STADSNIEUWS FIHMAF.VANLANSCHO UITVOERING WOENSDAG 6 MEI 1936 TWEEDE BLAD PAG. 6 CELLO-RECITAL Bram Hemerik Onze jonge begaafde stadgenoot Bram He merik heeft ons gisteravond een serie cello composities voorgespeeld, werken wier waar de door de historie reeds is bevestigd en an dere van modernen aard, over 't geheel een kundig samengesteld programma. Er moeten heel wat noten door de vingers zijn gegledegn, er moet heel wat gewerkt, ge zwoegd en gedacht zijn, alvorens men om enkele te noemen Ariosli, Boccherini en Tausman kan spelen in een behoorlijke voor dracht. De heer Hemerik beschikt alreeds over een aanzienlijk gevorderde techniek, een rus tige. bcheerschte stokvoering, een zeer ont wikkelde linkerhand-techniek, en vooral over een zeer gecultiveerden mooien toon; een toon, die klinkt, die draagt, vooral in gedragen melodieën van buitenge woon charme is. Zoo is hij zijn nobel klinkend instrument, waarvan de kwaliteit ons opgevallen is, ten volle waard. Verder bezit hij aangeboren mu zikaliteit en zin voor een muzikale voor dracht. Bij al deze goede spelkwaliteiten meenen we te mogen opmerken dat voor ons gevoel althans, hij in de klassieke werken ondanks de zeer geslaagde gedeelten, nl. die in lang zaam tempo werden gespeeld, toch niet ge heel bevredigde, b.v. iu de cadenzen van Boccherini's B-dur concert. Doch die zijn dan ook technisch zeer moeilijk. En dan is er dikwijls in die oudere werken, ook in het Adagio van GrazioliZepparoni, iets, dat alleen het leven en de levenservaring kan schenken. Het werd zeer mooi gespeeld, doch het kan, naar het ons voorkomt, nog inniger. Het is echter de vraag of wij dat van een zoo jong kunstenaar als Bram Hemerik mogen eischen, zelfs al waren technisch kunnen en muzikaliteit nog groo- ter dan ze zijn. Het wil ons voorkomen, dat het senti ment van meer moderne werken hem nader ligt, wat trouwens met meer jonge kun stenaars het geval is. De Suite Francaise van Paul Bazilaire, berustend op een vijf tal populaire wijzen uit verschillende dee- len van Frankrijk, beviel ons uitstekend. De moderne sonate van Alexandre Taus man met haar roerig Allegro, een prachtig Largo en een Scherzo, dat zeer zware tech nische eischen stelt, werd voortreffelijk ge speeld. Dit scheen geheel muziek naar het hart van den speler, evenals de Chant Elé- giaque van Florent Schmitt, gedragen doch doorademd van modern sentiment. Hierop volgde ten slotte nog Humoresque Hebraique van A. Chasins, het vuurwerk .van het festijn. De cellist werd aan den vleugel geas- Si.steërd door Henk Endt, die dit op lof waardige wijze deed. Voor de pauze klonk "de vleugel soms voor ons gevoel ietwat te forsch. Doch mis schien inoet hier iets op rekening worden geschoven van de accoustiek der Kleine Zaal, die ten overvloede slechts een 30-tal toehoorders herbergde. Dan is het moeilijk o"m in 't hegin het juiste klankvolume te vinden. Overigens bleken de beide heeren uitstekend opre1'kaarirrgespeeld, wat voorat in de Sonate van Taüsman mèt haar eigen aardigheden tot uüting kwam. De cellist ontving een mooie bloementuil en veel dankbare bijvalsbetuigingen. Ben uitkomst voor diabetici De gezonde mensch staa? er niet bij stil, welk brood moeder de vrouw hem voorzet. Hij eet brood bij z'n ontbijt, z'n twaalfuurtje, z'n middagmaal. Hoogstens moppert hij, om dat; hij 's morgens geen versch cadetje krijgt. Er is echter een categorie menschen, die snakken naar brood, die héél tewreden zou den zijn met brood van den vorigen dag. maar die het niet hebben mogen. Her zijn de lijders aan suikerziekte, de z.g. diabetici. In het gunstigste geval laat hun diëet een snipper brood roe en u weet: wat men niet mag hebben, daar gaat zoo v.aak het ver langen naar uit. Het is dan ook een niet weinig interes sant bericht, dat wij cmrvingen van een v.an onze oudste Leidsche instellingen, de Leidsche Broodfabriek N.V., dat zij er na langdurige, nauwgezette