VIERING VAN 1 MEI Voor vestiging te LEIDEN WONINGBUREAU L. F. KRUIJT Woningimr. MOOI TUINDORP Woningbureau VISSER Co. ZATERDAG 2 MEI 1936 EERSTE BLAD PAG 2 Buitenland ARBEID, VREDE, VREUGDE! (van onzen Duitschen correspondent) ,.Dat ook de chef ran den Litauschcn gcneralen stai op het Meifeest te Moskou verschijnt, is pas op het laatste nippertje besloten. Voor de gasten uit Letland en Estland ia zulks ongetwijfeld oen verras sing. Het lag wel in dc bedoeling van de uitnoodigende Sowjetunie, aan dc publieke wereldmeerung den indruk te gaven, dat te Moskou op den dog der revolutionaire fees ten van liet v.-ereldpn>'.etari:iat Oost-Eur<> peesche besprekingen van den generalen staf zouden plaats vinden. De groute Mei parade te Moskou moest een imposant 'mi-! iitaif ecliouwspel worden."* Zoo lezen we in een verslag van het Mei feest in de hoofdstad der Sowjetunie. Di millioenen soldaten van het roode leg-? marcheerden er in dienst van het wcreld- prole:ariaat en onder de buitenlamlsche toeschouwers bevonden zich militaire atta chés van Frankrijk en Tsjecho-Slowakij Zij a'len marcheeren op het Roode Plein langs den onder glas rustenden Lenin, wiens vriend en partijgenoot Trotzki als uitgestootene door de wi-reld rondzwerft. Te Parijs hebben de communistische ar beidersorganisaties hee! het werkzame deel der bevolking aangewakkerd tot een alge- meenc staking. Bolsjewistische propagan disten hebben het klaargespeeld, do laatste Verkiezingen tot een overweldigend voor de toekomstige wereldrevolutie to ma- ken. De redevoeringen waren als gebruike lijk in agressieven, revolutionairen vorm want men wil immers niet den vrede, maar de overwinning van het proletariaat, revo lutie in alle landen der wereld: chaos! Onder den invloed van Adolf Hitler is toen in Duitschlan-d te dien opzichte anders gaan denken. Wie er van volk spreekt, die bedoelt het gansche volk zonder onder scheid van rang of stand. Dat kan m>en nu met een ironisclien glimlach „gelijkschake ling" noemen mar het kalm verloop van den lsten Mei staat toch in frappante anti these tot alles, wat we vóór de revolution* naire omwenteling vijftien moeilijke jaren achtereen hebben meegemaakt. Ook voor den neutralen toeschouwer, die zich niet door holle frasen laat beïnvloeden, is dif verschil enorm. Niet slechts in de Rijks hoofdstad, maar in alle deelen van het Rijk heeft men den lsten Mei als een volksfeest erkend en de deelname is zoo enorm, dat toen hier van overheidsdwang niet kan spre ken. Nog sterker: drie dagen zal ditmaal het lentefeest duren. Den 2den Mei gaat men naar concerten en schouwburgen en den 3den Mei worden er uitstapjes gemaakt per boot, per trein of per auto. Dit. is geheel en al in den stijl van Dr. Ley, die immers elk jaar een groot aantal zeereizen onder neemt dit jaar is Madeira uitgekozen om daarmee aan te toonen, dat zijn organi satie „Kraft durch Freude" het contact tus schen staat en volk met daden verwezen lijkt. Vergelijkt men zulk een Meifeest, zooals *ve het in den nationaal-socialistischen staat thans ten derden male bijwoonden met den lsten Mei van den bloeitijd der partijpolitiek dan moet men toegeven, dat er toch wel iets veranderd is. De de monstraties der verschillende partijen met de daarmee verbonden vechtpartijen in Wedding en Moabit schijnen voorgoed tot het verleden te behoor en. Men ziet geen be leden politic meer met. getrokken saheü. Men voc-lt zich in de volkswijken niet meei van allen kant bedreigd en de scliupo be hoeft den gummiknuppel niet meer voor den dag te halen. Hitier heeft dc psyche Van het Duitsche volk ongetwijfeld betei Weten te vatten dan zijn voorgangers van 3918 tot 