laïOö) waar WERK K. J. BOS ZOON DINSDAG 12 MEI 1936 DERDE BLAD PAG. 9 BINNENLAND Hemelvaartsdag op „De Wildert" Men bericht ons, dat ook dit jaar, zoo het weer niaar meewerkt, een buitenfeest zal worden georganiseerd op de terreinen van het rusthuis „De Wildert" te S e p p e. Des morgens wordt een godsdienstoefening gehouden in het groole amphitheater, dat thans ruim zevenhonderd mensehen kan bergen. Dit jaar zal de dienst D.V. geleid worden door den bekenden Haagschen prediker, Ds. D. A. van den Bosch. Om half één wordt een Brabantschc koffietafel gehouden op het terras van het huis; daarna zullen voor jongeren allerlei amusementen worden gearrangeerd, als ringsteken, terwijl een paar daartfce aange wezen leiders een wandeling zullen leiden naar de naaste bosschen en het natuur reservaat Passievaart. Om drie uur wordt een groot spel opge voerd in het amphitheater aoor ongeveer 25 jongelui uit Oudenbosch en Leur, onder regie van Ds. Post ma. Dit jaar werd gekozen het spel van Sopho cles „Antigone". En ook nu belooft het goed te worden met spelers, spreekkoren, het prachtig natuurlijk décor en de kleedij der spelenden. Mogen velen door hun komst op dit feest bovendien bijdragen aan het philanthropise!! doel. dat in de stichting van „De Wildert" werd beoogd, en nu al vier jaar wordt bereikt. De Perikelen van het Zuiden Bock's, Cabaret, Roulette. Er is in de pers bij herhaling op gewezen op de aanspraken van het Zuiden op zijn waterwegen, zijn inaustrieele ontplooiing, zijn mijnen, zijn economische activiteit, zijn initiatief tot de daad Ilct was allemaal schoon. Maar de vraag dringt zich bij ons, bewo ners van de zelfkant van ons mooie Neder land, op, of er niet andere vraagstukken zijn die jireede belangstelling verdienen. De matericclc belangen zijn met geraffineerde perfectie door zeer deskundige mannon on der de loupe genomen en tenslotte hebben al deze kleinmenschelijke zorgen geen baat gebracht. Laat dat voor een belangrijk oecl het gevolg zijn van de internationale ver houdingen, een feit is het, dat de groot e massa van het volk andere en betere resul taten had verwacht. Bij de economische zorgen, welke wij al len in Nederland ongeveer gelijkelijk dee- len, heeft het Zuiden speciaal Zuid-Lim burg enkele heel bijzondere vraagstukken waarvan men in het overig deel van ons land het bestaan niet eens vermoedt. Wc noemden die zorgen reeds terloops de kop van dit bericht: de bock, de cabaret en de roulette. Om maar niet te spreken van huizen in de naburig Belgische en Dnitsche steden, die men in fatsoenlijk gezelschap buiten het debat houdt. Do Bocks, de Cabaret en de roulette noe men we de perikelen van het Zuiden, Een groot gevaar zijn zij. De bock's, dat zijn de gjazen bier, welke in de Belgische grensplaatsen in Limburg- sche kelen vloeien a raison van vijf cent per glas. Minderwaardig bier weliswaar, maar bier, dat de mcnschen venhit en ziek maakt. Bier, clat om zijn goedkoopte honderden jonge kerels, die nog geld verdienen, over de grens lokt met of zonder het jonge meis je, dat haar plaats op de fabriek nog niet heeft moeten prijs geven. Aan de andere kant der grens zijn overigens „meiden" ge noeg. die onze jongens hun geld en hun fat soen afhandig weten te maken. De Cabaret is het opbloeiend nachtver maak in Luik en Aken, waar de