jHeutur iftsdjt dTowrant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Abonnementsprijs Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zendingf 4.50 Bij dagelijksche zending550 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7et Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 no. 5778 dinsdag 12 mei 1936 15e Jaargang Stfoemntitprtpen: Van 1 tot 5 regels1.17'/» Elke regel meer 0.22'/i Ingezonden Mededeelingen van 1-5 regels2.30 Elke regel meer0-45 Voor het bevragen aan 't bureau V wordt berekend 0.10 GEVAARLIJKE LECTUUR t Een gevaarlijk blad blijft het orgaan van Üe z.g. Algemeene, doch in wezen met socialisme doortrokken bond van Politie personeel. Het laatste nummer getuigde or weer van. Allereerst vonden w© daarin op pagina 'één een onkiesch propaganda-artikeltje. Gewezen werd op de prachtige solidariteit der Amsterdamsche politie-ambtenaren. Een agent lag zwaar ziek in het Wilhcl- minagasthuis en alleen bloedtransfusie kon zijn leven redden. Zoodra dit bekend ge maakt was, boden zich verschillende col lega's aan om hun kameraad te helpen. Prachtig, die solidariteit, zeggen wij met Üe Politiebode; te mooier, omdat, naar wij vermoeden, niemand zijn mede werking afhankelijk stelde van de vraag, hoe de zieke collega georganiseerd was. 't Was pure menschenliefde zonder reserve. Daarom is het in hooge mate onkiesch van genoemd blad om aan de vermelding van deze mooie daad een reclame-oproep te verbinden voor aansluiting bij de z.g. algemeene bond van Politiepersoneel. Want de verzuchting, dat men die heerlijke soli dariteit niet ziet, „wanneer het betreft de eensgezinde verdediging van ons van alle kanten zoo bedreigde levensgeluk", kan niets anders beteekenen dan precken voor eigen roode parochie. Zelfs durft men, met een stilzwijgende verwijzing naar het feit, dat bij de hulpverleening aan den zie ken collega niet naar verschil van overtui ging geïnformeerd werd, te zeggen: „De verschillen, welke er zijn, behoeven niet le worden verdoezeld". Hier openbaart zich een ergerlijk misver stand. De aansluiting bij een vakorganisa tie en de particuliere hulpverleening, hetzij uit Christelijke, dan wel humanitaire liefde, zijn absoluut onvergelijkbare grootheden. Trouwens, hoe geheel onjuist de bewering is, dat „boven verschil van meening uit de eenheid dient te worden bevorderd", blijkt duidelijk uit de overname in de volgende kolom van dezelfde bladzijde van het ge dicht Meizang van Margot Vos. In die zoetvloeiende verzen wordt 'de Mei aangebeden, of zij „ons zegenen en troosten wil", „de genade van Mei, zwelt over ons zwakken" en „aan zijn glanzende poort laten wij onze wankelmoed achter" Maar hoe kan het beginselverschil zwij gen, wanneer een organisatie wil leven bij deze Meizang? De opname van zoo'n lied u het duidelijkste bewijs, dat men leeft uit de geest des ongeloofs, oiiet alleen persoon lijk, maar ook als „kameraad" in de vak vereniging, waarin men genoeg heeft aan „het licht van de Meimorgen". 