JUronrr £cittsrtje (JTmmuit Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leidenen Omstreken no. 5773 woensdag 6 mei 1936 De Rotterdamsche Begrooting voor 1936 ,7_u_ 'iafm.Jtenn - N0T0R0IL5 kan maar de beste zijn HET ACHTSTE WERKKAMP VAN DE CENTRALE TE CHAAM de glasfabriek te leerdam JAAH9EIS flAGGEN S IQVEHHAAGI voornaamste nieuws uit oost-in die abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zendingf 430 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» ct niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 15e Jaargang Sbbertentirpripcn: Van I tot 5 regels1.17'/» 1 Elke regel meer0327, Ingezonden Mededeeling van 1—5 regels 230 Elke regel meer-0.45 Voor "net bevragen aan 't bureau wordt berekend0.10 V GEKUNSTELDE OBJECTIVITEIT I-Iet bloed kruipt, waar het niet gaan kan; de Nieuwe Rott. Crt verontschuldigt niet, maar verdedigt het traktaatje van Volksonderwijs, dat op een gemeentelijk bureau geadresseerd en in dienstenveloppes op Rijkskosten verzonden is. Het blad verwijt ons zelfs, dat wij mis leidend geciteerd hebben door opzettelijk weg te laten, dat de circ.ulaire schrijft: „De vraag, welke school de kindei'en zullen be zoeken, moeten de ouders zelf beantwoor- We zouden zeggen: dat moest er nu nog bijkomen, dat zoo'-n zin er niet in stond; terwijl voorts heel het epistel een subjec tieve en suggestieve aanprijzing is van de openbare school. De N. R. C. vindt echter in de circulaire haar eigen taktiek terug. Ook zij pleegt in verkiezingsdagen te schrijven: „als ge kiest voor de Vrijheidsbond, zie dan hier uw candidaten". Maar ze past wel op er toe te voegen: als u anti-revolutionair bent, stemt dan op de lijst-Colijn. Dat komt, om dat ze stilzwijgend bij de lezers wil sugge- reeren: ge doet wijs, als ge op mijn candi daten uw stem uitbrengt Het is niets an ders dan gekunstelde objectiviteit Hoe zou het blad er over denken, wan neer do besturen der bizondere scholen bij de gemeente aanklopten met het verzoek: hier hebben we een circulaire, we staat, dat de ouders natuurlijk zelf beslis sen moeten over dè schoolkeuze, maar als ze de Christelijke school begeeren, dan zijn hier een lijst en adressen; och wees zoo goed en verzend deze voor mij aan alle ouders, welke daarvoor in aanmerking komen? En indien van te voren vast staat, dat de afdeeling Onderwijs daarvoor stichtelijk bedanken zou, met welk recht schuift men dan de kosten voor reclame van de Open bare school op rijk en gemeente? Of is bet geen reclame als men het slagwoord van Volksonderwijs ,,de open bare school is de ware Christelijke school" distribueert? Neen, zóó letterlijk staat het er niet in. Het staat er weer in met die gekunstelde objectiviteit, welke de eenvou dige lezers, die in een officieel stuk on- getcekcnd! altijd nog iets plechtigs zien, misleidt. Een ander woord is er niet voor. De N.R.C. werkt nog met het argument, dat de overheid de zorg heeft voor het Openbaar onderwijs en dat het dus een mooi ding is, als de plaatselijke overheid tijdig zorgt te weten voor hoeveel kinderen plaats gevraagd wordt. Is de gelijkstelling soms niet In de Grondwet verankerd en is het de taak der gemeente om de schoollokalen zoo vol mo gelijk te proppen? Dat is toch niet hetzelf de als te zorgen voor „een genoegzaam aantal scholen"? Men lette er slechts op, dat art. 195 der Grondwet zegt: „Het onderwijs is een voorwerp van de aanhoudende zorg der Regeering; terwijl er vroeger stond: het openbaar onderwijs enz. Nadrukkelijk wil de de wetgever doen uitkomen, dat de overheid geen voorkeur mag laten blij ken voor eenige richting bij het onderwijs. Terwijl dan later nog eens volgt in het zelfde artikel: „Het bijzonder