Jiieuure Crittsrfjc (ümirant ITALIË HEEFT ZIJN KEIZERRIJK Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week I0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending550 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» cL Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 N°. 5777 MAANDAG 11 MEI 1936 15e Jaargang SBrtjtrtenticprijjtn: Van I tot 5 regels M7 Elke regel meer0.22'/i Ingezonden Mededeelingen van 1-5 regels2.30 EJke regel meer- 0-45 Voor het bevragen aan 't bureau V wordt berekend 0.10 ITALIË EEN IMPERIUM Zaterdagavond heeft Mussolini van het Paleis Venezia te Rome de reeds verwachte tncdedeeling gedaan, dat Abessinië voortaan als keizerrijk verbonden zou zijn met het Italiaansch gemeenebest. De keizerskroon van Ethiopië zal vanaf heden rusten op het hoofd van koning Victor Emanuel. Figuur lijk dan natuurlijk beschouwd. De nieuwe keizer zou vóór een tiental Jaren zeker niet hebben gedroomd, dat zulko promotie hom nog beschoren was. Het werd door velen betwijfeld, of bij den voortduur samenwerking tusschen Musso lini en Victor Emanuel mogelijk zou zijn. Bij den overval op Abessinië liep het ge rucht, dat de koning hier niet over gesticht was. Uit niets is echter later gebleken, dat het rechtsgevoel van Victor Emanuel het te kwaad kreeg, toen aan de primitieve be volking van Ethiopië de beschaving werd gebracht met machinegeweer en met gif gas. Mussolini schijnt nu, evenmin als in de eerste moeilijker jaren van zijn bewind, last gehad ie hebben van des konings in grijpen in de zaken. Zoo heeft dan Italië thans zijn koning- keizer. Gelijk Engeland. En zooals Duitscli- land en Oostenrijk tot 1918 hun keizer koning hadden, in navolging van voorgan gers in vroegere ecuwen. Er is niet nieuws onder de zon. In 1918 rolden er keizerskronen op de straat, gelijk meerdere van dusdanige koningsemblemen Er zal geen verlangen meer komen naar dergelijke uitrustingen, heette het toen. Die gedachte kan men wel gerust vaarwel zeg gen. De geschiedenis den volken golft heen en weer, en tnèt deze geschiedenis de vor men, waarin het hoogste gezag, zij het soms meer schijn dan werkelijkheid, zich afbeeldt. Aan de rij der vele vorstelijke ballingen, die buiten de grenzen van hun land hun leven hadden voort te zetten, is er weer één toegevoegd. En steeds weer dezelfde soort tragiek speelt zich daarbij af, al ver schilden de nuances, al naar gelang de vroegere heerscher rijk of arm aan inner lijke beschaving is. Van Haile Selassie is het nu wel algemeen bekend, dat rijke in nerlijke beschaving zijn deel is, doch dat hem niet gegeven werd zijn groot Rijk on zijn ruw volk zich wel te doen aanpassen aan eeuwenver vooruitzijnd cultuurleven van Europa. Wellicht is hier de tragiek op zijn grootst. Italië vanaf heden een imperium, om het oude Rome te evenaren. Een imperium met slechts 57 millioen inwoners, een lut tel getal, in aanmerking genomen de vele honderden rnillioenen, welke do wereld thans kent. En dus aldoor 't gevaar in zich bergend van verlangen naar méér. Neen, wanneer Mussolini uitspreekt, dat Italië verzadigd is, vernemen de buurvolken wèl de woorden, maar aan het geloof zal het hun ontbreken. In elke rustpauze spreekt de overwinnaar van vrede, dat is uit de historie bekend genoeg, maar wee het land en het volk, hetwelk zich in slaap liet wiegen. Naast het Engelsche dus voortaan het llaliaansch wereldrijk. Méér dan iets an ders zal dit tot Londen wat te zeggen heb ben. Het zal waarschijnlijk leiden lot nog grooter voorzichtigheid bij het zoeken naar woorden, wanneer de Engelsche Regeering zich straks heeft te uiten, maar men zij ervan