proefne mingen in geslaagd is een brood te bak ken, in vorm en smaak als gewoon, echt normaal brood, maar van een samenstel ling, geheel aangepast aan het diëet -van. diabetici. Dit nieuwe brood, dat onder den naam Dia-brood in den handel wordt gebracht, .voorziet in een dringende behoefte. Men wijsr er ons niettemin op, dat de ge neesheer, die het diëet van den diabeticus bepaalt, ook de hoeveelheid van het gebruik van Dia-brood voor den patiënt moet vast stellen, daar dit brood, alleen al wegens 5 x hooger eiwitgehalte dan van gewoon brood, uitermate voedzaam is. Wij wensohen de Leidsche Broodfabriek gaarne geluk met deze nieuwe en alleszins waardevolle vinding, die haar traditie als hygiënische bakkerij alle eer aandoet. Nationale Reclasseeringsdag Wij verwijzen naar een advertentie in 'dit nummer waarin collectanten worden opgeroepen voor den nationalen reclassee- nngsdag op 9 Mei a.s. GEEN SPREEKUUR De Wethouder van Onderwijs, de heer Mr. rA. Tepe, is verhinderd morgen spreekuur te houden. ZILVEREN JUBILEUM De héér W. C. Gaykema hoopt a.s. Maan dag den dag re herdenken, waarop hij "-'5 jaar geleden in dienst trad bij de N.Y Ma chinefabriek en Constructiewerk plaas „Overrijn" hier ter stede. OM DEN TRIANON BEKER Gister speelde (door dienstverband onvol ledig) L.P.S.V. tegen L.O.Y. De rust ging in met 6—0 voor L.O.V. Na de rust was L.P.S.V. sterker, maar had geen geluk. Het einde kwam met 71 voor L.O.Y. VISCHWANT ONTVREEMD J. G. E. heeft hij de politie aangifte ge daan dat ren zijne nadeele uit de omgeving van de Waiard een vischwant is ont vreemd, groot ongeveer 100 M2, Locaal Rijkstelefoonnet Leiden 1177 Dee-tax auto verhuurinr. Eerste Leid sche Geluidsomroep en opname-dienst E.L.G.O., Heerensingel 46. 757 Jac. Overdevest melkinr. „Cronestein" VHctweg E 34 Zoet. 13S5 Dr. J. Goslings, Arts, Emmalaan 43, Oegst geest 1200 W. Yerboon, melkinr. „Da Costa", Costastraat 2. 1976 „Lectura" Bibliotheek en Papierhan del, Van 't Hoffstraat 26. 1396 G. Vrij, Drogist, Cobetsstraat 79. 1460 S. van Meygaarden, stucadoorsbedrijf, Jacob Catslaan 16 1703 Buta-gas Centrale, G. J. Blomsma, Emmalaan 5, Oegstgeest 2005 Joh. J. H. Harrenburg, Hoofdvert fa. Wed. Boonstoppel en Zn., Waddinx- veen, Oranjelaan 25, Oegstgeest 1727 J. A. Ramaker, Café 't Wapen Leiden, Bruggestraat 1, L.d. 1925 F. J. Boers, Arts, Wijttenbachweg 5i Oegstgeest 1362 Mr. W. B. H. A. Heskes, advocaat en procureur. Rapenburg 11 604 Reisbureau Lindeman, Breestraat 151. 2358 Mr. J. Fruytier, Kam. Onneslaan 34 2338 A. Verlint, huis- en decoratieschilder, Sumatrastraat 90 112 Federatie van Woningbouwver. secr. H. van Donselaar, Mamixstraat 11 2013 fa. Ruffelse, Hoofdagenten van de Bridgestone Imp. Utrechtsche Veer 1 2482 Dr. W. C. de Leeuw, Bilderdijkstr. 13 Om het damkampioenschap van de Rijnstreek Eindstand der demi-finale lste klasse groep A: gesp. gew. rem. verl. Totaal v. d. Stel 8 4 4 0 12 J. Klinkenberg 8 4-31 11 S. v. d. Wijngaard 8 4 3 1 11 IJ. de Jong 8 3 2 3 8 H. de Water 8 15 2 7 A. Terhaar 8 14 3 6 P. Marck 8 0 6 2 6 C. J. Bouwmeester 8 0 6 2 6 J. Teleng 8 13 4 5 lste klasse groep B; t gesp. gew. rem. verl. Totaal J. Kleer 8 6 2 0 P. v. Mastrigt 8 5 0 3 C. Gastelaar 8 4 2 2 H. Baartman 8 4 0 4 G. v. d. Voort S 3 2 3 S. v. d. Beek 8 2 2 4 J. Zaalberg 8 2 2 4 O. D. v. d. Bosch 8 2 2 4 A. Sladek 8 2 0 6 2de klasse groep At gesp. gew. rem. verl. Totaal A". Pronk' 9 5 3 1 13 J. Langezaal 9 5 3 1 13 P. Wassenaar 9 5 12 A. J. v. Heeringen 9 3 4 10 C. Klinkenberg 9 4 0 5 8 T. Olivier 9 3 '3 3 9 N. Klein 9 3 4 8 C. Meyvogel 9 3 4 7 C. Teunissen 9 3 1 5 7 A. de Haan 9 1 1 7 3 2de klasse groep B: gesp. gew. verl. Totaal J. Huisman Jr. 8 5 3 0 13 L. de Haan 8 5 3 0 13 J. Hes 8 5 3 0 13 P. Lepelaar 8 5 0 3 19 D. Mechelse 8 2 4 6 J. Dreef 8 2 1 5 P. Voorkamp 8 2 0 6 4 B. de Kier 8 1 5 4 H. Martijn 8 1 2 5 4 J. Huisman Jr. L. de liaan en J. Hes komen in de eindstrijd. 