GLAS fvtacrtuwtfye POKON Huisbrand- en Industriekolen GRONINGEN" WOENSDAG 6 MEI 1936 No. 337 Bednijfs- uitkomsten in de Landbouw Boekjaar 19341935 Door de directie van den Landbouw zijn ce- publiceerd als no. 2 van de Verslagen en Me- dedeelingen de Bedrijfsuitkomsten van den Landbouw over het boekjaar 19341935 vol gens de gegevens verstrekt door de verschil lende boekhoudibureaux, waaraan we het volgende ontleenen: Het aantal gecontroleerde bedrijven bedroeg 5951 met een oppervlakte van 143.889. H.A. tegen 5404 bedrijven met 134.035 in het vorig boekjaar. De oogst was in 1934 van vrijwel alle gewas sen buitengewoon boog en van uitstekende kwaliteit. Deze groote oogsten en goede kwa liteit brachten mee dat de bedrijfsuitkomsten een verbetering vertoonden daar de prijsre- gelende maatregelen gehandhaafd bleven. Zoo geeft de groep zeekleigebieden j?amerplanten groeien EN BLOEIEN VOLOP BIJ EEN VERZORGING volgens de aanwijzingen en het gebruik van 40 ct.per flesch bij de Bloem- en Zaadwinkels Vraagt echter niet naar kunstmest, doch naar POKON met gemengd b e d r ij f een netto op brengst te zien van f 49.30 per H.A. tegen f 33.07 ni -933'34 en een verlies van f 22.51 in 1932—'33. De akkerbouw in de k 1 e i s t r ek e n gaf een netto-opbrengst van 49 gld. tegen resp. f 32 en verlies van f 20 in de beide vorige boekjaren. Het bescheiden netto-overschot der gecontro leerde bedrijven in het rivierkleigebied gemengd bedrijf over 1933/34, heeft in het boekjaar 1934/35 plaats gemaakt voor een, zij het dan ook een betrekkelijk klein, nadeelig Waar dc akkerbouwproducten werden ver handeld, waren de uitkomsten niet direct ongunstig Waar de veehouderij een groote rol speelt waren de finan- cieelc uitkomsten slecht. Er moet echter eenig onderscheid gemaakt Van de weidestreken, waar de winning van melk het middelpunt van het bedrijf vormt, die dan aan de zuivelfabrieken wordt afge leverde, waren de financieele resultaten in de provincie Friesland wel de beste. In de kleiweidestreek was hier het netto-over schot over het boekjaar 1934/35 iets lager dan in het voorafgaande jaar: in de veen- weidestreek daalde het netto-overschot van 33.54 tot 21.78 per ha in 1934/35. Daaren legen laat het weidebedrijf van Overijsei n kleine vooruitgang zien, wat zich uit een vermindering van het verlies van 1933/34 op 1934/35 van 4 per ha. De centrale weidestreek van Groningen vertoont een belangrijke achteruitgang in de financieele uitkomsten. Het netto-over schot a ƒ10.46 per ha in 1933/34 wordt in 1934/35 gevolgd door een bedrijfsverlies van 17.39 por ha. De tweede groep bedrijven, te weten de melkveehouderij, waar tevens een flinke varkensstapel wordt gehouden en waar de 'melk op dc boerderij tot kaas wordt ver werkt, hebben in 1934/35 aanzienlijk ongun stiger resultaten opgeleverd dan in het vo rige boekjaar. Ook in, de gebieden als het Land van Gou da en Woerden, de Alblasserwaard e Lopikerwaard, daalden de netto-opbreng sten van 1933/34 op 1934/35 met resp. ƒ31, ƒ30, 47 ƒ23 per ha. De achteruitgang van de netto-opbrengst in deze gebieden is gedeeltelijk te verkla ren door de teleurstellende resultaten van de mesterij van zware varkens. De netto-winst in de melkveehouderij, var- kensmesterij en kaasbereiding bedroeg ge middeld 8 per H.A. tegen ƒ36 in 1933/34 en een verlies