't Is gevaarlijke lectuur, die de Politie bode zijn lezers biedt GEEN FATALE TERMIJN Het eerste nummer van jaargang 1936 der Mededeelingen van het Departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen be vat een reeks van beslissingen, door den Minister genomen krachtens artikel 7 van het zoogenaamde Stopwetje (Wet van 4 Augustus 1933). In deze artikelen is de mogelijkheid ge schonken om een openbare lagere school op grond van bijzondere omstandigheden niet in aanmerking te nemen bij het berekenen der Gemeentelijke vergoeding krachtens ar tikel 101 der Lager Onderwijswet óf-om een bijzondere school, eveneens op grond van bijzondere omstandigheden, toe te kennen een hoogere vergoeding dan het gemiddelde bedrag per leerling, dat de uitgaven ten behoeve van het openbaar onderwijs ter plaatse aanwijzen. Nu bevat het stopwetje zelf het voorschrift, dat de Minister deze beslissingen heeft te nemen vóór 1 Maart van het j^ar, waar op de aanvrage betrekking heeft, in ver band waarmee de Minister den g'emeentene- sluren en schoolbesturen den regel stelde, dat de aanvragen vóór 1 Februari bij het Departement moeten worden ingediend. 't Stellen van deze ministerieele tijdgrens heeft aanleiding gegeven tot de vraag, of men hier te doen heeft met een fatalen ter mijn, op overschrijding waarvan niet-ont- vankelijkheid volgt een mogelijkheid, die bezwaarlijk kon worden aanvaard, omdat men hier niet te doen heeft met een bij de wet bepaalde termijn. Uit enkele van de door den Minister voor Ï936 gegeven beslissingen is thans komen vast te slaan, dat overschrijding van de ter mijn van 1 Februari niet onder alle om standigheden schadelijke gevolgen behoeft te hebben. Elk van beide hierboven genoemde cate gorieën lelt namelijk een aanvrage, die in Februari werd ingediend: Burgemeester en [Wethouders van Bovenkarspel dienden hun Verzoek krachtens het eerste lid van artikel 7 in op 5 Februari, het Bestuur der vereeni- ging voor Christelijk Schoolonderwijs le Echten was nog later in de weer, namelijk op 12 Februari. Niet alleen viel in beide gevallen de beslis sing op grond van z a k e 1 ij k e overwegin gen, maar de kwestie van de tijdgrens maakte zelfs geen punt van overweging uit. Hiermede staat dus vast, dat de Ministe rieele termijn van 1 Februari niet is een fatale termijn, maar een maatregel van orde. Intusschen bedenke men, dat ook maat regelen van orde behooren to worden ge- Mede hierom, wijl de limiet van 1 Maart wèl gebiedend is en de Minister dus in elk geval in staat zal moeten worden gestold zijn beslissing vóór dat tijdstip te nemen. Glasfabriek Leerdam Het bedrijf wordt twee weken voortgezet Naar verluidt zal het bedrijf van de Glasfabriek „Leerdam" nog gedurende twee weken worden voortgezet. Een 50 a 60-tal arbeiders is weer in dienst geno men om een aanbal orders, die afgele verd moesten worden, klaar te maken. Hied.,or zijn op dit moment weer *20 arbeiders in het bedrijf. Na deze twee weken arbeid zal een beslissing worden genomen omtrent eventueele stillegging. Betere bescherming van minderjarigen Veel instemming voor wetsontwerp Bij het afdeelingsonderzoek in de Eerste Kamer over het ontwerp van we? tot wijzi ging en aanvulling van de bepalingen be treffende de zeden in het Wetboek van Straf recht ter betere bescherming van minder jarigen betuigden verscheidene leden l.un instemming met dit wetsontwerp. Deszelfs strekking: krachtiger en ruimer bescherming van minderjarigen tegen verleiding tot on tucht, vooral tegen die gepleegd door perso nen, onder wier gezag of psychisch over wicht de minderjarigen staan, juichten zij in het bijzonder toe, o.l hadden sommige van deze leden er de voorkeur aan gegeven, indien de bescherming der minderjarigen tot boven den 18-jarigen leeftijd was uitgebreid. De staking in de Wieringermeerpolder De Minister beantwoordt Snesvliet's vragen