STADSNIEUWS WOENSDAG 13 MEI 1936 TWEEDE BLAD PAG. 6 V Gemeentezaken SCHATTINGSCOMMISSIE In de Commissie van Schatting voor het Grondbedrijf is door het overlijden van den heer B. J. Huurman D-zn. een vacature ont staan. De Raad moet een nieuw lid be noemen. Ten einde deze benoeming te vergemakke lijken vestigen B. en W. de aandacht op den heer B. Buurman, architect alhier. EERVOL ONTSLAG B. en W. geven den Raad in overweging mej. A. Wartena eervol ontslag te ver leenen uit har betrekking van hoofd van de bewaarschool aan de Gortestraat. Verschillende personen hebben zich aan gemeld voor de huur van het buiten dienst gestelde politieposthuis aan den Hoogen Rijndijk. De met hen gevoerde onderbande lingen hebben tot resultaat gehad, dat met den heer H. Gaasbeek alhier overeenstem ming werd bereikt op een aannemelijke ba sis. Zijn plan is het voormalie posthuis in te richten voor den verkoop van ijs en al coholvrije dranken. Hij is bereid het per ceel te huren tegen f 350 per jaar (straat belasting en gebruik van duinwater inbe grepen) tot 1 Mei 1937 en vervolgens van jaar tot jaar. B. en W. stellen voor tot verhuren over te gaan. EEN LEGAAT Wijlen de heer Mr. R. Siegenbeek van Heukelom heeft de door hem in 1921 aan het museum in bruikleen afgestane groote notenhouten toonkast, Louis XIV. aan de gemeente, ten behoeve van het museum, gelegateerd. B. en W. geven den Raad in overweging dit geschenk, met gevoelens van erkente lijkheid jegens den erflater, voor de ge meente te aanvaarden. VERKEERSVERBETERING De eigenaressevan het perceel Plantage 2, hoek Utrechtsche Veer, is bereid de strook grond, gelegen vóór en ter zijde van dat perceel, tegen betaling van f 10 per M2 aan de gemeente in eigendom over te dragen. Door aankoop van bedoelde strook grond kan een zeer gewenschte verkeersverbete ring tot stand worden gebracht, welke als onderdeel van de ter plaatse reeds uitge voerde verbeteringen kan worden beschouwd en derhalve uit het voor die verbeteringen beschikbaar gestelde crediet kan worden be Btreden. B. en W. stellen voor de grond te aan vaarden. BELENDINGEN LICHTFABRIEKEN Aan de gemeente zijn te koop aangeboden «3e perceelen Langegracht no. 68 en Ko- ninginnehof no. 17. Aankoop van deze per ceelen is voor de gemeente gewenscht, om- 'dat zij grenzen aan het gebouwencomplex van de Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit. De eigenaren van het pand Langegracht no. 6S- de erven W. Sira, hebben zich be reid verklaard dit perceel te verkoopen voor f 2000, terwijl de heer H. C. de Nie voor het huis Koninginnehof no. 17 een prijs van f 1500 vraagt. B. en W. achten deze prijzen, voor de betaling waarvan gel den op de bedrijfsbegrootingen beschikbaar zijn, aannemelijk en stellen voor tot aan koop over te gaan. GERECHTELIJKE INVORDERING Eenigen tijd geleden werd door 'n vracht motorrijtuig, toebehoorende aan de N. V. Gebr. Van Hoeken's Houthandel te Leiden en bestuurd door W. van den Wijngaard, eveneens te Leiden, wegen aanrijding scha de veroorzaakt aan de brugleuning van de Gepekte brug en aan den walmuur van den Ouden Rijn. Aangezien zoowel genoemde vennootschap als Van den Wijngaard voor deze schade, in totaal f 182.18 bedragende, aansprakelijk zijn te stellen en nooh de een, noch de ander haar, ondanks daartoe aangewende pogingen, tot dusverre heeft Vergoed, zal dit bedrag thans langs gerech- tclijken weg moeten worden ingevorderd, fwaartoe B. en W. een voorstel doen. B. en W. stellen voor een verslag uit te brengen aangaande de verstrekking van schoolkinderkleeding en -voeding gedurende iiet jaar 1935. Daaraan is ontleend, dat voor het dienstjaar 1935 aanvankelijk werd uitgetrokken f 37.870, welk bedrag bij raads besluit dd. 25 Februari 1935 werd verhoogd met f 3730 tot f 41.600- ten einde de voe ding ook gedurende de vacanties te ver strekken. Ten slotte bleek nog ter dekking van de uitgaven f 967.86 noodig, zoodat het gemeen telijk subsidie aan genoemde vereeniging over 1935 bedraagt f 42.567.86. Aan voeding werden in totaal verstrekt 352259 porties. Uitgereikt werden 625 jongenshemden, 625 jongensbroeken, 749 jongensblouses. 