lau de Cologne HET WERELDMERK aloisi verlaat den volkenbondsraad na de bezetting van addis abeba DINSDAG 12 MEI 1936 EERSTE BLAD PAG 2 VERSCHERPTE TEGENSTELLING Met het vertrek van Aloïsi uit de verga dering van den Volkenbondsraad is conflict tusschen Genève en Italië in ver scherpt stadium gekomen. Men kan niet an ders zéggen, aan dat de Italiaansche opvat ting tot in uiterste consequentie wordt door gevoerd, Voor Italië bestaat Abessinië niet meer, ook al is er pas twee vijfde van bezet. Bij gevolg kan het niet meer in den Bond of in den Baad vertegenwoordigd zijn, en weigert Aloïsi met den afgevaardigde van Ethiopië aan één raadstafel te zitten. Docli bovendien meent Italië, dat met de ver dwijning van Abessinië ook het conflict de wereld uit is, endat de Bond er zich dus verder niets meer van behoeft aan te trekken Punt IS van de agenda: „Het geschil tus schen Abessinië en Italië" moet dan ook on verwijld worden geschrapt Voor Italië be slaan nog slechts Europeesche problemen, en alleen daarover wil het onderhandelen. Het stemt tot groote voldoening, dat iVolkenbondsraad deze Italiaansche opvat ting niet heeft gedeeld en dat men ook niet voornemens is zich zoo gemakkelijk van de kwestie af te maken. Geen der Raadsleden heeft het voor het Italiaansche stanopuut opgenomen. Men is voor de Italiaansche pressie niet gezwicht, waaruit blijkt, dat er de laatste dagen achter de schermen heel wat is gebeurd. Aanvankelijk had men im mers in Volkenbondskringen den indruk, dat het voornemen bestond Italië toe te geven en een procedure te vinden, die geen al te groot fiasco voor den Bond zou meebrengen. De besprekingen der laatste dagen hebben blijkbaar zich ten goede gewijzigd. Met name de conferenties der neutrale staten zijn niet zonder resultaat gebleven en de weerslag daarvan vindt men terug in de woorden Eden, die met vreugde aan de Britsche pers verklaarde, dat een sterke gehechtheid ge bleken was aan de beginselen van den Vol kenbond. Hieruit valt ook te verklaren, dat Voorloopig de sancties zullen worden voort gezet, nu de commissies, die tot het opheffen daarvan bevoegd zijn, niet bijeengeroepen zijn. Het conflict met Abessinië moge in Ita liaansche oogen uit de wereld zijn, dat met den Volkenbond is het in elk geval nog Biet. Men krijgt den indruk, dat de kleine sta ten er de laatste dagen sterk op aangedron gen hebben, dat er nu eindelijk iets gebeu ren zal, en dat dit pogen niet zonder succes is gebleven. In dit verband zij opgemerkt, dat ook de sancties meer en meer effect heb ben. De nieuwe cijfers van het Volken bondssecretariaat, die grootendeels reeds op de maand 'Maart betrekking hebben, wijzen uit, dat de handelsbeweging met Italië op hieuw enorm is verminderd. De export van talie naar 19 staten liep terug van 7.100.000 in Maart 1935 tot 1.800.000 in Maart 1936, terwijl de invoer uit deze 19 staten is ge daald van S 9.800.000 tot 5.700.000. Voorts toont de Volkenbondsstatistiek aan dat de Italiaansche goudvoorraad opnieuw belang rijk is verminderd, doordat wederom voor ïiiet minder dan bijna 200 millioen Lire gouo Baar Zwitserland werd uitgevoerd. Het kan dus niet worden ontkend, dat Ita lië onder den invloed der sancties steeds meer verarmt. Te hopen valt, dat het onder ideze omstandigheden gelukken moge den duce tot een meer verzoeningsgezinde hou ding te bewegen. Al schijnt de kans daarop miniem. Over den afloop van het conflict tusschen Italië en Genève valt thans natuurlijk nog niets te zeggen. De problemen stapelen zich iop en het wordt al moeilijker de handhaving jvan het recht te verzekeren. Tot half Juni wordt echter de huidige politiek voortgezet. Dan zal men weer verder zien. Ook in de iFransche posiie zal dan immers meer klaar heid zijn gekomen. Tastend en zoekend gaat Genève voort. Zal men er in slagen ten slotte den