Op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Sneevliet! in verband met de toepassing van het rouleeringsstelsel voor de tewerkstelling van werklooze arbeiders in de werkverschaffing, de staking van te- werkgestelden in de Wieringermeer en in houdingen op de loonen van tewerkgestel- den, heef? de Minister van Sociale Zaken het volgende geantwoord: Het is den Minister bekend, dat de invoe ring i au het rouleeringsstelsel bij de te werkstelling v.an werklooze arbeiders op enkele plaatsen eenige ontevredenheid heeft gewekt, vooral bij hen, die voorheen continu in werkverschaffing waren geplaatst en nu ten behoeve van hun mede-werkloozen perio diek moeten terugtreden in de steun verlee ning. De zoogenaamde „steking" in den Wie- vingermeerpolder is naar de meening van den Minister mede een gevolg van deze ge moedsstemming, die door enkele onverant woordelijke elementen in verkeerde banen geleid wordt Vanwege den Minister geschieden geen inhoudingen op het loon, dat bij de werkver schaffing wordt verdiend. Indien er niette min inhoudingen plaa?s vinden, zal zulks alleen geschieden krachtens daarvoor gel dende wettelijke bepalingen, waarop de Mi nister geen invloed kan uitoefenen. Schorsingsmaatregelen tegen tewerkge- stelden in een werkverschaffing zijn zeer ongewenscht. Zij worden dan ook alleen toe gepast bij zeer ernstige gebeurtenissen. De Minister hoopt van harte, dat hij hier toe slechts uiterst zelden zal behoeven over te gaan. De Minister kan biet systeem van rou leering niet laten varen. Hij is echter bereid om, indien hem aannemelijk wonlt gemaakt, dat de toepassing niet juist zou geschieden, hiernaar een onderzoek in te stellen. Zoolang de „staking" in den Wierin germeerpolder niet volkomen beëindigd is, kan de Minister er niet aan denken eenigen maatregel in te trekken. Het financieele nadeel dat de stakers ondervinden hebben zij uitsluitend aan zioli zelf U wijten. Dreigende staking in het Amsterdamsche bakkersbedrijf De hoofd- en afdeelingsbesturen der drie samenwerkende arbeidersorganisaties voor he bakkersbedrijf te Amsterdam, hebben zich Maandag met den toestand van het. Amsterdamsche bakkersbedrijf langdurig bezig gehouden. De besturen hebben besloten hun leden te instrueeren geen genoegen te nemen met de aangekondigde loonsverlaging Mochten de patroonsvereenigingen met d, arbeidersorganisaties alsnog maatregelen willen overwegen om het bedrijf voor een ge wissen ondergang te behoeden, dan blij ven, zooals steeds, de besturen daartoe bereid. De besturen besloten tien persoDee- len tegen Donderdag a.s. op te roepen. In dien de loonsverlaging van kracht wordt, zal geadviseerd worden, resp. Zondag en Maandag den arbeid niet te hervatten. De Rijnbrug te Gouwesluis De A.N.W.B. deelt ons mede, dat Ged. Staten van Zuid-Holland hebben besloten, de Rijnbrug, gelegen over het Aarkanaal te Gouwesluis in de gemeente A1 p h e n aan den Rijn, gesloten te verklaren voor motorrijtuigen en aanhangwagens waarvan de grootste wielbelasting meer dan 1500 K.G. bedraagt. NATIONAAL FONDS VOOR BIJZONDERE NOODEN Eerste vergadering Raad van Beheer Prinses Juliana woont de vergadering bij Ten overslaan van notaris A. J. M. Kraft te Den Haag, is gisteren door mr A. J. A. A. baron van Heemstra, oud-gouverneur van Suriname, na be komen uitnoodiging van den Minister van Binnenlandsche Zaken, in het leven geroepen de stichting „Nationaal ionds voor bijzondere nooden". De