STORM MAANDAG 4 MEI 1936 r TWEEDE BLAD PAG. 5 Vol spanning volgen de inlandsche helpers het verloop van een moeilijke operatie welke in een Italiaansche veld lazaret in Abessinië plaats vindt. Een fraaie sprong van luitenant Pahud de Mortanges tijdens de driedaagsche Olympische proefwedstrijden te Amersfoort. De Hertogin van Kent verlaat haar huis in Londenom zich Tiaar een liefdadigheidsbazar te begeven Te Trenton (V.S.) bezetten de werkloozen met hun vrouwen het raadhuis, om den, raad de beschikbaarstelling van middelen voor werkverschaffing af te Mwingen 's Nachts dienden de zetels der raadsleden tot slaapgelegenheid voor de vrouwent De Deutsche Lufthansa heeft aan haar vloot een nieuw uiterst snelvlie gend toestel toegevoegd, dat een snelheid van pl.m. 335 K.M. per uur kan ontwikkelen. Het vliegtuig is geheel uit staal gebouwd en biedt ruimte aan 10 personen. Om fit te zijn, tegen den tijd van het bekende Royal Tournament, dat ieder jaar in Engeland plaats vindt, houden de leden der luchtvaartafdeeling te Uxbridge gymnastische oefeningen Foncet, Fransch gezant te Berlijn, wordt na zijn onder houd met minister Flandin door journalisten c Het grootste oog der wereld wordt de 20 ton zware lens van de grootste telescoop der wereld, welke in aanbouw is voor de sterrenwacht van Pasadena in California HERMAN DRIESSEN ZOON AALTEN Fabriceert air «perlaltuin Geborduurde lakens en sloopen, alle fooi» komende lingeries, doeken, luiers, baddoeken PIJiNEiS'BURG's WEVERIJEN GOIRLE N.Br. HESSIANS MATRASDEKKEN TAR PA U LINGS SPANSTOF MATRASLINNENS ZAKKEN BE REGENJAS S(H0LTEH& VAM HEEK.. D. ROOS CZNTs VITRAGEHANDEL NTV* AMSTERDAM GRONINGEN TELEFOON 30427 TELEFOON 1032 DE IDEALE VLOER BEDEKKING FOKPA ARDENDAG TE KLAASWAAL Het voornemen bestaat om op Donderdag, 9 Juli 1936 te Klaaswaal een Fokpaarden- dag te houden. Uit het Nederl Trekpaardenstamboek- eomité, afd. Zuid-Holland, is daartoe een Commissie gevormd, bestaande uit de hee- rcn: A. van Nieuwenhuijzen, Greup, M. Tho- renaar, Joh. Kaptein, A. de Bruijne te Z.- Beijerland en H. Kluifhooft, W. Dam, Strijen en W. de Bruin te 's-Gravendeel. Deze allen, inzonderheid de Secretaris der Commissie, de heer M. Thorenaar te Zuid- P.eijerland. (tclef. 15 Piershil), zijn gaarne bereid aan belanghebbenden nadere inlich tingen te, verschaffen^ Vliegveld te Doetinchem Zaterdag officieel geopend i Onder buitengewoon groote belang stelling heeft Zaterdagmiddag de offi- cieele opening plaats gehad van het vliegveld „Groenendaal" te Doe tinchem, dat geheel is ingericht door de uitgevers-maatschappij C. Misset. Nadait de heer C. Misset de aanwezigen welkom had geheeten, werd het woord ge voerd door den burgemeester van Doetin chem, den heer W. P. J. Du val Slot houwer, die de firma Misset huldigde voor haar grootsche initatief. Hierna sprak de heer Kolf, die op het historische feit wees, dat de Achterhoek thans is opengesteld voor het meest moderne verkeersmiddel. Ook deze spreker huldigde het initiatief der firma Misset. Onder het spelen van het Wilhelmus heesch de heer Kolff hierna de vlag. De eerste officieele start van vliegtuigen had daarna plaats, waarbij burgemeester Du- val en zijn echtgenoote de eerste passagiers waren. Het jubileum der Verkade-fabrieken De heer O. H. Verkade onderscheiden Op de feestelijke bijeenkomst ter gelegen heid van het gouden jubileum der Verkade- fabrieken werd Zaterdag voorts het woord gevoerd door minister Gelissen, die opmerkte dat er een industrieele financierings-maat- schappij komt, die echter voor een onderne ming als Verkade nog niet noodig is. Voorts deelde de minister mede, dat het H. M. de Koningin had behaagd, den oudsten directeur, den heer O. H. V e r k a d e, die naar de minister opmerkte het hart van de commercieele leiding is, te benoemen tot Of ficier in de Orde van Oranje-Nassau. Daarna is ojn. nog het woord gevoerd door den burgemeester, den heer Mr. Laan en na mens commissarissen door den heer Bruyn- zeel. Namens het personeel sprak nog de heer Dik. Vergadering Nijverheïdsraad De economische samenwerking tusschen Nederland en Indië In de laatste vergadering van den Nijver- heidsraad heeft een uitvoerige gedachtenwis- seling plaats gevonden over het vraagstuk van de economische samenwerking tusschen Nederland en Nederl.