Jliruuir £ri&sd)r CTournut Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leidenen Omstreken BOUWWERKEN MILITIA CHRISTI abonnementsprijs: Pet kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/> c' Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5770 ZATERDAG 2 MEI 1936 15e Jaargang Siforrttntitpripn: Van I tot 5 regels 1.17'/» Elke regel meer 022'ia Ingezonden Mededeelingen van 1-5 regels2^0 Elke regel meert 045 Yoor het bevragen aan 't bureau Y wordt berekend0.10 GEZAG EN VRIJHEID Beslissend voor de politieke richting Van de hand van den geleerden bibliothecaris der Roomsch-Katholieke Universiteit te Nijmegen, Dr A. J. M. Comelissen, verscheen het vorig jaar bij Dekker en Van der Vegt aldaar een korte maar diepgaande studie over de ..Beginselen der Nederlandsche poli tieke partijen". Deze principieele uiteenzetting heeft allereerst dit voordeel, dat zij klaar in het licht stelt de waarheid van Groen's woord „Onpartijdig kan hij alleen zijn, die partij kiest". Een waarheid, die elke dag door de gruwzame partijdig heid van het Nationaal-Socialistische bewind in Duitschland bevestigd wordt. Het is daarom ook niet vreemd, dat de schrijver zich bij zijn beschouwing laat leiden door het gezegde: ..Zeg mij. hoe gij denkt over gezag en vrijheid, en ik zal u zeggen, hoe uw politiek program is". Vrijheid en gezag zijn waarlijk de twee grootmachten van iedere menschengemeenschap. Gezag, omdat anders een geordende samen leving onmogelijk is; vrijheid, omdat het geen kudde van dieren, maar vrije menschen geldt. Deze programstelling, waarbij de be grippen gezpg en vrijheid in het mid delpunt der beschouwing staan, moest er toe leiden, dat de schrijver de die pere eenheid tusschen de Christelijke partijen erkent en aanvaardt; maar een nadere beschouwing van de theolo gische fundamenten, waarop de begin selen dezer groepen rusten, moest even zeer de aandacht vestigen op de prin cipieele verschillen tusschen Roomscli- Katholieken eenerziids en Orthodox protestanten anderzijds. Voor de laatsten en,hun verhouding tegenover Rome geldt, wat de schrijver van één der protestantsche groepen opmerkt (bid. 32/33) „In het middelpunt van de Calvinis tische, of, zooals men ook zegt, van de Gereformeerde theologie, staat de ab solute macht van God, Die, gelijk de openbaring leert, oorzaak en doel is van alles, wat bestaat; Hij heeft de wereld geschapen, Hij houdt de wereld in stand, op Hem is alles, ook het men- schelijk leven en het gemeenschaps leven gericht. Tot zoover is er geen enkel verschil met bijv. de Katholieke opvatting; ook de Katholiek neemt aan, dat God Heer en Meester, de Souvere^n van alles is. Het verschil treedt eerst naar voren bij de vraag, hoe beide theologische rich tingen die souvereiniteit Gods verder opvatten. Dat er op theologisch gebied groote verschillen tusschen beider leer van de goddelijke souvereiniteit be staan moeten, is te venvachten eti hieruit af te leiden, dat beide theologi sche richtingen, gelijkelijk uitgaande van de souvereiniteit Gods en daaruit de verdere conclusies trekkend, tot tal van onderling afwijkende leerstukken zijn gekomen. Trouwens, de Hervor ming, waarvan Calvijn één der groote leiders is geweest, was toch niet een gebeurtenis, waarin het enkel om woor den ging." Neen, de Hervorming was niet enkel een kwestie van woorden en al gingen in 1894 Anti-revolutionairen en Chris- telijk-historischen dan ook in twee par tijen uiteen, ten aanzien van het hoofd punt, de houding tegenover het vraag stuk van gezag en vrijheid, is er blij vende