overtuigd, dat Italië geen grootere moreele kaakslag kon toebrengen aan den Britschen luipaard. En evenmin als een man van eer, zal het voornaamste reldrijk dien kaakslag vergeten. Brittannië gelooft nog steeds, maar haastte zich nog nimmer. Voor Genève, waar de Volkenbondslei ders lieden bijeenkomen, wordt de zaak al ingewikkelder. Victor Emanuel tot Keizer van Ethiopië geproclameerd AZANA PRESIDENT DER SPAANSCHE REPUBLIEK Met 754 van de S64 stemmen In Spanje ls gister Azana met 754 van de 864 stemmen gekozen tot Pre sident van de Spaansche Republiek. Leroux, Largo Caballero en Primo c. Rivera behaalden ieder een stem, terwijl op Gonzalez Pcna twee stemmen werden uitgebracht. Alle andere stemmen waren blanco. Azana neemt de benoeming aan De nieuwe minister-president Azana heeft zijn benoeming aanvaard en Da een korte ministerraadszitting president ad interim Martinez Barrios zijn aftreden als premier medegedeeld. Barrios belastte daarop den oudsten nister, minister \en Buitenlandsche Zaken Bareia, met de leiding van het thans aan het bewind zijnde kabinet. Barcia heeft in verband met zijn benoeming verklaard, dat hij tevens de portefeuille van Buitenland sche Zaken onder zijn beheer zal houden en dat alle ministers in functies zouden blijven. Zoodia Azana het presidentschap der repu bliek op zich zal hebben genomen, zal het kabinet Barcia zija ontslag aanbieden. Maarschalk Badoglio tot onder-Koning benoemd In uiterst opgewonden stemming heeft Zaterdagavond de bevolking van Rome op de pleinen de besluiten afgewacht van den grooten Fascislischen Raad en den Ministerraad, die om 10 uur in buitengewone zitting in het Palazzo Venezia bijeenkwamen. Na afloop van de zittingen maakte Mussolini bekend, dat de Koning Aan Italië voor zichzelf en zijn opvolgers den titel van Keizer van Ethiopië had aangenomen. Abessinië wordt geannexeerd en geregeerd en vertegenwoordigd door een Gouverneur-Generaal, die den titel van „onderkoning" draagt en aan wien ook de Gouverneurs van Erythrea en Somaliland ondergeschikt zijn. Maarschalk Badoglio is tot onderkoning benoemd en heeft volledige volmachten. Generaal Graziani is tot Maarschalk van Italië benoemd. KORTE REDE VAN DEN DUCE Reeds om half acht in den avond is de •pmarsch der troepen naar de Piazza Venezia begonnen. Sterke afdeelingen trok ken in velduitrusting door de straten. In geheel Rome heerschte een feestelijke stem ming, die haar hoogtepunt bereikte om streeks 10 uur. I-Iet geheele Romeinsche garnizoen was uitgerukt en stond opge steld op de treden van het groote monu ment van Victor Emanuel II. Op de Piazza Venezia was het omstreeks 10 uur barstens vol, zoodat het onmogelijk was zich te verplaatsen. Het was zelfs nog voller dan tijdens de groote fascistische mobilisatie van 2 October 1935 en 5 Mei 1.1. Ook de aangrenzende straten waren stamp mol. Het paleis van den Duce was door reflectoren verlicht. De zitting van den grooten Fascïstischen Raad duurde 10 minuten, die van den Minis terraad slechts 3 minuten. „Italië heeft zijn keizerrijk" Te half elf verscheen de Duce op het bal- con van het paleis, door stormachtige toe juichingen begroet. In zijn toespraak tot het volk zeidc hij:' „Italië heeft t"n slotte zijn Keizerrijk. Het is een fascistisch keizerrijk, omdat het de kenmerken draagt van den wil en van de macht van den lictor. Het is Romeinsch, omdat het het doel is geweest van het streven gedurende li jaar der jonge Itali- aansche generalies. Het is een vredesrijk, omdat Italië voor zich en voor allen den vrede wil en slechts tot oorlog overgaat, ndien het daartoe wordt genoodzaakt dooi de gebiedende