we instaat onze neutraliteit te handhaven? Ook aan het leger moeten we denken, met het oog op het geval dat het Java zal moeten verdedigen. Niet alleen onze vloot en het leger moeten in orde zijn, maar ook de luchtmacht. Hoe staat het daarmee? Zijn er voldoende vlieg tuigen? Is de zeegaande vloot op de in d< „grondslagen van 1927" vastgestelde sterkte' Hoe staat het voorts met de reserve? Er is een achterstand van 30 millioen in den af bouw van het vlootplan. Dat is een- onbevre digende toestand. Er zal nog heel wat noodig zijn, eer we toe zijn aan versterking van wat in 1927 noodig werd geacht. Het ware beter geweest, indien de 25 mil lioen, die aan Indië zullen worden gegeven, voor de vloot waren bestemd door overne ming van de kosten der Indische vloot. Prac- tisch is het vrijwel het zelfde. In Indië is echter thans eenige opleving, die moed geeft. De heer Schoemaker (r.k.) besprak de economische samenwerking met Indië. Over en weer zijn er groote belangen, die sa menwerking noodig maken. Moeten we niet komen tot voorkeursrechten? Geklaagd werd voorts, dat verschillende ambtenaren geen begrip toonen te hebben van de delicate verhouding tusschen Kerk en Staat. Het wordt tijd, dat in Indië het Chris tendom gelijk gesteld wordt met alle niet- Christelijke godsdiensten. Nog steeds worden vergunningen voor missie-arbeid geweigerd. De heer Knottenbelt (lib.) betoogde, dat voor de Indische suiker ruimer afzet moet worden gevonden in Nederland, ook in dien de proeven die thans genomen worden, niet slagen. De samenwerking tusschen Nederland en Indië vraagt meer en meer de aandacht. Er zijn wel eens misverstanden gewekt door onjuiste berichtgeving in Ned.-Indië De Re geering corrigeere die, zoo noodig, harerzijds. We gaan Indië thans met 25 mil lioen helpen. Dit resultaat van gehou den besprekingen heeft voldoening ge wekt. Zulk overleg ware te bestendi gen door instelling van een Rijksraad van advies. Haar instelling als proef zou spoedig moeten plaats hebben. Inzake de vlootsterkte sloot de heer Knot tenbelt zich bij den heer Lohman aan. De nieuwe gouverneur-generaal moge iemand zijn, die de conlinuïteit in het beleid, handhaaft. Is de benoeming spoedig te wach ten? De heer Janssen (r.k.) was van mee ning, dat meer de krachten moeten worden, geconcentreerd op goede financieele en eco nomische politiek, dan op verandering in de staatsrechtelijke verhouding tusschen Regee ring en Indië. Indië heeft op economisch gebied vaak onze bedoelingen misverstaan Betrekkelijk hebben wij het nog moeilijker dan Indië. Door ons is niettemin op velerlei wijzen groote steun aan Indië geboden en wie de nu toegezegde 25 millioen „een fooi" noemt,, begrijpt den toestand niet. De jaren, dat Ne derland uit Indië belangrijke inkomsten trok, waren ook jaren van welvaart voor In dië. Er waren dus geen eenzijdige voordeelen We hebben Indië reeds meermalen gehol pen met achterstelling van eigen belangen. De aftredende gouverneur-generaal ver dient hulde voor zijn beleid. Er is door hem. groot werk gedaan op financieel en econo misch gebied en ook in het belang van rust Gewaardeerd werd, dat voortgegaan wordt met de bestuurshervorming in de buitenge westen. Door krachtig optreden zijn rust en orde gehandhaafd. Er is niet te ver gegaan, ook niet met preventieve maatregelen. In Indië is een krachtig be stuur de beste waarborg voor een goed bestuur. Waar mogelijk moet echter ook aan de bevolking vertrouwen worden gegeven. De heer de Marchant et d' Ansem- bourg (n.s.b.) had lof voor G. G. de Jonge. Deze heeft in zeer moeilijke omstandigheden geregeerd. Gezagsvijandelijke actie heeft hij in het belang der bevolking voorkomen. Op dit punt moet er continuïteit blijven. De Regeering zij voorzichtig ten opzichte van Japansche wenschen. Is het juist, dat