i&m waar WERK ZATERDAG 2 MEI 1936 DERDE BLAD PAG. 9 DE CUNERA-KERK WEER ZWAAR BESCHADIGD Een pilaar bezweken, waardoor een gedeelte van het dak instortte Het fraaie preekgestoelte verwoest Gevaar voor nog meer instortingen Wederom Is de Cunera-kerk te Rhe- nen, het bekende oude bouwwerk, door een ramp getroffen. By de restauratie werkzaamheden na de brand van 1931 is gistermiddag een der steunpilaren in het midden vau de kerk bezweken. De gevolgen waren zeer ernstig: vier ge metselde gewelven van het kerkge bouw stortten met een daverend ge raas naar beneden en vernielden een groot deel van het interieur. Zoo werd de prachtige preekstoel nagenoeg ge heel verwoest. 25 arbeiders, die In de kerk werkten, konden zich gelukkig nog juist bytyds in veiligheid brengen. Dit is dus de tweede maal in een kort tijdsverloop dait dit oude kerkgebouw door een ramp getroffen wordt. Men zal zich im mers herinneren dat op 3 September 193-i een uitslaande brand in de Cunera-kerk ge woed heeft, waardoor het dak der kerk ge heel vernield werd. Dank zij de zware stee nen gewelven bleef het gebouw toen echter behouden en leed 't inwendige geen schade. Helaas kan dat nu niet gezegd worden. Do vier gemetselde gewelven, die ingestort zijn, hebben een ware ravage aangericht, en het jial zeer veel geld en moeite kosten dit al les weer te herstellen. Daar men nog meer instortingen vreest Eijn de werkzaamheden in de kerk voorloo- pig gestaakt, totdat een nader onderzoek zal srijn ingesteld. Bij de restauratle-werzaamlieden, die ge schieden onder leiding van den architect W. Kromhout uit Voorbuig, was men geko men tot herstellingen aan pijlers'en gewelf. Na den brand, welke in 1934 het dak van de kerk verwoestte, heeft men een beton nen bezoldering aangebracht, welke dus op de. pilaren steunt. Nu werd onlangs ont dekt, dat een der pilaren in het schip van de kerk, ter rechterzijde van het spreek gestoelte niet geheel gaaf was. De pilaar werd „ontbolsterd" en bleek toen kleine bverlangscho scheurtjes te hebben. Herstel dringend noodzakelijk De opzichter van de restauratie-werkzaam heden, de heer H. Hendriks, achtte herstel hiervan dringend noodzakelijk. Hij ontdek te n.l. dat. er werking in den pilaar zat. Kleine stukjes gruis kwamen af en toe toe naar beneden, terwijl de scheuren ook grooter werden. Op vier meter hoogte was de pilaar bijna geheel „voos". De heer Hendriks achtte het daarom geraden, den pilaar voorloopig in ijzeren mantels te vatten, om zoodoende de instorting te voorkomen en dan later de gaton die er zich in bevonden met beton en cement op te vullen. Helaas was de toe stand van den pilaar reeds zoo slecht, dat gistermiddag Het afvallende gruis werd talrijker, zoo- 'dat de opzichter het raadzaam achtte om de werkzaamheden voorloopig te staken. Een deur in de kerk, die geregeld geslo ten is, heeft men veiligheidshalve openge maakt, opdat wanneer het neervallend puin den uitweg door den gewonen uitgang mocht versperren, van deze deur gebruik zou kunnen worden gemaakt. Deze maat regel is niet overbodig gebleken. Nauwelijks hadden de werklieden de kerk «0- h-t/d-i ïi/ciï, iMiiiq /j verlaten en had opzichter Hendriks nog even den pilaar in oogenschouw geno men of met een geweldig geraas, dat ver in den omtrek was te hooren, stort ten pijler en gewelf in. Had Hendriks de kerk een seconde la ter verlaten, dan had hij ons gisteravond het relaas van de instorting niet meer