juisten koers te vinden? Mogelijk zal men medio Juni beter de kansen van een eventueel voortgezette Bondsactie kunnen berekenen idan thans. {TROUWEN VóóR 26 JAARI De „Times" meldt uit Berlijn, dat van ge gadigden voor de opleidingsscholen der .Nat, Soc. partij verwacht wordt, dat zij ivoor hun 26ste jaar trouwen. Indien de can- Ididaat op dit punt in gebreke zou blijven zou daaruit worden opgemaakt, dat hij de geschiktheid mist beslissingen te nemen, dat hij in persoonlijken moed tekort schiet en dat op zijn levenshouding aanmerkingen zijn te maken. Deze instructie is goedgekeurd door de iVöllcische Wille, het orgaan van den Rijks- bond van groote gezinnen, welke er op wijst, dat hij, die niet op jeugdigen leeftijd trouwt, de verdenking wekt gebrek aan j'assenbewustzijn te hebben. Kort Nieuws Het aantal werkloozen in Engeland be- 'droeg 27 April j.l. 1.831.230. Dit is 50.301 minder dan 23 Maart j.l. Boven Apolda in de omgeving van E r- 'furt (Duitschl.) beeft gistermiddag een hevig noodweer gewoed, waarbij ontzaglijk veel regen viel, zoodat eenige beken binnen korten tijd tot gezwollen stroomen werden. In Apolda stortte een huis in, waarbij één persoon om het leven kwam. In de lager gelegen deelen der stad is het water cle kelders en gelijkvloersche verdiepingen bin nengedrongen. Er is zeer veel schade aan gericht. Op de Zwarte Zee woedde een hevige Orkaan, welke groote schade in verschillen de havens aanrichtte. Eenige schepen heb ben noodseinen uitgezonden. Drie visschers- booten zijn vergaan. Het lot van de op varenden is niet bekend. Het Duitsche rijksbureau voor arbeids bemiddeling deelt mede, dat in de maand April het aantal werkloozen met 174.000 is afgenomen. Het totaal aantal werkloozen bedraagt nog 1.763.074. In de nabijheid van Riga is een auto bus, waarin 25 arbeiders hadden plaats ge nomen, omgeslagen, doordat de wagen te snel reed. Vier der inzittenden werden ge bood, vijf ernstig gewond. GEEN WIJKEN VOOR DE ITALIAANSCHE PRESSIE Het Ethiopisch conflict op de agenda gehandhaafd Sancties worden automatisch voortgezet De Volkenbondsraad is gister middag om 5 uur in niet-openbare zitting bijeengekomen onder presi- dum van Eden. Onmiddellijk na de opening noo- digde Eden overeenkomstig de tra ditie den vertegenwoordiger van Abessinië Wolde Mariam uit aan de raadstafel zitting te willen nemen, waarmede bewezen werd, dat de Volkenbond hem nog steeds als zoo danig beschouwt. Dit leidde echter tot een onmiddellijk protest van den Italiaansche gedelegeerde Aloïse die, na zich in verbinding met Rome te hebben gesteld, de volgende ver klaring aflegde: „Italië kan de aanwezigheid van een zoogenaamden vertegenwoordi ger van Abessinië niet toelaten, want feitelijk bestaat er niets, dat ge lijkt op een georganiseerden staats vorm in Abessinië. De eenige sou- vereiniteit die daar geldt, is die van Italië. Derhalve zou iedere bespre king van een Italiaansch-Abes- sijnsch conflict geen zin hebben. Ik zie mij dan ook genoodzaakt van deelneming daaraan af te zien". Na deze verklaring verliet Aloisi met de andere leden van de Italiaansche delegatie de RaadszaaL Hierna besloot de Raad, op voorstel van Eden, met algemeene stemmen de behan deling van de Abessijnsch-Italiaansche kwestie op zijn programma te houden. De aanwezige leden kwamen overeen, tijdens de volgende bijeenkomst van den raad, de verdaging der zitting te aanvaar den, terwijl tevens in principe de procedure en motiveering daarvan, en de datum van de nieuwe bijeenkomst werden vastgesteld. Den 15en Juni zal te Genève een buitenge- one zitting van den Volkenbondsraad worden bijeengeroepen, op de agenda waar- en het Italiaansch-Abessijnsch conflict en de schending door Duitschland van het erdrag van Locarno zullen voox-komen. De Volkenbondsraad zal zich dus on danks het Italiaansche protest met