Limburgers graag geziene klanten zijn, die vlot verteren en tracteeren en die zich ook wel door de vrouwelijke bezoekers van de cabarets op sleeptouw laten nemen. Het zijn deze bezoe kers van de wufte bars en cabarets van Luik en Aken, die op de taxies beslag leg gen als de eerzame burger en hij, die met crisiszorgen sukkelt er aan denkt ter bezui niging op het elcctrisch licht wat vroeger naar bed te gaan. Het zijn deze gelegenheden, die meer dan welke zuidelijke bioscoop ook, reeksen van moreele moorden op haar geweten hebben. Het zijn deze huizen, welke tallooze ouders slapelooze nachten over hun zoon bezorgen. Daar is tenslotte de roulette. Dat gevaar kent men zelfs in onze landshoofdstad of de residentie niet. Althans niet openlijk, omdai de Ncderlandsche wet terecht dit soort ha zardspel verbiedt. Zuid-Limburg en de mijnstreek tot zelfs Roermond leveren de klanten van de rou lettes in Spa en Ghaudfontain en er wordt door honderden heel wat goed Nederlandsch geld verloren. Nederlandsche reizigers, die te Maastricht vertoeven, wagen ook wel eens een kansje en komen net. als verreweg de meeste anderen, met 'n goea verlichte beurs De exploitant van de roulette er zijn ook andere kansspelen als Straperlo, bacca rat weet het handig aan te leggen, door voor de bezoekers een gratis autoreis be schikbaar te stellen. Vier personen hebben van Maastricht uit gratis vervoer naar speelbank in luxeauto, welke hen ook weer naar Maastricht terugbrengt. Er wordt soms grof gespeeld. De kansen op Winst zijn zoo klein, die op verlies zoo groot. Menigeen heeft hier zijn levensgeluk en dat ran zijn gezin verloren. Dat zijn de perikelen van het Zuiden. Ze zijn er nog, dag aan dag! Ze maken slacht/ offers, meer dan men zou vermoeden. En men staat er maclileloos tegenover. Men is ten opzichte van deze groote gevaren tot werkeloosheid gedoemd en zoo hoort men er ook niet veel over in het openbaar. Het is niettemin goed, er eeys de aan^nHr »n allen op te vestigen. Verkeersstremming De K.N.A.C. deelt mede*, dat de weg GoudaHaastrecht tot nadere aankondi ging voor alle verkeer is afgesloten. Begrafenis Jhr. U. E. Lewe van Nijenstein In alle eenvoud is gistermiddag op de Zuiderbegraafp laats te Groningen ter aarde besteld het stoffelijk overschot? van jhr. U. E. Lewe van N ij e nst. ei n,'oud burgemeester van 's Heer Arendskerke, rid- ler in de orde van Oranje-Nassau. „NIEUWE KAMPER COURANT" Als opvolger van den heer A. van der Schoor is de heer II. Spijker te Kampen be noemd tot redacteur van het A.R. Week blad de „Nieuwe Kamper Co1" Officieele Berichten ONDERSCHEIDINGEN Toegekend is kleermaker bü de fin BURGEMEESTERS Met ingang van 16 Mei 1336 is benoemd tot ïrgemeester der gemeente Stein: R. V. H. M. LEGER EN VLOOT Aan de„ luitenant ter zee le klasse b Kon. Marine-reserve L. J. Turfboer, Is e ontslag verleend. Aan den tweede-luitenant der marinier H. >f. C. von Krütag Drabbe is eervol on P. T. T. Aan den referendaris der P.T. en T. direc teur van het P.T. en T.