KERK EN ZENDING „Ik had ze wel allemaal willen koopen!'V^/> WOENSDAG 13 mei 1936 NED. HERV. KERK Beroepen: Te Wouterswoude, cand. J. W. v. d. Linden te Utrecht. Bedankt: Voor Hoogeveen, H. Bout te Genemuiden. GEREF. KERKEN Aangenomen: Naar Lippenhuizen (als hulppred.), cand. W. Vis te Haamstede. CHR. GEREF. KERK Tweetal: Te Gouda, W. F. Laman te Middelharnis en J. A. Riekel te Dellt. Beroepen: Te Haarlem-Noord, D. Hen stra te Dokkum. BAPT. GEM. Beroepen: Te Muntendam, J. Huizenga te Delfzijl. Ds. W. M. LE COINTRE Ds. W. M. Le Cointre, predikant der Geref. Kerk te Bergen op Zoom hoopt na nog 14 dagen buiten de stad herstel gezocht te heb ben, voor zün gemeente weer op te treden. Ds. le Cointre was enkele maanden ongesteld. Ds. M. VAN DIJK Naar wij vernemen, is de toestand van Ds. M. van Dijk, pred. van de Geref. Kerk te Nieuweroord (classis Meppel), die 8 Febr. j.l. door een ernstige ongesteldheid getroffen werd, goed vooruitgaande en mag hij een paar uren per dag buiten het bed doorbren gen. DS A. VAN DUKE De Nieuw-Beijerlandsche Oud-Geref. predi kant Ds A. van Dijke hoopt van 15 Mei tot eind September in Amerika te vertoeven, ten. einde aldaar bij de Geref. Gemeenten voor le DS W. VAN T SANT Op Donderdag 18 Juni zal het 25 jaar ge leden zijn, dat Ds W. van 't Sant, predikant van de Geref. Kerk te 's-G r a v e n ha g e- West in het ambt bevestigd werd te Oost burg. Ds van 't Sant, die thans 53 jaar is, stond daarna te Voorthuizen, Katendrecht en Walergraafsmeer en sedert 4 Mei 1927 le 's-Gravenhage. AFSCHEID VAN ZENDELING WERKMAN" In de Ned. Herv. Kerk aan de Lijmbeek- straat te 's-Hertogenbosch had Zondagmid dag een samenkomst plaats waar afscheid genomen werd van Zendeling en mevrouw Werkman bij hun aanstaand vertrek naar Sarmi op Oost-Nieuw-Guinea, waarvan de classis 's-Hertogenbosch en Eindhoven de verzorging gedeeltelijk op zich hebben ge nomen. De voorzitter der classicale-zendingsver- eeniging, Ds. F. M'. Muller, sprak het openingswoord waarop zendeling Werkman sprak over: „Onze taak en onze kracht". Vervolgens werd het woord gevoerd door Dr. Hille Ris Lambers uit Lith, den heer Z. H. v. d. Wal uit Eindhoven en Ds. J. W. Maas uit Boxtel. Hartelijke woorden werden de scheidenden toegevoegd en met dank aan God sprak Zendeling Werkman over de hulp welke hem wordt geschonken voor zijn arbeid, vooral waar hij thans de eerste Zendeling zal zijn welke uitgezonden wordt door deze classe. De Chr. Gem. Zangvereeniging „Hosanna" verleende haar medewerking en zong enkele liederen, terwijl aan het einde van het sa menzijn,na het dankgebed door Ds. Muller, en het gemeenschappelijk zingen van Gez. 245 vers 1 en 2 alle aanwezigen zendeling en Werkman de hand drukten. ARBEID ONDER DE JODEN Van Ds R. Bakker, Geref. predikant te Rotterdam voor den arbeid onder de Joden is het correspondentie-adres voorloo- pig: Amruanstraat 23, te Rotter dam. KERK EN NATIONAAL-SOCIALISME Ter jongste vergadering van de classis Dordrecht der Chr. Geref. Kerk kwam ter tafel een voorstel van den kerkeraad van Zierikzee, om er bij de meerdere vergadering op aan te dringen uit te spre ken, dat het lidmaatschap van de N.S.B. met dat van de Chr. Geref. Kerk beslist onvereenigbaar moet worden geacht, wijl naar het oordeel van den Zierikzeeschen kerkeraad deze politieke partij een anti- Christelijke is. De classis oordeelde dat het beter is het rapport af te wachten van deputaten voor deze zaak, door de jongste generale synode benoemd, en nog geen oor deel uit te spreken, en adviseerde aan den kerkeraad van Zierikzee plaatselijk naar omstandigheden te handelen. GEEN KANSELRUIL MEER Eenige jaren geleden werd tusschen x gangers der Engelsche staatskerk en der vrije kerken kanselruil met toestemming der hoogste vergadering ingevoerd, zulks teneinde