het ge schil blijven bemoeien. De sancties worden voorloopig niet opgeheven. In dit verband verneemt de Geneef- sche correspondent van de Msb. nog, dat Mussolini voornemens ls de sanc ties nog tot half Juni te dulden. Wor den ze daarna niet opgeheven, dan zou Italië uit den Volkenbond treden. Minder belangrijke kwesties Na de geheime zitting van den Volken bondsraad werd een openbare zitting ge houden. Hierin "werden slechts enkele min der belangrijke kwesties afgedaan. Een nieuwe zitting is nog niet vastgesteld. Naar verluidt zou de Raad hedenmiddag weer samenkomen, nadat hedenmorgen de neu trale staten zouden hebben vergaderd. Een verklaring van Wolde Mariam In een officieel communiqué over de ge heime zitting van den Volkenhondsraad wordt nog meegedeeld, dat na het vertrek van Aloisi en zijn medewerkers uit den raad, Wolde Mariam, de vertegenwoordiger van Abessinië de verklaring aflegde, dat Abessinië lid is van den Volkenbond en geen aanvaller, doch slachtoffer van een aanval is. Het heeft geen enkele interna tionale wet geschonden en blijft gehecht aan den bond. De Abessijnsche gedelegeerde Wolde Ma riam heeft een schrijven doen toekomen aan den secretaris-generaal van den Volkenbond, waarin hij opnieuw protesteert regen cte strijdwijze der Italianen. I-Ilj steh verder da vraag of Abessinië aan de genade van zijn aanvaller zal worden overgelaten. Het Abessijnsche volk is niet bedwongen en het grootste deel van het land is vrij en onafhankelijk gebleven. I-Iet blijft zich verdedigen. Tenslotte vraagt de Abessijnsche gedelegeerde, of de Volken bond, die evenzeer slachtoffer van den Ita» liaanschen aanval is. voor geweld zal buigen. Baldwin over het conflict Baldwin heeft gister in het Engelsche Lagerhuis een aaiu'al vragen beantwoord betreffende de Abessijnsche aangelegenheid Op een vraag aangaande de samenstelling der tegenwoordige Abessijnsche regeering antwoordde Baldwin, dat, voor zoover men dat in Londen wist, de tegenwoordige Abes- sijnsehe regeering identiek is met die, welks voor he? vertrek van den keizer bestond. De Abessijnsche minister van Buitenlandsche Zaken heeft den keizer begeleid, terwijl de Minister van Oorlog kortgeleden aan 't front is gesneuveld. Voorts herinnerde Baldwin er aan, dat de Negus sir Sidney Bariton er voor zijn vertrek uit Addis Abeba van in kennis heeft gesteld, dat hij afzag van de leiding der zaken. De persoonlijke positie van den keizer heeft zeer gecompliceerde problemen opgeworpen, welke het onder werp moeten vormen van zorgvuldige be- sJudeering. Wat de reis van den Keizer betreft, verklaarde Baldwin, dat, nadat de reis begonnen was, de Keizer gevraagd had of het mogelijk zou zijn hem rechtstreeks naar Engeland te brengen, inplaasts van in Haifa aan land 3e zetten, doch het werd onmogelijk geacht om practische redenen een desbetreffende wijziging in het reisplan te brengen. Op een vraag van afgevaardigde Cocks, inhoudende, of met het oog op de verkla ring van Mussolini betreffende stichting van het Romeinsche rijk niet een regenwicht in het oosten van de Middellandsohe Zee moest worden geschapen, antwoordde Baldwin tenslotte, dat hij niet zoo snel geneigd was iedere verklaring, die in een oogenblik van enthousiasme afgelegd werd, woordelijk op 3e vatten- DE SPANNING IN OOSTENRIJK Het Duitsche Nieuwsbureau verneemt uit Weenen, dat bij bondskanselier dr Schusch- nigg Maandagavond een bespreking is ge houden tusschen verscheidene Heimat- schutzleiders en leiders van de Freiheits- bund. Vice-kanselier Starhemberg zou aan de besprekingen niet hebben deelgenomen. Naar verluidt zou bondskanselier Schusch- nigg beide partijen verwijten gedaan heb ben wegens de tusschen hen ontstane mee- ningsverschillen, waarbij hij hen vermaan de den weg tot elkander te zoeken met achteruitstellen van alle persoonlijke belan