1933. Hij weet, dat van de groote. toassa het initiatief niet moet uitgaan, dai het volk geregeerd moet worden, zondei ^Lat het den druk van dit regiem al to tavaar onderwindt. De nadruk wordt gelegd op het nationale eergevoel, op de rol, welke Duitschland in Europa heeft te vervullen. Komt het volk aan deaen eisch tegemoet, dan krijgt het als welverdiende belooning fcijn nationale feestdagen en die zijn zoo goed georganiseerd, dat ze de vergelijking met die van andere landen kunnen door staan. Veel nieuws hebben we ditmaal niet kun nen ontdekken. Daar het Tempelhofer Feld Voor het luchtverkeer wordt, uitgebreid natuurlijk wil men te Berlijn de meest mo derne luchthaven van de wereld bezitten! i~ moest het Meifeest in den Lustgarten Worden gevierd. Twee groote tribunes bo den er plaats voor vierduizend belangstel lenden. Op den achtergrond zag men den statigen Dom uit den tijd van Keizer Wil helm II en onwillekeurig maakt men oen vergelijking met den tijd van diens regiem, toen kerk en staat elkander trouw terzijde Blonden in den dienst der volksgemeen schap! „Freut Euch des Lebens" heeft Hitier het Volk toegeroepen en hij legt hierbij den nadruk op het aardscho leven. Men noemt dat „Real politik" en de groote massa laat. zich hierdoor willig bekoren. Muziek en demonstraties en parades hebben ongetwij feld hun bekoring. Dit alles is in werkelijk heid slechts „Mittel zum Zweck". In jaren Van politiek isolement heeft Hitier den strijd tegen een wereld van voormalige vijanden aangedurfd en dc nationale her leving bewijst in elk geval, dat hij door zijn Volk in 't gelijk wordt gesteld. Berlijn, 1 Mei 1938. Kort Nieuws Sir Hei-bert Austin hoeft een kwart mil- lioen pond geschonken voor wetenschappe lijk onderzoek aan de Universiteit van Cam bridge. De Kanselier van do Universiteit, Bald win, heeft de schenking in dank aanvaard. Deskundigen van het Foreign Office werken intensief aan de vragenlijst, welke aan Duitschland zal worden voorgelegd. Het zal wel begin volgende week worden voor de vragenlijst zal worden overhandigd. Het uit stel is een gevolg v.an de noodzakelijkheid om de tekst in een meer verzoenende toon Ie stellem, - HITLER BETUIGT OPNIEUW ZIJN VREDESWIL Roode Parade te Leningrad In vrijwel geheel Europa Is de 1 Mei-viering rustig en kalm vcrloopen. Incidenten hebben zich niet voorge daan. In den Lustgarten te Berlijn heeft Hitier in een groote rede ter gelegenheid van het Mei-feest opnieuw zijn vredeswil betuigd. „Duitschland wil vrede", verklaarde hij, „v-rede in het binnenland, om zijn taak te volbrengen, doch ook naar buiten, aangezien van een door oorlog verscheurd Europa niets te verwachten is". „Er zijn politici in Europa", vervolgde Hitier, „die niet gelooven aan dezen vredes wil van Duitschland. Duitschland wil niets dan vrede en verder verlangt het, dat nie mand zich in zijn zaken mengt. Ik zoek niet naar roem en heb niet noodig millioenen mannen xe doen dooden, opdat andere mil lioenen in mij en mijn zending, gelooven. De laatste drie jaar heeft Duitschland nie mand kwaad gedaan en het heeft geen gele genheid laten voorbijgaan, anderen de hand te reiken. Het wenseht dezelfde stabiliteit, welke het inwendig heeft tot stand gebracht, ook naar buiten tot stand te brengen en het heeft een edeLmoedig aanbod gedaan, geen werk, spits vondig in elkaar gezet door juristen of advo caten, maar een aanbod van verstandige reëele politiek. Het is niets anders dan de wensch naar vrede en veiligheid. Op hetzelfde oogenblik echter valt men ons aan en beschuldigt men ons, Oos tenrijk en Tsj echo-S lowakije te willen aanvallen. Een kleine internationale groep knoeiers