-kantoor te Schiedam R. Bcnthem is eervol ontslag verleend. MONUMENTENZORG Bevorderd is tot hoofdcommies bü liet Rijks bureau voor de Monumentenzorg Jhr. Dr. 3. Q, M. van Nispen tot Sevenaar. PHYSIOTHERAPIE Benoemd is tot gedelegeerde van de Ned, regeering- bü het 6e Internationaal congres voor physlotherapie, dat van 12 tot 16 Mei 1936 te Londen zal worden genouden, Dr. J. van Weienschap JODIUMGEBREK EN JODIUM VOORZIENING Neem 'n AKKERTJE bij Vrouwanpijn, Onbehaaglijkheid enz. onvoldoende. Div P. j Meerburg' in Ned. Tiid schrift voor Geneeskur te kort.Prof. Dr. B, C. F. Jansen op de ver gadering uin. de Ned. Mu ter bevordering vah de Pharmaele en van de, Nat. Chem. .Ver; In vele streken van ons land héerscht de ,g. kippziekle of struma eenvergrooting an do schildklier. Opmerkelijk is het, dat er ook gebieden- zijn, waar deze kwaal zoo goed als niét voorkomt. Onderzoekingen leer den; dat- het jodiumgehalte van he<t voedsel ill meerdere gedeelten van ons land onvol doende is. En juist daar komt veel struma voor, terwijl in de gebieden waar deze ziekte niet of zelden voorkomt, de jodium- voörziening goed is. In verband met het veelvuldig voorkomen van kropziekte is indertijd een commissie benoemd, die van dit ziekteverschijnsel studie heeft gemaakt. Deze commissie rap porteerde in 19:12 dat voor de prophylaxis (voorkoming) van de struma het opnemen van 80 a 100 gamma jodium per dag uit ons voecisel noodig is. En in 't algemeen kan gezegd worden dat ons voedsel te wei nig jodium bevat. Niet alleen voor de goede functioneering van de schildklier is jodium noodig. Ook andere gebreken en kwalen kunnen ont staan doop jodiumgebrek, b.v. aderverkal king. Joolum, in hoe geringe hoeveelheid ook, speelt dus een voorname rol in de stof wisseling van de mensch. Van medische zijde heeft men alle aan dacht aan dit vraagstuk besteed en er wordt aandacht besteed aan de jodiumvoorziening. Zoo wordt jodiumhoudend zout in den han del gebracht. Zoo gaat men aan het drink water (dat in sommige kropvrije streken de voornaamste bron van jodiumvoorziening is), jodium toevoegen. Doch deze wijze van jodiumvoorziening wordt niet. algemeen als de meest ideale aangemerkt. Men wist niet hoe men het heel weinigje, maar toch zoo hoogst noodige jodium aan het menschelijk lichaam zonder schade zou kunnen toevoegen. Want juist al is het dringend noodig, een teveel of in verkeerde vorm verstrekt kan bedenkelijk zijn voor de gezondheidstoestand van de mensch. Jodium in organische vorm schijnt men echter zonder gevaar in. grootere dan strikt noodige hoeveelheid te kunnen gebruiken. Maar de groote vraag is: hoe komt men daaraan. Men weet dat het jodiumgehalte van melk is op te voeren door de koeien jodiumhom dend voeder te geven. In de praktijk vindt dit geen toepassing. Iets anders is het met eieren. Als men kippen sterk jodiumhoudend voedsel ver strekt van bepaalde soort, krijgt men eieren met een hoog jodiumgehalte, dus jodium in organische vorm. Deze eieren bevatten tusschen 50 en 100 gamma jodium in 50 gram vloeibare inhoud van de eieren. Bovendien komt in cleze eieren meerdere voor het menschelijk lichaam zeer waardevolle stoffen voor. Zoo b.v. lecithin, dat een heilzame werking uit oefent op hersenen en zenuwen, wat dus voor allen die geestesarbeid hebben te ver richten van groot belang is. Verder is de dooier van zoo'n jodiumhoudend ei rijk aan D vitaminen. Een groot voordeel voor het gebruik is, dat het ei geen afwijking vertoont in smaak en geur en nimmer stijf- selachtig wit of te donkere dooier heef:. Bovendien blijven ze waarschijnlijk door dit jodiumgehalte heel lang versch. Meerdere