algemeen vormend lager onderwijs, dat aan de bij de wet te stellen voorwaarden voldoet, wordt naar dezelfde maatstaf als het openbaar onderwijs uit de openbare kas bekostigd." De N.R.C. vraagt ons of wij iets willen lafdoen aan een wet, welke door den Chris- lelijk-historischen minister Dr. de Visser is ontworpen? Wij stellen de tegenvraag of het blad de rechtvaardige wet van Dr. de Visser wil saboteeren? Want voor het of ficieel geknoei met ongeteekende traktaat jes met misleidend karakter hebben v/ij geen andere naam. We hebben er natuurlijk nooit bezwaar tegen gemaakt, dat de plaatselijke overheid bij openbare kennisgeving aan de bevol king meedeelt, waar en wanneer er gele genheid is leerlingen voor de openbare scholen aan te geven; maar verder dan een zakelijke, werkelijk objectieve publicatie mag dat niet zijn. De propaganda kan en moet zij overlaten aan organisaties als Volksonderwijs. Maar het lijkt veel op po litieke corruptie, wanneer deze particuliere organisatie gebruik kan maken van het gemeentelijk apparaat en beschikken mag over de algemeene kas. Bij alle verschil van opvatting hadden wij deze verdediging van een moreel onge oorloofde bestuursdaad niet verwacht. De gemeente behoort openbaar en bizonder onderwijs op voet van gelijkheid te behan delen. En daarmee verdraagt zich niet de misleidende propaganda, welke thans van gemeentewege gevoerd is. BINNENLAND Ned. Spoorwegen Eervol ontslag Dr J. O. 14. Broek Eervol ontslag is verleend aan den ad junct-inspecteur te Utrecht H.G.B., Dr. J. .0. M. Broek. HET TRIUMFEERENDE COLLEGE Met behulp der liberalen Onrecht gesanctioneerd (Van onzen Rotterdamschen redacteur) De algemeene beschouwingen benevens eenige belangrijke stemmingen zijn achter de rug en daarmee is de be grooting wat de zakelijke inhoud betreft op een oor na gevild. Het college heeft succes gehad; of het prat kan gaan op de overwinning is 'n andere zaak, welke waar schijnlijk in de ïoekomst beantwoording vindt. Voor het heden kunnen, de heeren „ruhig sein". Duidelijker dan in eerste termijn heeft de Voorzitter thans verklaard, wat overigens volmaakt duidelijk was, da? het college verre van homogeen is wat de verhouding tegenover de Regeering betreft. Deze doet wat ze kan en vraagt van Rot terdam niet moer, dan noodzakelijk is. Hij wil dan ook in geen geval met den heer Brautigam in een revolutionair „afdeelings- bestuur" zitten en tegen de Regeering op positie voeren. Echter, walt de praktische voorstellen aangaat, heerscht er in het college wel een stemmigheid, al was de heer De Zeeuw aan zijn politieke kleur verplicht nogmaals te verklaren, dat de Regeering het college in een dwangpostie had gezet en men dus niet anders kon dan noodgedwongen door de spitsroeden heen te gaan. Hij haastte zich evenwel er aan toe te voegen, dat de Regeering het niet doet „uit lust tot pla gen", maar omdat ze verward zit in haar éigen noodlottig systeem. I)e heer De Zeeuw wéét het. Intusschen, het College zal bezuinigen. Nu reeds een flink bedrag en tegen Sep tember hoopt het nog 2 millioen gevonden te hebben; want, herhaalde de Voorzit- t e r: We moe?en naar lager platvorm. Helaas, gaat het daarbij van het standpunt uit, dat de lasten liefst zóó onevenredig ver deeld moeten worden, dat op de rechterzijde vóóral de uitzonderlijke maatregelen druk ken en helaas hebben de liberalen B. en W. daarbij dapper gesteund. Wij volstaan met daarop te wijzen, omdat de discussie te weinig belangrijks oplever de om cr nog een beschouwing aan te wij den en gaan daarom in 't kort het verloop der stemmingen na, waarmee de avond zitting begon. Bij het voorstel om bij helt ver vroegd ontslag eenöge verzachting ten behoeve van de „kinderrijke" gezinnen aan te brengen, wees de linkerzijde het redelijk verlangen der rechterzijde af, behalve de heeren v. Burink, Lindeman en de Keijzer. Het voorsitel-Nivard werd verworpen met 24 tegen 19 stemmen. Tengevolge daarvan weigerden velen der rechterzijde hun Stem aan het voorstel tot ontslag van oudere ambtena ren zelf te geven; het werd echter aan genomen met 25 tegen 18 stemmen. Be halve de sociaal-democraten en liberalen stemden ook twee Chr.