noodzakelijkheid van het leven. Het is een rijk van beschaving en menschel ij kheid voor het geheele Abessijn- sche volk, in overeenstemming met de Ro meinsche traditie. De gebieden en de stammen, die tot het Abessijnsche keizerrijk behooren, zijn onder de volle en volledige souve- reiniteit van het Italiaansche Konink rijk geplaatst. De koning heeft voor zich en zijn opvolgers den titel „Keizer van Abessinië" aangenomen. Abessinië wordt geregeerd en vertegenwoordigd door een Gouverneur-Generaal, die den titel „onderkoning" heeft en aan wien ook de gouverneurs van Erythrea en Somaliland ondergeschikt zijn. Maar schalk Badoglio is tot gouverneur- generaal van Abessinië benoemd met den titel „onderkoning". Hij heeft vol ledige volmachten. Koning Victor Emanuel die tot 7.'etser van Ethiopië werd geproclameerd, tijdens zwarlhemden-parade te Rome Het Italiaansche volk heeft met zijn bloed een keizerrijk geschapen en zal het door zijn arbeid vruchtbaar maken. Het zal zich met de wapenen verdedi gen tegen wien ook". De rede van Mussolini werd met harts tochtelijken bijval ontvangen. Langdurige ovaties werden den duce gebracht en veie malen vertoonde hij zich op het balkon. De ambassadeurs ontvangen Terwijl de demonstratie van de bevolking op de straten nog voortduurde, ontving de Duce de ambassadeurs van Duitschland, Japan en Brazilië, de gezanten van Oosten rijk en Hongarije en de zaakgelastigde van Albanië, alsmede de militaire attachés, die die naar de historische ceremonie waren komen kijken. Ook de aide de camp van den koning van Albanië en de militaire missies van Oostenrijk en Duitschland werden door den Duce ontvangen. Kanonschoten bulderen Zondagochtend 10 uur werden in de voornaamste garnizoensteden van Ita lië 101 kanonschoten gelost om den eersten dag van het nieuwe imperium te begroeten. Rome hervat zijn wereldzending De Noord-Italiaansche bladen zijn volko men gewijd aan de stichting van het nieu we Italiaansche, fascistische imperium. Met geweldige lettertypes drukken zij hun ver slagen en beschouwingen over het ontstaan het nieuwe wereldrijk af. Het nieuwe fascistische rijk, zoo schrijft de Corriere Delia Sera, rust, evenals het eerste Romein sche rijk op de granieten zuilen van de eenheid en de kracht der Italiaansche voelens en van den Italiaanschen wil. Na 15 eeuwen wordt Rome weer het levens centrum van een wereldorganisme. Rome hervat zijn wereldzending. De andere bladen wijzen er o.m. op, dat de Italiaansche strijdkrachten ter zee, te land en in de lucht de veiligste waarborg vormen voor de toekomst van het impe rium, dat den kinderen van Italië het da- gelijksch brood waarborgt. Wat tot dus verre onbereikbaar scheen is thans schitte rend en onverwoestbare werkelijkheid worden. De door het Italiaansche volk af gelegde eed is een eed van vrede, maar voor wie het hinderpalen in den weg zou willen leggen, bcteekent hij een oorlogseed. De Volkenbond op de hoogte gesteld Volkenbond voor zijn „persoonlijke infor matie" de tekst van het annexatiedecreet •an Abessinië overhandigd. Hij trachtte verder het optreden van zijn regeering te rechtvaardigen. Avenol antwoordde, dat de raad over deze kwestie moet oordeelen. Verder kan worden medegedeeld, dat Avenol heden bij de opening van de zitting an den raad, welke op 17 uur is gesteld, dit Italiaansche document aan de vergade ring zal voorleggen. Aangezien de raad bijeenkomt in hoofd zaak om de Abessijnsche kwestie te bespre ken, zal de vertegenwoordiger van Abes sinië, Wolde Mariam worden uitgenoodigd aan de tafel plaats te nemen met gelijke rechten als de vertegenwoordiger van Italië Het is