overeenstemming. De schrijver maakt de woorden van Colijn tot de zijne (bid. 39) „De eerlijkheid gebiedt dit als waarheid te aanvaarden: de scheiding van 1894 liep niet langs de lijn conser- vatief-democratisch; ze werd niet we zenlijk veroorzaakt door verschil over de uitbreiding van het kiesrecht; ze is ook niet terug te voeren tot onwillig heid om zich naar Kuyper's leiding te voegen dit alles waren bijkomstige oorzaken maar zij was in de grond de eindstrijd tusschen den geest van het réveil en die van het nationaal- gereformeerde type". „Twee types, welke reeds lang in het Nederlandsch Calvinisme leefden, tra den in de scheiding naar buiten." Op grond van deze erkenning komt Dr Cornelissen dan echter ook tot de conclusie (bid. 39): „Deze beoordeeling houdt in, dat door de Christeiijk-Historischen op het zoo principieele punt, dat hier in be handeling is. n.l. gezag en vrijheid, geen opvatting wordt voorgestaan, welke in de grond afwijkt van die. welke door de Anti-Revolutionairen wordt gehouden. Slechts een nuance verschil kan men verwachten. Ook voor de C.H. Unie is de Heilige Schrift kenbron en toetssteen der staatkundige beginselen. „De regel, waarnaar het gezag in den Staat moet worden uitgeoefend, is de in de H. Schrift geopenbaarde ordening Gods. onverschillig welke de personen zijn. die tijdelijk met eenige Staatsbediening zijn belast. Deze ordening behoort op staatkundig gebied in alles richtsnoer en toetssteen te zijn" (Artikel 1 al. 1 en 2 van het Program van beginselen). Hier wordt hetzelfde, zij het eenigszins anders geformuleerd, geleerd als in artikel 3 van het A.R. beginselpro gram. Dienovereenkomstig staat ook voor de Christelijk-Historische Unie de souvereiniteit Gods in het middelpunt." Het is goed in deze dagen uit de mond van een Roomsch-Katholiek, die een ernstig onderzoek instelde naar de grondbeginselen der politieke partijen, dit te hooren. Vooral, omdat deze stel ling later praktisch toegelicht, wordt met duidelijke voorbeelden, welke er bovendien op wijzen, dat de schrijver een zoo objectief mogelijk oordeel geeft. Des te meer verwondering wekt het, dat de geleerde schrijver, na aange naaid te hebben het woord van de Savomin Lobman, dat Anti-revolutio nairen, zoowel als Christeiijk-Histori schen het woord van Groen van Prin- sterer „Er staat geschreven en er is geschied" overnemen; daaraan toe voegt (bid. 42) ,Doch de Anti-Revolutionair legt meer nadruk op: Er staat geschreven! Vandaar de meer dogmatische instel ling, de meer organisatorische struc tuur, de nauwere verbinding tusschen Kerk en politieke partij. De Christelijk- Historische daarentegen beklemtoont, hoewel ook hij Groens vertolking vol ledig tot de zijne maakt, meer: Er is geschied! Vandaar een sterkere histo rische belangstelling, een minder enge band tusschen kerkgenootschap en po litieke groepeering. Uit het leerstuk der souvereiniteit Gods, zooals dit uit Schrift en Historie blijlet, trekt de Anti-Revolutionaire Partij vooral de conclusie van gelijkheid aller menschen tegenover God, terwijl de Christelijk- Historische Unie meer de onafhanke lijkheid van den mensch jegens zijn evenmensch op de voorgrond plaatst. De eerste is meer democratisch, de tweede meer aristocratisch. Deze verschillen, met nog andere aan te vullen, zijn echter niet méér dan nuances; in het grondbeginsel stem men beide Protestantsche partijen over een eerst in de uitwerking en het trek ken van conclusies treedt het onder scheid naar buiten." Het is overigens wel merkwaardig, dat men telkens in