749 bo. venbroeken, 615 meisjeshemden, 615 meis jesbroeken, 714 meisjesjurken, 714 meisjes- schorten, 2703 paren kousen, 4818 paren klompen en 133 paren schoenen. De kosten van het voedsel bedroegen per portie met inbegrip van de kosten van bediening 9.49 cent. Gemiddeld was de grootte van de por ties 0.5S8 liter. Behalve het subsidie van de gemeente ontving de vereeniging aan contributiën f 325.75, aan bijdragen en giften f 22.25- aan opbrengst van collecten, busjes, enz. f 64.04. Uitgegeven werd f 42.979.90, waarvan voor: voeding f 30.079.97, kleeding f 8960.23, uitgaven van allerlei aard als loontn, ad- vertentiën en drukwerken, meubilair, meu bilair, materialen enz. f 3939.70. OPENBARE CONCERTEN Bij de behandeling van de gemeentebe- grooting voor het loopende dienstjaar werd de behandeling van het voorstel van den heer Groeneveld, inzake beschikbaarstelling van een bedrag voor het geven van een aantal openbare concerten, voorloopig aan gehouden. Zulks geschiedde met het oog op een te verwachten verzoek van den Bond van Leidsche Harmonie- en Fanfarevereenigin- gen, om ook gedurende dit jaar in de mu ziektent in het Plantsoen een aantal con certen tegen een vergoeding te mogen geven Bedoeld verzoek is inmiddels ingekomen. Daarin werd gevraagd een twintigtal con certen te mogen geven tegen een vergoeding van f 1000 in totaal. Aangezien B. en W. dergelijke uitgaven onder de tegenwoordige tijdsomstandighe den niet verantwoord achtten- hebben zij aan den Bond aangeboden om, evenals ver leden jaar, tien concerten te doen geven tegen een vergoeding van f 40 per concert. De Bond heeft deze aanbieding aanvaard. In verband hiermede geven B. en W. den Raad in overweging het voorstel van den heer Groeneveld als afgedaan te beschou- In de raadsvergadering van 25 Januari 1935 werd besloten om, voorloopig voor den duur van één jaar, ingaande op een nader door ons College te bepalen datum, een rege. ling met de te Leiden werkende ziekenfond sen aan te gaan, betreffende het verleenen van een reductie op de ziekenfondspremie, tot 2/3 gedeelte daarvan, aan door ons in overleg met de ziekenfondsen te bepalen ca- tegariecn van ondersteunden, in dier voege, dat die reductie gezamenlijk werd gedragen door de gemeente, de medische en pharma- ceutische medewerkers van de te Leiden wer kende ziekenfondsen zelve, zulks in verhou ding van 4:3:2. De datum van ingang van de regeling werd bepaald op 1 April 1935 en de regeling werd van toepassing verklaard op onder steunde werkloozen, armlastigen en- sedert het eind van het vorige jaar, ook op bij de werkverschaffing geplaatsten. Met de betrokken ziekenfondsen en mede werkers is overeenstemming verkregen gaande voortzetting van de regeling, voor loopig tot en met 31 Maart 1937, doch met dien verstande, dat de bijdrage in de reduc tie voor de fondsen niet meer dan 2 pet. van de bruto-premie-ontvangst en voor de mede werkers niet meer dan 5 pet van het bruto- honorarium zal bedragen. Ook over het afgeloopen tijdvak zullen de bijdragen van de fondsen en de medewer kers op deze percentages moeten worden be paald. Bij het ten vorigen jaren gepleegde overleg, dat leidde tot het dragen van do reductie in reden van 4:3:2, was men er, aan de hand van de op dat tijdstip bekende cijfers, van uitgegaan, dat de bijdragen der fondsen en medewerkers, berekend naar die verhouding niet meer zouden bedragen dan 2 pet. van de bruto premie-ontvangst voor de fondsen en 5 pet. van het honorarium voor de medewerkers. Gebleken is evenwel, dat dit niet het geval is. De regeling heeft in de praktij<k goed vol- daan. De over het tijdvak 1 April—31 De cember 1935 uit de regeling voor de gemeen te voortvloeiende kosten bedragen f 12.948.69, waarvan een gedeelte ten laste van den Dienst van Maatschappelijk Hulpbetoon komt. Vermits de omstandigheden, welke tot het treffen van de regeling aanleiding gaven nog aanwezig zijn, geven B. en W. den Raad in overweging, om de 'bestaande regeling voort te zetten als boven is aangegeven. AANVULLENDE STEUN In de raadsvergadering