RONDE- FERIK 20 stuks 25 cent DE GEREDDEN THUIS MAANDAG 11 MEI 1936 EERSTE BLAD PAG 2 DE NEUTRALE STATEN CONFEREEREN BELANGRIJKE BESPREKINGEN TE GENEVE Gehechtheid aan het werk van den Volkenbond De sanctie-kwestie Te Genève hebben de laatste paar dagen de Ministers van Buitenland- sche Zaken der zeven neutrale staten Zweden, Noorwegen, Denemarken, Nederland, Finland, Spanje en Zwit serland beraadslaagd over de vraag welke houding zij onder de huidige omstandigheden te Genève dienen aan te nemen. Aan het slot van de gister gehouden conferentie werd het volgende commu niqué uitgegeven: „De vertegenwoordigers der zeven staten bevestigen unaniem hun ge hechtheid aan het werk van den Vol kenbond. Zij hebben van gedachten gewisseld over de gevolgen der huidige gebeur tenissen voor de organisatie en de werking van den Volkenbond". Hoewel de neutrale mogendheden in af wachting van de Raadszittingen, die mor gen een aanvang nemen, geen definitiev" beslissingen hebben genomen, kan men lie standpunt, dat zij bij de komende onder handelingen over de verovering van Abes- siniê door Italië zullen innemen, volgens den Geneefsclien correspondent van het N. v. d. D., ongeveer als volgt samenvatten: De kleine Staten zullen, wanneer tot voortzetting der sancties tegen Italië beslo ten wordt, deze ten volle ondersteunen, mits deze voortgezette sanctie-actie ten doel heeft pressie op de Italiaansche regeering uit te oefenen, opdat deze een meer tegemoet komende houding aanneemt, dan die welke blijkt Uit Mussolini's verklaringen van gis- ternaoht, dat Abessinië bij Italië wordt inge lijfd en dat koning Victor Emanuel tot kei zer wordt geproclameerd. Indien echter in den loop der raadszittingen mocht blijken, dat de sancties alleen worden voortgezet, ten einde Mussolini te dwingen de belangen van Frankrijk en Engeland in Abessioië, neergelegd in het verdrag van 1906 in toekomst te ootzien, dan zullen de neutrale Staten weigeren aan een voortzetting def sanctie-actie deel te nemen. pe eerste zitting van den Raad De eerste zitting van den Volkenbonds raad werd vastgesteld op hedenmiddag 4 uur. Het werd gister te Genève mogelijk en zelfs waarschijnlijk geacht, dat reeds van den eersten dag af de zitting van den Raad uit politiek oogpunt belangrijker zal zijn dan men aanvankelijk had vermoed. De bloote annexatie van Abessinië, on danks de waarsohuwingen en de te Rome gemaakte voorbehouden, vormt, naar men verklaart, een belangrijk nieuw feit, dat de situatie ingewikkeld maakt en een onbe haaglijk gevoel heeft gegeven. Onder deze omstandigheden is te vreezen, dat de eerste gevolgen van de gebeurtenissen van jl. Za terdag in Italië zich reeds heden zullen ma nifesteeren. Minister Eden heeft gister een onderhoud gehad met den Nederlandschen minister van Buitenlandsche Zaken, Jhr De Graeff, als mede met Roestoe Aras, met den gevolmach tigd minister van Frankrijk Massigli en met De Madariaga. Eden gebruikte het diner met den secretaris-generaal van den Volkenbond, lAvenol. BLUM TEGEN DEVALUATIE Hij zal Frankrijk onkwetsbaar tnaken voor het fascisme Gistermiddag heeft de leider van de S.F.I.O., Leon Blum, een rede ge houden tijdens het congres van de S.F.I.O. Blum zeide hierin te verlangen, dat de communisten en de C. G. T. aan zijn regeering zullen deelnemen. Zijn regeering zal Frankrijk onkwetsbaar maken voor het fascisme. In i3e buitenlandsche politiek za! hij frachten het vertrouwen in het pacifisti sche Europa in haarzelf te herstellen door het vormen van een internationale solida riteit, gebaseerd op de niet te scheiden Ideeën van wederkeerigen bijstand en pro gressieve ontwapening. Blum verklaarde verder tegenstander van Hevaluatie te zijn en keerde zich tegen de Speculanten, die trachtten vrees te verwek ken. Hij wil de jeugd weer vertrouwen in boezemen tegen de ellende. Het is evident, dat een land een gezon den financieelen toestand moet hebben. ,,Onze onderneming veronderstelt het ver trouwen van het land en niet van de huur lingen. We zullen een methodisch, uitge