Add is Abeba door de Italianen bezet WOENSDAG 6 MEI 1936 EERSTE BLAD PAG 1 Mussolini verklaart, dat de oorlog geëindigd is „Abessynië is Italiaansch Overwinningsroes in het geheele land Gistermiddag om vier uur zijn de Italiaansche troepen Addis Abeba binnengerukt. De eerste, die Addis Abeba bin nentrok, was Bottai, de gouverneur van Rome, die als vrijwilliger naar Afrika is vertrokken. Aan het hoofd van de divisie Sabauda trok hij de stad binnen. Om tien minuten voor vijf loeiden in geheel Italië de sirenes, om het sein te geven voor de algemeene mobilisatie der burgerij. In een oog wenk veranderde te Rome het stads- beeld. In alle deelen van de stad sloten de winkels en overal werd de vlag uitgestoken. Groote vreugde maakte zich van de bevolking mees ter. Mussolini hield een korte toe spraak tot het Italiaansche volk, welke 16 minuten duurde en waarin hij verklaarde, dat de oorlog is ge ëindigd. De geestdrift te Rome was onbe schrijfelijk. Het generaal appèl in Italië was eer plechtigheid, die een overweldigende in druk maakte, aldus de U. P. De Italiaansche bladen hadden opdracht gèlcregen liet bericht van den intocht Addis Abeba niet te publiceeren, omdat Mussolini zelf de eerste wilde zijn, die den yolke de bezetting der stad zou mededeelen. Het appèl kwam geheel onverwacht, om dat men meende dat het leger van Badoglio niet eerder dan Woensdag de Abessijnsche hoofdstad zou binnenrukken. Zoodra de klokken begonnen te luiden, verlieten de arbeiders hun werkplaatsen, zoodat op de straten in een ommezien een geweldige drukte heerschte. Iedereen snelde naar huis om zijn uni form aan te trekken. Binnen een half uur waren alle leden 'der fascistische organisaties op de verschil lende plaatsen bijeen, teneinde optochten te formeeren, om door de straten te trek- De stad was in een ommezien in een ivlaggenzee herschapen. Van elk der acht verzamelplaatsen, die voor de concentratie der fascistische for maties waren aangewezen, trokken deze in lange colonnes naar 1 de Piazza Venezia, waar de duce van het balcon van het Pa lazzo Venezia af de overwinning verkon- De Rede van den Duce t,Abessinië is Italiaansch" De rede, die Mussolini vanaf het balcon tran het Palazzo Venezia tot het verzamelde tvolk hield Juidde als volgt: „Ik maak aan het Italiaansche volk en aan de geheele wereld bekend, dat de oorlog is geëindigd. Ik maak be kend, dat de vrede is hersteld. Het is niet zonder ontroering cn trots dat ik na zeven maanden van vijan delijkheden dit groote woord uitspreek, doch het is beslist noodzakelijk, dat ik daaraan toevoeg, dat het hier gaat om «,onzen vrede", om de „pax romana", die haar uiting vindt in dit onherroe pelijke definitieve woord: „Abessinië is Italiaansch".1 Abessinië is Italiaansch de facto, omdat bet door onze zegevierende legers bezet is, Italiaansch de jure, omdat met den Ro- meinschen adelaar de cultuur triumpheert over de barbaarschheid, de gerechtigheid Over de wreede willekeur, de verlossing over de duizendjarige slavernij. Met de be zetting van Addis Abeba is de vrede reeds een voldongen feit. De veelsoortige stammen in Abessïnië hebben duidelijk blijk gegeven, dat zij rus tig in den schaduw van cle Italiaansche 'driekleur willen leven en arbeiden. De stamhoofden en rassen, die verslagen en gevlucht zijn, tellen niet meer en geen macht ter wereld zal ooit ze weer tot gel- Idinè* kunnen brengen. Brj het generale appèl van 2 October heb Ik plechtig beloofd, dat ik al het mogelijke zou doen om te verhinderen, dat het Afri- kaansche conflict zou uitgroeien tot een Europceschen oorlog. Ik heb die belofte ge houden. Meer dan ooit ben ik van meening dat het verstoren van den Europeeschen vrede de ondergang van Europa beteekent. Ik moet daaraan dadelijk toevoegen, dat wij bereid zijn, onze schitterende overwinning met dezelfde vastberaden heid te verdedigen als waarmede