Roomsch-Katholieke kringen op deze onjuiste onderschei dingen stuit. De kerkelijke gedeeldheid tusschen de Protestanten is zoo groot, dat men er buiten onze kringen een voudig geen weg mee weet en het leidt dus ook tot politieke verwarring. Dat deze gescheurdheid onze kracht verzwakt, behoeft een Roomsch-Katho liek schrijver ons niet te vertellen. We ervaren het dagelijks. Dit mag hem echter niet verleiden tot een onjuiste beoordeeling. Dit geschiedt in het bo venstaande waarop we niet dieper ingaan; maar ook in een nadere beschouwing, welke niet onbesproken mag blijven. De uitvaart van Dr. F. M. Wibaut De uitvaart van clr. F. M. Wibaut is een aangrijpende plechtigheid geworden, waar van de leiding was toevertrouwd aan de S.D.A.P. en de moderne vakbeweging. Deze beide instanties hadden een plechti ge afscheidsbijeenkomst georganiseerd in het Concertgebouw te Amsterdam slechts een kleine tweeduizend genoodigden een plaats konden vinden. Vroeg in den ochtend was de kist met het stoffelijk overschot van dr. Wibaut uit hel sterfhuis in de Waldeck Pyrmontlaan over gebracht naar het Concertgebouw, waar het stond opgebaard op het podium op een met zwart rouwfloers omhangen catafalk. De kist zelf was gedekt door het vaandel der SD.A.P. en voor de catafalk en langs het geheele podium lagen en hingen de stapels kransen en bloemstukken. In deze bijeenkomst hebben het woord ge- voerc. de partijleider, ir. J. W. Albarda, voor zitter der sociaal-democratische Tweede Kamerfractie en het Tweede Kamerlid, de heer E. Kupers. voorzitter van het Nederl. Verhond van Vakvereenigingen. Niemand van hen die langs den weg ston den sloot zich bij den stoet aan, doch velen begaven zich van hier met bussen en trei nen naar Westerveld. waar de crematie in den middag zou plaats vinden, na aankomst van den trein van 15.14 uur. Genoemde Bond hoopt zijn 26ste meene vergadering te houden op Zaterdag 20 Juni 's morgens 10 uur te Amsterdam in „De Zendingszaak"' bij de Raadhuisstraat- Keizersgracht. MAG DAT? De mooie circulaire voor de openbare school Een stapel brieven bereikte ons heden morgen over de mooie circulaire, welke op kosten der algerneene kas aan de ouders van kinderen in Rotterdam, die straks naar school kunnen gaan, verzonden is. De meeste briefschrijvers vonden ons antwoord reeds in onze driestar van gisteren. Eén in gezonden stuk, waarin de puntjes op de i gezet worden, laten wij hier volgen. Het is an den heer J. Hoogwerf te Rotterdam en luidt als volgt: Op kosten van de Staat en op naam van het Gemeentebe stuur propaganda maken voor hei. Openbaar Onderwijs mag dat? Aan ouders van kinderen, die de leer plichtige leeftijd naderen, is een propa- ganda-hiaadje voor de Openbare School gezonden, om hun kinderen vóór 16 Mei voor die school te laten inschrijven. Dat SCHOOL VOOR GEWOON LAGER ONDERWIJS 2 SEPTEMBER 1936 WIJ MOGEN NAAR BINNEN! IEEFT ONS OP TUD LAT! WANNEER IS DAT: OP T IJ D De voorpagina van de door het Gemeente- bestuur van Botterdam afd. Onderwijs en- Volksontwikkeling" verzonden circulaire. blaadje kwam portvrij van het Bu reau Onderwijs alhier, want de gesloten enveloppe draagt het hoofd: „O n d e r- w ij s en Volksontwikkeling Rotterdam. Dienst. Departe ment van Biunenlandsche Za ken. No. 1161. Het Gemeentebe st u r van Rotterdam. Mag dat? Mogen op 't Bureau Onderwijs de schrij vers, die toch ook uit onze belas tingpenningen worden betaald, hun tijd gebruiken, om 't bijzonder on derwijs te bestrijden? En daarvoor de vereiste registers gebruiken? En de enve- loppes van het Gemeentebestuur? (Is