het wederzijdsch verstaan te be vorderen en een hereeniging zoo mogelijk voor te bereiden. De Anglicaansche bis schop van Peterborough heeft thans be kend gemaakt, dat hij deze overeenkomst opzegt en in zijn diocese niet meer veroor looft. aangezien, aldus de bisschop, de ver schillende leeringen meer onrust en oneenig- heid dan onderling verstaan aankweeken. DE GEREF. KERK VAN HONGARIJE En het bezoek aan dansscholen In de vorige week heeft te Boedapest vergaderd het Convent van de Hongaarsche Gereformeerde Kerk, mede in verband met het 400-jarig bestaan van Calvijns Institutie. Prof. Révész gaf een overzicht van de ge schiedenis der Reformatie in Hongarije. Blijkens de jaarverslagen bedroeg het aan tal Gereformeerden in het na den oorlog van Hongarije overgebleven gedeelte: 1.919.138. Het aantal kerkgemeenten was 1187 en dat der scholen: 1020. Het convent nam een re solutie aan. waarin werd uitgesproken, dat het bezoek der dansscholen voor de schooljeugd van beiderlei kunne, zoowel wat het moreele leven als de gezondheid betreft, van vernietigende werking is en ook het on derwijs schaadt, in verband waarmede het bestuur van het convent uitgenoodigd werd, den minister van onderwijs te verzoeken, in een verordening dat bezoek te verbieden. Op 1 November zal het bovengenoemde jubileum herdacht worden. KAISER SWERTH Duitschland zal inOctober het 100-jarig jubileum vieren van den Kaiserswerther Diakonessenarbeid, door Theodor FMedner te Kaïserswerth begonnen. Deze arbeid, die bij Fliedners dood in 1864 425 diakonessen in den dienst had, omvat thans in Duitschland 116 „moederhuizen" met bijna 50.000 zusters. Alg. Synodale Commissie Ned. Herv. Kerk De president Dr. P. Smit opent de ver gadering met gebed. Hij heet de leden wel kom in deze belangrijke voorjaarsvergade ring. De samenstelling ervan is: Dr. P. Smit president: Ds. D. den Breems, secretaris; Ds. P. Bokma, vice-president; Prof. Dr. Th. L. I-Iaitjema; Ds. L. S. van Zwet; Ds. F Tamrnens; Ds. J. W. J. Addink; Ir. P. NVolffensperger; Mr. J. Ae. A. Lisman. De secretaris brengt verslag uit van het geen door de Commissie tusschentijds ver richt is. Ds. van Zwet en Prof. Dr. Haitjema wor den als commissie aangewezen om bespre kingen te houden met den Quaestor-Gene raal Mr. S. J. Hogerzeil. In de namiddagzitting worden de rap porten uitgebracht over de al ol niet te verleenen groote toelagen uit het fonds Noodlijdende kerken en personen, die straks aan de Synode worden voorgesteld. Over een enkele kwestie worden voorloo- pige gedachtenwisselingen gehouden. De vergadering wordt met het oog op nog te houden samenkomsten van commissies verdaagd tot Woensdagmorgen 10 uur. Congres voor Calvinistische Theologie Van 15—18 Juni te Genève Van dit reeds aangekondigde Congres, dat Prof. Lecerf van Parijs tot voor zitter zal hebben, ontvingen wij het pro gramma. De vier referaten zijn over diverse groepen verdeeld: bijbelstudie, uitverkie zing in de Calvinistische dogmatiek, verkie zing en roeping, verkiezing en prediking, verkiezing en sacramenten, Calvinismme en Staat, verkiezing en geloof, verkiezing en Kerk. Op 15 Juni zullen spreken Prof. Mac Lean, Pfarrer Peter Barth, Rev. Georg S. Hendry en Prof. Dr. V. 11. Rutegrs. Op 16 Juni: Pasteur Max Dominicé, Rev. Leigh Hunt, Pfarrer Rudolf Grob, Pasteur Pierre Maury. Op 17 Juni: Rev. E. C. Unmack, Dr. G. Oorthuijs, Prof. Aug. Lecerf. Pasteur Jean Cadier. Op 18 Juni Pfarrer G. Spoer ri en Pastor W. A. Langenohl. Bij de sprekers-namen ontbreekt dus die van Minister-president Dr. H. Colijn, die bericht van verhindering gezonden heeft, Het Congresbureau (12 Rue Diday, Genève) deelt nog mede, dat in ver- tand met gerezen misverstanden over den grondslag van het Congres, vast gesteld is, dat de bekend gemaakte grondslagen (de