wij haar bevochten hebben. Wij voelen, dat wij zoo den wil der strij ders in Afrika vertolken, den wil \an hen, die gestorven of zegevierend gevallen zijn en wier nagedachtenis van geslacht tot ge slacht bij alle Italianen bewaard zal blij ven, en den wil van de honderdduizenden soldaten, die in een veldtocht van zeven maanden prestaties hebben volbracht, wel ke de bewondering der wereld afdwingen. Zij en de honderdduizend arbeiders, die in een bovenmenschelijk rhythme gewerkt EEN INTERVIEW MET MUSSOLINI Italië heeft geen kolonisatie ambities meer „Wij willen vrede" De „Daily Mail" publiceert een in terview van z\jn specialen correspon dent Ward Price, met Mussolini, die daarbij eenige opmerkelijke uitlatin gen deed ten opzichte van de politick van Italië na bet einde van den Abcs- synschen veldtocht. Mussolini verklaarde o.a.: „Bij mijn poli tiek heb ik nooit voornemens gehad to eenigerlei benadeeling van de belangen var het Britsche wereldrijk. Ook thans ligt een dergelijke benadeeling niet in mijn voorne men. Italië heeft geen enkel begeeren opzichte van Egypte. Italië beschouwt Egypte als een onafhankelijk land, dat niet tot Afri ka, maar tot de Middellandsche Zee behoort BE2ET GEfeiep hebben, verdienen den dank van het vader land. Mannen en vrouwen van geheel Italië aldus besloot Mussolini een etappe op onzen weg is afgelegd. In vrede zetten wij den opmarscli en den arbeid voort tot ver- ulling van de taken, die wij met onzen moed, ons geloof en onzen wil op ons zul len nemen. Leve Italië". De rede van den Duce werd herbaalde- lijk door applaus van de menigte onder broken. Zij werd uitgesproken met krach tige, hoewel bewogen stem. Aan het einde braken langdurige toejuichingen los. „Leve de duce, leve Italië", riep het geestdriftige volk. Na de toespraak van Mussolini stroomde de menigte naar de Piazza Qui- •inale» waar het Koninklijk Paleis slaaf. De Koning verscheen met de Koningin en prinses Marie op het balkon, terwijl het olk de vorstelijke personen luide toe juichte. Drie dagen vlaggen De Duce heeft bevel gegeven dat de vlag gen in geheel 't land drie dagen geheschen blijven ter viering van de overwinning in Oost-Afrika. De Itafianen fe Addis Abeba Omtrent de intocht der Italianen in Ad dis Abeba wordt nog gemeld, dat om vier unr 's middags 20 motorrijwielen de Brit sche legatie passeerden. Een aantal tanks, rachtauto's en stafwagens met gedeelten der Sabanea-divisie en de tweede Erythree- sche divisie volgden. De strategische pun ten in de stad werden zonder eenige tegen stand bezet. Omstreeks half 6 arriveerde maarschalk Badoglio, die zijn hoofdkwar- '[■r inrichtte in de Italiaansche legatie. In de stad is de rust hersteld. De mui ters hebben de wijk genomen en de stad erlaten. De Italiaansche Regeering heeft de verzekering gegeven, dat het leven en de bezittingen der vreemdelingen volgens de regelen van den oorlog beschermd zul len worden. Een gelukwenscb van den Koning De koning van Italië keaft een telegram aan maarschalk Badogli» toen toekomen, waarin hij uiting geeft aan zijn erkentelijk heid voor en zijn tevredenheid over de erwinning, die de Italiaansche troepen i de inheemsche afdeelingen hebben be haald onder bevel i Een verklaring van Baldwin In het Lagerhuis heeft Baldwin op een raag verklaard, dat de toekomstige poli tiek met betrekking tot het Italïaansch- Abessijnsche conflict een zaak is, die geza menlijk door de betrokken mogendheden op de eerstvolgende bijeenkomst van den Volkenbondsraad moet worden bestudeerd, rk kan, zeide hij, geen andere verklaring «•eggen. CM van deze week zal de Negus te Flalla aankomen. Vermoedelijk zal hij zich Éta Abessijnsch klooster begeven. Er fe qpwike van dat hij nog een bezoek aam Londen en Genève zal brengen, doch men wijst er op, dat deze bezoeken niet langen duur kunnen zijn. aangezien vermogen bijna geheel in den