proeven wezen uit dat gedurende maanden bewaren zelfs zonder keeren het jodium-ei nog goed bleef. Sedert eenige jaren heeft Prof. Klein te Bonn-Popelsdorf op deze wijze het jodium houdend ei verkregen en volgens mededee- lingen van Prof. Zickgraf te Bremcr- hafen worden deze jodiumeieren in Duitsche sanatoria reeds veel gebruikt. In ons land heeft reeds jarenlang de heer Hennekam te Schiedam voor oeze jodium voorziening geijverd. Na veel moeite is het hem gelukt de we tenschap voor zijn streven te interesseeren. Een van de bekroningen op zijn werk is. dat bij Koninklijk Besluit van 27 Maart 1936 no. 43 hem het recht verleend is de naam „Jodiumei" te stempelen op „kippen eieren, waarvan het jodiumgehalte is opge voerd door het verstrekken van jodium houdend voedsel aan kippen" mits deze eieren „bij onderzoek van den gemengden inhoud van tenminste 10 eieren volgens de methooe bij het Rijksinstituut voor de Volks gezondheid te Utrecht in gebruik ten minste 50 gamma en ten hoogste 100 gamma jodium in 50 gram van den vloeibaren ei-inhoud bevatten". Deze jodiumeieren zijn reeds in den han del en verschillende geneesheeren schrijven ze reeds voor als genees- en voorbehoed middel bij struma. Een voorziening van Jodium, die zoo veel beteekent voor de volkshygiène door middel van het jodiumei lijkt ons wel een ideale voorziening, die algemeen de aandacht moet hebben. Klimaatregeling in gebouwen Door de „Afdeeling voor de Gezondheids techniek" van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs werc.' vorige week een vergade ring inzake „Klimaatregeling in gebouwen" gehouden in het Physiologisch Laboratorium der Rijksuniversiteit te Utrecht. Prof. Dr. J. J. vanLoghem, hoogleeraar te Amsterdam, behandelde de klimaatrege ling van hygiënisch standpunt en toonde o.a. door statistische gegevens aan, hoe périoden van atmosferische afkoelingen sa menvielen met een groot aantal verkoud heden en andere bronchiale aandoeningen, ook zelfs met toenemende sterftecijfers. Prof. Ir. A. J. t e r Linde n, hoogleeraar ,Ee Dëlft, demonstreerde den door ProL Mis) senard uitgevonden resulteerenden thenno: nieter, in het bijzonder geschikt voor metin gen in het belang der klimaatregeling. Getoond werden de vele buitengewoon vernüftig samengestelde toestellen en meet instrumenten. die in de door Prof. Noyons zelf ontworpen laboratoria moeten dienen om de gegevens te verzamelen, noodig voor den technicus om het den mensch in zijn woon- en werkruimten, zelfs in vliegmachi nes en onderzeeërs, zoo behaaglijk moge lijk te maken. Hoogst merkwaardig was, hoe door middel van zeer gevoelige instrumenten op een schaaherdeeling zichtbaar weid aangegeven de invloea' van het menschelijk lichaam op de eigenschappen van de hem omgevende lucht (warmte, vocht, koolzuurgehalte). De afdeeling voor Gezondheidstechniek heeft thans besloten, een veelzijdig samen gestelde commissie onder voorzitterschap van Prof. Ir. A. J. ter Linden in het leven te -roepen voor de bestudeering van de klimaatregeling in gebouwen. De Koninklijke Ncderlandsche Automobiel Club organiseerde een molen-rallye, waarbij de deelnemers in nauiu contact werden gebracht met de molens, welke ons land nog op verschillende plaatsen bezit. ROFFELR1JM EN HET MOOISTE ■Als Jaapje jarig wordt dan wü de slaap niet komen. Klaar