kunnen vertellen. De verwoesting in de kerk was omt- zettend. Meters hoog lagen brokken steen. De geheele vloer was bedekt mot gruis. Van den ingestorten pliaar stond nog slechts een stompje overeind. Ont stellend is ook, dat de preekstoel, welke zich terzijde van den ingestorten pilaar bevond, nagenoeg geheel verwoest is. Met dit fraaie preekgestoelte, dat dateert uti het jaar 1G76 en altijd een bèzieris- waardigheid der kerk was, is wel een zeer kostbaar stuk verloren gegaan. Het is nu verder nog de vraag, of het bij deze eene instorting blijft. De betonnen zoldering, die boven het gewelf is aanga, bracht, steunt nu op een pilaar minder. Zal deze zoldering het uithouden, totdat een nieuwe pilaar is aangebracht? Veiligheidshalve heeft men de eerste da gen feen ieder den toegang tot het kerkge bouw onitzegcL Groote verslagenheid Natuurlijk was de verslagenheid bij al len. die bij de restauratiewerkzaamheden geinteresseerd zijn, groot. De burgemeester van Bhenen de heer G. C. A. d'Aumale ba ron van Hardenbroek, heeft zich altijd buitengewoon beijverd om geld voor de restauratie bijeen te brengen. Na dezen slag zal die arbeid wel dubbel moeilijk Men heeft onmiddellijk het rijksbueau voor monumentenzorg gewaarschuwd. Het is niet te hopen, dat de restauratie van deze historische kerk. noch door 'een- nische, noch door financieele omstandighe den moet worden stopgezet. Een bouwwerk nit de 14e eeuw De thans zoo zwaar beschadigde Cunera- kerk is een bouwwerk uit de lie eeuw. dat in do 15e. eeuw aanzienlijk werd uitge breid. Het koor en een groot deel van het dwarspand, dat daarbij aansluit, dateeren uit de 14e eeuw. In de 15de eeuw werd gebouwd het schip, dat bestaat uit eenige even hooge beuken, namelijk een middenschip met aan den Noordkant twee zijbeuken en aan den Zuid- kant één bij beuk. Door deze evenhooge beu ken is de kerk tot een zgn. liolle-kerk ge- Het merkwaardigste deel van de Cunera- kerk is de toren, die in het laatst van de 15de en in het eerste deel van de 16de eeuw is tot- stand gekomen. Een zeldzaamheid is ook het bij de meubi leering beh oo ren de rijk gebeeldhouwde er- naissance-oxaal (afscheiding tusschen koor en schip). In ons land treft men nog maar heel weinig oxalen aan. In de Groote Kerk te Amersfoort en in een paar kleinere gehou wen zijn ze nog te zien. Medisch advies per radio Door Nederlandschen zeeman ontvangen De Daily Herald meldt, dat geneesheeren van het te Weston-super-Mare (Somer setshire) zijn opgebeld door het radio-sta tion te Burtiharn-on-Sea, waar men een radiogram had opgevangen van Nederlands grootste vrachtschip, het stoomschip „Am sterdam" van de K.N.S.M. In dit radiogram werd advies gevraagd roor de behandeling van een der opvaren den, wiens oog niet in orde was. De dokters wisten raad. Zij vertelden op welke wijze de pijn zou kunnen worden gestild door ge bruik te maken van wonderolie. Het radiostation zond deze medische in structie uit. Politieke relletjes te Amsterdam 1 Mei-viering ln de Jordaan In den vroegen morgen tusschen 6 en 7 uur zijn op het Marnixplein en in de 1ste Goudsbloemdwarsstraat te Amsterdam, een aantal N.S.B.-ers, die in de Jordaan pamfletten verspreidden, slaags geraakt met een paar honderd anti-fascisten, die van alle kanten waren komen opzetten. Over en weer werden duchtige klappen uitgedeeld; een der N.S.B.