strijd tegen Italië is verloren gegaan. De keizerin zal zich niet meer in het openbaar vertoo- nen. omdat haar gezondheid door de ge beurtenissen der laatste dagen is geknakt. en waarmede Italië steeds de beste betrek kingen heeft onderhouden en zal onderhou den. 1 Italië heeft geen enkel politiek belang in den Soedan of in Palestina. Het is derhalve volkomen onjuist den Italianen eenigerlei verantwoordelijkheid toe te schrijven vo< botsingen tusschen de Arabieren en de Jo den. Mussolini voegde hieraan toe. dat hij bereid was deze verklaring in iede- ren gewensebten vorm te bekrachtigen. Het is niet juist, dat Italic nog verdere koloniale ambities, welke deze ook mo gen zijn, heeft. Deze overwinning in Oost-Afrika plaatst Italië ln de groep der verzadigde mogendheden. Engeland cn Frankrijk moeten zich bewust zijn van deze omstandigheid. Op de vraag van Ward Price, hoe Musso lini zich de vredesregeling voorstelde, ant woordde de duce, dat hij daarop nog geen bepaald antwoord kon geven. Vervolgens verklaarde hij: „De vredes voorwaarden moeten doordrongen zijn van den Romeinschen geest. Het mag geen man ke vrede worden, want wij willen een rege ling van dit Abessijnsche probleem voor alle De open deur-politiek Ward Price vroeg vervolgens of het an dere landen mogelijk zou zijn deel te nemen aan de economische ontwikkeling van Abes- sinië. Mussolini antwoordde: „Wij zullen de deur niet sluiten voor economische onderne ming van vriendschappelijk gezinde staten, want het is ons doel het welzijn van de Abessijnsche bevolking en het welzijn der wereld te doen stijgen". Hieraan voegde hij nog toe, dat hij Engeland en Frankrijk re kende onder de vriendschappelijk gezinde staten, die deel zouden kunnen nemen aan de toekomstige economische ontwikkeling van Abessinië. In het verdere verloop van het in terview verklaarde Mussolini nog, dat waarschijnlijk nog eenige kleinere ope raties in Ogaden noodzakelijk zouden zijn. Hij keert thans echter zijn aan dacht naar den toestand in Europa. Algemeen is men het er over eens, zoo zei- de hij in dit verband, dat een reorganisatie van den Volkenbond noodzakelijk is. Door de gebeurtenissen wordt dc hervorming nog ur genter gemaakt. Italië is bereid daaraan deel te nemen. Het is de overtuiging van den duce, dat de Volkenbond moet en kan voort maar zijn taak moet hernieuwd wor- i overeenstemming worden gebracht met zijn macht. Ward Price wees er vervolgens op, dat Italië zich tot dusverre verre had gehouden de besprekingen, die moeten leiden tot een overeenstemming tusschen Duitschland de beide andere West-Europeesche mo gendheden. Mussolini verklaarde in dit op zicht dat dit door de sancties was gekomen, die de Italiaansche regeering na de bezetting van het Rijnland een standpunt van de groot ste reserve hadden opgedrongen. Maar Italië is nog altijd bereid hulp te verleenen bij het tot stand brengen van een openhartige en duidelijke overeenstemming tusschen de Belastingaangiften W. GIEZEN, Accountant, Belastingconsulent Matbenesserlaan 402, tel. 31514, Rotterdam. Wanneer deze mogendheden elkan der den oorlog aandoen, zal dat de in eenstorting beteekenen van de bescha ving in geheel Europa. Italië wil den vrede en zijn buiten- landsche politiek zal vreedzame doel einden blijven nastreven. Dr. Melly overleden De leider van het Britsche Roode Kruis in Abessinië. dr. Melly, die bij de onlusten te Addis Abeba werd gewond, is gisteravond op de Britsche legatie overleden. Dr. Melly was 37 jaar oud. Drouillet vrijgelaten De Fransclie aviateur Drouillet, die vroe ger luohïvaart-deskundige van den negus was, uit Frankrijk is vertrokken en met een motorstoring nabij Rome is geland, is na zijn landing tot krijgsgevangene ver klaard. Zijn advocaat heeft thans van den dulce verkregen, da? hij werd vrijgelaten en weer de beschikking over zijn vliegtuig kreeg. Vlootbesprekingen tusschen Engeland en Rusland Op voorstel van de Britsche regeerin4. heeft de Sovje?