enkele Indische bladen in Japansche handen zijn overgegaan? Wat defensie betreft past geen optimisme. Een afdoende verdediging van ons bezit in Azië is niet van ons te verwachten, maar we hebben te doen wat mogelijk is en moeten zorgen te beschikken over een waardevolle aanvulling voor een to^'remstigen bondge noot. Dat is ir. Azië Engeland. De effectieven voor .leger en vloot moeten worden uitgebreid. Harmonische samenwer king en samenstelling van onze weermacht is noodig. z De bioscoop is voor de inlandsche bevol king een groot kwaad. Ze werkt op kwade instincten en geeft vaak een carricatuur van de verhoudingen in de blanke maatschappij, liet boek „Rubber" is een leugenachtig boek, dat tientallen jaren oude verhoudingen als actueel voorste't. De Regeering schenke aan dergelijke lectuur en fi'ms haar aandacht. De N.S.B. sluit zich aan bij hen', die een Rijksraad van Advies willen: zoolang die er niet is, moeten op andere wijze de imperiale belangen worden verzorgd en wel door op neming van Indische deskundigen in de Sta ten-Generaal. De Grondwet zou in dit op zicht voorschriften moeten bevatten. Nederland zou een deel van den Indischen rentelast moeten overnemen om Indië te helpen. De gepensionneerden zijn door verhoogde koopkracht van den gulden in beter positie gekomen, maar men moet hun pensioenen niet eenzijdig korten, doch een algemeene crisisheffing leggen op allen, wier inkomsten onder de crisis niet geleden hebben. Voor N.-Guinea worde Europeesche kolo nisatie op groote schaal bevorderd. De G. G. schijnt beter de beteekenis be grepen te hebben van een nationale partij als de N.S.B. dan de Regeering hier te lande. De N.S.B. is overal gelijk; het verschil in optreden ligt dus in de personen der regeer ders. Anti-semitistisch is zij niet, al is het optreden van vele joden niet sympathiek. Er zal worden gestemd voor de In dische begrooting, in de hoop dat spoe dig de N.S.B. de zorg voor Indië en het behoud er van zal overnemen. De vergadering werd verdaagd tot heden ochtend 11 uur. Dan is minister Colijn aan het woord. APPARAAT Er zijn tal van scheerapparaten in den handel, doch het apparaat dat thans door de Philips* Gloeilampen fabrieken te Eindhoven ontworpen en gefabriceerd wordt, is iets uitzonderlijks overtreft alles en maakt het zelfscheren tot een genot Wat het bizondere dan is van dit nieuwe apparaat? Ie. DOOR EEN VERNUFTIGE VINDING WORDT HET HOOGST MOGE LIJKE SNIJVERMOGEN VAN DE MESJES BEREIKT. 2e. DE MESJES WORDEN DUSDANIG BESCHERMD DAT VERWONDEN ABSOLUUT UITGESLOTEN IS. 3e. HET SCHEREN GAAT VEEL VLUGGER PRETTIGER EN GEMAK KELIJKER. 4e. HET APPARAAT IS GEHEEL VERVAARDIGD VAN PHILITE. UIT VOERING IN GLANZEND-GEPOLIJST EBBENHOUT-KLEUR. 5e: EEN ZEER SMAAKVOL ETUI, eveneens op genoemde wijze uitgevoerd, vormt met het apparaat een KEURIG GEHEEL. Teneinde alle zelfscheerders in de gelegenheid te stellen zoo spoedig mogelijk met dit nieuwe apparaat kennis te maken, zijn wij tengevolge van een bizondere overeenkomst in staat een BEPERKT AANTAL APPARATEN IN ETUI aan de gebruikers van onze „Universum" Globe scheermesjes. scheerapparaat in etui GRATIS wordt bijgepakt. De scheermesjes worden, zooals trouwens algemeen bekend is, ten volle gegaran- dacen"naenmtvanar<5tu h°°r detduurste merken niet onder. Betaling DRIE a ZZ J ,?N.TV«NGSJ' dus eerst Probe«rt U de mesjes en apparaat en irTS co™ ONTVANGT™ NAAM PHILIPS EEN WAARBORG DAT U Aan de HANDELSONDERNEMING „UNIVERSUM", Leuvehaven 19 R'DAM Telefoon No. 57314, Giro No. 127319. Verzoeke toezending van 30 „UNIVERSUM" SCHEERMESJES voor f 1 - v'?T Kraljs- P?ILIPS' PHILITE SCHEERAPPARAAT IN ETUI. Ik zend het bedrag dne dagen na ontvangst. (Deze coupon als drukwerk inzenden, naam en adres op couvert)

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2