wakker ligt hij in z'n witte bed te droomen Van winkels vol cadeaux waaruit hij kiezen kan Maar niets te kiezen weet, hoe veel hij was van plan. Als eindelijk de slaap Jaap stil heeft weggedragen Dan blijven door zijn droom maar reeksen speelgoed jagen. En als de morgen daagt van 't lang verwachte feest Dom schrikt hij blij ervan dat 't nog niet is geivéést. Als klokke zeven uur de ouders en de zussen Met pakjes achterbaks Jaap van de sokken kussen, Dan juicht hij zelf het hardst en buitelt door zijn bed En met het kleinst geschenk heeft hij de grootste pret. Wanneer de avond valt en Jaapje moet gaan slapen Dan wil Jaap maar één ding stil mee naar boven kapen Dat hij het mooiste vond omdat het lévend was: Een dubbeltjéscadeau: een goudvisch in een glas. (Nadruk verboden.) LEO LENS. UIT HET SOCIALE LEVEN Loonen, verdiend door vrouwelijk personeel in industr. bedrijven Se'dert eenigren tijd zoo blijkt uit de vier de aflevering: van het maandschrift va Centraal Bureau voor de Statistiek be dit bureau als gevolg van een ingesteld onder- i verdienden meerdei •rschillende plaatse ir, de arbeidsters va WOENSDAG 13 MEI HILVERSUM 1 1875 M. NCRV-Uitzending* 8.00 Schriftlezing, meditatie. 8.159.30 Gram.pl. 10.30 Morgendienst door Ds. 1^, v. d. Elskamp, Geref. Pred. te Hilven» sum. 11.0012.00 Vergadering Nederl. Chr. Vrouwenbond. 12.15 De Gooiland era, 3.00 Chr. Lectuur. 4.15 Zang en piano* 5.00 Kinderuur. 7.00 Beriohten. 7.15 Re* portage. 8.15 Chr. Orat. Vereen. Arnhem* y.45 Gram.pl. 10.00 Berichten. HILVERSUM n 301 M. VARA-UUzendin*. 8.00 Gram.pl. 9.30 Kookpraatje. 10.00 Morgenwijding VPRO. 11.00 RVU. Cause rie. 12.00—1.45 VARA-orkest. 2.00 Vooi? de Vrouw. 3.00 Voor de kinderen. 5.SO Orgelspel. 6.30 RVU. Causerie. 7.20 Kin derkoor „De Krekeltjes". 7.40 Causerie» over „Willem van Oranje". 8.00 Beridh-» ten. 9.30 VARA-Varia. 10.00 Berichten, 10.05 Gevar. programma. DROITWICH 1500 M. 11.05 Orgelspel. I1.3S| BBC-Empire-orkest. 2.10 Piano-recital, 4.05 Kwintet. 5.50 Cembalo-recital. 6.10 Causerie over de Westminster Abdij. 7.50 BBC-orkest. 9.20 Voordracht. 9.40 BBC- Theater-orkest. RADIO PARIS 1648 M. 10.20 en 1.50 Orkest- concert. 7.20 Zang en piano. KEULEN 456 M. 11.20 Orkestconcert 12.33? Amusements-orkest 5.20 Omroeporkest» -klein-orkest en solisten. 8.05 Orkest, 9.5011.20 OmroepkleinorkesL BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.t 12.30—1.2® Klein-orkest. 5.20 Salon-orkest. 7.20 Sym- phonieorkest. 484 M.: 11.20 Licht orkest. 12.30—1.2® Salonorkest. 5.35 Licht orkest. 7.20 Salon-* orkest. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 8.35 Ka« mermuziek. 9.50 Harp- en vioolrecitaL rijkinrichtingen liepen de 3 in de onderscheidene b»idsters in verschillende Industrieele bedrijv in de zes grootste gemeenten van ons land in de Zaanstreek (Zaandam inbegrepen). Vo alle bedrijven tezamen genomen bedroeg h gemiddeld uurinkomen als volgt: 21 j. en ouder 18—20 j. beneden 18 J. Amsterdam 35 cents 22 cent 31 oenta Rotterdam 23 18 11 s-Gravenhage 29 19 11 Het maandschrift vestigt er bij deze plai lijke loongeiniddeiden de aandacht op, dat kon worden nagegaan, of de onderlinge houding: tusschen de aantallen In de statistiek opgenomen arbeidsters in de verschillende drijven overeenstemt met de in werkelijkheid GEMENGD NIEUWS AUTOBUS IN VLAMMEN