-Unie zich ermee accoord verklaard, dat besprekingen worden geopend over het sluiten van een accoord, betreffen de de vlootbewapening tusschen Engeland en de Sovjet-Unie. Het voors?el der Britsche regeering voor. ziet, behalve in de wederzijdsche uitwisse ling van gegevens over de vlootboi/wpro gramma's. het instellen van bepaalde kwali tatieve beperkingen voor de op stapel s?aan- de oorlogsschepen en een nieuw stelsel voor de classificeering van deze schepen in cate gories De besprekingen zullen binnenkort te Londen aanvangen. De Fransche Franc De gouden standaard wordt gehandhaafd In de gister gehouden zifting van den Franschen Kabinetsraad heeft Flandin me degedeeld, dat hij zich op 11 Mei met Paul Boncour naar Genève zal begeven. Regnier, de Minister van Financiën, deel de mede, dat geen enkele maatregel geno- men zou worden om de deviezen te contro leeren en goudui?voer te beletten. Na af loop van den Ministerraad stelde de minis ter er prijs op nog eens voor de journalisteu te herhalen, dat, zoolang hij Minister was. geen enkele speciale maatregelgenomen zou worden tegen het afvloeien, van goud, èn da? de Banque de France de beschikking heeft over een voldoende marge, die de rë- geering in staa^ stelt, den huidigen toestand met vertrouwen onder de oogen te zien. De presidentsverkiezingen in Spanje De Spaansche socialistische parlements- fractie en het executief comité der partij hebben besloten de candidatuur van Azana voor de op 10 Mei te houden verkiezing van den president der republiek te steunen. Op grond van dit besluit is het vrijwel zeker, dat Azana met zoo goed als algemee- e stemmen gekozen zal worden. ,De stabiliseerende macht in het Verre Oosten" Arita over de buitenlandschc politiek van Japan In den nieuwen landdag heeft de Japan- sche minister van Buitenlandsche Zaken Arita een rede gehouden over de buitenland sche politiek van Japan, waarin hij o.a. zeide, dat de leidende geest in de Japansche diplo matie is de stabiliseerende macht te zijn in het Verre Oosten en hier den vrede te hand haven. Japan verlangt normale en vreed zame betrekkingen tusschen Japan er Mandsjoekwo aan de eene zijde en Sovjet- Rusland aan de andere zijde. Japan betreurt de incidenten aan de grens, doch deze zijn een groot deel het gevolg van het feit, de grens niet nauwkeurig is afgebakend. Nu Rusland heeft toegestemd in de afbake ning, hoopt de minister, dat hiermee spoedig kan worden begonnen. Ten aanzien van de betrekkingen tusschen Japan en de Sovjet-Unie verklaarde de mi nister, dat deze niet te best zijn, aangezien de Sovjet-staatslieden de positie van Japan niet voldoende begrijpen en een ongegronde koesteren. De sterke bewapening Sovjet-Rusland in het Verre Oosten vormt groot gevaar voor den vrede, Japan kan ten aanzien hiervan niet onverschillig blij- Verder verklaarde de minister dat Japan voortgaat Mandsjoekwo economisch verder te ontwikkelen. Met China worden onderdehanlingen ge voerd op basis van de drie principes welke ndertijd door minister Hirota in de vorige zitting van het parlement zijn uiteengezet. Japan zal bij de Chineesche regeering erop aandringen spoedig een beslissing tc nemen. Japan let verder sterk op de invloed van het communisme in het Verre Oosten, aangezien de mogelijkheid bestaat, dat het roode leger China naar het Noorden marcheert. Vervolgens herdacht minister Arita Koning George van Engeland en zeide hij te hopen, dat onder Koning Edward de vriendschappe lijke betrekkingen tusschen Japan en Enge land zullen toenemen. De Amerikaansch-Japansche vriendschap is de sleutel tot den vrede in den Stillen Oceaan. Het wederkeerig begrijpen tusschen deze beide landen is verbeterd en de minister zal alles doen. om dit nog meer te versterken. Op het gebied van internationale