3de klasse groep A: gesp. gew. rem. verl. Totaal C. van Rossum 5 3 0 S T. van Beelen 5 3 1 1 7 J. Smit 2 1 6 D. Meyvogel 1 5 D. Fuchs 5 1 1 3 3 J. Vermeer 5 0 4 4 2 C. van Rossum en T. van Beelen komen in de eindstrijd. gesp. gew. rem. verl. Totaal C. Korpershock N. J. van Houten A. J. v. d. Lelie Kooten Vermeer J. Wassenaar De eerste ronde van de aanvangen a.s. Donderdag in van L.D.V., aanvang 8 uur. SCHAKEN Gisteravond speelde een combinatie van spelers uit het tweede en derde tiental van de Noordwijksche Schaakclub „Daniël No- teboom", een vriendschappelijke wedstrijd tegen de Chr. H.B.S. Schaakclub Steinitz n het clublokaal van eerstgenoemde club. )e uitslag was een groote overwinning oor Steinitz: J. OttevangerW. Pera y2 P. BosmanC. J. Francken 01 in der WielH. Sleeboom 01 Th. Mooyekind—J. van der Plas 0—1 Jac. van der WielJ. Bergman 0—1 TimanR. de Hartog 10 Haasnoot—G. Zweers 0—1 W. RoskamD. C. van der Vijver V? C. van Rooijen—D. C. de Haan 1 H. OomsW. Barnard 01 2—8 Boekhandel B. de Kier Bestaat 60 jaar Het zal Dinsdag 12 Mei as. zestig jaar geleden zijn. dat wijlen de heer B. de Kier in de derde Groenesteeg een zeer bescheiden boekhandel begon. Het was geen nieuwe boekhandel, maar een tweede hands en dan nog zeer gespecialiseerd. Er werden name lijk in den aanvang zoo goed als uitsluitend zgn. „oude schrijvers" verkocht, de boeken met de roode letters op de titel-pagina, waarvan de heer de Kier een keureollectie bezat De boekhandel van de fa. de -Kier is uitgegroeid tot een der best beklante in onze stad. tot een zaak die in heel ons land en ook buiten der grenzen van ons land bekendheid verwierf- Zij is gemoderni seerd en verplaatst, maar ondanks dat alles is het stempel, dat de oprichter er op ge drukt heeft niet uitgewischt Immers de be kendheid, die de fa. de Kier bezit is ook thans nog van zeer specialen aard. Zij dankt die vooral aan haar theologisch anti quariaat. Op de grondslag, die door zijn vader was gelegd heeft de zoon van den oprichter, wijlen de heer J. de Kier, voort gebouwd met groote energie. In 1S93 nam de heer J- de Kier de zaak van zijn vader over en onder hem is zij tot groote bloei gekomen. In 1906 werd begonnen met 't werken naar buiten door middel van de verspreiding van de bekende catalogi over het geheele land, welke verspreiding men tot op heden op geregelde tijden heeft voortgezet. Tot 1930 bleef de zaak gevestigd in de Groenesteeg aar men op bewonderenswaardige wijze met de ruimte wist te woekeren, maar ten slotte kon men het daar niet langer bolwer ken en betrok men he ttegenwoordige pand aan de Nieuwe Rijn, waar men een groote ruimte tot zijn beschikking gekregen heeft. De heer J. -de Kier heeft nog slechts drie maanden in deze nieuwe zaak gewerkt- Op 1 Oct. 1930 werd hij door den dood wegge nomen. Inmiddels had reeds de derde gene ratie haar intrede in de zaak gedaan. De tegenwoordige oudste firmant, de heer B de" Kier, kwam reeds in 1913 zijn vader bij staan, zoodat deze de zaak bij r.iin ilnnd ovp- liet aan iemand, die haar door en dooi kende. Ook een tweede zoon, de heer J. dr Kier werd toen in de zaak opgenomen- De uitgeverij die vanaf 1915. onder de naam BHurman en de Kier aan de boekhana< was verbonden en die verschillende theolo gische werken het licht deed zien werd opgeheven, opdat de beide jonge firmanten zich geheel aan de boekhandel zouden kunnen geven. Zij werken voort aan de traditie die door hun vader en grootvadei gemaakt. Ook beden nog is de theologie, zoowel nieuw als antiquarisoh de hoofdzaak en wie. in de gelegenheid is geweest op de collectie antiquarische boeken een blik te slaan, is daarvoor met eerbied vervuld ce- worden. Het spreekt vanzelf, dat daarnaast de afdeeling moderne boekhandel allerminst bijzaak is. Men behoeft slechts even in de winkel rondgekeken te hebben om van die idachte terug te komen. Het. 66-jarig bestaan der fa. de Kier zal niet op officieele -wijze worden