vrijwel zeker, dat Aloisi, de ver tegenwoordiger van Italië, dan de preala bele kwestie zal stellen inzake het deel nemen van den vertegenwoordiger van Abessinië aan de besprekingen vsvi den Raad. Dc situatie te Addis Abeba Vele Europeesche gezinnen, die bij het uitbreken der onlusten uit de Abessijnsche hoofdstad zijn gevlucht, keeren thans terug. Zij vinden hun bezittingen vaak in trcuri- gen staat Nu de banken haar loketten weer heb ben geopend, warden deze bestormd door de 'bevolking, die haar Maria Theresia- daalders tegen Italiaansch geld wil inwis- Het archief van den negus is in slechten toestand teruggevonden. Vrijwel alles is door elkaar geworpen, terwijl vele docu menten verscheurd of verbrand zijn. De Italiaansche troepen ontmoeten elkaar De Italiaansche troepen van Noordelijk en Zuidelijk front hebben elkaar gisteren ontmoet te Diredawa. Een bataljon van het regiment artillerie is van Addis Abeba komend daar aangekomen, en werd ont vangen door een bataljon van het 221ste tegioen zwarthemden. 30.000 man in de hoofdstad Op het oogenblik bevinden zich 30.000 lan Italiaansche troepen in en om Addis Abeba. 3000 vrachtauto's en verscheidene pantserwagens zijn aangekomen. De ambte naren te Addis Abeba hebben zich aan het Italiaansche bestuur onderworpen en de middelen van de Bank van Abessinië, ten age van l1/* millioen thaler, zijn ter beschikking van de Italianen gesteld. Gisteren hebben plunderaars nog aan vallen gedaan op de Amerikaanschc en Bel gische legatie, doch zij werden door Ita liaansche en- Britsch-Indische troepen' ver dreven. Officieel wordt medegedeeld, dat Har- rar door de Italiaansche troepen is Op het oogenblik, dat de troepen de stad binnenrukten vlogen 35 vliegtuigen erover. Alle openbare gebouwen werden onmiddel lijk bezet De Abessijnsche kxijgers hebben de stad gedurende drie dagen geplunderd en de stad heeft nog meer geleden dan Addis Abeba. Van de huizen is niet veel meer over dan een rookende puinhoop. Het Britsche consulaat is het eenige gebouw, dat nog overeind staat. Het is zwaar ver sterkt en diende tot schuilplaats voor eeni- e honderden vluchtelingen. De Italianen hebben zich thans meester gemaakt van drie stukken veldgeschut van de Abessij- waarmede het totaal aantal buitge maakte kanonnen in den slag in Ogaden tot 25 is gestegen. Voorts wordt officieel medegedeeld, dat een Italiaanscho koloarne onder he vel van generaal NavArra, die van Har- rar was opgerukt, Diredawa aan den spoorweg Addis AbebaDjiboeri heeft bezet. Lidzi Tafara, de burgemeester van Diredawa, die vandaar gevlucht is, is ïe Djiboeti aangekomen. Waarom de Negus zijn land verliet „We verlieten Addis Abeba, omdat het mo reel van onze troepen was geschokt door het gebruik van gifgas en het dus evident was, dat onze troepen dergelijke onmcnschebike strijdwijzen nie: konden weerstaan", zeidc de Negus tegen een aantal journalisten, die bij hem op een tea waren genoodigd. „Onze tegenwoordigheid te Addis Abeba of eenig ander deel van Abessinië werd een ware bedreiging, niet alleen voor onz* eigen bevolking, doch ook voor de vreemde, lingen. voornamelijk in de hoofdstad. We meenden de belangen van ons volk beter :e kunnen dienen door buiten het land onze pogingen voor het behoud van de onafhan kelijkheid van Abessinië voort te zetten". De Negus bleef verder zeer gereserveerd. De Negus te Jeruzalem Een bezoek aan de Abessijnsch- Koptische Kerk De Negus heeft zich Zondagavond 7 30 uur te Jeruzalem naar de Abessijnsoh- Koptisahe kerk begeven om hier de mis te hooren. Alle Abessijusche gebouwen waren gepaivoiseerd te zijner eer. De monniken van het klooster