handel zal Japan blijven strijden voor het afschaf fen van de economische wapenen. Japan moet grondstoffen invoeren en fabricaten uitvoeren. Indien Japan niet langs vreedza- weg afschaffing van de economische wapenen kan verkrijgen, zal het andere maatregelen moeten nemen. Tenslotte verklaarde de minister, dat Ja pan zal voortgaan met bij te dragen in de wereldbeschaving door het verder bekend maken van de edele en diepe cultuur van het Oosten. Instortingsramp tc Verona Negen dooden Te Verona, in Italië, is een muur, die deel uitmaakte van de ruïne van het Ro- mcinsche theater, ingestort en terechtgeko men op het dak van een drie verdiepingen hoog huis. Dit huis werd volkomen vernield, alle bewoners werden onder de puinlioopen bedolven. Het reddingswerk vond onder moeilijke omstandigheden plaats, doordat de lichtleidingen onklaar waren geraak?. Negen menschen zijn bij het ongeluk om het leven gekomen. De ramp is het gevolg van den aanhoudenden regenval der laat- s\e dagen. Kort Nieuws Een reusachtige brand heeft gewoed in je s?ad Zamosc bij Loeblin m Polen. Zeventig huizen en een oud synagogegebouw werden door het vuur vernield. Niet minder dan .'500 personen hebben brandwonden opgeloo- pen. Tien bewoners werden ernstig gewond, terwijl men vreest, dat onder de puinhoo- pen verscheidene dooden zullen worden ge vonden. Eerst tegen den avond w.as men den brand meester. Bij de eerste verkiezingsronde van je democraren in Maryland voor de presidents verkiezingen, is Roosevelt gekozen met 67000 stemmen. Zijn tegenstander Breckinridge behaalde 15000 stemmen. Deze becritiseert sterk de „New Deal". De Times meldt ui? Berlijn, dat Het vrij zeker is. dat de Turksche regeering zich in verbinding heeft gesteld met Krupp. zulks met he? oog op de versterking der Darda nelles Er is evenwel geen reden om te ver onderstellen, da? reeds een opdracht zou zijn verstrekt. GEMENGD NIEUWS Vrouw levend begraven De 50-jarige weduwe M. te N u t h was met haar zoon bezig zand te scheppen uil de z.g. „zandput", loen er plotseling een instorting plaats vond eai de vrouw geheel bedolven werd. Haar zoon stak nog met zijn hoofd boven de zandmassa ui? en wist zich snel te bevrijden. Hij kon er echter niet in slagen zijn moeder uit het zand te wer ken, waarom hij hulp uit het dorp haalde. Toen men er na een half uur in slaagde de vrouw te voorschijn te halen,bleek zij editor reeds overleden te zijn. Arrestant uit de trein gesprongen Spoedig weer gegrepen Dinsdagmiddag is een arrestant, die van Eindhoven naar Den Bosch op trans port was gesteld, even buiten het station uit den trein gesprongen, welke om 15.15 •uur naar Rotterdam was vertrokken. De twee hem begeleidende marechaussees trok ken onmiddellijk aan de noodrem, en toen de trein tot stilstand kwam, zetten zij den man, die over de spoorbaan vluchtte, ach terna. Zij haalden hem spoedig in. zoodat hij op den Fellenoord weer kon worden in gerekend. Met denzelfden trein is toen de reis voortgezet. De vluchteling bleek een wonde aan het gelaat bekomen te hebben, doordat hij bij zijn sprong uit den trein was komen te vallen. NEDERLANDERS IN DUITSCHLAND GEARRESTEERD Uit V e n 1 o wordt aan de N. R. C. gemeld: Eenige dagen geleden zijn zekere v. M. en H. B. ui? Venlo, toen zij als leden van de Vemlosehe esperantistenclub een bezoek brachten aan de Esperantistenclub te Dus- seldorf, onder verdenking van hoogverraad gearresteerd. De Venloschc en Duitsche espe rantisten werden in he? hotel, waar zij bij een waren, door de Gestapo aangehouden ei. naar het hoofdbureau van politie overge bracht. Dank zij de bemiddeling van den lieer Schncbbelie. grenscommissaris van po litie te Venlo, zijn de beide inwoners van Venlo, na vier dagen in de Duitsche gevan genis te hebben doorgebrach?, op vrije voe ten gesteld. De Duitsche experantisten be vinden zich nog in arrest. Wij