gevierd, maar wij twijfelen er niet aan of velen zullen op den 12den Mei van hun belangstelling doen blijken. Wij willen graag de eerste zijn en reeds thans de firma met haar zeldzaam feest hartelijk geluk wensohen. ANNO 1799 's-Hertogenbosch Alle Ban kzaken Het gouden jubileum der 3 October-vereeniging De burgemeester cere-voorzitter van het huldigingscomité Gisteravond hield het comité uit de bur gerij ter huldiging van het bestuur der October-vereeniging ter gelegenheid van haar 50-jarig bestaan in een der zalen van café- restaurant „In den vergulden Turk" eenv< gadering met de vertegenwoordigers der ver- eenigingen, welke in den avond van 13 Mei het bestuur een serenade zullen aanbieden. De vrij druk bezochte vergadering stond onder leiding van den heer N. C. F. van Gin- kei, die een kort welkomstwoord sprak daarna het woordi gaf aan den secretaris, die voorlezing deed van de lange lijst van eenigingen, welke hun medewerking deze serenade toezegden. Er zijn alleen al dertien muziekvereenigingen, zoodat ervan verzekerd kan zijn, dat het er de volj gende week vroolijk aan toe zal gaan! De ver eenigingen komen om 8 uur tezamen op de Kaasmarkt, waar de stoet wordt geformeerd, Langs een nader bekend te maken route trekt de optocht dan o.a. langs „de Turk' waar het bestuur der 3 October-vereeniging zich op de stoep zal opstellen om de serenade in ontvangst te nemen. De serenade zal in hoofdzaak het karakter dragen van een défilé. Naar wij vernemen, heeft dc burge meester, mr. A. van de Sande Bakhui zen, het eere-voorzitterschap aanvaard van het huldigingscomité, dat zich uit de burgerij heeft gevormd. Teraardebestelling van wijlen den heer G. H. Pel Gistermiddag om 1 uur vond onder groo?e belangstelling op Rhijnhof de teraardebe stelling plaats van wijlen den heer G. H. Pel een der oprichters en directeur v^an de N.V. Fabriek van Suikerwerken v./h. Gebr. Pel alhier, die de vorige week te Wassenaar op 62-jarigen leeftijd overleed. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op den heer J. G. Slothouwer, voorzitter dei- Loge La Vertu, den heer P. A. de Gooyer, de heeren E. Veenekamp uit Den Haag en L. Bosman uit Haarlem namens het reizend personeel der firma Pel, Mr. F. J .J. Trap man, Mr. M. B. Vos m mens de Leidscne Ver. van Industrieelen, Mr. Wolderingh v. d. Hoop, burgemeester van Katwijk, notaris Bon, de heeren van Waveren, oud-comman dant van 'het Milü Invalidenhuis W. van der Laan, Dr. M. D. Horst, Dr. H. J. M. Boonac.ke-r, den heer W. G. Sillevis en vele anderen. Aan het graf werd gesproken door een broeder van den overledene, den heer H. 'el ui? Oegstgeest, den heer J. S. Slothou wer, voorzitter der Loge La Ver?u, Mr. M. Vos, Mr. Dr. W. J. Verburgt, archivaris ,an Leiden en den heer Iperlaan, boekhou der van de firma Pel, namens het personeel. Vele bloemen dekten de kist. Om de groeve was het personeel geschaard. De zoon van den overledene, de heer J. Pel, dankte allen voor de betoonde belang stelling. Dr. Bresson bad tenslotte het „Onze t ader Fa. J. Rijnbende Nzn. Pedicure-inrichting geopend' In een tijd als deze nu de zomer bezig is zijn glorieuze intocht te houden beginnen ook in vele harten de vacaatie-plannen op te staan en in zulk een tijd is het dat de heer J. Rijnbende, die zich in de twintig jaar van het bestaan van ziju- „Kappers huis" op het gebied van de dameshaarver zorging een uitstekende naam heeft verwor ven, in zijn zaak aan den Stationsweg 20 een pedicure-inrichting gaat openen. Men kan het uitzoeken van een gunstig tijdstip dan ook rustig aan dezen zakenman over laten. Wat is in de vacantie prettiger dan paar goed verzorgde voeten, die niet op allerlei futiliteiten gevoelig reageeren en op die wijze veel plezier vergallen. En niet alleen voor vac-antie-gaugers, rnaar ook oor allerlei personen, die voor hun werk eel op hun voeten zijn aangewezen, is de komst van de zomer geen onverdeeld ge