stichting heeft ten doel in die Neder- landsche gemeenten, waarin de behoefte daaraan zou blijken, aanvullenden gelde lijk e n, doorgaans eenmaligen steun te bieden voor bijzondere individueele noo den, waarin plaatselijk niet voldoende kan worden voorzien. De stichting tracht dit doel te bereiken door contact te houden met plaatselijk te vormen commissies van samenwerking voor bijzondere nooden en daarmede gelijk le stellen organisaties en door de aan de door deze in te dienen verzoe ken om aanvullenden steun zoo mogelijk ge volg te geven. De stichting wordt bestuurd door een Raad van Beheer. H. M. de Koningin heeft welwillend be schikt op het verzoek om als Bescherm vrouwe van dit fonds te willen optreden, terwijl H. K. H. Prinses Juliana het eere voorzitterschap van het bestuur wel heelt willen aanvaarden. Op het Departement van Binnenlandsche Zaken hpeft gisteren de eerste vergadering van den Raad van Bestuur plaats gehad, die werd bijgewoond door II. K. H. Prinses Juliana. De Hooge Bezoekster werd aan de leden van den Raad van Beheer voorge steld, waarna de voorzitter Mr. v. He ern st ra de vergadering opende met het uit spreken van een redevoering, waarin hij onder andere gewaagde van dankbaarheid voor de Koninklijke Belangstelling voor het werk van het fonds. Vervolgens ging de Raad van Beheer over tot de verkiezing van een Dagelijksch B& stuur, dat als volgt werd samengesteld: Mr. A. J. A. A. baron van Heemstra, Voor zitter, Mr. Dr K J Frederiks, onder-voorz.; Mr. H M L H Sark, algem. secreatris; Mr. E. P. Menten, Penningmeester; Mr. J. Everts,, Mr. J W Noteboom en Jhr. Mr. J. Smith van Oyen, leden. Bij de bespreking van cle werkwijze werd medegedeeld dat binnenkort in de pers uit voerige uiteenzettingen over methode en werkwijze van het fonds zullen verschijnen. Met nadruk werd de aandacht gevestigd op het feit dat het ionds niet is een voort zetting van het Nationaal Crisis-Comité. NIEUWE ORDER TE WACHTEEN? Van de Kon. Shell Bouw van 22 nieuwe tankbooten Naar verluidt bestaan er plannen bij de Koninklijke Shell tot den bouw van 22 nieuwe tankbooten. Evenals bjj vorige bestellingen, zou deze order verdeeld worden over scheepsbouwwerven in Nederland, Engeland en Duitschland. Na informatie te bevocgder plaatse heeft raen het bericht noch ontkend noch bevestigd. De margarineprijs Beslissing binnenkort te wachten Op de schriftelijke vraag van het Tweede Kamerlid Kortenhorst aan de minis ters van Landbouw en Visscherij en van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, of zij in verband met de reeds ingevoerde veria ging van den accijns op boter bereid zijn. ook den prijs der margarine aan te passen aan de verminderde koopkracht van breedc groepen der bevolking, hebben deze minis ters geantwoord, niet in staat te zijn, zich reeds op dit oogenblik hierover uit te spre ken. W e 1 kunnen zij mededeelen, d a t deze aangelegenheid onlangs op korten termijn in studie is genomen, zoodat binnenkort een beslissing dienaangaande verwacht kan worden. Christelijke auteurskring Dezer dagen hield de Christ. Auteurs kring zijn jaarvergadering te Was se naai onder leiding van den voorzitter, den heer W. G. v. Hulst. De vergadering besloot mevrouw J. KalmijnSpierenburg en den heer Fedde Schürer tot het lidmaatschap uit te noodigen. De heer P. J. Risseeuw hield een korte inleiding over de beteeke- nis van het contact tussohen beeldende kunstenaars en literatoren. In