Te Amsterdam is Maandagavond een gemeentelijke autobus van lijn 1, rijdende op het traject FlorawegTolhuispont, om streeks zes uur op het Mosplein in vlam men opgegaan. De chauffeur en de twee vrouwelijke passagiers wisten zich te red den. De bus brandde finaal uiL Ook het geld, dat zich in de bak voor in de cabine bevond, is verloren gegaan. Het mag als eëri gelukkige omstandighci worden beschouwd, dat de brand ontstaan is, terwijl de bus zich in de richting van het IJ-veer begaf, omdat de bussen in om gekeerde richting op het genoemde steeds stampvol zijn. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat de brand is ontstaan door een lek in de ben zinetank. WILDE SPORT Men meldt ons uit Gouda: Tijdens den Zondag gehouden voetbal wedstrijd tusschen O.N.A. ÏI en O.D.S. II zijn twee spelers zoodanig met hun hoof den tegen elkander gebotst, dat een van hen, de O.D.S.-er G. II. bewusteloos neer viel. Het slachtoffer is door den Gein. Gen. Dienst naar het Van Iterson-zieken- huis vervoerd, alwaar een zware hersen schudding werd geconstateerd. - De toestand van den patiënt is gevaarlijk. DE KINDERMISHANDELING TE MEGEN Voor het Bossche Gerechtshof stond in liooger beroep terecht de 61-jarige mej. M. IV. uit Megen, die ervan verdacht werd twee voogdijkinderen, dié aan haar waren toever trouwd, te hebben.mishandeld. Zij was door den politierechter te 's-Hertogenbosch tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld. l-Iaar was ten laste gelegd, dat zij dè beide kinderen met een stok geslagen zou heb ben en het jongste kind met de handjes tegen de brandende kachel zou hebben ge duwd. Bij het getuigenverhoor verklaarden de kinderen minder positief dan voor den politierechter. Een onderwijzeres, als ge» tuige a décharge, verklaarde, dat het jong ste kind, toen haar gevraagd werd, hoe zij aan de wondjes op haar hand kwam, gezegd! had, dat zij tegen de kachel was gevallen. De advocaat-generaal eischte vier maanden gevangenisstraf. Uitspraak 25 Mei a.s, VERDUISTERING Men meldt ons uit Zevenbergen? Dezer dagen heeft zekere H. zich bij <J# politie gemeld en aangifte gedaan van vei> duistering van pl.m. 200.ten nadeel* van den Chr. Landarbeidersbond. De mariï* chaussée heeft de zaak in onderzoek. BRUG OVER HET AMSTELKANAAL Ten stadhuize te Amsterdam had dd aanbesteding plaats van het bouwen vau; een vaste brug over het Amstelkanaal vóóc de tweede van der Helststraat. Ingekomen; waren 41 biljetten. Laagste was de N.V* Mij. de Cycloon voor 39.143. BOUW VAN KAZEMATTEN Aan het Keizersveer te D u s s e n (N.B.Ji zullen twee kazematten worden gebouwd, waarvoor de kosten op 30.000 worden ge raamd. AANBESTEDING Door den architect X. J. Kropholler tö Wassenaar is aanbesteed het bouwen var» een kapel met nevenruimte voor het St, Canisius College te Nijmegen. De hoog ste inschrijver was de firma Van Heek t® Alphen aan de Maas voor 178.000.—, do laagste de firma Van Hezewijk te Best (N.B.) voor 133.000.—. BOCHTAFSNIJDING IN DE ZIJL Vanwege het Provinciaal Bestuur van Zuid-Holland, is aanbesteed het maken van een bochtafsnijding in het vaarwater de Zijl, met bijkomende werken» onder do •gemeenten Oegstgeest en Leider- sterdam resp. 15.325.en 20.975.