-ers kreeg een ver wonding aan den rug, hem toegebracht met een stok, waarin eenige spijkers waren ge slagen. Na door den Geneeskundigen Dienst verbonden te zijn. werd hij naar een der gasthuizen vervoerd, vanwaar hij zich later naar huis kon begeven. Een vrij sterke po litiemacht, die weldra ter plaatse was, heeft met behulp van den gummistok de demon stranten verdreven. Twee anti-fascisten, van wie een in het bezit was van een touw met knoopen, dat hij vermoedelijk als wapen had gebruikt, terwijl de andere zich op beleedigende wijze tegenover een agent had uitgelaten, zijn aangehouden cn naar het bureau Marnix- straat oveigebracht. In Jordaan en omge ving bleef het nog geruimen tijd vrij ru moerig. Vrijdagavond is het op de Prinsengracht bij de Nieuwe Leliestraat te Amsterdam tot een botsing ^ekomen tusschen N.S.B.-colpor- teurs en politieke tegenstanders. De N.S.B.- ers keerden van een colportagetocht onder geleide van een aantal agenten naar hun kringhuis terug. Het was den geheelen avond rumoerig ge- eest en te ruim kwart over negen groepten aar schatting ongeveer 150 personen samen. Zij maakten het de politie lastig en schreeuwden en joelden tegen de colpor teurs. Plotseling vlogen er steenen door de lucht. Een agent werd tegen de borst getrof fen en liep lichte verwondingen op. Hij trok zijn revolver en loste een schot. Na een charge was de orde spoedig hersteld en kon den de colporteurs hun weg naar- het kring huis voortzetten. Er hadden geen arrestaties VERDRONKEN Te V u g h t waren tiwee jongens in een bootje op den Dommel achter het Zwaluw terrein aan het spelevaren. Plotseling sloeg het vaartuig om en geraakten de beide jon getjes te water. Een van hen kon zwemmende den wal bereiken, doch het andere, het der tienjarige zoontje van mevrouw wed. Camp, verdronk. De politie slaagde er in het lijkje op het: droge te brengen. DE GESCHEURDE KERKKLOK OP URK In den toren van de Ned. Herv. Gem. te U r k hangt een zeer oude luidklok, welke de tand des tijcis niet langer heeft kunnen weer staan. Een lange scheur, van de rand tot aan de kroon, heeft haar geluid doen verstom men. In de gemeente wilde men deze klok niet gaarne missen, en daarom heeft zich een commissie gevormd, die gelden heeft verza meld. om het euvel te doen herstellen. Den beiaardier van het koninklijk paleis, den heer J. Vincent, is advies gevraagd en deze con stateerde dat het eenige middel was de klok te breken en met bijvoeging van nieuw metaal te doen overgieten. Aan de firma Petit en Fritzen, klokkengieters te Aarle is dit opgedragen. Er zal tevens een tweede klok worden bijgegoten. ONDER EEN VOORHAMER Bij het sloopen van een ouden goederen wagen in de werkplaats van de firma Meyers te D o e t i n c h e m, is, terwijl een der arbei ders met een zwaren voorhamer sloeg, de hamer door een gat in den bodem van den wagen gegaan. De hamer trof den 24-jarigen Arts, uit Kilder, die onder den wagen werkte, op het hoofd. A. liep een hersenschudding op en was geruimen tijd bewusteloos. Hij is ter verpleging in het r.k. ziekenhuis opgenomen. DUBBEL WOONHUIS AFGEBRAND Vrijdagmorgen vijf uur is het dubbele woonhuis, bewoond door A. Veenstra en T. Smijnga te Rotsterhaule (Fr.) tot den grond toe afgebrand. De brandweer kon niet in de nabijheid van het brandende perceel komen, zoodat men werkloos moest toezien dat alles een prooi van de vlammen werd. Veenstra was niet tegen brand verzekerd. Smijnga wel. De brand is in den schoorsteen ontstaan. Hoofdpijn, Kiespijn pijnen te verdrijven Is een Mijnhardt's Poedei Per stuk 8 cL; doos 45 ct. Bij Uw Drogist Er waren eens drie sergeantjes Er zijn drie excellenties Het volgende aardige schetsje vonden we het A I g. Indisch Weekblad: April 1903. 