noegen. Ja, het tijdstip om deze pedicure inrichting te openen is wel zeer gunstig. De inrichting is up to date. Een vernuf tige Amerikaansche stoel en enkele moder ne machines vormen het voornaamste ge deelte van het interieur en de heer Rijn bende zelf met zijn dochters, waarvan d- een gediplomeerd schoonheidsspecialiste is zullen, geheel ter zake kundig, de pedicure verrichten, waarvan wratverwijdering en massage wel de voornaamste bestanddeelen vormen, hoewel natuurlijk ook alleriei an dere voetgebreken worden behandeld. De inrichting beschikt over een hoogtezon, die ook voor andere dan voetbehandelingen beschikbaar is. Yoor fondsleden is een spe ciaal zeer goedkoop tarief (behandeling 1 per maand op bepaalde dagen) vastge steld, zoodat voor vele voetlijders ook de kosten geen bezwaar behoeven te zijn. Uit dit alles kan blijken dat de zaak uitstekend voorbereid en opgezet is. Wij wensohen den heer Rijnbende met deze uitbreiding van zijn .zaak dan ook gaarne succes. J Patrijs slaat door een treinruit De bestuurder licht gewond Gistermiddag is in den trein die evi over 4 in Leiden arriveert een eigenaardig ongeluk gebeurd, dat velen ongelooflijk toe zal sahijnen, maar waarvan men de 1 heid gerust kan aanvaarden, omdat de kom kommertijd nog ver af is. Ter hoogte van Voorhout vloog met een geweldige slag plotseling een patrijs door de voorruit van de trein. Als men de dikte van het glas in de cabine van den bestuurder in aanmerking neemt is 'het bijna onbegrijpelijk. De vogi Bloeg dwars door de ruit en bleef dooÏÏ in de cabine liggen. De bestuurder werd door een glasscherf licht aan het gelaat gewond. In Leiden heeft iemand anders zijn taak overgenomen en is hij naar het Acad. Zie kenhuis gegaan om verbonden te worden, 1-Iet vreemdsoortig ongeluk is dus nog heel goed afgeloopen, BEKNELD GERAAKT Op de Mare, ivoor de Verbouwing van de broodfabriek De Zeeuw, is gisteren de 21-ja- rige schipper A. O., uit Almkerk, die aan een oprijdende auto een verkeersteeken wil de geven met de ui?gestoken' hand, bekneld geraakit tusschen de ,auto en een steigerpaal De hand werd gewond en gekneusd en d£ jongeman is naar het Acad. Ziekenhuis ge bracht om verbonden te worden. BURGERLIJKE STAND BEVALLENC Th de Jong;—la Lau d A J v RoijenHa.maart z ,T C M HamNoten boom G Kips—Pander d OVERLEDEN: P Haaselbach wedr S3 jr J Sloos—Brouwer vr.f 53 j. P Bolk, dr, UIT DEN OMTREK ALKEMADE VLEESCHKEURING In den loop der maand April zijn ter secretarie aangegeven de volgende slach- tingen: bedrijfsslachtingen: 15 runderen, 28 arkens en 3 nuchtere kalveren; huisslach tingen: 3 nuchtere kalveren; noodslachtin- gen: 5 runderen. 28 nuchtere kalveren, arkens, 1 big, 1 paard, 2 veulens, 2 scha pen, 1 lam en 1 geit. Aan keurloon w erd ont- angen f 282.75. &LPHEN G.d. RIJN BLOEMPJESDAG De Dinsdag gehouden bloempjesdag ten bate van het TBC-fonds en den Chr. Nat. Werkmansbond heeft opgebracht f 122.46. BUNYAN-AVOND Vrijdagavond half acht wordt in het ge bouw van het Leger des Heils een „Bunyan- avond" gehouden, waar als spreker hoopt op te treden de heer L. de Graaf. De toegang is vrij en het gesproken woord zal verduide lijkt worden met lichtbeelden. BIDT EN WEDKT Voor de Jaarvergadering van de Geref. Meisjesvereen. „Bidt en Werkt" bestond heel veel belangstelling. Niet één plaats was onbezet in Concordia toen mej. Den Ouden opende. Mej. Van Ommeren hield een inleiding 'er „De Samaritaansche vrouw" en mej. Vogelaar over „Augustinus". Twee inleidin gen waaraan veel studie was voorafgegaan. De leden zorgden voor aardige afwisseling waarvan we noemen de „radio-uitzending" an een jaarvergadering der Meisjesvereen. Lutjebroek, die wel heel goed geslaagd is. Namens den kerkeraad sprak de heer J. W. Hoornenburg en namens de Jeugdcen tra le de heer Verduijn. Ds. J. H. A Bosch sprak het slotwoord an deze in alle opzichten geslaagde jaar- ergadering. CHR. H. B. S. 11, 13. 