van 10 Februari j.l. werd een prae-advies in handen van B. en W. gesteld, een voorstel van den heer Schoneveld, luidende: „Ondergeteekende stelt voor het verleenen van aanvullenden steun aan ondersteunde werkloozen op te dragen aan den Gemeen telijken Dienst voor Sociale Zaken met in gang van 1 Mei 1936". Blijkens het door den heer Sohoneveld bij de indiening van het voorstel gesprokene, ligt aan dat voorstel de gedachte ten grond slag, dat de beslissingen op aanvragen om aanvullenden steun in den regel door den Directeur van den Gemeentelijken Dienst voor Sociale Zaken worden genomen. Deze gedachte is evenwel niet juist. Niet door den Directeur wordt in eerste instantie een beslissing genomen, doch door den viee-voorzitter en den secretaris van de Commissie. De omstandigheid, dat om practische re denen de Directeur van den Dienst voor So ciale Zaken en een ambtenaar bij den Dienst van de Commissie deel uitmaken, doet daaraan niets af en kan dus op zich zelf geen aanleiding zijn, om de Commissie op te heffen en de verstrekking van den steun aan den Dienst voor Sociale Zaken op te dragen. B. en W. hebben gemeend omtrent het voorstel nog het advies te moeten inwinnen van den Directeur voor Sociale Zaken en van den Gemeentelijken Dienst voor Socia le Zaken en van de Commissie voor het ver leenen van den extra-steun aan ondersteun de werkloozen. Voorts hebben zij nagegaan, welk orgaan met de verstrekking van dien steun in ver schillende andere gemeenten is belast. Uit het advies van genoemden Directeur blijkt, dat verschillende ernstige bezwaren tegen het opdragen van het verstrekken van den extra-steun aan zijn Dienst aanwezig zijn, bezwaren, welke door de Commissie worden onderschreven. De inlichtingen uit andere gemeenten doen zien, dat ook daar het verstrekken van extra-steun aan een Commissie is op gedragen en dat in de meeste dier gemeen ten die verstrekking aan een Commissie blijft opgedragen. De overige gemeenten hebben, voor zoover valt na te gaan, in ver band met de opheffing van de plaatselijke crisiscomité's nog geen beslissing aangaan de de voortzetting van het verleenen van den steun door een Commissie genomen. De bezwaren van den directeur van den Gemeentelijken Dienst voor Sociale Zaken en de Commissie tegen 't overbrengen van den extra-steun bij den Dienst voor Sociale Zaken komen in het kort samengevat hier op neer- dat als gevolg van de overbren ging de voorlichting van de niet ambtelijke huisbezoekers zou wegvallen, dat de Dienst onmogelijk kan worden belast met het on derzoek van klachten over leveranciers en leveranties en dat in afwijzende beschikkin gen van een ambtelijk orgaan niet zoo ge makkelijk wordt berust als het geval is met betrekking tot beslissingen van een niet- ambtelijk orgaan, waarin ook afgevaardig den van verschillende vakorganisaties zit ting hebben. Al deze herwaren worden door B. en W. gedeeld B. en W. geven dén Raad mitsdien in overweging het voorstel van den heer Scho neveld niet aan te nemen. ONTSLAG EN BENOEMING B. en W. geven den Raad in overweging met in gang van een nader door het College te bepalen datum, eervol ontslag te verlee nen uit de bertekking van hoofd van de o.L 40 JAAR MUSICUS DE HEER M. BOLDERDIJK Een grootsche huldiging De heer M. Bolderdijk is gisteravond ter gelegenheid van zijn 40-jarig jubileum als musicus op waarlijk grootsche wijze ge huldigd. Tot deze huldiging was het ini tiatief genomen door de zeven muziekkorp sen, over welke de heer Bolderdijk mo menteel de dirigeerstok zwaait en 't spreekt vanzelf dat, nu er muziekkorpsen bij be trokken waren, het feest niet binnenshuis kon blijven, maar ook op straat werd ge bracht. Tegen half acht heerschte er in de buurt van Den Burcht een bijzondere druk te. Daar op de binnenplaats van Den Burcht verzamelden zich de zeven korpsen- nl. het Leidsche Politie-muziekgezelschap, de Postharmonie, P. C en L., het muziek korps van het 6e R.V.A., allen uit Leiden en St. Caecilia te Voorhout, „Trou moet blijcken" te Lisse en Warmonds Fanfare, om zich op te stellen voor een tocht door de stad naar het