ontvingen den negus en plaat sten hem een kostbare gouden kroon, mei edelsteenen versierd, op liet hoofd. Deze kroon is sedert eeuwen in he: klooster be- Na de mis hield de negus een toespraak tot de verzamelde geloovigcn. Vervolgens gaf hij de kroon terug, welke weer Ln dc kelders werd opgeborgen bij de schatten, welke de negus uit Abessinië heeft medege nomen en welke door Britsche soldaten wor den bewaakt. De Negus begaf zich hierna onmiddellijk terug naar hoiel Kor.ing David, waar hij logeert. Vertrouwen in de Volkenbond Aan de pers verklaarde de Negus: Een land, dat al zijn vertrouwen in den Volken bond. waarvan het steeds lid was. heeft ge. steld, kan niet peloove.i, dat de Bond niet zal trachten hot kwaad te herstellen aange richt door een lid. dat veroordeeld is als aanvaller. Wij vragen dai gerechtigheid za worden bewezen, opdal een zwak land be schermd zal worden tegen ecu sterker". zoeken voor hun kinde ren, speciaal voor die een tekort toonen aan aandachts-concentratie, wenden zich tot het INSTITUUT KLEIN WARNSBORN te ARNHEM. Kleine klassen. Individueel onderwijs. Geregeld toezicht, dag cn nacht Gezonde omgeving. Dir. P. VAN AALTEN Telefocn: Arnhem. 22012 VOORNAAMSTE NIEUWS Dit nummer bestaat uit TWEE bladen Zaterdagavond heeft Mussolini të_ Rom A medegedeeld .dat Abessynië bij Italië wordt ingelijfd en dal de Koning van Italië tot Keizer van Abessynië wordt geproclameerde Blum is tegenstander van 'devaluatie. Verslag van het overleg tusschen de reqee ring en de commissie van voorbereiding om Irent verlaging van sommige vaste lasteit en van huren. Verslag omtrent het mondeling overleg over bijzondere maatregelen ten aanzien vai loopende landbouw-hypotheek en pachtoven eenkomsten. I Verschenen is de Memorie van AntwoorA van de Tweede Kamer betreffende wijziging, van de Pensioenwet. Be Ned. Handelmaatschappij in 1935. Binnenland LANDBOUWHYPOTHEEK- EN PACHTOVEREENKOMSTEN Overleg tusschen commissie van voorbereiding en de regeering Nadat de commissie van voorbereiding i zake het wetsontwerp houdende bijzondere maatregelen ten aanzien van loopende land bouwhypotheek- en pachtovereenkomsten de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer, vergezeld van het gewijzigde ont- cerp van wet, ontvangen had- is zij over een aantal punten met de Regeering monde ling in overleg getreden. Aan het verslag van dit overleg dat met ■n nota van wijzigingen aan de Kamer is .'ergelegd, is ontleend: Op desbetreffende opmerkingen antwoord- de Regeering, dat haars inziens een af zonderlijke regeling voor den landbouw nood zakelijk is en dat het niet mogelijk is, de regeling in de crisishypotheek-aflossingswet op te nemen. Deze laatste wet heeft immers slechts een zeer beperkte strekking, nl. tegemoet te komen aan hen. die in bet al gemeen steeds aan luin verplichtingen heb ben voldaan, doch die thans met executie worden bedreigd, doordat zij#niet in staat zijn de hoofdsom of de verplichte tusschen- tijdsclie aflossing van door hen aangegane hypothecaire leeningen tc voldoen. In die gevallen maakt de wet uitstel van betaling de hoofdsom en een zekere verminde ring van periodieke aflossing mogelijk. Djt wetsontwerp gaat echter veel ver der. Het strekt tot op zekere hoogte tot gezondmaking van de landbouw bedrijven. Door dit wetsontwerp zul len ook diegenen geholpen kunnen worden, die reeds met Tuin betalin gen in gebreke waren. De vraag werd gesteld, of indien de Regeering meent een regeling overeenkom stig dit wetsontwerp te moeten behouden althans paragraaf 3 daarvan, handelend over uitstel van betaling van hoofdsommen, niet kan worden gemist. De Regeering