lanceert deze beschul digingen. Des te meer is het noodig, dat het Duitsche volk vast aaneengeslo ten blijft, dan zullen de andere volken de hetzers tenslotte afschudden en zul len zij begrijpen, dat de nationale ge meenschap van het Duitsche volk ook een waarachtige Europeesche gemeen schap is. Wie zijn toch de elementen, die van geen verzoening willen weten en aldoor blijven ophitsen en tot oorlog drijven. Het zijn niet de volken, het zijn de menschen die wij ook van vroeger uit onze eigen omgeving ken nen, en die ons onze eenheid benijden en niet kunnen uitstaan, dat het Duitsche wik thans zichzelf regeert en niet met knots en knuppel geregeerd behoeft te worden. Ik ben er trotsch op uw leider te mogen zijn; liever onder u de geringste dan koning of wat dan ook misschien elders". De rede werd herhaaldelijk toegejuicht de demonstralie werd besloten met het volks lied. 1 Mei te Moskou Een geheel ander beeld dan in den Lust garten te Berlijn viel op te merken op het Roode Plein te Moskou tegenover het Krem lin waar de 1 Meidag gevierd werd met een groote parade van het Roode Leger, waaraan werd deelgenomen door het garni- zien van Moskou en afdeelingen gewapende arbeiders. Op de tribune tegenover het Lenin Mausoleum hadden Stalin, Molotof, Kagano- witsj, Kalinin, Ordsjonikidse en andere leden van de centrale executieve plaats genomen, tenvijl de tribunes op het Roode Plein bezet waren door vertegenwoordigers der bedrijven en instellingen en door Stachanof-arbeiders. Verder waren talrijke buitenlandsche ar beidersdelegaties aanwezig. Worosjilof inspecteerde de troepen, waarna j een toespraak hield. Vervolgens werd ge- défileerd door infanterie, cavallerie, artille- gepantserde auto's en tanks, terwijl es kaders vliegtuigen van verschillend type boven het Plein vlogen. Tenslotte vereenigden zich de arbeiders van Moskou in een groote demonstratie. irades en demonstraties werden ook in Leningrad, Kief, Tiflis, Chabarowsk en andere steden gehouden. Een geweldige optocht te Madrid Ook Spanje, en speciaal Madrid heeft gister de eerste Mei gevierd. Om elf uur werd een optocht gevormd, waar aan door bijna 250.000 menschen werd deelgenomen, en die 2V$ uur lang door de straten der trok. Aan het hoofd van den stoet liepen verschillende socialis tische en communistische leiders. Inci denten deden zich niet voor. Elders Voor het eerst in de geschiedenis der Ame- rikaansche arbeidersbeweging hebben socia listen en communisten te New York een 1 Mei-optocht gehouden. Te Tokio is de eerste Mei niet gevierd. Dit was verboden in ver band met den staat van beleg. Uit vele lan den bereikten ons tal van berichten over de 1 Mei-viering. Aangezien zich geen inciden ten voordeden, en er ook geen bijzonder nieuws over valt te melden, zullen we den lezer verdere bijzonderheden besparen. DE NEGUS ORGANISEERT LAATSTE TEGENSTAND ENKELE AFDEELINGEN ABESSIJNEN NAAR HET NOORDEN VERTROKKEN Voornaamste Italiaansche colonne heeft de opmarsch gestaakt Eerst moeten de wegen worden verbeterd Van de fronten in Aljessinië valt weinig of geen nieuws te melden. De opmarsch naar Addis Abeba vordert staag, zij het in uiterst traag tempo. De berichten urt Addis Abeba zijn zeer verward, doek geven den indruk, dat nog een laatste poging zal wor den gedaan om den opmarsch van de Ita lianen te belemmeren. Veel zal dit niet ba ten. De val van Addis Abeba is een kw< in nog slechts enkele dagen. De keizer van Abessinië, die, naar gemeld, i gezelschap van verschillende onderaan- voerdors in de hoofdstad is aangekomen, heeft gisternacht langdurige besprekingen gevoerd. Hij ontving o.a. ook verschillende leden van het diplomatieke