vernemen, dat deze arrestatie verband houd? met het verbod van esperanto in Duitschland, aangezien door middel van deze wereld-hulptaal communistische propa ganda in Duitschland zou worden gemaakt. JEUGDIGE AUTO-DIEVEN Zondagavond hebben drie jongens, allen ongeveer 16 jaar oud, op de Vijzelgracht te Amsterdam een auto gestolen. Na een ritje gemaakt te hebben, parkeerden zij den wagen in de Hertzogstraa? in de voormalige Watergraafsmeer. Maandagmiddag ontdekl9 een agent, dat een jongen met den wagen wilde wegrijden en aangezien deze inmid dels als gestolen wsa aangegeven, herkende hij de auto aan het nummer. Hij hield het jongmensch aan, waarna spoedig bleek.dat deze de vierde knaap in he? complot was De namen der drie anderen waren toen spoedig bekend, met het gevolg, dat ook dezen werden aangehouden. Het viertal is ter beschikking van de justitie gesteld. DIENSTBODE MET SIERADEN EN GELD VERDWENEN Sinds Zondagmiddag is ui? Maas tricht verdwenen de Duitsche dienstbode F. G.. met medeneming van sieraden tei waarde van ruim f 1000, welke het eigen dom waxen van de familie M., bij wie zij in betrekking was. Ook een bedrag aan geld heeft het meisje meegenomen. He? onder zoek der politie heeft nog geen resultaat gehad. WEER OP VRIJE VOETEN GESTELD De beer J. S. te Gen de ren (N.B.), ge arresteerd als verdacht van het ontvreem den van gelden ten nadeele der Herv. Kerk aldaar, is na verhoor door den rechter commissaris, thans weer op vrije voeten gesteld. FELLE BRAND TE BLOEMENDAAL Te Bloemen daal is in de woning van de familie P. Schouten aan de Domp- .'loedslaan een brand uitgebroken, welke kort, maar hevig woedde. De woning, wel ke deel uitmaakte van een rij arbeiders- oningen, brandde ondanks de spoedige „anwezigheid van de brandweer, geheel uit. De belendende woningen bleven ge spaard. doch liepen veel waterschade op. De oorzaak van de brand is niet bekend. A erzekering dekt de schade. „Wat rijden al dia mansehen ge vaarlijk vandaag", dacht u immer» vanmiddag achter het stuur. (Hoe zegt men dat ook weer van dien splinter,dien balk an uw oog?...) DOODELIJK AUTO-ONGELUK Te Schaesberg is op cle Kcmperbcr- genveg nabij de christelijke school een ern stig ongeluk gebeurd. De 65-jarige wielrijder Hughes uit Arn hem kwam uit een zijweg den hoofdweg op, juist op het oogenblik, dat een perso nenauto een op den hoek stilhoudende bus passeerde. De wielrijder reed tegen den zij kant van de door den heer D. uit Arnhem bestuurde auto aan en werd zoodanig aan tiet hoofd gewond, dat hij vrijwel op slag dood was. Door het krachtig remmen van den autobestuurder kwam de wagen tiog met een boom in botsing, waardoor de auto licht beschadigd werd. De automobilist kwam met den schrik vrij. Dinsdagmiddag is te Oldebroek tij dens schietoefeningen brand ontstaan in de beide ter hoogte van controlepost 5. Het vuur greep, aangewakkerd door den wind, snel om zich heen en het duurde dan ook niet lang, of een groote oppervlakte heide stond in brand. Aanvankelijk trachtten de in het veld aanwezige manschappen het vuur te blusschen, doch toen dit niet lukte, is het geheele garnizoen der legerplaats uit gerukt om aan de bestrijding der zich langs bosch en heide voortvretende vlammen deel te nemen. Men slaagde er in het vuur te isoleeren en overslaan naar andere gedeel ten te voorkomen, zoodat na enkele uren van ingespannen arbeid het gevaar bezwo ren was. Ook de brandweer uil Epe heeft nog aan het blusschingswerk deelgenomen. DE ZEEDUIVEL Te Borssele is aan den zeedijk aan gespoeld een zeeduivel, welke visch U/2 M. lang en 60 c.M. breed is. De bek, die zelfs op de tong tanden heeft, is 40 c.M. breed. Het gave exemplaar van de hier zeldzame vischsoont is op kosten van het ZeeuwsCh Genootschap der wetenschappen naar he? Natuur-historisch museum te Leiden ver voerd en een afgietsel er van is naar het museum te Middelburg gezonden. ONRECHTMATIG STEUN TREKKEN Te Maassluis is tegen G. K. S. proces verbaal opgemaakt wegens het als crisis- werklooze verstrekken van onvolledige op gave zijner inkomsten aan het orgaan voor steunverleening teneinde op deze wijze het bedrag zijner steunuilkeering te verhoogen. S., die de boeken voor een bakker bijhield, had den wensch te kennen gegeven om de vergoeding voor dien arbeid te ontvangen in den vorm van leverantie van brood aan rijn gezin. 