de pauze werd een bezoek gebracht aan het atelier van den kunstschilder Roeland Koning te Wassenaar. Vervolgens besprak de heer W. G. van de Hulst de vraag, in hoever de kring ook op zakelijk terrein voor zijn leden werkzaam zou kunnen zijn, waarop een commissie benoemd werd, die rapport zal uitbrengen over een eventueel op te richten adviesbureau voor auteurs. Afscheid inspecteur-generaal voor de Scheepvaart De aftredende inspecteur-generaal voorde Scheepvaart, de heer C. Fook, zal op Don derdagmiddag li dezer van half drie tot half vijf een afscheidsreceptie houden op he? bureau der inspeotie. Koningskade 27 te 's-Gravenhage. Dr. van der Does voor de Phohi-microfoon Hij vertelt over zijn verblijf en ervaringen in Abessinië „Ik heb geen spijt dat ik er geweest ben' Bijzonderheden over de ziekten in het Abessijnsche leger De gifgassen De verleden week Woensdag liier te lande uit Abessinië teruggekeerde Jhr Dr J. N. van der Does, waar hij deel uitmaakte van de Ned. Roode Kruis- ambulance, heeft voor de Phohi-zenders P.C.J. en P.I1.I. in een vraaggesprek verschillende mededeelingen gedaan over zija verblijf en ervaringen in Abessinië. Na een beschrijving gegeven te hebben over den algemeenen toestand, merkte Dr v. d. Does op, dat hij in Quoram veel poli klinisch werk verricht heeft. Op de vraag, of hij veel typhusgevallen gehad heeft, para- typhus, cholera of pest, antwoordde hij, dat er slechts een paar gevallen van typhus wa ren voorgekomen. Pest heelemaal niet. In het Abessijnsche leger kwam echter buiten gewoon veel dysenterie voor, zoowel. Dr v. d. Does als Dr Veeneklaas hebben het zelf ook gehad. Met nadruk merkte hij op, dat algemeen erkend is. dat de Nederlandsche ambulance de best uitgeruste was. Het geld heeft zijn rente opgebracht Gevraagd of het geld om met een ambu lance van Nederland naar Abessinië te gaan, rente heeft opgebracht, antwoordde Dr v. d. Does zonder eenige aarzeling, beves tigend. „Wij hebben er", zoo merkte hij op, „zeer nuttig werk kunnen doen, vooral wond- behandeling". Uitvoerig werd stilgestaan bij het gebruik van de gifgassen. Hierover merkte de heer v. d. Does het volgende op: Bijna alles was huidaantastend gas, dat uit de vliegtuigen van de tegenpartij in heel fijne druppeltjes als het ware uit een gieter werd ver spreid. Door deze wijze van versprei ding werden er veel meer menschen door de vloeistof getroffen, dan in den Mosterdgas of een der aanverwante gas sen, dat een analoge uitwerking heeft, kwa men veel voor, chloorgas werd er niet ge bruikt. Ook werd Dr v. d. Does deze vraag ge steld: Wat is er waar van de afgrijselijke verhalen van verminking door de Abessi- niërs, ook bijv. onderling? Inderdaad al dus de heer v. d. Does, zijn deze vermin kingen niet geheel fabels, ze zijn wel voor gekomen. En als verklaring gaf hij de vol gende uiteenzetting: In het Oosten, in de woestijn Danakil, wonen de Danakils, een woest en primitief woestijnvolk. Daar brengt de zede nog mee, zooals eertijds het scal peeren bij de Indianen, dat men verminkin gen toebrengt. Daarvoor werden de door hen meestal gehate Abessiniërs van meer wes telijk gelegen streken genomen en ook zul len ze wel Italianen hebben verminkt, wan neer ze hiertoe gelegenheid kregen. Deze Danakils zijn sluw, weten overal door te dringen, en als zij geen vreemdelingen heb ben, dan nemen ze hun eigen menschen. Men moet, aldus Dr v. d. Does, dus wat an ders zien