14 en 15 Juli zullen de eindexamens an de Chr. II. B. S. worden gehouden. Als deskundigen zullen optreden de heeren Dr. der Bilt te Utrecht. Dr. A. J. C. de M aal, Den Haag en Prof. Dr. W. J. Kuhler te Amsterdam. BOSKOOP LANTAARN VERNl 'LD Maandagmiddag is door een bestuurder van jn vrachtauto weder eens een lantaarn stuk gereden, die bij den grond is afgeknapt, üe gastoevoer werd spoedig afgesloten. De be stuurder, die doorreed, is bekend en zal er van hooren. HULDIGING A. KERVER Den heer A. Kerver, die. zooals reeds ge meld. 60 jaren in dienst is bij het scheeps bouw- en yzerconstructiebedryf wan de familie Haring, heeft het aan bewijzen van belangstelling niet ontbroken. Zaterdagavond werd den jubilaris echtgenoote, benevens het geheele personeel met hun vrouwen, door den patroon, den heer H. Haring, een diner aangeboden in gebouw „Flora*. Waardeerende woorden ontbraken natuurlijk niet. terwyl den jubilaris door de firma een geschenk in couvert werd aange boden. Ook van het personeel wacht hem nog een passend geschenk. Van vele zijden ontving de jubilaris gelukwenschen. KATWIJK AAN DE RIJN NAT. RECLASSEERINGSDAG Zaterdag 9 Mei a.s. zal er door de Reclas- seeringsinstellingen van alle gezindten actie gevoerd worden om de geldmiddelen dezer vereenigingen te versterken. Dat deze vereenigingen door de moeilijke tijdsomstan digheden met groote moeilijkheden hebben te kampen, behoeft geen 'betoog. Deze actie heeft dan ook aller steun noodig. Ook in onze gemeente beeft zioh een mité gevormd, waarin o.a. zitting hebben Ds. E. Warmolts, voorzitter; mej. J. var Beelen, secretaresse, en P. H. Castenmillcr penningmeester. Het comité stelt zich voor a.s. Zaterdag een speldjesdag te organisee- ren, zoodat ieder in de gelegenheid zal zijn voor dit mooie werk iets bij te dragen, Ook is er een plaatselijk comité van beveling gevormd, waarin zitting hebben genomen: Pastoor J. Buijs, Ds. E. War molts en Ds. H. Meijering. Moge de inzameling een groot succes KATWIJK AAN ZEE Christel. Zangvereen. „EXCELSIOR Dir.: J. COUVEé, ALKMAAR. VAN: „SEUG AUS GNADE" „DIE KREUZFAHRER" Becker Gade O.V. op DONDERDAG 7 MEI 8 uur, in de OUDE KERK (Boulevard) Solisten? ANKIE VAN WICKEVOORT CROMMELIN, sopraan. ANS STROINK Alt KEES SMULDERS Tenor LAURENS BOGTMAN ORKEST: 32 leden van de II. O. V. Toegangsbewijs 50 cent (tevens tekst boekje) aan het kerkgebouw. DE KUSTVLOOT BREIDT ZICH UIT Door onzen plaatsgenoot B. Guyt is i gekocht de stalen Noordzee-motorkotter de reederij J. en J. Roelofs te Rotterdam Schipper Guyt zal het scheepje in de vaart brengen onder de naam „Dirkje" KW. 143 DIEFSTAL KWITANTIES W. v. d. L. uit de Mengelinstraat deed bij de politie aangifte van het feit, dat door zekeren B. ten zijnen nadeele 3 huur- kwitanties zijn ontvreemd, die reeds inge vuld, waren, maar nog niet geïnd WAT BURGERZIN VERMAG Gelijk bekend werd op initiatief van den burgemeester een inzameling gehouden voor het door brand getroffen gezin van den heer T. v. d. Plas uit de Lijdweg. Het resul taat was dat ruim f 307 werd ingezameld, zoodat men weer ruimschoots het gezin van kleeding en schoeisel kon voorzien. Een woord van dank aan hen die er aan heb ben medegewerkt is op zijn plaats. GEPAKT Door de politie is aangehouden N. v. d. M„ woonachtig te Den Haag, die er van verdacht wordt zich schuldig te hebben ge maakt aan de oplichterstruc met de olie. Zooals men weet leverde hij olie en ontving daarvoor geld, terwijl later bleek, dat de olie in 't geheel niet besteld was. SERENADE GEBRACHT Gisteravond heeft de Chr. Muziekv ging U-N.I. een serenade gebracht aan het echtpaar Keus aan de Meerbrugkade, 25 jaar getrouwd was. De lieer Keus is één der oprichters van U.N.I. PROTESTVERGADERING VAN VEEHOU TERS EN ZELFVENTENDE VEEHOUDERS In Hotel „Du Rhin" werd gisteravond een vergadering gehouden, waartoe veehouders en zelfventende veehouders uit de omlig gende gemeenten waren uitgenoodigd. De