breid plan voor nationale toerusting doen feannemen. Tegen niemand zullen we haat dragende repressailles nemen." Deze rede werd door de vergadering Enthousiast begroet. Alvorens het congres te sluiten, zeide de voorzitter, Bracke, als veteraan, die de be langrijkste stonden in de geschiedenis van het socialisme heeft medegemaakt, dat de Aanwezigen er trotsch op kunnen zijn deze vergadering te hebben bijgewoond. Een resolutie Gisteravond heeft het congres der SFIO Sen resolutie aangenomen, waarin gezegd wordt, dat de socialistische partij tot. taak heeft de nieuwe regeering te vormen. De partij zal de nieuwe regeering vormen met de gemeenschappelijke medewerking der partijen van het volksfront, welke geneigd «ijn zich bij haar aan te sluiten. Zijn die partijen daartoe niet bereid, dan zal de so cialistische partij vastberaden een eigen homogene regecring vormen. Het congres heeft den voorzitter der partij, Leon Blum, de opdracht gegeven de onderhandelingen met de andere partijen vau het volksfront te voeren over de regeeringsvorm. Deze ou derhandclingen zullen zonder verwijl ge opend worden. Een brief van de Communistische Partij De communistische partij heeft een brief gericht tot het congres van de SFIO, waarin geluk wordt gewenscht met het resultaat van de verkiezingen, welke in staat stelt met meer succes actie te voeren om de rij ken te doen betalen om de lasten van de schouders van het volk te verlichten en om de orde te handhaven, door het buiten wer king stellen van de strijdbenden. „Wij moeten nauw aangesloten tezamen strijden tegen de vijanden van het volk en daarom stellen wij .voor spoedig de kwestie van een organische eenheid te bestudeeren, ten einde te komen tot één enkele partij van de arbeidende klasse". De sohrijvers verklaren verder te hopen, dat het congres deze voorstellen aanneemt, opdat spoedig de communistisohe cellen en socalistische groepen in contact kunnen tre den en een eenheidscongres voorbereiden. De communisten verklaren verder, dat hun houding ten aanzien van deelnemen aan de regeering niet is gewijzigd, zij zullen geen ministerportefeuille aanvaarden, doch wel de regeering steunen. FEY TREEDT WEER OP Levendige betoogingen te Weenen Vechtpartijen in de buitenwijken Gister is te Weenen een opmarsch gehouden van de christelijk-sociale arbeidersorganisaties, waarbij het tot tegenbetoogingen is gekomen, die, naar het schijnt, uitgingen van den vroe- geren vice-kanselier en leider der Weensche Heimwehren, Fey. Fey had zich op een bepaalde plaats van den stoet opgesteld en leidde de betoogin gen. Oorspronkelijk had bondskanselier Schuschnigg niet het voornemen mee te loopen met den optocht der Christelijk-So- ciale arbeiders. Toen hij echter van de tegen- betooging van Fey hoorde, besloot hij zelf aan het hoofd van den stoet te gaan loopen. Op de plaats waar Fey stond, schijnt het toen tot levendige betoogingen voor en togen Fey te zijn gekomen. Naar vernomen wordt zijn 50 leden van de Heimatschutz, aanhan gers van Fey, gearresteerd. Tot Fey werd ten slotte door de politie de vermaning ge richt, weg te gaan, waaraan hij ook gevolg gaf. ITet officieele Wiener Korrespondenzburo heeft van de gebeurtenissen, waarover na dere bijzonderheden nog niet bekend zijn, een uiteenzetting gegeven, waarin o.m. ge zegd wordt, dat bij het optrekken van den stoet eenige honderden provocateurs uit staatsvijandige kringen gepoogd hebben, de demonstratie te verstoren en doör een ver kapte uitvoering hunner provocaties den 6chijn hebben willen wekken van eu tegen- stelling tusschen de afzonderlijke zr..epen. Deze YO'irntmens der provocateurs zi'n ech- t'T, gelijk verder wordt gezegd, mislukt door de schitterende discipline der deelne mers aan de demonstratie, waarbij ook de Heimatschute vertegenwoordigd was. Vechtpartijen Naar vernomen wordt, is het tusschen aftrekkende groepen van den Freiheitsbund en Heimwehrlieden laat op den dag in de buitenwijken van Weenen tot vechtpartijen gekomen, die door alarm-afdeelingen van de politie gestuit