gen. De leiders zouden in dit opzicht toe zeggingen hebben gedaan. Men verwacht, dat de Regeering zal trachten den kring van het vaderlandsche front uit te breiden en te versterken, ten einde op deze basis de tegenstellingen op la heffen. Naar aanleiding van de incidenten, welka Zondag j.l. tusschen I-Ieimwehren en christelijke werklieden hebben plaats gehad, heeft oud-minister Fey getracht in een verklarend schrijven aan bonds kanselier Schuschnigg de verantwoor delijkheid van zich af te schuiven. Dc algemeene staking in Griekenland Tusschen de stakende tabaksarbei ders en de werkgevers in Saloniki is gister een overeenkomst tot stand ge komen. De staking zal morgen worden beëindigd. De staking van 24 uur in Athene en den Pireaus; welke gisteren werd afgekondigd, is gedeeltelijk geslaagd. Enkele incidenten hebben plaats gehad, evenwel zonder veel beteekenis. Een aantal personen werd ge arresteerd. Onder de studenten van de Universiteiten van Athene en Saloniki was het eenigszins onrustig. Athene was kalm en de bevolking toont geen onrust. Gemeld wordt, dat de minister van Justitie is afgetreden. De minister van binnenland- sche zaken heeft de portefeuille voorloopig overgenomen. Een Volksfront in Polen Geen samenwerking met communisten mogelijk De raad van de Poolsciïe socialisten, welke twee dagen lang te Warschau heeft vergaderd, heeft met groote meer derheid van stemmen besloten een ge meenschappelijk front te vormen met de Volkspartij, de partij, waarin een groot deel der arbeidersklasse is ver- eenigd. Geen front met communisten De socialistische partij is overigens Van meening, dat het onmogelijk is, een ge meenschappelijk program op te stellen met de communistische partij, doch zij zal zich ten opzichte van deze partij beperken tot een niet-aanvals tactiek. In haar houding tegenover het huidig re giem zal de socialistische partij geen wijzi ging brengen. Zij besloot evenwel tegenover het kabinet Koscialkofski, dat de liberale elementen uit het regeeringskamp vertegen woordigt, een houding van neutraliteit in acht te nemen. LAND- EN TUINBOUW Inventarisatie van Land en Tuinbouw Opnieuw zal een inventarisatie bij land en tuinbouwers plaats vinden ten behoeve van de invoering van de Landbouwcrisiswet. Bedoeling is een zoo juist mogelijk over zicht te krijgen voor het gebruik van den grond, de geteelde gewassen en de grootte van de veestapel. Deze inventarisatie vindt deze en de vol gende week plaats. Graaf Ciano over de toekomstige taak der Italianen in Abessinië De begrafenis van Dr. Melly Ontroerende plechtigheid De Italiaansche Minister van Propa- ganda, Graaf Ciano, die vandaag uit Oost-Afrika naar Italië terugkeert, heeft >te Asmara verklaard, dat Italië niet om zelfzuchtige redenen he3 nieuwe im perium in het leven heeft geroepen. De verovering van Abessinië Leeft bo ven de bevrediging van zuiver nationale belangen uit, het doel voor oogen ge steld van een voor de wereld-economie open leggen van gebieden, die toj dus ver ijverzuchtig bewaakt en braak lig gende gehouden werden. De oorlog is gewonnen, zoo ging Graaf .iano voort, het gaat er thans om den vrede winnen. Dertig jaren ophouwend werk wachten het I'aliaansche volk, maar reeds over 10, misschien ook vijf jaar. zal de we. reld zich kunnen over?uigen, dat de Ita liaansche belofte Abessinië weivaart en vrede te brengen, geen ijdel woord is ge- eest. Het gaat er om het veroverde lan.1 i sociaal, economisch en financieel op zicht nuttig te maken voor de wereld, en gebruik te maken van zijn ontzaglijke bo ilem-rijkdommen. Dc Abessijnen zullen den Romeinschen vrede des te meer weten 3c waardeeren, daar hun tengevolge van de methodes die tot dusverre bestaan hebben welvaart zoo goed als ontzegd geweest is. De polirieke problemen, die in verband mot de hervorming van het vroegere rijk