voorloopige commissie onder leiding van- den heer Collette had hiervoor de volgende gemeenten uitgenoodigd: Rijnsburg, Noord- v-iik l. Zee, Voorhout, Wassenaar, Noord- wijkerhout, Hillegom, Sassenheim, Lisse, Katwijk a. Zee, Valkenburg. De opkomst was overweldigend, zoodat velen zich mei ui staihiplaals tevreden moesten stellen- Te omstreeks 8 uur opende de heer Col- lette, voorzitter van het comité, deze verga dering en heette allen hartelijk welkom. Spr. gaf hierna een overzicht van de crisis- zuivelcentrale. De uitvoerige correspon dentie welke met de C. Z. C. is gehouden en de verschillende autiënties welke met de Minister van Landbouw en Visscherij hebben plaats gevonden, werden door spr. aan de vergadering uitvoerig toegelicht. 1-Iet verkregen resultaat is echter zeer ge ring te noemen, daar door de C- Z. C. alles op de lange baan wordt geschoven. De zaak waarom het in deze vergadering gaat aldus spr., is deze: Te trachten de inlijving van de gemeente Katwijk in het wettelijk gebied der Nederlandsche Zuivelcentrale ongedaan te maken. Mocht deze maatregel door de C. Z. C. worden toegepast -dan zou dit fu neste gevolgen met zich meebrengen, voor eehouder en den zelfvëntenden houder. Het zou de rechten van denboer ten zeerste aantasten en beknotten. Na deze duidelijke uiteenzetting door don heer Collette, werd het wood aan de ver gadering gegeven, waarbij allen, uitgezon derd Noord wijkerhout, ten volle instemden met de pogingen om genoemde maatregel ongedaan te maken Duidelijk kwam ook uit de vergadering naar voren onder welke zware lasten de boerenstand nu al reeds gebukt gaat. Ec: toepassing van deze maatregel, waarbij de macht alleen werd in handen gegeven van de C. Z- C. zou voor den boerenstand de genadeslag beteekenen. Om aan deze actie kracht bij te zetten, werd e<;n comité g? vormd, bestaan-de uit 1 afgevaardigde en plaatsvervanger uit iedere gemeente, welke ras uitgenoodigd. Aan het slot gaf de heer Lugtigheid uit Delft nog een korte uiteenzetting over de melkregeling. Hij bracht ook dank aan het voorloopig comité voor zijn reeds zichtbaar resultaat, RADIO DISTRIBUTIE WOENSDAG 6 MEI Propramma 3: 8 Brussel VI: 9.05 Keulen: 10.2o Parijs R; 11.20 Keulen; pl.m 12.15 Brussel VI; 13.20 Keulen: 13.5C ParUs P.: 15.50 Keulen; ib.50 Parijs R; 17.20 Keulen; 19.20 Brussel VI; 20.05 Keulen; pl.m 21.15 Brussel VI; 21.30 Wee- Propramma 4: 8 diversen9.35 Londen Keg; 11.05 Droitwlch; 11.35 Londen 'R: 12.35 Droitvv; 13.20 Londen Keg; 14 20 Droitwlch; 17.29 Diver sen; 17.50 Droitwich; 18.10 Londen Keg; 22.50 Droitwlch; 23 R. Danmark DONDERDAG 7 MEI Programma 3; 8 Brussel XT; 9.05 Keulen: 10.20 Parijs R; pl.m 12.05 Brussel VI; 13.20 Keulen; J4.20 Droitwich; 15.10 Parijs R: 16.20 Brussel VI; 17.50 Keulen: 19.05 Diversen; 19.30 Keulen; 19.55 Rome of div. Programma 4: 8 Diversen: 8.50 parijs R: 9.35 11.35 Droitwlch; 13-20 Londen R; :h17.20 Diversen; 17.5-9 Droit-,v.: Droitwlch; 19.3o Spoi Londen Rei 16.35 Droit' 18.15 Londen R praatje door dh 20 Droitwich; 21.55 Londen 'R; 22.60 R. D; 1st) Agenda Maandag, Dingdag, Woensdag, Donderdag, 4, 5, 6 en 7 Mei. Doelenkazeme 8 uur Ruiter feest 6e R.V.A. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 4 tot en met Zondag 10 Mei a.s. waargenomen door de apotheken: G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, telef. 502, en D. J. v. Driesen, Mare 110, telef. 