Gereformeerde Belijde nisschriften) het Congres als zoo danig betreffen en niet de deelne mers. Zij bepalen de omlijsting, waar binnen de referaten en de discussies zullen plaatsvinden, zonder verbindend te zijn voor de persoonlijke meeningen der deelnemers. Eere-voorzitter van het Congres is Prof. Eugène Choisy. De morgen- en middagzittingen worden gehouden in Hotel Beau-Séjour. De avond zittingen zijn publiek. DRENTHE EN DE VRIJE UNIVERSITEIT Men sahrijft ons: Zaterdagmiddag had in „Ons Huis" te Assen een vergadering plaats van den Ring Assen der Vrije Universiteit. Uit de rappor ten over de gevoerde contributieactie bleek dat er een groeiende belangstelling onder het Gereformeerde volk in Drenthe is voor de Vrije Universiteit; 300 nieuwe contribuanten werden ingeboekt. Door Ds. H. W. Engelkes van Meppel, lid van het prov. Comité, werd het woord ge voerd over het onderwerp „De V.U. nog altijd een geloofsstuk". Een geanimeerde gedachten-wisseling volg de en de meer dan twintig aanwezige V.U. Vereen, van Kerkvoogdijen in de Ned. Herv. Kerk DE ALGEMEENE VERGADERING In de gisteren te Breda voortgezette al- gemeene vergadering van de vereeniging van kerkvoogdijen in de Ned. Herv. Kerk verwelkomde de voorzitter, het Tweede Ka merlid, de heer J. Bakker van Menaldum, met een enkel woord de afgevaardigden van de Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk, van het Algemeen College van Toezicht op de kerkelijke goederen en fondsen in de Ned. Herv. Kerk; van het Prov. College van Toezicht in Noord-Brabant en Limburg; het Prov. Kerkbestuur van Noord-Brabant en Limburg; het classicaal bestuur van Breoa; de Raad van Beheer op de predikantstracte- rnenten; het Zuiderzeefoncls; den kerkeraad der Ned. Herv. Gem. te Breda; de vereeni ging van ouderlingen in de Ned. Herv. Kerk en de Federatie van Diaconieën in die Kerk. Hierna hield spr. de openingsrede waarvan we reeds verslag gaven. Na de huishoudelijke zaken kwam het werkplan 1936 aan de orde. Het komt nader in bespreking in de vergadering met de ge delegeerden in Juni a.s. te Utrecht le houden. De voorzitter deelde mede dat met de streekvergaderingen krachtig zal worden voortgegaan. Met een voorstel om de alge meene vergaderingen om de twee jaar te houden wil het hoofdbestuur nog even wachten. Hierna was het woord aan Mr. A. d e Jong van Mijnsheerenland, om te referee- ren over: „De kerkvoogdij als beheersorgaan der gemeente". We gaven daarvan eveneens reeds verslag. Er volgde een levendige discussie waar aan 10 personen deelnamen. Dr. Tjalma, Ned. Herv. predikant te Veen (Br.), vertegenwoordiger van de Alg. Synode tder Ned. Herv. Kerk, bracht de groeten dezer synode over en betuigde zijn instemming met het referaat waarin hij on derstreepte dat het noodzakelijk is dat ieder op eigen terrein blijve. Spr. waarschuwde den referent tegen teveel idealisme en wees er op dat het geloof in Christus de band moet zijn die alle dragers van eenig ambt binden moet. Voorlezers die hun wérk goed doen schaffe men niet af. (Vroolijkheid). Repliek In zijn repliek oordeelde Mr. de Jong dat wat de heer Eggink wilde (verplicht register) niet wel mogelijk is. Maar de Sy node heeft deze zaak reeds aangevat en spr. ziet niet in welké bevoegdheid het Al gemeen College hier hebben zou. Hier ligt meer een taak voor de Ver. van Kerkvoog- Kerkvoogden doen goed om niet alleen contact te houden met de notabelen maar ook met de Vele predikanten zien gaarne den voorlezer verdwijnen. Predikanten die in den voorlezer iemand zien die een stuk van hun taak overnemen, doen goed een kwartiertje korter te preeken (vroolijkheid). Vrijwillige voorlezers kan spr. niet aan bevelen. Het vrijwillige gaat er spoedig af. Krachtens met den uitgever gesloten con tract kan het handboekje niet aan niet- leden