1 TWEE WONINGEN IN DE ASCH GELEGD In het gehucht Ooyen onder Broek huizen (L.) heeft een felle brand een twee tal woningen in de asch gelegd. Door on bekende oorzaak brak het vuur uit in de woning van den alleenwonenden landbou wer P. van Bakel. De eigenaar was niét thuis, zoodat zonder dat iets van den inboedel kon worden gered het woon huis, de schuur en de stallen weldra in lichter laaie stonden. Aangewakkerd door een straffen wind sloeg het vuur over op de woning van Th. Jeuckeus. Door spoedig ingrijpen slaagden de bewoners erin, de meubelen uit de benedenvertrekken naar buiten te sleepen en in veiligheid te bren gen. Ook deze woning brandde totaal uit. De schade wordt door verzekering gedekt. RECHTZAKEN DE INBRAKEN TE BARNEVELD Het gerechtehof te Amsterdam heeft drie recidivisten N. M„ J. M. en W. L., die twee inbraken te Barneveld hadden gepleegd, n.t. in de Coöp. Zuivelfabriek en in het kantoor van den Coöp. Landbouwbond, ieder veroor deeld tot drie jaar gevangenisstraf en beves tigde hiermede het vonnis van de rechtbank te Utrecht. De procureur-generaal had verhooging van straf tot vier jaar geëischt. VEE-VERVOER 1DC.m" src - w_ loppervlakte. He kantonrechter heeft het ten laste gelegde niet bewezen geacht, wül van een op noode- loos pijnlijke of kwellende wijze vervoeren niet genoegzaam gebleken is. He verdachten wor den vrijgesproken. STROOPTOCHTEN PER MOTORZIJSPAN He ir-chauffei J. P. len zjj benzin* de 35-jarlge chauffeur J. K. v. S. recidivist, bei den gedetineerd hebben voor de Rotterdamscbe rechtbank terecht gestaan terzake dat zü in October en November een serie van diefstallen hebben gepleegd in de omliggende genieenten an Rotterdam. De dagvaarding legt een twee- al zaken ten laste, maar, naar 'iet O.M. op- nerkte, had het weinig moeite gekost tien naai zooveel zaken tegen hen aanhangig te De beide verdachten gingen er regelmatig jj-«- - Ujt iu Moercapellc sta- reedschappen. in Zeven- duozitting, radiotoestel, i 'jes, ln Nieuwerkc-rk a- tl. IJssel nog flets tarns met dynamo's. I-j Hlllegersberg bra koffers uit. Nadat de benadeelden als getuigen aren gehoord, heeft het O.M. tegen J. A. P. e nog een blanco strafregister had, geëischt ree Jaren gevangenisstraf en tegen V. S. die n heele straflijst -heeft 3 jaren gev.straf. >or beiden met aftrek der preventieve rech ter» bakker E. W. gedetineerd uit der geeto- anderen hoofde >1 Den Haat P. had gekocht, elschte het O.M. p atorhersteller A. V., idiotoestel had ge- .nden tegen zlcli eisclien. iden werd ge- C. W. dl mden gev.straf. De 1 die fietslantaarns en her kocht, hoorde 6 ma Een gevangenisstraf tegen den melkhandeli o-u 1 ees,tol^n f'ctsplaatjes van verdachte vaa S. had gekocht. Uitspraken 19 Mei. WET OP DE UITVERKOOPEN De kantonrechter te Amsterdam behandelde ede.om een drietal zaken, de wet op do uit- irkoopen betreffende. De eerste verdachte, i handelaar m Perzische tapijten, had ln een „•tf Ü"t,e "ee>," sPecia,e week in Perzische aangekondigd. Het O.M. eischto f 10 echter'sprak verd. vr(J geleverd achtte. Een hU het bewijs de Kal v< Ofk in dit geval eisc doch de kantonrechte! van rechtsvervolging Een magazijn had een ..witte J had dag2n" geschreven, het O.M. f 10 boete, ♦sloeg den winkelier mfacturen eischte het O.M. resp. f 5D »-n kantonrechter sprak verd. van t lastegelegde vrij en betreffende l

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2