werden. Twee kinderen zou den door steenworpen zijn getroffen en gewond. Er verluidt nog, dat Fey verklaart, dat het zuiver toevallig is geweest, dat hij zich ten tijde van den opmarsoh van den Freiheits bund in de Ringstrasse bevond, waar de gemelde betoogingen en tegenbetoogingen zich hebben voorgedaan. Starhemberg naar Rome Vicekanselier Starhemberg zal aan het einde van deze week naar Italië gaan. Als motief voor zijn bezoek wordt medegedeeld, dat hij „den voetbalwedstrijd wil bijwonen, die op 17 Mei a.s. te Rome zal worden ge speeld tusschen een Italiaansch en een tenrijksch nationaal elftal". De „Hindeburg" boven Lakehurst Het luchtschip „Hindenburg" is Zaterdag morgen om 10,05 Amst. tijd voor de eerste maal boven Lakehurst waargenomen. Boven New-York vloog het gevaarte op een hoogte van naar schatting 450 meter, d.i. nauwelijks 250 meter boven de hoogste wolkenkrabbers. Kort Nieuws De commandant van de Cubaansche mari- e, majoor Gonzales, is het slachtoffer ge worden van een aanslag. Toen hij een pakje opende, dat hem was gezonden, bleek di? een helsche machine te zijn, welke ontplofte en hem een deel van liet hoofd en de beide handen afrukte. Deze aanslag moet zijn ge pleegd door tegenstanders van de regeering. De Japansche krijgsraad heeft kolonel Aizawa, die 12 Augustus 1935 generaal Na ga t& vermoordde, ler dood veroordeeld. Aizawa is in hooger beroep gegaan. Nahas Pasja heef», naar uit Cairo wordt gemeld, een geheel Wafdistisch kabinet ge vormd. Nahas Pasja neem? zelf de porte feuille van Minister-President. Minister van Hygiëne en Binnenlandsché Zaken. Finan ciën wordt Makrame Beid. Buitenlandsche Zaken Wasyf Pasja Ghali. De piloot van den Negus, Drouillet, die uit Frankrijk was gevlucht, omda? zijn toe stel met beslag was gelegd, en in Italië een noodlanding moest maken, is gister weer te Villa Couhlay geland. Zooals men weet •d hij na den \al van Addis Aboba door Mussolini vrijgelaten. STAKERS-ONLUSTEN TE SALON1KI Twintig personen gedood, honderd-twee-en-vijftig gewond Staat van beleg afgekondigd Saloniki, een der centra ran de Griekselie tabaksindustrie, is Zaterdag het tooncel van ernstige stakersonlus ten geweest. Er ziin 20 dooden en 153 gewonden gevallen, waarvan 32 ern stig. De staat van beleg is afgekondigd. De onlusten zijn ontstaan doordat de tabaksarbeiders hun eischen inzake loons- verhooging niet zagen ingewilligd door de In een der straten van de stad is een ware veldslag geleverd. De stakers hadden barricaden opgeworpen welke door de poli tie werden bestormd. Eerst tegen den mid dag werd de politie den toestand meester. In den loop van Zondag zijn vier torpedo jagers te Saloniki aangekomen. Op verschil lende plaatsen van de stad staan snelvuur kanonnen en mitrailleurs opgesteld. Afdeelingen cavallerie en tanks doorkrui sen de stad. Gisterochtend is de Grieksche minister raad te Athene bijeengekomen en besloot niet toe te stemmen in de eischen van de stakers, welke waren: 1. vervangen van den gouverneur van Macedonië en den commandant van de gendarmerie; 2. annuleering van 't mobilisatie-decreet van de arbeiders van spoor- en tramwegen; 3. vrijlaten van alle gearresteerde stakers. Algemeene staking afgekondigd Tengevolge van de bloedige gebeurtenis sen werd tegen hedenmorgen vijf uur de algemeene staking afgekondigd. De begrafenis der slachtoffers Tienduizenden personen, die kransen en bloemen meebrachten, hebben gisterochtend op de Grieksch-Katholieke en Joodsche be graafplaatsen de symbolische begrafenis bijgewoond der slachtoffers van de troebe len. Een geweldige menigte trok naai- de binnenstad, waar zij op liet vrijheidsplein na een meeting werd ontbonden. Gister is het te Saloniki rustig geweest, de omstandigheden in aanmerking ge- Naar van overheidszijde wordt medege deeld, hadden de tabaksindustrieëelen reeds toegestemd in een loonsverhooging, maar hadden de vertegenwoordigers der staken- do arbeiders op het laatste oogenblik gewei gerd een overeenkomst te onderteeKenen. De motieven daarvan worden niet meege