worden gezonden. Het is finantieel ook onmogelijk. Wat de bezwaren tegen het aan ieder verschaffen van een ex. van de rekening der kerk betreft als die in eenige gemeen te leven, wil spr. deze zaak aan het prac- tisch beleid van kerkvoogden overlaten Maar spr. wil de gemeente toch interessee ren voor de kosten der kerkelijke huishou ding, die aan vele gemeenteleden onbekend Formeel gesproken moet het initiatief tot het opheffen van predikantsplaatsen uit gaan van den kerkeraad. Wil die niet mee werken, dan kan spr. hier moeilijk advi- seeren. Natuurlijk mag men een model uit liet handboekje wijzigen, want het is maar een concept. Mr. de Jong deelde mede dat een schrifte lijke vraag was ingekomen van de kerk voogdij van Meliskerke. inzake het innen van den hoofdei ij ken omslag bij wanbetalers. Hij gaf een uiteenzetting van de moeilijkheden die hier rijzen en deelde mede dat het hoofdbestuur ook voor het innen van kleine bedragen via de juri dische commissie zich beijvert. De voorzitter dankte den referent voor zijn betoog en repliek. Ten slotte deed de heer y. Meer van Amsterdam enkele mededeelingen over de storm- en brandverzekering, die een ver trouwelijk karakter droegen. Nadat prof. mr. C. de Vries van Rot terdam, namens den Raad van Beheer op de predikantstractementen uiting had ge geven aan de belangstelling en waardce- ring voor het werk van de vereeniging, waarmede ook zijn werk staat en valt, waarom beide lichamen nooit tegenover elkander staan en de verzekering gegeven had. dat ook de Raad een reglement be geert dat voor 100 uitvoerbaar is en de saamhoorigheid bevorderen wil, sloot de voorzitter met een woord van dank aan prof. de Vries om 5 uur de eerste zit ting. De ontvangst ten stadhuize Hierna vond de ontvangst ten stadliuizo door liet college van B. en W. plaats, al moest die vanwege het noodweer een kwar tiertje worden verdaagd. In de oni*vangstzAal recipieerden bij ont stentenis van den burgemeester. Mr. Dr. H. G. W. v. Sonsbeek, die uitstedig was, de loco-burgemeester wethouder J. J. v Buite nen met de wethouders Mr. E. v. Micrlo en Ir. S. v. d. Werf en de gem.-secr., Mr. Th. v. Woensel. Wethouder v. Buitenen (R.-K.) riep de afgevaardigden namens het gemeentebe stuur het welkom toe en merkte op dat er menschen zijn die meesmuilen over het ver band tusschen financiën en goederen en den godsdienst. Echter ten onrechte, Tiaar spr. nader aantoonde. Kennisname van de ge schriften der vereeniging heeft spr. geleerd dat de Ver. van Kerkvoogdijen in de Ncd. Herv. Kerk goed en nuttig werk doet. Spr. vleit zich met de hoop, dat hej feit dat men in Breda vergadert, aan het bezoek der jaarvergadering bevorderlijk is geweest. Spr. gaf de aanwezigen de verzekering dat de R.-Kath. en de andersdenkende burgers in Breda in vrede naast elkander leven en ge meenschappelijk op meer dan één gebied nuttig werk doen. Spr. uiJte de hoop dat de vergadering een vruchtbare zou zijn en men aan het bezoek aan Breda nog lang met genoegen terugdenken zou, om te besluiten met. een: Hartelijk welkom (applaus). De voorzitter der vereeniging, de heer J. Bakker, dankend voor dit vriendelijke woord, uitte zijn vreugde over de waardce- ring door de plaatselijke Overheid van het werk der vereeniging. In beider taak is on derscheid, maar overeenstemming in beider finanieele moeilijkheden. De indruk die de vereeniging van Breda heeft is gunstig en de opkomst ter jaarvergadering uitnemend. Breda is een stad van buitengewoon histo- rische beteekenis. naar spr. nader aantoon de. Spr. besloot met gemeentebstuur en bur gerij zijn beste wenschen aan te bieden en Gods rijken zepen toe te bidden (bijval). Hierna werden ververschingen rondge diend en bleef men nog eenigen tijd in het fraaie stadhuis met zijn prachtoolleetie his