van ƒ58 in 1932/33. Voor de industriemelkbedrijven zijn deze gevallen resp. 6 en ƒ11 winst en 28 ver lies. Vobr de gemengde bedrijven op zandgron den en voor de Veenkolondale akkerbouw bedrijven zijn dc verkregen cijfers niet ty peerend voor de streek, daar van de over wegend kleine bedrijven de cijfers ont breken. Dit nummer van de Verslagen en Mededee- lingen bevat meerdere tabellen en nog een drietal kaarten aangevende in de verschil lende gebieden de grootte der bedrijfs uitkomsten. Het verslag is voor 25 cent bij de Alge tic Landsdrukkerij te Den Haag te verkrijgen. Paardenmarkten De e v. paardenmarkten worden gehouden: 11 Mei te Schagen, Dwingelo en Bergum. 12 Mei te Rotterdam. 13 Mei te Gorinchem en Assen. 14 Mei te Beverwijk. 325 Het weer van de laatste weken heeft onze bloementuin geen goed gedaan. Schraal, droog weer. Koude, de groei belettende win den uit 't Oosten of Noorden deden niet al leen de groei stistaan, doch hebben ook vele pas verplante hoornen of struiken en plan ten de dood aangedaan. Velen zijn door dit schrale weer teruggehou den van het verplanten of planten en nu be gin Mei zitten ze er mee en komen meer deren tot ons met de vraag: KUNNEN WE NU NOG VERPLANTEN. En net toen we onze notities maakten voor het praatje van deze week en daarbii teekenden: verplanten gaat ook nu nog wel, bracht de post ons de Mei-aflevering Herwigs mooie Maandblad „Buitenleven", Dit vooral voor particulieren-liefhebbers van tuinieren en van de heele natuur zoo mooie (in dubbele beteekenis van dit woord) tijdschrift behandelde ditmaal o.m. dezelfde vraag, die ons de laatste dagen zoo veel ge daan was. 'k Kan niet beter doen dan mede- deelen wat deze kenner bij uitnemendheid daarover adviseert. Voor eenige planten die nu al ver zijn uitgeloopen, hoog zullen op groeien, is het de hoogste tijd. Maar lagere, dus rotsplanten kunnen we zelfs bloeiend verzetten. Misschien nog beter dan in de koude Aprilmaand. Als 't in Mei groeizaam weer is, zal het verplanten veel beter geluk- Dahlia's worden meestal na 15 Mei geplant. Maar is het geen gunstig weer dahlia's verdragen 'heelemaal geen vorst dan wacht men nog maar even, doch neemt maat regelen tegen koude en vorst. Als na het planten nog nachtvorst dreigt, dan 's avonds een bloempot over de stekken zetten, ter be scherming. Voor groen blijvende kluitgewas sen, vooral coniferen, met goede vaste wor telkluit, is Mei een heel goede tijd voor ver planten. Zelfs moeilijk te verplanten hoo rnen en struiken, als beuk en Meidoorn, kun nen in Mei vaak met meer susses verplant worden dan in 't voorjaar, vooral als groei zaam Mèiweer op komst is. Rozenstruiken zijn nu moeilijk te verplanten. 'frKan nu nog wel gelukken, doch het blijft een vraagtee- ken. Alleen in pot gekweekte kunnen nu nog met succes verplant. Maar hij alle verplanten nu moet flink ge goten worden. Veel, heel veel water. Twee maal per weck na het verplanten voor iedere plant een emmer vol. Niet de oppervlakte maar wat besprenkelen, dat geeft niet. Zaaien van bloem- en graszaden gaat nu ook nog wel. Zie dat weet ge nu weer. Doe er uw voordeel Meer voordeel dan de bond van handelaren in varkens en varkensvleesch hebben gehad van de gestie van de Varkenscentrale, naar ze zeggen. Daarom gaan ze DE VARKENSCENTRALE DAGVAARDEN WEGENS HET BEROKKENEN