IKeuuu* grihsci\tGururmit Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leidenen Omstreken PALTHE abonnementsprijs Pet kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is Zj Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Rii dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 aibmcntttpriptn: Van I tot 5 regels I.I71/» Elke regel meer 0.22'/« Ingezonden Mededeelingen van 1-5 regels2.30 Elke regel meerO 45 Yoor bet bevragen aan 'I bureau V wordt berekend0.10 No. 5774 DONDERDAG 7 MEI 1936 15e Jaargang BELGIE EN DE BEWAPENING |_J £-j- QORDEEL OVER DE REISBELASTING Dat de opleving in Zweden, heel zacht ge zegd, niet buiten de oorlogsindustrie om gaat, Is nu wel in confesso. Maar in België staat het dan toch heel anders, zal men zeggen. Ook daar wordt opleving geconstateerd cn vooral de voor standers van devaluatie wijzen er op. Di werkloosheid daalde sterk. In de maana Maart zelfs van 195 tot 163 duizend. In de jongste gegevens, verstrekt door den consul-generaal der Nederlanden te Brussel en gepubliceerd in „Handelsberich ten", kan men o.a. lezen, dat de metaal industrie het in Februari minder druk had dan in Januari, doch dat in Maart de or ders snel toenamen. Weer onderstrepen we de maand Maart. Want in het begin van die maand hield Hit- Ier zijn verontrustende redevoering over de herbewapening van Rijnland. En deze opzegging van het Verdrag van Locarno bracht zooveel beroering in de reld, dat de Volkenbond Abessinië schier vergat en de groote mogendheden zich al leen bemoeiden met de vraag; hoe stellen we ons voldoende veilig tegen oorlogsgevaar, dat immers met de dag toeneemt? Het mili taristisch gebaar, dat Duitschland maakte stimuleerde, evenals later de gevreesde Putsch in Oostenrijk, de oorlogsvoorberei ding op ongewone wijze. Dat merkte men ook in de staainijverheid In België. En het ligt voor de hand, dat men de snelle daling van het werkloosheidscijfer met de opleving in de metaalindustrie in verband brengt en dan tevens wijst op hel rapport van den consul-generaal, die na drukkelijk constateert: „In Maart begonnen de orders voor de metaal-industrie weer toe te nemen". En onwillekeurig voegt men daaraan toe: In Maart marcheerden de Duitsche troepen over de groote brug bij Keulen het Rijnland binnen en cirkelden vliegtuigen met het hakenkruis hoven West- Duitschland. Is dat sajnengaan niet treffend .Verlaging van bieraccijns Op vragen van den heer Teulings, betrcf- fenoe afwijzing van een voorstel van den bond van Nederlandsche brouwerijen tot verlaging van den bieraccijns heeft de mi nister van financiën o.m. geantwoord dat hijgeen vrijheid heeft kunnen vinden een op het voorstel van den genoemden bond gegrond ontwerp van wet aanhangig te maken. Het komt den minister weinig geiwenscht voor in de accijnswetgeving op te nemen het invoeren van tweeërlei tarief, waarbij de toepassing van het eene of het andere tarief niet afhankelijk is van de samenstelling van het belaste artikel of van het doel, waarvoor het gebruikt wordt. Het scheen den minister voorts niet wel mogelijk, een regeling te treffen, waarbij het uitgesloten zou zijn, dat daarvan in eenigen vorm een niet met de bedoeling strookend gebruik zou worden gemaakt, waax-door na deel voor de schatkist zou kannen ontstaan. 