torische schilderijen uit de geschiedenis dei- stad en der Oranjes toeven. Gemeenschappelijke maaltijd Om 6 uur vereemigde men zich gisteravond aan een gemeenschappelijk en maaltijd. Om half acht ving een gezellige Lijeen- komst aan, aangeboden door de afdeelrngeir Limburg, Brabant-Oost en Brabant-West, die een ongedwongen karakter droeg. Een zangkoor uij Brecla verleende medewerking, terwijl de aanwezige kerkvoogden ruim schoots gelegenheid ontvingen om over al lerlei vragen van beheer met de leden van het hoofdbestuur te spreken, terwijl de thee werd geserveerd. Tweede dag Heden werd de vergadering voortgezet. Na toespraken van genoodigden was het woord aan den heer Mr. G. V i x s e b o x e, van Almelo die sprak over Bouwen en afbreken Zijn onderwerp nader preciseerende, zeide spr. op het oog te hebben het bouwen en af breken van de kerkelijke organisatie, voor zoover flat het beheer betreft. Het bouwen der stoffelijke organisatie staat niet op zichzelf, immers is die stoffe lijke organisatie afhankelijk van de geeste lijke organisatie en deze is onze Kerkvoog den niet opgelegd. Na een herinnering aan de geschiedenis der I-Iervormde Kerk merkte spr. op, dat de geestelijke formatie der Vaderlandsche Kerk heden ten dage over het algemeen geacht mag worden te zijn in overeenstemming werkers zijn het Ringgebied weer ingetrok ken met nieuwe bezieling omdat het devies van de Universiteit met den Bijbel ook het hunne is: „Onze hulp is in den naam des HEEREN die hemel en aarde gemaakt heelt". TNKSTLR-TRACTAAT De uitgever W. D. Meinema te Delft heeft bij zijn vroegere v>er Pinkstertractaten nieuw gevoegd, geschreven door Ds. P. Prins van Deventer en getiteld „Een andere en van een paar teekeningen voor zien. De prijs is, hoewel het tractate 4 blaadjes lieeft. zeer laag gehouden. Voor Evangelisatie-Commissies een aangewezen middel in de komende dagen. De naam van den schrijver waarborgt een pakkende tekst. KORTE BERICHTEN Het adres van den Kerkeraad der Geref. Kerk te Oosterland (Z.) is voortaan: C. J. Zoeter, Dorpsweg, Oosterland (Z.). Wij ontvingen het 6e jaarverslag van de Stichting „Het R v e i 1-A rchie f waarin melding wordt gemaakt van talrijke schenkingen in boeken, vlugschriften, por- pretten en curiosa. onderwijs en opvoeding J. A. WIEGEL Het hoofd der Chr. School te Meerkerk de heer J. A. Wiegel, hoopt Vrijdag 15 Mei den dag te herdenken, dat hij25 jaar bij het Christelijk Onderwijs werkzaam is. Na 8 jaar te Pernis gearbeid te hebben, -olgde in 1919 zijn benoeming als hoofd der School te Nieuwland (Z.H.), waar de jubila ris gedurende een 16-tal jaren met toewij ding en liefde zijn krachten gaf in die ge meente, zoowel in als buiten het Onderwijs. Inzonderheid zijn werkzaamheid op het ter rein der A.R. politiek mag hier genoemd worden. Het laatste jaar leidt de heer Wiegel de Chr. School te Meerkerk. met den nil der gemeenten, die deze Kerk samenstellen. Wat het beheer der Kerkelijke goederen betreft, in 1869 heeft de regeering zich ge heel teruggetrokken uit het beheer en is dit weer geheel in handen gekomen van de Kerkelijke gemeenten, zij het dan al of niet onder toezicht. Nu is het buitengewoon verblijdend, dat juist in de laatste jaren bij het beheer lioe het in die ontwikkeling heeft samen te werken met het bestuur, zoodat het bouwen van onze beheersorganisatie zich geheel aanpast aan den bouw der bestuursorgani satie. Onder bouwen aan de stoffelijke organisa tie onzer Kerk. aldus spr., verstaan wij niet alleen een totstandbrengen van een uitste kende administratie in onze gemeenten, doch bovenal in algemeenen zin een ver grooting der samenwerking tusschen de be stuurslichamen en het beheer. Na een uitvoerig overzicht van de ontwik keling dezer.verhouding zegt spr.: Wij zijn er geheel van doordrongen