'n Fraaie voorjaarsmorgen. Zaterdag. Een troepje sergeants titulair, beh oo ren de tot het 6de regiment infanterie van Nederlands weermacht en studenten voor hei vermaarde Kampen, was op weg naar het Bredasche schietterrein achter het Ginnekensche Mastbosch. Er heerschte „een bende van meer-dan-present" bij het vroo lijk marcheerende stel, dat de elementaire regels betreffende de marschdlscipline uit het velddienstvoorschrift eenvoudig aan d" laarzen had gelapt. Plots weerklonk op de keien het geluid van een snel dravende krijgsrossinant en een nijdig blazende bataljonsadjudant verscheen ten Boulevard- tooneele. Wat is dit hier voor een bendel Wie is de oudste!? Die is hier niet bij, met buikpijn kwar tierziek te bed! was het prompte antwoord. Ik zal jullie wel mores leeren, hoe heet jij, ja jij. die me dat idiote antwoord geeft!? Ik heet Deckers! Zoo; en Jij daar, die lange slungel voor aan wil jij je tabakspijp opbergen! Hoe is je naam? Van Slobbe van 2 II luitenant! En hoe jij, die man achteraan met dal Uitgestreken gezicht; wil jij 'res behoorlijk in de houding gaan staan! .Te naam!? Wouters, van het 2de regiment, luite- Hoef je er niet bij te vertellen, zie ik wel aan je kraagnummer! Doormarcheeren in de houding tot aan het schijfschietterrein en onder verantwoordelijk geleide van den, sergeant Deckers, begrepen! Afgemar cheerd!! De kroniek vermeldt, dat de historie bizonder goedaardig met eén sisser afliep en op dienzelfde Zaterdagavond zaten „ze" zich nog verkneuterend van de pret, als gewoonlijk wederom in het gezellige proef- lokaaltje van vriend Kramers Brandhof, den likeurstoker, in een zijgangetje van de be roemde Brugstraat. April 1936. De dagbladen vermelden de namen van drie leden van de „bende van 33 jaar geleden", en wel die van een B. W T. van Slobbe, afgetreden als gouverneur van Curagao en o.m. gedoodverfd a!9 secre taris-generaal van lïèt Dep. van Defensie; van een G. J. J. Wouters, burgemeester van Eibergen en bestemd om gouverneur Van Slobbe op te volgen; van Zijn Excellentie Mr Dr L. N. Deckers, minister van Land bouw, te voren minister van Defensie. Korten tijd geleden wei-den te V e n 1 c verscheidene radiotoestellen in beslag geno men. Het betrof hier frauduleus ingevoerde Telefunkentoestellen, die zonder dat daar voor de vereischfce invoerrefchten waren be taald en zonder dat aan de bepalingen van de octrooiwet was voldaan over de grens waren gesmokkeld. Bij de ontdekking van dezen fraudülèuzen invoer hébben', Commie zen in samenwerking met dé gemeentepolitie dertien toestellen ih beslag genomen. Deze toestellen, welke aanvankelijk uit de wonin gen werden verwijderd, zijn naderhand in verzegelden staat aan de eigenaars, die veelal te goeder trouw waren, teruggegeven. Thans is men begonnen met de toestellen opnieuw ln beslag te nemen. De apparaten worden thans definitief geconfiskeeid, terwijl tegen de bezitters een strafvervolging zal worden ingesteld. Naar wij van bevoegde zijde ver nemen. bedraagt het aantal toestellen, dat op deze wijze in beslag zou genomen worden, te Venlo en omgeving alleen reeds veertig. De bekende Oosterbeeksche koe, die eenige maanden geleden aan het openbaar slachthuis der gemeente