deeld. Wat de algemeene staking van 24 uur betreft, verscheidene arbeidersorganisaties hebben verklaard, dat zij geen gevolg zou den geven aan het stakingsparool, maar steun zouden verleencn aan de maatrege len der Regeering. De Regecring heeft erin toegestemd een onderzoek in te stellen naar de verantwoor delijkheid en de gearresteerde tabaks-arbei ders vrij te laten. GEMENGD NIEUWS Tachtigjarige vrouw levend verbrand De ruim SO-jarige alleen wonende weduwe L. Bovenhof, wonende aan de Paardenmarkt te S t e e n w ij k, is Zondagochtend in haar woning verbrand. Toen de melkboer kwam vond hij de deur gesloten hetgeen hij, naar de deur anders geopend is, verdacht vond. Hij waarschuwde de politie, die de deur forceerde. Toen men de deur openmaakte kwam direct een dikke rookwolk naar bui ten. Achter de deur vond men het gedeel telijk verkoolde lijk van de oude vrouw. Haar kleeren smeulden nog. Het bleek, dat alleen het bed in brand stond. Deze brand was spoedig gebluscht. De oude vrouw, die zeer slecht van gezicht was, heeft waarschijn lijk in oe bedstee een lucifer aangestoken of een ongeluk gehad met een nachtlichtje, tengevolge waarvan zij in brand is geraakt. Daarna heeft ze getracht nog naar buiten ce komen, hetgeen haar echter niet is mogen gelukken. Gecompliceerd verkeersongeluk Te Soest heeft Zondagavond te omstreeks acht uur in de Middel wijkstraat een gecom pliceerd verkeersongeluk plaatsgehad, waar bij een wielrijdster ernstig werd gewond. Een auto, bestuurd ooor den heer M. uit Sloten, werd ingehaald door een andere wagen en door deze bij de bumper aange reden, doordat de bocht te kort werd ge nomen. Het gevolg was, dat eerstgenoemde auto in botsing kwam met een geparkeerae auto van een Duitschen wielrenner. De wa gen werd beschadigd en de twee achterop gebonden speciale race-fietsen werden ge heel vernield. Vervolgens reed de auto van den heer M., die de macht over zijn stuur verloren had, de wielrijdster mej. v. Bedcrn aan. De vrouw werd tegen een boom ge smakt, waarbij zij ernstig aan het hoofd en aan een der beenen werd gewond. De auto kwam eindelijk tegen een heg tot stilstand. Mej. v. B. is, na door dokter Donker te zijn verbonden, per ziekenauto naar haar woning vervoerd. De auto van den lieer AL werd zwaar beschadigd. De auto, welke door het snijden het onge luk had veroorzaakt, is doorgereden in de richting Amsterdam, doch door de politie bijtijds aangehouden. DE GESPRONGEN WATERLEIDINGBUIS Te Schellingwoude is Zondagmor gen een waterleidingbuis gesprongen tenge volge waarvan de bewoners der huizen van den Rijkswaterstaat geheel zonder water zitten. De schade is hersteld. Thans ook 'n Heerlijke Sigaret Noodweer boven de Peel In den nacht van Zaterdag op Zondag is boven Seven um (Limburg) een hevig onweer losgebarsten tengevolge waarvan op vele plaatsen ernstige schade is aanga richt In tal van woningen werden de tele foon- en/of radiotoestellen beschadigd, ter wijl ook vele clectrische leidingen werden vernield. De ontginningsboerderij van den heer G. moest het zwaar ontgelden. De bliksem sloeg hier in het woonhuis en ver oorzaakte een begin van brand, welke door snel ingrijpen gebluscht kon worden. Het hemelvuur maakte een groot gat in het pla fond van een der voorkamers, circuleerde door deze kamer en vernielde radio- en te lefoon-toestel en eenige meubelen. Door een der buitenmuren baande het vuur zich een uitweg. In de nabijheid dezer boerderij werden nog een drietal telefoonpalen geheel ver splinterd. Een koe van den landbouwer N. werd door den bliksem getroffen en gedood. Dit ongekend heftige onweer ging verge zeld van een ontzaglijken regenval. Doodelijke val Te Amsterdam is 'n 48-jarige matroos van het Grieksche stoomschip „Papalenros' liggende bij de Nederlandsche Droogdok Maatschappij, die was uitgegleden en in het 12 meter diepe ruim was gevallen, dooi den G.G. en G.D. naar het Binnengasthuis vervoerd. Bij aankomst alaaar bleek hij te zijn overleden. BOERDERIJ IN VLAMMEN Te Beemte onder Apeldoorn ontstond door