VAN SCHADE. Ge hebt dit bericht deze week in de krant kunnen lezen. i Er is een heele historie aan dit dagvaarden voorafgegaan. Reeds heel lang voelde men, dat men onbillijk behandeld werd. zooals zij dat zagen. En daarom is alles gedaan om een andere regeling te treffen. Maar deze pogingen zijn vruchteloos geweest Wat ik hoorde en zag, las en dacht, op rets en thuis Men wil nu. dat de rechter uitspraak zal doen. Of het een openbaar lichaam als de Varkenscentrale kon. tiegestaan worden, dat ze haar opdrachten negeerend en haar bevoegdheden te huiten gaande, bevriende bedrijven steunde, de prijzen op de markt ging dumpen en voor de bonafide grossiers de winstkansen wegnam of verminderde. Men heeft getracht door een onpartijdige commissie de zaak te laten onderzoeken en uitmaken. Eerst voelde de minister daar wel voor. Later kwam bericht, dat hij niet bereid was een commissie te benoemen. Daar zit natuurlijk wat achter. Zijn Zwanenberg- Louwes bang voor oprakelen der oude connectie? Maar de Bond meent, nu alles, wat een schikking in der minne kan bewerkstelligen is mislukt, langs wette lijke weg recht te zoeken. Want het gaat om beduidende bedragen. Reeds het feit, dat een deel van het Zwanenberg-concern (Uit hoorn) 3.3 ent. per K.G. minder betaalde dan de bedrijven, die op de vrije markt moesten koopen, wat in bijna S maanden ongeveer f S4.000 voor dit onderdeel van Zwanenberg b-eteekende is sprekend. Wij zijn benieuwd wat het resultaat van deze dagvaarding zal zijn. In elk geval is het al weer een, doch geen onbelangrijk nummer voor de „sombere waschlijst" die het Handelsblad de vorige week publiceerde. Dit was EEN VLAMMEND REQUISITOIR TEGEN DE LANDBOUW- CRISISPOLITIEK. Naar aanleiding van een verwijt van het Overijssel sell Landbouwblad, het orgaan van den lieer Louwes, de Regeeringscommissaris, merkt genoemd blad op, dat zoowel onder de boerenstand als onder de rest der natie zeer zeker de indruk is gevestigd van ondeskun digheid en belangenverwarring bij de agra rische leiders. Daartoe geeft het een lijst, die wij hier niet geheel kunnen opnemen, doch waaruit we enkele gedeelten lichten. Er zijn natuurlijk crisisambtenaren die hoewel ze er geen steek van weten durven beweren: er blijft niets maar dan ook niets van over. Met zulken, die tegen beter weten in of in hun klinkende domheid zulke enormiteiten debiteeren praat men niet meer. Men neemt ze voor wat ze zijn: blaaskaken. Maar er zijn gelukkig heel veel, die de fouten, die er gemaakt zijn en nog kleven kennen en er kennen. Met zulken is te handelen en te overleggen om het beter te maken. Wij heb ben vaak op fouten gewezen. Fouten, die toe gestemd werden, al noemden betweteVs zulk schrijven van ons lasteren. Alleen door pu bliciteit kan verbetering verkregen worden. Enkele punten uit bedoelde „waschlijst" zijn: de verplichte teruglevering van 10 procent ondermelk moest worden inge trokken wegens onuitvoerbaarheid blijkende, toen zij in werking zou treden; de baconzon- ters zijn rijk geworden terwijl de varkenshou ders verarmden; de melksteunbeperking moest na een kostbaar jaar van voorberei ding worden ingetrokken wegens gebleken onuitvoerbaarheid; de ongeslfunde pluimvee houders moeten graanrechten opbrengen; eenige millioenen kuikendoos-banderolles werden te kort gemaakt, omdat men