korps. De Keizer heeft verklaard, dat de slag van Maicio onder don druk van de ontzag lijke hoeveelheid oorlogsmateriaal, welke door de Italianen in het veld werd gebracht afgebroken is moeten worden. Tot de groote terugtocht der Abessijnsche Irotfien is uit strategische overwegingen bevel gegeven. De keizer gelooft nog steeds aan het welslagen van zijn zaak. Hij wees erop, dat hij „Abessinië tot. den laatsten druppel bloetls" zou verdedigen. Abessijnsche troepen naar het Noorden In een 6pecialen oproep werd gister te Addis Abeba alle lichamelijk geschikte man nen dringend verzocht, met mondvoorraad voor vijf dagen naar het noorden op to marcheeren, teneinde de Italiaansche op marsch naar de hoofdstad te stuiten. Deze mannen zullen worden aangevoerd door Ras Getatsjoe. Naar vernomen wordt, had dc conferentie tusschen den Negus en het diplomatieke corps ten doel, de voorzorgsmaatregelen tc bespreken, noodig voor de bescherming der buitenlandsche onderdanen, ingeval do Italianen Addis Abeba binnen zouden ruk ken. De correspondent van Reuter meent te reten, dat de Keizer nog niet besloten heeft wat hij zal doen. Hij zou na zijn lange af- vezigheid zeer vermoeid zijn en het valt hem moeilijk een besluit to nemen. Twee Abessijnsche eenheden onder bevel van Ras Getatsjoe zijn op weg naar Debro Brehan. Andere eenheden, onder bevel van Dedjasmntsj Fockra Mariam, trekken naar Warra Hailoe. Maarschalk Badoglio volgf Maarschalk Badoglio is met zijn generale staf op een punt 100 K.M. ten zuiden van Dessie aangekomen. De Keizerin naar Jeruzalem? Men gelooft algemeen, dat de Keizerin en de andere leden van de Keizerlijke familie binnenkort Addis Abeba zullen verla ten om naar Jeruzalem te vluchten. Alleen de Keizer en de Kroonprins zouden in Abes sinië blijven om in het westelijk deel van het land het verdere verzet tegen do Ita lianen te prgani§eeren, i Troepenverschepingen Het s.s. „Italia" is van Napels naar Oost- Af ri ka vertrokken met 75 officieren, 37 on derofficieren en 900 manschappen van het 7de gemotoriseerde regiment artillerie aan boord. Boven dien vervoert het schip vier ambulances. Toenemende invloed der sancties De Volkenbond heeft nieuwe gege vens over den internationalen handel van Italië gepubliceerd, waaruit blijkt dat de uitwerking der sancties gedu rende de maand Februari veel sterker is geworden. De cijfers voor Maart, die nog niet gepubliceerd zijn, zullen, naar vernomen wordt, een nieuwe daling aantoonen. De invoer uit Italië en de koloniën naar 43 landen bedroeg in Februari 6.737.100 gouden dollars te gen 16.336.900 gouden dollars in Februari 1935. Negus gewond? Volgens berichten uit Addis Abeba heeft de Negus zijn beide handen in verband. Hij zou brandwonden hebben opgeloopen bij een aanval met gifgas van de Italianen. Italianen moeten eerst de wegen verbeteren De voornaamste Italiaansche kolonne, welke oprukt naar Addis Abeba, heeft den opmarsch moeten staken, aangezien eerst de genie en de werklieden de wegen, welke van het hoogland naar de hoofdstad leiden, moeten worden verbeterd. Een aantal brug gen moet worden geslagen en bochten moe ten worden verbeterd. De stamhoofden van de Galla's die de laatste twee dagen hun onderwerping hebben aangeboden, deelden mede, dat de Negus het gebied heeft geïnspecteerd, voor hij naar Addis Abeba terugkeerde. Hij gaf hen wapenen en spoorde hen aan de Italianen tegen te houden in dien mogelijk, en de wegen te vernielen. De Galla's geven er evenwel de voorkeur aan hun wapens aan de Italianen te verkoopen en de wegen, waaraan twee jaar is gewerkt, te laten zooals ze zijn. De Wafd-Partij in verzet Bijeenroeping van het Egyptische