-hisL heerfin voor, benevens de lieer De Keijzer. 1-Iet voorstel tot verlaging van de sala rissen bij het Be waars choolo li ne r w ij s werd met groote meerderheid aangenomen: 39 tegen 5. In nauw ver- band met dit voorstel stond de procenta- gewijze korting op het iubsicLie voor het Bizonder B. O. De onrechtmatige korting!! En weer waren de ilberalen heeren bereid aan dit spel mee te doen; gij rechterzijde krijgt uw uitzonderlijke maatregelen. Het hindert niet of dit onderwijs kapot gemaakt wordt. Het voorstel werd aangenomen met 26 tegen 18 stemmen. Toen kwam er weer een onbillijk voor stel: de verdubbeling van het tarief der waterleiding voor de ziekenhuizen. De liberalen hadden er au op gevonden, dat deze Ziekenhuizen niet te veel schade zul len lijden, als ze geen groot-verbruikers?arief aanvragen. Tot een dadelijke overwinning kwam het echter niet. Een der sociaal-de mocraten is ziek en deze en de drie libe ralen brachten dus slechts 22 stemmen uit voor de verhooging: er waren echter ook 22 tegen en dus wordt een volgende keer overgestemd. Een Tramcommis sie vond de groo te meerderheid van de raad niet noodig; het voorstel-Reuderink werd verworpen r-et 36 tegen 8 stemmen; terwijl het tramvoor- stel zelf werd aangenomen met 34 te gen 10 stemmen. Van de rechterzijde stem den de heeren Mr A. de Jong en de Bruin tegen. Dezelfde heeren en eenige R. K. leden stemden tegen de concentratie van de drie technische diensten. Niet om de zaak zelf, maar vanwege de groo?e- onbillijkheid, wel ke er schuilt in de protectie van één der dif recteuren; de jongste in dienstjaren. Wij voelen veel voor dit standpunt; het werd ech?er door weinigen gedeeld; het voorstel werd met 36 tegen 8 stemmen aan genomen. En direct daarop werd de heer Witteveen tot directeur der „concen tratie" benoemd me? 29 tegen 11 stemmen op den heer Van Dijk. Het is tragisch. Hiermee waren de belangrijkste dingen afgedaan en werd een aanvang gemaakt met minder ingrijpende voorstellen; waarop we zoo noodig terug Komen. Er is hoop, dat lieden de begrooting in haar geheel afgedaan zal worden. Langer praten is ook 'nergens voor noodig. Prachtige Buitenplaats 0 UIN R E L L 110 H.A. GROOT ENTREE F 0.15 Gem. Wassenaar, ingang hek Kalwljkscheweg Hoog ste duin van Z.-H. met prachtig uitzicht over de omg en de zee. Eeuwenoude eiken. Schitterende wande ling door duin en bosch. Mooie waterpartijen. Thee tuin aanwezig met billijke prijzen. Noordwijksche bus, vertrek staatsspoor Oen Haag stopt bij den Ingang STICHTING ZONNEWEELDE VAN ST0LKLAAN 3 TEL. 551185 's-GRAVENHAGE CHRISTELIJK TEHUIS heeft nog eenige kamers voor echtparen en alleenstaanden uit den besch.-stand. Riante villa, schitt. gelegen In de S-hev. Boschjes, onmidd. bij kerk en tram, goede deskundige verzorg, met volledige vrijheid - Inlichtingen en prospectus verkrijgbaar bij de Directrice Zr DE JAGER Verkoop voor Holland „TWENTOL" DEVENTER Wat deed de minister voor Leerdam? Vragen van het Tweede Kamerlid Kuiper Het Tweede Kamerlid de heer Kuiper heeft aan den minister van Handel, Nijver heid en Scheepvaart gevraagd: 1. Aangenomen, dat de minister overtuigd is van het groote belang, om, ?ot behoud van werkgelegenheid, de glasfabriek te Leerdam in stand te houden, wil Z.Exc. dan mededee- len, wat zijnerzijds daartoe is verricht? 