soms de circulaire ook nog voor kosten van de gemeente gedrukt?... er is im mers geld genoeg?) In welke raadszit- ting is toch het besluit genomen tot zulke practijken? En geeft het Departement van Binnenlandse he Zaken portvrij dom voor zulke propaganda, terwijl de hoofden der b ij zonde re scholen tegen woordig nog geen pokkenbriefje als druk werk mogen verzenden? In waarheid, geachte Redactie, is zulk ontduiken van de postwet geen diefstal? En dat geschiedt door mensen, die dur ven schrijven over alle Christelijke en maatschappelijke deugden. Behoren dief stal en leugen ook al daartoe? Want één leugen is het hele blaadje, als het niet gezonden is door het Gemeentebestuur. Dan leert onze oude Bijbel toch anders en houden veel ouders maar liever de School met de Bijbel dan een met zulke „mooie" deugden. Na hetgeen we reeds gisteren schreven merken we thans nog op, dat deze zaak, te recht, groote beroering heeft gewekt onder het Christelijk publiek. Een ander brief schrijver zegt het zoo duidelijk: „Dit is na tuurlijk slechts een eerste stap. Er zullen er nog wel meer volgen, als de Goudsche straat blijft regeeren op de „afdeeling Onderwijs" Ter verduidelijking diene, dat het kantoor van de roode onderwijzersbond in genoemde straat gevestigd is. Het bestuur van de afdeeling heeft plezier van de vriendschap met den heer Ratté Nieuwe meesters deden hun intrede bij On derwijs. Doch zoo bar is het nog nooit ge weest; zelfs niet vóór de pacificatie. Het laatste woord zal niet gezegd zijn over deze geschiedenis. Ten overvloede valt zij voor tijdens de behandeling der Begroo ting in de Rotterdamscho Raad. Het versche kadetje Boven het artikel over het versche kadetje, dat wij r.eze week plaatsten, stond onder andere het opschrift: ,De meening der Chris telijke Bakkerspatroons". Naar ons geble ken is vatten sommigen dit op alsof deze meening een uitspraak was van de Bond. Aangezien deze meening werd uitgespro ken in een voorzittersvergadering, zal men echter begrijpen, dat dit niet het geval is. Orn misverstano te voorkomen vestigen wij hierop echter even de aandacht ONDERSCHEIDINGEN Apeldoorn, I: Aan den ^1ce£ J- K r a Hulsorde van Oranje. wegens 25-jarlge Koninklijken dienst. DE AMSTERDAMSCHE K. v. K. JUBILEERT Buitengewone vergadering in de groote zaal Belangrijke rede van minister Gelissen Een groot aantal genoodigden heeft gisteren de ter gelegenheid van het 125-jarig jubileum van de Amsterdam- sche Kamer van Koophandel en Fabrie ken belegde buitengewone vergadering bijgewoond. In de groote vergaderzaal der Kamer merkten wij o.a. op de mi nisters van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, de Commissaris der Ko ningin in de provincie Noord-Holland, de burgemeester van Amsterdam en vele De president der Kamer, de heer Goltfr. H. Crone, heeft de bijeenkomst met een in teressante rede. waarin bij de belangrijke taak der Kamer schetste en een blik in de naaste toekomst wierp, geopend. Onmiddellijk daarna beeft minister Ge- lissen namens de regeering een vede ge houden. Rede minister Gelissen In deze rede heeft de minister medege deeld, dat de in de toekomst te voeren ha- enpolitick en de daarmede zoo nauw sa menhangende kwestie van verlaging van havengelden en terreinhuren, als mede die der R ij n v a a r t. p r e m i e s, op korten termijn door een interdepartementale comihissie bestudeerd is. Deze commissie heeft twee belangrijke rapporten uitgebracht. Spr. vertrouwde erop, dat de regeering ten :ien van dit zoo bij uitstek nationale vraagstuk zeer