kortsluiting brand in het achterhuis van de boerderij van T. Hertgers aan den Kraaienjagersweg. Het geheele gebouw met een belendende groote schuur en twee hooi bergen werden door het vuur verwoest. Van de inventaris kon slechts weinig worden gered. Er gingen 4000 pond hooi, 4000 pond stroo, 8 vim haver, 1000 pond gedorschle rogge, eenige landbouwmachines en gereed schappen en voorts o.a.,nog drie fietsen ver loren. De Vrijwillige brandweren uit Apel doorn en Beemte verrichtten het blusschings werk. Een nabij gelegen sloot was spoedig leeg gezogen. Daarna moesten zij het water over een afstand van 500 meter uit een andere sloot betrekken. De schade wordt door ver zekering gedekt. DE KATWIJKER LOGGER KW 135 VLOT De Katwijker logger KW 135, die bij dik ken mist benoorden IJmuiden omhoog ge varen is, is Zaterdagmiddag bij hoogwater, iop eigen gelegenheid vlot gekomen. ,ALPHARD"-BEMANNING TER NAUWERNOOD GERED Als een rots doemde de „New-York"-steven op 'n Zenuwachtig gedraaf op het Rot- terdamsche D. P. Station, omhelzingen, blijde kreten en geruststellende woor den -dat was de thuiskomst van de „Alphard"-bemanning, welke Zaterdag avond na het verloren gaan van hun schip in de Maasstad terugkeerde. Het was een tamelijk verwaaid gezelschap dat te 8.13 uit de Hamburgsche trein stapte. De één miste zijn uitrustingspet, de ander z'n jas en zoo miste bijna ieder iets en allen te zamen kwamen zonder eenige bagage uit Hamburg aan. Bij de scheepsramp in het Kanaal had men slechts het veege lijf kun nen redden. Dat was den wachtenden fami lieleden op het perron echter genoeg, want onder hen heerschte ondanks geruststellen de berichten van de „New-York" over de redding nog groote ongerustheid. Na de eerste begroetingen konden wij echter enkele leden van de geredde beman ning te pakken krijgen en ze vertelden nog nadere bijzonderheden over de ramp en vooral ook over de ding. De eerste en de tweede stuurman, de hee- ren L. C. Visch uit Rotterdam en C. Roos van Terschelling jcveigerden zich over de oorzaak van de ramp uit te laten. Dat was een zaak voor de Raad voor de scheepvaart en daarover wilden ze ook geen mededeeling doen alvorens met de directie van de reederij te hebben gesproken. Over de mededeelingen, die reeds via Hamburg 'n de pers waren verschenen omtrent ae •edding waren de heeren slecht te spreken, omdat deze berichten niet klopten met de erkelijkheid. „Over de ramp zelf. aldus de eerste stuur man, kan ik alleen dit zeggen, dat ze plaats had Donderdagavond te tien voor negen Hollandsche tijd, toen de Alphard nabij het •uurschip Sandetti in een mistbank was ge raakt. De New York trof ons aan bakboord zijde iets vóór de midscheeps, kwam toen weer even van ons vrij, ramde ons nog eens en nog eens, als het ware langs de scheeps wand van de Alphard kruipend en heeft ons schip van voor tot achter open ge scheurd. Ik zelf was op het moment van de botsing in mijn hut, die gedeeltelijk werd "ngedrukt. Ik probeerde nog door de dek- deur naar buiten te komen, maar deze bleek ontzet te zijn en kon niet meer worden ge opend. Via de kajuiten kon ik echter toch naar buiten komen. Het was een verschrik kelijke ravage. De bakboord-reddingboot was bij de botsing versplinterd en het schip maak te direct zooveel water, dat we het snel zouden moeten verlaten. Hoewel de stuurboord-sloep door de slagzij, die het schip maakte niet gemakkelijk zou zijn te strijken werd daartoe toch besloten. Een zeer vlugge in speet io had uitgewe zen, dat ruim II en de machinekamer waler maakten en direct volliepen. Of ook ruim I r maake konden we niet eens meer cnivslateercri, omrlot. we snel moesten zorgen >n? in veiligheid Ie slellen. Wat ik U hier ■erlelde harl zich in een paar minuten afge speeld. Direct na de botsing had het vreem de passagiersschip, waarvan \ve_toen den naam nog niet kenden touwladders over boord gezet en enkele van onze mannen hadden zich daarmee in veiligheid kunnen stellen. We stonden echter met z'n acht- tienen op het sloependek om te trachten ons met de