verge ten had de deksels mee te meten; de voor zitter der Zuivelcentrale annuleert welwil lend de melkpoedercontracten van sommi gen, doch zendt aan anderen een deurwaar dersexploot; een gewezen secretaris van een boekdrukkersbond werd benoemd tot P.luim- veecommissaris; tot leider van een zeergroot crisisbureau werd iemand benoemd, die kort te voren uit de gevangenis was ontslagen; groote aantallen varkens en biggetjes zijn als gevolg van te late en onvoldoende teelt beperking tot varkensvoer verwerkt; den pluimvcestapel tracht men te verbeteren door het laten zetten van oncontroleerbare potloodstreepjes op legstaten; men geef! groote sommen uit voor zuivelpropaganda, doch maakt de boter een dubbeltje duurder; hèt éé.ne departement verbiedt en het andere propageert bet margarine-maken door huis vrouwen; men schorste de Coöp. Handel: Vereeniging in Brabant, doch na een half jaar bleek de Akkerbouwcentrale zich te heb ben vergist; vervolgens liet men een irigé- nieur-landbouwleeraar uit Didam wederom bij vergissing in arrest zetten wegens ver meende fraude door den A.B.T.B.; naar Ru$ land stuurde men een óndere partij kaas. dan besteld was, zoodat zij retour kwam'; men liet voor f 47.000 cornedbeaf-blikken maken, waarna bleek, dat zij niet noodig waren, omdat geen corned beaf werd ge maakt: het broodmeel is belast met f 6, doch het biskwiemeel met f 2; de room voor con sumptie-ijs werd veel minder zwaar belast dan room voor gewoon gebruik, o.a. zieken huizen; tot hoofdcontroleurs over de 16 ba- con fa krieken benoemde de Varkenscentrale negen baconfabrikanten. Dat is niet mis wat een blad als het Handels blad eventjes releveert. En er is nog meer te releveeren. 't Wordt hoog tijd, dat de commissie-Van Loon met het rapport over het eventueel te verbeteren crisispoljtiek uitkomt. Voor velen is het HET OPTREDEN DER REGEERING IN DEZE CRISIS EEN ZEGEN .geweest, doch er zijn ook velen, die zich vaak hebben verbeten en nog verbijten als ze zien hoe het soms toegaat en wie hierbij een rol spelen en hoe die rol gespeeld wordt. Eenige verandering in dezen, zou wel goed zijn. En die verandering is wel mogelijk. De crisis is de crisisorganisatie over het hoofd gegroeid. En met reglementen en voorschrif ten die vaak ingetrokken worden of elkaar niet dekken wordt de crisis niet opgelost er. de nadeelen ervan niet weggewerkt. Maar verandering is dringend noodig. Want het feit, dat duizenden en duizenden door verschillende maatregelen, die genomen zijn hun bestaan nog kunnen rekken, kan nooit vergoeden de fouten, die gemaakt zijn en die niet gemaakt behoefden te worden. Hierop te wijzen is geheel iets anders dan het al op alle slakken zout leggen wat een soort vitzucht is, alleen om aanmerkingen te maken. Dat is heel iets anders dan gegronde aanmerkingen maken imet het doel verdere fouten te voorkomen. Tot welzijn van het algemeen. Dat is de taak van hen, die in het publiek spreken of schrijven. Tot de volgende week. PRAATJESMAKER, N.B. Iemand deelde mij mede, dat hij en zijn gezin door het eten van sla reeds een paar malen onwel, was geworden, daar de ingewanden totaal overstuur bleken na het gebruiken ervan. Ik had plan om vooreerst niet meer over sla te schrijven, «och ze ook maar te noemen. Maar nu moet ik wel, want de schrijver trekt een m.i. niet te