-Indië. Deze heeft er toe geleid, dat aan de commissie inzake Indi sche aangelegenheden opdracht is gegeven tet onderwerp te bestudeeren en daarover aan den raad een prae-advies uit te brengen. Pp diens verzoek Leeft de raad den Mi nister van Handel, Nijverheid en Scheep vaart opnieuw over het vraagstuk van den verkoop door middel van automaten van vies gediend. Chr. Werkgeversclub" Het ordcningsvraagstuk Mr. P. Borst, Secretaris der Federatie van Werkgeversorganisaticn in het druk- kersbedrijf tc Amsterdam trad voor .:ie Rijnlandsche, Geldersche en Haagsche Chr. Werkgeversclubs, afdeelingen van de Vi; eeniging van Chr. Werkgevers en groot handelaren in Nederland op, met het onder werp: „Ordening van het' bedrijfsleven". De ordening is een fundamenteel vraag stuk, aldus Spr., waarvan het antwoord be slist over de toekomst van werkgevers en werknemers. Sp-r. wees op de ontwikkelingslijnen in de historie, als de prijsvorming op sociaal en economisch gebied, het collectief contract, de mechanisatie en rationalisatie en de di recte beheersching van het bedrijfsleven door den staat, om vervolgens aan te toonen dat het christelijk beginsel duidelijke richt lijnen geeft. Spr. wees op de souvereinïteit van den maatsehappelijken bedrijfskring. De over beid sluite zich aan bij hetgeen organisch in de bedrijfskring is gegroeid. Daarbij moeten wij rekening houden, aldus spr., met de beperktheid van het menschelijk vermogen en niet gaan construeeren, maar ons hoofdzakelijk beperken tot het wegne men van misbruiken, het rechtzetten van hetgeen scheef is getrokken. Het feit der zonde noopt daarbij te waken tegen groep egoïsme door zeer intensieve controle, sys- tematisch-wetenschappelijk door een thans nog ontbrekend centraal documen- tatiebureau. Voorts moeten wij rekening houden met het feit, dat geen ordening kan blijven, indien zij niet berust op de organi satorische gezindheid der bedrij fsgenooten. Daarom is het bewerken van die gezindheid een der groote plichten van den huidigen tijd. De sociale ontwikkeling in de lijn van collectief contract en bedrijfsraden moet toe gejuicht, al moet betreurd, dat die lijn tot stilstand is gekomen door de weinige voort gang, die wordt gemaakt met het toekennen van de verordenende bevoegdheid- De eco nomische ontwikkeling, zooals d ie een rustpunt vond in de wet op de ondernemers- overeenkomsten, kan eveneens worden toe gejuicht, indien deze wet juist wordt toe gepast, nl. aansluiting wordt gezocht bij hetgeen organisch in de maatschappij is ge groeid en niet ©en verkapte staatsordening wordt ingevoerd De directe beheersching van het bedrijfsleven door den Staat, moet door ons als regel worden afgewezen en kan hoogstens als tijdelijke crisisregel wor den aanvaard. Het gevaar dreigt, dat. nu het einde der crisis niet is te zien. ook hel einde van deze directe beheersching van het bedrijfsleven door den Staat niet is te verwachten. De huidige situatie, waarbij de maatschap pelijke ordening, zooals die tiit het jpyea is, opgekomen, weinig of geen steun vindt bij de overheid en zelfs ten deele dreigt teniet te gaan, terwijl, dikwijls daartegenover de directe staatsordening rigoureus voort schrijdt, is weinig bevredigend te noemen en in elk geval niet overeenkomstig het oude beginsel, dat dc overheid stcune het geen organisch uit de maatschappij is opge komen, doch zich van rechtstreeks ingrij pen in het bedrijfsleven zooveel mogelijk ont.houde. Het is mede de taak van de Chris telijke Werkgeversvereniging, de ontplooi ing van de maatschappelijke organisatori sche krachten te bevorderen, opdat meer en meer de maatschappelijke ordening de plaats innemo, die thans noodgedwongen door de staatsordening wordt vervuld, al dus besloot spr. zijn rede. Bedreiging van groot-industrie In de „Sindar Deli", een te Medan ver schijnend nationalistisch dagblad, schrijft Sanoesi Pane, een beleend Inlandsch jour nalist te Batavia, over de bedreiging van de