van den negus zouden kunnen opduiken, zullen met hetzelfde meesterschap opgelost worden, dat ten toon is gespreid hij de ge lukkige beëindiging van den veldtocht. Addis Abeba na de bezetting Een vertraagd telegram dd. 8 Mei uit Addis Abeba meldt, dat de Italiaansche ca rabinieri in de puinhoopen der stad 600 lij- ken hebben ontdekt. Men moes? een speciale reinigings- en ontsmettingscorps in ver schillende wijken der stad vormen. Een vier tal militaire vrachtwagens hebben den eersten auitobus ingewijd. De diensten van post en telegraaf werden met militair perso neel georganiseerd. Het handels-radiostation dat geheel vernield werd, zal niet eerder dan over eenigen ?ijd weder kunnen woi- den opgebouwd. De begrafenis van Dr. Melly, den lei der van de Britsche ambulance, die tijdens de onlusten door een plunderaar gedood werd, op het ©ogenblik dat hij een gewonden Abessiniër te hulp snelde, had Woensdag met aangrijpenden een voud in den tuin van het legatiegebouw plaa?s. In aanwezigheid van het perso neel der ambulance werd de kist, die door zes soldaten van het Indische ba taljon gedragen werd, in het graf ge- plaatst, dat in een bloemperk gedolven was. Koning en Duce naar Oost-Afrika? Het gerucht gaat 3e Rome, dat koning Victor Emanuël en de Duce naar Abessinië zullen gaan, waaraan wordt toegevoegd dat de koning in de heilige stad Aksoem tot Keizer zal worden gekroond. He? is op het oogenblik evenwel nog niet mogelijk bevestiging van dit bericht te ver krijgen. Verovering van geheel Abessinië Vanuit Addis Abeba leidt de onderkoning Badoglio een uitgebreide actie van het le ger om geheel Abessinië onder Italiaanscb bewind te brengen. Het derde legercorps is het gebied tusschen dc Takaze en de Tsel- lari binnengedrongen en heeft de bronnen van de Takaze bereikt. Steeds meer onderwerpingen Steeds meer stamhoofden uit verschillen de streken bieden hun onderwerping aan bij de Italiaansche autoriteiten. De vroegere gouvernur van Addis Abeba, Blatta Takalla, is door een Galla vermoord. Diverse Abessijnsche hoofden, die naar Djiboeti waren gevlucht, hebben hun hand- teekening geplaatst onder een onderwer- pingsacte op het Italiaansche consulaat. Onder hen bevond zich o. a. Dedjas Apte Mikael, die in de omgeving van Daggaboer gestreden heeft Hij verklaarde bij zijn on derwerping, dat 5000 Abessijnsche krijgslie den die zich nog in Zuid-Abessiniö bevin den en nog 700 in de zóne van Aroessi. welke allen onder zijn bevelen staan, be reid zijn de wapenen neer te leggen. Keizerlijk Paleis wordt hersteld Gouverneur Bottai heeft opdracht gegeven het keizerlijk paleis te Addis Abeba te her stellen, dat de zetel zal worden van maar schalk Badoglio, wanneer deze zijn functie van onderkoning zal hebben aanvaard. In het paleis hebben journalisten, die een bezoek brachten, slechts een piano ai getroffen. Een der journalisten speelde er het fascistenlied Giovinezza op, dat bij deze gelegenheid voor de eerste maal in het kei zerlijk paleis ten gehoore werd gebracht Negus doet geen afstand Uit de omgeving van den Negus verluidt, dat deze geen afstand van zijn rechten op den troon heeft gedaan. De Negus heeft aan den Volkenbond een telegram gezonden, waarin hij deze ver zoekt, geen gebiedsuitbreiding of uitoefe ning van souvereiniteit te erkennen, die verkregen is door het onwettig gebruik van geweld en schending van internationale verplichtingen. Het Abessijnsch verleden gelikwidecrd Dc „Giornale d'Italia" schrijft: „Het Ita liaansche fait accompli kan niet meer terug worden genomen. Dit feit laat geen discus sie of verandering toe. Het Abessijnsche j verleden is definitief geliquideerd. Alles, wat men daartegen zou willen ondernemen zou slechts het bewijs van een meer of minder jegens Italië vijandige politiek zijn. Tot de vele misstanden in den Volkenbond behoort het, dat