1-Iet voorstel gaf bijzondere moeilijkheden ten aanzien van nieuwe brouwondernemin- gen, die in 1936 mochten worden opgericht en ten aanzien van brouwerijen, die in 1935 buiten werking zijn geweest doch in 1936 weder in bedrijf worden gesteld. Raamsdonk één! Een origineel protest Ged. Staren van Noord-Brabant hebben het voornemen de gemeente Raamsdonk le splitsen en te verdeelen aan Geertruiden- hei-g en Waspik. Bijna alle bewonex-s heb ben hiertegen protest aangereekend bij den raad. Bovendien hebben bij de candidaait- stelling voor den z.g. dubbelen gemeente raad alle-besturen van kiesvereenigingen te Raamsdonksveer en Raamsdonk-dorp, in plaats van candidatenlijsïen in te leveren, aan den voorzitter van het. stembureau schriftelijk medegedeeld, dat door hun kies- vereeniging met algemeene stemmen werd besloren niet deel te nemen aan deze candi- daatstelling. Na het verstrijken van. de in de Kieswet bepaalden tijd is door, den voorzitter van het stembureau dan ook verklaard, dar niemand voor den dubbelen raad is benoemd. Blijkens het Voorloopig Verslag zijn er vele bezwaren Moeilijkheden bij de uitvoering Verschenen is het voorl. verslag over het wetsontwerp tot heffing van een reisbelasting. Blijkens dit verslag waren vele' leden van oxeening, dat het heffen van een belasting op bui- tenlandsche pleizierreizen in dezen tijd in beginsel aanbeveling vex-dient. Deze leden zouden zich dan ook met het wetsontwerp gaarne aanstonds veree nigen, ware het niet, dat zij tegen de uitwerking van de grondgedachte ern stige bezwaren hadden. Die bezwaren betreffen in hoofdzaak het belasten van veel reizen, die geen pleizierrei zen zijn, den last, door de wijze van heffing te veroorzaken en den onge- lijken druk, waartoe de heffing in den vorm, waarin die is voorgesteld, zal leiden. Bij andere leden bestond ook tegen de grondgedachte van het ontwerp ern stige bedenking. Het vrije reizigersverkeer aldus deze leden is ongeveer het eenige, dat ons van de vroegere algeheele verkeersvrijheid nog rest. Den meennalen voor deze belasting aan- gevoerden grond, dat zij verbetering zou künnen brengen in meenden de leden, hier aan het woord, te moeten verwerpen. Naar hun meening )9 over het algemeen voor de Nederlandsche hotels en pensions van de voorgestelde hef fing weinig te verwachten. Verschillende leden verklaarden, al acht ten ook zij enkele wijzigingen gewenscht, dit ontwerp zeer toe te juichen. Deze leden waarschuwden er tegen, het maken van buitenlandsche reizen voor te stellen als een levensbehoefte. Do eenige, werkelijk ernstige moeilijkheid, welke deze leden za gen, was gelegen in de controle. Prohibitief karakter Vele leden achtten het een groot be. zwaar, dat bij de ontwox-pen regeling het beginsel „-belasting naar draagkracht" niet voldoende in acht wordt genomen. Deze hef fing zal in strijd met den ophef ten deele een prohibitief karakter krijgen. Sommige leden meenden in dit verband de toepas sing van een stelsel te moeten aanbevelen, waarbij het verschuldigde bedrag voor 'eder individueel naar mate van zijn inko men zou worden vastgesteld. De ontvanger directe belastingen doet den reiziger gelang van zijn inkomen reisbelasting betalen. Wie geen belastbaar inkomen heeft, wordt aldus automatisch van het betalen an reisbelasting vrijgesteld. Andex-e leden verklaarden tegen de aït- oering van dit denkbeeld bezwaar te moe ten maken. Onder deze leden waren er, die de oplossing zouden willen zoeken in eer ijziging van het voorgestelde tarief, dat ge heel uniform ware te maken en tot bijv. 21 *t per dag terug te brengen. Indien dan nog zij, die op de allergoedkoopste wijze reizen, geheel zouden worden vrijgesteld, zou toch zeker niet langer van een prohi bitief karakter van deze heffing kunnen worden gesproken. Zaken- en gezondheidsreizen Ernstige bedenking bestond bij een groot aantal leden tegen de omstandigheid, dat ook zakenreizen onder de voorgestelde re geling zullen vallen. Wat reizen betreft, welke om gezondheids redenen worden gemaakt, meenden ver scheidene leden, dat met betrekking tot de vrijstelling van belasting een positieve be paling iif de wet behoort te worden op genomen. Vx-ij algemeen werd' het onjuist ge acht, dat ook reizen voor studie-doel einden en reizen van kunstenaars en geleerden door de voorgestelde hef fing zullen worden getroffen. Minister de Wilde heeft gister het achtste luerkkamp voor jeugdige werkloozen te 'Chaam N.