Parlement geëischt Dc Wafdpartij heeft besloten het voorstel om de nieuwe Kamer op te dragen kennis te nemen van den laat sten wil van Koning Foead inzake den regentschapsraad, te verwerpen. De Wafd verlangt bijeenroeping van het Parlement binnen 10 dogen om een regent te benoemen. In geval de regeering weigert, zal de Wafd zelf de Kamer bijeenroepen om een regent schapsraad te kiezen cn de regeering te ontslaan, welke dan vervangen zou kunnen worden door een regee- ring-Nahas Pasja. De Minister van Oorlog en Marine heeft een proclamatie tot leger cn vloot gericht, waarin hij mededeelt, dat Koning Faroek I het opperbevel over de strijdmachten aan vaardt. Mr IJamxay Mac Donald hcejt va met goed gevolg een lichte operatie te hebben onder gaan, het zieken huis verlaten- Voordat hij zijn werkzaamheden zal hervatten, sal hij cenige vacan- tiedagen op het platteland door brengen. Tegen despotisme en tyrannie Op een groote bijeenkomst der conser vatieven in de Albert Hall te Londen heeft Minister-president Baldwin in een rede verklaard, dat de aanvallen op den godsdienst in het buitenland heb ben gemaakt, dat wij vastbesloten zijn, hier onze religie in eere te houden. Ik geloof, zeide hij verder, dat de po sitie van de Kroon meer dan ooit vast in de harten van ons volk is veran kerd. Dit is het grootste bolwerk der democratie tegen despotisme en ty rannie. De regeering is begonnen met de vervul ling van dc bij de verkiezingen afgelegde belofte, de verdedigingsmiddelen en uitrus tingen te reorganiseoren. Het grootste ge vaar in de hedendaagsehe wereld komt uit de lucht en het is dan ook juist in de lucht, dat de regeering het moest heeft gedaan om onze verdediging tc versterken. Ik geloof-stellig, dat onze kracht in de lucht, en de wetenschap van deze kracht in het buitenland, alsmede de voorberei dingen tot verdediging tegen lucht-aanval- len, de beste waarborg voor den vrede en de groo ste hinderpaal voor een oorlog zijn Baldwin zeide tenslotte nog de verzekering te willen herhalen, can de regeering in vredes'ijd niet de dienstplicht zal invoeren. Hij deed een beroep op de jeiigd, om de op hen rustende verantwoordelijkheid te aanvaarden en de leoge rangen bij de ter ritoriale strijdkrachten aan te vullen. Schuschnïg zal niet wijken In een ter gelegenheid van don 1-Mei- dag gehouden rede heeft Bondskanselier Schuschnigg verklaard, dat dc rogeering krachtig blijft streven naar uitvoering van het politieke programma van wijlen Kanselier Dollfuss. Hij kondigde voorts aan, dat de regee- ring togen midden Juni zal overgaan tot inschrijving voor den militairen dienst plicht van de lichting 1915, waarmede men midden Juli gereed zal zijn. Op 1 Octo ber zullen dan de eerste 15.000 jeugdige Oostenrijkers moeten opkomen om hun dienstplicht te vervullen. Schuschnigg meende op de geruchten omtrent meeningsverschillen in den boezem der regeering geen beter antwoord te kun nen geven dan tc verwijzen naar den uit slag van de te Voralsibcrg gehouden \erkic- zingen, waarbij 80 pCt. der stemmen werd uitgebracht op de candidatcn van de offi- cieele lijst. De corporatieve verkiezingen Ten slotte verklaarde bondskanselier Schussnigg, dat het meerendeel der bij de grondwet voorziene corporatieve verkiezin gen waarschijnlijk in 1936 zouden plaats inden. Duitsch-Mandsjoekwosch Handelsverdrag Bezorgdheid in China Tusschen Duitschland en Mandsjoek- wo is een handelsverdrag afgesloten, dat ten doel heeft de aankoop van Duitsche goederen door Mandsjoekwo te bevorde ren, alsmede die van Mandsjookwosche door Duitschland. Duitschland zal voor een waarde van 100 millioen yen aan producten in Mandsjoekwo per