woonhuis van den jubi. laris op de Jan van Houtkade. Onder lei ding van den voorzitter van het Leidsch Politie-muziekgezelschap, den heer J. Dragt, had de opstelling plaats en onder groote be langstelling van het publiek, met het korps van do Veld, te paard, voorop, ging het op den jubilaris aan. Deze werd uiige- noodigd door het oudste lid zijner korpsen, den heer Van der Schee van de Posthar monie, om met zijn echtgenoote in een gals rijtuig deel te nemen. Een meisje bood mevr. Bolderdijk daarbij een ruiker roode anjers aan en zoo werd, met den jubilaris in 't midden van de stoet, al weer ondei enorme belangstelling' van 't publiek, de terugweg naar Den Burcht aanvaard, waar te half negen de receptie een aanvang nam. De Graanbeurs was overloopend vol toen de feestelijkheid daar een aanvang nam. De heer J. Dragt, voorzitter van het hul. digingscomité uit de zeven korpsen, voerde het eerst het woord. Spr wees er op, dat al de zeven vereenigingen de behoefte voelden om den heer Bolderdijk bij dit 40- jarig jubileum te huldigen. Zeer vele zijn de successen geweest, die de lieer Bolder dijk in de afgeloopen veertig jaar met zijn vereenigingen heeft behaald op concoursen en concerten. De roem is u, aldus spr., niet naar het hoofd gestegen, maar gij zijt eenvoudige heer Bolderdijk gebleven, dip hard is door blijven werken om het peil der dilettantenmuziek naar boven te bren gen. Mevr. Bolderdijk bracht spr. hulde voor de medewerking die haar man en ook de vereenigingen steeds van haar hebben onder vonden. Namens de vereenigingen bood spr. als blijk van waardeering een pendule met twee vazen aan en sprak de wensch uit dat de jubilaris nog vele jaren over zijn korpsen de dirigeerstok zal mogen blijven zwaaien. De heer Bolderdijk sprak hartelijke woor den van dank, waarin hij wees op de kameraadschap, die in de korpsen bestaat en waarin hij de hulde hem gebracht voor een groot deel overbracht op de ijver van de leden zelf. De directeur van het P.T.T.-kantoor, do heer v. d. Eelaart, bood een fraaie bloemen mand aan. Namens het Leidsch Studenten corps baad de heer v. d. Wall Bake zijn ge lukwenschen en een bloemstuk aan. Voorts werden gelukwenschen aangeboden door den heer Binnenkamp namens de Vaandelcom- inissie van het Leidsch Muziekgezelschap, door den heer L. Duval, oud-inspecteur van politie, door den heer G. Bulten, burgemees ter der gemeente Voorhout, beschermheer van St. Caecilia, door den heer R. J. Meyer, commissaris van politie, door den heer Wijk. inspecteur van politie, door den heer W. v. d. Laan, voorzitter van de 3 October-vereeni- ging, door den heer Dijkstra, namens de Leidsche Politie-Sportvereeniging, door den heer Uittendaal namens de Leidsche Politie- Schietvereeniging, terwijl ook deputaties van de Ned. Bond en van den Chr. Bond van politie-ambtenaren kwamen gelukwenschen en evenals de vorige organisatie bloemen aanboden. Voorts sprak de heer Loomans namens de Chr. Harmonie-vereeniging uit Hazerswoude, waarvan de heer Bolderdijk ook directeur geweest is, de heer Sohrama namens de muziekvereeniging „Trou moet blycken" uit Lisse, de heer Zelle, directeur van het hotel Sonsbeek te Haarlem, die een zilveren servies aanbood als vriend, de heer W. Post, oud-voorzitter van het Leidsch Po- litiegelschap, de heer Zwetsloot, wethouder van Warmond- een vertegenwoordiging van de V.V.S.L., de heer Romijn, notaris van War mond, terwijl voorts een lange stroom van personen den jubilaris en zijn echtgenote aan de tafel hun gelukwenschen kwamen aanbieden. Er kwam bijna geen einde aan en toen het einde van den avond kwam was het in de omgeving van den jubilaris een al bloemen. De heer Dragt sprak nog een woord van dank voor veler medewerking, terwijl ten slotte de heer Bolderdijk een dankwoord sprak voor de overweldigende huldiging die hem ten deel was gevallen. Schriftelijke gelukwenschen heeft de jubi laris o.a. ontvangen van den burgemeester, Mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen, oud-burge meester de Gijselaar, de gemeente-secretaris, Mr. Dr. C. E. van Strijen. de burgemeester van Warmond, de heer Ketelaar en vela anderen. Verplaatst Wij vestigen de aandacht op een adver tentie in dit nummer, waarin medegedeeld wordt, dat de bonbon-fabriek „De Sleutels van Corlin" verplaatst is van de Heeren- steeg naar Heerenstraat 51. Uitvoering „Hosanna" Men verzocht ons nog mede te deelen, dat de kaartverkoop op den avond van de uit voering van de Geref Zangvereeniging „Ho sanna" in de Hooglandsche Kerk plaats heeft in 't gebouw „Patrimonium", Hoog landsche Kerkgracht 48. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN". J P Swagrers—v Rossu.n z H M Priis—v Dlnten z C C v d Voort—de Ko- □lnk d OVEREDEN: J P Kleto-n. dr, 1 mnd GEHUWD: A W Wyminga en J H Thomas school aan het Schuttersveld aan den heer J. van de Walle. Tengevolge van dit ontslag ontstaat een vacature. B. en W. bieden de volgende voordracht aan: le. J. Ringeling, hoofd eener o.l. school te Gouda; 2e. J. Entrop, hoofd eener o.l. school te Silvolde, Dinsdag herdacht de heer E. J. Kerkhoven Chr. onderwijs. Men ziet hier den jubilaris, familie, bestuur en personeel. Luchtaanval en luchtbescherming Voordracht van Prof. D. H. Wester Op uitnoodiging van het departement Lel den van de Ned. Mij. ter bevordering der Pharmacie- heeft Prof. Dr. D. H. Wester, hoogleeraar aan de Hoogere Krijgsschool te Den Haag, gisteravond in de bovenzaal van café-restaurant „In den Vergulden Turk" een voordracht gehouden over „Luchtaan val en luchtbescherming". Dat de apothekers het initiatief namen tot een bespreking van dit actueele probleem, zeide spr., moge beschouwd worden als een logisch gevolg van het belangrijk aandeel, dat zij in alle landen hadden in de ont wikkelingsgeschiedenis der gasbesc-herming. De oorlog in Abessynië levert het bewijs, dat deze gasbescherming ook thans nog een belangrijk onderdeel der totale „luchtbe scherming" vormt. Spr. zet dan uiteen dat en waarom ook de burgerij het luchtgevaar te duchten heeft. Luchtbescherming is zelfbescherming in een toekomstigen oorlog, die voor een groot deel achter de fronten, in het binnen land dus, uitgevochten zal worden, zooals de Duitsche luchtvaartminister Goering voorspeld heeft. Voor zijn gemengd publiek wil spr. zich beperken tot een algemeen overzicht van de gevaren, welke de moderne luchtoorlog voor de burgerij meebrengt, maar in het bijzonder stilstaan bij de maatregelen, welke ter bescherming nemen kan. De gevaren, welke ons geschilderd worden, zijn van vier derlei aard: 1. brisant-, 2. brand-, 3. bac terie-, 4. gasbommen. Aan de hand van een groot aantal instructieve lantaarnpla ten licht spr. uitvoerig toe- welke uitwer kingen deze verschillende bommensoorten kunnen hebben- Brisantbommen zijn als regel zwaar (tot b.v. 1000 K.G.) en zullen voornamelij"k te- gen militair belangrijke punten en objecten worden toegepast Omgevingen van kazer nes, spoorbruggen, belangrijke industrieën enz. hebben dus bovenal dit gevaar te duchten. Tegen voltreffers is geen kruid ge wassen; tegen de gevaarlijke scherfwerking kan men zijn toevlucht nemen in schuil kelders e.d. De brandbommen hebben veelal een ge wicht van slechts ca. 1 K.G. Vliegmachines kunnen er dus een groot aantal van mee voeren en ze over talrijke punten uit strooien. Zoodoende zou men met deze ob jecten (welke een temperatuur van méér dan 3000 gr. C ontwikkelen) een stad op vele punten tegelijkertijd in brand kunnen steken. Daar is geen blusschen aan... ten zij de burgerij zelf haar voorzorgsmaatre gelen -heeft genomen en in tijd van nood in onderlinge samenwerking het gevaar be strijdt. Spr. liöht dit uitvoerig toe: zolder ontruimen, met een laag zand bestrooien, brandwaohts enz. enz. En in de ure des gevaars bovenal trachten paniekstemming te voorkomen. Toepassing van bacteriebommen is vol gens de tegenwoordige inzichten niet zeer waarschijnlijk. Of „gasbommen" een groote of onderge schikte rol zullen spelen is moeilijk te voor spellen. De meeningen der deskundigen loo pen uiteen. Spr. zet in 't kort de beginselen dezer „chemische strijdmiddelen" uiteen. Volgens zijn inzicht zal de burgerij voor namelijk met blaartrekkende