-Bofficieel geopend. Minister de Wilde hijscïit de kampvlaq in top. Geheel links de heer W. J. Hemmes, voorzitter van de Centrale voor Werltloozenznrg; 'geheel rechts de heer Ja A. Wemsen, kampcommandant. deelcn als een buitenlandsche reis wordt belast. Uitvoerige beschouwingen werden gewijd aan liet grensvcrkeei*. De leden, die deze beschouwingen hiel den, kwamen tot de conclusie, dat het ge wenscht is, dat aan de bewoners van een groot deel der grensstreken volledige vrij stelling wordt verleend. Moeilijkheden bij de uitvoering Ernstig werd gevreesd, dat de ont- worpen uitvoering van de wet op groote bezwaren zal stuiten. De aller grootste moeilijkheid zag men wel in de controle. Wil men niet blootstaan aan een ontduiking op groote schaal van deze belasting, dan zal een In tensieve controle op het verkeer over de grenzen moeten worden geoefend. Een tweede moeilijkheid achtte men ge legen in de bepaling, dat de reiziger vóór het verlaten van het rijk in zijn paspoort den datum van zijn vertrek op een bepaal de wijze moet doen vastleggen. Ernstige bedenking bestond bij vele leden tegen de bepaling, dat men, in het rijk terugkeerend, de noodige zegels in zijn pas poort geplakt moet hebben, bij gebreke waarvan het dubbele moet worden betaald van de waarde der te weinig geplakte ze gels met een minimum van f 10. Dit voor schrift is onnoodig streng en daar door onredelijk. De regeling moet zeer soepel zijn In verband met deze opmex*kingen ver klaarden vele leden het zeer op prijs te zullen stellen, indien de Regeering een ge detailleerd overzicht zal willen geven van de wijze, waarop zij de controle bij heen reis en terugkeer denkt te x-egelen. In elk geval zal meende men de te treffen regeling zeer soepel moeten zijn en het den reizigers zoo gemakkelijk mogelijk moeten maken. Van verschillende zijden werd er de aan dacht op gevestigd, dat aan een aantal van de hierboven weergegeven bezwaren al thans ten deele zou worden tegemoet ge komen, indien, gelijk in een voorontwerp, schijnt te zijn geschied, een maximum werd vastgesteld, waarboven geen belasting ver schuldigd zal zijn. jtutds De Stadt-Schanke Lcidschcplcio 5-9 Tel. 33072 Amsterdam DINER I DINER I DINER 75c. I 1°.- I "Ï25* ELK DINER EBN TOPPRESTATIE! AMSTERDAM Nieuwe Doelenstraat HOTEL DES PAYS-BAS Alle moderne comfort Echt Holl. huiselijkheid Kamers incl. ontbijt f 4.— cn f 4.50 met badkamer vanaf f 5 HOTEL WITTEBRUG PINKSTEREN SPECIAAL TARIEF VOOR WEEK-END Hotel Pension «JAN TABAK» Telefoon 3800 B U S S U M Pensionprijzen, die zich bij de tegenwoc tijdsomstandigheden hebben aangepast. rdige DOELEN HOTEL AMSTERDAM-CENTRUM Kamers incl. Holl. Ontbijt vanaf -f4.— Rüstige sfeer In het centrum van de stad Ieder "modern comfort Telefoon 40661 Andere leden meenden, dat reeds "n groot gedeelte der bezwaren zouden kunnen wor den ondervangen door reizen van korten duur ,bijv. 2 maal 2i uur, buiteix de belas ting te doen vallen. DE BETEEKENIS VAN HET WERKFONDS Het heeft vooral een stimuleerend karakter En past in het welvaartsplan der regeering Een overzicht Onder leiding van den heer A. J. Lievegoed chef van de regeeringspersdienst, is op het departement van Buitenlandsche Zaken een persconferentie gehouden over 't