Renkum wist te ontsnappen en sindsdien in verwilderden toestand de bosschen van het landgoed „Hoop Oor sprong" nabij Oosterbeek, zwierf, is Vrijdag middag gevangen. De koe liep te grazen tusschen ander vee in een weiland van den landbouwer Schut, welk weiland te midden van de bosschen van „Hoog Oorsprong" is gelegen. Door middel van een touw heeft men het dier, dat schuw was, overmeesterd en vervolgens i gebracht naar den stal van den landbouwer Schut, want men weet niet, wie de eigenaar BOERDERIJ AFGEBRAND Vrijdagmiddag is in de boerderij, bewoond door den landbouwer J. de P ij p e r, gelegen in de duinen te N i e u w.-H e 11 e v o e t, brand uitgebroken. Aangezien er geen water in de omgeving is, zijn de boerderij en het woonhuis totaal in vlammen opgegaan. De vermoedelijke oorzaak van den brand is kort sluiting. Verzekering dekt de schade. Ook deze week geeft ons Zondagsblad weer een keur van artikelen en mooie illustraties. Wij vestigen speciaal de aan dacht op: Het leven van M. A. de Ruyter, de peetvader van Hr. Ms. nieuwe kruiser, door J. C. Mollema, oud-luit. ter zee. Conrad Busken Huet, die gis teren voor 50 jaar overleed, door Dr J. Karsemeijer. Het verdwenen dorp Jacobs- iboude, ter gelegenheid van het 200-jarig bestaan van de Vier ambachtspolder. Een zeer schoon gedeelte van Europa, door G. K. A. Nan- hebei. De Sterrenhemel in Mei. Verder de gewone rubrieken: Meditatie, Gedichten, Binnen- landsch Overzicht, Zielkundige en Opvoedkundige Brieven, Ver volgverhalen voor vohvasscnen, kinderen en kleuters, Kort Ver haal, Schaakrubriek, Kruis- ivoord/raadsel, Kinderkrant met bijvoegsel voor de kleuters, tal rijke fraaie illustraties enz. enz. Niet één ander blad geeft elke week een zoo gewaardeerde bij drage als Ons Zondagsblad SMOKKELAARS AANGEHOUDEN Na langdurige nasporingen hebben Duit- sche commiezen aan de grens bij Venlo twee wielrijders aangehouden, die reeds ge ruimen tijd van geldsmokkelarij werden ver dacht. Toen de beide mannen werden uitge- noodigd om binnen het kantoor te komen om aan den lijve gevisiteerd te worden, werd niets verdachts op hen bevonden. De beide ambtenaren besloten toen de rijwielen der mannen eens grondig te onderzoeken. In de buizen van het frame van elk der fietsen hebben de beambten toen een bedrag van vijftien honderd rijksmark aan Duitsche bankbiljetten gevonden. Een der smokkelaars, die tijdens het on derzoek der rijwielen, had staan toekijken, sloeg bij de ontdekking der bankbiljetten eensklaps op de vlucht. Voordat hij de grens echter kon bereiken, kon hij worden ge grepen. De smokkelaars zijn gearresteerd en de rijwielen in beslag genomen. LATE LENTE Op het raadhuis van het Limburgsche Horst zijn in den loop der jaren vele hu welijken gesloten en er zullen er nog talrijke volgen. Het huwelijk, dat er, naar in het voornemen ligt, op 8 Mei a.s. zal worden vol trokken, zal door zijn zeldzaamheid wel de aandacht trekked. De75-jarige Jac. Daniels uit Blerick, die eenige jaren geleden met zijn eerste echtgenoote het gouden huwelijksfeest vierde, heeft als weduwnaar de hand ge vraagd en verkregen van de 71-jarige Anna Maria Gertruda Kleuskens uit Horst, weduwe van den in 1934 overleden oudsten inwoner van Horst, den 94-jarigen Hendrik Rambags. ZONDAG 3 MEI BLOEMENDAAL 245,9 M. Uitzending van Kerkdiensten uit de Geref. Kerk. Voor ganger Ds. Joh. C. Brussaard. 10.00 v.m. Tekst Joh. 10 7. H. Avondmaal. 