dan ..verminkingen", al komt het er in de practijk dan ook op neer. Met de eigenlijke Abessiniërs heeft het niets te maken. „Ik heb geen spijt dat ik er geweest ben" Op de vraag: Hoe waren de uitkomsten van de conservatieve chirurgie, d.w.z. de chirurgie, waarvoor de amputatie niet noo- dig was, b.v. opzoeken van kogels, merkte Dr v. d. Does op: Alle wonden waven zeer geïnfecteerd. De menschen zelf hadden geen verband bij zich en waren dus op de ambu lance aangewezen. Dr v. d. Does heeft slechts één geval van gasgrangeon gezien. Gewon den, die door dum-dumkogels getroffen wa ren, heeft Dr v. d. Does niet behandeld, doch dat er niet eens een enkele maal een dum- dum-verwonding ontstaan zou zijn. zoo vervolgde hij, dat komt toch in eiken oorlog voor. Verder gaf hij aan, hoe deze dum-dura- kogels gemakkelijk kunnen ontstaan, bijv. door beschadiging van den mantel uit de patroontasch. Op een der laatste vragen, nL: Heeft u van het verblijf in Abessinië die resultaten gezien, die u zich voorstelde, toen u er heen- ginge antwoordde Dr v. d. Does: Ik persoon lijk heb als medicus bijzondere ervaringen opgedaan, die van groot belang zijn voor de medische wetenschap. Zeer kostbaar mate riaal voor de vele collega's-artsen zijn de films, die hij gemaakt heeft. „Ik heb", aldus de dokter, „geen spijt, dat ik er geweest ben'. Nationale Reclasseeringsdag Opbrengst te Amsterdam 7700.— De Zaterdag ten bate van de reclassee- 'ingsinstellingen gehouden collecte heeft te Amsterdam f 7700.— opgebracht. Burgemeester C. E. v. Koetsveld Neemt afscheid van Workum In verband met het. bereiken van den 65-jarigen leeftijd heeft naar wij vernemen de heer C. E van Koets veld tegen 20 Mei e.k. ontslag aange vraagd als burgemeester van Workum. De heer Van Koetsveld heeft vooral naam gemaakt door zijn studie v3n het tegen woordige kiesrechtstelsel en zijn actie tot verbetering van dat stelsel. Hij is een kleinzoon van den bekenden hofprediker Ds. C. E. v. Koetsveld. De heer van Koetsveld heeft in de Chr. Hist. Unie tal van functies bekleed. Hij was o.m. lid van de gemeenteraden van Leeuwarden en Amersfoort, lid van de Prov. Staten van Utrecht en Friesland en voorts bij herhaling Kamer-candidaat. Van zijn hand zag o.m. 't licht het stan daardwerk: „Onze politieke partijen". Ver der is hij voorz. der Ned. Vereen, tot ver betering van het. Kiesstelsel en redaoteur van het tijdschrift der Ned. Vereen, voor Evenredige Vertegenwoordiging. Ook schreef hij een groot aantal brochures en redigeerde hij diverse C. H. Streckorganen. Bondsdag Geref, Jongelingsbond Leeuwarden De aanvrage van kaarten voor den op Hemelvaartsdag te houden Bondsdag v den Ned. Bond van J. V. op G. G. te Leeuw arden, is zóó enorm, dal nog een vierde ver gadergelegenheid noodzakelijk is geworden. Het program is thans aldus saamgesteld. dat de openingsredevoeringen worden uit gesproken door de heeren Dr. K Dijk, P van Nes Czn., A van Rijn en Dr. C. N. Impeta. Referenten in de morgenvergade- ringen over ,,De lectuur onzer jongeren" zijn de heeren A. Kuiper te Utrecht; I-I Al- gra te Leeuwarden, Ds. S D Lankhuijzen te Zoutkamp en E Kieft te Meppel. Referen ten in de namiddagvergadering zijn de hee ren Prof. Dr. K Schilder te Kampen, Dr. G Brillemburg Wurth te Rotterdam, Ds. W. van 't Sant te Den Haag, Ds. S. J Popma te Amersfoort. De opwekkende rede wordt uitgesproken door de heeren Ds. N. Buft'in- ga te Rotterdam; Dr. J H