werkfonds, waarbij inlichtingen werden verstrekt door den heer Dr. Ir. A. H. W. Hacke, directeur- generaal van de arbeid, en Dr. Ir. B. Bölger, secretaris van het Werkfonds. Deze conferentie bedoelde de talrijk op gekomen journalisten en andere belangstel lenden in het economische leven, eenig in zicht te geven in doei, streven, resultaten en plannen van het Werkfonds, dat 4 April 1934 werd ingesteld en waarvoor in eerste instantie zestig millioen op de begrooting werd gebracht. Deze persconferentie bracht wel geen be paalde „nieuwtjes", maar was wel in hooge mate interessant en verbreedde en verdiepte de kennis van vele aanwezigen. Er werd zooveel belangrijks gezegd, dat wij ons voor nemen eerst een algemeen objectief over zicht van het behandelde en vervolgens een subjectieve beschouwing te geven. Aan de zeer uitvoerig© het volgende ontleend: wordt I-Iet Werkfonds, dat naast bevordei'ing van de industrie beoogt vermindering der werkloosheid, heeft van het begin af ge poogd stimuleei'end te werken. In dit ver band werd vooral gewezen op het bereikte resultaat bij de scheepsbouw. De werk gelegenheid daar is gestimuleerd, eener- zijds door, zij het dan ook zeer bepei'kt ge houden prijs-ovei'brugging, waardoor voor komen kon worden, da? verschillende orders voor groote schepen naar het buitenland gingen, aan de andere kent door het, tot een maximum van 15 van de bouwsom, verstrekken van credieten, als tweede hy potheek voor de bouw' van kustvaartuigen. Deze laatst vorm van crediet-verleening heeft er toe medegewerkt, dat de scheeps werven, in het bijzonder in de provincie Groningen, wederom van werk zijn voor zien, terwijl de kleine kustvaart, die voor onze zeescheepvaart van zoo gx-oot belang is, daai'door ook wordt bevorderd. Verder zijn er uit het Werkfonds een drietal sub sidies en rentelooze voorschotten tot een bedrag van ongeveer 100.000 gegeven, welke niet zoozeer een zakelijk karakter hebben, doch die voor de bevordering der werkgelegenheid in Nederland van belang werden geacht. Credieten aan de industrie. Wat de eigenlijke credieten aan de in dustrie betreft, daarvan is thans een 20-tal toegezegd tot een bedrag van bijna 3 mil lioen gulden. Zij hebben aan de eene kant de bedoeling bestaande bedrijven door een reorganisatie voor ondergang te behoeden daardoor werkgelegenheid in het land te houden, aan de andere kant de gelegen heid te openen met steun van het Werk fonds nieuwe producten te fabriceeren. Zoo heeft een aantal credieten er toe geleid, dat bestaande bedrijven de gelegenheid werd gegeven, nieuwe producten aan de markt te brengen, waardoor niet alleen de 'kgelegenheid in liet boslaruide bedrijf behouden kon blijven, doclï ook nieuws werkgelegenheid kon worden geschapen, het zij in de bedrijven die de grondstoffen le veren, hetzij in de neven-bedrijven (trans port enz.), fietzij in de arabachts- en mid denstandsbedrijven, waarin de tewerk ge stelde arbeiders als consument optreden. Medegedeeld werd nog, dat niet alle toe gezegde bedi'agen worden opgenomen of ver bruikt. Het komt namelijk voor, dat alleen door het feit, dat de betrokkene de toezeg ging van een credie? uit 't Werkfonds had, hij van particuliere zijde voldoende geld kon aantrekken en daardoor het Werkfonds- crediet zelf niet noodig heeft. Verder hebben andere bedrijve slechts een gedeelte van het crcdiet opgeno men en hopen de rest niet noodig ie hebben. Ook hier blijkt dus weer duidelijk de sti. muleerende werking. In het kader der wclvaartspolitiek Bij de credietverleening. welke steeds wordt gezien in het kader van de lge. meene wel vaart s-politiek der regeering, wordt steeds nagegaan of