dat indien wij vandaag aan den dag een nieuw reglement op predikantstractementen zouden moeten maken geheel volgens onze eigen wenschen wij de Centrale Kas niet zouden kunnen missen en ook niet. het College dat die Cen trale Kas zou moeten beheeren in casu de Raad van Beheer. Laten wij toch in de taak van den Raad van Beheer zien een verlengstuk van onze eigen taak als Kerkvoogden, namelijk de verzorging van een behoor lijke tractementsregeling van alle predikanten onzer Kerk; laten wij er ons steeds meer van doordringen dat reeds in dit reglement, dat ons feitelijk door het bestuur is opgelegd, wij als kerk voogden een overwegenden invloed heb ben op de samenstelling van dien Raad van Beheer." Het lijkt mij gewenscht toch maar voort durend op dit aambeeld te hameren, niet al leen omdat men onder onze eigen leden deze dingen niet altijd zuiver aanvoelt maar ook omdat er in onze kerkelijke samenle ving verschillende organisaties zijn, die van een geheel ander standpunt uitgaan. Spr. heeft hier het oog op de Vereeniging van Protesteeren de Kerkvoogdijen. Hoewel de invloed van deze vereeniging de laatste jairen snel vermindert, zijn er toch altijd nog een goede honderd Kerkvoogdijen die er lid van zijn. Deze vereen, stelt zich op het standpunt dat het Reglement op de Predikantstractementen allen rechtsgrond mist, dat dientengevolge het optreden van den Raad van Beheer in strijd is met het recht en derhalve het Reglement, en mét 't Reglement de Raad van Beheer zoo spoedig mogelijk behooren te verdwijnen. Men wenscht af te breken wat met groote moeite is opgebouwd en wat men eigenlijk zelf niet kan missen zonder zich daarbij vol doende rekenschap te geven van de kolos sale verwarring waaraan onze Kerkelijke organisatie zou ten prooi vallen indien dit Reglement buiten werking zou worden ge steld. Aan dergelijke afbraak doen wij niet mee, doch wij willen langs den wettelijken weg der Kerk komen tot verbetering, daarbij in het oog houdende, dat wij als beheersorga nisaties onze Kerk hebben te dienen en de geestelijke leiding, die tot uiting komt in het bestuur, daarbij hebben te volgen. Een andere organisatie, wier bouwplan nen met een harmonische ontwikkeling dei- Kerkelijke organen in conflict komen, is de Bond van Predikanten. Ons groote bezwaar tegen deze vereeni ging is dit, dat zij als doel heeft de verzor ging der stoffelijke belangen harer leden en niet de belangen der kerk, dat derhalve de belangen der vakvereeniging worden ge steld boven die der Kerk. Wij stellen daartegenover, dat wij als Kerkvoogden slechts één taak hebben n.L te zorgen voor de stoffelijke belan gen der Kerk, dat van die taak een zeer belangrijk onderdeel is de zorg voor de predikantstractementen, doch dat wij nooit of te nimmer het belang der Kerk ondergeschikt zullen mogen maken aan het belang der predikanten. Tot welke buitensporigheden het leidt, in dien de belangen van de vakvereeniging maar steeds op den voorgrond gesteld wor den, blijkt uit de laatste nummers van het orgaan van den Bond van Predikanten. In het bijzonder heeft spr. daarbij het oog op de beide artikelen van den secretaris van dien Bond, ds. Boer, getiteld: „Salvo Hono- re" in het No. van December 1.1. en „Op za- kelijken grondslag" in dat van Februari, waardoor in onze kerkelijke samenleving "Ik ben blij dat we naar Swift hebben ge vraagd. Wat zitten die verrukkelijk. Al direct bij 't eerste paar voelde ik dat 't Swift moest zijn. Wat 'n beeldige schoentjes toch. 