stoffen tc maken kunnen krijgen. Ook de ervaringen in Abessynië wijzen in die richting. Blijkbaar heeft men daar sproeiappa raten met mosterdgas toegepast. Met demonstratie-materiaal en lantaarnplaten wordt den toehoorders duidelijk gemaakt hoe gasmaskers, mosterdgaspakken en schuilkelders hier individueële en/of collec tieve bescherming kunnen brengen voor mensch en dier. Werkende voor wereldvrede, mogen we helaas niet nalaten ons gezin en ons zelf te beschermen tegen oorlogsgevaar- zegt spr. Wanneer echter de medicus zijn ge neesmethode en de reinigingsdienst zijn ont smettingsmethode wil bepalen, dient daar aan vooraf te gaan vast te stellen, welk „gas" de vijand gebruikt heeft Daarvoor is de apotheker de aangewezen man. Uit alles moge blijken, dat met bescherming veel valt te bereiken, maar tevens, dat zij gron- voorbereiding eischt. Waterpolo Te Schiedam sneelde S Z. C. I tegen een Zijl-combinatie. Rust 0—1 voor dc Zijl-com binatie. Eind 1—1. WAARSCHUWING De commissaris van politie waarschuwt er tegen te teekenen op lijsten voor de boot tocht voor ouden van dagen, die niet zijn voorzien van een stempel van de commis saris van politie. Het is voorgekomen dat zulk een ongestempelde lijst werd aange boden. Agenda Woensdag, 13 Mei. R. K. Vakschool voor Meisjes, 2.30—4.30 uur. Openbare les en ren- toonstelling van het werk der leerlingen. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 11 tot en me? Zondag 17 Mei a.s. waargenomen door de apotheken: C. B. Duyster. Nieuwe Rijn 18. telef. 523 en C. van Zijp. Wilhelmiuapark s, OegsJgeest, telef. 277. Hugo Kander-Velden en Wolfgang Kander Concert in de kleine Stadszaal De blinde pianist Hugo Kander—Velden, door het Hitler-regime uit Duitschland ver dreven, gaf gisteravond in de Kleine Stads zaal een concert- dat dank zij een goed ge organiseerde propaganda, zeer veel toeloop had. De zaal was geheel gevuld. Hugo Kander is een muzikaal man, die door de uitvoering van zijn klavierprogram ma toonde, dat hij veel zeer onderscheiden componisten als Bach, Beethoven, Chopin en Liszt in hun eigen persoonlijke sfeer weet te zetten. Zijn aanslag is nobel en wat vooral bij iemand, die het gebruik en de controle der oogen mist, veel meer op vallend is, correct en zeker. Door aanslag en pedaalgebruik legt hij kleur in zijn spel. De „Fingerfertigkeit" is verbazingwekkend. En de hooge technische ontwikkeling steft hem in staat, zijn muzikale interpretatie zonder beperking ten beste te geven. Zijn spelopvatting herinnert aan die van de oudere pianisten uit de romantische school en blijkbaar liggen de klassieken en romantici hem ook het naast. Hiermee be doelen we natuurlijk geenszins een onder schatting. Men kan met elke speelmethode het hoogste bereiken. Hij ving aan met Preludium en Fuga in g-mineur uit „Das Wohltemperiertes Kla vier" van Bach, welk werk door stijlopvat, ting en vertolking onmiddellijk indruk maakte. Hierna volgde het bekende elegi sche „Andante favorite'' van Beethoven in een nobele gevoelige vertolking. Dat ook het Chopin-spel hem voortreffelijk ligt, bewees hij met de voordracht van een viertal zeer fraaie nummers van Chopin, de mooie Nocturne in f-majeur, de Mazurka in cis mineur en twee bekende brillante -,Valses" in a-mineur en fis-majeur. Zijn programma werd besloten met de Rhapsodie „Espagnole" van Franz Liszt, waarin hij vooral zijn enorme pianistische techniek kon demonstreeren. Aan het concert werd medegewerkt door Wolfgang Kander- het veertienjarig zoontje van den pianist Deze zeer begaafde knaap Is leerling van den heer Prins, te Leiden overbekend als fluitist van het Residentie- Orkest en leeraar aan de Muziekschool voor Toonkunst. De heer Prins beleeft genoegen van dezen leerling. Hij speelde eerst Han dels Sonate in g-mineur. en deed dit zoo, dat we uitermate geboeid hebben zitten luisteren. Het spreekt van zelf, dat de adem beheersching en ademdistributie nog niet Is, nog niet kan zijn, die van een volwassen en geroutineerd fluitist. En toch is het treffend wat in dit opzicht reeds is bereikt. Er is reeds een veelszins nobele