5.00 n.m. H. Avondmaal en nabetrachting. Tekst Ezechiël 20 37. De overige programma's van ^Zondag zijn opgenomen in ons blad van Vrijdag. MAANDAG 4 MEI HILVERSUM I 1875 M. NCRV-Uitzending. 8.00 Schriftlezing, meditatie. 10.30 Mor gendienst door voorg. Ds. Th. A. Hoen, Ned. Herv. Pred. te Bussum. 11.00 C'hr. Lectuur. 12.15 A'damsch Salonorkest. 2.00 Voor de scholen. 2.45 Wenken voor de keuken. 4.00 Bijbellezing. 5.00 Friesch kinderuur. 6.30 Vragenuur. 7.00 Berich ten. 7.15 Reportage. 7.30 Vragenuur. 8.00 Berichten. 8.15 NCRV-Orkest 9.00 Voor jonge menschen. 9.30 Vervolg concert. 10.3011.30 Gram.pl. HILVERSUM n 301 M. Algem. Programma, verzorgd door de AVRO. 8.00 Gram.pl. 10.00 Morgenwijding. 10.30 Ensemble Lis- monde. 11.00 Orgelconcert en zang. 12.00 „De Minstreels". 2.00 Voordracht. 2.30 Omroeporkest. 3.30 „De Octophonikers". 4.30 Muzikale causerie. 7.00 Liefdadige causerie. 7.10 Pianorecital. 8.00 Berichten. 9.00 Declamatie. 9.10 Orgelconcert. 0.25 Moderne zangdeclamatie. 9.40 Concert. 10.30 Gram.pl. 11.00 Berichten. DROITWICH 1500 M. 11.05—11.20 Gram.pL 11.45 Sextet. 12.35 Orgelconcert. 3.20 Viool en piano. 3.50 BlaasconcerL 4.35 Kwintetconcert. 5.50 BeethovenconcerL 7.20 Sopraan en piano. 7.50 Concert. 9.35 BBC-Northern-orkest. RADIO PARIS 1648 AL 10.20 Kamermuziek. 3.20 Concert. 4.50 Orkestconcert. 8.05 Ka mermuziek. KEULEN 456 M. 11.20 Populair concert, 1.20 Orgelconcert. 3.20 Gevar. programma. 5.20 Omroeporkest. 6.20 Zang en piano. 7.25 Mei-cantate. 9.50 Literair-muzikaal pro gramma. 10.2011.20 Orkestconcert. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 11.20 Gr.pL 11.50 Zigeunermuziek. 4.20 Klein-orkest. 7.25 Omroeporkest. 484 M.: 11.50 Licht orkest. 12.50—1.20 Gevar. programma. 4.20 Zigeunermuziek. 6.35 Zang. 7.20 Symphonieconcert. Met bovenstaand affiche, ontworpen door den heer H. Th. Wljdeveld wordt de aandacht gevraagd voor den verkoop dc.r zomerpostzegals. welke gister is aangevangen Boor prachtige landschappen voert de route ARISCHE KLADDER S TeTerborg hebben 's nachts aanhangers der partij van majoor Kruyt, vermoedelijk in Duitschland wonende Nederlanders, de stra ten besmeurd met anti-semietische opschrif ten. Van rijkswege zijn de opschriften ver wijderd. De aanleg van drie electrische installa ties ten behoeve van drie heerenhuizen aan de Merellaan, te Bilthoven, voor het Bouw bureau Koolhaas en v. d. Horst, Utrecht, is gegund aan het Teclin. Installaticbureau „Electra-Bilfchoven" te Bilthoven. UITBREIDING VAN HET WILHELMIN A-GASTHUIS Het bouwen Aan een observatiehuis ert verbouwen gedeelte zusterhuis met bijko mende werken op het terrein van het Wil- helrnina-gasthuis te Amsterdam, is door B. en \V. in werkverschaffing opgedragen aan H. C Geerdink, Usselo, voor f 132760 plus f600 voor het bewerken van de natuursteen binnen Amsterdam. DE TWENTE KANALEN Het maken van onder- en bovenbouw be nevens de hiervoor benooóigde grondwer ken voor zes betonbruggen over het zij- kanaal naar Almelo, behoorende tot de wer ken voor den aanleg der Twente-kanalen, is gegund aan de NV. Gewapend Betonbouw „De Kondor", Amsterdam, voor f 6S.000 perc. 1 en f 64.000 perceel 2. DE WERKHAVEN BIJ URK Aanbesteed is het maken van een werk- haven met opslagterreinen en fundeerings- put met omringdum en aansluitend gedeel te van den ringdijk van den polder nabij Urk, volgens bestek 255 Z.D. (N.O.P I). Laagste inschrijvster was de Aann. Mij., v.h. fa E. J. Bakker en