2. Wil de minister mededeelen in hoeverre het juis? is, dat voorstellen van den kant der directie tot oplossing der moeilijkheden gedaan, door de regceiing zijn afgewezen, en zoo ja, om welke redenen? 3. Kan de minister mededeelen, of het juist is, dat van den kant der regeering een op lossing zou worden bevorderd, die de glas fabriek te Leerdam onder buisenlandsche Invloeden zou brengen, met het gevaar, dat de fabriek bannen afzienbaren tijd zal wor den stilgelegd? Ned. Chr. Textielarbeidersbond „Unitas" Het veertigjarig bestaan De Ned. Chr. Textielarbeidersbond „Uni tas" hoopt Vrijdag 12 en Zaterdag 13 Juni op „Woudscho?en" bij Zeist zijn algemeene vergadering te houden en tevens zijn veer tig-jarig bestaan te herdenken. Vrijdagmorgen wordt een wijdingssamen- ïpkomst gehouden, waarin Ds. P. J. de Bruin, van Veenendaal, hoopt voor te gaan. Des avonds word? een herdenkingssamenkomst gehouden, waarin hopen te spreken Minister Dr. J. R. Sidtemafeer de Bruine, de heer A. Stapelkamp, oorzitter van het C. N. V., en H. Verveld, eerc-voorzitlter van „Unitas". De eers?e zitting wordt gehouden Vrijdag van half 12 tot 1 uur; van 3 to? 4 uur is er receptie; de tweede zitting is van 4 tot 6 uur en de derde van S to? 11 uur (herdenkings samenkomst). De vierde zitting is Zaterdag van 9 tot 11 en de slotzitting heef? om 2 uur plaats. Het hoofdbestuur stelt wijziging in de kieskringindeeling en in he? huishoudelijk reglement voor. Verder wordt o.a. het rap port der pensioencommissie behandeld. DOOR MINISTER DE WILDE GEOPEND De toekomstplannen van de Centrale Er zullen internaten voor opleiding van dienstboden komen Onder aanwezigheid van tal van ge- noodigden is hedenmiddag „Het Put- ven", het achtste werkkamp van de Centrale voor Werkloozenzorg, te C h a a m (N.-Br.) geopend. De heer W. J. Hemmes, die als voorzitter van de Centrale een welkomstwoord sprak, heeft daarin enkele belangrijke mede- deelingen gedaan over de voortschrij ding van het werk en de nieuwe plan nen. Spr. heeft zich in zijn welkomstwoord al lereerst gericht tot den Minister van binnen- landsche Zaken, tot den Commissaris van de Koningin in de provincie N.-Brabant en tot den directeur van het staatsboschbeheer. Voorts verwelkomde hij den burgemeester van Chaam en de vele aanwezige autoritei ten én afgevaardigden van instellingen op erschillend gebied. Nadat spr. met een enkel woord het ver schil tusschen de werkverschaffingskampen en deze werkkampen voor jeugdige werk- loozen had uiteengezet de gedachte, uit gedrukt in den naam van de stichting „centrale voor werkloozenzorg" moet in dezen arbeid tot uiting komen deelde hij iets mede over de voortschrijding van dit werk. De collecte De April-collecte staat thans op ruim f 110.000 terwijl mag aangenomen worden, dat, als ale comités hebben afgerekend, de opbrengst het bedrag van 120.000 zal over schrijden. Over de nieuwe plannen sprekende, deelde de heer Hemmes mede, dat het bestuur met neene stemmen besloten heeft, dat het negende kamp, hetwelk gevestigd zal worden e terreinen van de Woeste Hoeve bij Apeldoorn, onder leiding zal staan van en bestemd zal zijn voor de vrijzinnige groep, Minister 'de Wilde die in de Centrale vertegenwoordigd is en dezen arbeid met woord' en daad steunt. Ook den Oud-Katholieken, die eveneens met de Centrale meewerken, is op hun ver zoek gedurende het tijdperk dat door hen noodig werd geoordeeld, een kamp ter be schikking gesteld. Voorts is op voorstel van de Com missie „Vrouwencrisiszorg" van de Cen trale besloten, dat haar