de betrokken on derneming niet geheel door particulier kapi taal kan worden geholpen. Indien deze mo gelijkheid bestaat, wordt geen credie? gege ven. Overigens wordt de eisch gesteld, dat het benoodigde kapitaal voor een belang rijk gedeelte door particulieren wordt bij eengebracht. Verder wordt rekening gehouden met de rentabiliteit van het bedrijf, terwijl even eens het te verleenen crediet geen werk- vei'plaatsing in «plaats van vverkveri'uiming ten gevolge mag hebben. Waar hier met overheidsgeld wordt gewei'kt, en dus de uiterste voorzich tigheid moet woi'den betracht, spreekt het wel vanzelf, dat het aantal af gewezen crediet-aanvi'agen veel groo- ter is dan dat der ingewilligde, het geen bij velen natuurlijk teleurstel ling in het Werkfonds heeft gewekt. Daartegenover staat echter de voldoening dat uit de ervaring, welke met het Werk- fonds tot dusver is opgedaan, blijkt, dat op het gebied van de industrie-financiering de overheid een taak te vervullen heeft en dat wij ons gelukkig mogen prijzen, dat het Werkfonds daartoe de gelegenheid heeft (egeven. Op een vraag, of bij de industrie-finan ciering ook voorwaarden worden gesteld ten aanzien van de loonen, werd geant- oord, dat de kwestie der loonen inder daad moet worden bekeken in verband met de rentabiliteit van liet bedrijf. Het Werk fonds zelf treedt echter niet in de onder handelingen hierover, wanneer deze tus sehen wex-kgevèr en werknemers zouden moeten worden gevoerd. Bij de beoordeeling der rentabiliteit wordt tevens onderzocht, of het bedrijf winstgevend is, waarbij geen rekening ordt gehouden met bedragen, welke aan steun worden gegeven. Op een andere vraag werd medegedeeld dat bij het Werkfonds lot dusver geen plannen zijn ingediend, welke een syste matische vernieuwing van do handels vloot beoogen Wat de bemoeienis van het Werkfonds bij de uitvoering van werkobjecten aangaa?. werd opgemerkt, dat de financiering voor openbare wei-ken in het algemeen moet "aststaan, dat deze werken zonder merte- •erklng van het Werkfonds niet zouden .orden uitgevoerd Tevens wordt hierbij re kening gehouden met gebruik van zoove mogelijk Nederlandsch materiaal en met c plaatselijke werkloosheid. De resultaten en plannen De vele ingediende plannen vereischen dan ook een nauwgezette bestudeering, wel ke uit de aard der zaak in vple gevallen nogal eenige tijd vordert. Op 28 April j.l. was voor een totaal aan- tal van 362 plannen vastgelegd een bedrag van f 67.446.S08.73 waarvan tot dusver is uitgegeven ongeveer 10 millioen gulden, Reeds uitgevoerd zijn 32 plannen, waar voor was vastgelegd f 2-091.737-59 van welk bedrag op de bouwplaats werd ver- ioond f 434.454.— voor 26.<79 manweken, waarbij nog eenzelfde aantal moet worden gerekend voor arbeiders buiten de bouw plaats. Op 3 Mei |L waren 112 plannen geheel of gedeeltelijk in uitvoering, waar voor het toegestane bedrag f 26.466 290.— bedroeg. Op de bouwplaats werd to? dusver hiervan verloond f 1.176.220, terwijl het aantal manweken tot 15 April 51.1-10 was. Over het geheele toegestane bedrag zal he? aantal manweken op de bouwplaats rond 384.000 bedragen. Zoo is tot dusver reeds een aanmerkelijke vermeerdering der werkgelegenheid bereikt, welke als vanzelfsprekend nog zal toene men, wanneer ook geleidelijk de overige reeds goedgekeurde plannen in uitvoering zullen komen. Want het aantal op de bouw plaats werkende arbeiders, beweegt zich, be houdens een kleine inzinking van 2000 tot 1700 in de periode 15 September 1935—45 Januax-i 1936 voortdurend in stijgende lijn en nam sinds laatstgenoemde datum toe tot 1900 op 15 Februari, 2151) op 15 Maart en 2500 op 15 April j.l. Het