406, en C. van Zijp, Wilhelminapark S telef. *274. De heet Collette stelde voor om een tele gram aan den Minister van Landbouw en Visscherij te zenden, met de volgende in houd: „Meer dan 300 veehouders en zelfventende veehouders op 5 Mei in vergadering te Kat wijk, vernomen hebbende, dat Uwe Exc- heeft besloten om genoemde gemeente in te lijven in het wettelijk gebied der Zuivel centrale, overtuigd zijnde, dat zij door dezen maatregel zoodanig in hun bedrijven wor den getroffen, dat zij het niet mogelijk achten, in hun levensonderhoud en dat van hunne gezinnen te voorzien, indien de aanneming doorgang vindt, verzoeken, Uwe Exc. eer biedig deze maatregel te willen intrekken of althans te willen opschorten." Besloten werd om het comité Vrijdag a.s. bij een te roepen voor nadere uitwerking der plannen. Een afschrift van bovenge noemd telegram zal ook aan de Staten- Generaal worden gezonden. KOUDEKERK COLLECTEN De collecten in de Ned. Herv. Kerk" al hier hebben in de maand April opgebracht* kerk f 65.86; het restauratiefonds f 50.65; busjes plaatsengeld f 17.97; van oud inwo ners f 73.50; verjaringsfonds f 31.59; plan 1936 f 30.8*2. LEIDSCHENDAM DAT LIEP NOG GOED AF Zaterdagmiddag had aan de Delftsche Kade •n aanrijding plaats die bijzonder goed af- De auto van den heer G. de G., aldaar, stond voor zyn pakhuis geparkeerd, toen urt de richting Leidschendam de heer van der "K. uit Veur met zyn luxe auto kwam aanrijden, terwijl uit de richting Voorburg de heer Jac. H. met zyn auto tusschen beiden nog meende te kunnen rijden, hetgeen op dat smalle gedeelte niet mogelijk is. Hierbij moest de auto van den heer K. het ontgelden. Deze kreeg een etoot waardoor het achtergedeelte over den Vliet kwam te hangen. Gelukkig blééf de wagen op den gemetselden walkant hangen, zoodat er zich geen persoonlijke on gelukken voordeden. Met behulp van de vrachtauto van Expe diteur van der Helm uit Veur en een paar schippers, die juist van de Groenteveiling terugkwamen, werd de auto met vereende krachten gelicht en verder op den weg gebracht. OUDEWETERING EEN GOEDE VANGST Gisternacht is door den rijksveldwachter A. P. Bodaan alhier een tweetal personen aangehouden, waarvan er een zonder licht reed. Nadat zij hun namen hadden opgege- en bleek, dat zij zich niet voldoende kon den legitimeeren. In samenwerking met den inmiddels ter plaatse gekomen brigadier der rijksveldwacht J. Geluk werden beide personen naar het arrestantenlokaal te Roe lofarendsveen overgebracht. Uit een nader onderzoek bleek al spoedig, dat zij valsche namen hadden opgegeven. Dit was aanlei ding om een onderzoek in te stellen naai de herkomst der door hen hereden rijwie len. Uit een uit Hoofddorp verkregen infor- motie bleek, dat aldaar twee rijwielen wa- ontvreemd, welke geheel beantwoorden aan het signalement, dat van de beide in het bezit van de arrestanten bevonden rij wielen kon worden verstrekt. Het bleek nog nader, -dat de politie hier een goede greep had gedaan, daar 'beide personen, genaamd P. A. en P. D. en woonachtig te Leidschen dam, in de plaats hunner inwoning ook goede bekenden van de politie waren. Daar de diefstal onder Haarlemmermeer heeft plaats gevonden, zijn zij door de gemeente- politie aldaar overgenomen en ingesloten. OEGSTGEEST Gisteravond werd in liet „Witte Huis" alhier een openbare icrgadering gehouden van de vereeniging „Gemeentebelang", waar in als spreekster optrad mevr. C. A. Kluy- vcr, referendaris aan het Departement van Binnenl. Zaken te Den Haag, met het onder werp: „Uit de Volkenboudswereld van Genève". Bij afwezigheid van den voorzitter open- de heer Juta de vergadering en heette de aanwezigen welkom en wees op de ac tualiteit van het onderwerp. De spreekster begint met een overzicht te geven van het ontstaan van den Volken bond en zijn drie organen en van de fijnere vertakkingen van den Bond ter behartiging en bespreking van allerlei internationale belangen. Spr. wil echter vooral op de politieke werkzaamheden van den Bond wijzen. In de eerste plaats komt dan aan de orde de vraag in hoeverre het vredesvraagstuk ge vorderd is. Bij de behandeling van de internationale kwesties stelt de Bond zich op het stand punt, dat eenstemmigheid moet worden be reikt. Dit wordt zeer bemoeilijkt door het feit, dat nog lang niet alle naties lid zijn van den Bond. Er zijn twee dingen waarin de Volkenbond heeft gefaald, nl. de ccono-

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6