overgebleven sloep te redden. Geluk kig zijn de sloepen van de vrachtbooten waarvan er altijd een aan bakboord en aan stuurboord hangt ruim genoeg voor de geheele bemanning. De onze had 32 plaat sen. Het gelukte ons zonder al te veel moei te de sloep te water te laten. Het was merk waardig zoo kalm we op dat oogenblik wa ren. Van een paniek is geen oogfnblik spra ke geweest, ieder kende zijn plaats en toen we eenmaal op zee dreven wist ieder wat hem te doen stond: zoo hard mogelijk aan de riemen trekken om uit de buurt te zijn, wanneer do Alphard straks zou zinken en in ziju zuiging ons zou dreigen mee te trek ken. Zoo zijn we op eigen kracht aan het roei en gegaan en we zullen zoowat vier scheeps lengten van de zinkende Alphard verwij derd zijn geweest, toen we een licht op ons zagen afkomen, wat nader het zoeklicht van de motorsloep van de New York bleek te zijn. Die nam ons op sleeptouw, zoodat het roeien kon worden gestaakt. Hoewel we ook op eigen kracht de New York wel zouden hebben bereikt het was een kalme zee en de New York was niet ver waren we toch zeer dankbaar, dat dc Duitschers het ons op deze wijze gemakkelijk maakten. We hadden bij onze vlucht van het zinkende schip zelfs de scheepspapieren niet kunnen redden. Nog even zagen we uit de sloep hoe het achterschip van de „Alphard" boven de golven uitstak het voorschip was al in de diepte verdwenen maar daarna heb ben we niets meer opgemerkt Van de New York af was er niets meer van ons schip te zien. Aan boord van de mailstoomer heeft nog eenigen tijd ongerustheid bestaan over het lot van de motorsloep, die ons had opge pikt maar die onmiddellijk na onze redding naar de Alphard was teruggekeerd om mo gelijk nog drenkelingen op te pikken. Deze sloep bleef lang uit en aan boord van de New York werd een tweede motorsloep en een vlet gereed gemaakt om de eerste te gaan zoeken. Juist toen men deze booten wilde gaan strijken kwam echter de eerste motorsloep terug. Men had onderweg mo- torpech gehad en niets meer gevonden. De Alphard was in de diepte verdwenen. Het geheele drama van de botsing tot den ondergang had zich in drie kwartier af gespeeld; we hadden echter onze eigen sloep binnen tien minuten weten te strijken. Aan boord van de New York zijn wij zeer gastvrij ontvangen. De passagiers van het mailschip hebben zelfs spontaan een collec te gehouden, welke ruim 700 R.M. opbracht en aan de bemanning, uitgezonderd de fo- ficieren ten goede is gekomen. Een langgerekt geloei... Een der opvarenden, de stoker J. de Vos. die reeds 17 jaar op de „Alphard" over alle zeeën had gedobbettl, gaf ons nog een le vendig verhaal omtrent de ramp. „Ilot is alles net een droom" zoo zeide hij. „Donderdag ga ie hier weg met het mooiste wcpt van de wereld en in plaats van in Manilla te zitten kom je hier op Za terdagavond weer per trein aan!" „Was het weer steeds goed gebleven?" „Tot het Kanaal toe wel. ja. Toen werd het af en toe mistig, zoodat de Alphard langzamer ging draaien. Het gekke was: het. oene oogenblik had je een open zee voor n hel andere oogenhiik kon je geen hand r je oogen zien. »Ik was juist naar be neden gegaan om m'n maat. af te lossen toen ik een langgerekt sirenegeloei boorde, afkomstig van een ander schip. Ik ging even naar boven om te zien wat er aan de hand was. Net ben ik boven aan de trap of ik hoor, oat onze machines volle kracht achteruit gaan slaan. Het volgende oogen blik had je de herrie gaande. Ik zie een hooge steven recht op ons schip afkomen en op hetzelfde oogenblik een geweldige knal en daar zat ie al boven op ons." „Waar was dat ongeveer?" „Nou, hij zal ons net bij de bunkers ge ramd hebben. Die zaten vol kolen en daar om kreeg de New-York wel weerstand. Hij was dan ook zoo weer los, maar had blijk baar nog veel vaart in, want met kracht schoof hij opnieuw op ons in en scheuroe de scheepswand als egn sardineblik van voor tot achter open. De Alphard ging over hellen en de afstand van ons dek tot dat van de New-York werd- daardoor nog groo- ter. Als een huis zoo hoog was de