groot-industrie voor de welvaart van de Inlandsche bevolking. Nadat de Unilever een zeepfabriek te Ba tavia had geopend, heeft thans Goodyear te Buitenzorg een autobandenfabriek opgericht Thans doen geruchten de ronde, dat Philips te Tegal een gloeilampenfabriek zal vesti gen en dat door Nederlandsche kapitalisten wordt overwogen een textielfabriek in Indië te openen. Schrijver memoreert dat vroeger het vreemde kapitaal in Indië zioh slechts in agrarische producten interesseerde. Door de Inlandsche bevolking met haar voorrechten van grondbezit werd dit niet zwaar gevoeld, omdat zij, die actief waren, juist concurren tie konden aanbinden, in het klein. Maar tegenover groot-kapitaal is de Inlandsche bevolking niet opgewassen. In de eerste plaats moet voldoende kapitaal aanwezig zijn voor het aanschaffen van machinerieën het opzetten van gebouwen en andere benoo Door de vestiging van vele fabrieken in Indië krijgt men inderdaad goedkoo- pere producten, maar de winsten vloeien weg naar vreemde landen en de Inlan ders zelf zullen gedoemd zijn proletariërs te blijven. De weg naar de economische opleving voor den Inlander wordt met den dag smaller als gevolg van de komst van fabrieken met vreemd kapitaal in dit land. Schrijver besluit met een oproep tot het Gouvernement om steun te verleenen en tot Zijne Excellentie den Gouverneur-Generaal, die het volk verre wil houden van de poli tiek, om het daarheen te willen leiden dat de Inheemsche bevolking in de gelegenheid worde gesteld om economischen vooruitgang te kunnen bereiken, ROFFELRIJMEN GOED ZOO! De Amsterdamsche Burgorwach eft de beschikking gekregen ovei versterkingen ..De Hel". ..Sabina" „Bovensluis" bü "Willemstad. Zf De Amsterdamsche Burgerwacht Zal ter beschikking krijgen De forten bij „de" Willemstad Die thans ontwapend zwijgen, Die, als een ingeslapen hond Met tandelooze kaken, De ingang van het Hollandsch Diep Alleen in schijn „bewaken". De Hel, Sabina, Bovensluis Wat hebben ze geborgen Een massa licht-ontvlambaar leed En saamgeperste zorgen! De honderden, de duizenden, Die daar „kun tijd uit lagen". Ze kankerden, nog harder dan De bronzen donderslagen Die uit ons vorig'-eeuwsch geschut Weerkaatsten op het water; Maar ook: ze barstten dikivijls zat In ongebonden schater! De forten zijn nu naakt ontbloot; Uit ieder schietgat groeien De smakelijkste grassen voor De meest verwende koeien. De hooge wallen zijn beplant Met boomen en geivassen Die bij de landelijke rust Van de omgeving passen. En als je aan de zomer denkt, Dan zou je graag wat geven Om in die zalen van beton Je nachtrust te béleven. Dit kostelijk ontspannings-oord In Brabants schoone dreven Zal menig burgenvachter zijn Een rustpunt in zijn leven, Een plek om zijn vacantietijd Echt vorstelijk te vieren Als aan de mond van dezen vorst Der Hollandsche rivieren. Ik heb ze op een lentedag Vol zonneschijn bekeken En durf bij voorbaat hier een woord Van kulde uit te spreken. Die forten, omgevormd tot drie Vreedzame lustverblijven Helpen den vijand van ons volk, De luanhoop, uit te drijven. (Nadruk verboden.), LEO. LENS. Da redding is er!! Ga met Uw tijd mee! Laai de pannen op Uw dak bevestigen met onze W.B. Patent Panklemmen Nederl Octrooi Nr. 25592 Gebroeders Bodegraven Fabriek van IJzerwarén Nieuwkoop Tel. 4 P.S. Bö bestelling 3 pajinen opzenden. 'Ikte oanlat en daktengel afzonderlül: opgeven. SUPER VALSPAR EMAILLELAKVERF voor binnen- en buitenwerk. Onverwoestbaar 1 F a brikante: Valentine Company. Holland Winschoten Verkoopkantoor: I. ROSE C„ Prinsengracht 762. Amsterdam C N.V. Papierfabriek „MAASMOND" RAAMSDONKSVEER i Houthoudende schrijf, en Druk papieren en Pergamyn verkrijgbaar b. d. Groothandel Houtvr Uitsluitend i ZEVENDE LANDBOUWWEEK Besloten werd, dat de zevende Nederland sche Landbouwweek te Wageningen zal be houden worden van 29 September tot" 2 October. Deze landbouwweek zal bestaan uit een graslanddag, een dag voor zuivelbereiding en zootechniek, twee halve degen voor phytopathologie, een halve dag voor tuin bouw en een halve dag voor bedrijÉsvoor lichting.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 5