geen rekening is gehouden met het verdwijnen van een staat Er is voorzien in een vrijwillig uittreden, maar niet in zelfmoord van een staat." Italië onderhandelt niet De „Popoio di Roma" verklaart, dat Ita lië zich pas niet de Britsche en Fransche belangen in Abessinië bezig zal houden, nadat de sancties zijn opgeheven. Zoolang de sancties voortduren, aldus het blad, zal rtnlië niet kunnen onderhandelen. Wij heb ben geen baast. De kwestie, waarbij wij belang hadden, hebben wij opgelost. Wij slaan thans de armen over elkaar en wach ten af. De jeugd onderzoekt en kwaliteit beslist. De jonge generatie Iaat zich door lagere prijzen niet verleiden; kwaliteit moet het zijn! Lau de Cologne ja, dat is kwaliteit, dat is de hoogste prestatie in den GEMENGD NIEUWS Kindje levend verbrand Het onbewaakte oogenblik Men meldt ons uit Gouda: Zondagmorgen heeft zich aan de Wetli. Venteweg een droevig ongeval afgespeeld. Het 2-jarig zoontje van het gezin v. d. Bas heeft in een onbewaakt oogenblik lucifers weten te bemachtigen en deze aangestre ken, tengevolge waarvan de kleertjes van den kleine in brand geraakten. Toen de moeder binnenkwam vond zij haar kindje in deeraiswekkenden toestand, al wist zij het vuur spoedig te dooven. In zeer enisti- gen toestand is de kleine naar het St! Jo seph paviljoen vervoerd, alwaar hij gister-' morgen aan de bekomen wonden is over leden. De kleine was eenig kind vai fam. v. d. B. Doodelijke voetbalwedstrijd Tijdens den voetbal-wedstrijd Achilles 4- Vosta 4 welke te Hengelo werd gespeeld, kwam de Vosta-speler J. Eftink zoo ernstig met een van zijn tegenspelers in botsing, dat de ontboden geneesheer het raadzaam achtte liem naar het R.K. ziekenhuis te En schede te doen vervoeren. Bij observatie aldaar bleek, dat hij een rib had gebroken en een nier had gescheurd. Onmiddellijk werd operatief ingegrepen, doch dit heeft niet meer mogen baten. E. is in den loop van den nacht aan de gevolgen overleden. DC AUTOBAND EN DE PALING Men meldt ons uit Vijfhuizen (N.H.): Terwijl personeel van den Haarlemmer meerpolder bezig was tochten en slooten te zuiveren van alle mogelijke rommel, die er ingeworpen is, werd ook een oude auto band opgevischt, waaruit een paling van bijna twee pond te voorschijn kwam. UIT EEN BOOM GEVALLEN Een zoon van den landbouwer L., wonen de aan den Klokkenberg te Loon op Zand klom in een vrij hoogen boom om te zien of de aldaar nestelende ekster al eieren gelegd had. De jongen viel uit den boom en bekwam ernstige verwondingen aan rug en handen. Door Dr. S. moest de jongen verbonden worden. VERDRONKEN Maandagmiddag ongeveer 5 uur had de vierjarige jongen J. Boshuizen, wonende in de Ambonstraat te Delft, het ongeluk in een langs de Madoerastraat loopende sloot te geraken. Door een zestienjarigen jongen werd het kind op liet droge gebracht. Het gaf echter peen teekenen van leven meer. Er werd gedurende anderhalf uur kunst matige ademhaling toegepast en zuurstof toegediend. Dit had echter geen resultaat. Een ontboden geneesheer kon slechts den dood conslateeren. Uit den IJssel bij Zutfen is het lijk opgehaald van den 17-jarigen scholier H. S., die sedert 19 April werd vermist. DOOR DEN BLIKSEM GETROFFEN Tijdens een hevig onweer, dat boven Haaksbergen woedde, is de bliksem ingeslagen in de boerderij van den land houwer G. J. Bekkers, gelegen in de buurt schap Honesch, gem. Haaksbergen. De be- woners bleven ongedeerd; de boerderij ging evenwel geheel in vlammen op. Huis en inboedel zijn verzekerd. Vrijwel heel Horst was Maandagmor gen uitgeloopen om getuige te zijn van de kerkelijke inzegening van het huwelijk van den ruim 75 jarigen Jac. Daniels uit Ble- rick en de 71-jarige Maria Kleuskens. Een dichte menigte stond bij den ingang van de St. I.ambertuskerk om het bruidspaar-op leeftijd af te wachten, terwijl in de kerk de