jaar mogen invoeren. Dit verdrag heeft de bezorgdheid gewekt van de Chinecsche Regeering, die haar standpunt, zal bepalen nadat zij de tekst van het accoord zal heb ben ontvangen. De troebelen in Palestina Een Arabier tijdens betooging gedood Bij een betooging van Arabieren, die juist de moskee te Haifa hadden verlaten, is een Arabier gedood, terwijl talrijken werden ge wond. De politie werd met steenen bekogeld BEGRAFENIS ONDERNEMING N.V. BEGRAFENIS ONDERNEMING van W. J. INNEMEE ZONEN zoodat zij gedwongen was van de vtiurwa- pens gebruik te maken. Daarna voerden zij met den gummistok charges uit om de be- toogers te verspreiden. Verscheidene politie beambten werden licht, een inspecteur zwaar gewond. Ook te Acre hadden be toe gingen plaats en hier werd dc politie e eens met steenen bekogeld. De betoogingen hielden geen verband met den 1-Meidaj UIT OOST-INDIE GROOT ZEILSCHIP WRAK GESLAGEN 90 ton parelmoerschelpen verloren AMBOINA, 1 Mei (Aneta). Het groote driemast zeilschip „Ariel", dat toebehoort aan de Celebes Trading Coy. te Dobo er dienst doet als moederschip voor de parel- visschersvloot, is terwijl liet geankerd lag in de Rifbaai aan de Noordkust te Poeloe Hcnau nabij de Aroe-eilanden door een zware stormbui op den rifraud en binnen een uur totaal wrak geslagen. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Er is niets gered. Er gingen 90 ton parel- moersehelpon verloren. De parel-duik zijn begonnen met liet bergingswerk. SCHANDELIJKE MISDAAD Een vrouw levend begraven DJOCJA, 1 Mei (Aneta). De politie te Solo arresteerde te Kartasoera een vader en zoon die oen hulpbehoevend familielid, eon 30- jarige inlandsohe vrouw, levend begroeven, DE PEST OP JAVA Thans onder controle DJOCJA, 1 Mei (Aneta). De pesl-explosic te Wonosari is thans onder controle. Ei heeft zich nog een sterfgeval voorgedaan. Er zijn geen nieuwe verdachte zieken. GEMENGD NIEUWS MERKWAARDIG ZAKENJUBILEüM Vrijdag 1 Mei herdacht de heer F Bakker te Voorburg den dag, dat hij 50 jaar ver bonden was aan de N.V. Machinefabriek, IJzer-, Staal- en Metaalgieterij v.h. Bakker en Co. te Ridderkerk. Toen de jubilaris ii 1886 directeur van deze N.V. werd als jonge man van 21 jaar had hij zeer zeker niet kun nen denken, dat toen hij in 1920 als direc teur aftrad zijn zaak zulk een wereldnaam zou hebben veroverd. Bij het neerleggen var zijn directeurschap werd hij gedelegeerd commissaris, tenvijl zijn zoons hem opvolg den. Ter gelegenheid van dit 50-jarig jubi leum is hij benoemd tot Ridder in de Orde var. Oranje Nassau. De decoratie had plaats ten woonhuize van zijn zoon, den heer F. B Bakker te Ridderkerk en geschiedde door burgemeester J. H. Crezee in tegenwoordig heid van de familie, leden vanhet personeel der N.V. en den gemeente-secretaris, heer J. Meter. Aan belangstelling heeft het den energieken oud-direcleur niet ontbroken en omgeven door een schat van bloemen door het personeel van de N.V. is deze dag voor den heer Bakker tot een onvergetelijke ge maakt. BRANDEN Te D i d a m (Gld.) is door onbekende eaak de boerderij van W. Dronkers totaal afgebracht. Alleen het vee is gered. Alles uit den schoorsteen. Te Haarlem brak brand uit op de bo venverdieping van een sportmagazijn in de Hoogstraat. De brandweer die onmiddellijk arriveerde kon niet voorkomen, dat de zolder geheel uitbrandde, terwijl de winkel ernstige waterschade kreeg. De eigenaar had het grootste deel van zijn winkelinventaris n< in veiligheid weten te brengen. Men ve moedt dat de brand is ontstaan door vonkt uit den schoorste. Het pand was verzekerd. KORFBAL „GELDERLANDDAG" MET PINKSTEREN Tweede Pinksterdag wordt te D o e t i n- c hem de „Gelder! antidag" van de afdeling Gelderland van de C.K.B. gehouden. Een viertal clubs uit Den Haag en Rotterdam hiervoor uitgonoodigd. terwijl het van zelf spreekt, dut de Geldersche clubs deel nemen. De organisalie berust bij de Doetinchem- sche vereeniging „Zwart Wit", bosch en duin zee en stad, promoveerde Den Haag tot de ideale woonplaats. Laat Makelaarskantoor A. B. voor het Ideale huis zorgen. Wij hebben meer dan 800 huizen voor U ter keuze te huur of te koop. In élke omgeving, naar ieders smaak. Makelaarskantoor Algemeen Beheer Den Haag, L. v. Meerdcrv. 259, Tel. 333278 WENDT bij het ZOEKEN NAAR EEN WONING TOT ONZE KANTOREN te Den Haag: Stationsweg 21, TcL 112110 te Rotterdam: Ifiathenesserweg 27a, TeleL 30388 te Delft: Oude Delft 245, Telefoon 818 ?c Leiden: Stationsweg 18, Telefoon 2275 WENDE MEN ZICH tot: KOREVAAKSTRAAT 8a - LEIDEN Voor VESTIGING te UTRECHT: RAIFFEISENLAAN 63 Telefoon 17058 KOOP en VERKOOP HUUR en VERHUUR UITVOERIGE INLICHTINGEN GRATIS Arnh.straat 3 - VELP - Telef. 3653 WONINGEN IN ELKEN PRIJS Betrouwbare Adviezen - Grootste service RECHTZAKEN NACHTELIJKE OVERVAL In den nacht ^fen 27 op 28 Juli 1935 werd het eenzaam gelegen boerderijtje van Boer stoel, waar een vader met zijn twee zoous woont, door inbrekers bezocht. De zoon, C. Boerstoel, die daar het blaffen van de hond werd gewekt, werd, toen hij de keukendeur opende, door drie inbrekers overvallen en bloedend verwond. Titans hadden zich voor de rechtbank te Zutphen te verantwoorden drie mannen uit Deventer. De officier van justitie eischte tegen elk der verdachten 4 jaar gev.straf. OLIE-CONCESSIES IN NED.-INDIE De llooge Raad heeft uitspraak gedaan in de zaak van F. H. M. J- Erens contra de \ed.-Ind. regeering, in zake de indertijd aan E. verleende olie-concessies. Doordat in Nederland een wet werd aan- aenomen, waarbij men zou overgaan van het systeem van vrije exploitatie naar dat van een staatsmonopolie voor bepaalde ter reinen, die nog moesten worden aangewe zen. werd tie concessie aan E. geweigerd. De heer E. heeft toen de Indische regee ring gedagvaard voor de Haagsche recht bank en eischte schadevergoeding wegens onrechtmatige daad. Rechtbank en hof wezen de vordering af en thans heeft de Hooge Raad het cassatie beroep van E. verworpen. AMSTERDAMSCKE INBREKERS De rechtbank te Assen'veroordeelde J. W. E. en C. van der L., beide uit Amsterdam, thans gedetineerd, resp. tot 3 en 4 jaar ge vangenisstraf. Bride mannen hebben in den nacht van 8 op 9 November ingebroken aan de Drent- sche export-slachterij te Assen, waarbij het hun niet gehikte do brandkast, waarin zich f 2200 bevond, te openen. Dp eisch tegen de perste luidde 3 jaar en tegen Van der L. 4 jaar. DRIEDUIZEND GULDEN GESTOLEN Op Zondag 20 Januari sloegen inbrekers hun slag in een woning aan de Lairesse- straat te Amsterdam. Toen de bewoners, de familie B., 's avonds thuis kwamen bleek het, dat de dieven het tafelzilver, kostbare sieraden en geld, in totaal voor een waarde van ruim f 3000, hadden gestolen. Korten tijd later arresteerde de politie vijf personen, waarvan twee de inbraak bleken te hebben gepleegd: een los-werk- man had de noodige inlichtingen gegeven hij had het gestolen goed in zijn woning bewaard. Twee andere verdachten hadden de sieraden en het tafelzilver gekocht voor f 130.-. Thans stonden ze voor de arr. rechtbank te Amsterdam terecht. De officier eischte tegen de beide 'igenlijko inbrekers 2 jaar gevangenisstraf, tegen rlcn los-werkman eens jnnr -n tegen do beide helers V/> jaar gev.straf. De verdedigers vroegen rijspraak, subs, clementie. Uitspraak 15 Mei a.s.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2