Scheurer te Amers foort; Dr. B A Bos te Assen; Mr. II Bijle- veld te Amsterdam. Het programma prijkt ditmaal met de „Oldehove" op het omslag en bevat enkele pittige artikeltjes van het Bondsbestuurs- lid den lieer H. Algra te Leeuwarden. Resolutie Vrijheidsbond Het hoofdbestuur van de liberale staats partij „de Vrijheidsbond" heeft naar aan leiding van het rapport betreffende grond wetsherziening in liberale zin de volgende resolutie voorgesteld, welke op Zaterdag avond 16 Mei zal worden onderworpen aan het oordeel van de algemeene vergadering, (Jaarbeursgebouw Utrecht): „De liberale Staatspartij „De Vrijheids bond", kennis genomen hebbende van het rap port van de commissie uit de partij tot her ziening van de grondwet naar liberaal in geboord de gehouden besprekingen, betuigt haar instemming met de onver zwakte handhaving van de drukpersvrijheid en derhalve ook van het verbod van preven» tieve censuur, spreekt zich uit voor de handhaving van het algemeen kiesrecht, wijst onvoorwaarde lijk af de instelling van een Economische Kamer als wetgevend orgaan, omdat aan een vertegenwoordiging van groepsbelangen nimmer de behartiging van het algemeen belang kan worden toevertrouwd, kant zich evenzeer tegen het toekennen van wetgevend gezag aan bedrijfsraden of andere corporaties van belanghebbenden, stelt als haar meening vast, dat bij de voorgenomen grondwetsherziening-1937 moet worden gestreefd naar: a. uitsluiting van het actief kiesrecht van maatschappelijk ongeschikten, van iri staat van faillissement verkeerenden en van terzake van speciaal omschreven delic ten veroordeelden. b. uitsluiting van het passief kiesrecht van bezoldigde vertegenwoordigers van be paalde groepsbelangen. c. bepalingen voor vervallenverklaring van het lidmaatschap van een vertegen woordigend lichaam van den revolutionai ren volksvertegenwoordiger. d. instelling van een adviseerenden rijks raad." Genua Express De N.V. Stoomvaart Mij. Nederland meldt dat de speciale trein met passagiers en post in aansluiting op het d.d. 15 Mei a.s. van Genua vertrekkende m.s. Christiaan Huy- gens Donderdagmorgen 14 Mei om 14.30 uur van Den Haag S.S. zal vertrekken. Vertrek van Utrecht CS. 15.26, van Arnhem 16.18. van Zevenaar 16.38. Vertrek van den aansluitenden trein naar Utrecht van Amsterdam C.S. 14.22 uur, van Amsterdam W.P. 14.38. De aan sluitende trein van Rotterdam Maas trekt om 14.13 uur. Aankomst te Genua Vrijdagmorgen a.s. te 11.40 uur. ROTTERDAM LLOYD RAPIDE De firma Ruys en Co. hoofdagente van de N.V. Rotterdamsche Lloyd, meldt, dat de Rotterdain-Lloyd Rapide, rijdende in aan sluiting op het dd. 12 dezer te Marseille verwacht wordende mailschip „Dempo Woensdag 13 Mei a.s. om 6.15 uur te Roo sendaal. 7.14 uur te Rotterdam D P. on 710 uur te Den Haag H.S.M. zal arriveeren. vanjcen2iuveïaax\ 37\ voornaamste nieuws Dit nummer bestaat uit DRIE bladen Te Gouda brak gisteravond een groote brand uit, die de stearinekaarsenfabriek in asch heeft gelegd. Assistentie uit vele omliggende plaatsen was noodig. In dc vergadering van den Volkenbonds raad is besloten de Abessijnsche kwestie op dc agenda te handhaven. De Abessijnsche gedelegeerde woonde de zitting bij. Aio i si diende een protest in en verliet met zijn edewerkers de vergadering. Te Breda kwam de Vereen, van Kerkvoog dijen in de Ned. Herv. Kerk in algemeene vergadering bijeen. Octrooibureau Bartels behandelt octrooi- zaken, deponeert handelsmerken. Dessins, Gebrauchsmuster etc. in alle landen. Bezvi' denhout 43. Den Haag. Telef. 