Co te Gorincbem, voor f 659.700. Hoogste do fa T. den Breejen v d Bout, Berg en Dal, voor f966.000. (23 Geen enkele soldaat van de'Berbers was zonder de noodige amuletten, waarop tooverspreuken waren geschreven, die in staat waren een vergiftigde pijl of speer af te keeren, de kracht van een stoot met een krijgslans te verminderen, tn te beschut ten tegen hinderlagen. Andere amuletten beschermden hen tegen ziekte en pestilentie lederen dag werd er een kip geslacht als offer om de geesten te verzoenen, die misschien vertoornd zouden kunnen zijn, omdat het leger hun bergen en rivieren zonder hun toestemming betreden en doorwaad had. De meest geheimzinnige ceremonieën voerde Tumbo uit ten nadeele van den vijand. Hij trok zich terug in geheime grotten in de bergen, alleen vergezeld door zijn helper- Daar riep hij de booze geesten op om voor hem tc verschijnen. Bij het ilcht van énkele smeulende kolen voerde Tumbo flu'sterend een gesprek met hen. En Michael beefde van vrees bij zoo 'u gelegenheid. „Gij booze geest van de pestilentie, bezoek den vijand en dun zijn gelederen." „Gij booze geest van den dood, begeef U onder het leger van onzen vijand en strek uw hand tegen hem uit. Leid onze pijleo recht naar hun doelwit Leid onze speren dat ze niet van hun baan afwijken." Michael was handig genoeg om de geheimen van het vak spoedig te leeren. Maar hij kon maar niet begrijpen hoe hot kwam, dat Tumbo do geesten kon zien, cn met hen spreken, terwijl hij zelf niets zag en hoorde. „Waarom kunnen we niet dadelijk den boozen geest oproepen, die de blindheid van mijn moeder veroorzaakt?'' vroeg Michael op zekeren dag aan den toovenaar. „Laten we hem bevelen voor ons te verschijnen en hem dwingen weg te gaan van do oogen van mijn moeder." „Je praat over dingen, die je niet begrijpt", antwoorddo Tumbo plechtig- „Deze macht komt niet zoo maar vanzei!, maar slechts na langdurig vasten en groote zelfopoffering. Als je iederen nacht van je aandeel in het of.ervleesch en van ie verdere rantsoen de meest uitgezochte beten onder een vijgen boom wilt leggen als een offer aan den boozen geest van de blindheid, zal hij misschien voor ons willen verschijnen, en zal je verzoek toegestaan worden." Dat wilde Michael graag doen. Iederen nacht legde hij do meest uitgezochte spijzen onder een vijgenboom en iederen morgen vond hij zijn schaal leeg. Zijn hart was vervuld van dankbaarheid voor den geest, die zijn offer aangenomen had. Op zekeren avond werd zijn geloof echter aan 't wankelen gebracht, toen hij Tumbo behoedzaam uit zijn hut zag sluipen en naar den boom gaan aan welks voet hij zijn offerande neer gelegd had. Hij bleef toekijken en zag tot zijn verbazing dat de toovenaar het voedsel met smaak op at en de schaal leeg achterliet. Dat gebeurde zoo vele avonden achter elkaar En bij Michael, die het gadesloeg, begon wantrouwen e rijzen. Dat nam nog toe toen in een onbelangrijk gevecht met den vijand de soldaten van hoofdman Maloe vele wonden opliepen en velen den dood vonden, terwijl de vijand zonder veel verlies wist te ontkomen. I-Ioe moest men denken over zulk een onmacht van do geesten om de troepen van Maloe te bescher men? Of verminderde de macht van Tumbo over de geesten, of was hij misschien een bedrieger? Dat ging Michael zich afvragen- Het geloof, dat hij eens in den toovenaar gehad had, verdween. Hij dacht aan wet zijn moeder hem geléérd had; maar ook haar godsdienst