verklaar de, ook op het behoud van paragraaf 3 prijs te stellen. Zou men paragraaf 3 van het wetsontwerp er uit lichten, dan zouden dc landbouwers in een aanmerkelijk slechtere positie komen. De Boerenleenbanken Op desbetreffende opmerkingen der com missie antwoordde de Regeering- dat de positie der Boerenleenbanken door het ont werp niet bedreigd zal worden. Yoorzoovcr deze banken hypothecaire vorderingen be zitten, zullen ze in sommige gevallen ge noegen moeten nemen met een lagere rente, geringere tusschentijdsche aflossing en uitstel van betaling van dc hoofdsom. Maar het ontwerp huldigt een in dividueel stelsel, waarbij de belangen van beide partijen moeten worden af gewogen. Een Boerenleenbank nu is over het algemeen slechts een kleine instelling, zoodat haar belangen niet moeilijk te overzien zijn. Wat betreft de mogelijkheid, dat dc boe renleenbanken crcdiethypotlieken hebben loopen, verklaarde de Regeering dat deze banken zullen kunnen profiteeren van nieuw in te voegen bepaling, behelzende dat de wet op credielhypolheken niet van toe passing is. Verder werd de vraag ter sprake ge- bracht, of in artikel 3 een rechterlijke be slissing, inhoudende vermindering van de verplichtingen van den schuldenaar, niet eveneens mogelijk gemaakt dient te wor den, wanneer de schuldenaar nog met met executie bedreigd wordt, doch niettemin niet meer aan zijn verplichtingen kan voldoen.. De Regeering verklaarde bevreesd te zijn dat ook die schuldenaren, die nog in staat zijn de overeengekomen rente cn aflossiraj in haar geheel te voldoen, een beroep op de wet zullen gaan doen, indien niet als voorwaarde voor het indienen van een crzoek om vermindering gesteld wordt, dat mét executie wordt gedreigd. De omzetbelasting op luxe brood Een adres van Prot. Chr. Werkgevers De Ned. Bond van Prot Chr. Werkgevers i de Voedingsbedrijven, heeft zich naac aanleiding van de mededeeling, dat met ingang van 15 Mei a.s. alle luxe opge maakte broodjes (met uitzondering van het kadetje) aan de omzetbelasting zullen zijn onderworpen, met een adres gewend tot den minister van Financiën, waarin word? verzocht, den aangekondigden maat regel weder in te trekken en zich te hou den aan de oorspronkelijke steeds gehul digde opvatting, dat brood in het algemeen, dus ook het klein-brood, vrijgesteld is van de omzetbelasting. Gewezen werd ook op de eigenaardig heid, dat wel het kadetje, doch niet andere soorten klein-brood, welke goedkooper en van eenvoudiger bewerking zijn, van ouue:- belasting zijn vrij gesteld. j CRISIS-PUBLICATIE Nederlandsche Meelcentrale De Nederlandsche Meelcentrale maak! bekend: Het gedeelte van het prijsverschil per 100 kg voor den invoer van tot veevoeder verwerkte oliehoudende zaden, pitten en noten, bedoeld in artikel 8, b, onder 2°, van <le Crisis-Akkerbouwbeschikking 1934 I, is vastgesteld als volgt: Inklaring van 11 Mc! af t/m 31 Aug. 1936: voor lijnkoeken t.20 voor soyaschroot .65 voor soya koeken .75 voor grondnootkockcn .55 voor grondnootschilfers 1.30 voor cocoskocken —.80 voor Ned. Oost-Indische cocoskoeken *jj voor tot andere niet ge noemde soorten vee voeder verwerkte olie houdende zaden, pit ten en noten .00 Voor de goede orde wordt opgemerkt, dat in deze bedragen niet is begrepen het in artikel 8. b. onder 1°, van voornoemde be schikking bedoelde gedeelte van het prijs verschil. Indien men zijn import op verderen ter mijn nu reeds wenscht vast te leggen tot bovengenoemde prijsverschillen, gelieve men zich daarover met de Nederlandsche Meelcentrale te 's-Gra\enhage in verbin ding te stellen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1