bemoeiingen zich thans ook zullen uitstrekken tot de zorg voor de werklooze vrouwen. Er zal medegewerkt worden aan de vestiging van internaten tot opleiding van dienstboden. De spr. besloot met de hoop uit te spreken dat liet verblijf van de deelnemers in dit kamp voor hen tot zegen moge zijn en dat al de arbeid van de centrale, die zich zoo voorspoedig ontwikkelt, iets mag bijdragen tot leniging van den nood van de werklooze jeugd. Rede van minister de Wilde De Minister van Binnenlandsche Zaken, Mr. J. A de Wilde, heeft een rede gehouden, waarin hij wees op de belangstelling welke de regeering reeds herhaaldelijk getoond heeft voor de arbeid van de Centrale voor Werkloozenzorg. Dat dit werk ook bij ons volk waardeering en sympathie ondervindt, is op de meest welsprekende wijze gebleken door het ant woord op den oproep om door milde parti culiere bijdrxgïn de voortzetting van deze sociale taak mogelijk te maken. Een ton werd gevraagd, meer dan een ton werd gegeven. Door deze daad kan ook de regeering, die zelve met vele moeilijkheden van finan- cieelen aard te worstelen heeft en op wier hulp van alle zijden telkens een beroep wordt gedaan, met vrijmoedigheid voortgaan de inrichting en exploitatie van kampen als dit is te steunen. Die steun is praktisch on geveer 80 pCt van de kosten, indien men de beschikbaarstelling van het kamp zelf daar bij meetelt Zij is derhalve niet gering te schatten, maar dubbel verantwoord, nu zoo duidelijk is gebleken, dat de publieke opinie een onderneming als deze om haar groote waarde voor de werklooze jeugd sympa thiek gezind is. Die gezindheid behoeft ons niet te verwon deren. Do druk der tijden heeft wel vele noodlottige gevolgen: hij brengt niet alleen rampspoed in het economische leven en bet stoffelijk bestaan van velen, maar heeft ook nadeeligen invloed op de moreele gesteldheid des volks. Niemand zal dit kunnen ontken nen. Maar anderszijds is hij ook oorzaak van een verhooging van het saamhorigheids gevoel, en wordt de Christelijke naasten liefde er door geprikkeld. Zoo is het dan ook te verklaren, dat de Raad van Nederlandsche Kerken voor Prak tisch Christendom de Centrale voor Werk loozenzorg heeft gesticht, en deze in zijn werkplan ook heeft opgenomen de zorg voor de jeugdwerkloosheid. En hiervan is weer het allervoornaamste deel het inrichten van werkkampen. Dit kamp is nu het achtste. Ook oude doen op dit gebied hoogst verdienstelijk werk. De aanvraag om plaatsing uit alle deelen van het land is zeer groot. Hier, op de uitgestrekte terreinen van het Staatsboschbeheer zal door de jongens nut tig werk kunnen worden gedaan, dat voor namelijk zal bestaan in het aanleggen van paden en wegen. De Minister besloot met zijn waardeering uit te -.preken voor de bemoeiingen van al len. die dit werk hebben georganiseerd en voorbereid. Hij hoopte, dat dit kamp er toe zal bijdragen de nood te lenigen van het jonge geslacht, dat onder zoo ongunstige economische omstandigheden zijn intrede moet doen lia het maatschappelijk leven. HET GEVAL-HARDENBERG Geen voorbarig oordeel vellen Hoezeer wij ook steeds voorzichtigheid be trachten bij het uitspreken van een oordeel een zaak, waarvan het onderzoek nog hangende is, schijnen we in ons nummer 28 April 1.1. nog niet behoedzaam genoeg te zijn geweest; in elk geval me en en sommige lezers, dat wij reeds een opvatting ten beste gaven over het geval-Hardenberg. Dit laatste is onjuist. Wij hebben ge schreven, dat het Twentsch Zondagsblad met groote stelligheid beweert, dat een ar beider door een wachtmeester der mare chaussee geslagen zou zijn en we hebben daaraan toegevoegd: mocht het feit juist blijken, dan volge een