belangstelling eveneens zeer groot was. Na de gezongen huwelijksmis toonden de Horstenaren hun medeleven door zich op te stellen bij de woning van het „jonge" paar en hun een hartelijke ontvangst te bereiden. ZIJN MOEDER MET MES VERWOND Te Amsterdam is een 18-jarige los werkman, wonende op den Tugelaweg, die bij een familietwist zijn moeder met een tafelmes aan de bovenlip had verwond, toen hij naar zijn 36-jarigen broer wilde slaan en zij tusschenbeide kwam, door de politie aangehouden. RIJKE BUIT AAN ZILVERVOSSEN Te Amsterdam hebben inbrekers des nachts een bezoek gebracht aan een aantal kantoorlokalen, gevestigd Keizersgracht 262. Op de eerste verdieping, waar een bonthan del is gevestiga', hebben de heeren een goe den slag geslagen door zich meester te maken van een partij zilvervossen ter waarde van ongeveer f 1500. Ook de tweede, en derde étage, die bij andere ondernemin gen in gebruik zijn, hebben zij doorzocht, zonder hier echter iets van hun gading te vinden, KORTE VREUGD Zondagavond bemerkte een waker vat den A.G.P.N.V. dat een viertal jongens zich in de Beethovenstraat te Amsterdam op verdekte wijze ophield bij een daar gepar keerd staanden auto. Hij hield de jongens in de gaten en constateerde even later dat zij een auto, die geparkeerd' stond op de Stadionkale, opduwden in de richting van de Schubertstraat. Toen de jongens zagen, dat de nachtwaker kwam toeloopen, namen zij de vlucht, doch de waker wist een van hen te grijpen. Hij bracht den knaap naar het posthuis aan de Van Baerlestraat, waar juist bericht was binnengekomen dat uit het Paedologisch Instituut aan de Vossius- straat vier knapen ontsnapt waren. De aan gehouden jongen was één van dit viertal. De andere drie zijn in den loop van den nacht door de politie aangehouden en in den vroegen morgen naar het Instituut overgebracht. RECHTZAKEN De Ossche misdaden Een vrouw en drie kinderen levend verbrand Het Gerechtshof to 's-Hertogenbosch deed uitspraak in dc Ossche strazaken welke op ii April in lioogar beroep werden behandeld. Overeenkomtig den elsch van den advocaat- generaal werd het vonnis bevestigd, waarbij P J. van G. en Tt J. van B. door de rechtbank ieder tot 8 jaar gevangenisstraf veroordeeld werden, wegens brandstichting in de woning van de gezinnen Bevers en van Zandvoort. Hierbij kwamen de vrouw van van Zandvoort en haar drie kinderen in de vlammen om. H. L* van E. was wegens uitlokking van deze brand stichting 4t>t 4 jaar gevangenisstraf veroor deeld. De behandeling van deze zaak werd uitge steld tot 18 Mei a.s. Wegens den roofmoord te Ooien veroordeelde het Hof van der P. tot i Jaar (eisch 2 jaar). H. tot 3 Jaar (eisch 8 jaar), van O. tot 10 jaar (eisch 12 jaar) en W. de B. tot 7 jaar en 6 maanden conform den eiscli Overeenkomstig den elsch werd het vonnis tegen M. F. de B. wegens medeplichtigheid aan dezen roofoverval bevestigd. Voor den roof overval te Uden werden ln hooger beroep de vonnissen bevestigd, waarbU P. de B. veroor deeld was tot 1 jaar en 6 maanden gevangenis straf en A. J. H. tot 7 jaar. Bij al deze straf fen werd. behalve in de zaken van den roof overval te Uden, het voorarrest afgetrokken. door de Rechtbank te Roermond was veroordeeld tot 3 jaar gevange nisstraf. Onder Mierlo had V. met een Jacht geweer een aantal schoten op twee mare- chaussee's gelost, die hem op heeterdaad op DE AFGEHAKTE DUIM In hooger beroep stond voor het Hof Leeuwarden terecht de 29-jarigo J D. B.. ai inlstrateur te Amersfoort, wlen ten laste degd. dat hij op 8 Augustus 1921 te Burj •_d opzettelijk een landbouwer de gelegei zijn bij het afha! waarna een aangiftebiljet van de ongevallen, verzekeringmaatschappij Zuerich" werd in gediend. hetgeen tot gevolg had, dat aan dezen landbouwer achttienduizend gulden werden uit-

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2