't Eene Swift-modelletje is nog aparter dan 't andere en heusch hoor, mijn voet lijkt werkelijk een nummer kleiner. Jij neemt straks zeker ook Swift I" De prijs is in de zool gestempeld: f. 4.95 - f. 5.95 f. 6.95 UW VOET LIJKT EEN NUMMER KLEINER eenige deining is verwekt, speciaal in pre- dikantskringen zelf. Spr. zou geen aanleiding gevonden heb ben deze geschiedenis op deze vergadering te behandelen, ware het niet, dat achter dit alles een systeem zit, een systeem van bou wen, dat wij. gezien in het licht van het uni- verseele belang onzer Kerk niet anders dan als afbraak kunnen betitelen. De secretaris van den Bond van Pre dikanten, d.i. de man, die de lakens uit deelt en de richting aangeeft voor het streven dezer organisatie, is iemand met een scherp verstand, die echter bezield is met een haat jegens alles, dat Kerk voogd heet en die dien haat dan ook zeer consequent en ik verzoek U speciaal op die consequentie te letten, mijne hee- ren op den Raad van Beheer over brengt, omdat hij. evenals ik in dien Raad een beheersorgaan ziet Mocht men het echter soms vergeten zijn dan wil ik de memorie van het Hoofdbe stuur van den Bond van Predikanten nog wel eens opfrisschen en zeggen: dat het reglement zoo gebrekkig werkt is in de eerste plaats, omdat het niet is tot stand gekomen in vrijwillige samenwerking met de plaat selijke beheersorganen die het benoodigde geld moeten bijeenbrengen en men nu een maal met onwillige houden slecht hazen In de tweede plaats, omdat men bij de sa menstelling van dit reglement met een on voldoend gefundeerd optimisme heeft ge meend dat er ter voldoening aan de bepa lingen die men ten aanzien van de tracte- menten maakte, nu ook tegelijkertijd vol doende fondsen zouden zijn. En in de derde plaats, omdat men op twee gedachten heeft gehinkt, n.l. dat het moge lijk zou zijn een reglement in te voeren waardoor een volledige tractementsregeling zou worden verkregen en ter zelfder tijd de oude regeling der vacaturegelden, waarbij de gezamenlijke predikanten boven hun ge wone tractement nog een half millioen per jaar ontvangen, in wezen liet. Aan die drie fouten bij de geboorte labo reert het reglement nu nog. De vereen, van Kerkvoogdijen streeft et- naar, dat alle kerkvoogdijen in onderling verband samenwerken met het bestuur det Ned. Hervormde Kerk, dat in de zaken der Kerk het laatste woord spreekt omdat dc geestelijke leiding aan dat bestuur is toe vertrouwd. Onze vereeniging wenscht d organen, die door de wettige reglementen in het lev geroepen zijn te erkennen en te vervolma ken voor zoover die organen zich bemoeien met de stoffelijke verzorging der Kerk Daarom acht zij het op haar weg te liggen den Raad van Beheer in zijne taak te steu nen en door geregeld contact met dien Raad te geraken eenerzijds d.i. aan den kant van den Raad tot beter begrip van de moeilijkheden der gemeenten en waardee ring van het werk der Kerkvoogden, ander zijds -- d.i. aan den kant der gemeenten tot een grootere bereidheid alle krachten in te spannen tot een zoo goed mogelijke werking der tractementsregeling. Daarom tracht zij te komen tot een har telijke samenwerking met de Provinciale Colleges van Toezicht en het Algemeen Col lege van Toezicht terwijl zij het van zeer groot belang beschouwt dat allo plaatselij ke beheersorganen zich vrijwillig onder dat toezicht stellen. Onze vereeniging streeft niet naar op bouwing van eigen machtspositie, doch wenscht de eendracht der beheersorga nen slecht in dienst te stellen van de geestelijke leiding der Kerk. Zij is er van overtuigd dat slechts op deze wijze onze Kerk waarachtig door haar ge diend kan worden. Daarvoor is echter in de eerste plaats noo- dig dat niet 750, doch alle Kerkvoogdijen in de vereeniging samenkomen en spr. be sluit dan ook met eén dringenden oproep tot die Kerkvoogden, die nog steeds afzijdig staan, om lot ons over te komen, opdat de Kerk, voor zoover dat voor onze rekening ligt, in staat gesteld worde hare moeitevolle doch ook zoo heerlijke taak tot heil van ons olk geheel te vervullen. ONDERWIJSBENOEMINGEN W ij k (N.Br.) Te openen