binnenkort een defini- lieve beslissing zal kunnen nemen. Wat betreft de reorganisatie van de Kon. Hol!. Lloyd, zeide de minister, dat deze zeer binnenkort haar beslag zal krijgen. Aan een zeer spoedige definitieve beslissing door de regeering staat dan ook hier niets meer in den weg. Dat de oplossing van sommige zaken lan ger duurt dan de meeste mpnschon lief is kan geweten worden aan het feit, dat de regeering nu eenmaal niet in al die dingen St. Nicolaas kan spelen. De wet op de evenredige vrachtverdeeling Voor wat de wet op de evenredige vracht verdeeling betreft, welke, daar Amsterdam niet in het vrije Rijngebied ligt, bepaalde nadeelen voor Amsterdam heeft, kon spr., zoolang hij niet iets béters voor deze wet >n de plaats kan stellen, nog geen bepaalde toezegging doen. In het vervolg van zijn rede bezag spr uitvoerig de moeilijke economische toestand en spoorde aan te s' lijden tegen economisch defaitisme, daar er toch heusch wel eeniga reden tot optimisme is. Onderscheidingen Tenslotte deelde de minister mede, dat he: H. M. de Koningin behaagd had Mr. Ch. P. van Ecghen te benoemen tot ridder in de orde van den Ned. Leeuw- en Mr. Dr. G M. Greup. secretaris der Kamer, tot Offi cier in de Orde van Oranje Nassau. De burgemees'er van Amsterdam en het oudste lid. de heer A. Asscher, hielden ver volgens een redevoering cn tenslotte begaf men zich naar de feestelijk uitziende veiling zaal. waar het bureau recipieerde. Feestmaal in het Amstel-holel De herdenking van het jubileum werd gisteravond besloten met een zeer geani meerde feestmaaltijd - in het Ams+el-hotel waarbij o.a. aanzaten de ministers Mr. Dr L. N. Deckers, .Thr. Ir. O C. A. van Lidth do .Teude, Mr. M. Slingenbc-rg. de Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland .Thr. Dr. A. Rocll, de burgemeester der hoofd stad Dr. W. do Vlugt, de voorzitter der in ternationale Kamer var. Koophandel F. H Fenfener van Vlissinpen. de wethouders -an Amsterdam .Tac. Rusitge en G. Baas Kzn. en vele anderen. Tn den loop van den avond hebben velen het woord gevoerd, waarbij min. Slingenberg sprak namens de Regeering. Rotterdam krijgt luchtvaartgarnizoen Een vliegaldeeling naar Waalhaven Uit Soesterberg wordt aan het Hbl. ge meld. dat niet alleen een gedeelte der Luchtvaart-afdeeling van Soesterberg naar Schiphol zal worden overgebracht maar ook een groep vliegers op Waaalhaven stationneerd zal worden. De overbrenging zal geschieden per 1 October a.s. Aan hen die bij deze overplaatsing zijn betrokken, werd heden aangezegd met deze overbren ging rekeninp te houden. Het betreft hier een speciale verkenners-afdeeling van ge oefende vliegers, bestaande momenteel uit vijftien vliegtuigen van het type C. 5 en 25 man personeel, staande onder comman do van den kapitein-vlieger F. Raland. Rof terdam krijgt dus thans ook zijn luchtvaari garnizoen. ELECTRIFICATIE VAN SPOORWEGEN Een order van f 3V2 millioen verstrekt WerkspoorBeynes en Allan van werk voorzien Naar wij vernemen is thans de goed keuring verkregen van den Minister van Waterstaat voor de uitbreiding der elec- trifïcatie bij de Ned. Spoorwegen, welke betreft de baanvakken Amsterdam Arnhem, Den HaagL'trecht, Rotterdam Gouda en UtrechtEindhoven. In verband hiermede is door de Ned Spoorwegen aan de Kon. fabriek van rijtuigen en spoorwegen J. J. Beynes N.V. te Haarlem de levering opgedragen van 74 motorrijtuigen, bestemd voor de nieuw te electrificeeren trajecten. De aanneemsom voor deze opdracht bedraagt 3Y2 millioen gulden. Naar de Tel. in aansluiting op dit bericht •erneemt, is ook bij Werkspoor een groote bes'elling geplaatst Hier zullen gebouwd wórden 53 twee-wagentreinstellen, hetgeen beteekent het maken van 106 rijtuigen en voorts 12 BC-rijtuigen tweede cn derde klasse, z.g.n. doorgangsrijtuigen voor het ternationale verkeer. Voorts is aan de fa. Allan te Rotterdam opdracht gegeven voor de levering van 37 tusschenrijtuigen voor de eerstgenoemde driewagen t reinstellen. De nieuwe wagens zullen in stroomlijn- vortn worden uitgevoerd. Op de bovengenoemde baanvakken wordt thans een Diesel-dienst onderhouden. Al het nieuw bestelde materiaal moet voor Mei 193S gereed zijn, daar het in de bedoe ling iigt met den zomerdienst 193S de nieuw te electrificeeren baanvakken te gaan ge bruiken. De Dieseltreinen komen dus in 1938 vrij, doch zullen dan bestemd worden voor uit breiding en versnelling van de doorgaande verbindingen tusschen het Westen en hot Noorden, het Zuiden en het Oosten van het land, waarvoor dit materieel bij uitstek ge schikt is. Op die manier zullen de uitbrei ding Van de electrificatie en de verschui ving-van den Dieseldienst elkaar gaan aan vullen. De bovenbouw van de te electrificeeren baanvakken, zal zooveel mogelijk door do Ned. Spoorwegen in eigen beheer uitgevoerd worden en voorts in samenwerking met het Spoorweg-bomvbed rij f. Ook voor Heemaf en de Electro-tcchnische 'industrie Smit te Slikkerveer beteekent dc uitbreiding der electrificatie een aanzienlij ke werkverruiming. Heemaf levert dc doc- trische uitrusting, terwijl de motoren deels door Heemaf en verder door Smit te Slikker veer worden gebouwd. De Verkade's-fabrieken jubileeren Feestelijke herdenking te Zaandam Te Zaandam had vandaag de feestelijke herdenking plaats van het 50-jarig bestaan der Verkade's fabrieken. Een der vele ruime fabriekslokalen was voor de ontvangst van de talrijke genoodig den ingericht. Reeds voor tienen had het vol tallig personeel van ca. 1200 man daar plaats genomen, want het was, gelijk de oudste di recteur, de heer A. H. Verkade later in zijn toespraak zou opmerken: vandaag een Onder de gaster, merkten wij o.a. op den minister van Handel, Nijverheid en Scheep vaart, prof. dr. ir. H. C. J. 11. Gelissgn, den commissaris der Koningin voor de provincie Noord-Holland, jhr. mr. dr. A. Röell, den burgemeester van Zaandam, den heer K. ter Laan en vele anderen. De heer A. E. Verkade, directeur, zeide dat er reden was om het feest van heden met opgewektheid te vieren en stond daarna uitvoerig stil bij de groei van de fabrieken. In 1836 begon men met 18 man, thans wer ken er alleen te Zaandam 1050. Voorts richtte spr. zich tot zijn broer en mede-directeur, alsmede tot de jongere ge neratie der Verkades. De heer Verkade besloot met te gewagen van zijn groote dankbaarheid. De heer van Reynen bood de firma Ver kade met een korte toespraak namens de Nederl. Mij. voor Nijverheid en Handel de gouden medaille dezer Maatschappij aan. Namens het personeel werd de directie een relief van het fabrieksmerk „De Ruyter" aangeboden. Aan aile geregelde afnemers der firma is een feestgroet gezonden in den vorm van een taart. Des middags heeft de directie gerecipieerd, bij welke gelegenheid talloozen uit het Neder Iandsche bedrijfsleven van hun belangstelling blijk gaven. Ernstige botsing tusschen auto en motor Men meldt ons uit Den Haag: Gisteravond omstreeks kwart over 11 heeft op de Hoefkade een ernstige aanrijding plaats gehad. Op den hoek van de Hoefkade en de Ravensteinstraat ontstond een botsing tusschen een bestelauto van de posterüen, bestuurd door