toonpro- ductie, er is reeds een zeer ontwikkelde fluittechniek en er is bij dit alles een sterke, aangeboren muzikaliteit, een verras send muzikaal begrip. Daardoor kreeg Handels aria een bekoor lijke vertolking. Dat was evenzeer 't geval met Mozarts „Andante" in c-majeur. Doch voor ons gevoel werd de fraaie Nocturne van A. Marchot nog het mooist gespeeld. Het werk zelf kenden we tot dusverre niet. Het is frisch geschreven en gaf den jon- gen kunstenaar gelegenheid aan zijn fluit de mooiste tonen te ontlokken. Na een dankbaar applaus en een bloemenhulde speelde hij nog een door hem zelf gecom- neerd „Chanson", een aardig werkje, dat theoretisch goed in elkaar zat. Zijn zeer bekwame en intuïtieve bege leider op den vleugel was bij al de genoem de werken de heer Franz Andersen, die zijn taak op voortreffelijke wijze volbracht Ook hij ontving een bloemstuk. De zaal toonde zich na elk num-^T uiter mate dankbaar voor het gebodene Zestigjarig jubileum boekhandel B. de Kier Groote belangstelling Ter gelegenheid van haar 60-jarig bestaan heeft de firma B. de Kier, de bekende oude en nieuwe boekhandel hier ter stede gisteren zeer groote belangstelling onder vonden. Overweldigend was in de eerste plaats reeds het aantal bloemstukken, dat den loop van den dag de zaak werd bin nengedragen, bloemstukken van zaken-rela ties. maar ook van klanten, hetgeen wél een bewijs is van do uitnemende verstandhou ding die cr tusschen de firma en haar cliëntecle bestaat. Des middags werd door de beide firmanten een receptie gehouden, die zeer druk was bezocht. Vooral uit de kringen van de uitgeverswereld kwamen vele personen hun gelukwenschen aanbie den. Een van de eersten was de nestor on der de uitgevers de heer J. M. Bredée. Er aren ook vele. personen uit de onderwijs wereld, hoofden van scholen, onderwijzers en studenten, de predikanten Ds. van Apel doorn en D.s. Punselie en vele anderen. En behalve de persoonlijke gelukwenschen kwa men tal van schriftelijke en telegrafische felicitaties binnen. Ook het personeel der firma liet zich niet onbetuigd en overhan digde een passend geschenk. Zoo heeft de firma De Kier veel ontvan gen op dezen voor haar zoo gedenkwaardi- gen dag. Zij heeft echter ook aan haar beste cliënten en relaties een fraai geschenk ven, namelijk een keurig bewerkte en practisch zeer bruikbare boekomslag, die bij allen zeer in de smaak is gevallen en een .nooie herinnering aan dit jubileum blijft. RADIO DISTRIBUTIE 10.20 Parijs R; 11.20 Keuion; pl.m 12.15 Brus sel VI: 13 20 Keulen; 13.50 ParUs R; 16.20 Keu len: 16.50" Parijs R; 17.20 Keuion; 19.05 Diver- 19.20 Brussel Fr; 20.05 Berlijn; pl.m 21.15 Brussel VI: 21.3-9 Pails P. P. of div; 21.50 Keu len; 22.20 "Weenen Programma 4: 8 Diversen: 9.35 Londen R; 11 05 Droltwieh: 13.2o Londen R; 14.10 Droit wich 17.20 Diversen: 17.50 Londen Reg; 18.30 Diversen: 18.50 Droltwieh; 20.50 Londen Reg; 22.50 Danmarlc DONDERDAG 14 MEI Programma 3: 8 Brussel VI: 0.05 Keulen; 10.20 ParUs R; 12.05 Brussel VI; 13.20 Keulen: 14.20 Droltwieh; 15.10 Parijs R; 16.20 Brussel 17.69 Brussel Fr; 18.10 Keulen; 19 05 Di- :n: 19.30 Keulen; 20.05 Parijs "R; 22.05 Ber lijn; 23 20 Weenen Progrmma 4. 8 Diversen: 8.50 Parijs R; 9.35 Londen R; 11.35 Droitwich; 13.29 Londen R; 6 Droi3twich; 17.20 Diversen; 17.50 Londen 19 20 Droitwich; 19.30 Sportpraatje door dhr J. G. A. Janssen (journalist): 20 Droitwich; 20.10 onden Reg; 21.20 Droitwich; 22.50 R„ D aam ark. ACCOUNTANTSKANTOOR DrJ.WIJNANDS BOEKHOUDINGEN BELASTINGZAKEN R.K. Vakschool voor meisjes Tentoonstelling en Openbare Les Heden en morgen wordt in de R.K. Vak school voor Meisjes aan het Galgewater een tentoonstelling met openbare les gehouden van het werk der leerlingen. Het grootste gedeelte van het ruime en fraaie nieuwe schoolgebouw is voor de expositie ingericht Men heeft getracht en is daar uitne mend in geslaagd om een beeld te geven van al hetgeen op de school in de verschil lende cursussen tc leeren valt en van hoe groote en uitnemende waarde het ondenvij3 aan de toekomstige huisvrouwen van ons land moet worden geacht. Op de