verdedigen conclusie. Hij vermoed dat deze ingewandsstoornissen na slagebruik aan het bemesten met kunstmest zijn te wijten. Dat is voor iemand die iets van de werking van kunstmest en ook om bedoelde ingewandsstoornissen niet aan te nemen. Eerder zou het overbemesten met gier of met beer, wat wel eens gebeurt, -de ■zaak kunnen zijn. Ook kan door andere oorzaken de slijmhüid der ingewanden gele den hebben en hel slagebruik de doorslag hebben gegeven. Terwijl het nooit goed is kort na ingewandstoornissen weer rauwe sla te gebruiken. En wat heeft de huisvrouw gebruikt om de sla toe te bereiden? Rechtdoende verklaren wij de kunstmest on schuldig en eischen ontslag.van rechtsver- 'olging. Uitspraak over S dagen» Samengestelde meststoffen Welke eigenschappen zullen ze hebben Onder samengestelde meststoffen zullen hier worden verstaan meststoffen, welke meer dan één waardegevend plantenvoedend bestanddeel bevatten. Men kan nu onderscheiden: 1. Meststoffen, welke zijn verbindin gen, waain <t\vec of meer waardegevende plantenivoedende bestanddeelen onafscheide lijk naast elkaar voorkomen. Voorbeelden daarvan zijn kalisalpeter en diammonium- phosphaat 2. Meststoffen, welke zijn mengsels van enkelvoudige meststoffen. Voorbeeld is ain- moniahsuper. 3. Meststoffen, welke zijn mengsels van verschillende verbindingen of van verbindin gen en enkelvoudige meststoffen. Tos deze categorie behooren veelal de hooggradige bloemenmesten en gemengde meststoffen voor den tuinbouw. Welke eigenschappen kan men nu in ver band met de samenstelling van deze drie af zonderlijke categorieën verwachten? 1. Verbindingen hebben een constante sa menstelling. Nu zijn do meststoffen, Avelke tot de eersite categorie behooren zelden vol komen zuivere verbindingen. Hoe zuiverder de meststof is, des Se meer komt de samen stelling met de theoretische overeen en rooi de technisch en practisch voldoend zuivere stoffen wijken de werkelijke ge halton be trekkelijk weinig af van dc theoretisch be reikbare. Wadineer lbovenden de verontreiniging geen van de waardegevende bestanddeelen bevat is de v c rh o u ding tusschen de ge halten van de waardegevende besSanddee- Ien bij de zuivere en onzuivere meststof de- Chemisch zuiver kalisalpeter is kaliumni traat en bevat 13,85 pCt. stikstof naast 46.58 pCt. kali. De verhouding tusschen deze ge halten bedraagt 0,30 (afgerond). Bij een ka- lisalpeser met 9o pCt. kaliumnitraat zijn de gehalten 13,2 pCt. s'rikstof en 44, 3 pCt. kali; de verhouding is wederom 0,30. Als voordooien van deze categorie van meststoffen kunnen worden genoemd: a. de gelijkmatigheid van de samenstelling; een gevolgd van hes feit, dat de waardegevende bestanddeelen chemisch gebonden de mest stof samenstellen: b. de geheele of nagenoeg geheele afwezigheid van ballaststoffen. Te genover deze voordeelen staat het nadeel, dat de verhoudingen van dc gehalten aan waar degevende bestanddeelen niöt willekeurig kan worden gekozen. Gewoonlijk is men tot één, in gunstiger gevallen tos 'twee of drie verhoudingen beperkt. 