—; ge val b: Gebr. Dikkerboom en Sybrandy to Oude Haske voor 19.820. HOUTHANDELAARS ROTTERDAM, HOUTLAAN 19 TELEFOON 21300 (2 lijnen) DAGERAAC 'door H. KINGMANS (5 „Is er zwarigheid, Roelf? Kunnen wij je helpen?" „Er is geen zwarigheid. Er is goed nieuws- Met Sinjeur Stella komen een paar lieden mede, die vroeger in Groningen hebben gewoond", zeide hij voorzichtig. „Burgemeester Hillebrands?" vroeg Sibrigje. Met vele andere voormannen had het hoofd der Gereformeer den in '68 de stad moeten verlaten. Zijn echtgenoote was in het groote huis in de Heerestraat blijven wonen en Hilligje Ripperda was nog steeds haar maerte. „Neen, zoover is het nog niet. Dat komt misschien nog wel", antwoordde Roelf Ketel. „Ik bedoel anderen. Eén .van hen kennen jullie heel goed" Ilij glimlachte en zag moeder Ketel beteekenisvol aan. „Roelf", stamelde zij„je bedoelttochMunco niet?" Aarzelchd sprak zij dien naam uit, bevend van spanning het antwoord inwachtend. „Het moederhart heeft gesproken", zeide hij, méér bewogen dan hij wilde zijn. „Ik bedoel Munco, Marrigje." „Roelf!" Zij greep hem heftig bij den arm. „K a n het wadr zijn? Leeft Munco nog? Komt hij naar Groningen? Maak ons niet wat •wijs!" „Ik spreek de waarheid, Marrigje. Munco is op weg naar Groningen." „De I-Ieere zij gedankt!" stamelde moeder Ketel, de oogen opheffend. Even was er in het schamele vertrek een schier plechtige stilte- Maar dan: „Waarom komt hij nu naar Groningen? Hij is hier toch niet veilig?" „Ik weet geen bizonderheden; alleen, dat hij op weg is. Spreekt er dan ook met niemand over „En Hilligje dan?" vroeg Sibrig. „Ja, natuurlijk, Hilligje moet het weten. Maar anders niemand. Want absoluut veilig is Munco nog niet, als hij hier eenmaal is. Dan moet eerst de stad óm zijn. Hij moet dus voorzichtig zijn." „Heere, ik dank U, dat Munco nog leeft. Wees hem nu verder nabij, want ik vrees, dat mijn jongen onvoorzichtig handelt", bad moeder Ketel hardop- „We weten het niet, Marrigje. Munco is geen jongen meer. Vijf en twintig jaar. Hij weet wel, wat hij doet", meende Roelf Ketel. „De Heere zij met hem en met ons! O, Sibrig, wie had dat kunnen denken Rijkelijk vloten haa«- tranen van dankbaarheid': de stellig doodgewaande leefde en was op weg naar huis! Dien nacht week dc slaoj> uit moeder Ketels oogen. HOOFDSTUK III Johan de Mepsche, de luitenant der Hoofdmannenkamer, een gevreesd man om zijn ruwheid en wreedheid, vooral gevreesd door de Gereformeerden, want hij was een ketterjager, als Groninger na Quarré nog niet had gekend, maakte zijn opwacn- tin in het Stadhouderlijk hof op het SL Martenskerkhof, waar de Stadhouder Caspar de Robles, heer van Billy, pas was ge arriveerd na een lang verblijf in Friesland. Billy, die in dat gewest verschillende zaken had te behartigen, was eerder teruggekomen dan aanvankelijk werd ver wacht. Het was De Mepsche bekend, waarom: onder de troepen heersehte een geest van ontevredenheid, daar nu sinds twee en twintig maanden geen soldij was uitbetaald. De persoon van Billy was misschien in staat, openlijke muiterij te weren, door beloften van spoedige betaling te doen en een nieuwe eed van trouw af te nemen. Terwijl de beide gevreesde mannen in gesprek waren, vernam De Mepsche- nóg een reden voor de spoedige terugkomst van den Stadhouder: door de Algemeene Staten, vereenigd in de Pacificatie van Gent. was een zekere Stella uit Brussel afge vaardigd, om den Raad te bewegen, de