openhartige erkenning zonder goedpraterij; juist omdat het mooie wapen der marechaussee zoo hoog bij ons volk staat aangeschreven." Hieruit kan niemand met eenig recht aflei den, dat wij ons bij voorbaat tegenover den wachtmeester zouden stellen. Daar i6 ge-:n sprake van. Wat we vroegen is een ernstig onderzoek zonder iemand te sparen. Dat vragen we nog; maar we verklaren er thans nadrukkelijk bij, dat we daarbij geen partij kiezen. Te meer niet, omdat bedoelde wachtmeester bij zijn collega's hoog staat aangeschreven en één van hen ons schrijft: „Hij is de laatste, die iemand onbehoorlijk zal behandelen. Indertijd in IJmuiden, waar wij heel wat aantroffen, was hij het juist, die onder alle omstandigheden hoffelijk bleef en nooit zijn evenwicht verloor." Het is ook bekend, dat de taak der politie bij de werkverschaffingen in de omstreken van Hardenberg moeilijk is; eenige jaren geleden hebben wij dat zelf kunnen constar teeren. Er komen veel relletjes voor en dan wordt de Ossche methode toegepast: zwijgen en zich dom houden. De daders van de aan val op Ir Wesüiof, inspecteur der Werkver schaffing, die met een mes gestoken werd, zijn nog nooit gevonden; evenmin als zij, dia een opzichter mishandelden. We zullen echter op deze wijze niet ver der gaan, want dan zouden we wellicht volgens sommigen naar de andere kant overslaan; in Hardenberg is de atmosfeer nu eenmaal geladen, door wat zich daar de laatste maanden heeft afgespeeld en de man van de straat en in de scheerwinkel ziet gauw verband tusschen één en ander. Laten wij dus slechts herhalen, dat wij er niet aan dachten iemand onder eenige ver denking te brengen; maar dat het onze uit sluitende bedoeling is juist in deze dagen er aan mee te werken, dat de bevolking absoluut vertrouwen kan stellen in justitie en politie. Minister Gelissen over het voortbestaan Saneering zeer goed mogelijk De parlementaire redacteur van het Hbld. heeft een onderhoud gehad met minister Gelissen omtrent de kansen voor behoud van de werkgelegenheid te Leerdam. De minister heeft in dit onderhoud' zijn standpunt uiteengezet. Hij deelde mede, dat hij den regeeringscommissaris heeft opge dragen, nogmaals het aanvankelijk aanbod der regeering ter kennis van de bevMindvoer- ders van de glasfabriek „Leerdam" te brengen. De minister acht het verder zeer betreu renswaardig, dat degenen, die op het oogen- blik verantwoordelijk zijn voor het voortbe staan van „Leerdam", zoo weinig begrip toonen voor een werkelijk goede saneering van deze fabriek, teneinde op deze wijze, voor zooveel mogelijk, blijvende werkgele genheid voor de arbeiders te verkrijgen. Door in de put, waarin sedert 1919 bij voort during kapitaal is gestort, met als resultaat verlies immers de toestand, waarin „Leerdam" verkeert is niet aan de crisis te wijten, maar aan de vroeger gevoerde be heer- en bedrijfs-politiek thans weer nieuw kapitaal te storten, kan de glasfa briek te Leerdam niet gesaneerd worden. Een goede saneering wordt slechts verkre gen, door dit bedrijf tegen de juiste waarde te doen overnemen, door een deskundige groep, die er voor zorgt, dat, voor zoover dit economisch en commercieel verantwoord zooveel mogelijk werkgelegenheid te Leer dam behouden blijft. Deze groep is aanwe zig en bereid in samenwerking met het werkfonds, de middelen daarvoor ter beschik king te stellen, terwijl men over een verdee ling der productie en een prijsregeling het onder deze omstandigheden gemakkelijk eens zou kunnen worden. Wat de sociale structuur betreft merkte de minister op, dat die in Leerdam, voor zoover ze goed is en tot verbetering van het bedrijf leidt, dientengevolge zal behouden moeten blijven. Wat