2. Bij de stoffen, die tot de tweede cate gorie behooren, gaat gaat men ui; van twee of meer enkelvoudige meststoffen. Men kan deze in een onbeperkt aantal verhoudingen mengen en als gevolg daarvan is men veel vrijer in de keus van de gehalten der waar degevende bestanddeelen. Bij mengsels samengesteld uit zwavelzu ren ammoniak met 20 pCt. stikstof en super- phosphaat met 20 pCt phosphomxur kan stikstofgehalte variëeren tusschen 20 en 0 procent en gelijktijdig daarmee 's phosphor- zuurgehalte tusschen 0 on 20 procent. Aller lei combinaties van stikstof- en phosphor- zuurgehalten zijn te bereiken; als eenige be perking geldt', dait de som van de ibeide ge halten 20 procent moet zijn, althans in dit gekozen eenvoudige voorbeeld. Een eerste bezwaar van deze soort samen gestelde meststoffen is de aanwezigheid van ballastetoffen, samengaande met een betrek kelijk laag totaalgehalte aan waiardegevcn- de bestanddeelen. (Ballaststoffen zijn de be standdeelen van een meststof, welke geen bemes tings waarde hebben, of althans bij de waardebepaling van de messtof niet meetel len). Een tweede bezwaar is de mogelijkheid van ongelijkmatigheid van de samenstelling, welke gemakkelijk kan voorkomen indien aan de menging en verfijning niet de uiter ste zorg word; besteed. Bij vermenging van meststoffen van ongelijke korrelgrootte of bij versnijding met een materiaal als zand kan bij het bewaren en vervoeren bovendien ontmenging optreden. 3. Bij de meststoffen van de derde catego rie zal men uit haar aard aantreffen eigen schappen van verbindingen en mengsels. Doordat men gebruik maakt, van verbin dingen kan men bereiken liooge gehalten voor alle waardegevende bestanddeelen naast weinig of geen ballaststoffen. En door het onderling vermengen van dergelijke ver bindingen kan men, binnen zekere grenzen, haas; iedere gewenschte verhouding samen stellen, hetgeen ook blijkt uit de talrijke combinaties welke momenteel op de markt genover deze beide voordeelen staa; H. HARING IJZEREN HOOI- EN GRAANBERGEN 2 - 3 - 4 EN ROEOEN IN ALLE GROOTTEN BILLIJK ZEER SOLIDE BOSKOOP TEL. 128 MET WORMWIEL-VEILIGHEIDSLIEREN De aangewezen stikstofmeststof voor Uw Bedrijft Kalkammonsalpeter „S.M." bevat 20,5 stikstof, waarvan 'de helft SALPETER-, de helft AMMONIAK STIKSTOF en ca. 35 koolzure kalk. Inlichtingen worden gaarne verstrekt door het Landbouw kundig Bureau der Staatsmijnen in Limburg te Heerlen (L.), echter het nadeel van de mengsels; de kans op dc niet volkomen gelijkmatige samenstel ling. een gevolg van het feit, dat deze mesto tof fen mengsels zijn. Door groote zorg bij de samenstelling kunnen de af wijkingen wel binnen toelaatbare gren zen gehouden worden), doch een gelijk matigheid als die, welke bij een verbinding voorkomt is slechts ten koste van vee! moeite welke in de meeste gevallen de mesrstof duin* zou maken en dan nog on volkomen te verkrijgen. Voor de practijk ech'ler is dc gelijkmatigheid van de goede soorten van deze categorie gewoonlijk vol doende. K. J. B. DE KLEERMAEKER, Directeur van het Rijkslandbouwproefstation te Maastricht. Marktoverzicht (Medegedeeld door het Centr. Bur.) Voerartikelen Er heeft in de afgeloopen week voor de voedergranen een vaste stemming go- heerscht. De premie voor disponibele mais is grooter geworden, doordat de vraag voor direct leverbare mais zeer goed was en de aankomst van de eerste booten eenigsziris vertraagd is. Ook voor gerst werd voor dis ponibele partijen een goede premie betaald. Er kwamen verschillende zaken tot stand in de lichtere Amerikaansche soorten, alsmede in Perzische gerst op