J. D., wonende alhier en der. bestuurder van eeo motorrijwiel, zekeren H. H.. 36 jaar oud, die zijn vrouw, de 38-jarige H. V.. als duorijdster meevoerde. De oorzaak van deze aanrijding zou zijn het te snel rijden door den bestuurder van het motorrijwiel H brak zijn linker-schouderblad en klaagde over inwendige pijnen in den rug. Zijn vtouw bekwam een hersenschudding en een ernstige hoofdwond en klaagde eveneens over inwen dige pijnen in den rog öeiuen zijn naar het ziekenhuis Zuidwal gebracht. De toestand var den man was hedenochtend redelijk wel, die van zijn vrouw was nog zorgelijk. Prospectus 2 kosteloos P B N A De superieure school voor technisch briefonderwijs Chemische Te< VOORNAAMSTE NIEUWS Dit nummer bestaat uit DRIE biaden en het Zondagsblad De viering van den eersten Mei is in heS buitenland kalm en rustig verloopen. Hilleï betuigt opnieuw zijn vredeswil. De opmarsch van de Italianen naar Addis Abeba duurt voort. De Negus organiseert nieuwe tegenstand. Het handelsverkeer van Italië is ondc*. invloed van dc sancties in Februari m Maart verder teruggegaan. De stand van dc clearing met Duitschland en Italië. Een gedeelte van het dak van de Cunera* kerk te Rhcn.cn. die gerestaureerd wordt-, is ingestort. De uilvaart van Dr Wibaut. De Kwarteeringsvliegcr Vonk vertelt. Stormschadeverzekering Een specialiteit op het gebied van STORMSCHADE-VERZEKERING I Algemeen Onderling Waarborg Genootschap „RENOVATUM" to Amsterdam - Spuistraat 219/2L Tel. 85628 Vraagt eens een prospectus aanl MOOI EDE - 'T CHR. RUST- en VACANTIEHUKS Rustig en mooi gelegen op den Paaschbergj vlak bij de bosscheiï. Pracht-omgeving. Uitst, keuken en verzorging. Bill. cond. voor tijdelijk en doorl. Vraagt Prospectus en inLs Zr. I. KOOL' Oude Arnhemsche weg 19 Teleloon 4W N.V. AANN. MIJ. J. P. v. EESTEREN ROTTERDAM BETONHOUT KISTENHOUT Houthandel ..ALBLAS*' N.V. WADDINXVEEN Opslagplaatsen te: Rotterdam: Zwaanshals 119—121. 's-Gravenhage: Fahrenheitstr. 313 TRIPLEX Vraagt prijs LIJSTWERK Prof. Dr. G. J. HEERING: Een verzameling opstellen over het vraagstuk: Christendom en oorlog Prijs 2.20 ingen. 2.95 geb. VERKRIJGBAAR BIJ DF BOEKHANDEL Van Loghum Slaterus N.V. - Arnhem Bloed en bodem Mussert gaat op Tweede Pinksterdag een „hagepreek" houden op dc Veluwe. Met de opkomst op de gewone N.S.B.-vergaderingen is het de laatste tijd nogal droevig gesteld. En dus moest de propagandadienst. iets nieuws verzinnen. Een „hagepreek" dus. Zooals tijdens de Hervorming. Een nieuw geluid. „Volk en Vaderland" schrijft er over. Andere partijen hebben nieta dan woorden: Mussert komt met daden. Wat gaat hij doen? „Moedig en vastberadeu zullen wij in grond- en lotsverbondenheid de weg gaan, die de Voorzienigheid ons volk heeft toe bedacht. Onder een lawine van uitheem- sche stelsels en ideologieën verloor het Dietsche volk zichzelf. Wij zullen het weer terugleiden tot de eeuwige oer bron van zijn kracht, trouw aan zijn wezen, zijn karakter, zijn aard, naar bloed en bodem, zooals het de wil is van Hem, die het Dietsche volk het Dietsche vaderland tot nationaal tehuis heeft gé- schonken!" Dat zijn geen woorden: dat Is een pro gram. Een Dietsch pas op. vergis u niet: geen Duitsch" program over "„bloed eu bodem"! AANBESTEDING VAN EEN POSTKANTOOR De rijksgetKiuwendienst heeft aanbesteed den bouw van een postkantoor en een tele- fooncentrale op een terrein aan de Dorp:*- straat te Donrn. tegenover het gemeentehui* Laagste inschrijver: G Kroon en Th Pasma to Amsterdam voor f34.996.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1