afstand tot de railing van oe New-York. Ik zag wel, dat er direct touwladders over boord werden gezet, maar er zat in de twee schepen veel beweging en het was reusachtig riskant om de sprong te wagen. Toch waren er nog verschillende van ons, die het deden, waar onder zelfs de 60-jarige Hein óe Kinder. Ik zelf rende naar het sloependek, waar de rest van de bemanning te vinden was. Kapitein Spuy zei: „Wat zullen we nu doen?" en ondanks de moeilijke situatie werd toch de stuurboordsloep gestreken, wat zonder ongelukken afliep. Toen we in het donker ronddobberden kwam al gauw de motorsloep van de New- York; we gooiden een hieuwlijntje over en werden prachtig naar het midden van de New-Tork gesleept, waar ze ergens in de scheepshuid een paar deurtjes open deden, zoodat we heel wat makkelijker dan langs oe hooge stormladders aan boord konden klauteren. De kapitein hield aan boord van de New-York direct appèl nominaal en het was ons een pak van het hart, toen bleek, dat ook de acht anderen gered waren. We waren nog maar amper aan boord, toen ze al met schalen vol eten kwamen aanzetten, maar op dat oogenblik konden we geen van allen een brok door onze keel krijgen. Gauw naar de kooi! was het parool. Den volgenden morgen klopte een van de lui me op met de mededeeling: „Hier is je gage!" Het waren 35 Mark, mijn aandeel in de collecte, die een van de passagiers had opgehaald, toen hij direct met de hoed was rondgegaan. Achteraf is alles natuurlijk mooi afgeloo- pen en alleen de twee scheepskatten en de kanarie hebben het avontuur met den dood moeten bekoopen, maar het was toch geen gekheid. Dat bleek ons ook wel toen we in Hamburg de schade van de New-York nog even opnamen. Die had toch altijd nog een gat van enkele vierkante meters, waarin als aandenken een stukje van de Alphard was blijven hangen". Een pechvogel Een pechvogel mag men wel noemen den tweeden stuurman van de Alphard, den heer Roos, die in 1926 op de Alkaid voer en toen met moeite in de Atlantische Oceaan kon worden gered toen zijn schip verging en die ook nu weer van de partij was, American vamp De Amerikaansche passagiere, die op grond van de ramp. waaraan ze part nog deel had, desondanks „in de krant" wiloc komen, zorgde daarvoor op de volgende wijze: 1. ze liet zich door de botsing uit haar berj slingeren (door niemand te constatee- ren); 2. ze hulde heurhaar in een allerzon derlingst kleedingstuk (blikvanger); 3 ze legde de gelofte af, zoodra ze in Hamburg zou aankomen uit dank voor de redding den eersten den besten neger te zullen omhelzen; 4. ze liet zich passeeren bij de collecte en gaf dus (5) uit. wraak een wijnfuif aan de geredde bemanning. Het verhaal werd radiografisch doorgege ven en aan alle Amerikaansche bladen door- getelext, waar men het in heerlijke eenvor migheid als hei. belangrijkste van heel de ramp m kan lezen. BRAND IN EEN PAARDENSTAL Acht dieren omgekomen Rotterdam, 11 Mei Gisteravond omstreeks kwart over tien heeft een korte maar felle brand gewoed in een paardenstal aan de Vier- havenstraat. De 8 paarden, die in de houten s?al waren geborgen zijn alle verbrand of gestikt. Kort na tienen ontdekten surveilleerende agenten een felle gloed in de omgeving van de Vierhavenstraat. Hun eerste gedachte was, dat he? groote gebouw van de Coöpe ratie Haka of de tabaksopslagplaats van de fa. Louis Dobbelmann in lichter laaie siond. Het bleek echter dat de brand woedde in een houten paardenstal van de fa. Noordzij, grenzende aan het groote tabakspakhuis. Deze stal, ongeveer 30 M. lang, had aan de achterzijde vlam gevat en het vuur kreeg direct veel va? op de voorraad hooi, die er in was opgeslagen. In een minimum van tijd stond ook het houtwerk in lichter laaie en de vlammen sloegen zoo hoog uit, dat de brand tot ver in de stad was te Enkele mannen, die het eerst bij de brand tegenwoordig waren, waaronder de heer W. Polder, hebben nog getracht de paar den te redden. De s?al branddde echter he vig en het gedeelte dat nog geen vlam had gevat stond zoo vol rook, dat men niet kon