Mei- en Juni-aflading. De betere soorten Canadeesche gerst zijn voor onze markt nog te hoog in prijs. Het aanbod in rogge is niet groot meer; er zijn verschillende zaken in Canada-rogge op Mei- en Juni-aflading tot stand gekomen. Inlandsche gedenatueerdie tarwe iets lioo- ger in prijs, dooh. met zeer weinig vraag. In haver gaat weinig om. De prijzen der verschillende koeksoorten en soyaschroot .zijn voor directe levering allemaal verlaagd, d.w.z. nu de maand Mei aangebroken is, gelden voor alle koeken de lagere Mei-Augustus prijzen. De Juni-Aug.- levering is onveranderd gebleven. Overi gens is de vraag naar koeken zeer klein geworden, terwijl er voor de Bomerlevering zeer weinig attentie bestaat. Meststoffen Stikstof meststoffen. De afgeloo pen week was niet slecht voor de stikstof. Voor dezen tijd van het seizoen had zwa velzure ammoniak een goede vraag, vooral in liet Noorden van ons land. Favoriet was echter de kalkammonsalpe ter. Dit artikel had een buitengewoon goede belangstelling de laatste dagen. De vraag naar kalksalpeter blijkt teleur stellen. Mogelijk, dat dit artikel de eerst volgende weken meer aftrek zal vinden. Thomasmeel. Waar er van de Neder- landsche markt slechts weinig te vertellen is, geven wij allereerst de cijfers van Duitscliland: Invoeroverschotten Duitscliland: Maart 1936: 54.100 ton. Maart 1935 55.900 ton; April 1935-Maart 1936: 507.700 ton; April '34- Maart 1935: 96-1.400 ton. Rekenen we per April 193-i-Maart 1935 de P. DE VOGEL Pzn. TELEF. 53 BERKEL Z.-H. Neemt het zekere voor bel onzekere en koopt BIJ ONS UW GLAS in de betere kwaliteitl per kist 54ruiten51.5X3S cm4.50 36 ruiten 59bX48.5 cm. h 4.50 47 ruiten 59.5X38 cm.è,/ 4.50 94 ruiten 38 X29.5cm.è/ 4üü 120 ruiten 32.5X27 cm.hf 4^0 21 ruiten 141 X73 cm. 13.— Dubbeldik elae Kisten gratis Niet franae v. d. BURGH'S Glashandel Tel. 15 Maasland (Z.-H.ï Alg. Ondcrl. Maatsch. Verzekering van Paarden en Rundvee. Cathaxijnesingel 75 UTRECHÏ TELEFOON 12138. Directie: Leopold. Verzekering op billijke voorwaarden tegen lage onderlinge of vaste promi® RESERVE: 165.901.11. Deskundige vertegenw. gevraagd! importen uit het Saargebied er af, daif wordt de verhouding: April 1935-Maart 1936 507.700 ton; April 1934-Maart 1935 695.783 ton, of, zooals wij onlangs reeds in ruw® cijfers geschat hadden: de invoer in Duitsch! land is van a-oud 700.000 ton teruggeloopeul tot. ongeveer 500.000 ton. Ilier te lande is liet nog kalm en ment hoort nog niet veel van zaken. In verschil lende streken blijft men nog volkomen in afwachting, in andere gebieden is men reeds met aankoopen begonnen. Superfosfaat Het seizoen is geliecH ten einde, slechts enkele zeer kleine posfc jes worden nog hier en daar gevraagd, Boeken en Geschriften NEDERLANDSCHE HEIDE MAAT. SCHAPPIJ. Gratis uitgave van da Ned. Heide Mij. te Arnhem. Een propagandaboekje, verlucht niet fraai® foto's en uitdrukkingsvolle penteekeningen, dat er mag zijn. 't Geeft in woord en beeld een juiste indruk van het belangrijk werk, dat de Ned. Heide Mij. voor de bodemverbe tering en landstreekverfraaiing van Neder land deed. Rustige rust ademt dit taf reel, dal we straks weer op vele plaatsen in ons land kunnen aanschouwen. Afbeelding uit het Propagandaboekje van dc Ned. Heide Maatschappij)

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 8