730011—7200/2. uit oost-indie SEMARANG, 31 Mei. (Aneta). Dr. J. W. Meyer Ranneft zal op IS Mei a.s. te Djocja arriveeren om afscheidsbezoeken te brengen bij den zelfsbestuurders in de vorstenlanden. Dit bezoek zal drie dagen duren. MALVERSATIES TE SEMARANG SEMARANG, 11 Mei. (Aneta). In verband met de knoeierijen, welke zijn voorgevallen bij de spaar- en hulpbank te Semarang, is thans ook de heer D., secretaris van genoemde spaarbank, wegens verduistering in preven tieve hechtenis gesteld. Gebleken ie dat hij geld van de bank uitleende en bij terugont vangst zich het geld toeeigende. CHARITé BIEN ORDONNéE. BATAVIA, 11 Mei. (Aneta). De heer CIu T„ werkzaam bij de hulpbank „help-u-zelf" is Zaterdag gearresteerd wegens verduistering van bankgelden. Het onderzoek is nog gaan de. De omvang van het verduisterde bedrag, dat een vrij hooge som moet beloopen, is nog niet met zekerheid te zeggen. DE PABTAI-BEPUBLIEK INDONESIA Huiszoekingen bij aanhangers BATAVIA, 11 Mei. (Aneta). Te Bataria, Bandoeng, Banjoemas en Soerabaja zijn huis zoekingen verricht bij aanhangers der Partai Republiek Indonesia. Reeds vroeger hebben huiszoekingen bij leden dezer partij plaats ge had, waarna eenige besluiten tot interneering noodig werden geoordeeld. De enkelen, die in de partij nog overbleven, poogden opnieuw actie te voeren en aan deze communistische beweging nieuw leven in te blazen. Enkele tientallen huiszoekingen von den plaats, welke maatregelen nuttig bleken om die actie in den kiem te smoren. Eenige leidende propagandisten en bouwers van „cel len" zijn aangehouden voor een nader onder- AANVAL UIT WRAAK Europeesche teekenaar door inlander mishandeld SOERABAJA, 11 Mei (Aneta). Zondagoch tend heeft de ontslagen inlandsche teekenaar bij de marine, Anwar, een aanval gedaan op den Europeeschen teekenaar bij de marine, den heer De Heer. in de woning van laatstge noemde aan de Canna-laan te Soerabaja. An war bracht zijn slachtoffer meerdere steken met een Pisoblatti aan gelaat, hand en rug toe. Toegeschoten buren en voorbijgangers overmeesterden den dader, die gearresteerd werd. Het slachtoffer is naar de C.B.Z. ver voerd. Zijn toestand is niet gevaarlijk, of schoon er kans bestaat op verminking van ge laat en hand. VAN VROEGERE VLIEGONGELUKKEN BANDOENG, 11 Mei (Aneta). De briga dier Rapmund, die door een ongeluk met een leger-transport-vliegtuig bij de dessa Tjililin werd gewond, is thans aan de beterende hand. Hij zal echter nog een voet-operatie moeten ondergaan. Sergeant Keim, die bij het ongeluk met „de Kriel" werd gewond is uit het ziekenhuis ont slagen. NIEUW RAADHUIS GEOPEND TE PADANG PADANG, 11 Mei. (Aneta). Het nieuwe raadhuis is heden officieel geopend met de eerste openbare raadvergadering. Behalve de voltallige raad waren 300 personen aanwezig. Vele bloemstukken waren gezonden. De bur gemeester hield een openingsrede, daarna spraken de resident van Sumatra's Westkust en andere personen. crisis-publicatie Steunvergoeding Erwten De Nederlandsche Akkerbouwcenltale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor groene erwten en schokkererwten, gedena tureerd in het tijdvak van 19 April tot en met 2 Mei 1936 voor de kwaliteitsklassen C en D respectievelijk 3,70 en 3,20 per 100 kg. zal bedragen. 's-Gravenhage, 11 Mei 1936.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1