tweede etage wordt gedemonstreerd met smockwerk, weven, verstelwerk, mazen en stoppen, applicatiewerk niet de hand en met de machine, terwijl de lecrarcs uitleg geeft omtrent de gebruikte patronen en voorts vindt men op deze etage voorbeelden van stofversiering en leerbewerking en de resultaten van het costuumnaaien, zoowel van de costumeklas als van de opleiding voor coupeuse. Een aardige afdeeling op de gang is ook de kinderverzorging, waarin allerlei kunstig, uit waardeloos ma teriaal vervaardigd, kinderspeelgoed is ten toon gesteld. Op de eerste etage treft men allereerst aan een expositie, die betrekking heeft op de waschbehandeling, het opmaken van al lerlei soorten goed voor de linnenkast enz. Voorts wordt een strijkdemonstratie gege ven en laat men zien hoe het onderhoud van allerlei materiaal moet plaats vinden. Alles vindt hier zijn logische volgorde en plaats. Men volgt de huisvrouw in haar gang door het huis en ziet hoe zij alles daarin onderhanden neemt. Men vindt de gezellige huisvrouw in de ontvangkamer en ziet do tafel gedekt voor een kinderpartijtje, een kleuter-dorado, waardoor iedere moeder verteederd zal worden. Dan komen we beneden allereerst in het teekenlokaal, waar getoond wordt hoe dat teekenen in de praktijk groot nut kan af werpen en verder zijn gelijkvloers de keu- kenafdeelingen, waar allereerst aan de toe komstige huisvrouw wordt geleerd, waar op zij moet letten bij inkoop en bereiding opdat alles zoo smakelijk en toch zoovoor- deelig mogelijk zal zijn. De resultaten van de kookkunst tenslotte zullen misschien nog het meest de aandacht trekken. Men vindt hier de eenvoudigste spijzen, maar ook allerlei geraffineerde lekkernijen, de heele gang van het menu en ook hier weer leert men hoe de bereiding op z'n best en.., op z'n mooist kan geschieden. Het spreekt vanzelf, dat de tentoonstel ling een duidelijk beeld geeft van de onder scheiding der verschillende -cursussen en een overzicht van het heele leerprogramma. Een hartelijke aanbeveling voor een be zoek aan de school de expositie is voor het publiek gopend vanavond van 7—9 en morgen van 2.30—4.30 en van 7—9 uur kunnen wij overbodig achten. Er is huiten- gewoon veel interessants te zien. Er is zeer veel te genieten en te leeren. UIT DEN OMTREK TER AAR JUBILLuitl E. J. KERKHOVEN Dinsdag herdacht de heer E. J. Kerk hoven, onderwijzer aan de Herv. School alhier' zijn 25-jarig jubileum bij het Chr. onderwijs. Eerst was de jubilaris 9 jaar werkzaam aan de Chr. School te Gameren (Geld.) en nu sinds 15 jaar in onze ge meente. Dat de arbeid van den heer Kerk. hoven gewaardeerd wordt, is gisteren wel heel duidelijk gebleken. In het kerkelijk le ven van de Ned. Herv. Kerk vervult hij het ambt van voorlezer. Voor de jongeren staat hij steeds op de bres, niet het minst als voorzitter van de Ned. Herv. J. V. op Geref. Brondslag „Jonathan". Door deze arbeid wordt hij door de jongeren in wijden omtrek gewaardeerd. 't Was gisteren echter een hoogtijdag in het schoolleven van den jubilaris. Bij het binnentreden der school werd hem en de zijnen „Dat 's Ileeren zegen op u daal" toe gezongen door de kinderen, personeel, be stuur en genoodigclen. Ds. Heufft, van Velzen, sprak den jubilaris op waardeeren- de wijze toe. Het hoofd der school, de heer De Man, gewaagde van de goede verstand houding- waarna de heer Woudenberg, voor zitter van het bestuur, een hartelijke toe spraak hield. Van de kinderen der school "ntving de heer Kerkhov 'n rookstandaard; an bestuur en personeel een mooie lees. lamp met tafel en van den kerkeraad een speciaal vervaardigde wsndtekst in lijst. Na dit officieele gedeelte was het voor de kinderen echt feest. Allen werden getrac- teerd, wat de feeststemming verhoogde, en daarna vertrokken ze in vroolijke groepjes, om de dag met elkaar of thuis door te brengen. Bestuur, personeel en familie bleef eeni gen tijd gezellig bijeen, terwijl in de mid- daguren een drukbezochte receptie aan huis werd gehouden. KerMl°rai en zijn familia is 12 Mei 19ob een onvergetelijke dag!

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6