toon bij deze in werkverruiming uitj gevoerde werken bedraagt gemiddeld 25 gulden per week. Hierbij dient men in het oog te houden, dat met inbegrijp van de materialen voor het tewerk stellen van 1 man op de bouwplaats (met als gevolg daarvan 1 man daarbuiten) per week een bedi-ag van 80 gulden noodig is, zoodat, wanneer als onze werkloozen op deze wijze aan het werk zouden worden geholpen, daar voor niet minder dan 700 millioen per jaar zou moeten worden uitgegeven, waarop dan natuurlijk de thans uitbetaalde steunbedra gen in mindering moeten worden gebracht. Naar normale bedrijfsverhoudingen Het doel van deze wei-kvcmximing is ver der om de arbeiders weer terug te bi-engen tot de normale bedrijfsverhoudingen,. in welk verband gewezen werd op de mede werking, welke ten deze is ondervonden van de vakorganisaties. In zijn toelichting tot de bereikte resul taten van het Werkfonds gaf de heer Hacke ten slotte, als zijn ovex-tuiging te kennen, dat het fonds heilzaam gewerkt heeft bij bestrijding der wex-kloosheid. Op een vraag of de economische we baax-heid wel wordt vergroot door uit het Werkfonds ook gelden toe te staan voor in werkverschaffing uitgevoerde werken, en of dit in overeenstemming is met de voor waarden, waaronder de Staten Generaal de instelling van dit fonds hebben goedge keurd. werd geantwoord, dat tot dusver voor -41 objecten, waarvan 28 geheel en 13 gedeeltelijk in werkverschaffing worden uit gevoerd voor een totaal bedrag van 12 mil lioen uit het werkfonds een bedrag van rond 6 millioen is beschikbaar gesteld, voor bijkomende werken, omdat het nuttiger werd geoordeeld, de menschen te laten wer ken dan hun tijd in ledigheid te laten door brengen. Ten slotte werd door een der aanwezigen de opmerking gemaakt, dat in de bouwwe reld groote ongerustheid heerscht over de inschakeling van de Nederlandsche Heide maatschappij bij de uitvoering van alle mo gelijke bouwwerken, in plaats van het eco- nomisch-technxsch apparaat der arbeidsin spectie, van welke inschakeling gevreesd werd een degx-adatie van het werk, waar door het niet zou kunnen leiden tot terug keer naar normale arbeidsverhoudingen, maar alleen zou dienen om de menschen maar een beetje aan de gang te houden. Hierop werd geantwoord, dat het bureau van het fonds volkomen technisch is inge richt en dat de arbeidsinspectie bij de uit- voei'ing ten volle is ingeschakeld De loonsverlaging in het Amsterdamsche bakkersbedrijf Ze gaat 23 Mei in Van werkgeverszijde wordt inzake de loonsverlaging in bovengenoemd bedrijf ge meld, dat besloten is den betrokken gezellen, met inachtneming vaif de usantieele opzeg gingstermijn, aan te zeggen, dat voor het rst op 23 Mei loonen zullen wor- n uitbetaald, welke een verla ging voor de in vasten en volledigen dienst zijnde arbeiders inhouden van f 2, zoodat het sitandaardloon voor den bankman f 28 zal bedragen. De loonen van hen die niet in vasten en volledigen dienst zijn en van half wassen zullen op genoemden datum naar rato verlaagd worden betaald. DE LEERDAMSCHE GLASFABRIEK De actie door de burgerij De openlucht-meeting, welke Woensdag te Leerdam zou gehouden worden, is na rijp beraad niet doorgegaan. Inplaats daarvan zijn verscheidene inge zetenen, vertegenwoordigende alle groepen ran de bevolking, in „Lucullus" in een druk bezoch?e vergadering bijeengekomen. Na ampele bespreking is besloten het voorstel van het comité om een vertrouwenscommis sie uit de burgerij te benoemen te aanvaar den. Zij zal rot taak liebten, zoodra dit noo dig mocht blijken, uit naam van de Leer- damsche bevolking slappen te doen om het voortbestaan van de werkgelegenheid te Leerdam te waarborgen In di? comité zijn benoemd de heeren F. van Asch. Ds. J. En kelaar. Ds. Kars, ir. H. G. Genlis en D Rij. OCTROOIRAAD Bevorderd ls tot hoofdingenieur bö den Oc- trooiraad. de Ingenieur G J H Brakema. Be- tot pl v- lld ir D ThoJen. DOMEINEN jgesteld la tot rentmeester dor domeinen ter standplaats Zwolle, lr J. Nysinrh. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladert Heden vangen wij aan met een nieuw feuilleton: „Dageraad" door Hugo King* Eden spreekt in het Lagerhuis over 'deit Volkenbond, de sancties en de vragenlijst aan Duitschland, Badoglio herstelt in Addis Abeba de orde en rust. Een oproep aan de bevolking. Gra- ziani's troepen bezetten Jijiga. Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het Wetsontwerp tot heffing van een Reisbelasting. De Schippersvereeniging SchutlevaerH heeft te Dordrecht de jaarvergadering qe+ houden. Eenige bizonderheden naar aanleiding van de Nationale Reclasseeringsdag. Een uiteenzetting van de beteekenis van het Werkfonds. Minister de Wilde heeft in een radiorede, een opwekking uitgesproken voor de Reclas seeringsdag. Verschenen is het Voorloopig Verslag van de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot regeling van het zelfstandig uitoefenen vim beroepen en bedrijven door vreemdelingen. WEER EEN NIEUWE AANBIEDING! TIJDELIJK 20 pCt. KORTING 0P ALLE VERFPRIJZEN ZOOWEL VAN KLEEDING ALS SCHOONMAAK GOEDEREN GEMEENTERAAD VAN ROTTERDAM De begrooting aangenomen In de gisteravond gehouden vergadering van den Gemeenteraad van Rotterdam is de begrooting zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Bij de behandeling der hoofdstukken werd ook de opheffing van den Armenraad door den Raad aanvaard. WERF GUSTO KRIJGT BELANGRIJKE OPDRACHT Bouw van twee mijnvegers en een tin-baggermolen Voor een jaar van werk voorzien Naar wij vernemen heeft de werf „Gusto" te Schiedam, een belangrijke opdracht gekregen. Een dezer dagen heeft het Departement van Defensie aan deze werf opgedragen de bouw van twee mijnenvegers, bestemd voor den marine-dienst in Ned.-Indië. Voorts heeft zij de opdracht verworven voor den bouw van een tinbaggermolen voor de Banka-tinwinning en de ver vaardiging van een kraan van groote capaciteit voor een Fransche maat schappij. Het bedrijf is door deze opdrachten voorloopig voor minstens een jaar van werk voorzien. Naar men weet, ontving de werf ook in September van het vorig jaar de op- dracht voor den bouw van 2 mijnen vegers. Deze beide schepen moeten in het voorjaar van 1937 gereed zijn. GIFT VAN H. M. DE KONINGIN H. M. de Koningin zond het hoofdbestuur van het Centraal Genootschap voor Kindei*, hei'stellings- en Vacantie-Kolonies na ont vangst van het jaarverslag over 1935 een belangrijke gift, die met groote dank aan vaard werd. De verongelukte politie-agent te 's Gravenhage Begrafenis mei corpseer Onder zeer groote belangstelling van do zijde van het Haagschc Politiecorps, vond gistermiddag op Oud Eik en Duinen de be grafenis met korpseer plaats van den agent van politie A. d e V I a m i n g. die tengevolge van een ongeval is overleden. Een detache ment der Haagsche politie, deputaties van de militaire politie en van de rijksvelrlwacht maakten van den stoet deel uit Aan de groeve hebben commissaris Kramer als vertegenwoordiger van den Hoofdcommis saris, brigadier Kooistra, namens de afuee- irxg s Gravenhage van den bond van chrisie Iijke politieambtenaren en Ds Jac Pon. t het woord gevoerd BRUSSEL ^'el .Chl.D-Vprr (bii dp Mn ,n T- Beura) August Ortsstraat Nos. 38 40. Kamers vanaf 20 fr„ str. water warm en koud. Ook gel. y, familiën.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1