dit betreft zal minister Gelissen zich op geen ander standpunt stel len, dan vroeger door hem ingenomen is. COLLECTIEVE ARBEIDSOVER EENKOMST HARINGVISSCHERIJ In de gistermiddag in het Seinpost-theater te Scheveningen gehouden vergadering van den Christelijken Bond van fabrieks- en transportarbeiders, afdeeling Scheveningen, is besloten, vasthoudende aan de bezwaren, die bestonden tegen het Zaterdagavond-schot en de beperking van bemanning in voorteelt, het hoofdbestuur opdracht te geven de voor gestelde collectieve arbeidsovereenkomst voor de haringvisschery af te sluiten. MtOAIUfS ■INSIGNES 'kransen TAKKEN Dit nummer bestaat uit DRIE bladen Addis Abeba is gister door de Italianen bezet. In geheel Italië heerscht groote geestdrift. Voor een groote menschen- menigte heeft Mussolini een rede gehou- den, waarin hij verklaarde dat de oorlogf geëindigd en Abessynië Italiaansch is. In een interview met een correspon dent van de „Daily Mail" heeft de Duce een belangrijke verklaring afgelegd om trent zijn vredesbedoelingen met Europ% en Ethiopië. De Japansche Minister van Buitenlands clïQ Zaken, Arita, over de relaties van Japan met de andere landen. Hedenmiddag heeft Minister de Wilde hét werkkamp te Chaam, uitgaande van de Cent trale voor Werkloozenzorg, geopend. Be Rotterdamsche Gemeenteraad heeft gisteravond gestemd over de begrootings* voorstellen. Be Tweede Kamer heeft hel ontwerp fie* treffende de vaartuigendienst in Suriname goedgekeurd en de industrie financiering irt behandeling genomen. Tumult in een vergadering te Amsterdam waarin de heer J. A. Baars onthullingen zou doen uit de N.S.B Efficiënte Menschen hebben de meeste kans van slagen in de Maatschappij. EEN EFFICIENT MENSCH Vraag ons gratis boekje No. 20 PELMAN INSTITUUT SïsraHDAK OUD ZINK - OUD LOOD en alle andere oude metalen en metaal- afvallen koopt tegen de allerhoogste prijzen: N.V. Metaalmaatschappij van S. A. VLES ZONEN Schiedamschesingel 98 Rotterdam Telefoon 20400 (4 lijnen) Proeftocht m.s. „Etrema" Nieuwe tanker van de „Kon. Shell" laat bouwen zijn, om het eens in gewaagde beeldspraak uit te drukken niet van de lucht Was het de vorige week de „Eulota" waar mede werd proefgevaren, gisteren was het de 9100 ton metende tanker „Etrema", ge- bouwd bij de Rotterdamsche Droogdok Mij, N.V. te Rotterdam, welke, begunstigd door prachtig voorjaarsweer, op de Noordzee eeit proefvaart hield, waarbij het schip aan alle door de «Koninklijke Shell" gestelde eischen bleek te voldoen en een snelheid haalde van ruim 13 knbopen. Het Van Eeden-museum Tentoonstelling in de Universiteit!- bibliotheek te Amsterdam opening van het Van Eeden-museum in de Umversiteits-bibliotheek te Amster dam. die dezer dagen heeft plaaas gehad ging gepaard met een tentoonstelling van net voorhanden zijnde omvangrijke mate. naai. Op overzichtelijke wijze kan men hier een duidelijk beeld krijgen van de verschil lende stadia in de ontwikkelingsgang van den dich?er en denker. OVERSTROOMING Op JAVA BATAVIA, 5 Mei (Aneta). In de regent schappen B a t a v i a en Meester Cor nells zijn den laatsten tijd overvloedige re gens gevallen. Ie het Tjikarangsche is een dyk van de Tji Taroem doorgebroken, waar door 250 bouws sawah zyn ondergeloopen. 6 kamponghuizen werden vernield. Naar ce kant van Krawang (Rengasdengklok) is de schade grooter. In het regentschap Batavia is voorts eenige schade aangericht. Zestien huizen in het Djattische (bewesten Tangerang) zyn tenge volge van stormachtig weer op 29 April i 1 vermeld. y J De rivieren zyn gezwollen, doch er traden geen bandjirs op. Persoonlijke ongelukken kwamen met voor.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1