binnen dringen. Het was een angstwekkend oogen blik: de paarden gingen verschrikkelijk te keer en probeerden zich los te ruk ken. Een der rossinanten, het verst van de vuurhaard af gestald, heeft in z'n angst de buitenmuur van de stal aan de zijde van de Vierhavenstraat op 3 plaatsen met zijn achterpoo?en stuk getrapt en zich aan den kop ernstig gewond bij de pogingen om zich uit dén verstikkenden rook te bevrijden. Het mocht echter niet baten. Enkele paar den zijn verkoold teruggevonden, de andere zijn gestikt. Toen de brandweer kwam hebben enkele brandweerlieden nou getiach? enkele die ren los te snijden. Zij vertoonden ?oen nog teekenen van leven. Het mocht echter niet meer baten. Wel heeft men een drietal paarden uit de nabijgelegen stal van Ter- wijn en Hoogendam naar buiten weten te brengen. Onder leiding van onderbrandmeestcr Rikkers, brandmeester Boon en hoofdman Bakker hebben gasten van do slangenwa gens 36, 35 en 55 met in tetaal 5 stralen het vuur bestreden. Hoewel het zich aanvan kelijk ernstig liet aanzien, was het vuur toen spoedig getemd. De slangenwageus 3i, 32, 33 en 49, die mede aanwezig waren, even- als motorspuit II, die au?omatisch was uit gerukt voor dezen brand in het liavenkwar- tiere behoefden geen dienst te doen. Per soneel van de reserve, dat met een der auto's was gekomen heef? assistentie ver- De stal is grootendeels afgebrand. Van de 8 paarden, die omkwamen waren er 6 van de sleeperij der fa. Noordzij, een van den waterstoker v. d. Heijde en een van den groentenhandelaar v. Erk, De groentenhandelaar was niet verzekerd en verloor met zijn paard een groot deel van zijn bedrijfskapi?aal. Nadat de brand was gebluscht heeft men nog een nauwkeurige inspectie gehóuden in het pakhuispand van de fa. Dobbelmann, omdat enkele daklijsten hadden vlam gevat en er aanvankelijk nogal wat rook in het pakhuis s?ond. Buiten de reeds genoemde brandwecrlioof- den hebben de hoofdlieden Keeman, Kruis en Laurens assistentie verleend. De politie hield de talrijke nieuwsgierigen op een afstand. VERDRONKEN Bij A1 p h e n a.d. R ij n is liet tweejarig dochtertje van de familie Vergunst aan den Rijksstraatweg spelenderwijs in den Ouden Rijn geraakt Niemand heeft dit ongeval bemerkt. Een voorbijganger zag het kind in het water drijven. Toen men het op het droge had gebracht, bleken de levensgeesten reeds geweken. DOOR DEN BLIKSEM GERTOFFEN Tijdens een hevig onweer, dat zich Zon dagmorgen in de vroegte boven Esc haren (N.B.) ontlastte is de boerderij van den land bouwer H. de Kleyn aldaar door den blik sem getroffen. Er ontstond een begin van brand, dat evenwel dadelijk kon worden ge bluscht De hofstede werd ernstig bescha digd, terwijl eenig meubilair werd vernield. Nadat de bliksem door een zijmuur de boer derij had verlaten, sloeg hij in het kippen hok, tengevolge waarvan een 20-tal kippen werden gedood. Persoonlijke ongelukken de den zich niet voor. ERNSTIG MIJNOGELUK De mijnwerker R. uit Echt had op de Staatsmijn „Maurits" te Lutterade het onge luk, getroffen te worden door een laag los geraakte steenkool. De man werd opgenomen met ernstige verwondingen en een schedel- basisbreuk. In zorgwekkonden toestand werd hij naar het ziekenhuis vervoerd. HEIDEBRAND Door onbekende oorzaak is op de Smakt onder Ven ray een heidebrand uitgebro ken. In den drogen bodem vonden de vlam men. die door den wind werden aangewak kerd. gretig voedsel. Onmiddellijk hebben politie en gemeente-arbeiders de blussching ter hand genomen en zij zijn erin geslaagd het. vuur in zijn vaart te stuiten. Ongeveer 4 H.A. is door het vuur vernield. WEL GELD, GEEN FOTO'S De recherche heeft te Haren (Gr.) een 58-jarigen man gearresteerd, zekeren R. de V. uit den Haag, die verdacht wordt bestel. Imgen te hebben aangenomen voor foto's van 'huizen, waarvoor hij wel tevoren van de bewoners geld ontving, doch dc foto's niet leverde. De man, die vroeger voor de politie heeft gefotografeerd, is ter beschikking van de justitie gesteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2