zijde van de Stat-?n te kiezen „Maar dat geschiedt immers niet, Excellentie", meende De Mepsche. „Heeft de Stadsregeering niet pas in September ge antwoord, dat zij trouw wenscht te blijven aan den Koning volgens het tractaat van '50?" „In Brabant meent men, dat hier onzekerheid heerscht. Daar om wordt Stella hierheen gezonden, om de uitnoodiging van September te herhalen. Dat is zijn openlijke last. Ik ben niet bevreesd voor de Stadsregeering, hoewel ik burgemeester Clant niet verder vertrouw dan ik hem zie. Die Stella moet echter, naar ik in Friesland vernam, ook nog een geheimen last hebben. We dienen dien te weten te komen- Het zal ni-t gebeuren, dat Stella hier vrij rondloopt en onderhandelt met dc Stadsregeering, terwijl hij een geheim plan uitbroedt." Met den zwaar gelaarsden voet stampte Stadhouder Caspar de Robles, die een ongunstig uiterlijk had en wien het was aa.n te zien, dat hij vroeger gemeen soldaat was geweest, op den De fijner gebouwde luitenant De Mepsche, die, hoewel zijn uiterlijk zijn vrij liederlijke levenswijze verried, daar hij een beminnaar was van wijn en vrouwen, was in elk geval méér edelman dan de Portugeesche soldaat van Jage kom-af. Met eenige bevreemding zag hij 's Konings Stadhouder aan- „Uwe Genade kan toch beletten, dat Stella hier vrij en frank rondloopt?" merkte hij op. „De gezant van de opstandige Staten zal hier ook niet vrij rondloopen. Ik gelast je, zoodia hij de Ileerepoort binnen is, hem gevangen te nemen en op te sluiten in het huis van den Provoost Daarna zal hij, zoo noodig op de pijnbank, mij vertellen, wat zijn geheime last is." „Wanneer wordt Stella verwacht?" „Het kan heden, het kan morgen zijn", antwoordde Billy grimmig. „In elk geval moet aan de Heerepoort scherp opgelet worden- Wij kunnen morgen de andere zaken wel bespreken." De wenk was duidelijk genoeg: De Mepsche kon vertrekken, om zijn last te volvoeren. Nauwelijks twee uren later verzocht een gezelschap, komende uit het Zuiden en bestaande uit een viertal personen, toegang aan de Heerepoort. Onmiddellijk werd De Mepsche gewaar schuwd en toen hij vernam, dat Stella was gearriveerd, luidd» het uit zijn mond: „Op bevel van den Stadhouder wordt u gearresteerd." Protesten van den ietwat onthutsten Brusselaar baatten niet Hij en twee der zijnen werden door musketiers weggeleid. Van de verwarring, die even ontstaan was, had het vierde lid van het gezelschap, een jonge man met een flinke gestalte gebruik gemaakt, zich te verwijderen. Hij bleek volkomen in' deze omgeving thuis te zijn, want hij sloeg haastig een zijstraat in die van de Heerestraat afvoerde. Eerst, toen hij bespeurde, dat de gearresteerden werden weggevoerd en hij blijkbaar dan de aandacht der soldaten was ontsnapt, keerde hij op zijn schreden terug, doorliep gejaagd de Heerestraat, een blik werpend op het huis van burgemeester Hillebrands, draaide de Groote Markt op, waar groota belangstelling was van burgers, die zich afvroegen, wat arrestanten luitenant De Mepsche nu had, ora vervolgens de Gelkingestraat in te slaan Opzettelijk had de jonge man, die een blonde baard droeg hier en daar de voorbijgangers aangestaard. Hij kende er verschillende van. Maar blijkbaar werd hij niet herkend- Wat hij voelde als een opluchting. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 9