was ge baseerd op uiterlijke ceremonieën, Jio hem nu zoo beteekening- loos voorkwamen. De voorzichtige vijand ging maar steeds door met het leger van hoofdman Maloe verder weg te lokken, en kon op die manier langzaam zijn kracht doen verslappen en de voedsel voorraad doen verminderen. Bovtndien brachten de vijanden iederen dag Maloe en de zijnen verliezen toe. Ze slingerden steenen naar hen van de hoogten en schoten vergiftigde pijlen, die verlamming veroorzaakten. De meest krachtige inspanning van Tumbo hielp niets. De expeditie was een totaio mislukking. De strijders van Maloe gingen zich beklagen over de moeilijkheden van de steile bergpaden, over het weinige voedsel, over het gemis aan buit, die hun ie ontbering en de moeite zou kunnen vergoeden, llit vrees te ver weg gevoerd te worden van Asmara, en bij ieders wending van den weg een hinderlaag verwachtend, gaf hoofd man Maloe eindelijk het bevel naar het eigen gebied terug te trekken. Do hoofdman voelde zich niet erg gerust De geesten waren in 't geheel niet gunstig gezind geweest. En nu heving hem de vrees dat alles op de terugreis nog slechter zou gaan Om alle gevaren te voorkomen beval hij Tumbo voor het leger uit 'o trekken Hij moest thul9 In Asmara de vertoornde geesten ver zoenen door een offer van een twintigtal ossen. Vol blijdschap vergezelde Mich"el Tumbo op zijn snellen terugtocht naar Asmara. Hij verlangde er hevig naar. naar zijn moeder terug te keeren De gedachte aan haar welzijn nam hem geheel in beslag, ^umbo had hem verzekerd, dat het gezicht van zijn moeder verbeterd was. En hoewel hij dat nauwelijks kon gelooven, bleef hij ondanks alles toch hopen. Toen ze in het dorp kwamen deed hij net of hij de vragen niet hoorde, die hem toegeroepen werden door do vrouwen vafl de strijders. Hij was veel te ongeduldig om thuis te komen. Toer» hij de hut van zijn moeder naderde tuurde hij vol verlangen de straat af, of hij haar misschien ook zag. Maar ze was daar niet- Hij ronde do hut binnen en zag haar stil ln een donkeren hoek van het vertrek zitten. Met een kreet van vreugde klemde Michael haar In zijn armen. Met tranen van blijdschap en dankbaarheid verwelkomde Judith haar zoon. Ze glimlachte door haar tranen heen en drukte hem tegen zich aan, zooals zij gedaan had toen hij nog een klein kind was. Eu ze luisterde vol aandacht toen hij verleide, wat hij op zijn reis ondervonden had. 't Was al avond, toen hij zijn verhaal beëindigd had. Omdat ze wel begreep, dat haar zoon op zijn vlugge thuisreis weinig voedsel genoten had. begon Judith het avondeten gereed te maken. Er was niet veel anders den een handrol koren over. Wan! er heersrhte groot gebrek in het dorp. Toen ze opstond om hout bij het vuur te werpen en het een voudige maal gereed te maken, lette Michael goed op haar bewegingen om uit te kunnen maken of de macht van den toovenaar ten hare behoeve haar uitwerking niet gemist had. Haar handen vonden leder voorwerp direct en haar bewegingen leken die van iemand, die duidelijk zag Hij wilde haar op de proef stellen Heel voorzichtig nam hij de schaal, waarop het koren lag en zette die aan hot andere eind van de tafel. Haar handen gingen automatisch naar de gewone plaats van da schaal, maar toen ze die daar nie» vond. tastte ze hulpeloos rond. Eindelijk zei ze op verschrikten toon: „De schaal koren moet op den vloer gevallen zijn." (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 9