Herv. GK-ftj School. Tot onderwijzeres: Mej. Gaiki! horst te Slagharen. Deze vier letters markeeren een nieuwe, tg Amsterdam opgerichte organisatie, nl. dg Amsterdamsohe Christelijke Onderwijs-Or-* ganisatie. Blijkens de toelichting van haaf voorzitter Prof. Dr. J. Waterink wil zij alle vraagstukken, het Chr. onderwijs irt 's lands hoofdstad rakende, bespreken. Mef Prof. Waterink vormen Dr. Mr. A. C. G. van Proosdij en Drs. W. Sleumer Tz. het mode* ramen. Het ideaal der nieuwe organisatie is: aU« leerlingen van Ghristelijken huize naar het Chr. L. O. en M. O. Men wil geen surrogaai van een Christelijke school in den vorm vap| een neutrale school met wat Godsdie riston* derwijs, aldus een der sprekers op den stiche tingsavond. Ook de Kerk moet ten deze do ouders op hun roeping wijzen. Examens TOELATINGSEXAMEN RIJKSAKADEMIB VAN BEELDENDE KUNSTEN De St.crt van 7 Mei bevat de oproeping voor het a.s. toelatingsexamen tot de Rijk»» akademie van Beeldende Kunsten te Am» sterdam, dat dit jaar gehouden zal worden van 6 tot en met 10 Juli a.s. De aanmelding j dient schriftelijk te geschieden hij den wn<> hoogleeraar-directeur vóór 16 Juni a.s. ott« der bijvoeging van een geboortebewijs. In lichtingen mondeling en schriftelijk aan het adres der Rijksakademie, Stadliouderskailt 86, Amsterdam. geb. te Ubbergen, op proofschrift „Over grond- slagen en voorwaarden voor optimale Röntgen* doorlichting". Academische Examens. Leiden. Gesl.: XVla. en Natuurkunde (L): cand.ex., de dames H. H, Vrolijk en A. C. Knape id. (K): cand.ex.. mej, L H. Gruttering; id. (hoofdvak Wiskunde)! doet. ex.. de heer F. J. Terpstra. Geneeskunde: doet. ex., do heer J. B. Ebbing en mej. A. Holtru&t. Rotterdam. Ned. fKanideLsTiooget&dhooL Gèsl.: Handelswetenschap: doet. ex., de hee® H. A. Korthals. Groningen. Gesl.: Wis- en Natuurkunde (L): ca.nd.ex., de damea W. J. A. E. Wouter® en G. Olthof. Utrecht. Gesl. mej. A. L. E. Jansen, Bcwaorichoolonderwijs. Gesl. voor het theoft ged. ex. hulpakte der Veir. van Ghr. Bewaar* sclxoolond.essen in Nederland de dames O, Schuitenmaker en A. C. Wenke, Haarlem; H. C< Berghorst, Bloemendaal; L. C. Mollee. H. M. E, de Wijs en B. Roosma, Haarlem. (Deze opgave van 8 Mei kwam door een abuis pas heden in ons bezit). 12 Mei. Gesl. M. C. G. Ravelli, G. de Graaf en G. Krult. Rotterdam; J. Daimbrink, Do Bilt: E. J, v. d. Kooy, Rotterdam; H. A. Rijsterborgh,1 Zwijn drecht. Verplegend personeel. Op 11 en 12 Mei werd In de Stichting „Wolfheze" te W.olfheze het examen afgenomen voor hot staatsdipl. B voor de verpleging van Zenuwlijders en Krankzinni gen. Aan dit examen namen deel 5 broeders en 18 zusters. Hiervan slaagden de broeders J. C. Hillie, K. Kocts, J. Olde en J. H. Visscher: en de zusters A. EijLsma. M. Dekker. P. A. van Ekercn, M Fernhout, B. de Haan, E. E. Hoogmoed, J, Kömllves, M. Kool, S. van der Laan, J. M. vaa Lonkhuijzen, G. W. ,T. Maklcinga, W. Nienüuis, C, i C. J. i der Waard. N o o r d w ij k-B innen. Bij het gehoudèn exam-?n in de Mr Dr Willem van den Bergh- stichting werden van de le naar d-e 2e crusua bevorderd de zusters H. Bosch, R. A. Deen, J. C. v. Delft. J. E. G. M. de Haas, M. R. Joustra. N. A. Mac Daniel. P. M. Passchler. C. P. Smits, M. N. Steinrath. H. W. Stel. A. M. Twilt. J. Voai afsrew. Van de 2e naar de 3e cursus werden -derd: de zusters M J Claveaux: J. A. Fous- -„.l, P. de Jong; L. Kieviet: M. Kievit; H. I, Kuiper: J. V. Kuyk: F. G. Mulder; G. v. 't Riet: C. F. Sc-hrnidt; G. Twilt. Afgew. 2. Het einddiploma behaa" KERKORGEL Men bericht ons den bouw van een nieuw kerkorgel voor de nieuwe Geref. Kerk te N e u w-L o osdrecht. Frontontwerp van den heer Plooy. Opdracht werd verstrekt aan de electr, orgelfabiek. M. Spiering te Dordrecht. •-

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 8